MAAK KLAAR? I Kop tomatensoep Croque - monsieur Kalkoen Vruchtencompote of kastanjepuree Aardappelen Gemengd fruit Kippesoep Paté met toast Haas Spruitjes Vruchtencompote Gevulde flensjes Aardbeien-yoghurt Wijn, spek, boter, i 3 Tomatensoep Croque-monsieur 3 Kalkoen j Vruchtencompote b Kastanjepuree Champignons Tomatensaus Timbaaltje rüst Flensjes Rum, boter en kruiden Gemengd fruit 3 Rum, boter en kruide>n Totaal 7.52 Totaal 4.98 Juliennesoep Gevulde eieren Reebiefstuk Vossebessencompote of Hanekammen of gebakken banaan Vla met vruchtjes Wün (voor marinade), kruiden boter Kalfsbouillon Ansjovisstokjes Fazant Patates Frites Champignons Mont Blanc Fruit Wün, rum, vet, krulden Groentesoep koude kip met mayonaise Aspergesalade Kaas assortiment Coupe ananas Room, Kirsch en kruiden Totaal 7.46 Totaal 5, „De verzorging van de maag is een van de belangrijkste nummers van ieder feestprogramma en tevens een van de moeilijkste pro blemen voor moeder de vrouw. Want het zijn niet alleen de maal tijden, die haar aandacht vragen, maar tussen deze door en daarna heeft ze toch ook voortdurend te zorgen voor versnaperingen van verschillende aard". „Alcoholhoudende dranken brengen hun be zwaren mee; in de eerste plaats mogen we ze nooit aan kinderen aanbieden (zoogende moeders weteh zeker wel dat ook zij ze in het belang van haar kindje niet mogen gébruikenen bovendien is de prijs ervan hoog". Zo zouden wij ongeveer onze inleiding tot deze pagina met ideeën voor kerstmenu's hebben kunnen beginnen. Wij zouden het wellicht wat gladder, wat subtieler hebben gedaan. Deze ronde taal de spelling heeft het u natuurlijk al verraden is afkomstig uit een krantenknipsel uit de tijd van prinses Victoria de toen „pas overleden zuster van den Engelschen koning", reden waarom „alle ceremonieel bij de opening van het parlement achterwege bleef". Uit datzelfde knipsel blijkt, dat het toen in de Tweede Kamer ook niet altijd boterdie tussen de partijen, want „die heer Ketelaar (VD) zei te spreken namens het deel van zijn fractie dat tegen de begrooting zal stemmen. Spr. blijft vertrouwen op den Volkenbond. Nederland moet volstaan met een po litie weermacht". En: „Om drie uur des nachts begon de minister eerst met zijn beantwoording", meldde de ka merverslaggever. Is er iets nieuws onder de zon? Niets toch Ook toen was de prijs van alcohol houdende dranken hoog, waren er Ka merleden die tegen de begroting stem den, had men nog vertrouwen in de Volkenbond (tegenwoordig de Vere nigde Naties), alleen de minister werkte (antwoordde de Kamer) zelfs 's nachts. Ook toen al waren er krantenschrij vers die de lezeressen ideetjes aan de hand deden voor het welslagen van het diner, dat bij elk feest een bijzon dere plaats inneemt. Nu, zo een zestig jaar later, in onze modern-materialistische tijd, waarin wij regelmatig worden voorzien van een steeds stijgend prijsindexcijfer, betrekking hebbend op het levenson derhoud, zijn wij bij het samenstellen van onze menu-tips uitgegaan van de vraag: „Wat mag een etentje per per persoon kosten?" Wij hebben daarvoor drie bereke ningen opgezet, uitgaande van de prij zen, die men in de levensmiddelenaf deling van een groot warenhuis bere kent. Vaak zijn daar voordelige aan biedingen bij, waarvan u ongetwijfeld dankbaar gebruik zult maken. Ten slotte nog een paar nuttige wen ken: Wees prijsbewust, weeg de aan biedingen van uw vaste leverancier en diens concurrenten tegen elkaar af. Lees de recepten goed, gebruik geen dure ingrediënten als u het met goed kopere vervangers kunt doen. Kies uit onze menu's dat wat u aanstaat of dat wat u financieel verantwoord acht. En: wees niet bang om te improviseren of om uw fantasie aan het werk- te zetten. Kervelsoep: Lichte bouillon trekken van een kalfsknok en wat poulet. In elk bord voor het opdienen een paar lepels heel fijngeknipte kervel leggen. Nooit mee koken! (Kervel wordt dan bitter). Pasteitjes: (Tijdig bestellen bij bakker) Vullen met fijn uitgeplozen kalfspoulet en 100 gr. varkensgehakt, 50 gram fijn gesneden gekookte ham, 1 snee geweekt witbrood zonder korst en een paar lepels Madera. Met bloem, boter en wat bouil lon van het vlees een ragout maken. Kip: Roosteren in de oven, in de grill, of in een speciale pan op het gas. Regel matig bedruipen of insmeren met een mengsel van boter, olie en kruiden. Tomatensaus: 30 gr. bloem, 30 gr. boter, lichte roux maken. Blikje tomatenpuree erbij dan een halve liter warm water, zout, peper, bouquet garni en fijnge sneden sjalotje. Reken per persoon op een half ons champignons. Die nu in de saus gaar maken. Timbaaltje rijst: Rijst droogkoken en in voorverwarmde kommetjes overscheppen. Geflambeerde flensjes: Reken er op drie per persoon. Bak ze heel klein en dun. Bestrijken met marmelade, oprollen en overgieten met een lepel brandende rum waaraan u wat suiker hebt toegevoegd. Vlammend op tafel brengen. Het moet wel snel gebeuren. Flamberen aan tafel kan ook. Tomatensoep: Van verse tomaten (1 pond), l/t kilo aardappelen, 2 uien en 2 liter water een magere tomatensoep maken. Kruiden, zeven en voor het op dienen in elk bord een kluit boter leggen met wat peterselie. Croque-monsieur: Kleine geroosterde boterhammetjes beleggen met stukjes magere ham en bestrijken met een béchamelsaus waaraan u rijkelijk kaas hebt toegevoegd. Bestrooien met wat paprikapoeder, tien tot vijftien minuten in de oven verwarmen. Kleine' cocktail augurkjes en uitjes erbij geven. KalkoenVers of diepvries ('t laatst is het goedkoopst). Heel, als u hem wilt vullen, of als borststukken en bouten, dat deelt gemakkelijker. Braden in boter. Compote: maken van pruimedanten (weken en ontpitten), appelmoes of in schijven gebakken ananas. Kastanjepuree: 1 kg kastanjes over- kruisen en ze enige tijd in kokend water leggen. Dan pellen. Vervolgens koken in lichtgezouten water ongeveer een half uur. Laten uitlekken op vergiet en ze door roerzeef draaien. Luchtige puree kloppen met een deciliter melk, een klont boter, en 1 borrelglas rum. Puree spuiten op de rand van voorverwarmde schawl waarop u de kalkoen binnen brengt. Gemengd fruit: Neem fruit uit een blik, laat het uitlekken en bedruppel het met Kirsch. Het sap kunt u later wel eens gebruiken. Geef elk een coupe met fruit- blokjes. Kippesoep: Bouillon trekken van kippe- poulet, waaraan u een in schijven ge sneden citroen hebt toegevoegd. Als kruiden alleen wat peper en zout en een paar takjes peterselie gebruiken. P&té met toast: Kies uit een van de vele ingevoerde soorten paté. Geef elk een blokje ter grootte van een luciferdoosje, leg er een klein klontje boter op en garneer met een olijf (zwart of groen). HaasU hebt de keus uit Australische en Hollandse. De laatste zijn beslist beter van kwaliteit, maar ook wat duurder. Laat u niets in de handen stoppen! Vier entwintig uur marineren in eigen bloed selderie, ui, aardappel, kervel (pas op het bord erbij doen), bloemkool etc. Koude kip: Kip versieren met wat mopjes mayonaise. Asperge-salade: Neem hiervoor potjes of blikjes aspergestukjes. Vermeng ze met 1 pond gekookte in schijfjes gesneden aardappelen voor de smaak. U kunt de salade versieren met aspergekoppen, die u daarvoor apart hebt gehouden en hier en daar met een schijfje tomaat, een toefje peterselie of een sliertje paprika uit het zuur. Kaas: Stel een eenvoudig kaas-assorti ment samen. (Danish Blue, Edammer en Jonge Goudse bijvoorbeeld). Coupe ananas: Neem een blikje met schijven ananas. Geef elk in een wijd glas een schijf, giet er wat van het sap ver mengd met Kirsch overheen en garneer met wat stijf geslagen room. Kalfsbouillon: Bouillon trekken van een kalfsknok en wat soepvlees. Gebruik wat figuurtjesvermicelli en peterselie als garnering. Ansjovisstokjes: Ansjovisfilets uit een potje goed afspoelen onder de kraan, eventueel nog een uurtje in een schaaltje met wat melk leggen. Intussen van een pak korstdeeg een plak deeg maken, deze Fruit: Naar keuze. Juliennesoep: In twee liter water kok 250 gr. in julienne gesneden wortelt 150 gram peren, 150 gr. aardappelen, derij, 2 uien en een bos peterselie. 1 is een magere soep, die u over een klo boter in de borden opschept. Gevulde eieren: Eieren hard koke doorsnijden, het eigeel eruit halen i fijnprakken. Met wat mayonaise en 1 gram gepelde gehakte garnalen vï mengen en er de halve eieren weer mt vullen, bestrooien met wat Parmezaan kaas (alleen voor de liefhebber) e peterselie. Reebiefstuk: Reken per persoon op tot 150 gram. Goed afschrappen en ii wrijven met een mengsel van zout peper. In hete boter lichtbruin bradei (ongeveer twee tot drie minuten M elke kant). Vossebessencompote, hanekammen (sod paddestoelen) gesmoord, of gebakk* banaan. Banaan in de lengte doonnid den snijden, bestrooien met suiker t weinig boter snel aan beide zijden lictt bruin bakken en ten slotte flamberfl met een lepel brandende rum. Vanillevla, zelf gemaakt of uit een flesjfl garneren met geconfijte vruchtjes. Kop kalfsbouillon Ansjovisstokiës Kop Juliennesoep Gevulde eieren Fazant Reebiefstuk Patates Frites en champignons Vossebessencompote, hanekammen of gebakken banaan Mont Blanc Vanillevla met vruchtjes Koffie uitrollen in de'lengte en er twee gelij plakken van snijden elk ongeveer tw centimeter breder dan de ansjovisfil lang zijn. Nu op de ene strook deeg filets naast elkaar leggen, zo dat er I kens ongeveer 3 centimeter tussenruii blijft. Dan de andere plak deeg er Dichtplakken met ei. Nu de deegplak) doorsnijden zodat in elk koekje ansjovisfilet verborgen zit. Vijft minuten bakken in een hete oven. Fazant: U koopt deze dure vogel geb deerd (met lapjes spek omwikkeld) dl de poelier. Als vulling gebruikt u deze de als die voor kalkoen: pruimedani (ontpit), vermengd met geweekt w brood, peper, zout, zacht gesmoorde klein glaasje rode port. Houd de vulli vochtig en stop het beestje niet te v Na het vullen dichtnaaien. U legt fazant op wat sneden geroosterd bro in een ovenschotel en braadt hem in tot 40 minuten in een hete oven bn onder voortdurend begieten met gesrn ten boter. Hierbij geeft u patates fri en gesmoorde champignons. Mont Blanc: Dit nagerecht bestaat kastanjepuree, (1 kilo gepelde kastanji waaraan wordt toegevoegd een suiki siroop van 300 gr. suiker en 2 decili water. Wanneer de stroop dik is wca er een deciliter rum bij gegoten. D< siroop wordt stevig door de kastan puree geklopt. In een pannetje smelt vier chocoladerepen, doe er een pi druppels water bij. Wanneer de choi lade gesmolten is een heel klein stul boter in de pan. Nu coupes vullen n een torentje kastanjepuree, hierover v van de gesmolten chocolade laten lop en het geheel versieren met stijfgeslag slagroom waaraan u vanillesuiker kort voor het opdienen 3 tot schuim J klopte eiwitten hebt toegevoegd. Gevulde flensjes: Kleine flensjes bakken, deze bedekken met een vanille-crème gemaakt van: 200 gr. suiker, 2 hele eieren, 60 gr. bloem, liter kokende melk. Met een vanillestokje smaak geven aan deze crème. De kom waarin u de crème hebt gemaakt in een pan met kokend water zetten en onder regelmatig kloppen de crème stijf laten worden. Dan gehakte amandelen erbij doen en hiermee de flensjes bedekken. Eventueel een paar druppels rum op de flensjes. Aardbeien-yoghurt: Per halve liter yoghurt 1 eigeel erdoor kloppen. Een klein blikje aardbeien nemen, het sap eruit laten lopen en opvangen. In elk glas of in de coupes een paar aardbeien leggen. Hierop de yoghurt gieten die u met wat vanillesuiker op smaak hebt ge bracht. Groentesoep: Bouillon van mergpijp en soepvlees. Als soepgroenten wortel, knol- (Zit in de verpakte kop, gooi het niet weg!) en rode wijn van dezelfde soort die u er aan tafel bij drinkt. De marinade kruiden met in ringen gesneden ui, een wortel, tien tot twaalf peperkorrels, wat gekneusde jeneverbessen, tijm, rozemarijn, laurierblad, kruidnagelen, zout en en paar lepels tarwekiemenolie. Voor het braden het haas uit de marinade nemen goed afdrogen en aan alle zijden mooi bruin braden. Hierbij gebruikt u 250 gr. vet spek (dobbelstenen). Intussen mari nade zeven, laten inkoken, en telkens een paar lepels bij het gebraden haas in de pan doen. Als het beestje zacht als boter is, de jus afmaken met wat van het achtergehouden bloed, de fijnge wreven lever en kookroom. De saus mag dan niet meer koken. Hierbij geeft u spruitjes of compote van vossebessen of gewoon appelmoes. Ook de kastanjepuree smaakt er goed bij.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 14