Kleren bij kaarslicht De gelukkigste dag 1965 Pagina 3 Weekeindbijlage L.D. Eirtra gelieel stijf laten worden en op een natgemaakte platte schaal storten. Zonodig de vorm voor het storten even in heet water houden. De slagroom met de suiker styfslaan en hiermee de pudding garneren. Desgewenst kunnen ook takjes hulst voor de garneren worden ge bruikt. GRAPEFRUITBAKJES 2 grapfruits, 100 g ham of gar nalen, dl. slagroom, 1 lepel maynaise, zout, peper, 1 theele pel paprikapoeder, 1 theelepel to matenketchup. een mespuntje mosterd (selderijzout). eetlepel suiker, peterselie, slabladen. De grapefruits dwars doorsnij den. Het vruchtvlees met een mesje langs de rand rondom lossnijden. De partjes eruit nemen en desge wenst eenmaal doorsnijden. De slagroom half stijf slaan. De mayo naise, paprikapoeder, tomatenket chup, mosterd (selderijzout) en de Het water met de suiker aan d» kook brengen. De cranberries uit zoeken, wassen en in het stroop je zacht laten worden in plm. 5 mi nuten op een laag vuur. De appel schillen, van klokhuis ontdoen en in smalle reepjes snijden. De appel (met wat citroensap) op het laatst door de cranberries roeren. De com pote van het vuur nemen en koud laten worden. De frambozen met het sap door de cranberries roeren en de compote zonodig afmaken met nog wat suiker of citroensap De compote in 1 persoonsschaaltjes opdienen. Van het eenvoudigste toiletje is voor een huise lijke kerstviering al iets bijzonders te maken. Dit meisje versierde haar kle ding met uit vilt geknipte hulstblaadjes. deuitgedokterde' HANDCREAM Dit is de gelukkigste dag van mijn leven, verklaarde het bruidje aan ieder die het horen wilde. Ik stond er bij, ik kende haar van haar geboorte af en mocht op deze dag niet ontbre ken; bovendien was het aardig haar zó oprecht te horen liegen. Ze was kennelijk zenuwachtig want dat hoort zo als je bruidje bent. Bovendien stond ze doods angsten uit dat er iets met haar japon zou gebeuren. De japon was lang, stralend wit en paste nog niet. Als alle nieuwe jurken was ock deze de draagster vijandig gezind: stof en lichaam waren nog niet tot overeenstemming gekomen, ze hadden geen tijd gehad zich bij elkaar aan te passen. De tragiek van een bruidsjapon is juist dat die maar eenmaal zal worden ge dragen, de aanpassing komt nooit tot stand, tegen de tijd dat de Ja pon iets van zijn persoonlijkheid verliest en zich als een tweede huid oegint te schikken naar de draag ster, wordt hij op een knaapje ge hangen en daarna verpatst of ver maakt. Ook de bruidsboeket hinder de haar. Ze hield hem soms even in de hand, legde hem dan weer neer, liet hem twee keer vallen, ze had hem het liefst in een vaas met vater gezet om er op een af standje naar te kijken, maar zoiets doe je natuurlijk niet. Het in- en uitstappen voor het huis, het gemeentehuis, het feest- Z8altje leverde nogal wat moeilijk heden op in verband met de ja pon, de boeket, het kroontje, de sluier en de lage bouw van moder ne auto's. Tijdens de receptie moest ze blijven staan, wéér met die las tige boeket in haar handen, en fe licitaties in ontvangst nemen van mensen die zoveel mogelijk borrels hoopten te krijgen in ruil voor hun geschenk en die allemaal hetzelfde zeiden en hetzelfde antwoord ver wachtten. uren achtereen. Ik kon me zo voorstellen hoe het bruidje snakte naar een luie stoel, een doodgewoon kopje thee, een beetje liefde, maar daar was met al dat gedoe van daag geen tijd voor. Ze was bruid, ze moest beminnelijk en charmant zijn, ze moest voor vijftig foto's poseren en steeds maar glimlachen en vertellen hoe gelukkig ze was, ofschoon haar schoentjes knelden en bui ten de zon scheen. Toen ze even naar 't toilet ging, werd ze tact vol begeleid door haar moeder, want met die japon Om zeven uur was het diner. Haar vader hield 'n toespraak, haar oom een speech, haar schoon vader stelde een toost in en een suikertante haalde herinneringen op aan haar eigen bruiloft waar naar iedereen eerbiedig luister. Het was criant vervelend. De soep werd koud, de wijn warm, de jus stolde. De bruidegom werd zwijg zaam, de glimlach van het bruid je werd een grijns, doch haar ant woord op de speeches was nog steeds dat dit de gelukkigste dag van haar leven was. Ze geloofde het zelf, want zo stond het in de boeken. Mijn dochtertje had van de warme dag gebruik gemaakt om naar het natuurbad te gaan. Ze wilde niets horen over de brui loft toen ik thuiskwam, maar zelf vertellen. „Gelachen mams! Er was een gekke iongen, die me steeds wou pakken, maar toen sprong ik in het water en zwom weg en hij kon niet zo goed zwemmen en dat viel hem tegen, hoor. Maar hij was toch wel aardig, ik kreeg *n dropje van hem en we hebben sa men geschommeld en van de big baan gegleden en hij woont in de stad. maar hij komt wel eens op visite heeft-ie gezegd, daar ge loof ik niets van, hij mag toch niet van zijn moeder. En mevrouw hiernaast was er ook met haar kinderen, ik mocht bij hen zitten en we hebben spelletjes gedaan wie het verste kon springen in het wa ter en Willy won, maar ik was tweede. En ik kreeg ook een ijsje van mevrouw hiernaast. Toen ik naar huis wou gaan stond mijn achterband leeg. hij was niet lek, ik kon het zien, het ventiel was losgedraaid, dat hadden natuurlijk jongens gedaan, maar de man van de fietsenstalling heeft de band weer opgepompt en dat kostte niks Haar hoofd, rug en armen zijn rood-bruin geblakerd en het zand zit nog in haar oren. Ze ratelt maar door. al de belevenissen van *ii stralende zomerdag spuit zij over de tafel. Ze heeft geen last gehad van haar kleren, ze droeg niet veel. Ze heeft een hele dag naar har telust kunnen doen wat ze het lief ste deedknoeien met zend-en-wa- ter, spartelen, schommelen, lachen en ijsjes likken, zuurtjes zuigen en haar krachten meten met an deren. Ze is een hele lange dag onuitsprekelijk gelukkig geweest. Prille Jongetjes beginnen aan dacht aan haar te schenken: ze plagen haar en sluiten dan vriendschap voor één middag, haar onbekommerd als een der hunnen, volwassenen stoppen haar iets lekkers toe en pompen haar band op Ze wordt groot. De tijd is niet ver meer dat ze ook aan witte bruidsjurken gaat denken, boven romannetjes begint te dromen en met iets van afwachting in haar blik het an dere geslacht bekijkt. Daarna zal ze resoluut op die ene triomfdag afstevenen, de zogenaamd geluk kigste dag van haar leven. Laten we vurig hopen dat ze tijdens de receptie, worstelend met sluier en boeket, nog even zal terugdenken aan de dagen toen ze natuurlijk gelukkig kon zijn, en niet omdat het nu eenmaa&l zo hoort. THEA BECKMAN» appel, citroensap, 2 middelgrote bananen, flesje slagroom van 1/8 1, 2 afgestreken eetlepels witte basterdsuiker. Het bessesap met water aanvul len tot een halve liter. Dit vocht met de citroenschil, het pijpkaneel, de kruidnagel en de suiker aan de kur k brengen en plm. Vi uur zachtjes laten trekken. Het vocht zeven. De bladgelatine plm. 5 mi nuten in ruim koud water weken tot hij zacht is en goed uitknijpen, (poedergelatine plm. 10 minuten weken in 1,2 dl. water). De gelatine in de nog warme vloeistof oplossen. Een puddingvorm omspoelen met koud water en goed laten uitdrui pen. In de vorm een bodempje van de vloeistof gieten en bijna stijf la ten worden Een halve banaan in plakjes snijden en deze b.v. in een stermetiefje in de gelei duwen. De gelei volkomen stijf laten worden. De rest van de massa koud en juist drillig laten worden. De appel schillen, van het klokhuis ont doen, in nette stukjes snijden en vermengen met citroensap. De overige bananen pellen, in plakjes verdelen en met de stukjes appel vermengen. De stukjes appel en ba naan door de rest van de drillige puddingmassa scheppen en de vorm hiermee verder vullen. De pudding suiker erdoor doen. (De ham tn kleine stukjes snijden.) De peten» selié wassen en kleinsnyden. D« ham of garnalen, de stukjes grap*» fruit en de peterselie door het saus je mengen. Het mengsel op smaalt afmaken met zout. peper en zono dig nog wat suiker. De grapefruitbakjes van vliezen ontdoen. Vlak onder de rand als versiering op kleine afstanden van elkaar gaatjes uitsteken met be hulp van b.v. een glad spuitmondje Is men niet in het bezit van een spuitmondje, dan de rand van da bakjes met een mes kartelen. In de bakjes enkele blaadjes sla leg gen. Hierop de grapefrultsla leg gen. De bakje6 gameren met pa prikapoeder. De gevulde grape fruits op glazen schoteitjes of in coupes plaatsen. CRANBERRIECOMPOTE Plm. 400 g cranberries (veen bessen). 3 dl. <2 kopjes) watef\ plm. 150 g 'ruim 1 kopje) suiker, 1 handappel, 1 blikje (plm. 240 g) frambozen (citroensap). Eet Parijse huis Carven komt meestal met een heel draagbare collectie. Daar is ook dit ensem ble een voorbeeld van. Het bestaat uit een mouwloze japon met boot hals in een diepe plooi middenvoor (links) en een licht getailleerd jasje (on der). Boven de plooi aan de voorzijde ivordt een ju weel gedragen. Het koord je en de kraag zijn ge maakt van mink. KERSTPUDDING 2,8dl (zwarte) bessesap, schil van citroen, stukje pijpkaneel van plm. 3 cm, 1 kruidnagel. 125 g (bijna 1 kopje) suiker. 15 g plm. 8 blaadjes of 2 eetlepels poeder-) witte gelatine, 1 grote

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13