Broadway en West-End wisselen succes uit Toneel in Londen (IV) Vele stukken rond de Kerstmisviering kunst kAleiÖOSCQQP Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Dieven hengelden in juweliersivinkels JUBILATEKATWIJKEN JUBILATE DEO(LEIDEN) LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 VIERDE BLAD /N de Britse hoofdstad werpt, hoe kan het anders, ook in het toneelrepertoire het naderende' kerstfeest zijn schaduw voor uit. Sinds t begin van de maand december gaat in het Nottingham Playhouse aan Wellington Circus de traditionele voorstelling van Dickens ,.A Christmas Carol Weliswaar een bewerking, waar aan hedendaagse schrijvers en componisten met aanvullende tekst en een muziekje hier en daar wat hebben geschaafd, maar toch Dickens aan wie vele Britten nu eenmaal nog steeds evenzeer hun hart hebben verpand als er in Nederland een groep toneelliefheb bers te vinden is. die geen enkel jaar Vondels ..Gijsbreght" over slaat. Ook het populaire Mermaid Theatre, aan de oever van de Theems in Blackfriars gelegen en even bekend door zijn voorstel lingen als door zijn Riverside Restaurant, heeft weer een kerstshow aangekondigd, die diep in de traditie wortelt: "Treasure Island". wel klaar om na het sluiten van de reeks ..Maggie May"-voorstellingen het estafettestokje in de Lionel Bart- namelijk „Twang!" En het is voor al ook naar dit stuk van de talent rijke Bart, die zijn rijke melodieen- siroom door anderen moet laten op schrijven en bewerken, omdat hij dat zelf niet kan, dat de belangstelling van het Londense theaterpubliek uit gaat. Vanzelfsprekend omdat het een nieuwe Bart is, maar ook omdat „Twang!" gebaseerd is op een ge geven, dat de Engelsen goed ligt. Het is namelijk een moderne bewerking van de Bobin Hood-legende. Joan Littlevrood de bekende regisseuse, die in de laatste jaren o.m. „Oh What a 1 ovely War" met zoveel suc ces op de blanken zette heeft de regie van ..Twang!" in handen en dat is een derde reden om deze nieu we show, in Shaftesbury Avenue grote kansen op een lange speel tijd te geven. Passie op school jonge meisjes op een deftige Engelse kostschool proberen er wat bij te verdienen door op naïeve wijze in hun school een soort bordeel te openen voor de leerlingen van een nabijge legen jongensschool, hetgeen overi gens door allerlei omstandigheden moeilijker uitvoerbaar blijkt dan het in de slaapzaal-gesprekken van de meisjes schijnt is een te mager uitgangspunt voor een musical. Zo dat ..Passion Flower Hotel" op het toneel, op enkele scènes na. een te leurstelling werd. Ondanks het feit. dat zoveel jonge mensen met talent aan de produktie hadden meege werkt: de Amerikaans-Poolse film producent Gene Gutowski de man, uie Roman Polanski „Repulsion" liet maken Wolf Mankowitz als be waker van het boek, componist John Barry die o.m. de muziek voor de film „The Knack", „The Ipcress File" en „Goldfinger" schreef en de vroegere Old Vic-act eur Trevor Peaccock als tekstschrijver. Hamlet j Die kans lijkt minder groot voor de weliswaar al sedert enkele maan- den in het Prince of Wales Theatre draaiende, maar al lang geen volle zalen meer trekkende musical „Pas sion Flower Hotel". Een zeer vlot be- ooelde show vol jonge mensen, ge- baseerd op Rosalind Erskines best seller van dezelfde naam. Wat ech- I ter in het boek als ondeugend luch- tigheidje wel geschikt bleek j kort poosje redelijk amusement Ten slotte dan nog enig nieuws uit het Aldwych Theatre, home of The ifcoyal Shakespeare Company. De „Hamlet" is er al in première gegaan, zoals die dit jaar in het Strat- ford-seizoen is gespeeld, met David Warner in de titelrol onder regie van Peter Hall. Het zal ook Hall zijn, die Gogoljs „De revisor regisseert, welke voorstelling voor ongeveer midden januari in hetzelfde theater met Paul Scofield in de hoofdrol op het programma staat. Voor lopig hebben de Londense theater- liefhebbers dus nog wel het een en ander voor de boeg in dit seizoen, dat genoeg opmerkelijke produkties telt, om van een goed jaar te spre- CONCERT IN TRIUMFATORKERK: Dirigent Egbers neemt afscheid te Waddinxveen De heer Mar. Egbers. die. van de oprichting af gedurende 20 jaar het bekende Ned. Herv. zangkoor ..Vox Jubilana" leidde gaat het koor verlaten. Hij heeft het naar de bovenste top weten te voeren! Dank zij de dirigent geniet het koor in het land grote bekendheid hetgeen o.a. blijkt uit de talrijke concerten die het koor overal geeft. De heer Egbers gaat het koor verlaten wegens zijn hoge leeftijd. Een vast me- dewerker tijdens de concerten is de bekende organist Feike As- De heer Egbers is een liefheb- j ber van brede, machtige akkoor den, die hij dikwijls in zijn eigen composities verwerkte. Ook is een groot aantal grammofoon platen van zijn kooruitvoeringen gemaakt. Morgenavond zal in de Ned. Herv Kerk te Waddinxveen een concert worden gegeven door ..Vox Jubilan6" j met medewerking van Feike Asma. Dit zal voor de heer Egbers het laatste concert met „Vox Jubilans" zijn. Aan dit concert werken mee het kinderkoor „De zangvogels" en de bas-bariton Henk Wagenaar. Naast „Vox Jubilans" leidde de I heer Egbers nog een tweetal kinder- j koren, die hij ook tot grote hoogte heeft weten te brengen. De kinderen en de ouderen betreuren zijn heen- j gaan omdat, hij zeer geliefd is. maar gezien zijn hoge leeftijd respecteert een ieder zijn beslissing. Tijdens dit concert zal de oomposi- tie van de dirigent worden gezongen getiteld „De dag des Heeren". Colin Davis dirigent B.B.C. symfonie-orkest Colin Davis <38> is benoemd tot eerste dirigent van het symphonie- orkest van de BBC. Hy is de jong- ste dirigent, die ooit deze post be- kleedde Zijn werkzaamheden zullen in september 1967 beginnen. Davis is nu dirigent van het Sad- j Ier Wells Orchestra en is gastdiri- gent bij he* Londens Symphonie Or kest geweest. Advertentie Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onzeloon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Of vul onderstaande coupon Minimum leeftijd21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAGElke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk- seplein 39. LEIDEN: Elke donderdag avond in het N Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE Een 21-jarige zich autohandelaar noemende, Haagse jongeman, die gisteren zich voor de Haagse recht bank had te verantwoorden wegens medeplichtigheid aan diefstal van 'n herenpolshorloge ter waarde van f 1500,- kon als het meester-brein worden aangemerkt bij een nieuwe methode om goederen uit de etalages van juwelierswinkels te vissen. Toch zyn het niet in de ilaats deze voorstellingen, die de aandacht trekken in het Londense theaterleven van nu. Die aandacht Kordt veel eerder opgeëist door de Amerikaanse musical „Hello Dol ly", die met Broad way-star Ma- rv Martin in de hoofdrol zo juist aanwezigheid van koningin Elizabeth in het Theatre Royal Drury Lane in première is gegaan. Deze musical, gebaseerd op Thornton Wilders toneelstuk „The Matchmaker" is in New York een topsucces geweest en nu deze show Londen zyn tenten heeft opgesla gen, wordt aangenomen dat het stuk vaarvoor zoals men weet ook in land wel eens plannen hebben bestaan, waarbij dan Mary Dressel- Johan Kaart hoofdrollen zouden vervullen het ook in Lon den tot een respectabel aantal voor- Hellingen zal brengen. Geen een richti ngs verkeer De uitwisseling tussen Broadway n de West-End is overigens geen Éénrichtingsverkeer. Want weliswaar njn de voorbereidingen in volle gang maart 1966 de Amerikaanse musical „Funny Girl" met Barbra Streisand ook in Londen in premie- te laten gaan, maar daar staat dan tegenover, dat Alun Owen en Lionel Barts zeer Engelse „Maggie May", na dezer dagen in het Adelphi Theatre in de Britse hoofdstad voor ket laatst te zijn gegaan, door de producers Bernard Delfont en Da- tid Merrick zeer spoedig op Broad- zal worden uitgebracht. May" waarin Rachel Ro- ie men ook met mrs. Rex Harrison mag aanspreken unvankelijk de titelrol speelde naast film- en toneelacteur Ken neth Haigh. was intussen in Lon den al aan zijn derde bezetting toe. Maar als wij Londense collega's mo len geloyen, die de drie verschillen de Maggie's hebben gezien, dan was de jonge Judith Bruce, die de titel de Liverpoolse prostitué -Bt laatst speelde (naast de sympathieke acteur Maurice Good) geen haartje minder dan de tempe ramentvolle Rachel Roberts. 500 Maggie's CC May", dat met zijn hef- Lge taferelen in Liverpools haven migzins de indruk maakte niet he lemaal vrij te zyn gebleven van ..West Side Story "-invloeden, heeft «Lionel Bart in Londen niet 't suc- gebracht van „Oliver!" Maar dat b ook een voltreffer gebleken nu LIONEL BART ,.T wang!'' zo ongeveer 2300 voorstellingen die moeilijk te overtreffen zal zyn. Trouwens, slecht is het Barts Li verpool-musical ook weer niet ver gaan in Londen, want met een klei ne 500 voorstellingen had „Maggie flay" zich juist bij de tien shows weten te plaatsen, die de langste looptyd in het Londense theaterle ven hebben. Het magische stuk „Oliver!" loopt nog steeds door. maar het zal slechts korte tijd het enige werk van Bart zijn, dat in Londen te zien is. Vry- ELK KOOR EIGEN HANDSCHRIFT Het Katwijkse Chr. Mannenkoor ..Jubilate" heeft de Triumfa- torkerk te Katwijk eivol gezien. Dit herrezen koor. onder leiding van Leen Manneke gekomen, telt een aanzienlijk aantal leden. Het organiseerde een kerstconcert, waaraan ook het bevriende Leidse ..Jubilate Deo" van dezelfde dirigent deelnam, vanzelfsprekend met de steun van Jan Welmers als organist. Een aparte medewer- werking kwam er nog van Kees Bergman als soliërende jongens sopraan. Jubilate-Katwijk en Jubilate-Lei den hebben een totaal ander „hand schrift". De gemiddelde leeftijd ligt bij het eerste een stuk hoger. Het Leidse koor. dat gemengd is, maar praktisch vrouwenkoor, bezit flink wat jeugdige leden. En jong de Katwykers daar regelmatig een korrel onder zaten. Het Mannenkoor had ook een nei ging naar een slepender tempo. Niet temin levert het correct en studieus werk. genoeg om in de algemene sympathie te staan; het is zeer ge neert men zekerder dan ouder. We 1 traind in het pianissimo zingen. Een kunnen zeggen dat de Leidenaars j goede noot is, dat byna alles a cap vrywel niet uit de zuivere kernen tonen traden e pella zang is geweest. Een „Stille Nacht" (hier en daar toonloos) had den we liever zonder crescendo's en zonder zoveel stemuitzetting gehoord. Of „Een roos ontsprongen" en „Gloria in excelsis" nu wel een Juiste keuze zyn voor een groot mannen koor staat te bezien. Welmers. die het laatste begeleidde, trachtte ken nelijk het tempo naar de vlotte kant te stuwen. „Jubilate-Leiden" zorgde voor een geslaagde afweging van de stemgroe pen en vooral in „Advent" en „Ere z(j God" (Sllcher) bleef de klank heel fyn glanzen. De mannen zongen MARY MARTIN t hello Dolly t Ned. Operastichting Première Wozzeck* 22 januari De Ned. Operastichting zal zater dagavond 22 januari in de Eindho- vense Stadsschouwburg voor de eer ste maal de opera in 15 beelden „Wozzeck" van Alban Berg uitvoeren. De muzikale leiding heeft André Vandernoot. eerste dirigent van de Brusselse Opera. De enscenering is van Rudolf Küfner, die ook de dé cors en kostuums heeft ontworpen. Medewerking verlenen het Bra bants Orkest en het Ned. Operakoor onder direotde van Car Olthuis. De rolverdeling is als volgt: Wozzeck: Tony Blankenheim; Tambour major: Kurt Rüsche; Andreas: Rudolf Kat; HauptmannPaul Kündokter Guus Hoekman; Marie: Isabel Strauss; Margret: Sophia van Santé en Narr: Simon Try rum. Deze „Wozzeck" wordt in co-pro duktie met de Muntschouwburg in Brussel uitgebracht. Na de première worden nog voorstellingen gegeven in Eindhoven op 24 januari, in Amster dam (RAI Congresgebouw op 29 ja nuari. 1 en 3 februari, in Nijmegen op 5 en in Utrecht op P februari. In ons land werd deze opera voor het laatst uitgevoerd door de „Bayensche Sbaatsoper" tijdens het Holland Fes tival 196a negen liederen, het gemengde koor een viertal. En beiden hadden na tuurlijk hun deel in de samenzangen met aansluitende pastorale leiding door ds. W. Bakker. De jongenssopraan (eenmaal met het Mannenkoor als klankdécor en eenmaal met orgel) kon in zyn beide liederen de ruimte goed aan door de mooie akoestiek en in een keurig egaal blijvende zangwijze. Rest ons. echt lest best de solo's van Jan Welmers mede te delen: „Vom Himmel hoch" van Handel's leermeester Zachow en „Magnificat" van Bach. Het moet ons van het hart. dat het ons wat tegenviel dat tijdens Welmers' hoogstaande, zo niet mo numentale vertolkingen, rustend op het fundament van een prachtig pedaalspel, nogal wat werd gepraat. Misschien had men er goed aan gedaan, een werkelyke korte praatpauze in te lassen. Japanse prent: opbrengst f 14000 Op de veiling van ruim 2000 Aziatische kunstwerken, afkom stig uit voor het merendeel Ne- derlajidse nalatenschap-pen. die bij Paul Brandt in Amsterdam wordt gehouden, is gisteren voor een gekleurde Japanse prent uit de 18e eeuw een bedrag van f 14.000 betaald. De prent is ver vaardigd door de bekende Japan se kunstenaar Utamaro en stelt een jonge vrouw met waaier tus sen gevouwen handen voor. Ko per was een Nederlandse verza melaar. Volgens deskundigen is een dergelijke hoge prijs in Ne derland tot dusver nog niet voor een Japanse prent opgebracht en men spreekt dan ook van een re- cordprijs. De bewuste prent wordt een bijzonder mooi en zeldzaam exemplaar genoemd. Voor de ove rige geveilde prenten roerden eveneens hoge prijzen betaald. Zo bracht een prent van Eisho, voor stellende een jonge vrouw met kat f 3200 en een prent van Seien f 2000 op. Niet alleen van Neder landse zijde bestaat voor deze veiling grote belangstellingmaar ook veel Zwitsers. Engelsen en Duitsers behoren tot de kopers. Hy hoorde voor dat aandeel een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, terwijl de officier voor diens mede plichtige eveneens een jaar. waarvan twee maanden voorwaardelijk eiste. Voor beiden met aftrek van het voorarrest. De medeplichtige, een 37- jarige Haagse koopman was de fei telijke „hengelaar" geweest, maar de officier constateerde dat de jongste verdachte eigenlijk de kwade genius was, die overigens door de president der rechtbank een zekere genialiteit niet kon worden ontzegd. Verdach ten hadden elkaar in de gevangenis leren kennen, waarbij de handelaar een plan had ontvouwd om met be hulp van een hengel via daardoor ge schikte brievenbussen uit etalages van juwelierswinkels sieraden te vis sen. Toen het tweetal weer op vrije voeten was werd het plan tot werke lijkheid gebracht. De jongste Hagenaar werd sinds zijn vrylating geregeld geschaduwd, daar de politie zijn gangen niet ver trouwde. Toen op een avond het tweetal uit „vissen" ging in een brievenbus van een juwelierszaak in Den Haag stond ook de politie ver dekt opgesteld en maakte zelfs foto's van het hengelen, welke bezigheid de handelaar aan de koopman overliet, waarbij de handelaar op uitkyk stond, al ontkende hy zulks voor de rechtbank. „Ik heb alleen maar staan kijken, net zoals je dat op de kermis bij een hengel tent doet. En dat is toch ook niet strafbaar", zo luidde het verweer van verdachte. j Uitspraak op 28 december. Somerset Maugham biedt taai verzet De Britse schrijver W. So merset Maugham is gisteren ver der vooruit gegaan maar is toch nog steeds na drie dagen bewus teloos. De behandelende geneesheer, dr. Georges Rosanow zei. dat de 91-jarige auteur meer ontspan nen is, de koorts gedaald is en zijn longen minder verstopt zijn. ..De patient reageert gunstig op onze behandeling", aldus Ro- Prinses Margaret van En geland spreekt hier met de pri ma ballerina Dame Margot Fon- teyn in het New Victoria Thea tre In Londen, waar zij gisteren een gala-avond bijwoonde ten bate van "The Royal Academy of Dancing"Margot Fonteyn danste tezamen met haar partner Rudol Nurejew in diens ballet Raymonda ..Gisteren had hij 39.5 en van daag 38.5. Hij is nog buiten be wustzijn. maar de coma is min der diep dan voorheen". Somerset Maugham biedt nog steeds taai verzet. Jessica Folkerts en René Vineent in „Zwanenmeer" Jessica Folkerts als Odette en René Vincent als prins Siegfried, dat is de nieuwe hoofdrolbezetting van „Het Zwanenmeer", dat vrydag a.s. in Carré te Amsterdam in première gaat. In deze voorstelling zal de rol van Odile worden gedanst door Kathleen Smith, die van Von Roth- bart door Clyde Geldorp. De première van Robert Kaesens Jazzbaliet. die 23 december in de Rotterdamse schouwburg zou worden gegeven, is uitgesteld omdat de instu dering door ziekte van de choreograaf is vertraagd. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. In plaats van het oorspronkelijke programma, wordt „Het zwanenmeer" gebracht in een bezetting die nog niet precies be kend is.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7