NOG 13 DAGEN 7-132 Scheikundige als chemisch studie proces uw PROF. TERWEN AANVAARDDE LEERSTOEL AAN T.H.-DELFT De Gastspelers niaken weer een goede beurt 28 Wi Idwest - avond blijkt goede keus De ster van Bethlehem anjer LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD (Advertentie) K 16 17 18 MC20 21 22 23 24^ö>«; 27 29 30 31 TV, RADIO OF GRAMMOFOON 0/GOEDKOPER! Functie architectuurgeschiedenis I Hoewel het begrijpelijk is dat de twintigste eeuw zich bij het zoeken naar |ten eigen stijl rigoureus afkeert van de oude voorbeelden (futurisme en Kauhaus) wordt met het badwater ook het kind, dat architectuurgeschiede- Ijiis heet, weggeworpen. Het gaat immers niet om de voorbeelden zelf maar lom de principes die architecten hebben gedreven. Dit zei prof. ir. J. Terwen, verbonden aan het Prentenkabinet te Leiden, in zijn oratie over de van de architectuurgeschiedenis bij de bouwkundige opleiding, waar hij vanmiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de afdeling der aan de Technische Hogeschool te Delft aanvaardde. Hij zal on geven in de geschiedenis der bouwkunst. rj De hoogleraar wees erop dat de Opvattingen die men in de loop der tijden heeft gehad over het nut van yie geschiedenis der bouwkunst voor ce opleiding van architecten zeer uit eenlopend zijn. Als zelfstandige we ttenschap ontstond de archtectuur- fetorie pas in de achttiende eeuw. Voor de architecten betekent dit dat ^de voorbeeldboeken die tot dan toe alleen de klassieke bouwstijlen en iun toepassingen gaven werden uit- breid met staaltjes van andere stijlen. Vooral tijdens de romantiek nam de belangstelling voor deze categorie toe met name voor de gotiek die eerst Prof. Chorus (Leiden) voorzitter Ivio Prof. dr. Ph. J. Idenburg, direc teur-generaal van de statistiek, heeft rich mede in verband met zijn be- ooeming tot voorzitter van de raad i roor de kunst, genoodzaakt gezien als voorzitter der stichting Ivio (Instituut voor Individueel Onder - 1 wijs) af te treden. Hij is 16 jaar voorzitter geweest. De vice-voorzitter Ivio, prof. dr. A. M. J. Chorus, hoogleraar-directeur van het Psycho logisch Instituut van de Leidse Universiteit in Leiden, volgt hem als voorzitter op. Vele artiesten met o.a. ,The Jumping Jewels" Geslaagde avond voor militairen Het hoogtepunt van de cabaret avond, die gisteren door de Dienst Welzijnszorg van de Koninklijke Landmacht werd gehouden was onge twijfeld het optreden van de „Jum ping Jewels. De goedgevulde kantine de Doelenkazerne in Leiden heeft een goed verzorgde avond geno- Bekende artiesten van radio en televisie hebben hun medewerking jegeven aan deze avond. Tussen de verschillende nummers door vertelde conferencier André Meurs grapjes, waarbij hij Amster dam en Rotterdam als middelpunt koos. Voor de muzikale begeleiding zorgde Tonny Schifferstein, die met knappe improvisaties het geheel in een vlot tempo deed verlopen. Luitenant der tweede klasse F. H. F. Klemann, welzijnsofficier, heeft de artiesten met zorg uitgekozen om de onontbeerlijke ontspanning voor de 'militairen te doen slagen. The Wj- co's, een accordeon-duo en Scott en Black, een tweetal dat acrobatische toeren verrichtte, toonden zich rou tiniers in het vak. Vervolgens zong het 20-jarige charmante blonde meis je: Ciska Peeters uit Bodegraven en kele bekende liedjes, die bijzonder in de smaak vielen bij de militairen. Conny van de Bosch bracht hierna enkele Hollandse en Engelse liedjes uit musicals ten gehore en niet te vergeten „Het is genoeg", dat zij tij dens het songfestival in Napels heeft gezongen. Het „mannetje", dat bijna alle muziekinstrumenten bespeelde was Henny Vonk, die uitblonk tijdens een solopartij op de trompet. Tot slot van de avond velen had den hierop met spanning gewacht trad de meest vooraanstaande beat- groep van Nederland op: The Jum ping Jewels, die zonder Johnny Lion, met met o.a. „Yesterday" het reste rende gedeelte van de geslaagde avond vulden. Advertentie Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. van de vele vluchtmogelijkheden uit het hier en nu vormde, maar die in de loop van de negentiende eeuw is meer de aandacht trok wegens haar geniale constructiemethoden, nieuwe architectuurbegrip leidde een conflict met de école des beaux arts, die geen ander doel had dan het nastreven van de meest zui vere toepassingen van de klassieke bouwstijl. Uit dit conflict kwam het begrip functionalisme tevoorschijn. Spreker wees er vervolgens op dat Berlage een studie van de oude bouw kunst, met name die van de Middel eeuwen, heeft aanbevolen Bruno Zevi, hoofdredacteur van TArchitet- ture, wil de oude architectuur vooral zien van onze eigen tijd uit met onze eigen problemen voor ogen. Het ver leden moet aldus „veractualiseerd' worden. Dezelfde methode volgt men bij het analyseren van de moderne architectuur. Hier moet echter, zo be sloot spreker, wel worden gewaar schuwd tegen geschiedvervalsing, aangezien men immers spoedig in de verleiding kan komen om alleen dat in de historie te vinden wat men vin den wil. K O Filmclub 16 ziet „Stagecoach" Weinig episoden uit de ge schiedenis zullen zo'n onuitput telijke bron van inspiratie voor de filmindustrie zijn geweest als de Amerikaanse „Wildwest- tijd". Ook in 1965 leverden Amerikaanse film- en televisie studio's een vrijwel ononder broken stroom „westerns" en Nederland blijft niet achter met een onverminderde belangstel ling voor het genre. De Wild-west-avond van de Film club 16 die gisteravond onder auspi ciën van K. O. in de JacobazaaJ in Leiden werden gehouden bleek een goede keus en de liefhebbers van de im-film kregen een beknopt, r fascinerend beeld van het ruige westen en de niet minder ruige be volking. Hans P. van Oosterom 'n jonge Leidse ontwerper gaf een vrij uitvoerige inleiding over 't wilde westen, waarin hij enkele typische eigenschappen van de wildwestfilm nader belichtte. Eigenschappen, bij voorbeeld, als de belangrijke plaats, die de ruwe, ongerepte natuur in de films inneemt, de doorgaans minder waardige rol van de indiaan en zwart-wit karakterisering van goed kwaad. Het genre is heel oud. Al in 1898 werd een filmpje gemaakt, dat sporen van de latere western in zich had en in 1903 verscheen „The great robbery", een film die wordt PROMOTIE Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde vandaag de heer Y. J. van der Meulen, geboren in 1937 te Leiden en wonende te Utrecht, Han- nolaan 4, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: Stoichiometry and crystal grownth of gallium anti- monide, GaSb. Promotor was prof. dr. J. H. v. Santen. L. den Holder legt taak neer De heer L. den Holder, directeur en oprichter van de N.V. Machine fabriek Den Holder, is afgetreden ajs directeur van deze vennootschap, een functie, welke hij bijna 45 jaar ver vulde. De heer J. den Holder, sinds twaalf jaar procuratiehouder, is tot directeur benoemd. Als commissaris blijft de heer L. den Holder van de vennootschap deel uitmaken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Petronella. L. de Jong: P. R. van Me: Faber; Esther Groenland Sonïa Helena, dr van M. Wassenaar er J J. C. Rewllk; Pefrus Cornells Jo hannes. zn van J. van der Werf e~ G Bos: Anita, dr van J. P van Broek en K. D. Beckschebe; Carla An- "1 G. G. M. Prilst i Goudoever i Beelen en M. M i den Berg zn van G. r Berkel; Jacque- beschouwd als de eerste western, die alle ingrediënten bezat waaruit later de western als genrefilm kan worden opgebouwd. s een van de redenen voor de onverminderde wildwest-belangstel ling noemde Hans van Oosterom het vleugje trots, dat bij de Amerikaan deze wilde, individualistische pionierstijd bestaat. Na de inleiding werd de film „Stagecoach" van re gisseur John Ford gedraaid. In deze uit 1939 daterende film kwamen alle factoren die Hans van Oosterom in zijn inleiding had genoemd goed tot uiting. De Film-clubleden konden in van de rollen een nog zeer jonge John Wayne zien spelen. Verder was het opvallend dat deze oude film vrijwel niets aan spanning heeft in geboet. Met scooter in het Rapenburg Een 32-jarige inwoonster van Oegstgeest is gisteravond omstreeks tien uur op onverklaarbare wijze met haar scooter in het water van het Rapenburg gereden. De scooterberijdater, die schaaf wonden aan beide benen had, is door omstanders op het droge geholpen en door omwonenden van droge kle ren voorzien. De scooter is inmiddels ook uit het water opgevist. Bedrijfstafeltennis Spanning in eerste klas Openbare les dr, R. Louw Gistermiddag heeft dr. R. Louw met een openbare les in het Groot Auditorium officieel het ambt aanvaard van gewoon Leids lector in de organische scheikunde. Dr. Louw besprak enkele aspecten van de chemie als samenspel van wetenschap, ambacht, techniek en vindingrijkheid, ook in verband met maatschappij en universiteit. I De chemie met zijn snel wassende I stroom aan prcdukten (zoals kunst- I stoffen, geneesmiddelen en detergen- tia) is een zeer belangrijke economi sche factor geworden, maar ook die richtingen, die geen materialen pro duceren zoals het onderzoek der levensprocessen zullen onze toe komst mede bepalen. Voor een even wichtige ontwikkeling van de chemie (en voor een goede opleiding in de chemie) is het van belang dat er aan het „hoe" en het „wat", nl. het „me chanisme" en de „synthese" een niet te verschillende aandacht wordt be- I steed. By het bezien van de standen per 1 december in de Leidse bedrijfstafel- tenniscompetitie is het opmerkelijk, dat de leidende teams in de 2de, 3de en 4de klasse al een zeer grote voor sprong op de concurrentie zo daarvan nog te spreken is hebben genomen. In de 2de klasse heeft Durisol (Leiderdorp) 7 punten winst op GGV 2, dat op haar beurt de ABN-res. 6 punten achter zich laat. In de 3de klasse is de marge tus sen RTC 2 en Mebo 2 (41 om 27) groter dan het krachtsverschil, om dat het team van Cor Prins één wedstrijd meer heeft gespeeld. Rota 2 zal o.i. een niet-ongevaarlijke mede dinger kunnen worden. Het overwicht van F. 188 5 in de 4de klasse, 14 punten voorsprong op Mebo 3 en Zaalberg 3, is thans weldigend, maar het op de 4de plaats zetelend OGV heeft ^1 wcdsfrUd der chemie, die we bijv. in de studie- De chemie maakt, zoals vele na- tuurwetenschappen, een bykans ex plosieve ontwikkeling door; ook de onderlinge verhoudingen wijzigen minder gespeeld en heeft de aanslui ting nog niet verloren. Volledige spanning heerst teel uitsluitend in de 1ste klasse, waar de topteams van de verenigin gen elkaar over het algemeen weinig toegeven. B. de Roo en zijn spelers (GGV 1) hebben hier een lichte winst op Stadhuis 1, dat mogelijk deze maand zal trachten haar ach terstand in te lopen. De drietallen van F. 188 1 en ABN 1 volgen met betrekkelijk geringe achterstand en zijn nog niet kansloos. In het totaalklassement, waarvan de winnaar aan het eind van het seizoen de wisselbokaal zal verwer ven. leidt RTC voor F. 188 en GGV. gidsen vinden, past niet goed meer by de huidige en toekomstige situatie; dit maakt het definiëren van „organische chemie" niet een voudiger. Gedacht wordt aan een systematische indeling in algemene chemie (met fysische-, theoretische- en analytische chemie), fenomenolo gische chemie (o.a. koolstof-, fosfor- en metaalchemie) en speciale chemie (büv. biochemie, technologische che mie). De hierin passende omschrijving van „organische" chemie is dan: „fe nomenologische chemie van koolstof en verwante elementen, voornameiyk Dr. R. LOUW in samenhang met de waterstof-, bo rium-, stikstof-, zuurstof- en halo- geengroep, benevens de coördinatie- ohemi, van koolstof; het geheel ge lardeerd met algemene chemie en gekruid met speciale chemie". Vervolgens behandelde dr. Louw het „hoe en wat" van de opleiding van chemici aan de universiteit. Zo behoren de (kandidaten) colleges, gezien de snelle ontwikkeling, up-to- date te zijn en moeten vooral de ver- banden tussen de verschijnselen wor den getoond; research-opdrachten moeten „modern" zijn en zo zelfstan dig mogelijk worden uitgevoerd; de student moet de chemie als een vec torgrootheid leren zien, dus begrip krijgen omtrent de verwachte ont wikkelingsrichtingen in de nabije toekomst. De leermeesters moeten in theorie en praktijk „meestuderen" en daar dus tyd voor kunnen vrij houden en op deze wijze het enthousiasme, een belangrijke bepa lende factor voor studie-efficiency en studieduur, zo veel mogelijk aanwak keren. Het opleiden van chemici werd vergeleken met de synthese van een chemisch preparaat, of meer in over eenstemming met de omvang, met een chemisch proces. Deze vergelij king, gebaseerd op vier kenmerken (uitgangsmateriaal, wijze van uit voering, produkten en de schaal van uitvoering) kan ver worden doorge voerd. Onder andere komen ter spra ke optimale conversie, toepassen van eenvoudige standaard „fabrieken", aandacht voor de verdere afwerking van het produkt, aanwezigheid van de juiste temperatuur en voldoende bekwaam personeel. Aan het slot werd de studenten voorgehouden, dat de universiteit niet slechts .Academici", maar ook vakspecialisten moet afleveren, dat een chemicus (en in het algemeen een wetenschapsman) met feitenken nis alleen slechts een verzamelaar is, en dat het vormen en toepassen v J1 ideeën essentieel is. Na de openbare les, die met de ge bruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Louw in de ontvangst zaal van de Aoademie. Komt, verwondert u hier mensen Martinus Nyhoff, op wiens lekespelen in hoogtijdagen van het kerkelijk leven steeds weer wordt teruggegrepen, is een dichter, die met eenvoudige woorden direct tot de kern van de zaak weet door te dringen. Zo ook in zijn kerstspel ,,De ster van Bethlehem", waarin hij de weg schildert van allerlei type mensen, die op weg zijn naar de stal, waarin Jezus is geboren. Hierbij speelt de ster. symbool voor de verkondiging van Christus' geboorte, een grote rol. Het is de Chr. Toneelgroep „Imperium", die dit soort leken spelen uitstekend ligt. Temidden van een eenvoudig décor, waar langs zich de weg van Bethlehem naar Jeruzalem aftekent, weet „Imperium" met grote overre dingskracht dit spel tot leven te bregen. Zo ook gisteravond in de nieuwe Vredeskerk aan de Burg- gravenlaan, een ruimte (met po dium), welke zich uitstekend voor een dergelijke opvoering leent. OVERLEDEN W. Turnhout. 26 jr. sTj. Bos, 64 Jr, Schooten. 67 Jr, Bos, ter, 44 Jr. De avond, welke in samenwerking met de Leidse Hervormde Jeugdraad T. Guldemees- door K. en O. en de Leidse Jeugd 6j j Actie speciaal voor jongeren was ge organiseerd, werd geopend met het „Komt, verwondert u raarna Imperium zorgde voor een gewijde opvoering van dit kerstspel, waarin vooral ook de muzikale illustratie zeer te loven viel. In dit spel stelt Eva de gehele mensheid voor. zy drukt in het be gin het verlangen uit naar de komst van de Messias en aan het einde de vreugde over het Lam Gods, dat 's werelds zonden op zich neemt. De herders krijgen van Gabriël de boodschap en de vrouwen uit Beth- De drie koningen komen door de ster geleid en vinden tenslotte de nieuwe Koning in Bethlehem; daar knielen deze groten der aarde voor het Kind. Ze komen allen tenslotte samen rond Hem, die de ware vrede brengt. Herodes hiertegenover is het voor beeld van de afwijzing van het Evan gelie; hij is tevreden met de door hemzelf gestichte vrede en duldt geen hogere Koning. De boodschap van de door Eva gestuurde koningen, van de ster, van de profetiën en van een schokkende droom slaat hy in de wind. „Als de klok waarschuwt" „Als de klok waarschuwt" is een mysterieus blyspel in drie bedry- ven door R. en H. Feenstra. Een briljant stak kan men het niet noemen, maar het bevat wel een aanvaardbare dosis spanning en vrolijkheid. Wat dat betreft hebben De Gast spelers, die gisteravond een uitvoe ring gaven in de Schouwburg, geen slechte keus gedaan. Het werd derhalve een geslaagd toneelavondje, hoewel Jac. Buis als speler-regisseur het accent iets te veel op de vrolijkheid en net iets te weinig op het geheimzinnige heeft gelegd. De wijze waarop het decor was op gebouwd over 't algemeen schen ken toneelamateurs hieraan niet vol doende aandacht droeg Aan het einde van het spel breekt tenslotte de climax door. Eva (zie foto) breekt haar staf, die haar tot steun in het leven diende en vormt die om tot een kruis, in welk teken df ^^bf^ de monisch*~orkest. 1 - vÜKJt plaats ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand.ex. kunstge schiedenis mej. S. van Beek (VelD, Gld.)kand.ex. N.W. sociologie de heer R. G. Fernhout (Bussum) kand.ex. wis- en natuurkunde de heren A. A. T. Moes (Leiden), F. Twilt (Oegstgeest), E. J. Bomhoff (Leiden), E. A. Burgemeister (Lei den), J. M. Koks (Leiden), W. G. v. d. Berg (Leiden), A. M. Vossepoel (Leiden), D. W. Engelfriet (Leiden;, R. J. J. Jongschaap (Leiden), F. R. J. Willemse (Voorhout), A. M. v. d. Werf (Den Haag); de dames A. C. v. d. Berg (Leiden). J. Kryn (Lei den), J. J. M. v. d. Berg (Leiden), B. J. M. Zonneveld (Leiden), L. Voge lenzang (Leiden), P. Baas (Leiden), M. W. van Tol (Leiden)doct.ex. natuurkunde de heer J. W. M. Livius (Voorschoten)doct.ex. biologie mevr. T. F. PollGoedhart (Leiden), doct.ex. geologie de heer B. J. Hensen (Leiden); doct.ex. biologie de heer M. L. Dykstra (Katwyk aan Zee); doct.ex. farmacie de heer P. H. Vree (Den Haag); doet. ex. sterrenkunde de heren P. B. Bosma (Oegstgeest) A. v. Vliet (Delft). Bachs Magnificat in Marekerk Onder leiding van Iskar Aribo wordt zondagmiddag in de Marekerk een uitvoering gegeven van Bachs Magnificat (Lofzang van Maria) door koor, solisten en instrumenta listen van het Rotterdams Baroken- semble. Het orkest wordt versterkt door leden van het Rotterdams Phllhar- legen is. Een gebaar, waaraan zij de D^e aüen komen »P™P k™Ujk he, caJ1^-dien^ \aZZJTZ BUzT er te talmen. Erc G ,e Ee"' 700"1 der Kerkewerk van de Leidse Her- lehem van Eva. naar de stal, zonder te talmen. 'u zingen, ten, voonu Kerkewerk van de Her_ Romeinse officier, de vertrou- ^nvoud- indrxikwf*- vormde Gemeente Voorgangers zijn aan van Herodes, vindt de weg Renu© avond. deken W. P. M. Hartig, en dr. P grote tweestrijd. (Foto l.d./Holvast), 'l. Schoonheim. by tot het succes van deze voorstel ling, die bovendien met veel vaart werd gebracht. Het publiek zag het stemmige interieur van een oud kasteel, sinds kort bewoond door een stoere zeekapitein (W. Houps), zijn op uiteriyke vormen gestelde vrouw (Janny v.d. Kwartel) en zyn lieftal lige dochter Babette (Coby Kok). En in dit kasteel gebeurden na de dood van de vorige slotbewoner en de verdwijning van de twee jonkers de vreemste dingen Maar tijdens het laatste bedrijf kon de zaal opgelucht ademhalen, want de man, die alle moeilykheden ver oorzaakte, werd ontmaskerd en één van de jonkers inmiddels op de prop pen gekomen sloot voorgoed de klei ne Babette in zyn armen. Wie had trouwens gedacht dat de grote boos doener de geaffecteerdsprekende dokter (P. Jacobs) was? Aan dit onderhoudende toneelspel werkten voorts mee Jac. Buis als de alcoholminnende bediende van de kapitein, Jos Ham- Brussel als de kordate dienstmaagd, C. v. d. Drift als de mysterieuze Sinne, Nell de Lange-Reizevoort als de voortvaren de buurvrouw en W. van Piere als jonker. Het was 'n vrij sterke rolbe zetting, en geen van de spelers bleef onder de maat. De Gastspelers hebben dus ook ditmaal een goede beurt gemaakt. De bloemenhulde aan het einde van de avond was derhalve welverdiend! Verlovingsringen De allermooiste voor de allerliefste PIERROT Juwelier-Horloger Maarsmanssteeg 21 Leiden - Tel. 20778 Theo Kersten exposeert Tot 6 januari 1966 exposeert Theo Kersten aquarellen en grafisch werk in de Taveerne Tastevin aan de Beestenmarkt. Zyn werk is elke dag te bezichtigen van 14.30 uur tot 24.00

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3