China's verbitterdheid BANANEN /eajïééz voo/uteêigf Britse campagne tegen sigaret heeft succes -r KWALITEITSSIGAAR IN MODERNE INTERIEURVERPAKKING Vanbegrip over de Verenigde Staten Pliilipsresultaat dit jaar minder gunstig Landingsproeven van Russen in de Pacific Super DC-8 van 36 miljoen gulden PUROL LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 Alessandro Casella, een geleerde, taalkundige en journalist, heeft op verzoek van het Amerikaanse persbureau Associated Press onderstaand artikel over China geschreven. Casella bracht in 1956 voor het eerst een bezoek aan dit land en deed dat kortgeleden opnieuw. In dit artikel houdt hij zich bezig met bet onderscheid dat Peking maakt tussen het Ameri kaanse volk en de regering in Washington, de kwestie-Vietnam en de wrok die China koestert jegens de Sowjet-Unie. verbittering van het volk jegens de Sowjet-Unie is groot in unistisch-China en de haat tegen de V.S. richt zich in feite Ide Amerikaanse regering en niet zózeer tegen het Ameri- volk als zodanig. schoon geen anti-Russische campagne wordt gevoerd en in de _|en in de pers over de onenigheid tussen China en de Sowjet- hoofdzakelijk met ideologische argumenten wordt gewerkt, grote persoonlijke verbittering tegen het Russische volk aan- przaak hiervan is het feit, dat I van persoonlijke contacten l beetaan tussen het Chinese kische volk, terwijl de V.S. in een abstracte vijand zijn die koit van aangezicht tot aange- leeft gezien. inden Russische deskundigen I jaren zjj aan zij met de Chi- gewerkt en toen de kloof kr werd, verlieten de Russen Ind zo ongeveer op stel en i De tijdelijke chaos, die hier- j gevolg was, wekte onder het l volk een grote verbittering de Russen als zodanig, pinezen doen hun best te be- dat zjj geen andere volken maar uitsluitend verbitterd tr regeringen van andere lan- le Amerikanen worden afge- fd als vriendelijk, aan de de- fctie in de V.S. tegen de hui- merlkaanse politiek in Viet- brdt grote publiciteit gegeven. Rassenonlusten feitelijke staat van de betrek- tussen belde landen plus de sche positie van China heeft •ip ten aanzien van Ameri- gevolg gehad. de rassenonlusten in de ne- Watts in Los Angeles heeft Ojng uitvoerige publiciteit ge- 5ij werden voorgesteld als een van onderdrukte Amerika nen wat „de kapitalistische van Washington" werd ge- inder onjuist oordeel betrof eel van de Amerikaanse troe- Vietnam. Men heeft mij in herhaaldelijk gevraagd, of ik :ht. dat het Amerikaanse mo- ïet betrekking tot Vietnam itging. aat jegens de Russen moge Ie Chinese bevolking leven, de van Vietnam op het le- ran de gemiddelde Chinees gesteund. Het vorige jaar werd in veniëren zolang de Amerikaanse be moeiingen zich niet zodanig uitbrei den, dat zij vitale belangen van Chi na bedreigen. Inmiddels is de oorlog in Vietnam voor de Chinese regering van essen tiële betekenis, omdat hy haar in staat stelt, in het land een toestand van hoogspanning te handhaven en het volk op te zwepen tot grotere krachtsinspanningen. De algemene bezorgdheid, die als gevolg van de ze toestand onder het volk ontstaat, kan de greep, welke de communisten op het land hebben, slechts verste vigen. Zorgvuldig Ofschoon de algemene indruk die is van een land op de grens van oorlogspsychose, onthult een nadere beschouwing een enigszins subtie lere stand van zaken. Er heersen in feite in China op het ogenblik drie gedachtenstromin- gen: die, welke in de officiële pers tot uiting komt en voor binnen lands gebruik bestemd is, de houding en reactie van het volk en tenslotte de houding van de regering. De officiële verspreiding van het nieuws voor binnenlands gebruik ge draagt zich uitermate oorlogszuch tig. De pers schildert de V.S. af als slechts wachtende op een geschikte gelegenheid om de oorlog uit te ureiden en China aan te vallen. Voortdurend wordt met nadruk het gevaar van een Amerikaanse aanval naar voren geschoven. In de fabrieken houden de arbei ders elke week schietoefeningen met modellen van Amerikaanse vliegtui gen als schietschijven. Overal ziet men aanplakbiljetten, betrekking hebbende op de burgerlijke verde diging. Bruggen, fabrieken en alle openbare gebouwen worden bewaakt. Heel zuid-China is, volgens be richten, in staat van paraatheid ge bracht en het reizen door buiten landers is onderworpen aan be perkende bepalingen onder het mo tief, dat er een oorlogstoestand heerst. De reactie van het volk op dit al les is veel minder heftig dan men zou verwachten. De gemiddelde Chi nees is In feite niet zozeer agressief als wel bezorgd over de toestand en er bestaat verrassend weinig haat tegen de Amerikanen als zodanig. PUBLIEK WORDT VOORZICHTIG De Engelse regering gelooft, dat haar propaganda tegen het roken van sigaretten thans drie jaar na het begin ervan vrucht begint te dragen. Zij houdt staande, dat deze campagne in het gehele land een stroming heeft doen ontstaan, die geleidelijk voert naar een ge stadige vermindering van het gebruik van sigarettentabak. De tabaksindustrie zelf betwijfelt dit, maar het ligt voor de hand, dat zulk een bewering door de regering, die onmiskenbaar ten dele afhangt van de tabaksbelasting om de volks huishouding gaande te houden, niet lichtvaardig wordt uitgesproken. De dienst van invoerrechten en accijnzen schat de inkomsten uit de tabaksbelasting voor dit Jaar op 1.054 miljoen pond sterling, hetgeen 105 maal zoveel is als in 1900 en vol doende om de jaarlükse uitgaven van de regering voor het onderwijs te dekken. De mening van het ministerie schijnt door statistieken te worden iet de dag sterker. Propaganda notionele verwikkeling in wat fisch een oorlog tussen ande en is, is zo intens geworden, een essentieel onderdeel van ïese binnenlandse politiek is Het hele land, van --de bevokte metropolis tot het tfgelegen dorp, wordt over- met propagandistische a leuzen over de oorlog in t. de fabrieken wedijveren de in het vervaardigen van ive aanplakbiljetten over de lanse verliezen en de over- en van de Vietcong. In de zingen de kinderen: „Wy t bang voor papieren tygers" straten hebben de nieuws- i en foto's die de meeste aantrekken, allemaal betrek- Vietnam. Stromingen ihineze regering heeft zeer lig vermeden, zichzelf in een te manoeuvreren, waarin zij dwongen zou kunnen worden oog op de openbare me- egen haar wil in Vietnam te ttiëren. toeringen aan de Chinese in- ie in Korea hebben de ge- aan de mogelijkheid van in- in Vietnam doen postvat- iar er bestaat een diepgaand tussen beide situaties, orea genoot China niet al- steun van de Sowjetunie, bet achtte ook zyn vitale be- - in Mandsjoerije bedreigd. letnam ontbreekt de steun l Russen en daar bovendien 3 Vietnam nog de rol van buf- y t speelt, is het redelijk, aan >en dat China niet zal inter En gel and 230,8 miljoen pond (een Engels pond is ongeveer 450 gram) tabak in de vorm van sigeretten ge rookt tegen 237,8 miljoen pond in 1963 en 243,1 mUJoen pond in 1981. Bovendien bestaat de helft van het aantal sigaretten dat thans wordt ge rookt, uit filtersigaretten, waarvan het aantal in slechts zes jaar 41 pet hoger is geworden Sigaren Het teruglopen van het sigaretten- verbruik is vergezeld gegaan van een stijging van de verkoop van sigaren (die door de regering niet als gevaar lijk voor de gezondheid zyn gedood verfd) van 390 miljoen stuks in 1962 tot 590 miljoen gedurende het vorige jaar.. Het ministerie ziet zowel het over gaan op filtersigaretten als de toe nemende populariteit van de sigaar als sterke aanwijzingen, dat het pu bliek voorzichtig wordt met het ro ken van sigaretten. De woordvoer der zeide, dat de mensen de neiging hebben, het filter te beschouwen als een soort bescherming tegen ziekte, ofschoon de tabaksondernemingen nooit hebben verklaard, dat het dit inderdaad is. De tabaksindustrie betoogt dat de voornaamste oorzaak van het terug lopen van de verkoop moet worden gezocht in de talrijke accijnsverho gingen, die het roken veel duurder hebben gemaakt. Gering bedrag Het geld, dat de regering dit jaar aan haar campagne tegen het roken van sigaretten uitgeeft, is verhou dingsgewijze een gering bedrag slechts 117.000 pond sterling, maar niettemin aanzienlijk meer dan in 1962, het eerste jaar, toen het 2.500 pond bedroeg. De campagne is op een rustige wijze begonnen met het doel, het niet Populaire figuren, zoals voetbal sterren, werden in een reeks beeld verhalen en tekenfilms voorgesteld als nlet-rokers, maar al gauw bleek, dat de tieners een cynische houding tegenover de campagne aannamen, hoofdzakelijk, omdat hun ouders niet verden aangespoord om met het ro ken van sigaretten op te houden. Daarom ging het ministerie over tot een campagne met aanplakbiljetten in het gehele land en schakelde zij de tv in, om de volwassenen aan te sporen, het roken van sigaretten op te geven. De regering heeft het adverteren van sigaretten via de tv met ingang van 1 augustus van dit jaar ver boden. LABORATORIUM DIEP IN ROTSEN VOOR NEUTRINO-ONDERZOEK Bij Johannesburg In Zuid-Afrika by Johannesburg wordt meer dan 3 km onder de grond in de rots een laboratorium voor kernfysica uitgehouwen, dat door wetenschappelijke onderzoekers zal worden gebruikt voor de bestude ring van kosmische neutrino's, kleine atoomdeeltjes zonder massa en zon der elektrische lading, die zich voort bewegen met de snelheid van het licht. is een plaats diep onder de grond voor het laboratorium geko- om een natuurlijk schild tegen andere kosmische straling te hebben. De studie van kosmische neutri no's is van belang, omdat zy fun damentele deeltjes van de natuur zijn en deeltjes, waaruit alle stof is opgebouwd. Zy zyn niet alleen be langrijk voor de kernfysica, maar ook voor de astrofysica en geven een aanduiding van hetgeen zich binnen stenen afspeelt. Verwacht wordt dat het nieuwe la boratorium, dat in een tunnel ter lengte van ongeveer 250 meter komt, tegen het einde van het komende jaar gereed zal zijn. Textielfabriek opgeheven (Van onze Enschedese correspondent) De NV textielfabriek „Holland" in Enschede zal binnen afzienbare tyd worden opgeheven. In het eerste halfjaar 1966 zal de produktie gelei delijk worden ingekrompen en om streeks 1 juli geheel worden stopge zet. De produktie zal dan worden ge concentreerd in Mierïo en Eindho ven binnen het raam van de Ko ninklijke Nederlandse Textielunie. De NV textielfabriek „Holland" heeft 625 mensen in dienst (500 produk- t'iewerkers, van wie 400 mannen en 100 vrouwen) en ongeveer 125 be ambten, bazen en stafpersoneel. In nauw overleg met de vakorga nisaties „Unitas", de „Eendragt" en „St.-Lambertus" is gestreefd naar een oplossing voor het personeel van „Holland", waarbij vrijwel het gehele produktiepersoneel na-ar de andere KNTU-bedrijven kan overgaan. Voor het opvangen van moeilijk plaatsbare gevallen heeft de KNTU een fonds gesticht van 250.000 gul den. Illlllllllllllllllllllllllllltlllllllllllll^ Niet doofstom en toeli in 25 jaar geen wóórd... Een Rus die tijdens de vorige oor log geen zin had om in dienst te gaan en simuleerde dat hij doofstom was, heeft dat 25 jaar lang volge houden terwijl zelfs zijn vrouw niet wist dat hy volkomen normaal was en Is. Ry viel pas door de mand toen zyn dochtertje de politie in Elektrostall, een plaatje by Moskou, te hulp riep omdat de man, Nikolai Tkas.ienko, zyn vrouw mishandelde terwyi hy dronken was, zo schreef de krant Sowjetskaja Rossia giste ren. De politie berispte de man in ge barentaal voor zyn wangedrag. Deze keek dit even aan en schreeuwde op eens: „Maar zy slaat my ook". Het blad schryft dat Tkasjenko nadat hy voor dienst was afgekeurd naar een doofstommenschool ging om geen verdenking op zich te la den. Hy leerden zyn vrouw kennen trouwde met haar, werkte in verschei dene baantjes en niemand heeft hem al die tijd een woord horen zeggen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM De brand op de Lakonia In een rapport van een officiële commissie van onderzoek naar de ramp met het passagiersschip „La konia", dat twee jaar geleden met het verlies van 125 mensenle vens in de Atlantische Oceaan zonk, wordt verklaard dat de kapitein en twee officieren schuldig zjjn aan grove onachtzaamheid. Het 20 648 ton metende luxueuze schip zonk op 25 december 1963, na dat arie dagen eerder brand was uit gebroken toen het by rustig weer on geveer 300 km ten noorden van Ma dera voer. Er bevonden zich 648 pas sagiers aan boord, voorname lijk Britse toeristen. Het onderzoek bevestigde dat de brand was uitgebroken in de kap perszaak, maar de Juiste oorzaak is niet bekend. De beschuldigingen aan het adres van de kapitein en de of ficieren betreffen de manier waarop het vuur werd aangepakt en de ont ruiming van het schip. Bij 75-jarig jubileum Ondanks vergroting omzet (Van onze correspondent) Ook dit jaar zal de omzet bij Philips een vergroting te zien geven. Het bedrijfsresultaat zal echter onder invloed van vooral externe omstandigheden minder gunstig blijken te zijn dan in voorafgaande jaren. Dat is geen verschijnsel, waarover we ons ongerust moeten maken, maar het is wel een waarschuwing om waakzaam te blijven en een aan sporing om zó snel mogelijk het evenwicht tussen omzet en resul taat te herstellen. Dit schrijft ir. F. J. Philips in het Kerstnummer 1965 van de Philips' Koerier on der het opschrift Jubileumjaar staat voor de deur". Snelle groei Onze onderneming is, vooral in deze eeuw, zeer snel gegroeid, zowel wat de omzet als het aantal mede werkenden betreft. Steeds en op elk terrein hebben wij onze expansie ge manifesteerd. Toen Philips in 1891 met enige tientallen arbeidenden in Studenten (3000) eisen aftreden Spaanse minister Drieduizend studenten van de fa culteit voor politieke en economische wetenschappen van de Madrileense universiteit hebben een brief voor ge neraal Franco opgesteld waarin zy het aftreden van de minister van on- derwys, de rector van de universiteit en de deken van hun faculteit eisen, zy beklagen zich over het optreden \an de politie tegen „vrye vergade ringen" van studenten en zullen de VN-commissie voor de rechten van de mens over het „brute gedrag" van de politie inlichten. een klein Eindhovens fabriekje be gon, zal wel memand de expansie hebben vermoed, die heeft geleid tot het wereldomspannend bedrijf van nu, dat meer dan 250.000 medewer kers telt en dat een reeks van pro- dukten ontwikkelt, vervaardigt en aflevert. Zonder menseUjke inbreng zou de groei nooit die omvang heb ben gehad, als in 75 jaar door onze onderneming is gerealiseerd, aldus ir. Philips. Lancering van zonverspieder wijkt voor Gemini De lancering van de satelliet Pio nier VI. die vandaag in een baan om de zon zou worden gebracht ia uitgesteld omdat de volgstations niet deze zonverspieder en Gemini VI, die eveneens vandaag de ruimte in moet, tegelykertyd kunnen volgen. Het is mogelijk dat de Pionier, die gegevens over de zon moet verschaf fen, morgen vertrekt. Gevogelte gaf te veel warmte in vliegtuig Een DC-7 die gisteren met 8000 kippen van het Franse vliegveld Tours-Saint-symphorien naar de Joegoslavische plaats Zagreb was vertrokken, moest na enkele uren noodgedwongen terugkeren, om dat de inzittenden dreigden te stikken. Het .gevogelte gaf zoveel warmte af dat de temperatuur in het vliegtuig bij de landing 36 graden bedroeg. Na de landing leek het of het vliegtuig in brand stond, zoveel stoom kwam er uit een geopend luik. Een groot deel van de kippen bleek te zijn ge stikt. Doel onbekend De Sowjet-Unie zal gedurende een periode van vyfeneenhalve maand. Dit is de DC-8 Super 63. De KLM heeft twee straal vliegtuigen van dit type bij de Douglasf abrieken besteld. In april en mei 1967 zullen ze wor- van morgen tot 1 juni a.s. „een va riant beproeven van een systeem van net doen landen van ruimtevoertui gen", aldus werd gisteravond offi cieel meegedeeld, er werden niet on middellijk verdere byzonderheden verstrekt. De Russen verzoeken alle landen schepen en vliegtuigen van midder nacht tot 1200 uur plaatseiyke tyd, elke dag, in die periode, uit het doelgebied in de Stille Oceaan te i houden. Dit doelgebied ligt ongeveer 3200 km ten oosten van Japan en 800 km ten zuiden van de Aleoeten. Het ontbreken van byzonderheden in de aankondiging onderstreept de geheime aard van de proeven. Zy schynen in verband te staan met een vroeger aangekondigde se rie proeven van stuwraketten boven de Stille Oceaan die duurde van 29 oktober tot 30 december. In de aankondiging werd niet ge zegd of het nieuwe landingssysteem dat beproefd zal worden dient voor uiteindelijke landingen op de maan of op andere planeten. Men acht het hier echter mogeiyk, dat ae komende proeven verband houden met pogingen om het systeem van zachte landingen op de maan te verbeteren. In het afgelo pen jaar mislukten vier Russische pogingen tot het maken van een zachte landing op de maan. den opgeleverd. Dit nieuwe type heeft een elf meter langere romp dan de thans bij de K.L.M. in gebruik zijnde versie van de DC- 8, waardoor het 234 passagiers kan vervoeren tegen maximaal 150 in de gewone DC-8. De nieuwe toestellen, die ongeveer 36 miljoen gulden per stuk kos ten, zullen vooral worden ingezet op de route AmsterdamNew York. Bij de voortstuwing zal gebruik worden gemaakt van de zelfde zg. dubbelstr oommotor en, als waarmee de gewone DC-8 is uitgerust. in a ik huisfl tegen wat de huid deert!

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17