stimulerende uitvoering W eihnachtsoratorium" Stuivende directie van Joh. Pasveer Nieuwe kritiek op beleid van Erliard Meningsverschillen in H de kwestie-Rhodesië 'FR .Loonbeleid regering volkomen onduidelijk LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 DECEMBER 1965 r f 5 „Con Amoreleiclt Kerstfeest in Chr. Oratoriumvereniging ..Con Amore"' heeft met Bachs' Weihnachtsoratorium". aanvankelijk onder leiding van Simon C. Jansen, daarna onder die van Joh. Pasveer sinds een traditie en een reputatie opgebouwd. tarnen met gerenommeerde solisten als Annette de la Bije aan). Wilhelmine Matthès (alt). Jan Waaijer (tenor) en Hollestelle (bas) en het Residentie Kamerorkest als loffe- istrumentaal begeleidingsapparaat is ook nu weer een vertol- gegeven, welke van diepe inleving tot het werk (d.w.z. dit- jde kantates 1. 2. 5 en 6) getuigde, waarbij Simon C. Jansen et orgel als betrouwbaar fundament fungeerde. Inleiding tot de Kersttijd wordt i Men zingt „muurvast", men is zich „Weihnachtsoratorium". dat. tevens bewust van de geestelijke Bachs' zoon Emanuel noteerde achtergrond, men doorleeft alles in- lt handschrift, dat in de Kon lens. Dit mede dank zij de directie feieek in Berlijn bewaard is ge- van Joh. Pasveer, wiens ontwikke- door zijn vader in zijn 50ste ling zich i laar geschreven werd, getrouw ele toehoorders beluisterd: dit tot dringende behoefte ge- nia". Daarin wordt de aanbidding der herders in de koude nacht, onder een diepblauwe, met sterren bezaaide winterhemel, zó realistisch uitge-1 beeld, dat men er zélf koud van wordt. Wij spraken reeds van gerenom meerde solisten: een stralend zingen de Annette de la Bije. een waardige en warm-getimbreerde Wilhelmine Matthès. wier grootste troeven ech ter in het midden- en hoge register worden uitgespeeld daar onder overstemde het orkest haar wel eens een Jan Waaijer, wiens soepele en volmaakt geplaatste tenor zich in de meest ideale zin voor Bach leent en een imponerende bas als David Hol lestelle, die speciaal in het ..Grosser Herr und starker Kon:?", bewees, dat hij vroegere inzink1 ngen volko men te boven is gekomen. De vertolking in totaal voldeed aan hoge eisen en sprak van stylistisch vera ntwoordelij kheidbesef Wie met deze muz;ek in het gehoor de kcmende feestdagen tegemoet gaat, weet, dat zij een he lzame bron voor hart en geest vcrmt. Dat tallozen er zich nog steeds aan willen verkwikken, bewijst de onver gankelijkheid van de man, die zó suggestief en illustratief kon getui- al moge i steeds gunstiger richting Solisten en dirigent voor de uitvoering van het ..Weihnachts oratoriumvan Bach. V.l.n.r. Jan Waijer (tenor). Wilhelmine Matthès (alt). Joh. Pasveer (dirigent)Annette de la Bije (sopraan)Simon C. Jan sen (organist) en David Holle- stelle (bas). (Foto LD./Holvast) beweegt en van wie de noodzakelijke dwingende stuwkracht uit gaat. Daarbij is het verheugend te mogen constateren, dat „Con Amore" in geen enkel opzicht meer te worstelen heeft met technische spanningen, doch met prachtig verzorgde klank in homogeen evenwicht haar opgaven realiseert. Een gelukkige factor was ook de prijzenswaardige medewerking van het Residentie-Kamer-Orkest. al Het gaf ook een beheerste ofschoon nog niet steeds voldoende transpa rante interpretatie van het orkestra- \igemene y le tussenspel, de vermaarde „Symfo- iencujtUMr het grote Wonder, dat ;r de wereld is gekomen en waarvoor hij op zo geniale wijze zyn dankbaarheid heeft betuigd. De dankbaarheid, zowel voor dat Wonder als voor de wyze, waarop „Con Amore" daaraan, muzikaal zo wel als religieus, uitdrukking en ge stalte heeft willen en kiinnen geven, voelde ongetwijfeld ook iedere toe hoorder in zich opwellen. Opnieuw een zegenrijke en tot ver heven gedach'en stimulerende avond, die men:geen kon onheffen uit de veelal drukkende zorgen van alleda». H. foto Piet Keiéi Leefwarmte? Nogal logisch - als je 't gezellig wilt. 'Jk heb m'n les wel geleerd. Daarom voor mij nooit meer wat anders dan kolen. Wij hadden altijd kolen gestookt, maar op zeker moment waren we aan een nieuwe haard toe. En ja, zo kwam het dus. Mensen lief. wat heb ik daar een spijt van gehad! Binnen vier maanden was ik weer terug op kolen. Een verademing! In de eerste plaats heb je nergens zo'n echt prettige warmte van als van kolen. Dat weet iedereen. En verder is het een reuze voordeel om eigen voorraad te hebben. Je hebt eigen brandstof voor 't opscheppen - dus wat kan je gebeuren? Ik hou 't op kolen. Voor leefwarmte!' Alleen kolen geven leefwarmte Bloembollencultuur wil Krelagehuis in Haarlem erbouwen Raaosi apport raakte voortijdig bekend Debat in VN uitgesteld n de jaarlijkse te rn dit „Weihnachtsorato- hiaat geweest zijn, dit wil eggen, dat er een teruggang chorale prestaties is geweest, gendeel: het kwam ons voor, koor met nieuw en fris élan k is gegaan, waarbij de over- iskracht der voordracht ook minst had ingeboet. onder de leden van de V«- ras al onmiddellijk merkbaar I l'gheidsraad als onder de lid-staten heroïsoh-imposante openings- van de Organisatie voor Afrikaanse uitmuntend door een feillozeeenheid (OAE) heersen meningsver- lerheid. Het koor, aanvankelijk schillen over de wijze waarop de door het uit de pauken kwestie-Rhodesic moet worden aan- gepakt. Een op verzoek van president Ken- ja tta van Kenia te houden bijeen komst van de Veiligheidsraad werd van gisteravond tot hedenavond uit gesteld. Het is echter niet zeker dat de vergadering dan zal doorgaan. Volgens welingelichte kringen in New York zien vele Afrikaanse afgevaar digden weinig in een nieuw debat, als daar dwingende sancties tegen het blanke minderheidsbewind van Smith uit voortkomen. Bij vorige be sprekingen van deze kwestie is dui delijk geworden dat voor dergelijke sancties geen meerderheid te vinden omende hoofdmotief, met de ld invallende fluiten en hobo's, de trompetten hun fanfares »n, nam het gehoor bezielend net zijn „Jauchzet, frohlocket, reiset die Tage", waarmee men dellijk midden in het grootse estelijke gebeuren wordit ge- t. Het gebeuren, dat zich af- een zeldzame variatie van en melodieuze waarden, en naar de diepste bete de ware kern van het waarnaar binnenkort al- adacht weer uit gaat. uitvoering als deze vraagt óm Iping van jaren, wil zij het ni- rechtvaardigen, waarop jde bevestigd. De Britse premier zal wel donderdag een rede houden voor de Algemene Vergadering van de VN De luchtvaartmaatschappij East African Airways heeft het vracht vervoer via Kenia op Rhodesië ge staakt op last van de regering van Kenia. De maatschappij vervoert voor de Britisch Overseas Airways (BOAC) alle vracht naar en uit Rhodesië. Te gen personenvervoer heeft Kenia niets en vermoedelijk zal ook post normaal via Kenia kunnen worden overgevlogen. De BOAC heeft later meegedeeld dat vracht van en naar Rhodesië voortaan via Johannesburg in plaats van Nairobi zal worden vervoerd. 'ging voor Bloembol- heeft de voorzitter, drs. li. li. P. V Letschert, meegedeeld, dat het plan om het verenigingsge bouw, het Krelagehuis aan de Leid- sevaart in Haarlem, te verbeteren by de minister van Volkshuisvesting ligt. Het wachten is op ryksgoedkeuring. s een bedrag van 1.200.000 gul- gereserveerd. Het front van het gebouw zal dertig meter achteruit gaan. De heer Letschert deed zfjn me dedeling in antwoord op een vraag van de afdeling Heemstede. De af gevaardigde van Heemstede toon de zich niet tevreden over de gang van zaken. Hij was van oordeel, dat het nog wel eens lange tijd zal du ren alvorens er in Haarlem gelegen heid zal bestaan te bouwen. Het ge bouw behoeft volgens spreker niet in Haarlem re komen en elders in Noord- of Zuid-Holland zal nog wel ruimte te vinden zijn. De afgevaar digde verzocht, in de in april te hou den vergadering van de vereniging het plan voor het Krelagehuis aan de orde te stellen. Anders zou Heem stede in samenwerking met andere afdelingen trachten een oplossing te zoeken. De voorzitter zei det het hooxdbestuur, ondanks het dreige ment, bereid was, in de volgende vergadering het plan aan de orde te stellen. «Van onze correspondent in Bonn» Bondskanselier Erhard heeft nieu we kritiek gekregen op zyn loon- en prijspolitiek, die in de Bondsre publiek tot onrustbarende gevolgen kan leiden. De zogenaamde „raad van vijf wijzen" heeft in een door indiscre tie voortijdig bekend geworden rap port de kanselier laten weten dat naar haar mening de staat zelf schuldig is aan de inflatoire prijs- ■jr Het plaatsje Bergen in noord-Limburg is door de hoge waterstand vrijwel geheel van de buitenwereld afgesloten. Als gemeentelijk vervoerbe drijf fungeerde een grote vracht auto met bulldozer, waarmede de bewoners naar andere plaatsen werden gereden. Overigens: de waterstand in Limburg is iets gunstiger ge worden. al zakt de Maas maar langzaam. Bovendien is een nieuwe stijging van het water mogelijk. Het is in vijf jaar niet meer zo hoog gekomen. Dwd geraakt. Intussen bestaat in de OAE one nigheid over de vraag, of de 36 lis dit „Weihnachtsoratorium" aangesloten landen op 15 dezer de dl- heeft plomatieke betrekkingen met Enge- lan: '„Con Amore" is met de land moeten verbreken, als er dan voorkomende koren en koralen, Been einde is gekomen aan de „re- hede de zin van Jezus' geboorte bellie" in Salisbury. Zoals bekend ut in detail wordt voorgelegd, hebben de ministers van Buitenland se Zaken van de landen van de OAE een week geleden tot een dergelijke maatregel besloten, toen zij in Addis j Abeba bijeen waren. Keizer Haile Se- j lassie heeft al gepleit voor uitstel, terwijl ook president Kenjetta heeft laten weten, dat hij niet voor een breuk met Engeland voelt. Egypte heeft nu om een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de OAE gevraagd. I die volgende week dinsdag in Addis j Abeba moet beginnen. Dit betekent Internationale toneelwedstrijd voor scholieren Amsterdam is gisteren de in- ionale toneelwedstrijd begon- oor leerlingen van de hoogste a middelbare scholen uit Bern, Bonn, Brussel, n, Luxemburg, Parijs en Ro le toneelwedstrijd, die tot 18 duurt, gaat uit van het rdamse gemeentebestuur als van de activiteiten van de hoofdsteden van de EEG- i Ca 115 scholieren nemen er- eel. het Cartesius-Lyceum speelde Amsterdamse groep, samenge- Uit leerlingen van verschillen den, acht scènes uit „Furcht lend des dritten Reiches" van t Brecht. Daarna volgde in het i-Lyceum de opvoering van lardên kruik", een choreogra- toneelstuk naar een novelle 4ilgi Pirandello door Italiaan- rlingen van het „Institute ma te Margherita di Savoia". de breuk met Engeland voorlopig niet veel zal komen. Berichten uit Londen dat premier Wilson wellicht het Britse standpunt zal vertolken, als de kwestie-Rhode sië weer in de Veiligheidsraad aan de orde komt, zijn niet van officiële Winkels 's avonds in kerstweek open Voor het grootwinkelbedrijf en de middenstandszaken bestaat de mo gelijkheid om hun bedrijven volgende week maandag t.e.m. donderdag tot 's avonds negen uur geopend te hou den. Het grootwinkelbedrijf (o.a. V. D.) zal van deze algemeen afge geven vergunning gebruik maken op as. dinsdag-, woensdag- en donder dagavond. stijgingen van de laatste tijd. Bond. Lander en Gemeenten hebben teveel uitgegeven, vond de „raad der wij zen". Zij verklaarden het eens te zijn met de opvattingen van de so ciaaldemocratische oppositie, dat de prysaanwas binnen de komende twee jaar tot 1 procent gereduceerd zal kunnen worden, zonder gelijktij dig de economische expansie te moe ten riskeren. Deze bedraagt nu 3.2 procent. De raad bestaat uit een aantal hooglereren, een oud-minister en een oud-staatssecretaris en werd legen de zin van de toenmalige kan selier Adenauer door Erhard zelf drie jaar geleden in het leven ge roepen. Haar taak is het om ieder een rapport over de economische toe stand van het land uit te brengen. Ldt jaar echter werkt de raad voor Erhard als een boemerang, omdat zij zich grotendeels achter de opvat tingen van de SPD heeft gesteld. Door indiscretie werden belangrij ke conclusies uit het rapport giste ren al bekend, terwijl oorspronke lijk de datum van openbaarmaking GEBEDJES IN DE SCHOOL VERBODEN Het Amerikaanse Hoge Gerechts hof heeft geweigerd voor eenvoudi ge gebedjes, die vrijwillig op de open bare school opgezegd worden, een uit zondering te maken op het algemene verbod te bidden op de openbare school. De ouders van 21 schoolkinderen in New York. die tot vijf verschil lende geloven behoren, hadden het hof gevraagd de uitspraak van een lagere rechtbank ongedaan te maken die het verbod van het schoolhoofd op vrijwillige gebeden bevestigd had. De ouders betoogden, dat deze vrijwillige gebeden geheel verschil lend zijn van het lezen van de bij bel en het verplicht opzeggen van gebeden, dat het Hoge Gerechtshof in strijf heeft verklaard met het eerste amendement op de grondwet dat de vrijheid van godsdienst waar borgt. Voor het eten en drinken in de ochtendpauze hadden de kinderen het gebedje gezegd: „God is groot. 1 God is goed en wij danken hem voor I ons voedsel, amen". op 15 januari was gesteld. Nu zal het rapport maandag worden vrij gegeven. Dit brengt de kanselier in tijdnood, omdat zijn eigen opvatting en die van het kabinet gelijktijdig met het rapport van de raad der wijzen openbaar moet worden ge maakt. V. J. J. MERTENS: ..Werkgevers en werknemers waren het in de Stichting van de Arbeid oneens. Maar wat de derde partner in de Stichting, de rege ring. onder deze omstandigheden gaat doen. staat nog niet vast. Het te voeren loonbeleid en de uitvoering van de arbitragebeslis sing van de regering zijn nog een volkomen onduidelijke zaak. Het overleg orgaan van de drie vakcentrales zal morgenmiddag in Utrecht de situatie bespreken."' Dit zei de voorzitter van het N.K.V., de heer P. J. J. Mertens gistermiddag in Utrecht. Hij bestreed de opvatting van de heer De Groodt dat er nu op het gebied van de loonvorming volledige vrij heid zou bestaan. De heer H. M. de Groodt. voorzit ter van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de indus- trieële bedrijven. Sint Willibrordus, zei dat zijn bond nooit veel vertrou wen heeft gehad in de werkgroep ge- organiseerden-ongeorganiseerden van de Stichting van de Arbeid. Haar werkzaamheden werden door de bond beschouwd als een vertragingsproce dure en een onderbreking van zijn eigen actie, die al volop aan de gang Uitvoeren De tijd van praten is nu voorbij het stadium van uitvoeren is volle dig aangebroken, aldus de heer De Groodt. En we zullen deze kwestie dan ook koppelen aan de c.a.o.-on- derhandelingen voor 1966. waarby de werknemers uitgaan van de in deze bedrijfstak al gemaakte afspraken, die verder gaan dan de voorstellen 1 die oorspronkelijk in de werkgroep van de Stichting van de Arbeid naar voren zijn gebracht. Sint Willibror dus zal by de komende c.a.o.-onder- handelingen ook een minimumloon eisen van minstens f. 125 per week. De heer De Groodt merkte verder op, dat minister Veldkamp door het noemen van het percentage voor de loonstijging met de ene hand heeft teruggenomen, wat hy met de andere had gegeven. „Wij hebben altijd ge zegd dat vrije lonen niet hetzelfde zUn als hogere lonen, maar nu zaJ de genoemde 7 procent een minimum worden". - Over dit laatste punt zei de heer J. M. de Groot, voorzitter van de „Nederlandse katholieke bond van houtbewerkers", dat minister Veld kamp door het noemen van een per centage volledig in stryd heeft ge handeld met het verleggen van de vrijheid naar de bedrijfstakken: „Dit percentage werkt als een rem voor de sterken en als een magneet voor de zwakken".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9