Oosterscheldebrug-brug naar toekomst AUSTIN Zeeland voegt zich bij de Randstad Holland NIET TE STUITEN DADENDRANG Noodzaak Enige personen lijden aan papegaaieziekte „P.v.d.A. wil kleine partijen wegvagen Maison Li nette: geen opdracht bruidsjapon Austin reikt de automobilisten de hand LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 DECEMBER 1965 (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) De vlaggen gaan uit in Zeeland, als de Koningin morgen de Ooster- scheldebrug opent. De langste brug van Europa. Een vijf kilometer lange, op betonnen pijlers rustende weg, die de Zeeuwse archipel van nu af aan onverbrekelijk verbindt met de randstad Holland. De nieuwe brug tussen Zierikzee en Colijnsplaat verkleint de afstand tussen Rotterdam en Goes van 110 tot 85 kilometer. Maar het is niet die 25 kilometer winst, die Zeeland opgetogen maakt. De brug is tevens de brug naar de toekomst. Zij maakt het voor de Zeeuwen mogelijk tal van plannen te verwezenlijken, die dit stukje probleemgebied kunnen stuwen naar een welvarende streek van Nederland. men, wordt gedeeltelijk afgewenteld op de gebruikers van de brug. Er moet tolgeld worden betaald: voet ganger en (brom) fietsers 1 gulden, personenauto en bestelauto 2.50 gul den, personenauto met caravan of andere aanhanger 4 50 gulden, en vrachtauto's 6 gulden. De Oosterscheldebrug zal een mijlpaal zijn in de geschiedenis van de provincie. Zo zien de Zeeuwen dat. en daarom hebben zij ook alles op alles gezet om de verbinding tussen Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland gerealiseerd te krijgen. De provincie zelf heeft ervoor gezorgd, dat de bouwkosten van 77 miljoen gul den op tafel kwam. Men is niet blijven mokken, toen het Rijk weigerde financieel bij te dragen in het enorme project, ook al is er ietwat smalend geioezen op het feit, dat de regering wel 30 miljoen gulden over heeft voor een pijpleiding voor Mobil Oil van Rotterdam naar Amsterdam. Zee land heeft het karwei zelf geklaard. En dat dit initiatief tot een goed einde is gebracht is een extra stimulans voor de feestvreugde van morgen. Sinds de stormramp van 1953 is Zeeland stap voor stap uit zijn iso lement gekomen. Het is daar in het zuidwesten van ons land toegejuicht, dat Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland door Rijkswaterstaat met zware dammen tot een hechte eenheid werden verenigd. Men was blij, toen het laatste eiland, het in 1953 zo geteisterde Schouwen-Duive- land, met de machtige Grevelingen- dam een vaste verbinding kreeg met liet moederland. Maar toen de Rijksoverheid het daarbij liet, en de provincie door de brede Oosterschelde m twee delen gescheiden bleef, ont stond er bezorgdheid, later kritiek, en tenslotte het inzicht, dat een Oosterscheldebrug er ten koste van alles moest komen. De noodzaak van de brug was niet alleen omdat men bang was, dat Schouwen-Dulveland zich bij de Randstad zou voegen en de bindin gen met de eigen provincie zou ver liezen, want sinds 1953 is de wens om tegen het water te zijn be schermd, niet de enige die in Zee land leeft. Zeeland heeft gebroken met het conservatisme uit de vroe gere jaren. Het heeft op duidelijke wijze aan de bel getrokken met een ambitieus programma van industria lisatie en andere welvaart bevorde rende activiteiten. Die kunnen al leen maar doorgang vinden als Zee land zich als eenheid manifesteert. Met andere woorden: als het ver band tussen de voormalige eilanden niet wordt verbroken. De brug moest er dus komen. Eigen geld Dat de Oosterscheldebrug zo snel tot stand is gekomen, is voor een belangrijk deel te danken aan het feit, dat de aannemingsfirma's Van Hattum en Blankevoort, en de Amsterdamse Ballast Mij. in 1960 een compleet bouwplan aan de provincie voorlegden. Zij deden dit uit weloverwogen eigen belang. De bouw van de brug zor immers prach tig passen in het schema van ande re werken, die zij in Zeeland on der handen hadden. Voor de bouwers zou de brug kunnen voorkomen, dat de continuïteit in de werkzaamhe den werd verbroken. Het provinciaal bestuur heeft er geen gras over laten groeien. Er were grote haast gezet achter het bodem-onderzoek, en de gedetailleer de uitwerking van het bouwplan dat de provinciale waterstaat onder lei ding van de in 1963 overleden ir. J. G. Snip, voor zijn rekening nam. Maar de provincie had het niet alleen voor het zeggen. De Rijks- goedkeuring liet lang op zich wach ten. Op 13 april 1962 kon eindelijk door de statenvergadering het moe dige besluit worden genomen, om de brug te bouwen, zonder steun van de regering. Drie Jaren heeft de bouw ge vraagd, maar de brug is er nu. Een betonnen tint boven het grauwe wa ter van de Oosterschelde. Een ranke verkeersader van 5.021.70 meter lengte, gedragen door 54 in diepe putten rustende pijlers. Het wegdek, dat 17 meter boven NAP ligt, is 7.60 meter breed, en is bovendien voorzien van een rijwiel pad van 2.75 meter. Aan weerszij den is een vangrail aangebracht, die tevens als windbreker dienst doet. Bij Schouwen-Duiveland is een veertig meter breed, bewegend ge deelte, om zeeschepen te kunnen doorlaten. Fraaie route Het wegverkeer zal de nieuwe rou te die van Rotterdam via de Haring vlietbrug, de Grevelingend am en de Oosterscheldebrug naar Zuid-Beve land en Walcheren leidt, niet in de eerste plaats kiezen vanwege die sim pele 25 kilometer winst, maar wel om de overbelaste route via de Moer dijk te ontwijken. Bovendien valt er voor diegene, die de schoonheid van het Zeeuwse landschap weet te waar deren. veel te genieten. Verwacht wordt, dat in 1968 vier duizend auto's per dag over de nieu we brug zullen rijden, 5000 in 1972, en 7000 in 1978. Tegen die tijd zal het rijwielpad in een derde autorij baan worden veranderd, en kunnen fietsers en bromfietsers van opstap- auto's gebruik maken. De zware last, die de provincie zich door het financieren van de bouw op de schouders heeft geno- Eén wens En nog zijn de Zeeuwen niet te vreden. Zij zien de nieuwe verbin ding met de Randstad niet als het einde, maar als een fase naar het emddoel. Dat einddoel is een „cen trale weg", die dwars door de pro vincie heen naar het zuiden, naar Zeeuws-Vlaanderen, België en noord-Frankrijk loopt. Pas dan zal de provincie werkelijk ontsloten zijn, en een plaats in West-Europa inne men, die alle mogelijkheden tot eco nomische expansie in zich heeft. Er rest nog één belangrijke scha kel: een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. Men denkt aan een verbinding, die ge deeltelijk uit een brug, en gedeelte lijk uit een tunnel zal bestaan. De kosten worden geraamd op 250 mil joen gulden voor een autoverbinding en 400 miljoen gulden voor een ge combineerde auto-trein verbinding. Dat is veel geld, maar beslist niet duur, aldus de Zeeuwen, die hebben uitgerekend, dat aan besparing aan veer-, vaar- en wachttijden in 1970 vijftig miljoen gulden kan worden bereikt, en in 1980 zelfs zeventig a tachtig miljoen gulden. Voortbouwen Zeeland zal de strijd voortzetten en intussen voortbouwen aan zijn toekomst. In het ter gelegenheid van de opening van de brug ver schenen extra nummer van het Zeeuws tijdschrift, staat te lezen: ..Het deltaplan vergroot de Rand stad tot in Zeeland, en voegt woon-, werk- en recreatieruimte toe aan ons land", en „Het openbaar bestuur, de gevestigde Industrie, de landbouw en de kerkgenootschappen hebben het industrialisatieproces positief aan vaard". Het blad geeft een opsom ming van de activiteiten, die op het punt staan te gebeuren: de nieuwe zeehaven Vlissingen-oost, de gewel dige industrialisatie langs het bre dere kanaal naar Gent, de uitbrei ding van de haven van Terneuzen, het grote Reimerswaal-project in de Oosterschelde, de Schelde-Rynver- binding, een vliegveld in het hart van Zeeland, enorme recreatiegebie den in het Veersemeer en elders, De kansen liggen voor het grij pen. De ruimte ook. Maar hoe lang zal dat nog duren? De dadendrang van de Zeeuwen doet ons vrezen, dat hun provincie eerlang te klein za1 zijn. En waar vinden wij dan nog een rustige vakantie-provincie? Advertentie W0Z èo/éexs, Cfë MMjfépZdètc/syés Spoor leidt weer naar een Voorburgse dierenhandelaar Ongunstig Enige personen in Terneuzen lij den naar alle waarschijnlijkheid aan papagaaieziekte, nadat een aantal dieren in deze plaats aan de ziekte is gestorven. Ook hier leidt het spoor naar een Voorburgse die renhandelaar, die per postorder die ren verzendt Vorige week is ook op Texel papagaaieziekte geconstateerd, echter niet onder de bevolking. Hier stierven drie uit Voorburg verzonden papagaaien. Dr. K. J. Hoving, die ook gemeen te-arts is in Terneuzen, wacht op resultaten van 't laboratoriumonder zoek om zijn diagnoses bevestigd te krijgen. Naar aanleiding van de ont dekking onder zijn patiënten heeft hij gespeurd naar ziekten onder pa pegaaien, duiven en parkieten. HU vond er drie, die afkomstig zijn van de Voorburgse handelaar. Sectie moet echter zijn vermoedens nog bevesti gen. De arts heeft maatregelen ge nomen om besmetting te voorkomen en inmiddels is ook de provinciaal inspecteur van de volksgezondheid op de hoogte. Met griep Volgens dr. Hoving is de pape gaaieziekte moeilijk te onderkennen, omdat de ziekte zich vrijwel als de veel heersende griep openbaart. De ziekte is echter gevaarlijk voor mensen. Ernstige longaandoeningen kunnen het gevolg zijn. De sterfte kans wordt geschat op twintig pro cent. De Voorburgse G.G.D., waarvan de directeur vorige week nog verklaar de geen ..voorraad" te hebben aan getroffen bij de handelaar, blijkt nu op verzoek van de geneeskundige inspectie voor Zuid-Holland, uitwerp selen van de voorraad vogels van de handelaar voor laboratoriumonder zoek te hebben opgezonden. Overi gens biedt een negatief resultaat van dit onderzoek geen waarborg voor de gezondheid van de vogels. De ziekte openbaart zich veelal eerst door shockwerking. die waarschijnlijk optreedt bij het vervoer. Overigens kan slechte verzorging ook oorzaak zijn van de openbaring van de pa pegaaieziekte bij vogels. Het bedrijf van de Voorburger, dat door de Voorburgse dierenbescher ming reeds eerder als ongunstig aan de kaak werd gesteld, floreert on danks slechte ervaringen. De pape gaaien bijvoorbeeld, worden gead verteerd voor prijzen, die ongeveer een/derde bedragen van de gangbare prijzen. Enkele dagbladen weigeren sinda lange tijd de plaatsing van de advertenties van de handelaar. Van Gend en Loos neemt het vervoer van zijn diensten niet aan. Zelfs al zou uit het onderzoek van geneeskundige diensten blijken, dat hei, bedrijf van de Voorburger een haard van ziekten is, bestaan er geen middelen om in te grijpen. Zieke dieren kunnen worden vernie tigd, maar een preventieve controle anders dan steekproefsgewijs vergt teveel tijd. De dierenbescher ming, fervent tegenstander van de mans manier van handel in dieren, is er tot nu toe evenmin in geslaagd de vergunning van de handelaar in getrokken te krijgen. Vlucht naar Westen Twee sergeants van het Oostduitse leger zijn in de nacht van zondag op maandag naar het Westen gevlucht door de rivier de Elbe over te zwem men die de grens is tussen Oost- en West-Duitsland, zo meldden de West- duitse autoriteiten gisteren. De sergeants, resp. achttien en twintig jaar, hebben om politiek asyl gevraagd. In de afgelopen 24 uur zijn 7 Oostduitse arbeiders in de leeftijd tussen 18 en 25 jaar naar het Wes ten gevlucht in het noordelijk ge deelte van het met mijnen bezaaide grensgebied bij het ijzeren gordijn, zo is gemeld. Literatuurprijs om de twee jaar De uitgevers uit 14 landen onder wier auspiciën sinds 1960 jaarlijks de Prix International de Lltterature wordt toegekend hebben in een bij eenkomst in Amsterdam om techni sche redenen besloten de prijs voor taan om de twee jaar uit te reiken. Een van de redenen is het gebrek aan aanvoer van romans, die deze prijs waard zijn, waardoor het niet mo gelijk is elk jaar een verantwoorde keus te doen. Dit jaar ging de 10.000 dollar grote prijs naar de Ameri kaanse schrijver Saul Bellow voor zijn roman „Henders on the rain king". Kritiek van Geertsema 95 (Van onze Haagse correspondent) De liberale fractievoorzitter mr. W. J. Ge-rtsema heeft gisteravond kri tiek laten horen op het in het stu dierapport van de P.v.d.A. voorgestel de districtenstelsel. Een dergelijke (Van i Utrechtse correspondent). ,JIet bericht is volledig uit de lucht gegrepen, en absoluut niet waar", zei gistermiddag mej. D. Baars in de deuropening van Mai son Linette, over de hardnekkige berichten, als zou dit modehuis 't bruidstoilet van Prinses Beatrix gaan ontwerpen. Mej. Baars is de assistente van de directrice van het modehuis, mevrouw Bergé, die thans in het buitenland verblijft. „Wij weten er niets van", aldus mej. Baars. Bovendien is het absurd als iemand drie maanden voor het huwelijk haar bruidstoilet besteld. Bij al onze klanten gebeurd dat pas een dag of veertien van te voren. Het ont werp blijft dan voor iedereen geheim. En de bruid komt haar japon een dag voor het huwelijk passen. Het bericht dat de Prinses onlangs bij ons geweest zou zijn, is ook on juist. Mej. Baars merkte op, dat het be ter was te gaan informeren bij de Soes ter (en Haagse) couturier Amald Diepenveen. „Hij heeft verteld, dat hij de zwijgplicht heeft. Hij zal er wel meer van weten". Heeft Maison Linette een opdracht gekregen? Ate het wel waar is zo als de secretaresse van de Prinses heeft bevestigd dan houdt het mo dehuis zich strikt aan zijn zwijgplicht. Als het niet waar is, heeft mej. Baars volkomen gelijk. Het enige, dat thans vaststaat is, dat mej. Baars vol over tuiging zegt: „Het is echt niet waar". wijziging van het parlementaire kies- svsteem noemde hij „weinig demo cratisch". „Op deze wijze", aldus mr. Geertsema op een V.VX).-bijeen komst in Voorburg, ..zouden de klei ne partijen er vrijwel zeker van kunnen zijn, dat zij bij de verkie zingen van de tafel worden geveegd. De grote winnaars zijn dan de K.V.P. en de P.v.d.A". De liberale fractieleider was van mening, dat er aan het door de P.v.d.A gepropageerde stelstel tal van bezwaren kleven. Op de achtergrond staat de bedoeling de kleine partij en uit de Kamer te weren, maar daarnaast brengt het districtensy steem als nadeel mee, dat de geko zenen in feite slechts regionale be langen in het parlement bepleiten. Ook als een deel van het parlement via evenredige vertegenwoordiging gekozen zou worden, blijv de nade len de overhand houden, zo was zijn opvatting. De oprichting van de Fries Na tionale Partij ontlokte mr. Geertse ma een scherp commentaar. Hij zag bij deze groepering uitsluitend het provinciaal belang op de voorgrond staan. „Deze mensen kunnen geen volksvertegenwoordiger zijn, als zij niet het nationale belang boven het groepsbelang stellen. Dat druist te gen de grondwet in". De oprichting een dergelijke partij acht hij dan ook uit den boze. Vyf kilometer van kust tot kust is de brug over de Ooster schelde, die morgen door de Koningin wordt geopend. Een wegdek van 7.60 meter breed met een rijwielpad van 2.75 me ter. Aan weerszijden een vang rail. Er wordt tol geheven op deze langste brug van Europa. Een (brom)fietser betaalt één gulden, een automobilist een rijksdaalder, voor caravan of andere aanhanger twee gulden extra en voor vrachtwagens moet zes gulden worden neerge teld. Koning Feisal „Laat uw vrouw maar thuis" De Saoedi-Arabische diplon ten in Europa en Amerika hébl opdracht gekregen hun vrouu thuis te laten als ze naar reci ties en feesten gaan. De ordei naar verluidt rechtstreeks i komstig van Koning Feisal. Dij meegedeeld door de Saoedis< ambassadeur in Londen, sj Hafiz Wahba. De sjeik ontving de order, t( hij op het punt stond in gei schap van zijn vrouw naar j receptie voor buitenlandse dij maten van Koningin Elizabeth paan. Hij ging toen maar alli De sjeik zei dat hij de kon naar de reden voor de order j vragen wanneer hij binnent naar Saoedi-Arabië gaat. Voorl tijd ioilde hij liever geen cc mentaar geven, hoewel hij kennen gaf het er niet mee q te zijn. De 75-jarige sjeik verteg woordigt zijn land in Lom reeds sedert 1930. behalve in, periode tussen 1955 en 1963 b de diplomatieke betrekkitt tussen de twee landen afgebroï Verdrag na drie eeuwen van verbittering Groot-Brittannië en Ierland heb ben vandaag in beginsel overeen stemming bereikt over een vrijhan dels verdrag, aldus delen politieke zegslieden mee. De ondertekening, die hedenmiddag zal geschieden, be tekent een keerpunt in drie eeuwen van Anglo-Ierse verbitterdheid. De overeenkomst is in het holst van de nacht tot stand gekomen in een gesprek van premier Lemass van Ierland met zijn Britse ambtgenoot Wilson. De overeenkomst is het hoogtepunt van een jaar van ge heime onderhandelingen, waarover heel weinig is uitgelekt. De hoofdpunten zijn echter dui delijk. De Ierse economie zal in de komende jaren steeds sterker met die van het Verenigd Koninkrijk geïntegreerd worden. Hetzelfde zal ook op politiek vlak geschieden. Indien zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen zal de onder tekening vanavond plaatshebben. Ook twee proeer verzetspensioenei Bij de Tweede Kamer is ingedi een wetsontwerp, waarin wordt v< gesteld een bijzondere uitkering doen aan de buitengewoon pensic gerechtigden, zulks overeenkom de bijzondere uitkering aan w< nemers ten bedrage van maxin twee percent van het loon over 1 De kosten van het wetsontwerp v den geraamd op f. 500.000 voor verzetsslachtoffers en op f. 200 voor de zee-lieden-oorlogssla< offers. Lange reeks diefstalli INBREKERS INGEREKEND De politie heeft klaarheid kun brengen in een lange reeks inbra en diefstallen, die de laatste ma den in Twenthe en de Gelderse A terhoek zijn gepleegd. Na het i breken van een sigarettenauton in de nacht van vrijdag op zater in Vriezenveen, waarbij een w auto zonder nummerbord werd signaleerd, werden een 21-ja elektromonteur uit Hengelo en 25-jarige loswerkman fiit Bc gearresteerd. Zij bekenden samei hebben ingebroken in Hardenb Zutphen, Lochem, Aalten, Goor Delden. Voorts hadden zjj automs gekraakt in Goor, Enter, Vriezen) en Hardenberg en diefstallen pleegd in Oldenzaal, Hengelo, schede en Delden. In laatstgena de plaats hadden beide inbrel tijdens afwezigheid van de bejaa bewoner diens kleine boerderij heel overhoop gehaald. Achter schilderij vonden ze tenslotte twi briefjes van honderd gulden, die Koop Uw auto nog vóór het einde van het jaar. Dan profiteert U nog van de oude prijs. direct uit voorraad te leveren!

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 8