HET DAAGT THANS VOOR DE LEPROZEN NA ZES WEKEN ACTIE ANTHONY VAN KAMPEN MET BIJNA TWEE TON NAAR DE RIO NEGRO Pater Jan de Vries wacht hem in Manaos Matthieu Wiegman biedt Van Kampen gouache aan BIJNA 2 ton! Dit kan dus! Er »s dus zó weinig moeite nodig om zó veel te bereiken! Mensen zijn onder bepaalde omstandigheden dus zó los van hun geld! Er wordt al geholpen DE GROEP, die nu weet dat er heel ver weg, ergens aan het andere einde van hun tragische wereld, veel verder dan ze zich ooit met hun eigen beperkte, primitieve gedachtenleven kunnen voorstellen, andere mensen zijn geweest die bereid naren hen te helpen. Helpen, dat wil zeggen verband, watten, gaas keschikbaar stellen voor het stelpen van hun wonden. Anderen Juizenden en duizenden kilometers weg, die hun letterlijk de jitgeworpenen der aarde praktische bijstand verlenen. Ande ren, in het land Holanda, die naastenliefde in de praktijk brach ten, barmhartigheid en mededogen. Onbekende begrippen, onbe kende termen in de barre jungle van de Zwarte Rivier. [K schrijf dit aan het einde van zes onvergetelijke weken, die boorde vol met emoties gevuld waren, en (ie hun voorlopig einde vinden in de- je reis, met bij me (létterlijk op m'n (art!) dat indrukwekkende vermogen lan bijna tweehonderdduizend gulden jj kunt van één ding zeker zijn: ik zal lat kapitaal goed bewaken. Ik z^il het, ot het moment dat ik het overdraag tan pater Jan de Vries, behoeden, be- chermen als m'n kind. Het moet wel len grote opluchting zijn straks van lie zorg te zijn ontslagen! Onvergetelijke èn moeilijke weken! Moeilijk, vanwege de telefoon die zei len zweeg. Vanwege de dagelijkse af tekeningen der kranten die me ter ore kwamen en die altijd weei verrassin gen waren. Vanwege de ladingen brie ken van lezers die er méér van wilden lieten dan wat de krant hun meldde Het huis ontvluchten baatte weinig: jnijn dorp, Bergen in Noord-Holland leefde daarvoor té veel mee. De bar bier begon er over en de groenteboer, jle ober in het stamcafé en de man van ket ziekenfonds, de chauffeur van de bus en de conducteur in de trein. Uit het hart I Zes weken van verbijstering op ver bijstering. Zes weken, waarin (met een va- riant op een beroemd woord van Churchill) zo velen zo veel deden J voor de bijna 600 krepeergeval- len van Jan de Vries. Zes weken, I die een golf van naastenliefde te f zien gaven die uniek te noemen is. Omdat dit alles gebeurde zonder show, zonder massapsychose, 'zon- der „verborgen, verleiders", zonder rdJ de booby traps en valkuilen der rJ moderne verkoop-psychologie, zon- >o> der een duur comité en een nóg 'ff kostbaarder beschermheer of -vrouw. En zónder „strijkstok et Nee, een gewoon verhaal, een nor male reportage, was daarvoor genoeg 'f Genoeg om die 'golf die een la- Dank aan K.L.M. Het ligt voor de hand dat, au de Actie Rio Negro een groot succes is geworden, al lerlei instanties en particulie ren bereid waren de reis van Anthony van Kampen naar Amazonas te financieren. Het is ons niet moge lijk hen met name te noemen. Op één uitzondering na: de KLM. Onze nationale luchtvaart maatschappij, met name het bureau Public Relations, ge leid door onder-directeur R. J. Vogels, heeft een zonder meer voorbeeldige medewerking ver leend. die het de organisatoren van deze reis wel bijzonder gemakkelijk heeft gemaakt. (Vote erkentelijkheid aan de KLM is op zijn plaats. wine werd te ontketenen. Een la wine bestaande uit duizenden kleine giften. Juist de veelheid van zoveel kleine giften was en is zo hart verwarmend en stimulerend Want dai waren de in flonkerend goud omgezet te ontroering medeleven en bewogen heid van de gewone man en de gewo- tot welke originele vondsten bepaalde, scherpzinnige mensen soms komen. Het kan niet anders, of ontroering maakt vindingrijk. Neem bij voorbeeld een la- ken-actie in Den Helder. Een snert- actie in Uden (verkoop-kreet: eet meer erwtensoep voor de melaatsen van de Rio Negro!). De enorme resul taten van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De acties in tal van bejaarden-tehuizen, waar volijveri ge dames bezig zijn zwachtels e.d. voor de leprozen te vervaardigen. Reeds hebben zich verpleegsters gemeld, die bereid zijn te gaan werken onder de melaatsen van Jan de Vries. Er is een kans dat de Koninklijke Marine een vorstelijk gebaar gaat maken met het beschikbaar stellen van bepaald mate rieel. De minister van hulp aan de on derontwikkelde gebieden, mr Th. H Bot, werd door ons voortdurend op de hoogte gehouden en is bijzonder in de ze zaak geïnteresseerd Het Tropen In stituut te Amsterdam gaat adviezen ge ven op' medisch en agrarisch gebied O' Het werd de simpelste, eenvoudigste actie die denkbaar is Desondanks slaagde zij. Waarschijnlijk juist daar door. Als een stroom P DIT MOMENT zijn tal van in» tiatieven en acties nauwelijks ge start. Men gaat door, hetgeen be tekent dat de Actie Rio Negro na deze zes weken bliksem-actie, een vervolg gaat krijgen. Een groot aantal organisaties en ver enigingen is bezig met het maken van plannen, of het uitwerken daarvan, ter verkrijging van geld. Er zijn stedelij ke acties aan de gang en activiteiten in dorpen. Het is merkwaardig te constateren DOOR ANTHONY VAN KAMPEN De S1MAV1 is bezig met het verzenden van kisten geneesmiddelen. In bepaalde steden overweegt men tot een bepaalde i golf van medeleven gespro- r gaat nog veel méér gebeu- Iets blijvends ORDT nu al het geld dat tot nu beschikbaar is gesteld, aan gevuld met het geld dat onge twijfeld in de weken en maanden hier na nog zal binnenkomen, uitsluitend voor verband- en geneesmiddelen aan gewend? Ik wil er geen geheim van maken-, dat door mij aanvankelijk werd gehoopt op een resultaat dat misschien enkele duizenden guldens zou belopen. Zo ik ">oit in m'n leven een kapitale misre kening heb gemaakt, dan toen! Ik wil er overigens graag meer van dat soort maken! Wij spelen met de gedachte en het is juist d i e gedachte die mij zo spoe dig al weer naar de Rio Negro terug doet gaan om te komen tot een be paalde vorm van blijvende steun Indien dat mogelijk is, indien dat kan worden gerealiseerd, zou men kunnen zeggen dat er eeD wonder is gebeurd. Blijvende steun aan de armsten der aimen, aan de ellendigsten der ellendi- Pater Jan de Vries in zijn leprozerie aan de Rio Negro in gesprek met enige melaatsen. Weldra zal An thony van Kampen hem uit de ergste financiële nood helpen. gen in Amazonas! Blijvende steun aan alle krepeergevallen van ds Rio Negro, de Zwarte Rivier. Ik hoop u er meei van te kunnen ver tellen als ik over enkele weken weer terug ben in Nederland. Op afbetaling Bedankt lezers! Mede namens Jan de Vries. En in de eerste plaats: namens de lijders aan de Zwarte Rivier. Voor mij waren dit ik wil ook daar geen geheim van maken even emotionele als gelukkige weken. Voor mij was iedere dag opnieuw een be wijs van in praktijk gebrachte oecu mene in haar beste vorm. Natuurlijk wordt er momenteel al in de leprozerie van Jan de Vries geholpen. Zodra 'l geld begon bin nen te stromen, heb ik hem ge schreven dat hij maar moest zien in Manaos geld te tenen, om daar mee vast 'n hoeveelheid verband te kopen. Waarom moesten de lepro zen 'n dag, 'n uur, 'n minuut lan ger wachten en dus langer lij den dan strikt nodig was? Het geld kwam wel Het was het meest safe geld ter wereld. Zo ooit, dan was déze koop op afbetaling mo reel verantwoord! En nu kómt dus dat geld. Uw geld. lezer! Het komt, gebracht door de koe rier namens vele duizenden Nederland se krantenlezers, die gebruik maakt van de snelste transportmiddelen die twee totaal verschillende werelden verbin dfn: straal- en propellervliegtuigen. Hoe die koerier /ich zal vi*elen op het mo- Het is merkwaardig dat het artikel over de leprozen aan de Rio Negro letterlijk iedere categorie lezers ge troffen heeft, zowel volwassenen als jongeren, zowel welgestelden als min der goed gesitueerden, zowel ontwik kelde mensen als zeer eenvoudigen van geest. Oók kunstenaars. De krant was nauwelijks uit, toen de nestor der kunstschilders in Ber gen (N.-H.), de bejaarde Matthieu Wiegman, onze medewerker Anthony van Kampen opbelde, om deze van zijn grote bewogenheid kennis te ge ven. Hij verzuimde daarbij niet Van Kampen mee te delen, dat hij een gift voor de melaatsen zou overmaken. Acht dagen later vervoegde Mathien Wiegman zich ten huize van onze me dewerker, met bij zich een zo juist gereedgekomen gouache, die hij spe ciaal voor dit doel had vervaardigd. Het kunstwerk stelt Job op de mest hoop voor, omringd door zijn vrien den en zijn vrouw. Volgens deskun digen èn collega's van de artiest is het een der mooiste werken ooit door Wiegman vervaardigd. Hij deelde Van Kampen meevrij wel onafgebroken aan de gouache te hebben gewerkt, voortdurend geïn spireerd door het beeld dat onze medewerker van de „Jobs" aan de Rio Negro had opgeroepen.. E1 NKELE CITATEN uit de laatste brief van pater Jan de Vries aan Anthony van Kampen, hort voor diens vertrek ontvangen. Dit moet toch wel een van de hoogtepunten uit je leven zijn, beste vriend, om op een zo overweldigende manier de armsten der armen, de ellendigsten der ellendigcn, te hunnen helpen. Het wordt nu Kerstmis. Weet je dat ik ieder jaar de Nachtmis in het melaatsenkamp lees? Als kind heb ik al van de rpelaatsen gehou den, en nu moet jij het zijn, die mijn ideaal helpt verwezenlijken. Vorige week hebben wij van het geld van jouw lezers al voor een miljoen cruzeiros geneesmiddelen en verband naar het kamp ge bracht. Er wordt dus al geholpen. Vanaf deze week begin ik met..., maar neelaat ik zeggen, hopelijk heb ik ook iets dat als herinnering aan deze gelukkige, onvergetelijke weken kan dienen tegen de tijd dat je weer bij ons bent. Ik hoop dat je gezondheid het toelaat te komen. In het an dere geval reis ik je, icaar ter wereld ook, tegemoet. Al teas het tot in Nederland1. Wij zijn allemaal hier, ook pater Provinciaal, Frans, Gijs, Henk, al in feeststemming. Op dit moment speelt m'n bandrecorder „An der schonen blaucn Donau". Geloof maar rustig, dat het óók zingt in mijn hart ment van het overhandigen van u w geld? Misschien wel als een moderne Graal-ridder! Maar hóe hij zich ook zal voelen, hij zal dat moment als een groots en stralend hoogtepunt van zijn leven beschouwen. Ik zal u, eer het jaar om is, pre c es vertellen hoe het allemaal gegaan Mens zjjn ONZE WERELD is bezig, dank zij de opmars der communicatie middelen, kleiner en kleiner te worden. Maar hoe klein de afstanden c;er continenten ook worden, er blijven lichtjaren tussen het lot van de armsten en dat der rijksten. Het is een geweldige taak, een magis traal levensdoel, om te proberen die lichtjaren in te korten. Kan er iets zijn in een mensenleven, belangrijker dan dit om mee bezig te zijn? Mens zijn dat betekent in diepste zin verantwoordelijk voor anderen zijn Ook voor de minsten Ook voor de arm sten. Ook voor hen die het smartelijkst lijden. Ook voor de melaatsen van pa ter Jan de Vr:es aan de Rio Negro. Binnen enkele weken verneemt u, zoals gezegd, hoe het is gegaan. Tot die dag zoudt u kunnen overwegen nog een gift af te staan vooi dit deel. Uw gift betekent: minder pijn. min der honger, minder wanhoop. U kunt het jaar 1965 wel slechtei eindigen, maar niet menselijker! wee naar de hoofdingang van de leproxerie ua de Kk> .Ne,ry. ANNEER u deze regels onder ogen krijgt bevind ik mij - als alles goed gegaan is - naar alle waarschijnlijkheid in een niet al te luxueuze Dakota, vliegend ergens tussen Rio de Janeiro en Brasilia, op weg naar de Rio Negro, stromend door het ruige hart van Amazonas. Met als einddoel: Manaos aan die geweldige stroom, ,-iens naam betekent: Zwarte Rivier. Ditmaal heeft dat doel niets - zoals de eerste keer - Ie maken met avontuur. Niets met het opzoeken van curieuze, singuliere mensen. Niets [iet het achternajagen van romantische dromen en verbeeldingen. Nee! dat doel heeft alleen maar te maken met het zo snel mogelijk bereiken van één ban: mijn vriend pater Jan de Vries. Van de man die zich, als een moderne Barmhartige Samaritaan, ontfermd heeft over meer dan 500 wezens, melaatsen, wier lot zo onmense lijk hard is, dat men het gezien moet hebben om het te geloven-. Om vervolgens met hém |e vertrekken naar de leprozerie, de voormalige gevangenis op de modderige oever van de rivier, waar die beklagenswaardige groep ons waarschijnlijk opwacht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7