C'N.V.: laatste poging loongesprek te redden GALERIE CARTOUCHE: WERI VAN HAKKAART EN BUURMAf vervolg begonnen Auschwitz-proces aan VAN 0TTERL00 MOET RUSTEN DIEVENBENDE IN ITALIË OPGEROLD 't is weer tijd voor Den Haag koopt beeld van Moore rs er<md iis Honger in India LETDRCH DAGBLAD DINSDAG 14 DECEMBER 1905 Dit keer drie beklaagden (Van onze correspondent in Bonn) In Frankfort is vanochtend het tweede Auschwitz-proces gekonnen. Het eerste eindigde vier maan den geleden. Het duurde 20 maanden j en omvatte 183 zittingsdagen. In plaats van een 700 pagina's tellende aanklacht, zoals de eerste keer, kan men het nu af met 47 pagina's. Het gaat thans dan ook om slechts drie beklaagden, van wie beklaagde Neubert nog een erfenis is uit het eerste Auschwitz-prooes. Hij werd toen namelijk na enkele weken ziek en kon voorlopig niet meer in de be- Pierre Boulez vervangt hein Willem van Otterloo zal op me disch. advies enige weken rust moeten houden. Het concert dat Het Residentie-Orkest donderdag a.s. in de Stadsgehoorzaal zal ge ven, zal gedirigeerd worden door Pierre Boulez, die tot vreugde van de leiding van Het Residentie- Orkest op zeer korte termijn be reid werd gevonden de taak van Willem van Otterloo over te ne- Donderdagavond zal Boulez voor de Stichting K. O./Leidse Volksuniversiteit het volgende programma dirigeren: Handel - Water music; Chopin - Pianocon cert in e kl. t., Op. 11 en Symfonie nr. 2 van Beethoven. De piano soliste is Martha Argerich. Martha Argerich werd op 5 juni 1941 te Buenos Aires geboren. Reeds op 3-jarige leeftijd openbaarde zich haar grote muzikaliteit. Haar piano studies vonden plaats onder leiding van de vermaarde Italiaanse meester Vincenzo Scaramuzza. In 1949 gaf Martha Argerich haar eerste open bare concert met het „Orchestra del Teatro Astral" in Buenos Aires, waar na vele concerten in het Teatro Colón en voor de radio volgden. Later studeerde Martha Argerich in Wenen bij Priedrich Gulda en in Genève bij mevrouw Lepatti en Ni- kita Magaloff, In 1957 behaalde zij de le prijs in het Busoni Pianisten-concours en eveneens in dat jaar won zij de le prijs in het Internationale Concours van Genève. Hierna begon haar Europese car rière met optreden in alle Europese landen. Na enige jaren rust begon zij in 1964 opnieuw met grote tournees en in maart 1965 behaalde zy de le prijs van het Chopin-Concours te War schau. Van kunstvoorwerpen De poltie in Venetië heeft gisteravond meegedeeld een die venbende opgerold te hebben. Kunstwerken ter waarde van 500.000 dollar, die uit Italiaan se kerken en villa's gestolen wa ren. zijn teruggevonden. Tegen 11 Italianen werden aanklachten wegens diefstal of heling ingediend. De politie stelt een onderzoek in bij 20 antiquairs die verdacht worden gestolen goederen geaccepteerd te hebben. Tussen 1957 en 1962 zijn 58 kunst diefstallen in noord-Italië gepleegd, waar bij steeds dezelfde methoden werden gebruikt. 85 Kunstwerken zijn teruggevonden. Hiertoe behoort een madonna uit de school van Botti celli en een Renaissanceschilderij van de H. Maagd met haar kind en hei ligen, dat als uniek in zijn soort wordt beschouwd. Verder werden verscheidene beeldhouwwerken en oude kandelabers teruggevonden. Volgens de politie was het mees terbrein van de uit 11 leden bestaan de bende Vanni Allessandro Manfri- nato (41), die op het ogenblik een gevangenisstraf in Bologna uitzit. Somerset Maugham vecht om het leven De Biritse schrijver W. So merset Maugham is gisteravond In een zuurstoftent geplaatst ter- Wijl de beroerte die hij zaterdag ha^ voortgaat zijn krachten aan te asten. Zijn doktoren zeggen m een medisch bulletin dat de kracht van de 91-jarige auteur „hem langzaam verlaat, maar dat zijn lichaam krachtig terug vecht". De patient heeft een hoge tem peratuur en er komt steeds meer opstopping in zijn longen klaagdenbank plaats nemen. Neubert zou in de ziekenbarakken van het werkkamp Monowitz, waar de IG- Farben de gevangenen als goedkope arbeidskrachten gebruikte, zieke ar beiders voor de gasdood in Auschwitz hebben uitgezocht. Zowel Neubert als de vroegere SS- Sturmbannführer Wilhelm Burger bevinden zich op vrije voeten. De nu 61-Jarige Burger wordt ervan be schuldigd als leider van de kampad ministratie van Auschwitz gezorgd te hebben voor de aanvoer en het ge bruik van het gas Zyklon-b. Hij is daarom aangeklaagd wegens moord. „In onbepaalde veelvoud van geval len". Burger is al eerder voor een Poolse rechtbank veroordeeld De naam van de vroegere SS-oberschar- führer Josef Erber (67) kwam her haaldelijk in het eerste Auschwitz- proces ter sprake. Hij was medewer ker van Wilhelm Boger en nam zo danig ook deel aan de zogenaamde „verscherpte verhoren". Ook heeft Erber tezamen met Boger na de opstand bij de verbrandingsoven een aantal gevangenen met het nekschot vermoord. Muziekzaal De gerechtelijke autoriteiten in Frankfort rekenen er niet op, dat dit tweede Auschwitz-proces even veel belangstelling van publiek en pers zal krijgen als het eerste Het Haus Gallus, waar het eerste proces zich afspeelde, is nu weer als theater-: ziek. en leeszaal en als pakhuis inge richt. De zittingen hebben nu pi in het oude gedeelte van het Frank- fortse Landgericht, in de duistere zaal nummer 146. De leiding van proces heeft de „Amtsgerichtsrat" Emil Opper. Ook zijn bijzitters e gezworenen hebben nieuwe gezichten enige vertrouwde figuren zijn echter gebleven: de openbare aanklager uit Oost-Duitsland, de kleurrijke profes sor Friedrich Karl Kaul en de West- duitse nevenaanklager Ormond Raa- be. Prof. Jan Sehn, de officiële Poolse waarnemer bij het Auschwitz- proces is gisteren in een hotel in de stad plotseling overleden. Ongeveer 40 getuigen zullen wor den gehoord, onder wie de al eerder opgetreden Oostenrijker Hermann Langbedn en de Polen Erich Kulka en Kasimierz Smolen van het Ausch witz-museum. Na ofloop van dit tweede proces zullen er nog twee Auschwitz-processen volgen. Voor het proces dat vandaag is begonnen, wordt op een zittingsduur van 3 tot 4 maanden gerekend. zó zacht zó geurig r North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 u Mevrouw Paul Robeson overleden Mevrouw Paul Robeson, de echt genote van de beroemde bas en acteur, is op 68-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York gestorven. Zij is in 1921 met de zanger ge trouwd. nadat deze aan de Columbia- University in de rechten was afge studeerd. Ontmoedigd door de achterstelling destijds van neger advocaten werd Robeson door zijn echtgenote over gehaald naar het toneel te gaan. Mevrouw Robeson, die verscheidene boeken geschreven heeft, stierf vrij wel precies twee jaar nadat het echt paar teruggekeerd was van een zelf opgelegde verbanning van vijf jaar naar Rusland. Zij is 44 jaar met Ro beson getrouwd geweest. (Van onze oorrespondent) De gemeente Den Haag gaat het beeld „The large locking Piece" van de befaamde Engelse beeldhouwer Henry Moore kopen. Met de aankoop is een bedrag van f. 375.000 gemoeid. Na een uitvoerig debat besloot gis teren de Haagse Raad tot de aankoop met 30 tegen 10 stemmen. Nieuwe expositiezaal geopend Onlangs liepen in Kopenhagen de vriestreilers „Pavlovo" en „Pribu- ki" van stapel. Deze schepen behoren tot een serie van 15 vriestreilers, die 91 meter lang en 16 meter breed wor den en 2550 tot 2600 ton meten. Commissie van goede diensten De verbondsraad van het CNV wil door de instelling van een commissie van goede diensten een laatste poging ondernemen om het loongesprek, dat volkomen vast is komen te zitten, weer op gang te helpen. In de spoedvergadering gisteren in Utrecht heeft de raad overigens het beleid van de vertegenwoordigers van het CNV in het loon-politieke overleg goedgekeurd. Na afloop van de vergadering werd j klimaat, wettigen een ernstige poging een verklaring uitgegeven, waarin de om de geschillen by te leggen, verbondsraad zegt met diepe teleur stelling te hebben kennis genomen Daarom ziet het C.N.V. het. op ten aanzien van het minimumloon 1 taak om niet in het vooruitzicht van Dit standpunt betekent een stap te- rug op de weg naar sociale zeker- heid voor een van de financieel zwakkere groepen van de bevolking. Koppeling van het minimumloon aan de prijsindexcyfers immers zou er toe leiden, dat juist deze groep mensen in het geheel niet zou pro fiteren van de toenemende welvaart in Nederland. Niet alleen zou hun levensstandaard worden „bevroren" op het toch al lage peil van dit ogenblik, maar bovendien zou- i den ze verhoudingsgewys steeds ver- j der achterop raken by andere groe- j pen van de bevolking, die hun reële inkomens wel voortdurend zien toe- nemen Voor de christelyke vakbe weging is dit volstrekt onaanvaard baar. harde, sociale strijd te berusten, zon der alsnog langs de weg van overleg en bemiddeling te hebben gedaan wat mogelijk is. De verbondsraad van het C.N.V. meent dan ook dat alsnog een po ging moet worden gedaan om de be staande geschillen te beslechten door het inroepen van bemiddeling door b.v. een commissie van goede diensten. Niet op zichzelf De verbondsraad meent overigens deze zaak niet op zichzelf te kunnen bezien, zy kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat de stryd om het minimumloon vooral te wyten is aan de starre houding, die de werk gevers in het overleg over lonen en arbeidsvoorwaarden menen te moe ten aannemen. Hierdoor dreigt het gevaar, dat juist de laagstbetaalde werknemers het slachtoffer worden ven deze, ook op zichzelf al betreu renswaardige ontwikkeling. De ver bondsraad voelt zich genoodzaakt hiertegen met klem te protesteren. Verontrusting Maar ook de verscherping van de verhoudingen en de verslechtering van het klimaat op zichzelf zyn voor het C.N.V redenen tot verontrusting. Naai net oordeel van de verbonds raad kan d® ernstige crisis in de ver houdingen e$n bron worden van toe nemende stryd in de bedryfstakken en van grote onrust in het bedrijfs leven. De vrees daarvoor, maar ook de noodzaak van verbetering van het Tivee betekenisvolle figuren Twee bekende Leidse kunstenaarspersoonlijkheden. Fer Hak kaart en Kees Buurman zijn uitgekozen hun werken te tonen in de zo juist geopende „Galerie Cartouche" van de heer Bert Oosterom in het voor exposities ingerichte pand Lange Brug 67, waarin van nu af aan maandelijks tentoonstellingen gehouden zullen worden. Twee merkwaardige kunstenaarspersoonlijkheden ook. ieder levend in een eigen wereld, hetzij die van de „realiteit", hetzij van de „droom". Zij bezien en onderzoeken deze wereld en de mensen, die daarin leven op een strikt persoonlijke wijze, zij roepen tevens een stroom aan gevoelens en gedachten op, waarbij menige beschouwer zich schrap zal moeten zetten, om er in door te dringen en er het diepste wezen van te onderkennen. Fer Hakkaart, wiens prachtige en j Hakkaart openbaart hy in menig op- kundige etsen reeds in wyde kring zicht een ontwikkeling, waarvan het vermaardheid verkregen, brengt onmogelijk is te voorspellen, waar- daarvan ook thans diverse opmerke lijke voorbeelden: wy denken aan zyn „Muzikanten" en „Dorpskermis". Thans weet hy ook te boeien met zyn in onnatuurlijk felle kleuren ge houden olieverven, waarin veelal de „verwondering" valt te onderkennen. De verwondering van kinderen, geiyk in het .Meisje en jongen in het gras", „Kinderen op trottoir", „Meis je achter boom" of „Popje". Veelvul dige deformaties vormen een intre- gerend bestanc _1 van zyn dikwyis caricaturiserende kunst, waarvan wy ook nog willen ..oemen het unieke .Meisje en Faun", „Pierrot en hou ten pop" of „Zwemsters". Een wyze van observeren, welke zeker niet el keen ommiddeliyk zal aanspreken, doch waarvan men toch kan vast stellen, dat zyn visie wellicht voor de .gewone" mens een ongewoon ka rakter draagt, welke echter toch on- tegenzeggeiyk sterk in de herinne ring gegrift biyft. Verwijzend naar het bericht t voor het eerst sedert elf jaar in Hieuw Delhi weer voedsel-ra soenering is ingevoerd, als vot beeld voor andere Indiase stat verhaalt een bijzondere corn pondent in ,£.e Monde" hoe dezelfde dag in een nieuw luxui hotel in de Indiase hoofdstad e smulfeest werd georganisee waarop burgers van de bevoi rechte klasse konden geniet van forel met champagne, een braad, heerlijk gebak en nog 1 zo'n vijftig andere specialiteiü Ook al weef op dezelfde dag k in de kranten lezen hoe e uitgeputte, zieke man een geh nacht lang midden op het grol ste plein van Hieuw Delhi had g legen zonder dat iemand zich zi lot had aangetrokken behalve d\ enkele taxichauffeurs die om hi heen wat losse stenen hadden g stapeld om te verhoeden dat stervende zou worden overredet Het tekort aan koren, ryst en a Beide ,moi»;rn" ingestelde kun- j dere granen die de basis van stenaars streven zowel geestelijk ais volksvoeding in India vormen, woi ambachtelijk, naar het realiseren van j voor 011 Jaar geschat op tien a vi heen zy zal voeren. Zowel in zijn litho's als olieverven domineert veel vuldig het donkere zwart, in scherp contrast tot het meestal spaarzaam aangebrachte wit, dat echter steeds by hem een functionele betekenis heeft. Daarvan getuigt vóór alles zyn in drukwekkend schilderij „Manspor tret", dat een stemming van diepe melancholie oproept, hetgeen trou wens ook in andere onderwerpen als „Zieke vrouw" en „Om te oordelen de levenden en de doden" tot uit drukking komt. Hy schynt in een sfeer te vertoeven, waarin ook het lugubere en huiveringwekkende hun krachtig woord meespreken. MUZIKANTEN ets van Fer Hakkaart Tenslotte zy vermeld, dat re meerdere werken van beide expos ten zyn aangekocht, o.a. voor museum „De Lakenhal", hetgeen waarborg kan zijn voor hun bete nis. hen „ideale", hetgeen in de toekomst nog menige onverwachte en eigenaardige verrassing kan opleve ren. Het bezichtigen van deze in teressante expositie, waarmee de heer Bert Oosterom het contact met tien miljoen ton. Ook by een verdu beling van de Amerikaanse gras leveranties aan India zou het pr bleem nog verre van opgelost biyve Een land, dat veertien procent van 1 ereldbevolking moet voeden tenf .Mansportret" 1 Kees Buurman j ven dragen weer een geheel ander publiek nader hoopt aan te halen. zyn grondgebied slechts iets I stempel. Hy schynt in een periode 'oont An ook alleszins de moeite. dan twee procent van de wereldfll te vertoeven, waarin de „versombe- Zy is tot 31 december geopend, j pervlakte beslaat, wordt bedreij ring" vat over hem heeft gekregen, s middags van 2 - 5 uur. 's avonds door de „hongersnood van de eeuw I Hierdoor is een opvallende wyziging van 7 - 8 uur, op de zondag en za- aldus de correspondent van „Le M01 I in zyn expressie ontstaan. Evenals terdag alleen 's middags. de".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6