Riskant inhalen beboet met f 100 Rijnsburg nam afscheid van ds. Hendrik Post Chr. Lyceum Schubertlaan zelfstandig Leiden krijgt nieuwe gymnastieklokalen Hechte banden na 26-jarige arbeid „Avibus" houdt tentoonstelling Met ingang van 1 januari N.J.ZIMMERMAN WORDT RECTOR VOLGEND JAAR DRIE TEGELIJK Eerste paal al de grond in geslagen coldrex Dr. F. L. Bastet Leids hoogleraar Voor de Leidse kantonrechter LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD Zondag bevestiging en intrede in Oude Vestkerk in Leiden De Rijnsburgers hebben gis teravond, tijdens een zeer goed I bezochte dienst in de Gerefor meerde Rapenburgkerk, afscheid genomen van ds. Hendrik Post, j die 26 jaar in het bloemendorp heeft gestaan en die nu naar Lei- |den vertrekt om daar de nieuw gestichte predikantsplaats voor het jeugdzorgwerk te gaan be- f zetten. Ds. Post (64) zal zondagmorgen hl de gereformeerde kerk aan de Ou de Vest in Leiden door zijn schoon zon, ds. J. van der Klaauw uit Gravenzande, worden bevestigd en avonds om zeven uur zal hij in hetzelfde kerkgebouw zijn intre de doen. Naar aanleiding van Efeze 6 vers 24 sprak ds. Post in zijn af scheids predikatie over „Van die, die blijven". Hij stelde, dat de kracht van ban den pas blijkt als ze dreigen verbro ken te worden. Niet alleen telt de band, die ons allen aan Christus bindt, maar als uitvloeisel daar van ock de onderlinge band. De bindingen met Rijnsburg, zei ds. Post, waren voor ons geen boei en, maar leidsels in Christus' hand, Die ons stuurt waarheen Hij wil. Het uitgestrooide zaad is door Gods ge nade. niet dat van eendagsbloemen. Gods genade dekt ook de gebrekkig heid van de prediking. Ook zonder mij, zo besloot ds. Post, kan Rijnsburg van genade blyven leven. Ik ben geroepen naar een andere stal. Als die kudde de stal niet zoekt, dan hebben wü de op dracht de kudde te zoeken. Wij von den in Rynsburg meer dan we zoch ten. Wilt u iets voor ons blijven doen Didt dan voor ons. wel aan ds. Post gehad, zei ds. Van Gosliga, daarbij wyzend op de vele interkekelijke contacten, die in de ambtsperiode van ds. Post sterk zijn uitgegroeid. Burgemester B. H. Koomans. wees erop, dat de Rijnsburgers het nieit genomen zouden hebben als ds. Post verder weg was gegaan dan Leiden. Voor de gehele Rijnsburgse gemeen schap was ds. Post een steunpilaar, in en na de oorlog, en het gemeen tebestuur heeft dan ook dankbaar Ds. L. van der Linde overhan digt ds. H. Post namens ge meente. kerkeraad. jeugd en col lega's een geschenk onder cou vert. (Foto LD./Holvast) gebruik gemaakt van de inzichten van de scheidende pastor. In een korte slottoespraak zei ds. Post, dat de Rijnsburgers het leven voor hem en zyn gezin in de voor bije jaren zo mooi hebben gemaakt. Het was een lust hier te werken. Daarom is het afscheidnemen zo moeilijk. Na afloop van de dienst hebben velen van de gelegenheid gebruik ge maakt ds. Post en zyn echtgenote de hand te drukken, waaruit duidelijk werd, dat de band wederzijds als zeer hecht werd gevoeld. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer J. M. Dunné (Leiden)kand. ex. psychologie mej. M. R. Berkhof (Oegstgeest), J. Bellaart (Middel burg), de heer N. L. Krijger (Rijs wijk), mej. J. K. Huizinga (Leider dorp) de heer L. J. M. Bongaarts (Rotterdam)miej. M. C. van Ede (Bodegraven)kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mevr. J. A. Ra- ming-v. d. Lugt (Tilburg)doet. ex. Franse taal- en letterkunde mej. C. C. Jasperse te Leiden (verb, bericht). De Leidse club van vogelliefheb bers „Avibus" organiseert op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 decern- I ber in de zaal Oosterkwartier in de Borneostraat in Leiden een grote vogel tentoonstelling. Aan de ten- j toonstelling is een onderlinge wed- j strijd voor de leden verbonden. De tentoonstelling wordt vrijdagavond j om acht uur officieel geopend. De groei van het Chr. Lyceum heeft zodanige vormen aange nomen, dat het bestuur van de Vereniging voor chr. v h.m.o. in Leiden heeft besloten de dependance aan de Schubertlaan in Zuid-West met ingang van 1 januari a.s. zelfstandigheid te geven. Met ingang van die datum is de heer N. J. Zimmerman, die als con-rector reeds de leiding van deze afdeling had, benoemd tot rector van wat dan officieel Chr. Lyceum Schubertlaan zal heten. Inmiddels is rijksgoedkeuring ontvangen het semi-permanente ge bouw uit te breiden met zes leslokalen, een bibliotheek en enige administratieve ruimten. De school zal per 1 september 1966 21 leslokalen bevatten. Op 5 Januari van dit jaar betrok ken ruim 200 leerlingen het negen lokalen tellende semi-permanente gebouw. Bij die ingebruikneming werd onmiddellijk een aanvraag voor uitbreiding ingediend, waarvoor een urgentieverklaring aanwezig was. Eind januari kwam die goedkeuring, met als gevolg dat op 1 september een vleugel met zes lokalen er bij was gebouwd. Gisteren ontving de aannemer opdracht het .restant" erpj te bouwen. Deze uitbreiding komt tussen het eerste gedeelte en de (evenwijdig daaraan lopende) Schu bertlaan. Een administratie-gang verbindt beide gedeelten. Op het ogenblik heeft het Chr. Lyceum 1250 leerlingen, van wie 350 in Zuid-West gehuisvest zijn. Ook bfj voltooiing van de nieuwbouw aan de Kagerstraat, waarmee behalve nog veel tijd ongeveer f3 miljoen is Toespraken Ds. L. van der Linde bood namens de gemeente, de kerkeraad, de jeugd en de collega's een envelop met in houd aan. Hij beklemtoonde, dat ds. Post en zijn gezin Rijnsburgers on der de Rijnsburgers waren. De schei dende predikant had een frisse kyk en een verziende blik. zei ds. Van der Linde, die tenslotte dank bracht voor de ondervonden vriendschap en lief de. Namens het bestuur van „Avond zon" het Ned. Bybelgenootschap en de plaatselyke kerken sprak ds. H. van Gosliga, die veel respect had voor de moed van ds. Post om op pensioengerechtigde leeftyd een nieuw en nog onontgonnen terrein te gaan betreden. Ook buiten de ge reformeerde kring heeft Rynsburg gouden armband of collier voor f70.- en f100.- of f300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle pry zen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. De heer N. J. Zimmerman, conrector van het Chr. Lyceum, heeft gistermiddag zonder enig officieel vertoon de eerste paal voor drie gymnastieklokalen ge slagen. Dit gebeurde op een ter rein aan Moessorgskistraat en Cesar Franckstraat in Zuid- West, waar de firma A. F. Kraak een vrijdag inderhaast af gebakende bouwput heeft ge maakt. Volgend jaar op 1 sep tember moet hier het eerste van drie gymnastieklokalen in ge bruik worden genomen. De an dere komen aan de Brahmslaan (Zuid-West) en in de omgeving van Gymnasium- en Rembrandt- lyceum. Ook deze lokalen zullen op genoemde datum voor ge bruik gereed zijn. In serie Dat inderhaast afbakenen van het terrein is kenmerkend voor de proce dure die aan het paalslaan ten grondslag ligt. Vorig jaar begon het bestuur van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwys in Leiden op 15 januari een bespreking met het ministerie over de noodzaak van de bouw twee gymnastieklokalen. Op 30 cember was de laatste bespreking hierover in het Stadhuis. Vorige week kwam de rijksgoedkeuring binnen voor de twee gymnastiekzalen het Chr. Lyceum en zeer binnenkort kan die voor het Rembrandtlyceum tegemoet worden gezien. De drie lo kalen worden namely k in serie ge bouwd, zodat zij met een tussentijd van enkele weken klaar kunnen zyn. De bouwtijd bedraagt 26 weken, de bouwprijs byna twee ton per lokaal, De nieuwe lokalen zyn van twee gescheiden kleedkamers zestien douches. De plaats van lokaal aan de Brahmslaan is in het ogenschynlyk ontgonnen gebied tus sen Wagnerplein en de evenwijdig aan de Voorschoterweg lopende Apol lo laan, op de hoek waarvan 'n sport- i terrein is geprojecteerd. Boven elkaar Speciaal voor het Lyceum betekent deze bouw een enorme vooruitgang. Moeten tot nu toe de ongeveer 1250 leerlingen van het verouderde gym nastieklokaal aan de Kagerstraat ge bruik maken, volgend jaar wordt dat anders. Op het ogenblik krygen de leerlingen ongeveer één lesuur gym nastiek per week, terwijl zy er zeker drie zouden moeten hebben. Bij de nieuwbouw in de Kagerstraat zUn drie gymnastieklokalen boven elkaar geprojecteerd. Het oude wordt inge richt als kantine. Wanneer dit laatste werk wordt uitgevoerd en de drie nieuwe er nog niet zyn, zal de Ka- gerstraatschool van het lokaal aan de Moessorgskiststraat gebruik maken. De school in Zuid-West zal over het algemeen van het lokaal aan de Brahmslaan gebruik maken, tot ook hier de nog niet begonnen nieuwbouw met vermoedelijk twee gymnastiek lokalen is voltooid. De juiste plaats voor de nieuwe school is echter nog niet bepaald. Wanneer het Chr. Lyceum in de toekomst over definitieve gebouwen beschikt, zal het. gemeentebestuur beide gymnastieklokalen overnemen voor gebruik door andere scholen. Het bestuur van de schoolvereni ging heeft aangeboden gezien de ernstige zalennood in Leiden bei de lokalen via de Sportstichting voor d'e avonduren te verhuren voor alge meen gebruik. gemoeid, zal de capaciteit beneden de 1000 leerlingen blyven. Uitbrei ding in Zuid-West is dus de enige op lossing. Van de in totaal 80 docenten ge ven er 30 uitsluitend of gedeeltelyk les in de nieuwe school. Ook dit aan tal zal vermoedehjk enige uitbreiding moeten ondergaan. De nieuwbenoemde rector N. J. Zimmerman (49) is Rotterdammer van geboorte. In 1934 begon hy zyn onderwysloopbaan als kwekeling aan een lagere school ln Delft. Via het mulo in Den Haag, een kweekschool, een geref. gymnasium en een chr. lyceum in Friesland, kwam hy in 1948 als leraar wiskunde by het Chr. Lyceum, waar hy in 1960 tot con rector werd benoemd. De school aan de Schubertlaan heeft thans een volledige hbs-B op leiding. Met ingang van 1 september 1966 komt daar ook een opleiding hbs-A bij. Wanneer in 1968 de Mam moetwet in werking treedt wordt het Chr. Lyceum Schubertlaan een scholengemeenschap bestaande uit Atheneum en een afdeling Havo. Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds In de onder leiding van mr. J. C. de Vroom gehouden vergadering van de Stichting Rynlandsch Borgstel lingsfonds is een voorstel aangeno men om by overbjden van een kre dietnemer het nog resterende (niet achterstallige) bedrag van een opge nomen lening kwijt te schelden. Voorts is besloten om in nog drie aan te wyzen gemeenten een zdttings- middag te houden, waarin van de zyde van het Borgstellingsfonds en de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rynland voorlichting zal worden gegeven. In deze vergadering is ook het jaarverslag van het Borgstellings fonds goedgekeurd. Uit dit verslag bleek o m., dat per 31 december 1964 aan zeventig kredietnemers een be drag van in totaal f 168.362 is ver strekt. In het verslagjaar werden 42 aanvragen afgedaan. In het afgelopen jaar werd in be langrijk mindere mate een beroep ge daan op het Fonds. Het aantal i vragen liep vergeleken met 1963 te rug met ongeveer 40%. Landelyk Is een zelfde tendens merkbaar; zy het by het ene fonds minder dan by het andere. Van de zyde der Vereniging van Borgstellingsfondsen is een werkgroep ingesteld om een onder zoek naar deze teruggang in te stel len. Kkkheb wwweeer n-negen en dd-dertig... Maar verkoudheid ismeer dan koorts alleen. Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex dien vitamine C, dat het herstel ver snelt en extra weerstand geeft. Col drex verdrijft de hele verkoudheid radicaal. Pak uw verkoudheid serieus aan. Neem Coldrex I Koorts, hoofdpijn, verstopte nei u voelt u écht ziek. Daarom m niet één van de symptomen va verkoudheid bestrijden, maar hele kou. Dat doen Coldrex t laagstabletten. Coldrex stilt de pijn, doet de koorts dalen en maakt uw neus weer vrij. Coldrex bevat boven- Bij K.B. is dr. F. L. Bastet, sedert 1963 aan de Leidse Universi teit lector in de klassieke archeologie, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der letteren met dezelfde leeropdracht. Dr. F. L. Bastet, die ln 1926 in Haarlem is geboren, legde in 1946 het gymnasiaal staatsexamen A af, nadat hy in 1943 eindexamen hbs had gedaan, en vervolgens had moe ten onderduiken. De nieuwbenoemde hoogleraar stu deerde, na zyn militaire dienstplicht te hebben vervuld, klassieke letteren aan de Leidse Universiteit. In 1953 legde hy het doctoraalexamen af, welk examen gevolgd werd door een studieverblijf in Rome en op Kreta. In 1958 promoveerde dr. Bastet met lof op een proefschrift getiteld ..De datum van het grote hypogaeum by de Porte Maggiore te Rome". In 1956 trad hy ln dienst by de Leidse Uni versiteit als assistent by de archeo logie. DS. A. VELDMAN 25 JAAR PREDIKANT Ds. A. Veldman, die van 1943 tot oktober 1946 eerst de Geref. Kerk van Leiden en later de Ger. Kerk (Vrijgemaakt) als predi kant diende, staat morgen 25 jaar m het ambt. Andries Veldman, die op 28 mei 1911 in Utrecht werd geboren, studeerde aan de Theologische Hogeschool van de Geref. Kerken in Nederland in Kampen, waar hy ln 1940 zyn kan didaatsexamen aflegde. Nadat de heer Veldman kort daarna door de classis Utrecht was beroepbaar ver klaard in de Geref. Kerken in Ne derland werd hy op 15 december van datzelfde Jaar door dr. M. B. van t Veer bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Langerak. In zyn tweede gemeente, Leiden, waar hy op 3 november 1943 intrede deed, maakte ds. Veldman zich op 17 sep tember 1944 los van de synodale be sluiten. Op 31 oktober 1946 verwis selde de jubilaris de Geref. (Vryge maakt) Kerk van Leiden met die van Enschede en sinds 15 september 1957 dient hy de Geref. (Vrijgemaakt) Kerk van RotterdamDelfshaven, waar hy toen bevestigd werd door zyn ambtsvoorganger, ds. H. Knoop uit Noordwyk aan Zee. Ds. Veldman zal morgenavond om acht uur in het kerkgebouw in de Kuipersstraat in Rotterdam-Delfsha ven recipiëren. Ondanks de voortdurende acties, die worden gevoerd om de steeds groeiende stroom van weggebruikers op te voeden tot medewerkers aan een veilig verkeer zijn er nog steeds vele automobilisten, die door een totaal gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel zichzelf en ande ren in groot levensgevaar brengen. Hiertoe behoorde op 7 oktober j.l. eveneens een 30-jarige metselaar uit Katwijk. Bij zeer dichte mist was hij met zijn auto op de Lange- veldseweg onder Noordwijk een file auto's gaan inhalen en wel op 't moment, dat er van de andere kant een autobus naderde. Er volgde een frontale botsing, waarvan de gevolgen zich ditmaal gelukkig nog beperkte tot materiele schade. Hoewel verdachte verstek liet gaan kreeg zijn zaak voor het Leidse kantongerecht de gebruikelijke open bare behandeling. In een zeer scherp gesteld requisi toir hekelde de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, de ergerlyke wy- zt waarop verdachte zich destyds had misdragen en een manoeuvre had uitgehaald, die maar al te vaak doden oplevert. Hy eiste dan ook naast een geldboete van f 100 subs. 20 dagen de onvoorwaardelij ke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De kantonrechter, mr. W. de Koning noemde het even eens een byzonder ernstige over treding en vonniste inzake de geldboete conform. De ontzegging stelde hij ditmaal nog voorwaar delijk met een proeftijd van 1 Niet mild Het vonnis, dat hierna een 21-ja rige veehouder uit Leidschendam tegen zich hoorde uitspreken was eveneens niet bepaald mild. Door dat hy met zyn auto op de Pa penlaan geen voorrang ver leende aan een van de Madouroweg komende auto kwam na de botsing tevens aan het licht, dat de remmen niet functioneerden en de banden vry wel geen loopvlak meer hadden. ,U vormde een groot gevaar op de weg", kwam de kantonrechter tot de conclusie en het verwonderde hem dan cok geenszins, dat de veehou der. aldus zyn bewering, de „auto" destyds direct aan een sloper had verkocht. Inzake de tenlaste geleg de feiten voerde verdachte tot zyn verdediging nog aan, dat hy mening was, dat de Madouroweg af gesloten was en dus van rechts geen verkeer verwachtte en de remmen nog best werken als je maar flink op de pedaal trapte. „U toonde weinig verantwoorde lijkheidsgevoel en kimt op een in trekking ven uw rijbewys rekenen als u nog eens met zo'n vehikel op de weg wordt aangetroffen", aldus de officier. Inzake het niet verle nen van voorrang eiste hy f50 subs. 10 dagen en t.a.v. genoemde gebre ken een oorrectie van f 150 subs. 30 dagen. De kantonrechter ging op ver dachtes verzoek om uiterste clemen tie niet in en vonniste geheel con form. Veel geld Dr. Bastet, die verschillende weten schappelijke rangen heeft doorlopen, werd in 1963 benoemd tot lector in de klassieke archeologie. Dit lecto raat is thans gewijzigd in een ordina riaat. Dr. F. L. BASTET De Wilhelminabrug In „De Groene" van 11 december 1.1. lees ik, dat de vyf kilometer lange brug tussen Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland klaar is. Er is 48.000 ton cement, 85.000 ton zand, 180.000 ton grint, 6200 ton zachtstaal en 2700 ton hardstaal in verwerkt. En dan volgt de (afgezien van het afschuwelyk-on-Nederlandse woord „gepland") verheugende mededeling: „Men is binnen de geplande tyd ge bleven; gerekend was op begin 1966. Toen ik dit had gelezen, ben ik eens voor de zoveelste maal gaan kyken naar onze Leidse Wilhelminabrug aan de Hoge Ryndyk, die wordt ver breed. Ofschoon volkomen leek op bouwgebied, ïykt me dit karwei toch nog iets kleiner dan de brug tussen bovengenoemde Zeeuwse eilanden. En ik vraag me af: zou de voltooiing van dit bouwproject zyn geraamd op het jaar 2000? En zou men er ook mee klaarkomen binnen de geraam de tyd, evenals daar in Zeeland? B. M. NO ACH, Lelden. „Ik had die auto pas voor hoop geld gekocht en de verkoper garandeerde mij, dat ook de benden nog in een prima staat waren", v de een 23-jarige metselaar uit Rot terdam onder meer aan. „U kon toch wel zien, dat de banden zeer glad waren meende de kantonrech ter. „Nee, dat kon ik niet, want waren nog zo mooi zwart", aldus verdachte. Hy stond voorts nog te recht omdat hy op de Haagweg na bij het Haagse Schouw door een rood stoplicht was gereden en tengevolge hiervan midden op het kruispunt ter plaatse tegen een van rechts komen de auto opbotste. De botsing bracht tevens de gladde banden aan het licht. „Het licht stond niet op rood, want anders was ik toch niet zo gek ge weest om door te rijden" verzekerde verdaente de rechter. Deze twyfelde evenals trouwens de officier echter geenszins aan de juistheid van het proces-verbaal en de toelichting van verbalisant. De officier laakte beide feiten en eiste resp. f 60 en f 50 boete subs. 22 dagen. „Ik ben in beide gevallen on schuldig", aldus verdachtes laatste woord. De kantonrechter vonniste met tweemaal f 50 subs. 20 dagen. „Een 38-jarige monteur uit Haarlem had zyns inziens evenmin schuld aan de botsing, die ontstond omdat hy met zijn auto op het kruispunt Juliana wegWilhelmina- weg te Sassenheim geen voorrang verleende aan een van rechts ko mende auto. De botsing kwam dermate hard aan, dat de bestuurder van de an dere auto via het opengerukte por tier op het wegdek werd geslingerd en een hersenschudding opliep. „Hy reed ook veel te hard" meende verdachte, die voorts nog aanvoerde, dat hy niets aan de overtreding kon doen, omdat een hoge heg hem het uitzicht Delemmerde. „Een reden te meer om goed op te letten of er niets van rechts aankwam", weer legde de officier. Zyn eis luidde f 60 boete subs. 12 dagen ,,Die heg is de schuld van al les", hield verdachte vol. „U vergeet steeds, dat die andere auto voorrang had en bent wel hardleers", conclu deerde de rechter en vonniste met f75 subs. 15 dagen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3