Margriet op ziekenbezoek NOG 15 DAGEN Nachtelijke rooftocht in Leiden-Noord 570ste STAATSLOTERIJ Achttien meisjes flauwgevallen IN VOORSCHOTEN: Tentoonstelling van Leidse Vogelvrienden Spartaan 2 verliest van Simson Ouders van studenten gasten Universiteit GESLAAGD BEZOEK EEN WEEK NA ONGELUK OVERLEDEN ADVENT EN KERSTMIS Zondag adventviering in Stadsgehoorzaal Leidenaar in eer hersteld Prawda valt Peking zeer krachtig aan Selskip Fryslan 22 23 24 15 16 17 18 28 29 30 31 LEÏDSCH DAGBLAD MAANDAG U DECEMBER 19«6 TWEEDE BLAD IN LEIDSE ANNAKLINIEK HET HEELAL STAAT OM DE KRIBBE HEEN „Het kerstevangelie ie geen vrome binnenhuisarchitectuur. Het kind Jezus is nauwelijks geboren of 't moet de beschutte grot al uit en op reis gaan door de oneindige ruimte Aan deze gedachte is het thema „Ruimten" ontleend, dat in veler lei artikelen doorklinkt in het geza menlijk uitgegeven kerstnummer van „De Open Deur", een orgaan van de N.H. en Evang. Luth. Kerk en van het Geref. Evangelisatieblad „Onder weg". Het ook dit jaar fraai verzorg de blad wil het Kerstevangelie te voorschijn halen uit de schemerige grot, waarin een goedbedoelde vroomheid 't vaak heeft geisoleerd en 't. de ruimte geven als boodschap van God voor deze tijd. Geheel geïnspi reerd door deze gedachte schrijft ds. G. P. Kleijn over „Het heelal staat om die kribbe heen. Van die hand van ds. J. H. Baas is een artikel opge nomen, waarin hij de vraag behan delt of voor een mens, die zoekt naar ruimte om in te kunnen leven, het kenstfeest niet uit de tijd is. Afge stemd op het bijbelse verhaal, dat ons vertelt, dat Jozef en Maria ten tijde van Christus' geboorte in Bethlehem naar ruimte zochten, plaatst ds. E. Pijlman dit zoeken naar ruimte in hedendaags licht: twee jonge men sen, die maar geen inwoning kunnen vinden. Hervormden, luthersen en gerefor meerden zullen in de komende weken ook in Leiden ruime belangstelling voor dit rijk geïllustreerde kerstnum mer vragen. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zün ge slaagd voor het kand.ex. pedagogiek mej. H. W. Wegman (Rotterdam), mej. T. H. v. Dam (Den Haag); kand.ex. Franse taal- en letterkunde mej. C. C. Jasperse (Leiden), mej. A. M. Merting (Roosendaal), de heer C, A. L. v. d. Zalm (Warmond»; prop.ex. godgeleerdheid de heer W "Ar Prinses Margriet heeft een bezoek gebracht aan haar ver doofde mr. Pieter van Vollenho vendie vrijdag in de Leidse An- nakliniek een enkeloperatie on derging. Deze foto werd gisteren gemaakt bij haar aankomst voor de Annakliniek. 13 december 1965 VIERDE KLASSE Prijzen van: f. 20 zijn gevallen op nummers f. 50 zijn gevallen op nummers f. 100 zijn gevallen op nummers f. 200 zijn gevallen op nummers f. 400 zijn gevallen op nummers f. 1000 zijn gevallen op nummers f. 2000 zijn gevallen op nummers een prijs van f. een prijs van f. een prijs van f. een prijs van f. een prijs van f. de prijs van f. s prijs van f. 5000 is gevallen 5000 is gevallen 5000 is gevallen 5000 is gevallen 5000 is gevallen 10000 is gevallen 20000 is gevallen de prijs van f. 25000 is gevallen de prijs van f. 50000 is gevallen de prijs van f. 100000 eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer 7133 031399 085364 085125* 097866 077109* 070128 018048 051597 022605* Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Tijdens „kabouterbijeenkomst" in Bussum (Van onze Bussumse correspondent). Achttien van de dertig „kabouters" van de Todraasgroep padvindster- t jes van zeven tot tien jaar en één van hun leidsters zün zaterdagmid dag flauw gevallen tüdens hun we kelijkse bijeenkomst in de Bussumse jeugdkapel aan de Meentweg. De kin deren waren in het kleine bovenzaal tje, waar twee gasradiatoren onge veer een jaar geleden op aardgas om gebouwd brandden. Mogelijk is in het betrekkelijk klei ne zaaltje door de aanwezigheid van zo'n grote groep en het branden van beide radiatoren, zuurstofgebrek ont staan. Mogelijk heeft ook de afvoer niet goed gewerkt en zün verbran dingsgassen in het vertrek gekomen. Op de vijftiende afdelingstentoon stelling van de „Leidse Vogelvrien den", in het Bondsgebouw waren het afgelopen weekeinde honderd zang en kleurkanaries. bastaarden, tropi sche vogels en parkieten büeen ge bracht door de vogelliefhebbers uit Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude. Zes keurmeesters hadden de L. Pera (Den Haag)doct.ex. II gen. ljjke taak om de prijzcn toe te ken- mej. A. C. Duüster (Noordwük). mej M. E. J. v. Soest (Rotterdam) en de heren A. C. v. Huffelen (Den Haag-, H. P. C. Pieterse (Voorschoten), C. V. C. Steenstra Toussaint (Den Haag), B. W. de Visser (Den Haag); semi-artsex. mej. A. de Winde (Rot terdam) en de heren P. de Chateau (Leiden), A. H. J. Houwing (Leiden), P. Kloppenburg (Vught), W. F. Tordoir (Rünsaterwoude)artsex. de heer D. W. Hoogwater (Den Haag). Er werd gekeurd op zang uiterlyk. De meesterzanger van de tentoonstelling was van de heer F. de Koning uit Zoeterwoude. Prijzen (Van één on Het reserve-team van De Spar taan heeft het gistermorgen in de competitie om het Nederlands club kampioenschap gewichtheffen tegen de sterke Haagse Simson niet kun nen redden. De favoriete Hagenaars trokken met ruim verschil de zege naar zich toe: 936 kg.-1133 kg. In het zaaltje aan de Lange Brug hebben de jeugdige reserves Spartaan een duidelijke, ma eervolle nederlaag geleden tegen Simson. De Hagenaars kwamen op ..oorlogssterkte" uit en brachten vooral dankzy de internationals Arie van der Toorn en Kees Koolhoven bijna 400 kg. meer omhoog. Na de factoromrekening bedroeg het verschil 197 kg. Wim Turenhout le verde in de Leidse ploeg de beste prestatie. Met een stoot-beurt van 115 kg liet hij een verdienstelyk to taal van 290 kg voor zich noteren. De uitslag luidt: Simson: Van der Toorn (345 kg». Koolhoven (315 kg), Tuit (310 kg). Kuipers '280 kg) en Van der Stoep '280 kg). Totaal: 1530 kg. Na factoromrekening: 1133 kg De Spartaan 11: F. Maryt «197 1 - kg), A. Swagers (210 kg), Willemse (215 kg), Tegelaar (237 li kg) en Tu renhout (290 kg). Totaal: 1150 kg. Na factoromrekening: 936 kg. Advertentif Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30,— en f40,—. Of het allerbeste van f 200.- en f 400.- itorloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Zaterdag jJ. heeft de Leidse Uni versiteit meer dan 200 ouders van 2e en 3e jaars studenten in de scheikun de en de psychologie als haar gasten De I ontvangen. Tydens een bijeenkomst toch in het Groot-Auditorium heette de rector magnificus, prof. dr. J. Dank- meyer hen welkom, waarby hy onder ees op de verantwoordelijk heid van de Universiteit om niet uit sluitend als vakopleiding te gaan functioneren, welke na 5 jaar pas klare studenten met een diploma aan de maatschappij aflevert. Hij drong er by de ouders op aan deze verant- woordelykheid mede te willen dragen zowel in het belang van hun zoon of dochter, maar ook in het belang van wetenschap en maatschappij. Hierna werden de ouders namens de studenten toegesproken door de heer C. J. M. Schuyt, praeses facul- tatum, die hoopte, dat met deze dag een door de studenten zelf genomen initiatief gunstige resultaten zou af werpen. Nadat een film over het studenten leven vertoond was, werden de ouders verrast op een „echte" mensamaaltyd op de Mensa Academica in het Pry- taneum. De middaguren waren bestemd om in een open gesprek de inrichting, opzet en perspectieven van de beide studierichtingen onder de loep te nemen. Vele vragen werden door resp. prof. dr. A. J. Staverman van den Broek beantwoord. Voor de ouders van de scheikunde-studenten was er tevens een rondleiding in het oude en nieuwe Laboratorium voor Anorganische Scheikunde. Tenslotte was er voor de ouders gelegenheid kennis te maken met de studenten decanen, studentenpastores en uni versiteitsartsen. De grote opkomst en de vele geest driftige reacties van de ouders maak ten deze dag experimenteel en nieuw van opzet tot een zeer ge slaagd en nuttig initiatief. De overige pryzen werden toege kend aan: Klasse 1: 4 vogels eigen kweek zangkanaries: 1. Th. M. v. Steün; 2. C. Roozen. Klasse 2: 2 vogels eigen kweek kanaries: 1. E. de Koning: 2. Th. M v. Steün. Klasse 3: 1 vogel eigen kweek kanaries: 1. A. v. d. Plassche; 2. A. v. d. Plassche. Klasse 6: Waterslager: 1. J. van Schutterhoef. Kampioen mooiste vetstof: J. Nie- velstein. Klasse 7: stammen 4 vogels eigen kweek: 1. J. J. La Lau; 2. J. J. de Zwarte. Klasse 8: 2 vogels eigen kweek: 1. A. v. d. Houwen; 2. Th. v. d. Zwet. Klasse 9: 1 vogel eigen kweek: 1 J. J. Nievelstein; 2. J. J. Nievelstetn en A. v. d. Houwen. Klasse 10: 1 vogel overjarig: 1. A v. d. Houwen: 2. J. J. de Zwarte. Klasse 11: openklasse: 1. A. v. d. Houwen: 2. Th. v. d. Zwet. Kampioen mooiste pigment: J. M van Rossum. In het St.-Elisabethziekenhuis in Leiden is gisteravond overleden de 60-jarige mej S. Bos uit Leiderdorp. Mej. Bos werd op 3 december op de Hoge Ründük onder de gemeente Zoeterwoude aangereden door een zestienjarige bromfietser. Ze aarzelde by het oversteken van het rüwielpad. Bü het ongeluk liep ze een schedel- basisfractuur op. De woning aan de Pieter Hui- bershof in Leiden, die zoals het Leidsch Dagblad vrüdag schreef last had van water, werd niet be woond door de heer W. Fasel, r door de heer W. Fasseur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Gelijk aan voorgaande jaren belegt het Comité Advent en Kerst mis, in nauwe samenwerking met de Oecumenische Raad Leiden en het Dekenaat der R.-K. Kerk, zondagavond in de Stadsgehoor zaal een interchristelijke advent-kerst-viering. Klasse 12: stammen van 4 vogels: en 2. J. J. de Zwarte. Klasse 13: stam van 2 vogels: 1. J, J. de Zwarte; 2. J. M. van Rossum. Klasse 14: een vogel eigen kweek: J. M. van Rossum; 2. J. J. de Zwarte en L. Mulder. Klasse 15: een vogel overjarig: 1 J. J. de Zwarte; 2. J. van Noord. Klasse 16: een vogel openklasse: 1. P. G. de Graaf; 2. J. van Noord. Klasse 17: een vogel kuifkam: 1 L. Mulder; 2. P. G. de Graaf. Kampioen mooiste tropische vogel: J. H. H. M. Mom. Klasse 18: paren tropische vogels; 1. W. Weidema en W. Weidema. Klasse 19: een vogel e.k. tropisch: en 2. J. Mom. Klasse 20: een vogel overjarig: 1 2. J. Mom. Kampioen mooiste parkiet: P Kruit. Na een proces van ruim twee jaar is de Leidse onderaannemer P. Dreef ln zün eer hersteld. De heer Dreef is betrokken geweest by de bouw van de Christelyke Ambachtsschool in okto ber 1963, waarbü een aantal arbeiders van het werk werd uitgesloten, om dat de aannemer in conflict lag met de onderaannemer. De Raad van Arbitrage van de Bouwbedrüven in Nederland, uit spraak doende op 9 december in Am sterdam, heeft thans de heer Dreef in het gelijk gesteld. De arbiters waren van oordeel, dat de ontzegging van de toegang tot het werk aan de onderaannemer niet werd gemotiveerd door diens wan prestatie. De uitspraak van de Raad van Ar bitrage is bindend. Naar de juiste oorzaak zou vandaag een onderzoek worden ingesteld. De groep was juist aan de slui tingsceremonie begonnen, toen de leidster zag dat één van de kinderen flauw fiel. Direct daarop volgden er nog enigen, en terwül men zo snel mogelük de overige kinderen via de trap naar buiten dirigeerde, werden het er al twaalf. Nog achtergebleven kinderen riepen inmiddels naar be neden, dat ook een assistente van de leidster was flauwgevallen. Beneden in het gebouwtje was nog een pad- vindstersleidster aanwezig. Samen met haar gelukte het de leidster alle kinderen, ook die reeds flauw geval len waren, naar buiten in de frisse lucht te brengen. Eén kind viel nog van de trap, maar kreeg geen ernstig letsel. Inmiddels arriveerden ook ouders om hun kinderen af te halen. Er was toen hulp genoeg en de meeste kin deren kwamen buiten weer bü. An deren raakten echter nog bewuste loos en zelfs een halfuurtje later thuis. De gevolgen zün tot dusver niet ernstig gebleken. Gisteren waren alle kinderen vrijwel hersteld: ze hadden nog wel wat hoofdpün, maar dat kan volgens de behandelende artsen nog wel enkele dagen duren. (Advertentie) „NIETS RECHTVAARDIGT DEZE CHINESE HOUDING'"' dr van G. P. M. de Graaf Kerkvliet; Wilhelmus Johannes Maria, M. C. van der KERSTZANG OP STADHUISPLEIN Deze bijeenkomst, waarbij veel ruimte wordt gelaten voor samen zang, zal ivorden 'afgewisseld met drie korte toespraken, instrumen tale kerstmuziek, koorzang en schriftlezing. In aansluiting op deze bijeen komst wordt de burgerij opgeroe pen om aan de vooravond van Kerstmis op het Stadhuisplein om kwart vóór acht kerstliederen te komen zingen. Een kwartier voor de aanvang van deze kerstzang zullen de kerkklokken kerstfeest-1965 inluiden. Het geluid van deze bronzen stemmen, wordt om tien minuten over half acht overge nomen door beiaardspel uit de Stad- Judith "jacoba, I huistoren. Om kwart voor acht be- ie: Ingrld Franclsca, dr i A. L. den Brave: Gerardus Maria. i H. H. Hendriks. L. E. J. Moor; er Steen: J. L. Locher en M. H. ouwen. OVERLEDEN M. de Vries. 8 maanden, zoon; E. C. Warmond, CO Jr. w.v. W. F. Wolters; H. de Groen, 78 Jr, man; M. van eusekom 7 weken. dochter; J. H. H. eekman. 90 Jr. man; T. Onrust, 64 jr, Adventsboodschap In de dit jaar door het Comité Ad vent en Kerstmis uitgegeven advents boodschap wordt o.m. gezegd: „Gods zün-met-ons is niet alleen een mee- zün, maar ook een tot ons komen, een ons naderen, een ons oproepen, een ons uitzicht geven, een ons rich ten. Dit is het ware ADVENT. Waar dit diep wordt verstaan, gaat in mensen vertrouwen leven, span kracht, doel en zin, hoop, durf bewe ging, vaart, geloof. Het christendom, dat dit weten uit drukt in het beeld van de geboorte Het predikt, dat ieder, tot wie dit komen is, zün antwoord heeft te ge ven: in liefde en vrede. In 1965 en 1966 weer beter, meer dan voorheen. Verder. Liefde en vrede. Medemenselük- heid. Begrip en geduld. Bereidheid tot vergeving. Bereidheid tot verantwoor delijkheid. Mensen nabü zün in eenzaamheid. Mensen in de kilte beschutting ge ven, in de gejaagdheid rust, in de lawaaiige drukte iets van stilte, van adem, in de spanningen vrede. In de verbetenheid en de hardheid liefde, in de angsten vertrouwen, in de weerzin en moeheid moed, in het po gen geloof. Want ADVENT is ook, dat U tot de mensen komt, tot de ander komt. De beweging van God werkt zich dóórook door U?" De Russen hebben China er gis- leren van beschuldigd, dat het wei gert over te gaan tot samenwerking en eenheid van handelen bü de ver vulling van „de heilige taak, de de mocratische zusterrepubliek Noord- Vietnam te helpen". In een hoofdartikel ter gelegen heid van de vyfde verjaardag van de ondertekening in 1960 in Moskou van de gemeenschappelijke verkla ring van eenentachtig communisti sche partyen schrüft het Russische partyorgaan „Prawda", dat niets de ze Chinese weigering rachtvaardigt. Deze houding, „de voortzetting van de scheurmakende activiteit in de communistische beweging, de opvoe ring van een openlüke polemiek en van de politieke strüd tegen de zus- ierparty en, maken afkeuring en pro testen van de züde van de Marxis- -leninisten onvermüdelük", aldus bet artikel. De toegenomen activi teit de laatste tyd van de „Impe rialistische krachten" hangt rechts treeks samen met het feit, dat de .oorlogszuchtigste kringen van het nternationale imperialisme gebruik (villen maken van de verdeeldheid ii de internationale communistische beweging", zo schrüft de „Prawda". In de afgelopen vüf jaar heeft de communistische beweging als ge- Een flink aantal Friezen uit Leiden en omgeving was naar de Jacoba zaal in „Den Burcht" gekomen vooj het by wonen van de traditionele Sint Nicolaasavond van het Selskip „Frys lan" voor Leiden en Omstreken. De avond was een groot succes, mede doordat de Sint, ondanks zün hoge leeftijd, zeer geestig was. HU was vai vele dingen op de hoogte, ook be heerste hij aardig de Friese taal. Zün helper Piet bleek de moderne tüd te verstaan: hü liet zowaar de jeugdige Friezen twisten! Nadat Sint en Piet vertrokken ren bleef men nog geruime tüd ge zellig büeen. heel stappen vooruit kunnen doen. Niettemin was het een moeilyke pe riode als gevolg van het feit dat de Chinese leiders afweken van de al gemene Ujn van de internationale communistische beweging en een to taal andere politieke koers gingen volgen, zo schrüft het blad verder. De Russische communistische par- tü deed alles wat in haar macht lag de betrekkingen met de Chinese communistische partü, die tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksre publiek, te normaliseren. Helaas en het moet ronduit gezegd worden hebben de Chinese leiders geen acht geslagen op de mening van de Marxistisch- Leninistische partüen, aldus het blad. Het Russische partüorgaan stelt verder nog vast, dat de wereld zich volgens de verwachtingen in 1960 van de communistische partüen ont wikkelt. Gewezen wordt op de be langrijke rol die de arbeidersklasse in de „kapitalistische landen" speelt en de grote Wjdrage die deze levert tot „de gemeenschappelüke revolu tionaire zaak". „Pariements- en ge meenteraadsverkiezingen, de afgelo pen jaren in België, Groot Brittan- nië, Nederland. Griekenland, Italië, Luxemburg, Finland, Zweden en andere landen, lieten duidelük tekenen zien van een verschuiving naar links onder de massa". MC 2K5 >8C 20 27 14 21 GOEDKOPER! èn kans op f 1000.- per dag Bandrecorder niet sherry overgoten Drie inbraken zijn in de nacht van vrijdag op za terdag gepleegd in de om geving van de Timor- straat in Leiden-Noord. In een snackbar aan de Timor - straat werden vijftig pakjes sigaretten alsmede een bedrag van ongeveer zestig gulden ontvreemd. De daders hebben zich toegang tot deze bar ver schaft door verbreking van een achterdeur. Voorts is in dezelfde nacht inge broken in het gebouw van het Apostolisch Genootschap aan de Sumatrastraat, waarbü aan de achterzyde van het gebouw een glasruit werd vernield. De daders, die kennelük op zoek waren naar geld, hebben er als vandalen huisgehouden: kas ten werden opengebroken en de inhoud over de vloer ver spreid. Een bandrecorder werd met een vloeistof, vermoede- lijk sherry, overgoten. Tenslotte moest deze nacht het gebouw van de Gemeenteiüke Bedryfstechnische school aan de Timorstraat het ontgelden. In het kantoor van de direc- .teur werden de laden van een stalen bureau opengebroken en in een leslokaal twee hou ten schrijfbureaus. Ook hier hebben de daders kenneiyk naar geld gezocht, dat echter niet aanwezig was. Zü rijn het schoolgebouw binnengekomen door een openstaand wc-raam.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3