INDUSTRIE Vervanging van kamers door een parlement Honderd jaar scheepsbouw door Van Dam NIEUWE AUTOHUREN te koop I CUVELIER PRINSES MARGRIET BIJ CONCERT QUEECKHOVEN Nieuwe leden Veiligheidsraad P.v.d.A.-COMMISSIE BUITENLANDERS VEEL VAKER DOORLICHTEN Bij A.N.W.B. nu ook aankoop keuring Vier jaar voor beroving van taxiehauffeur EEN VAKKUNDIGE MEDEWERKER TRI-EXPRES iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 v. administratieve medewerkers Leidsch Dagblad N.V. factu riste I Verkeersopleiding HOTEL HUIZE DE WEKKER 1 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 Prinses Margriet met enkele solisten tijdens het concert in Queeckhoven. De Algemene Vergadering: van de I Verenigde Naties heeft gisteren Ni- I gerië, Oeganda, Nieuw-Zeeland en j Japan gekozen als lid van de Veilig heidsraad. Er moet nog gestemd wor den over de vraag welke twee van I deze vier landen een halve zittings termijn in de raad zullen zitten, De vier landen zijn gekozen voor de vier nieuwe niet-permanente zetels in de raad die door een amendement op het Handvest is uitgebreid van 11 tot 15 zetels. Het aantal niet- permanente zetels werd toen van 6 tot 10 verhoogd. Nigerië kreeg 107 stemmen. Oegan da 102, Nieuw-Zeeland 101 en Japan 98. Het amendement, van 31 augus tus bepaalt, dat in de eerste verkie zing na de uitbreiding twee van de vier nieuwe leden voor een jaar zit ting zullen nemen in plaats vaji voor de volle periode van twee jaar. Voorafgaande aan de verkiezing voor de bezetting van de nieuwe ze tels werden Argentinië, Bulgarije en Mali gekozen ter bezetting van de vrijkomende drie plaatsen in de raad in zijn oude samenstelling. De nieu we leden zullen alle per 1 januari zitting nemen. Jordanië, dat vorig jaar is geko zen voor een termijn van één jaar, blijft lid van de raad Jordanië zou oorspronkelijk na een jaar zijn zetel ontruimen ten behoeve van Mali. I tenzij de Veiligheidsraad uitgebreid zou worden. De voorzitter van de Algemene vergadering, Fanfani (Ita- lië), zei dat het aanbeveling verdien- j de Mali nu een volledige termijn van twee jaar te verkiezen met het oog o]) de vorig jaar gesloten overeen komst. Dit is dus geschied. (Van onze parlementaire redacteur) Een door de Partij van de Arbeid ingestelde commissie ..par lementaire democratie" heeft twee ingrijpende veranderingen voorgesteld in het Nederlandse staatkundige stelsel: 1. Vervanging van de Eerste en de Tweede Kamer door een parlement van 225 leden. 2. Invoering van het districtenstelsel voor de verkiezing van 125 leden van dit parlement; verkiezing van de overige leden vol gens het bestaande stelsel van evenredige vertegenwoordi ging. De commissie die in 1963 door het invoering van het zogenoemde ..Ba- partijbestuur werd ingesteld en on- taafs-Noorse" stelsel. Volgens dit der voorzitterschap staat van mr. J. stelsel, dat indertijd in de Betaafse A. W. Burger, heeft haar rapport ge- Republiek bestond en thans in Noor- presenteerd als een bijdrage tot de wegen bestaat, zou ons land een bij sinds enige pjd weer levendige dis- direct kiesrecht gekozen parlement kies- de vraag of parlementair stelsel niet aan verandering toe is. De Partij va Arbeid heeft voorlopig nog geen deel over de suggesties van de i krijgen dat zichzelf in twee ongelijke en delen splitst. Het gehele parlement, de door de commissie Staten-Generaal >r- j genoemd, zou de begrotingen dienen n- te behandelen. De normale wetsont- I werpen zouden in twee lezingen be- Dl/kiiLliiiv handeld moeten worden: eerste le- UUIIIJ1U1C zing door een uit de Staten-Gene- is overtuigd van het raai te vormen kamer van 150 leden doublure karakter van de Eerste Ka- en tweede lezing door de gehele Sta- mer en pleit dan ook voor afschaf- ten-Generaal (225 leden In beide fing. De mogelijkheid om belangrijke instanties zou het recht van amen- wetsontwerpen in twee lezingen te dement moeten bestaan, waardoor beoordelen wenst zij echter te be- de tweede lezing een reëler betekenis houden. Vooral op grond van deze 1 krijgt dan thans het geval is. De overweging bepleit de commissie de 1 Eerste Kamer immers mist het recht harpiste Kumiko Miyajima. De laat ste heeft als harpiste een vaste aan stelling gekregen bij het Rot. Philh. Orkest. Aan het concert werkten verder de violist Johan van Helden en de 16-jarige Duitse harpiste Ma ja Schwindt. die Prinses Margriet bij haar aankomst een boeket roze anjers met lelietjes van dalen aanbood. I)r. H. A. <Ie Boer de Beauhamais, dochter oleon, door C. Wright, neringen uit het ondergrond- F. M. Dostojewski. 3e druk. irloofden, door A. Manzoni. i Samgin's opstandige jeugd, Gorki. 2e druk. Tkapittel of De Priesters van door N. S. Ljeskow, 3e hand, door A. Dumas. fier Heemskinderen, door J. A. Jngk Thljm. j koning Lear van de steppe, IS. Toergenjew. Tvarken bij de kapper, door 3Kastner. Geïll. Uitg.: L. J. Amsterdam. meisjes op zolder, door Jaap [ar. Geïll. Uitg.; Van Holkema Cendorf, Amsterdam. (Van onze Haagse correspondent) Met ingang van 1 januari 1966 gaat de A.N.W.B. het de leden die een tweedehands auto willen kopen gemakkelijker maken. Kon men tot die datum alleen een uitvoerige technokeuring la ten verrichten en daarop een aankoopkeuring, waarbij geen behoefte bestaat aan een 180- punten bevattende keuring, was niet mogelijk. De technokeuring. waarbij afspraak en keuring een tijdsverschil van een week of langer bestaat, blijft als uitgangspunt gehandhaafd. Daarnaast kan men van 1 januari af een aankoopkeuring laten verrichten dat is het streven van de A.N.WJB. op de dag dat de aanvrage wordt ingediend, of de volgende dag. Hier mee wordt vermeden, dat een koper van een gebruikte auto een wagen op goed vertrouwen neemt, omdat de verkoper de auto meestal geen week of langer wil reserveren, in afwach ting van de keuring. De aankoopkeu ring omvat een onderzoek rosserie, motor, koelsysteem, wielop hanging en vering, stuurinrichting, chassis of draaggedeelte. remmen, verlichting en tenslotte de conolusie wat betreft vraagprijs en het al dan niet verantwoord zijn koop. Nieuw Nieuw is ook de veiligheidskeuring, die per 1 januari ingaat. Deze keu ring gaat minder ver dan de techno keuring. Gekeurd worden: chassis of draaggedeelte, stuurinrichting, rem- elektrische installatie en ban den. Ook voor de automobilisten die met een „merkwaardige piep" te kampen hebben, gaat de A.N.WB. wat doen. Voor hen heeft de A.N.W.B. per 1 januari een „speurdienst" ingesteld, die elke rare rammel, piep of tik en merkwaardige mankementen op spoort. zijn per 1 januari technokeuring f 65,- voor 2 keer per jaar en f40,- 1 keer per jaar (met taxatie f 10.- extra). Aankoopkeuring f30,-. Veiligheidskeuring f20,- en speurdienst f 10,- per half uur. (Van Haagse correspondent) De periode van twee jaar, die voor het tbc-bevolkingsonderzoek in Ne derland geldt, is voor de buitenland se arbeiders hier beslist veel te lang. Een keuring bü aankomst van de buitenlanders in ons land biedt geen garantie, dat men tbc-import uitsluit. De tbc bü buitenlandse arbeiders die hier in sanatoria zyn opgenomen blükfc zich later, na hun aan komst. pas te hebben ontwikkeld. Herhaalde en regelmatige controle zijn daarom noodzakelijk. Dit schrijft dr. H. A. de Boer. hoofd van de afdeling arbeids-medi sche aangelegenheden van het di rectoraat-generaal voor de arbeids voorziening. in een artikel in de nieuwsbrief die het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk periodiek over problemen met en bijstand aan buitenlandse arbeiders uitgeeft. Een ander probleem voor de volks gezondheid, dat dr. De Boer signa leert is het feit. dat de vrouwen en kinderen die buitenlandse arbeiders laten overkomen, in het geheel niet onder een officiële keuring vallen. Ook zij kunnen uit landen komen waax de tuberculose meer verbreid is dan hier. Zeldzaam jubileum iu Oude Wetering van amendement. Ook zou in het door de commissie voorgestane stel sel conflicten, zoals thans tussen Eerste en Tweede Kamer mogelijk zijn. niet kunnen voorkomen. Een bükomend voordeel is tenslotte dat een aantal leden meer tijd zal heb ben voor taken als het deelnemen aan internationale parlementaire vergaderingen. Districtenstelsel Bü haar voorstel om een deel van dit parlement volgens het districten stelsel te kiezen gebruikt de com missie de bekende argumenten: ver mindering van de afstand tussen kiezer en gekozene, levendiger ver kiezingsstrijd. duidelyker verkie zingsuitslagen waardoor minder kans op langdurige kabinetsformaties. Voorts is de commissie van mening dat vooral bü het houden van her stemmingen in de kiesdistricten die bü ons stelsel van minderheids- partijen zeer vaak zouden voorkomen reeds tüdens de verkiezingsstrijd de na de verkiezingen te vormen re geringscombinatie in zicht komt. Vele kandidaten zullen zich immers moeten uitspreken om bü herstem ming de aanhang van een zich terug trekkende kandidaat te winnen. Het politieke beeld zal daardoor een dui delijkheid winnen. De kabinetsfor matie wordt inzet van de verkie- zingsstrüd en niet een probleem dat zich na de verkiezingen voordoet en waarop de kiezers derhalve vrüwel geen invloed hebben. Het. rapport van de PvdA-commis- e bevat tenslotte ook een aantal suggesties voor verbetering van het contact tussen kiezers en gekozenen. De commissie is van mening dat hier voor de politieke partüen een grote taak ligt. De radio- en tv-uitzendin- gen van de politieke partyen acht de commissie van twüfelachtige vaarde. Het zou beter zijn wanneer /oor radio en televisie discussies zouden warden gehouden, waarbij politici van verschillende kleur kri tiek kunnen uitoefenen en beant- /oorden. Braml in Den Haag felle brand beeft streeks drie uur de toneelruimte ver woest in de sociëteit „De Vereeniging" op de hoek van de Willemstraat en de Kazernestraat in Den Haag. De brand weer had ongeveer een half uur nodig De heer Piet van Dam begon 15 december 1865 in Oude-Wetering met het bouwen van schepen. Op 16- jarige leeftyd verliet hy de boerde- rü van zijn vader om te werken bij Bocer in Aarlanderveen, waar bok ken en pramen werden vervaardigd. Enkele jaren later verhuisde hij naar Woubrugge, waar hij by „Boot" in dienst trad om zich verder in de scheepsbouw te bekwamen. Nadat hij was getrouwd huurde de heer Van Dam een schuurtje van de weduwe Boot aan de Drecht, waarin hij on geveer vijf jaar werkte. Het stukje grond dat de heer Van Dam kocht werd zijn eerste werf, daar begon hij met het bouwen van tjalken voor Aalsmeer. Naderhand bouwde hü ook grotere tjalken. In 1935 werd nog een per ceel grond gekocht waarop een loods met een bovenhuis werden gebouwd; dit was de nieuwe werf. De heer Van Dam was een van de eerste scheeps- bouwers, die overging van hout op j ijzer. i Zün zoon Jan nam in 1910 de werf j over. Aanvankelyk nam hü perso neel in dienst, later kreeg hü echter I genoeg zoons om er een familiebe- drüf van te maken. 35 jaar geleden ging men definitief over tot het bou wen van zeil- en motorboten. De naam van het bedrijf werd toen ver anderd in „Van Dam en Zonen". Nu wordt het bedrijf beheerd door de vüf gebroeders Van Dam: Piet (68). Gerrit (65), Jan (61). Wim <55) en Henk (52). Door de jaren heen was Piet de bedrijfsleider, nu gaat- hü zich echter langzaam terugtrekken: reeds veel van zijn werk heeft hü overgedragen aan zün 13 jaar Jon gere broer. Naast deze gebroeders is er al 19 jaar lang één man perso neel, die in hoofdzaak is belast met het schilderwerk. Ook Peter van Da de zoon van Jan, is in het bedrijf werkzaam en wordt als de toekom stige opvolger gezien. Gedurende het honderdjarig be staan van de firma zijn slechts twee vcnnooten overleden, te weten de oprichting in 1917 (hij was toen 74 jaar) en de heer J. van Dam (zijn zoon) in 1954 op 81-jarige leeftijd. Woensdagmiddag van drie tot vyf uur zal in Avifauna in Alphen aan den Rijn een receptie worden ge houden, waarna de feestelijkheden worden besloten met een diner. Het gerechtshof in Amsterdam lieeft gisteren een 18-jarige Ghaneee wegens poging tot beroving van een taxichauffeur veroordeeld tot. vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De procureur-gene raal had vijf jaar geëist. De recht bank had hem in eerste instantie tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. De jongeman, die in Dordrecht handelswetenschappen studeerde, had in de nacht van 1 op 2 mei op de plantage Doklaan in Amster dam getracht een taxichauffeur van zijn geld te beroven. HÜ had de chauffeur vüf maal met een mes in de rug gestoken. De overval was mislukt omdat de chauffeur was gaan claxonneren om de aandacht te trekken, waarna de Ghanees was gevlucht. Spoed rhout Riant gelegen HERENHUIS garage en c.v. (olie) en vele extra's, o.a. par- ket, open haard, etc. met balkon. Direct vrij te aanvaarden, f 86.000,—. Inlichtingen: 0171030091 3smNKS*Uwfl«ro^gr verkoopsters gazijntoediende en ttoortoediende (vrl.) (ties schriftelijk aan ons adres: P. J. v. STEIJN, [Rijn 46B te Leiden of mondeling maandag o.a. Mercedes, Opel, Taunus, V.W., Cortina, V.W.- busjes Allrisk verzekerd, W.W. lid WINTERPRIJZEN Autoverhuur TIP TOP St.-Aagtenstraat 14 Telefoon 25703 SLAGERIJ Spoed Leiden Spoed Aan vaarwater aan de rand van de stad gelegen twee aan elkaargebouwde semi BUNGALOWS Ruime hypoheekmogelijkheden. VRAAGPRIJS f 110.000.- Inlichtingen: 0171030091 WIJ ZOEKEN met vereiste diploma's, die na een korte inwerk- periode geheel zelfstandig en voor eigen rekening gaat werken tegen een redelüke vergoeding. Voor serieuze gegadigden die voldoen aan de hoog ste vakkundige eisen die gesteld zullen worden, zün boeken ter Inzage. f „SLEUTELTJES" f 1,50 f 2,35 1—20 woorden woorden [hoogstens 12 letters. Bewijsnummers f0,15 extra. Toezending nummerbrieven f 0,50 meer. es" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelyks opgenomen. i NIEUWE FILIALEN is Filiaallioiidster 2 DAMES HERENSTRAAT 51A Wij hebben plaatst voor enige voor de volgende afdelingen. A. Factureerafdeling Leeftijd 2335 jaar. Ulo-diploma vereist. Schriftelüke sollicitaties te richten Op onze FACTUREERAFD. Is plaats voor een Leeftüd tenminste 19 Jaar. M.u.lo.-. of gelijkwaardig diploma en diploma typen vereist. Schriftelüke sollicitaties te richten aan de directie. MAKELAARSKANTOOR i/an der drift zn. 1Modem woonhuis met stenen schuur vóór- en ach tertuin te Leiden aan de Co lenbranders t raat. Bevat: grote woon-eetkamer, keuken, etc. Drie slaapka mers, douche en grote zolder. Binnenkort geheel ontruimd 2. Modem herenhuis tuin en schuur te Leiden aan de Lekstraat. Bevat: woon-eetkamer. keu ken. toilet, drie slaapkamers, douchecel, ruime bergkast en zolder. Vrü uitzicht. Incl. j ged. vaste vloerbedekking en j luxaflex. Febr. 1966 leeg te aanvaarden. Koopsom f 52.500,k.k. 3. Ruime en moderne 5-ka- merflat te Leiden aan de Mo- zartstraat: Ligging op 4e eta ge. met groot souterrain na bij parterre. Bevat: aparte woon- en eet kamer, drie slaapkamers, ruime keuken, toilet en douche en flink balkon. Koopsom f 41.500,k.k. 4. Hoek-herenhuis met ga rage. stenen schuur en tuin te Alphen aan den Ryn, aan de Kievitstraat. Bevat: woon-eetkamer, keu ken. toilet, 4 slaapkamers, douchecel en bergruimte. Ter stond leeg te aanvaarden. Vrije vestiging. Koopsom f 55.000,k.k. Agentschap N.V. Utrechtse Hypotheekbank. Voor LEIDEN en omstreken H U W E L IJ K Bureau DE ELF PROVINCIËN Schotersingel 87 - Haarlem Telefoon 51894 Vrüblüvend Inlichtingen i blanco couvert. TEL. 01710—22350—34830 DE N.V. KONINKLIJKE NEDERL. GROFSMEDERIJ te Leiden vraagt voor de afdeling Perso neelszaken een assistente -ErtQ- Na een ruime inwerkperiode zal zij tot taak krijgen het bijhouden van de personeelsadministratie, de verzorging van correspondentie en het verstrekken van informatie aan onze werknemers. Voor deze functie zoeken wij een representatieve jongedame met een opleiding op Mulo-niveau. Haar werk vraagt voorts accura tesse en typevaardigheid. Leeftijd 18 jaar. Mondelinge of schriftelijke sollici taties te richten aan de afdeling Personeelszaken, Zuidsingel 66- 68, Leiden. (Tel. 0 1710 - 26341, toestel 03.) Uw adres voor besloten RECEPTIES en PARTIJEN Intieme BAR Herengracht 100 Telefoon 21935 - 40876

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13