DAGBLAD ikojan (president S.U.) )pgevolgd door Podgorni Geen uitkering vakbondsleden DERBY DRINK Sjelepins macht is belangrijk beknot ANTI-MATERIE GEPRODUCEERD MET LICHT BAR EN BOOS WEER Bloedige strijd in Afrika 240 doden Prijzen over de grens ACTIES OP TIL Werkgevers niet meer bereid tot f50 per jaar UND NEEMT AF B. BLOKZIJL UIT C.P.N. BLOEMBOLLEN PLANTEN alles ra Zaterdagvoetbal AFGELAST Vlieland (9uc/ Qtü Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 No. 31742 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 V.t.n.r. Podgorni. Mikojan. Kosigin en Brezjnew. De 70-jarige president van de Sowjet-Unie. Anastas Mikojan, eft gisteren de Opperste Sowjet („parlement") verzocht om ont- ffing van zijn functie, zulks op grond van zijn gezondheidstoe- md. Drie jaar geleden heeft hij een operatie ondergaan en hij ig zich, zoals hij in een korte rede zei, niet meer vermoeien. De rste secretaris van de partij. Brezjnew, hield daarop een lofrede Mikojan. Hij schetste Mikojans loopbaan sinds de burgeroorlog 1917 en gaf uitdrukking aan „de erkentelijkheid van het Rus- the volk" voor het werk, dat Mikojan in een halve eeuw had tricht. Mikojan blijft lid van het presidium van de Opperste svjet. Zijn opvolger als voorzitter van dat lichaam een functie [gelijkstaat aan het presidentschap is de 62-jarige Podgorni, Igens Brezjnew „een man, die groot werk heeft verricht voor ze staat". Ie verandering in het president- volgde op een eerdere mede- ing gisteren in ons blad gepu- eerd dat Alexander Sjelepin, 47-jarige voorzitter van de com- ssies van toezicht van volk, partij staat, als zodanig en als vice-pre- ontslagen. Hy kan zich nu eggen op partijwerk. Podgorni, we president, was nummer Brezjnew in het partijsecre- iaat. Er is op gezinspeeld, dat thans deze taak zal krij- or de val van Chroesjtsjow oktober 1964 steeg de ster van lepin, de jongste onder de Rus- the leiders, snel In november werd Sjelepin in het partijpre- ium opgenomen. Zoals bekend stelt presidium de partijpolitiek vast, secretariaat zorgt voor de uit- tring van die politiek. Slechts innen waren lid van beide hamen: Sjelepin, Podgorni en Blow, de leidende Sowjetrussische oloog. )e Opperste Sowjet heeft ook wij- ingen aangebracht in de raad van lusters, waarin Kowanow is opge- nen. De raad van ministers, die jeveer honderd leden telt, treedt als de administratieve arm van regering. Kowanow (50) is voor lig leraar en journalist, die zich 1940 bij de partij aansloot en ih daarin snel omhooggewerkt heeft. 1956 werd hij tweede secretaris i het centrale comité van de par- in Georgië. Zes jaar later werd vice-voorzitter van de partij en staatscommissie van toezicht van centrale partijcomité en lid van raad van ministers. Twee ande- i zijn ook lid van de ministerraad lorden: Boelgakow, voorzitter van staatscommissie van de raad voor oeps- en technische opleiding, en sjewski, voorzitter van de com- ssie voor landbouwmachines. De orzitters van de staatscommissie or radio en t.v., de filmindustrie, en de culturele betrekkingen rden uit de raad gezet. Deze groe- werden eerder gereorganiseerd. Belangstelling in Onze correspondent in Bonn tele- leerde vanochtend In de Bondsrepubliek volgt men recente nieuws uit Moskou met zonder grote belangstelling. Het gaat immers om machthebbers, die een beslissende invloed hebben op het lot van de I)DR. (Oost-Duits- land). Een aantal vooraanstaande politici heeft gisteravond in een tele visie-uitzending hun mening over de achtergronden van het gebeurde ge geven. De voorzitter van de SPD- fractie in de bondsdag, Frits Erler, verhoging niet al te veel betekenis moet worden toegekend; een spoedige verscherping van de houding van de Sowjet-Unie tegen over communistisch-China. Sjelepin was immers voor het leggen van ver bindingen met Peking. De degradatie van deze man en de hogere waar dering van Podgorni betekent dat een hardere taal tegenover de Chine- zal worden gebruikt. Leonard verwacht belangrijk nieuws van het 22ste partijcongres van de communistische partij, dat eind maart volgend jaar in Moskou zal worden gehouden. Met grote aandacht zal moeten worden gelet op de referaten van de nu belang rijkste mannen in de Sowjet-Unie: Brezjnew, Kosigin, Podgorni en Soeslow, aldus Leonard in zijn com mentaar voor de Westduitse televisie. j Een groep Duitse en Amerikaanse geleerden van het Westduitse Insti- tuut voor kernonderzoek in Hamburg heeft gisteren bekendgemaakt, er voor de eerste maal in geslaagd te zyn anti-protonen op te wekken met j bchrlp van licht, waarmee een 20 jaar oude theorie bevestigd is. Dit resultaat wordt beschouwd als een belangrijke stap vooruit in het ver garen van kennis omtrent de eigen schappen van het atoom, en daar mee van het wezen van de natuur. Toi dusver konden anti-potronen slechts worden opgewekt door bot singen van protonen onderling. Een Amerikaanse geleerde verklaarde, dat praktische toepassing van de ontdekking niet te verwachten valt. Anu-protonen zyn de tegenhan gers van protonen en hebben een ne gatieve lading. Komen ze in botsing met protonen dan ontstaat een „ontploffing". De geleerden menen dat sommige ververwijderde melk wegstelsels uit anti-materie zijn op gebouwd. Prof. Peter Stahein, de leider van de groep, verklaarde dertig ant-pro- tonen te hebben waargenomen tij dens het experiment, waarbij een stroom fotonen, een lichtstraal dus, werd gericht op vloeibaar waterstof. Men naakte gebruik van een serie elektromagneten en deeltjestellers, gekoppeld aan een computer. I liegende storm en striemende regen De vijfjarige Tonny van den Heuvel liep gistermiddag aan de kant van de weg naar de ouderlijke woning in Hoogeloon, nadat het kind uit een auto was gestapt, waarmee het van de kleuterschool was gehaald. Tonny werd opgenomen door een "^wind en kwam midden op de straat terecht, juist toen er een meende dat de commandowisselin- auto reed. Het kind was niet meer te ontwijken. Het overleed louter binnenlandse aard ter plaatse. zijn. Hij zag geen reden om aan te nemen, dat er in de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie veran deringen zullen optreden. De voor zitter van de Bondsdag en vice- voorzitter van de CDU, Gersten- ir.aier, verklaarde niet te geloven dat het aftreden van president Mikojan werkelijk het resultaat was van per soonlijke overwegingen. Welke motieven dan wel een rol speelden, achtte hij nog niet duidelijk. Dat grote betekenis moest worden ge hecht aan het verwijderen van een in zo hoog aanzien staande bijna symbolische figuur als Mikojan achtte hij overigens duidelijk. Commentaar van Wolfgang Leonard Ook de bekende Rusland-kenner, Wolfgang Leonard, gaf voor de tele visie zijn mening. Leonard groeide in Moskou op en verbleef ook tydens de tweede wereldoor'* g in de Sowjet- Unie. Aanvankelijk behoorde hij tot de omgeving van Ulbricht, maar hy baarde opzien door in de jaren '50 via Joego-Slavië naar het Westen te vluchten. De val van Sjelepin zag Wolfgang als een middel van het partybestuur om te verhinderen dat deze man, die chef was van de organisatie, die zo wel staat als party moest controle- ren, kon doorgaan met het opbouwen De duurte had dit jaar volgen; van een gevaarlijk wordende huis macht. Leonard meent dat als ge volg van de recente mutaties het volgende te verwachten is: Zó sterk waren de windvlagen gis- winden veroorzaken auto-ongelukken teren. Zo fel kunnen ze ook vandaag en ook het treinverkeer ondervindt vooral aan de kust, nog zyn, ofschoon hinder. De regen, die met bakken de wind iets afneemt. De storm teis- valt, doet de waterstanden dermate stygen, dat vele veerdiensten onmo gelijk kunnen worden gebruikt. Lan- I deryen staan blank. Concentratie De storm die ook vandaag over het land trekt, gaat plaatselijk gepaard met felle windstoten en striemende regen, die van de automobilist de uiterste concentratie vragenvooral o pbruggen en viaducten, en daar waar de middenbermen onregelmatig j zijn begroeid. Dit deelt de Wegenin formatiedienst KNACANWB mee. i Langzaam rijden en flink afstand j houden is geboden. Een harde klap die de heeft de Rijkswaterstaat vanoentend beperkte dijkbewaking ingesteld in het district zuid. Dit omvat Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Noord-Holland tot en met Call an ts- oog. Sinds gistermiddag vier uur zijn alle loodsdiensten langs de Neder landse kust gestaakt. Vervolg op pagina 2 In Kamanjola, in het uiterste zuiden van Kongo, zyn een week ge leden in een gevecht met regerings troepen honderdvijftig rebellen ge sneuveld, zo is in Leopoldstad be kendgemaakt. Volgens de Keniase politie zyn bij gevechten in noord-Kenia tussen veedieven uit Ethiopië en leden van de Turkanastam 88 personen om het leven gekomen. it Met deze kostelijke [oio heeft de Canadese fotograaf B. Spremo in de afdeling "featu res" de eerste prijs gewonnen op de internationale tentoonstelling van persfoto's in Den Haag. De prijzen iverden vanmiddag bekendgemaakt. De beste nieuwsfoto werd ge schoten door de Japanner Sawada in Vietnam. Een af druk daarvan en enkele andere bekroonde foto's kan men elders vinden. Advertentie (Van onze Haagse correspondent) 'an het halverwege deze maand te publiceren prijsindexcijfer van het levensonderhoud over oktober-no- vember hangt het in hoge mate af of minister Den Uyl (economische Zaken) aan het eind van dit jaar kan terugzien op een geslaagd prijsbeleid. Of dat hy zal moeten toegeven, dat hjj het, ondanks de halve procent extra duurte die hy zichzelf wegens het slechte zomer weer had toegemeten, niet heeft kunnen redden. (Van onze Haagse correspondent) ;g. J De industrievakbonden zullen volgende week dinsdag gezamen- wachter naast de spoorweg in de lijk plannen beramen om in de bedrijfstakken en de onderne- Oude Zuiderzeestraatweg onder Put-1 mingen opnieuw acties te voeren voor uitkeringen aan hun leden S^rr^de'^voUeC Uta-j3'8 COmpenSa"^. VOOr he,.feit da' dc'-cn, in tegenstelling tot de stagnatie op het baanvak Putten- ongeorganiseerden, voor het werk aan de totstandbrenging van Nij kerk in. Treinverkeer was van- i c.a.o.'s contributie betalen, ochtend niet mogelijk. Over een leng- vier meter en een breedte één meter was het baanlichaam weg- I gespoeld, doordat een watergang bui ten zijn bedding was getreden. Gat Om half vijf vannacht begon j de spoorwegpersoneel het gat het mênnMin;5s.,PrrTel„ üT^1s»°orb-n SenlvffZ Merw'in dfeZft'e kunnen variëren van f 50 (zoals WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden morgenavond: opklaringen maar enkele buien, krachtige tot ma- aan de kust aanvankelijk nog ïde wind tussen noordwest en west. Midere nacht, morgen overdag on- veer dezelfde temperaturen als ödaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 11 DECEMBER cjuu op: 8.38 uur; onder: 16.29 uur Maan op: 19.16 u.; onder: 11.42 u. Hoogwater in Katwijk te 4.47 en 17.05 uur. Laagwater te 0.33 en 12.56 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's 5 procent van bij I was het voorlopig dicht. Vijftig mili m--h,'ntWh"f°rhH'óofc 1tair"1 ui' Ermel° sch<>,en hulpj in de aardappelmeelindustriet tot die nieuwe grens overschreden: de met zandzakken en een kleine buil -!(_???_ Papierindustrie) per voor de berekening meetellende dozer. In de loop prijzen waren 5,3 procent gestegen.: I werd het baanlichaam geleidelijk ver sterkt. Het zou vermoedelijk tot laat het trein- in de Gebeurt het onwaarschijnlijke deze j broodprijsverhoging enz. I daalt het oktober-novembercijfer in de middag duren (Van onze A'damse correspondent) De heer B. Blokzijl zal, naar wij vernemen, binnenkort uit de CPN worden geroyeerd. Hij was na de oor log voorzitter van de eenheidsvak- centrale (EVC). Verder is hy lid van de Amsterdamse gemeenteraad en reda» teur var. De Waarheid geweest. Het royement, dat nu voor hem dreigt zou gevolg zijn van een diep gaand meningsverschil tussen hem en het partybestuur over het huwe- lyk van Prinses Beatrix. De heer Blok/ijl zou van mening zyn, dat de CPN zich tegen dit huwelijk had moeten uitspreken. Verder verwijt het bestuur van de CPN hem dat ny contact met de Peking-gezinde communisten van „De rode vlag" neeft. dan is er een kleine kans dat hy het dicht op de 5 procent houdt. Blyft het gelyk op stijgt het op nieuw, dan zal ook de nieuwe duur- tegrens een illusie zyn geweest. Vlecsprijs Totdusver is het ondoenlijk globaal na te gaan of de waarschuwing van minister Den Uyl aan de slagers enig effect heeft. Ook de prijscon trole diensten kunnen daar nog niets over zeggen. Los van de mininsteriële waarschu wing die toen nog niet was ge geven is de gemiddelde winkel prijs van een aantal rund- en var kensvleessoorten volgens de gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek van september op ok tober iets gedaald. Het zal interes sant zyn in de nieuwe „duurte- graad" te zien of de marktprijzen en de winstmarges van de slagers j een merkbare verdere daling van I de winkelprijzen in november heb- I ben toegelaten. verkeer zou kunnen worden hervat. Op het aan de spoorbaan grenzende land staat 70 cm water, dat in de noordwesterstorm een kolkende zee Het treinverkeer tussen Utrecht Den Bosch was vanochtend gestagneerd ten gevolge van een draadbreuk op de Lekbrug bij Cu- lemborg. Dit veroorzaakte grote ver tragingen. Omstreeks half tien kon er weer normaal worden gereden. In verband met de zware storm jakbondslid, afhankelijk van de de ochtend j grootte van de fondsen die daar voor in de bedrijven zijn gereser veerd. De industriebonden zullen voorts bij de c.a.o.-onderhande lingen voor 1966 nieuwe uitke ringssommen bedingen. Deze nieuwe actie in de industrie is een gevolg van het feit, dat werk gevers- en werknemersorganisaties het op landelijk niveau, na de mis lukte besprekingen over loonsysteem en minimumloon, gisteravond ook weer niets eens zijn geworden over de oplossing van het ongeorganiseerden probleem. In juli was daarvoor na scherpe onenigheid uit de Stichting van de Arbeid een commissie ge vormd. Gisteren liep dit overleg stuk. terban en dat voorts de voortgaande pressie van de bonden in de bedrijfs takken tot deze standpuntherziening had geleid. De werkgevers stapten daarmee ge heel af van een verdere regeling van de uitkering-bij-pensioen die hun, ge zien de leeftijdsopbouw van de geor- ganiseerden, f 20 per lid per jaar zou hebben gekost. Zij waren nog slechts bereid de ondernemingen te advise ren in de bedrijfstakken maximaal f 10 per georganiseerde te geven voor het scholings- en vormingswerk van de bonden. Aan een centraal systeem van inning van dit geld via hun or ganisaties, waarop de vakcentrales aandrongen, wensten zij niet mee te doen. Vervolg pagina 2 BREESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg. DECEMBER JANUARI Nog steeds een prachtige collectie tulpen, hyacinthen, narcissen, kro kussen, druifjes, enz. KOOP NU; UW VOORDEEL Voor de huiskamer, gezellig: Amaryllis en kamerlelies, met sierpot en aarde 5,90 3 geprepareerde hyacinthen, met trekpotjes 4,90 Gloxinia's, aarde en sierpot, slechts 3,90 Roodstenen gevulde krokuspotje. weet heeft 1,45 1 1,95 Achterban de nieuwste, de fijnste De werkgeversafvaardiging, die eind oktober bereidheid had getoond mee te werken aan een regeling, waardoor vakbondsleden bij hun pen sionering f 50 per lidmaatschapsjaar zouden krygen en de vakbeweging f 10 per lid per jaar, kwam hier nu op terug. Hun woordvoerder, de heer Terwindt van het Katholiek Werkge- de KNVB als in de afdelingen, zyn in versverbond, zei dat „onjuiste publi- verband met de toestand van de ter- katies" hierover hebben geleid tot reinen afgelast. grote bezwaren in de werkgeversach- puur of met'n tic I 'n Hero produkt Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) 's Maandags gesloten. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van t 11 Dec. 1865: De arrondissementsrecht- f bank alhier heelt uitspraak f gedaan in een zaak, die sinds i eeuwer. in geschil u-as. Het betrof het onderhoud der f duinen langs de kust van f Holland. De rechtbank beslis- t te ten voordeele tan Noord- t Holland en wees het verzet l van Rijnland af. f fAdverentieEr is door t een knecht een pakje met t lijn lijfgoed verloren; de eer- t lijke vinder, die hetzelve aan 't Bureau van het Leidsch f Dagblad terug bezorgt, zal een belooning ontvangen. J

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1