r Van Manens Metaforen VerbetCTinsvan oogstte veel succes kunst Seyss-In quarts secretaresse tolk in het proces-Verhelen kaleiöoscQQP MATRASSEN LEDIKANTEN J Strakke choreografie Amerikanen brengen Franse kunstmaan in baan over polen Teleurstelling over houding ambassade L U kunt mij zo de laan uit sturen" fPer nachtbootu reist terwijl i slaapt. Vertrek dagelijks 23.40 uur. Van 30 september 1965 t/m april 1966 weekendreizen naar J •.unden. Heendonderdag- of vrij- M dagavond. Terugmaandag- of dinsdagmorgen. Met1,2of 3nach- :en in Londen v a. f 99.-. f HARWICH f Reizen per Harwich-boot Is een modern genoegen. U arriveert op tijd op Uw bestemming. Een prettige zekerheidl Uw reis bureau weet er alles van. Boek vla DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst. I NAAR ENGELAND? voor vakantie of zaken GA PER HARWICH-BOOT U VAART ER WELBIJ y Per dagboot: 5- en 8-daagse reizen naar Lon- den met logies en ontbijt reeds vanaf f145.- En... van 1 november af voor f122.- een speciale 4-daagse winterreis met drie nachten lo gies en ontbijt in een goed een voudig hotel in het West-End van Londen vlak bij underground en bus. Vertrek elke dag. wi W gies W voud j van Lc Scheveningse buitenhaven in 1967 (Van onze kunstredactie) Hans van Manen heeft zijn nieuwe ballet Metaforen'als ouverture bedoeld, maar opende er gisteravond in de goed bezette KonSchouwburg niet de eerste voorstelling van het Haagse Ballet Festival voor de jeugd mee, dat het Ned. Dans Theater nu voor het vierde jaar geeft. Voor de Nederlandse première had hij het een veilige derde plaats op het programma gegeven. Van zijn vorige muziekballetten („Symfonie in three movements", „Opus 12" en het bijzondere muziek- ballet-zonder-muziek „Essay in de stilte") onderscheidt het zich door dat het veel abstracter is. Menselijke verhoudingen komen er minder en minder duidelijk in uit. Er is geen dramatische ontwikkeling en de toe schouwer raakt er dan ook niet zo emotioneel bij betrokken. De emoties die er zijn gaan schuil in een strak kere opzet van de choreografie achter de strakke gezichten der uit voerenden. De afwisseling in stemmingen der muziek van Daniel Lesur vinden een zuivere uitdruk king in tempo en aard der beweging. Muziek en dans zijn een eenheid ge worden die men ondergaat en niet onder woorden is te brengen De blijheid die de choreograaf et blijkens zijn toelichting in het pro gramma zelf in vond is zeker niet de kenmerkendste eigenschap. Ondanks de afwisselingen maakte het een tamelijk plechtige, gedragen indruk, alsof men een onbekend, onbegrijpe- nieel bijwoonde, maar de invloed onontkoombaar was. Het overwegend zwarte plafond dat Jan van der Wal boven de dan sers had opgehangen suggereerde een zaal waarin groepsdansen, de pas de deux en de ontmoeting van deze beiden elkaar opvolgen op de 6troom van de muziek. De kostuums (ook van Jan van der Wal) zijn in fraaie contrastwerking van zwart en wit. Alexandra Radius, Han Ebbelaar, Marian Sarstadt en Gerard Lemaitre boeiden in de uitvoering zowel van de homogene als heterogene pas de deux. Er was veel applaus voor dansers en choreograaf en ook voor Jan van Er bestaat goede hoop, dat in 1967 der Wal en Eddie van Dijken, die in inderdaad kan worden begonnen met piano en orkest" de verbetering van de Scheveningse de „Variaties de solopartij speelde. Het programma bevatte verder van Harkarvy „Grand pas Espagnol" en „De onafscheidelijken", van Glen Tetley „Sargasso" en Job Sanders „Pop Beat", waarin Hazel Merry goed als Lolita debuteerde en waar van in de orgie van lawaai en bewe ging de verandering van de finale niet zo opviel. Een vrolijke uitsmijter die als altijd veel succes had. De overige nummers profiteerden van de goede begeleiding door het Ned. Ballet Orkest onder directie van Louis Stotijn. Zangeres Mea Naberman overleden In een ziekenhuis in Den Haag is overleden de oratoriumzangeres Mea Naberman. Zij was 43 jaar. De cre matie geschiedt vrijdagmorgen a.s. op Nieuw Eykenduynen in Den Haag. De sopraan Mea Naberman, die les heeft gehad van Willem Ravelli en To van der Sluys, is o.a. opgetreden onder dr. Anthon van der Horst. Be halve in eigen land, was zjj ook in België en Duitsland een geziene so liste in oratoria. Tenorzanger Volkers - 66 - overleden De bekende Duitse operazanger Franz Völker is in een ziekenhuis in Darmstadt overleden. De 66-jarige zanger overleed aan een ziekte in de bloedsomloop. De tenor begon zijn operacarrière in 1926 onder dirigent Clemens Krauss. Hij trad op door geheel Europa tot dat hU zich in 1952 uit de kunst terugtrok. buitenhaven. In dat geval zal Sche- veningen in 1970 over een betere ha ven kunnen beschikken, zo deelde de Haagse wethouder van Economische zaken, de heer B. Bol, tijdens de gistermiddag voortgezette behande ling van de Haagse gemeentebegro ting mee. De verbetering van de Schevening se buitenhaven is niet alleen eco nomisch van belang, maar ook uit het oogpunt van veiligheid noodza kelijk, aldus de wethouder. De heer Bol zei verder, dat hij voor de nieu we Scheveningse visafslag, die met een exploitatietekort van ruim 4 ton over 1965 kampt, denkt aan een over bruggingsuitkering van het rijk. Hij wees er daarbij op dat het rijk de visafslag in IJmuiden in feite al subsidieert. Van de Amerikaanse luchtmachtbasis Vandenberg in Californië is gisteravond met een Amerikaanse raket een Franse satelliet in een baan om de aarde gebracht. De satelliet moet de activiteit van radiogolven in de iononsfeer bestuderen. De zestig kilo zware capsule, die de naam FR-IA heeft ge kregen, is gebouwd door het Franse nationale centrum voor de bestudering van de ruimte. Het Amerikaanse nationale bureau voor de lucht- en ruimte vaart NASA heeft de aanjaagraket geleverd, een lange, uit vier trappen samengestelde Scout-raket. De NASA moet ook de cap sule» op zijn reis volgen en de gegevens ervan verzamelen. De raket ging om 19.06 uur Ne derlandse tyd de hoogte in. De cap sule, die bezaaid is met antennes, moest een cirkelvormige baan gaan beschrijven op een hoogte van 788,5 kilometer Deze baan zou bijna om de polen lopen. De satelliet moet drie maanden lang in deze baan olijven rondcirkelen. De instrumenten aan boord r ten radiogolven met een lage fre quentie uitzenden om de invloed hiervan op de geëlektrificeerde deeltjes in de ionesfeer en de mag- netosfeer vast te stellen. Een andere opdracht heeft betrekking op de elek- I tronische dichtheid in het omwente- lingsgebied. PILOOT ZAT BEWUSTELOOS IN COCKPIT Een Westduitse straaljagerpiloot, die waarschijnlijk duizenden kilome ters bewusteloos in zijn cockpit ge zeten heeft afgelegd, verongelukte gisteravond even ten noordwesten van Narvik, in noord-Noorwegen, met zijn Starfighter. Het toestel was 's avonds bij Fredrikstad het Noor se luchtruim binnengevlogen. De pi loten van twee Noorse straaljagers, opgestegen om een onderzoek in te stellen, zagen dat de Westduitse vlie ger bewusteloos was. Pogingen om hem via de radio te wekken mis lukten. Dit ongeluk doet denken aan dat met een Nederlandse straaljager van het type f-100 eerder dit jaar. Ook toen was de piloot bewusteloos ge raakt waarna het vliegtuig na een lange „spookvlucht" voor de Noorse i kust in zee stortte. Er blijft verontrusting o Op expositie in Philadelphia Onthulling van officier van justitie (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse justitie heeft geen gelukkige hand in de keuze van tolken. Vrijdag werd de 'vrouwelijke tolk van het Frans in het Duits door een andere tolk vervkngen omdatjdeze dame op leeftijd hardhorig is en nauwelijks in staat om de Franse getuigenverkla ringen vlug en juist weer te geven. Maandag veroorzaakte de offi cier van Justitie een sensatie door te verklaren dat de vrouwelijke ig van ae xveaenanase am van Nederlands in het Duits onaanvaardbaar is. Hij doelde hu^ werkenain'hetSMo^e I hierbij op de 60-jarige mevrouw Antonius geboren Van Bern- ezen erop dat niiemand melen, (een zuster van de Leidse hoogleraar), die tijdens de oor- de Amsterdamse kunst- log in ons land secretaresse is geweest van Seyss Inquart. De minister van Buitenlandse Zaken heeft per brief geantwoord op telegram en brief van 23 kunstschilders waarin om opheldering werd zocht over wat zij noemden, de negatieve houding van de Nederlandse bassade jegens een tentoonstelling College of Art te Philadelphia in november. Zij van de ambassade bij de opening was. In deze aa.. schilder Henk Willemse gerichte brief werden eerst de antwoorden gegeven van de ministers van Buitenlandse Zaken en van Cultuur, Recreatie en Bovendien kon de officier van ju- Maatschappelijk Werk op de desbetreffende schriftelijke vragen van het I titie, dr. Kovacs, precies aangeven Kamerlid de heer J. J. Voogd (PvdA). In die antwoorden (van vorige week donderdag) werd zoals ge meld o. m. meegedeeld dat de con sul in Philadelphia, de heer F. T. Urk en diens echtgenote niet alleen aanwezig waren maar ook de gasten hebben ontvangen. Verder werd verklaard waarom leden het ambassadepersoneel niet aa Antonius Van Bem- I melen lid is geweest van een natio- rele steun aan de ambassade er de naalsocialistische partij en onder oorzaak van was dat het plan om welk nummer zij als lid was inge- met de tentoonstelling door de Ver. schreven. Staten te reizen, niet kon worden uit- I gevoerd. De verdediger tekende hiertegen protest aan door te zeggen: dat ook (Advertentie) Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Wim Bary directeur schouwburg Maastricht (Van i correspondent). De gemeenteraad van Maastricht is gisteravond met 25 tegen 11 stemmen akkoord gegaan met de benoeming van de heer Wim Bary, oud-directeur van de schouwburg te Tilburg, tot ar tistiek directeur van de Stadsschouw burg. Tevens werd besloten het Staargebouw te fuseren met de Stads schouwburg om zodoende een cultu reel en oommerciëel geheel te vormen met de schouwburg. Zakelijk direc teur werd de heer P. Achten. De benoeming van de heer Bary heeft in tegenstelling met die van de heer Achten nog wel enkele voeten in de aarde gehad. Sommige gemeen teraadsleden twijfelden aan de artis tieke capaciteiten van de heer Bary terwijl ook de mogelijkheid onder ogen werd gezien dat het niet zou bo teren tussen de twee directeuren. zig De kunstenaars hadden ook gesteld it van de 120 ingezonden kunstwer- ;n er maar 46 tentoongesteld den, hetgeen de heer Willemse toe schreef aan de negatieve houding de ambassade. In de namens de mi nister door de secretaris-generaal ge tekende brief aan de kunstschilder is de tekst opgenomen van een brief 19 november van de directeur het Moore College of Art, dr. Bryce, aan de ambassadeur in Wash ington, waarin werd gezegd dat die gevolgtrekking ongegrond is. Volgens dr. Bryce is zijn instelling een kunst college en geen commercieel museum het is nooit haar oogmerk zo veel mogelijk schilderijen te tonen. Zij streeft er uitsluitend naar een goede expositie te brengen. De kunstenaars hebben inmiddels op de brief van de minister geant woord. Zij stellen in hun jongste brief dat de houding van de ambas sade bij een belangrijke initiatief nemer, n.l. de Amerikaanse miljonair en de kunstverzamelaar B. D. Bern stein, ongenoegen en teleurstelling heeft veroorzaakt. Hoe de aard van de houding was, kunnen zij, naar in de door de heer Willemse getekende brief, „uiteraard niet beoordelen". Zjj voegen er aan toe dat het hen blijft verontrusten dat die houding in elk geval onvoldoende blijkt te zijn ge- j weest om de initiatiefnemer moreel j te ondersteunen. In de jongste brief wordt ook ge zegd dat „dit niet de eerste maal was dat de ambassade een negerende houding tegenover een culturele ma nifestatie" heeft aangenomen. Daar om menen zij him ervaring openbaar te moeten maken, „mede in het be lang van de gehele Nedeflandse kunst in het buitenland". hij lid is geweest van een nationaal- socialistische partij en dat hij toch zijn functie als verdediger heden kan vervullen. Hij zag echter hier bij over het hoofd dat een verdedi ger niet door de rechtbank wordt aangewezen, maar door de aange klaagde. Een tolk .echter krijgt een opdracht van de rechtbank. Nadat de drie rechters hierover hadden be raadslaagd, verklaarde de voorzitter van de rechtbank dat er geen ter men aanwezig waren om een beëdig de tolk in dit geval als ontoelaat baar te verklaren. Deze verklaring werd door de Belgische journalisten door de meeste toeschouwers met hoongelach begroet. Op de vraag of zij het moeilijk vond als tolk op te treden in een Ned. Dans Theater trad op in Keulen Het Ned. Dans Theater heeft zon dagmiddag een gastvoorstelling ge geven voor het choreographisch ex- perimentiertheater te Keulen in het Schauspielhaus. Deze voorstelling de derde in de serie van het Ge- sellschaft zu förderung des künst- lerisohen Tanzers. Voor een vrijwel uitverkochte zaal bracht het Ned. Dans Theater een programma van moderne werken. Zeer veel prominen ten uit de Duitse balletwereld hebben de voorstelling bijgewoond. Na de voorstelling werden onder handelingen begonnen over een even tueel optreden in de periode juli/ I Niet minder dan 2700 foti tueei opureaen in ae periuae jim/ - augustus in het grote Opernhaus te M D pl /OAT' Keulen en over optreden in Münster, I World Press Photo 1965 iet komend jaar. welke in Den Haag geopend zal worden. Gisteren is de jury met haar moeilijke taak begonnen. Hierbij een der ingezonden tragische foto's. Proces inzake drievoudige moord In de Engelse plaats Hyde in het graafschap Cheshire is gisteren het proces begonnen tegen de 27-jarige kantoorbediende Ian Brady, die be schuldigd wordt van moord op de 17-Jarige Edward Evans, de 10-jarige Lesley Ann Downey en de 12-jarige John Kilbride. Met hem staat de 23-jarige typiste Esthei Myra Hindley terecht, die Brady zou hebben geholpen bij de eerste twee moorden en die hem zou hebben verborgen, terwijl zij wist dat hij ook John Kilbride had gedood. De stoffelijke resten van de jongste twee slachtoffers zijn gevonden in een verlaten veengebied bij Manches ter. Door het invallen van de winter moesten de nasporingen nadien wor den gestaakt. De twee beklaagden stonden roer loos toen de tenlastelegging werd voorgelezen. Op verzoek van de ver dediging werd de zaal ontruimd, voordat men aan de bijzonderheden van de moorden toekwam. De ver dediging had betoogd, dat een uit voerige publiciteit over het proces in Hyde een eerlijke berechting in de weg zou kunnen staan, gezien het feit, dat de zaak aanleiding heeft ge geven tot grote emoties bij het Brit se publiek. Piraten roven Grieks schip Ongeveer honderd piraten hebben zich meester gemaakt van een Grieks vrachtschip, dat ergens in de Zuldchineee zee aan de grond zit. >vers kwamen in zes boten, die de Philippijnse vlag voerden, de gestrande Griek en joegen de wacht, die uit drie man bestond, weg. De drie vluchtten in een ber- jingsvaartuig, dat naast de Griek ag. Twee maanden geleden liep de 7.390 ton metende Aeakos, die een ading kopra aan boord heeft ter waarde van ruim 3W miljoen gul- I den, aan de grond. Het schip was op i weg van de Phlippijnen naar Europa. proces met politieke kanten, ant woordde mevr. Antonius later in een interview: „Nee, een tolk is door zijn eed gebonden. Ik moet correct verta len wat mij! wordt getoond 'of ver teld, naar eer en geweten. Twintig jaar na de oorlog hebben wij de taak te doen wat ons wordt opgedragen en niet in het politieke verleden te leven". Natuurlijk kan ook een voorma lige secretaresse van Seyss Inquart een goede tolk zijn, bijvoorbeeld in een civiel proces, maar deze recht bank geeft een bewijs van gebrek aan tact door juist deze tolk toe te laten bij een proces inzake nazi-mis daden. Neergeschoten Als getuige trad gisteren G. Njj- sen op, de zoon van Guillaume Ntf- sen, die op 5 december 1943 door de groep-Verbelen in zijn café bij Leu ven werd vermoord. Deze getuige gaf een overzicht over het gebeurde en liet duidelijk uitkomen dat zijn va der onmiddellijk en zonder enige le gitimatie door drie of vier personen van de groep-Verbelen werd neer geschoten. Hierna werden de getuigenverkla ringen van vier vroegere Vlaamse SS-leden voorgelezen, welke zij in 1947 voor de Belgische krijgsraad hadden afgelegd. Ze werden intussen terechtgesteld en kunnen dus niet meer met Verbelen worden gecon fronteerd. In het nauw Volgens Verbelen zou hijzelf niet bij de moord aanwezig zijn geweest doch in de auto buiten het café heb ben gewacht. Maar er zijn getui genverklaringen, die zeggen dat hij mee is gegaan en dat hij het bevel heeft gegeven Nijsen sr. neer te schieten. Verbelen werd door de officier van justitie in het nauw gedreven omdat uit het dossier blijkt dat hij welis waar een lijst van verzetsstrijders heeft gekregen, maar dat hij daar uit een keuze moet hebben gemaakt en dus op eigen initiatief het bevel moet hebben gegeven om Nijsen neer te schieten. Verbelen beroept zich telkens v op een uitdrukkelijk bevel Jungclaus, maar dit argument maakt geen indruk meer. Dit blijkt o.a. ook uit de scherpzinnige vragen van een van de lekenrechters. De zoon van Nijsen heeft ons afloop van de zitting in een prlvé- gesprek gezegd dat de familie van Verbelen alle contact met verdachte heeft verbroken. Men beschouwt hem als een laf aard. Grote keuze - Lage prijzen HAARLEMMERSTRAAT 111 Soekarno in toespraak President Soekarno heeft gisteren in een geëmotioneerde toespraak op de openingsvergadering van de voor lopige raad van volksvertegenwoordi gers in Djakarta gezegd dat men hem „de laan uit mag sturen" als de leden van deze raad zouden me nen dat hij zijn taak niet goed ver richt, zo meldt de correspondent van het A. N. P. Hij noemde de communisten, getracht hadden zijn bewind c te werpen, „ratten". Laat on deze ratten vangen en ik zal ze straf fen, aldus de president, die zei de vorming van een buitengewone mi litaire rechtbank te hebben gelast om degenen die bij de mislukte staatsgreep betrokken waren te be rechten. Hij waarschuwde echter dat „Indonesië" niet „zijn huis brand moet steken om ratten vangen" en deed een beroep op het land de politieke oplossing aan hem te laten. „Soms heb ik het ge voel dat ik door sommigen in de steek gelaten word. Zij zeggen dat zij achter mij staan. In feite kapit telen zij mij over hetgeen ik doe en zeggen dat ik zus en zo zou moeten doen", zo riep Soekarno uit. Vol gens hem was er een neiging de re- voltie naar rechts te dringen. De Indonesische revolutie is links en dat kan niet worden veranderd. Zij die de koers van de revolutie wil len wijzigen krijgen met mij te doen. Als u het met mijn politiek niet eens bent kunt u mij de laan uit stu ren. U hoeft het me alleen maar te laten weten, dan treed ik af, aldus Soekarno. Voor het leven De assemblee heeft in 1963 Soekar- no voor het leven tot president ge kozen en hem ook benoemd als led der van de Indonesische revolutie. Soekarno was zich kennelijk bewust dat het voor de assemblee moeilijk zal zyn hem heen te sturen nadat deze hem voor het leven tot presi dent gekozen heeft. De president eist opnieuw dat zijn volledige bevoegdheden welke sinds de staatsgreep van 1 oktober ver minderd zijn ten gunste van het le ger, aan hem teruggegeven dienden tc worden, zodat hij behoorlijk het land kan besturen. tweede vice-premier van In donesië, dr. Leimena, heeft het ver bod op de invoer uit de Britse kroon kolonie Hongkong, dat in juli werd afgekondigd, herroepen „in het be lang van een verdere toeneming van de economische weerstand van het land". Dit is gisteren door het pers bureau „Antara" bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4