LEIDSCH DAGBLAD Extra maatschappij voor centraal anteimesystecm MAANVAARTUIG TE PLETTER GEVALLEN éw tytteuwö Monopolie P.T.T. doorbroken Drie oorzaken voor de tegenvaller van Franse president Russen nog nooit zo dicht bij succes? Jpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 DECEMBER 1965 No. 31739 Urecteur: E. A. E van Dishoeck loofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) De NV Nederlandse omroep zender maatschappij Nozema, die •oor 60 procent in handen is van de Staat en voor 40 procent in enden van de omroeporganisaties, zal een dochtermaatschappij ihet leven roepen voor de aanleg en exploitatie van een landelijk tntraal antennesysteem. De nieuwe maatschappij zal waarschijnlijk begin volgend jaar worden Vsticht om daarna te beginnen met de geleidelijke opbouw van het fieuwe net, dat in bescheiden vorm reeds voorkomt in de gemeente \ronten en de Haagse wijk Bezuidenhout. van de nieuwe maatschappij zal dan ook zyn het registreren en inventa riseren van deze particuliere centrale antenne inrichtingen. Nagegaan moet namelijk worden of leidingen en aansluitingen wel voldoen om bij het landelijke systeem ingeschakeld te worden. Door deze samenvoeging ontstaan de ruwe mazen van het nieuwe net, dat dan geleidelijk kan worden uitgebreid. Formulering Draadomroep mogelijk naar particulieren Het is de bedoeling, zo vernemen |j uit goede bron, te beginnen met j samenvoeging van reeds bestaande irticuliere inrichtingen, zoals die loral in nieuwe woonwijken reeds jelvuldig voorkomen. De eerste daad MINISTER SUURHOFF nopolie doorbreken j tatie, in het organisatorische vlak Zijn er technisch reeds voldoende j zijn eveneens denkbeelden ontwik- waarborgen voor een goede exploi- keld. die in februari een zekere for mulering zullen krijgen, zo vernemen wij. Het is de bedoeling, dat de No zema. die reeds door de regering- Marijnen is aangewezen om het landelijke CAS op te zetten en te ex ploiteren, wordt omgezet in een hol ding-maatschappij met dochteron dernemingen. De Nozema is thans de eigenaresse van het zendermateriaal radio en televisie, dat op haar kosten door de PTT wordt geëxploi teerd en onderhouden. Koning van Sikkim klaagt over China Volgens mededelingen van Koning Paldon Thodup Namgyal van Sik hebben de Chinese communis ten troepen samengetrokken langs de gehele grens tussen Tibet en Sik kim. De Koning, die met een Ame rikaanse is gehuwd, verklaarde op een persconferentie, dat een bataljon Chinezen is gestationeerd in het ge bied tegenover de Nathoe La en de Tsjoe La, twee bergruggen in Sik kim. Voorts hebben de Chinezen een weg. die door vrachtwagens kan wor den bereden, voltooid tussen Rin- chengane en de voet van de Nathoe La. Deze weg begint in Lhasa, de hoofdstad van het door de Chinezen bezette Tibet. Wetswijziging De exploitatie van het landelijke CAS door anderen dan de Staat wordt mogelijk gemaakt door de wij ziging van de telegraaf- en tele- foonwet, die minister Suurhoff (Ver keer en Waterstaat) vandaag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Tot dusver bepaalde deze wet namelijk, dat deze taak slechts aan de PTT zou kunnen worden opgedragen. Het wetsontwerp biedt de regering ech ter de mogelijkheid de aanleg en exploitatie bij concessie aan anderen toe te kennen. Ook wordt de mogelijkheid geopend het draadomroepnet van de PTT aan particulieren over te dragen. Voorts wordt geregeld, dat ook an deren dan de PTT de aanleg en ex ploitatie van particuliere CAS-in- richtingen kunnen verzorgen, mits men beschikt over een vergunning. Over drie dagen zeer hoog water (Van weerkundige medewerker) De zware regenval tijdens het eekeinde in België, Luxemburg en Duitsland met daarbij tijdelijk hoge temperaturen in de bovenlucht, waardoor er veel sneeuw ging smel ten. zijn voor een sterke was van de Rijn, Maas en zijrivierengaan zor gen. 0\er ongeveer drie dagen zul len met name de Rijn, Waal, Lek en IJssel *n ons land een zeer hoge waterstand gaan vertonen, waarbij een ingestelde dijkbewaking niet on waarschijnlijk lijkt. Keulen meldde inmorgen een was van 151 centi- ecer en heeft daarmee een stand m 598 centimeter bereikt. Morgen- .hcend verwacht de Duitse water staat voor Keulen ongeveer een stand van 760 centimeter en daarmee is de top nog niet bereikt, want de I Moezel steeg vanmorgen nog flink, evenals de Main. Ook Straatsburg boven-Rijn) meldde nog een was van 106 centimeter, Koblenz van 142 centimeter, waardoor de topstand voor Keulen zeker bij de 8 meter zal komen te liggen en dat betekent langs onze grote rivieren een water hoogte van hier en daar onge- veer 1 meter 50 beneden de dyk- kruin. Op de luchtbasis van Loesaka in Zambia is personeel en ma terieel van de Royal Air Force gearriveerd als symbolische Brit se macht ter bescherming van de Kariba-dam. President Kaoenda van Zambia vreest een Rhode- sische actie tegen deze dam, die zijn land van elektriciteit voor ziet. Marine bestelt 15 wentelwieken (Van Haagse correspondent) De Koninklijke Marine heeft bij de Westland-fabrieken in Engeland 15 hefschroefvliegtuigen van 't type Wasp A.S. 1 voor onderzeebootbe- strydingsdoeleinden besteld. De toestellen zyn bestemd voor dienst aan boord van de zes fregatten van de nieuwe Van Speykklasse, waar van er twee reeds te water zyn ge laten en twee in aanbouw zyn. In 1967 zullen de twee laatste volgen. Door zijn vijf zitplaatsen en de gunstige verhouding tussen het le ge totaalgewicht van 1535 kilogram en de maximale beladingsgraad van 2495 kg. gepaard aan een reikwydte van 490 kilometer by een kruissnel heid van 177 km/u, is de Wasp voor vele doeleinden te gebruiken, zyn voornaamste taak by de Nederland se marine zal echter bestaan uit het n twee torpedo's. WEERBERICHT ONBESTENDIG Het KNMI verwacht van heden- >t morgenavond: Aanvankelyk opklaringen en en- ele verspreid voorkomende buien, torgen overdag geleidelyk toene- lende bewolking, later gevolgd door oige regen. In de nacht enkele listbanken. Zwakke tot matige Oordwestelyke wind, morgen krirn- end naar zuidwest en toenemend >t matig of krachtig. Ongeveer de- Slfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 DECEMBER Zon op: 8.35 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 16.12 u., onder: 8.16 u. (volle maan). Hoogwater in Katwyk aan Zee om 238 en 14.52 uur. Laagwater: 10.45 en 23.04 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een overzichtsfoto i St.-Pieter hedenmorgen, waar de concilievaders voor de laatste maal in openbare zitting bijeen waren. Morgen wordt het con cilie plechtig gesloten. N.A.M. BECINT ZATERDAG MET NIEUWE BORING Ingenieur J. P. M. Bongaerts, di- recteur van de Nederlandse Aardolie Maatschappy. verwacht dat men pas rond 15 januari een goed beeld zal kunnen krygen van de situatie in Het Haantje in Sleen. Op 15 januari zal men namelyk met een nieuwe boring, die a.s. zaterdag begint, de oorspronkelyke put bereiken. Ir. Bongaerts deelde dit mee tydens een persconferentie in Sleen. De werk zaamheden voor de nieuwe boring zullen 35 dagen duren. De hoeveelheid gas in de put is niet bekend, maar volgens ir. Bon gaerts zou dit in de buurt van de twee tot drie miljard kubieke meter kunnen zyn. Dat is volgens de NAM zeer weinig. (Van onze redacteur ruimtevaart) Voor de vierde maal dit jaar faalde gisteravond een Russische poging tot een ..zachte landing' 'op de maan. d.w.z. het afremmen van een ruimtevaartuig bij nadering van de maan. zodat het mee gevoerde instrumentenpakket onbeschadigd op de maan terecht komt. Gisteravond om 22.51 uur en 30 seconden Nederlandse tijd viel j de 1552 kg wegende Loena VIII, die vrijdag ƒ.1. werd gelanceerd, te pletter op de „Zee der stormen" op 8 graden en 8 minuten noorderbreedte en 63 graden 18 minuten westerlengte, j Volgens officiële berichten en volgens waarnemingen van het Britse observatorium Jodrell Bank moet er in de allerlaatste fase, I toen de remraketten schijnbaar goed werkten, toch nog iets mis zijn i gegaan. Het schijnt dat de Russen ditmaal dichter dan ooit bij succes zijn geweest. Deze formidabele snelheid kan al leen door remraketten worden ver minderd tot 0 by het bereiken van het maanoppervlak. Worden de ra ketten een fractie van een seconde te vroeg ingeschakeld, dan is de snel heid 0 ook een fractie van een secon de te vroeg bereikt. d.w.z. dat het ge vaarte dan nog een of twee kilometer hoog boven de oppervlakte „hangt" en dan van die hoogte af te pletter valt. Beginnen de remraketten daar entegen een fractie van een seconde te laat te werken, dan is de snelheid nog lang niet tot 0 gereduceerd als de maanbodem wordt bereikt, zodat evenmin een zachte landing wordt gemaakt- Regulering van de kracht en wer- kingstyd van de raketten bv. met behulp van radar is uiterst gecompli ceerd doordat de radarstralen, die door de raket worden uitgezonden naar de maanbodem om de afstand Onvoorstelbare nauwkeurigheid noodzakelijk De moeilykheid van een zachte lan ding is, dat de maan geen atmosfeer hèeft waarin de snelheid van een ruimtevaartuig bv. door parachutes kan worden afgeremd. Wanneer een ruimtevaartuig eenmaal het punt in zyn baan heeft gepasseerd waar de aantrekkingskracht van de aarde door die van de maan wordt overtrof fen valt het vaartuig met steeds gro- tei snelheid naar de maan toe. By het bereiken van de maan ligt die snelheid in de orde van grootte van 9000 km per uur ofwel 2Va km per te bepalen en waarvan de weerkaat sing moet worden opgevangen, ty dens de rem-manoeuvre onvermy- delyk moeten gaan door de hete ra- ketgassen die ook in de richting van de maan worden gestuwd, waardoor afwykingen kunnen optreden. Voorts kan een betrekkeiyk lichte maan- capsule niet een te zwaar en inge wikkeld elektronisch brein meevoe ren om de radarwaarnemingen tot in details te interpreteren en om te zet ten in bevelen aan de remraketten. Spoedig nieuwe poging Ook bij vorige Russische pogingen om deze gecompliceerde manoeuvre uit te voeren, is er tijdens deze fa se van de landing iets mis gegaan. Ditmaal echter heeft men in Enge land menen waar te nemen, dat de Russen zeer dicht by succes zyn ge weest. dat wil zeggen dat slechts in de allerlaatste fase een fout is op getreden. De signalen die de Loena tot het laatste ogenblik bleef uitzen den, zullen de Russen ongetwijfeld meer hebben kunnen vertellen om trent het verloop van de landingspo ging in de laatste seconden en het is niet onmogelijk, dat een volgende poging op vrij korte termijn wordt ondernomen waarbij men lering zal blijken te hebben getrokken uit de mislukking van gisteren. De Amerikanen, die met hun Sur- veyoi een soortgelyke zachte lan ding willen maken om instrumen ten op de maan te plaatsen, hebben te kampen met een reeks van tegen slagen by de constructie van hun maanvoertuig. In tegenstelling tot de oorspronkelyke verwachtingen zal de eerste Surveyor pas op z'n vroegst midden 1966 gelanceerd kun nen worden. Het ziet er naar uit dat voordien een Russische poging zal zyn geslaagd. (Van onze Parijse correspondent) Politieke kringen in de Franse hoofdstad verwachten, dat pre sident De Gaulle voor donder dagavond bekend zal maken ook voor de tweede ronde te zullen aantreden. Op 19 december zal hij dan slechts één tegenstander hebben: de kandidaat van de linkse groepen, Mitterrand, die met 32% de grote meerderheid van de communistische en socia listische stemmen op zich heeft verenigd. Over het algemeen verwacht men. dat de generaal in zijn duel met Mitterrand aan het langste eind zal trekken. Lecanuet, de man van de mid dengroepen, zal zijn volgelingen vermoedelijk vrij laten in hun keuze. Wel zou hij De Gaulle graag in het zand zien bijlen, maar aan de andere kant wil hij de stemmen van zijn aanhang toch ook niet mengen mee die van de communisten. Overigens zijn er voor de eerste ronde heel wat voorspellingen anders uitge komen. zodat het verstandig lijkt voor de tweede enige voorzich tigheid te betrachten en De Gaulle niet bij voorbaat als ze kere overwinnaar te bestempe len. i op i »r de oorzaken van r de president, dan De Gaulle's hooghartige afwyzing van een eigen campagne, omdat de president meende, dat zyn herverkiezing slechts een forma liteit zou zyn; het normale „slytageproces" van leidende staatslieden, waaraan ook de legendarische figuur van de Franse generaal zich niet heeft kunnen onttrekken, vooral omdat de Fransen De Gaulle's onmisbaarheid bij kalme zee heel wat minder voelen dan by storm of dreigende catastrofen; De Gaulle's buitenlandse politiek contra de Amerikanen en tegen de Atlantische en Europese een heid, gepaard aan versnelde toe nadering tot het Oostelijk blok. Het valt niet te ontkennen, dat er een fundamentele tegenstelling be staat tussen De Gaulle's binnen- en buitenlandse politiek. In het binnen land heeft hy het gros der arbeiders en linkse groepen tegen zich ver enigd wegens zyn conservatieve so ciale beleid en zyn onbegrip voor de nieuwe economische verhoudingen. Zijn buitenlandse staatkunde, die Moskou en zelfs Peking poogt te paaien en de ex-koloniale volkeren met miljarden subsidieert, is eerder door links geïnspireerd en heeft hem in die delen van de wereld dan ook een ontegenzeglyke populariteit bezorgd. Het conflict tussen die beide tegenstellingen, een rechtse binnen landse clientele, die indirect dus een linkse buitenlandse politiek moet dekken heeft De Gaulle nu een an der ruim deel van zyn stemmen ge kost. Een laatste vraag is daarom voor lopig of generaal De Gaulle in geval van zijn herverkiezing die contro verse links- rechts opnieuw in de mystiek van zijn persoon zal weten op te lossen. Men mag op dat punt zeker sceptisch zijn. De afgelopen campagne heeft de schellen van veler ogen doen vallen en daarom zal president De Gaulle moeilijk zijn vroegere politiek onveranderd kun nen hervatten. Zoals een Engelse journalist het gisteren uitdrukte: „De generaal zal nu niemand meer wijs kunnen maken, dat zijn humeur en zijn bevliegingen het humeur en de bevliegingen van Frankrijk zijn. De Fransen hebben nu zelf voor hem die illusie ontzenuwd". Vervolg pagina 2 Advertentie E EXTRA /--VTRA Defensie en V.A.M. werken samen De staatssecretaris van Defensie, de heer G. H. J. M. Peynenburg heeft gisteren in het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht in Den Haag een eerste contract getekend met een civiel instituut betreffende de vakop leiding van technische specialisten by de Kon. Landmacht. Dit eerste contract is gesloten met de stichting V.A.M. (vakopleiding voor de auto mobiel-, motor-, rywiel- en aanver wante bedrijf in Voorschoten. Binnenkort, zo zei de staatssecre taris, hoopt men ook een contract met de Stichting Wegenbouw te kun nen afsluiten. De ondertekende over- eenkomst regelt o.m. de manier waarop de opleidingen voor de I V.A.M.-examens aspirant monteur, monteur en eerste monteur voor technische specialisten zullen worden I gegeven. RA p22®ra mqtorDQ"-| RA ^®txiRA extra extra bescherming f Uit het Leidsch Dagblad van 7 December 1865: Op de tentoonstelling van Nijverheic te Oporto is aan den heer J. Scheltema, Jabri- t kant alhier, voor ingezonden Wollen dekens een medaille toegekend. (Advertentie) Rammenas- j bonbons. Tegen hoest- en l borstaandoeningen a 26 cents per ons. Eenig depót voor Leyden bij J. J. Reyst, Apo theker N. Rijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1