Geen pakjesavond? Dag voor de huis vrouw Miss Lente wil minister worden Winterse maaltijd Schorten uit eigen land in alle kleuren modellen Zaterdag 4 december 1965 Pagina 3 Weekeindbijlage L.D. Extra Het Nederlands Instituut voor Efficiency organiseerde onlangs in samenwerking met de Nederlandse Huishoudraad een „dag voor de huisvrouw". Daar sprak o.a. de presidente van de Nederlandse Huis- hoüdraad, mevrouw A. Th. Vos—Warnecke. ZU vond dat de hulsvrouw een moeilijk beroep heeft. Met enkele voorbeelden Illustreerde zij hoe het leven in 1925 was. Daarnaast gaf zij vergelijkende voorbeelden, waar uit zou moeten blijken dat de te genwoordige hulsvrouw het veel beter heeft. Maar toch, aldus me vrouw Vos. blijven er vandaag nog veel dingen te wensen over en ztln er nog veel vraagtekens. De effi ciency van de huisvrouw kan ver geleken worden met die in een be drijf: het verantwoord omgaan met tijd, energie en geld. Alle werk wijzen moeten ondergeschikt wor den gemaakt aan de gezinsbelan- gen. Het gezin moet het rustpunt zijn. De huisvrouw moet haar tijd zo indelen dat zij beschikbaar is wanneer de gezinsleden haar het meest nodig hebben. BU de be steding van het geld is planning noodzakelijk. Doelende op de energie, vroeg mevrouw Vos haar gehoor: denken wij nog niet te vaak aan het beeld van onze grootmoeder, die steeds maar bezig was. Zou het zo erg zijn als er eens een beetje stof ligt? Zij meende dat veel vrouwen nog het gevoel hebben zo'n beetje slaaf te moeten zijn van haar ge zin. Conclusies van het deskundige forum: een vrouw moet het voor haar gezin gezellig maken: van haar huis een thuis. Niet alles op offeren aan de zakelijkheid. Elk gezin heeft zijn eigen werkschema nodig, maar een huisvrouw moet van dat schema durven afwijken. De huisvrouw, die naar is gebleken 200 verschillende werkzaamheden per dag verricht, moet er voor wa ken niet twee verschillende zware werken achter elkaar te doen, want ze moet fit blijven. De huisvrouw moet haar kinderen van Jongs af aan laten meehelpen en ook de hulp van de echtgenoot, als deze Sedert enkele weken zien we weer de echte wintergroenten in de winkels liggen. Witlof en spruitjes b.v. behoren bij de winterse maaltijden, maar ze zijn op het ogenblik nog wel prijzig. In gekookte vorm zal witlof dan ook voor veel ge zinnen niet in aanmerking komen. Maar rauw b.v. tot een slaatje verwerkt, hebben we maar 150 gr. per persoon nodig, zodat de prijs dan wellicht geen bezwaar meer zal zijn. rï>> Voor een slaatje snUden we het lof in fijne ringetjes, die met sla saus of mayonaise worden aange maakt. In plaats hiervan kan men ook heel goed voor het aanmaken zure room (sour cream) gebruiken of wanneer we bang zijn voor onze lijn-gewoon yoghurt. Met wat zout, peper en kruiden krijgen we dan een heel smakelijk geheel. Zuppa pavete Bak in een koekepan in ruim boter per persoon 1 sneetje brood croquant en leg in elk soepbord een gebakken sneetje. Bak een ei, leg dat op net sneetje en strooi er Giet er wordt aangeboden, gebruiken. Voor ieder voorwerp moet een vaste plaats zijn. Leg alles daar waar u het altijd nodig hebt, aldus advi seerde de voorzitster van het lorum. Een bepaalde communi catie in het gezin is nodig, b.v. door middel van een bord of blocnote in de keuken, waarop iedere huisgenoot kan laten we ten hoe laat hij of zij thuis komt, weg gaat of hoelang ieder wegblijft. De efficiency in de huishouding is afhankelijk van de woning die men ter beschik king heeft. Daaraan is niets te doen. Wel heeft men zelf de meubilering in de hand. Advie zen: een rollende dienwagen die in een kast kan worden gescho ven, een koelkast, ingebouwd op ooghoogte, berging in huis daar waar men de zaken nodig heeft. Gebruikmaking van de appara tuur die in huis is. Het middagprogramma, ge wijd aan de onderwerpen „de vrouw en het huishoudgeld" en „kipzen uit de overvloed", werd ingjeleid door mevrouw Vos. Uit een enquête was gebleken dat de meeste vrouwen het omgaan met haar kinderen het plezierigst vonden. 6 op het lijstje stond inkopen doen en als laatste num mer was opgegeven dweilen en schrobben. Wat de inkopen betreft, volgens mevrouw Vos moeten de huisvrouwen kritisch staan tegen over de gevoerde reclame, die overi gens nodig en nuttig kan zijn. Ze waarschuwde tegen beïnvloe ding. Leer onderscheiden, leer ook uw kinderen reeds jong kritisch in te kopen, dan zullen hun later veel teleurstellingen bespaard blijven, aldus mevrouw Vos. Het forum was van mening, dat de kinderen moeten leren zorgvuldiger met geld om te gaan. Het geven van te veel zak- Moederlijke Wanneer je kinderen groter worden, zien ze Sinterklaas avond als een welkome gele genheid om de in de loop van het jaar ontstane tekorten aan te zuiveren. Al weken van te voren beginnen ze je te bewer ken. „Marsepein is duur, hé?" gromde Henk ongeveer half oktober. „Ik lust het wel, hoor, reken maar. Krijg ik dit jaar weer zo'n grote ham van mar sepein? Ik schat dat zo'n ding een gulden of vief kost. Je mag me, inplaats van dat brok snoepgoed ook wel twee kna ken geven." „Waar heb je het over?" vroeg ik verwonderd, want de berk was nog groen, de lijster bes praalde met honderd rode trosjes en ik zat in de tuin te lezen. „Hoeveel geld besteed JU meest al aan pakjesavond", wilde Adriaan een maand later weten. „Huh? O Jongen, geen idee. Ik koop maar wat, tot ik denk: zo is het welletjes". „Als Je nu eens niets koopt en het geld in een potje doet?" stelde de zoon voor, die zelf nog nooit een cent heeft kunnen sparen van wege machtige gaten in zijn hand palmen. „Ja, als ik dat nu eens deed", zei ik verheugd en ik kreeg visioe nen van een cocktailjapon met lo vertjes. „Ik wed. dat het eindbedrag be slist zou meevallen", meende Adriaan. „Dat zou best eens kun nen". knikte ik gretig. De droom van de Japon veranderde op slag in een complete Carmen-op-lang- speelplaten, iets waar ik totnutoe nooit aan toe scheen te komen, of schoon het mijn liefste wens was. En nu opperde Adriaan in een vlaag van zelfopoffering een voor stel zó genereus „En als pa dan zijn Sinterklaas- begroting er ook bljdeed", droomde dacht zich en ging afwachtend op een brok rots zitten. „Ik bedoel dit", zei Adriaan. „Zo tegen eind november gaan jullie allerlei dwaasheden doen. Jullie kopen chocoladeletters, stukken marse pein, brokken speculaas, ballpoints, dassen, zakdoeken en weet ik wat voor rommel nog meer. Dat kost schatten en wat hebben we er eigenlijk aan? Het is veel verstan diger om al dat geld op één grote hoop te gooien". „Ik ben het roerend met je eens", zei ik blij. „Al dat geld op een grote hoop. Jullie hebben niets nodig en ik mag dan einde lijk eens „Wij niks nodig? We hebben geweldig veel nodig! Ik moet een schaatspak hebben en Henk „Een schaatspak?" vroeg ik ont- zoonlief verder en Carmen kreeg prompt gezelschap van Aida. „Dus je vindt dat we het dit Jaar maar moesten overslaan?" vroeg ik stralend. „Overslaan? Wét over slaan?" „Nou, pakjes-avond. Dat be doelde je toch!" „Pakjesavond óverslaan?" Ook zijn stem sloeg over. van ontzet ting. „Mams, hoe kom Je op dat idee!" JIJ zei", begon ik hulpeloos, want nu snapte ik er niets meer van. „Jij zei, dat vader en ik het geld dat we anders aan de Sin terklaasviering besteden, die keer maar bijeen moesten spa ren omnu ja..(Aida schudde treurig het hoofd en dook verdwijfeld in de Nijl; Car men trok de fraaie schouders op en maakte aanstalten zich in een bergkloof te werpen) Jij vindt het toch weggegooid geld, nietwaar?" „Juist", knikte de zoon waardig. „Je kunt het beter opsparen". Ik zuchtte opgelucht. Aïda bleek de zwemkunst machtig en crawlde naar de oever, ook Carmen be zet. „Kost minstens zeventig gulden. En Henk wil ook „En we moesten jullie Juist niets geven", riep ik wanho pig uit, want Carmen stortte zich reddeloos in het ravijn en Aïda pleegde zelfmoord aan de voe ten van de Sfinx. Tot het einde der dagen zouden die felbegeer de langspeelplaten in de winkel blijven kromtrekken. „Laat me toch uitpraten", snauw de Adriaan. „Jullie gooien alles wat Je niet aan Sinterklaasrom- mel uitgeeft bij elkaar en het eind bedrag verdelen jullie onder ons drieën. Ik als oudste krijgt na tuurlijk het grootste part, van de rest krijgt Henk twee-derde en wat er overblijft is voor Marian, da's toch nog maar een kleintje". „Dat zal me een heerlijk avondje worden", zei ik bitter. „Doe je het?" vroeg hij gespan- „Neen!" „We zijn langzamerhand heus te groot geworden voor de traditio nele pakjesavond," klaagde Adriaan. Vroeger, toen hij nog niet zo groot was, heette een dergelijke vorm van argumenteren gewoon zaniken. Tegenwoordig noemen we het met een deftig woord: discute ren. Het resultaat is hetzelfde: Je wordt er doodmoe van. „Hoor eens", zei ik woedend, Je Natuurlijk zijn ze er nog, de vroegere schorten met banden over de schouders en banden op de rug. Maar er is op het oaenblik zo'n over vloedige keus in schorten die vlotter, origineler en prak tischer zijn dat we al gauw in de verleiding komen eens iets anders te proberen. Boven ziet u zeven van die moderne schorten, gefoto grafeerd bij het Amsterdam- Lieverdje. Links een schort-met-broek en volant-mouwen en rechts schorten in ruitdessin. Al deze modellen zijn ge maakt van enkalon en ter- lenka, dus gemakkelijk was- haar, aauw drooa, licht, kleurecht, en onontvlambaar. geld is vaak gemakzucht van de ouders. Wat de reclame betreft eerst goed uitkijken voordat tot aankoop wordt overgegaan. Er is een zekere angst het ver kooppersoneel tegen het hoofd te stoten. Ook uit de zaal kwamen van de zijde van de huisvrouwen wen sen naar vorenliever geen cadeautjes bij aankopen en graag vermelding van het gewicht van een artikel óp de verpakking. Bij zonder bleek een koopavond eens per week op prijs te worden ge steld, vooral door werkende vrou wen, voorts pleitte een van de for- rumleden, mevrouw Veenhoven van de Consumentenbond voor zoge naamde afkoelingsdagen, waarin een huisvrouw, die bij een colpor tage aan de deur een groot stuk op afbetaling heeft gekocht en daarvoor een contract heeft gete kend. deze aankoop kan annuleren. Zij hoopte dat in Nederland, net zoals thans in Engeland het geval is, hiervoor een regeling kan wor den getroffen. mag kiezen. Of we vieren Sinter klaas, óf we vieren Sinterklaas niet! Om op een van te voren vastge stelde datum onder jullie drieën een hoopje geld te verdelen lijkt me het toppunt van ongezelligheid Bovendien kén ik jullie. Je zou de centjes braaf aanpakken om te ver kwisten, en Je achteraf te bekla gen dat we Je zelfs geen chocolade letter hadden gegeven „Nu ja, één letter Is wel leuk, en een stukje marsepein, of een grote speculaaspop, voor de sfeer, „Dus toch!" Dit is de enige tijd van het jaar dat ik zou wensen de tijd te kunnen terugdraaien, zodat ik weer omringd kon zijn door kleuters, die in de Goed Heilig- man geloven. Dat is veel gezelli ger THEA BECKMAN Salad especiaal Snijd 250 g witlof in fijné rin getjes en vermeng deze met 1 kg kleine stukjes gare aardappel. 1 rauw geraspt uitje, 100 g geraspte kaas. fijn gehakte tuinkruiden. 100 g fijngesneden ham en mayonaise. Maak de salade met wat zout, pa prika, worcestersauce en iets ci troensap op smaak af. Keizersalade 150 gram Jong belegen Goudse kaas, 4 eetlepels mayonaise, 1 gro te fijngehakte ui, 1 eetlepel azijn, 1 komkommer, 5 tomaten, 1 krop sla, 2 hardgekookte eieren, kopje slasaus. Was de krop sla en sla ze goed uit. Schik op een platte ronde schotel de slabladen langs de rand. Leg hierbinnen een krans van to- matenplakken en vervolgens een rand komkommerplakjes. Schik in het midden de in reepjes gesneden kaas, die vermengd zijn met de sla saus, mayonaise, azijn en gehakte uit. Garneer de sla met partjes hardgekookt ei en gehakte peter selie. Caraibische eieren 8 hardgekookte eieren, zout, pe per, mosterdpoeder, 4 lepels gerasp te oude kaas, 1 eetlepel room, ge snipperde ui, 2 lepels boter, 1 klei ne paprika, 1 klein blikje toma tenpuree. Snijd de eieren overlangs door, neem de dooiers eruit en druk deze fijn. Voeg zout, peper en mosterd poeder toe, de room en de helft van de kaas. Roer alles goed door een en vul de eiwitten met dit mengsel. Fruit de gesnipperde ui in de boter, voeg de in dunne reepjes gesneden paprika toe en de tomatenpuree. Giet deze saus (waaraan evt. iets water toegevoegd kan worden) in een vuurvaste schaal en leg er de eihelften in. Strooi de rest van de geraspte kaas erover en laat de eieren in plm. 15 min. in een matig hete oven mooi goudgeel worden. Lever-spaghetti-schotel 500 g spaghetti, 400 g lever, 1 ui, 1 blikje tomatenpuree, 1 kopje bouillon (van blokje), zout, papri kapoeder, 50 g mager gerookt spek, tijm, 4 eetlepels boter, geraspte oude kaas. Maak de spaghetti in ruim ko kend water met zout in ongeveer 10 minuten gaar. Spoel ze af on der de kraan en verwarm ze met een klein klontje boter weer in de pan. Smelt de boter, fruit hierin het uitje en voeg het in dobbel steentjes gesneden spek toe. samen met de in blokjes gesneden lever. Doe er zout en paprikapoeder bij en de met de bouillon verdunde to matenpuree. Laat alles enkele mi nuten zachtjes sudderen, samen met iets tijm. Geef deze saus apart bij de spaghetti en strooi er dik geraspte kaas over. Rumcake Besprenkel 250 g lange vingers met een mengsel van Vz glas rum met een glas melk. Maak van 150 g zeer fijn gehak te hazelnoten, 150 g roomboter ,150 g gezeefde poedersuiker en 4 eier dooiers (één voor één erdoor roe ren) een mooie, gladde crème. Voer een cakevorm met alumi niumfolie en leg er eerst een laag lange vingers in. Strijk hierover een laag crème en maak vervolgens zo enige lagen. De bovenste laag wordt gevormd door crème en strooi hier wat achtergebleven gehak te hazelnoten overheen. Laat de taart alvorerts deze aan te snijden enige uren in de koelkast opstijven. Iran's miss Lente-1965, een schoonheid van de universiteit van Teheran met ravenzwart haar. hoopt eens eerste minister van haar land te worden. Haar naam is Malek-Sima Izad- Joe. „Malek-Sima" betekent „en gelengezicht" en de Perzen hebben haar gezicht de afgelopen zomer leren kennen door een in een da mesblad verschenen portret van de miss-Len te-finalisten. Maar de kleine juffrouw Lente heeft ondanks haar engelengelaat zeer aardse en onder de talrijke internationale schoonheidskonin ginnen, die elk jaar naar Londen komen, misschien unieke aspiraties. „Ik hoop nog eens eerste minis ter te worden", zei het lieve kind deuitgedokterde' HANDCREAM toen zy in 'n lange, witte Koerden- Jurk poseerde voor het Londense Waldorf-hotel. Zij legde uit, dat de vrouwen in het Mohammedaan se Iran pas drie Jaar geleden het kiesrecht hebben gekregen en dat er nog nooit een vrouwelijke mi nister is geweest. „Maar er zijn zes vrouwen in ons parlement gekozen", vervolgde de 20-jarige studente in de Engel se letterkunde. „Wij hebben de banden van de traditionele slaver nij verbroken. Ik vind dat de vrouwen van Iran de sjah veel dank verschuldigd zijn voor zijn kieswet. Dat is een goed ding voor de vrouwen, die vroeger als uien werden opgeslagen in de huizen van haar echtgenoten". Malek-Sima wil de aandacht van de sjah die de premier benoemt op zich vestigen door, als zij het volgend jaar is afgestudeerd aan de universiteit Teheran, in Parijs rechten te gaan studeren (zij spreekt al Frans). En daarna hoopt zij mi nister van Culturele Zaken te worden want zij heeft daarover zeer bepaalde denkbeelden. Jk houd niet van de Beatles", zei ze nadrukkelijk, hoewel ze toegaf dat deze langharige he ren waarschijnlijk „de meest be roemde lieden in Iran" zijn. „Ik vind ze maar luidruchtig", ver klaarde zij. De Londense mode vond ze „over het algemeen leuk, maar de rok ken zijn te kort. Ze geven je zo'n raar gevoel. Als je van die korte rokken draagt, zie je eruit als een klein kind". Noch haar vader, die als vertale* Duits in dienst van de Iraanse re gering is, noch haar moeder, een typiste, zou haar toestaan een kor te rok te dragen, vertelde ze nog. De reis van Malek-Sima naar Londen, haar prijs voor haar verkiezing tot miss-Lente, was haar eerste reis buiten Iran „en Londen is eenvoudig wonder baarlijk". „Ik had de keuze tussen Parijs en Londen", vervolgde zij, „en natuurlijk heb ik Londen geko zen. Ik heb tien Jaar gewacht op een kans om hier te komen". Als ze terug is in Teheran zal Malek-Sima zich uitsluitend bezig houden met studeren en huishou delijk werk. Zij heeft geen vriendjes en gaat niet met Jongens uit. „Jongens zijn niet zo best in Iran", zegt ze, „Je kunt ze niet vertrouwen". Ofschoon ze eens premier wil worden, heeft Malek-Sima zich nog niet. zoals zovele andere studenten, in de politiek gestort. By de laatst gehouden verkiezingen heeft B0 zelfs niet eens gestemd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9