Het boksen was beter... Rallye Monte Carlo moeilijker' ROB GORRIS Ervaring Teske in dienst PROOST WINT IN BERLIJN 59 Toprenners in Grote Prijs van Nederland KRANTENBEZORGER GEVRAAGD Zege voor reserves van VVS VOETBALPROGNOSES LFC is favoriet tegen Lugdunum Haags raadslid wil stadion Kosten 01. Spelen 500 miljoen DM Proces-Verbelen LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 „Geen hardere sport dan de automobielsport met Slotemaker op avontuur. ROB SLOTEMAKER (Van onze sportredactie) Rob Gorris, 45 jaar, gaat in januari („ik was aanvankelijk van plan het niet meer te doen") weer op avontuur Samen met beroepscoureur Rob Slotemaker vormt Gorris, directeur van een automobielbedrijf op de Hoge Rijndijk in Leiden, één van de zes Neder landse equipes die zijn ingeschreven voor de Rallye de Monte Carlo. Een kans voor dit in een BMW 1800 TI-fabriekswagen rijdende Ne derlandse duo? Gorris, ex-co-équiper van de „gestopte" Maus Gatsonides samen reden zy 65 internationale rallies zegt: „Ja, we hebben de ervaring om goed geklasseerd te worden. Maar er is geen hardere sport dan de automobielsport. Er zijn zoveel dingen die je niet kan voorzien. Een lekke band, een te genstander die dwars op de weg komt te staan en je kansen zijn al goeddeels bedorven Bewondering klinkt er echter in Gorris' stem als hy vervolgt met: „Maar die Slotemaker is een echte kunstemaker. Vooral op ijs. Hü be hoort by de beste tien coureurs van Europa Warschau De opzet van de Rallye de Monte Carlo is sterk gewyzigd. Dit- jaar hebben te weinig deelnemers het vorstendommetje aan de Franse UVS-rechtsbinnen Sjoerd Teske heeft deze week de wapenrok aangetrok ken. In de wedstrijd tegen Neptunus kan hy daardoor niet van de party zün. De blauwwitte ploeg werd als volgt gewyzigd: Vermeer,Balkhoven, v. d. Kaay, Candido, Lardé, Leget, Thoeng, Koren, Desar, Witteman, Van Schooten. Advertentie Bezoekt zondag a.s. DE COMPETITIEWEDSTRIJD LUGDUNUM tegen L.F.C. Terrein Haarlemmertrekvaart. GEWONE PRIJZEN. WIELRENNEN In de Westberlynse Deutschland- hal is vrijdag het z.g. Europese stayerskampioenschap op overdekte banen gehouden. De wedstrijden, die door de internationale wielerunie overigens niet worden erkend als een officieel kampioenschap, werden by- gewoond door 8.000 toeschouwers. De beide kwalificatiewedstrijden werden gewonnen door Proost (Belg.) en Rudolph (Did). Daarby verbeterde Leo Proost het sinds 1959 in handen van Karlheinz Mar sell zynde baan record van 17.38.9 tot 17.21.4. De eer ste drie van elke race plaatsten zich voor de finale. De uitslagen waren: eerste manche: 1. Proost (Belg.) 17.21.4, 2. Schulze (Did) op 100 meter, 3. Delillo (It.) op 180 meter. 4. Van der Lans (Ned.) op 250 meter. Tweede manche: 1. Rudolph (Did) 18.01.3, 2. Oudkerk (Ned.) op 60 me ter, 3. Timoner (Sp.) op 130 meter, 4. Raynal (Fr.) op 140 meter. De finale werd gewonnen door Leo Proost. Hy legde in één uur een af stand af van 64.386 km. Hy zegevier de met een verschil van veertig me ter over de Duitse kampioen Ehren- fried Rudolph. Wereldkampioen Guillermo Timo ner werd op vier ronden gereden en moest zich met een achterstand van 940 meter tevreden stellen met de derde plaats. Vierde werd de Neder lander Jaap Oudkerk (op 1280 m). Riviéra gehaald en dat was niet de bedoeling van de organisatoren. De sterrit-in-nieuwe-versie is verdeeld in drie evenementen: 1. de aanloop naar Monaco, lastig, maar voor iedere goede ryder ook de amateurs te realiseren; 2. na een nacht slapen een 1400 km-lange rit door de bergen over smalle, moeiiyke wegen, die „kaartleestechnisch" niet te ry- den zün Gorris is vorige week poolshoogte gaan nemen en waarvoor de organisatoren een krap tydschema hebben aange houden. Een uur te laat betekent uitschakeling. 3. in de nacht van dinsdag op woensdag volgt dan nog eens voor de 60 bestgeklasseerden een race over 600 km, bezaaid met klassementsproeven en over wegen om een nachtmerrie van de krü- gen De beroemde stratenrace is komen te vervallen. Gorris' oordeel over deze nieuwe opzet: „Het rusten is een enorm voordeel, maar qua ralley is „Monte Carlo" moeiiyker, langer en zwaar der geworden. Je moet, vooraf, alles ter plaatse gaan uitzoeken, anders kom je er nooit. Het reglement is al een boekdeel op zichzelf Beste De equipe Slotemaker-Gorris, welke gecoached wordt door de ma nager van het Racing Team Hol land, de heer Van Wamelen uit Oegstgeest, heeft als startplaats Warschau gekozen. „Het is geen ge- makkeiyke route", meent Gorris", maar zy heeft enkele belangryke voordelen De Polen zyn, als het no dig is, enthousiaste helpers en er is weinig verkeer op de wegen in Polen, Tsjecho Slowakye en Joego Slavië. Bovendien, wij myden de controlepunten in Nederland. Er komen soms zoveel kennissen en familieleden naar ons küken, dat we nauweiyks weer wegkomen. Daar krüg je iets van De beste prestatie van Gorris was tot nu toe een 29ste plaats in het algemeen klassement. In de Tulpen Rallye werd hy tweemaal tweede. Hy reed al eerder met Slotemaker in Sofia-Luik, een verkapte race die inmiddels van het internationale programma is afgevoerd. „Ik zei toen al, dat kan niet meer, eind augustus 500 km racen door de Dolomieten met al die toeristen op de weg en ik heb geiyk gekregen. Ik zie trou wens het gros van de rallies ver- dwynen, ook de Tulpen Rallye. Het kan op den duur niet meer, het ver keer op de Nederlandse, Duitse en Belgische wegen wordt te intensief. Wat dat betreft", besloot Gorris, „biedt Frankrijk onnoemeiyk meer mogeiykheden. Als het moet, slui ten ze daar rustig de wegen voor het gewone verkeer af ROB GORRIS Oud wereldkampioen Gene Tunney in Nederland voor opening van fabriek Gene Tunney, die in de jaren 1926—1928 wereldkampioen zwaargewicht boksen was en daarna ongeslagen de ring uitstapte, is gistermorgen uit New York op Schiphol aangekomen. Hij zal vandaag in Amsterdam aanwezig zijn bij de opening van een nieu we Amerikaanse fabriek van scheermesjes, waaraan hij in New York verbonden is als vice-voorzitter van de raad van commissaris sen. De nieuwe fabriek in Amsterdam, die een voor de Euromarkt bestemde capaciteit van 1 miljoen mesjes per dag heeft, zal door Prins Bernhard worden geopend. Amerikaan Harry Greb, die hem in 1922 de ring door ranselde. Na af loop bleek Tunney's neus op twee plaatsen te zyn gebroken, zyn mond gescheurd en zün beide ogen dicht geslagen. Desalniettemin had Tun ney de stryd de volle 15 ronden vol gehouden en ging niet knock out. Later nam hy revanche op Greb. Zyn staat van dienst telt 68 wed- stryden, waarvan hy er 35 met k.o. 17 op punten. Onbeslist ble- 14 en slechts 1 ging verloren Slechts één nederlaag De thans 68 jaar oude Gene Tunney vertelde bi) zijn aan komst nog steeds dikke vrienden te zijn met de al even legenda rische Jack Dempsey, van wie hij in 1926 in een gevecht in Phila delphia, dat hij op punten won, de wereldtitel overnam. Slechts één m l_.__ tyds in Tunney een nederlaag op punten toe te brengen. Dat Derde maal Na twee overwinning op Dempsey verdedigde hy zyn wereldtitel in 1928 voor de derde en laatste maal met succes en wel tegen de Ier Tom Heeney die hy in de elfde ronde een technische k.o. toegebracht. Met VA miljoen dollar op de bank verliet hy daarna de ring en stelde zyn titel beschikbaar. De Duitse zwaargewicht Max Schmeling werd dank zy een zege op Jack Sharkey zyn opvolger. Met de nogal tegenstrijdige ver klaringen, die de ex-wereldkampioen op Schiphol aflegde, wekte hij haast de indruk enigszins aangeslagen te zyn, om in bokstermen te biyven. „Het boksen in myn tijd was beter toen pas 7 i dan tegenwoordig," zei hy. „Patter son vind ik een middelmatig bokser, die niet halen kan by de boksers uit mün tyd. Cassius Clay is een vreemde vent, die maar staat te schreeuwen en geen echte vechter is". Maar toen Clay vyf minuten later weer ter sprake kwam, had hy een heel andere visie: „Clay is de beste van deze tyd, ruim 1.90 meter lang en 210 pond. Hy is werkeiyk formi dabel". Waardeloos Hoewel hy als miljonair de ring uitstapte moest hy in 1933 opnieuw van de grond af beginnen. „Ik ben by na al dat geld tydens de crisis- Jaren van 1929 tot 1933 kwyt geraakt. De beurs zakte toen immers als een pudding in elkaar en alles was in eens waardeloos". Trots bevestigde Tunney, wiens echte voornamen James Joseph zyn, dat hy kort geleden op uitnodiging een rede heeft afgestoken voor de leden van de buitenlandse pers in New York. „Ze hebben vyf minuten lang voor me geklapt", zei hy, „en dan te weten dat het zulke door de wol geverfde jongens zyn, dat moet Je niet uitvlakken". Terstond na de opening van de fabriek wil hy naar New York te rugvliegen, „want deze reis komt me bar ongelukkig uit. Ik ben bestuurs lid van een club in New York die net dit weekeinde zyn jaarfeest geeft. Eigeniyk had ik dus niet kun nen komen. Maar de directeur van de nieuwe fabriek in Amsterdam belde me vorige week tydens het middaguur op. In New York i ik lag nog in bed GENE TUNNEY de bokser in 1926 Kurt Yytli organisator Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Het besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat om maar één grote wielerronde toe te staan waarna de KNWU de voorkeur geeft gegeven aan Olympia's Tour door Nederland heeft Kurt Vyth wel als organisator van de Ronde van Nederland tydelRk buiten spel gezet, maar heeft niet zftn organisatielust gedoofd. Integendeel. Hy gaat nu een eve nement houden, dat onder de naam „Grote Prüs van Nederland voor professionals", die belangstelling van alle wielerliefhebbers zal trekken. Op 12, 13 en 14 augustus namelük zul len deze wedstrijden worden gehou den op afgesloten cinrcuits met deel neming van alle toprenners uit West Europa. Reeds gecontracteerd zyn de Ford-ploeg met Jacques An- quetil, Jean Stablinsky, Pierre Eve- raert, Arie den Hartog, Cees Lute, en Jan Hugens en de Pelforth-for- matie met Jan Janssens, Henri An- glade, - Andre Foucher, Jean-Claude Lefebvre, Claude Millot en George Groussard. Het ligt in de bedoeling van de heer Vyth in deze grote prüs tien ploegen van zes renners te la ten starten. Waar de wedstrijden zullen worden gehouden is nog niet beslist maar vast staa.t dat op vrij dag 12 augustus een rit over 200 km wordt gereden, op zaterdag 13 augus tus een individuele tydrit over 30 tot 40 km en op zondag 14 augustus een „bergrit" over 150 km. Voor deze wedstrüden zal een puntenwaarde ring worden opgesteld, die tenslotte de winnende ploeg moet aanwyzen. GENE TUNNEY de vice-voorzitter te slapen. Het gevolg was, dat ik be loofde te komen voor ik feiteiyk wist wat ik zei. Later kon ik er niet meer onderuit." Volleybalcompetitie De wedstrijd van WS 2 tegen Kangeroes 2 is niet geheel volgens de verwachting verlopen. Wel wisten de hooggeklasseerde VVS-ers de zege in handen te .houden, maar dat ging heel wat minder gemakkelyk dan het verschil op de ranglyst,. WS no. 2 en Kangeroes voorlaatste, zou doen ver moeden. By Kangeroes 2 was voor 't eerst Bas van Gellecum van de party. Het was hem evenwel niet aan te zien, want hy gaf aanvallend de Kangeroesformatie net dat tikkeltje aanvalskracht méér dat haar in de afgelopen wedstrijden ontbrak om de winst te forceren. In de eerste set al kwam Kangeroes na een sterk begin van WS goed serveren van Luc Klinkhamer terug van 04, 3—9 naar 10—13. VVS drukte net op tyd door, 1510. De tweede set echter was voor de Kangeroesreserves, dank- zü sterk smashen van Bas van Gel- licum en goed blokkeren van de WS- aanval, 1511. De derde set bood Kangeroes alle kans op de winst, 11—9! De toch in deze fase duidelyk grotere routine van de WS-ploeg, met Ben van der Have, Co Carstens en Ron Baronner, gaf de doorslag, 15—12. In de laatste set bleef het ver weer van Kangeroes 2 beter dan we in de afgelopen weken van hen heb ben gezien, maar WS 2 behield het initiatief, 15—9. Oorlogssterkte Daarna trad KVC op oorlogssterke, met Pieter van der Plas, Dick Parle- vliet, Ben Verdoes, Piet Guyt, Hans Broekhof en Vervoert, aan tegen de oud-hoofdklasse Octopus. Was het by Bas van Gellecum niet te zien dat hy voor het eerst sedert maanden speel de, dat was wel het geval by het trio Pieter van der Plas, Dick Parievliet en Ben Verdoes. Natuuriyk lieten zy van wanten weten, maar het aantal fouten dat zy maakten overtrof de positieve acties toch duidelijk. Him vervangers, Van Leeuwen en Ouds hoorn, brachten telkens als zy binnen de lynen kwamen zekerheid en vaart in de Kabwykse linies. Jammer ge noeg gebeurde dat wanneer Octopus zich een stevige voorsprong of een beslissende positie had verorverd. De geroutineerde ex-hoofdklassers lieten zich dan de kaas niet meer van het brood eten. In de eerste set finishten zy met 15—10, in de tweede verliepen de zaken voor hen minder naar wens, omdat KVC momenten van spel uit haar glorie-periode toonde, 15—13, maar in de derde set waren de gas ten heer en meester, 15—10. Sportsplinters De Nederlandse kampioen Tom Okker en de Chileen Rodriguez, die door een overwinning op Fletcher- Jacques, nadat de party na drie urn- spelen by de stand 6—8 26—24 6—4 in het voordeel van de Australiërs was gestaakt, in Melbourne de kwart finales van de kampioenschappen van Victoria hadden bereikt, vonden daarin hun Waterloo. De Neder- lands-Ghileense combinatie werd met 4—6 4—6 verslagen door de Austra liërs Newcombe en Roche. Voor de nationale yshockey- oompetitie werd vrydag in Tilburg gespeeld de ontmoeting TIJ SC HIJS Hoky. HIJS Hoky won met 9—3. De Europese kampioen in het bantamgewicht, de Italiaan Tomasso Galli heeft vrydag met succes zyn titel verdedigd tegen de Schotse uit dager Walter McGowan. Het gevecht over vyftien ronden eindigde onbe slist. Het werd gehouden in het sport paleis van Rome en by gewoond door 5000 toeschouwers, Na een gedwongen competitierust van zo'n vier weken, kunnen de amateurs morgen hun hart weer ophalen. Ook de Leidse voetballief hebbers zullen dat waarschUnlyk wel doen, want de gedenkwaardige vyfde december heeft op papier althans enige zeer aantrekkeiyke duels in petto. Allereerst is er natuuriyk de derby tussen Lugdunum en LFC, nummer voorlaatst tegen nummer één van de tweede klasse A. Op het eerste gezicht is er over het resultaat geen twüfel mogeiykeen zege voor de kanaries. Maar, het zou ook wel best eens kunnen, dat de schyn be driegt. Want, zo zullen de Lugdu- nummers ongetwijfeld zeggen, ver leden jaar werd ook tweemaal van LFC gewonnen, dus waarom dit keer niet? De wedstrUd van ÜVS in Rotter dam tegen Neptunus is er één vol vraagtekens. De Rotterdam mers bezetten in de eerste klasse Bi lOCOS (vierde klasse A) zal morgen de derde plaats en zjjn vooral op met belangstelling uitzien naar het eigen terrein byzonder moeiiyk te resultaat van de wédstrijd tussen kloppen. Willen de Leidenaars hun Concordia H en Llsse. Deze beide eerste plaats behouden dan moet concurrenten van de Leidse rood- Roodenburg speelt morgen thuis tegen het Rotterdamse De Spar taan '20. De blauwzwarten zyn de laatste wedstrijden wat van slag af, maar moeten toch wel in staat zyn de Spartanen met een neder laag naar huis te sturen. In de derde klasse A kan Alphen er opnieuw beter voor komen te staan. De Alphenaren gaan by het laagge klasseerde Tonegido op bezoek (wat een overwinning moet opleveren), terwyi de naaste concurrenten van Alphen, Olympia en Wilhelmus, in Gouda tegen elkaar aantreden. On deraan in deze afdeling heeft Al- phia egen kansje zich van de rode lantaarn te ontdoen, wanneer van HVV wordt gewonnen. Altior kan zich door een puntenverdeling tegen VIOS in de middenmoot handhaven. Tydens de behandeling van de Haag se gemeentebegroting heeft het so cialistische raadslid dr. mr. N. H. Wiarda gepleit voor steun van ge meentewege aan de Haagse Clubs in het betaalde voetbal: ADO en Holland Sport. Het raadslid bleek van oordeel dat deze steun in de eerste plaats moet worden geboden voor de totstand koming van een modern stadion met een capaciteit van 30.000 tot 35.000 bezoekers, dat door beide clubs kan worden bespeeld. Onge veer 20.000 zit- en staanplaatsen zouden overdekt moeten zyn. Er zou hiervoor moeten worden geko zen tussen Houtrust of het Zuider park. Wanneer steun van gemeentewege, in welke vorm dan ook, zal uitblyven, kan dit er op den duur toe leiden dat de Haagse clubs in het betaalde voetbal zich niet op het tegenwoor dige niveau kunnen handhaven met als gevolg een grotere vlucht van bezoekers naar aantrekkeiyke voetbalwedstrijden in Amsterdam en Rotterdam. Overigens meende de heer Wiarda dat de Haagse clubs, evenals DWS—Amsterdam, volledig beroepsvoetbal zullen moe ten gaan invoeren. Bevolking moet een „steentje" bijdragen De Duitse bondsregering heeft toe gezegd de kandidatuur vaai München voor de organisatie van de Olmpische Spelen in 1972 te zullen steunen. Het zal de regering echter niet mogelyk zijn de aan deze organisatie verbon den kosten, die geraamd worden op 500 miljoen Duitse marken (ongeveer 450 miljoen gulden), geheel voor haar rekening te nemen. Ook de bevolking zal een „steentje" dienen by te dra gen. Als suggesties hiervoor zün naar voren gekomen de uitgifte van een Olympische penning, een speciale postzegel en het uitschrijven van lo terijen. Van de steden, die op de nominatie stonden om in 1972 de Olympische Spelen te organiseren, is Moskou af gevallen. Rusland heeft het I.O.C. per brief meegedeeld, dat er geen kandidatuur van Moskou te verwach ten is, daar de stad nog te veel „so ciale taken" heeft te volbrengen. Behalve München komen voor de Olympische spelen 1972 in aanmer king Barcelona, Boedapest, Detroit, Montreal, Parijs, Sydney en Wenen. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van f 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR KASBEHEER EN KREDIETWEZEN STADHUIS LEIDEN, POSTBUS ISO. IEL 28218 De weduwe van de in juli 1944 door Vlaamse S.S.'ers doodgeschoten Belgische rechter Jean Pierre Frère heeft gisteren als getuige in het proces in Wenen tegen de Belgische oud-S.S.'er Verbelen verklaard, dat zy beklaagde herkent als een van de mannen die in de bewuste nacht haar huis waren binnengedrongen en haar man hadden vermoord. Ver belen, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de moord op zeven Belgische verzetsstryders, ontkende dat hy in het huis van de rechter was geweest. Wel had hy het executiebevel doorgegeven, maar hy was voor het huis in een auto biyven wachten. De openbare aanklager, dr. Kovacs, behield zich met het oog op deze verklaring en destyds in België door andere S.S.'ers afgelegde ver klaringen de vryheid voor, de aan klacht tegen Verbelen op dit punt uit te breiden tot rechtstreekse deel name aan moord. witten krügen immers de kans op DOCOS (dat niet speelt) in te lo pen. Erg ver van een puntenverde ling zal de uitslag niet zyn. Ook by de streekderby's TeylingenSJC en VVSBForeholte zal er waar- schijniijk niet veel krachtsverschil zyn. DOSR is favoriet tegen ZLC, terwyi Warmund: de beste kansen heeft In het treffen met hekkeslui- ter Nicolaas Boys. In de vierde klasse B lykt er voor. LDWS winst weggelegd. De Leide naars, die de laatste plaats bezet ten, treden thuis aan tegen Paraat, dat zeer goede kansen heeft op de eerste plaats.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4