Leiden raakt zijn vuil (105 vrachten) kwijt Prof. Duisterwinkel aanvaardt tweede leerstoel strafrecht O.M. Kraakpersauto knapt liet alleen op LEIDSE VEEMARKT Goede najaarsmarkt met vrij redelijke handel en prijzen Jt Eis 2V2 jaar tegen gaatjesboorders*' LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD Taak van Gistermiddag heeft prof. mr. G. Duisterwinkel het ambt van gewoon Leids hoogleraar in het straf- en procesrecht officieel aanvaard met een oratie in het Groot Auditorium over ..Enige facetten van de taak van het Openbaar Ministerie naar Ne derlands recht". Prof. Duisterwinkel. die naast prof. mr. J. M. van Bemmelen de tweede leerstoel voor het strafrecht aan de Leidse Univerisiteit bezet, behandelde in de aanvang van zijn oratie de historische ontwikkeling van de positie van het Openbaar Ministerie, dat thans in tegenstel ling tot de rechtsprekende organen 'die geen bevelen van de regering hebben op te volgen) gebonden is aan de bevelen van het bevoegd ge zag, met name de minister van Ju stitie. Door deze hiërarchie kan ook een eenvormig beleid worden gevoerd ondanks de deconcentratie over de verschillende ressorten en arrondis sementen. Uitvoeriger ging spreker daarna 1n op de taken, bevoegdheden en plichten van het O.M., dat tijdens een rechtzitting weliswaar partij is Zelfmoord van Oostduitse vice-premier De Oostduitse vice-premier Erich Apel heeft gisteren zelfmoord ge pleegd „na een plotselinge zenuw instorting", zo heeft het Oostduitse persbureau A.D.N. bericht. Apel (48) was voorzitter van het machtige staatsplanbureau. Na de oorlog heeft Apel zes jaar als ingenieur in de Sowjet-Unie ge werkt. In 1955 deed hij zijn intrede in het kabinet als minister voor de zware industrie. Hij was lid van het centrale comité van de communistische partij en was één van de 8 plaatsvervangers van premier Willy Stoph. Ondergrondse niet partijdig mag zyn omdat ook deze instantie in een rechtzitting verplicht is tot strikte objectiviteit. Sinds korte tijd heeft het Open baar Ministerie een nieuwe taak, na melijk de executie tijdens weekeinden van een mannelijke veroordeelden opgelegde principale vrijheidsstraf fen, welk experiment overigens voorlopig slechts in het ressort van de procureur-generaal te Den Haag ondernomen wordt. Prof. Duisterwinkel wordt tij dens de receptie na de oratie ge luk gewenst door zijn naaste col lega in de juridische faculteit prof. Van Bemmelen. (Foto L.D Holvast) Na de oratie, die met de gebruike lijke toespreken werd besloten, reci pieerde prof. Duisterwinkel in de ontvangstzaal van de Academie. KWEKERIJ MULDER BESTAAT 75 JAAR Op een weiland aan de Haarlem merweg, dat in de tijd van vestiging 11890) nog tot de gemeente Leider dorp behoorde, legde de heer Van der Lee vóór 75 jaar in een kleine kweek kas de basis voor het huidige bloe- menhuis en de kwekerij van de heer C. L. Mulder. Ter gelegenheid van dit 75-jarig bestaan vond gisteravond een druk bezochte receptie plaats. In tegen stelling met zovele jubilea werd de heer Mulder, die sinds 1931 het be drijf leidt, niet „in de bloementjes j gezet". Met zijn beide in de zaak opgenomen zonen, de heren C. en A. j Mulder, zorgde hij zelf voor een fraai en kleurrijk bloemenarrangement. De burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, bracht de felicitaties van het gemeentebestuur over. Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat ook dp kwekerij van bloemen en planten in een stad als Leiden, letterlijk er. figuurlijk, groeit en bloeit. Het jubilerende bedrijf tot voor- j beeld stellende wees de ondervoor- zitter van de Kamer van Koophan del en fabrieken van Rijnland, de heer C. F. Meerpoel. erop. dat de middenstand in Leiden niet slaapt, doch kerngezond is. Namens het bestuur der Kamer bood hij de heer Mulder de bronzen legpenning aai: j Tot de vele aanwezigen, die deze j avond gelukwensen aanboden, be- 1 hoorden ook bestuursleden van de Bloemistwinkeliersvereniging Leiden en omstreken, van welke vereniging de heer Mulder nu reeds jaren voor- i zitter is. DS. A. ELSHOUT BEROEPEN De Gereformeerde Gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Elshout. predikant van de Geref. Gemeente te Scheveningen. T.B.C.-nazorg De zaterdag 27 november gehouden collecte ten bate van de T.B.C - nazorg heeft, ondanks de ongunstige weersomstandigheden f2175.03 opge bracht. Zoals bekend begon de Gemeentelijke Reinigingsdienst op 4 oktober j.l. met de uitvoering van de eerste ronde van de zogenaamde grofvuilophaal- dienst. Vrijdag 26 november was deze eerste ronde geheel voltooid en had den alle 32 buurten, waarin de stad was verdeeld, een beurt gehad. (Van een deskundiqe medewerker) (Notering: drachtige zeugei f 300 tot f. 375 en f. 425. schr; In het algemeen werd deze extra- service door de inwoners van Leiden zeer op prijs gesteld. Opvallend was ook, dat er grote belangstelling be stond voor de kraakperswagen zelf. I ve De inspecteur van de reinigingsdienst, J die de wagen steeds begeleidde, moest talloze explicaties geven over de wer- zeer correct ns king ervan. Wat de resultaten betreft j zoek voldeden, valt het volgende te vermelden. De Leidse slokop, waarin gehele ameublementen (samengeperst) i het betreffende i kernproef De V.S. hebben gisteren in de Ne- vada-woestijn een kernlading onder gronds tot ontploffing gebracht. Het was de krachtigste Amerikaanse on dergrondse kernexplosie van dit jaar. Volgens de Commissie voor Atoom energie was zij van gemiddelde sterk te, hetgeen wil zeggen vergelijkbaar met de explosieve kracht van twee honderdduizend tot een miljoen ton T.N.T. De vorige ondergrondse kern proeven van dit jaar waren van „ma tige" kracht, minder dan die van tweehonderdduizend ton T.N.T. Het was de 22ste ondergrondse kernproef van de Verenigde Staten. i moderne of modellen. gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer,Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Ruime aanvoer van vette koeien Bij een goed marktbezoek en ruime aanvoeren verliep ook de handel vrij redelijk, tot zelfs vlug in de sector slachtr under en en vette kalveren. Ook de prijzen wisten zich over het geheel ge nomen ruimschoots te handha ven. Iets stugger verliep de handel in wolvee, doch noteerden deze dieren, ondanks de ruime aanvoer, niet lager dan de opgetrokken prijzen bij een kortere aanvoer van verleden week. De mindere soorten biggen daaren tegen moesten enkele guldens laten vallen, terwijl de vette kalveren op nieuw duurder werden verhandeld. In totaal werden er 3208 dieren aangevoerd. Gebruiksvee. De aanvoer van meik en kalfkoeien was aan de korte kant. Door het ruimen van het vetvee is er weer iets meer plaatsingsmoge lijkheid voor stalvee, waardoor de handel een iets williger karakter had met iets stijvere prijzen. Vare koeien waren evenals verleden week met een klein aantal vertegenwoor digd. voornamelijk bestaande uit iets betere tot middenklasse dieren, waar door de notering iets hoger kwam te (Van een deskundige medewerker) De gisteren gehouden veemarkt, welke bi) betrekkelijk gunstige weersomstandigheden gehouden zou worden, gaf eindelijk eens het beeld te zien van een goede najaarsmarkt. liggen. Hoewel beste dieren met veel melk altijd nog wel goed te plaatsen zijn, was de vraag niet groot en ver liep de handel maar matig tot kalm af. Notering: melk- en kalfkoeien van f. 1000 tot f. 1250 en f. 1375, met een enkel prima dier tot f. 1550. Vare koeien van f. 700 tot f. 1000 en f. 1300. Jongvee. Nagenoeg geen aanvoer; geen notering. Vette koeien. De afdeling vette koeien gaf voor Leiden een goede ruime aanvoer te zien. waaronder goede kwaliteitsdieren en naar ver houding meer jongslachtvee dan andere weken. Ook zagen we hier een aanmerkelijk groter aantal kopers. Vanwege de afsluiting van het zuiden, zijn zij voornamelijk op de markten boven de rivieren aan gewezen. Mede daardoor had de handel een vlug en goed prijshou dend verloop, waardoor de notering van verleden week, die toen wegens de korte aanvoer al hoger lag dan elders, kon worden aangehouden. Beste vleesdieren werden iets duur der verkocht. Notering in kg geslacht gewicht: vette koeien van f. 3.35 tor, f. 4.10 en f. 4.50, prima vleesdieren boven notering tot f. 4.60 f. 4.70, slachtstieren van f. 3.90 tot f. 4 20 en f. 4.40, worstkoeien van f. 3 tot f. 3.30. Vette kalveren. Zowel in Leiden als op andere markten was het aan bod van vette kalveren niet groot. Deze handel is sterk afhankelijk van de vraag voor export, die momenteel niet zo groot genoemd kan worden. Dankzij het korte aanbod, verliep de handel toch vlug met opnieuw hogere prijzen. Hoewel de prijsstij ging tegen het jaareinde een nor maal verschijnsel is, wordt deze thans ook mede beïnvloed door de maatregelen in verband met mond en klauwzeer. Enkele dieren werden beneden en boven notering verkocht. Notering in kg levend gewicht: van f. 3.70 tot f f 4 en f. 4.30. Nuchtere kalveren: geringe aan voer. geen notering. Wolvee. De afdeling wolvee was ruim voorzien en mede daardoor had de handel een iets stugger karakter. Hoewel de prijzen in de achter ons liggende week een iets stijvere tot hogere tendens vertoonden, liep dit aan het weekeinde weer iets terug. De reden hiervan is duidelijk, als we weten dat met het iets kalmere weer de eerste transporten lamme ren vanuit Engeland het vaste land weer hebben bereikt. Nochtans kon den de opgetrokken prijzen bij een korte aanvoer van verleden week worden gehandhaafd. Notering: vette schapen van f. 90 tot f. 110 en f. 120, vette lammeren van f. 100 tot f. 130 en f. 150, enkele dieren aan de top tot f. 155. Varkens (voor fok en mester^). Bij een iets kortere aanvoer consta teerden we ook iets mindere belang stelling. Welke factoren hierin een rol spelen is niet altijd te zeggen. Huiverig voor mond- en klauwzeer en het allerwege ruime aanbod zul len hieraan wel mede debet zijn. De mindere soorten biggen noteerden iets lager bij een stug handelsverloop. Schoolkinderen kunnen over brug hij Wessem (Van onze Roermondse correspondent) Hoofdingenieur-directeur ir. J. A. Beckering Vinckers van de directie Limburg van Rijkswaterstaat heeft gisteren de hoofdingenieur C. J. Öudshoorn van het arrondissement Roermond van Rijkswaterstaat op gedragen de speciale rijbaan voor kleinverkeer op de nieuwe maasbrug tussen Wessem en Maasbracht open te stellen. Diezelfde morgen had mi- j nister öuurhof van Verkeer en Wa- i terstaat aan de Maastrichtse direc- I tie telefonisch verzocht, die open stelling te bevorderen. I Reeds eerder deze week hebben de burgemeesters van Maasbracht, I Wessem en Thorn aan Rijkswater- staat in Roermond verzocht de brug voor lokaal verkeer vrij te geven, na dat dinsdag de veerpont uit de vaart was genomen, wegens de hoge wa ters Land op de Maas. Ir. Oudshoorn daarentegen heeft, gezien de juridi scire consequenties, die naar zyn mening daaraan verbonden waren, niet aan dat verzoek willen voldoen. Het kleinverkeer tussen de dorpen op beide maasoevers in het bijzon der de schooljeugd was daardoor genoodzaakt om eene omweg van meer dan 290 kilometer via Roer- mono of het Belgische Maaseik te maken. Notering: drachtige zeugen f 300 tot f. 375 en f. 425, schrammei: van f. 85 tot f. 95 en f. 105, biggen: van f. 54 tot f. 58 en f. 62. Slachtvarkens (buiten de markt) Hoewel de achter ons liggende week met hogere prijzen voor de slacht varkens inzette, liepen de prijzen aan het weekeinde weer iets terug. De oorzaak hiervan moet wel gezocht worden in de moeilijkheden met de export en de druk op de vleeshandel vanuit het zuiden. Mede als gevolg van de lagere prij zen in Duitsland was de' handel in slachtzeugen flauwer met mindere prijzen. Prijzen per KG levend ge wicht: lichte slachtvarkens van f. 2.20 tot f. 2.24 en f 2.26. lichte slachtzeugen van f. 1.70 tot f. 1.75 en f. 1.80. fijne lichte zeugen nog tot f. 1.85. ele winkeliers tenslotte bleek erdrn 105 vrachten af- het misverstand te bestaan dat de re- de geling. behalve voor grof huisvuil, ook bedoeld was voor bedrijfsvuil en magazijnopruiming. Omdat dit uit drukkelijk niet de bedoeling is werden de vaak zeer grote hoeveelheden aan geboden bedrijfsvuil niet aangenomen en werden de winkeliers naar de speciale regeling die soort vuil bestaat. In totaal gevoerd naar de stortplaatsen Roomburgerweg. Elke vracht bevatte 35 m3 vuil, die in de wagen door het kraakpers- procedé werden gereduceerd tot 12 m3. Waren er vroeger voor de af- voerd van een dergelijke hoeveelheid 7 platte vrachtwagens nodig, thans kon de hele extra dienst alleen wor den uitgevoerd door de kraakpers- j wagen. De bereidheid om de wenkep van de reinigingsdienst op te volgen, liet wel wat te wensen over. Zo werden in I enkele buurten veel te grote hoeveel heden aangeboden. Meer hinder on dervond de reinigingsdienst echter van het te vroeg buiten zetten van het vuil. In enkele buurten bleek name- I lijk dat, opkopers en lompenhande laren vóór de kraakperswagen uit al de ronde hadden gedaan, waardoor er nogal wat los vuil op de straat was terecht gekomen. Een duidelijke en lofwaardige uit- eeeneenhalf Jaar i zondering vormde in dit opzicht de straf met aftrek vai Pieter Bothstraat, waar de bewoners l,eeft de officier van Justitie bü de Zutphense rechtbank, mr. dr. II. van den Buuren, geëist tegen een 41-ja- lige Amsterdamse kantoorbediende en een 31-jarige Rotterdamse auto- mateninsteller, die in juli een groot aantal inbraken pleegden op een wijze, die hun de naam „de gaatjesboorders" bezorgde. De woensdagdienst. die naast d« I grofophaaldienst gehandhaafd is, 1 bleef ook in de periode van 4 oktober t m. 26 november, op een vrij con stant pül van 60 a 70 aanvragen per woensdag. De volgende ronde van de grofvuil- ophaaldienst begint op 24 Januari. In de maand december zullen ech ter. met het oog op de Sinterklaas en Kerstmis, twee bijzondere beurten worden ingelast, en wel op 6 en 7 de cember en op 27 en 28 december. Deze beurten zullen, gelijktijdig met de normale huisvuildienst, worden uitgevoerd door de kraakperswagen en een aantal platte vrachtwagens. Geveilde percelen Notaris N. W Holtkamp: Hooi gracht 77. f. 43.500. Beugelsdijk; Paul Krügerstraat 11 11a. f. 5.800. De Vreeze q.q. Notaris F. K. Lagerwey: Zijlsingel 85, f. 16.700. H. v. Duuren q.q.; Mare- dijk 64, f. 9.000, Bergers q.q.; Meer burgerstraat 1. f. 12.950, J. v. Iterson q.q.; Roemer Visscherstr. 7, f. 8.600, H v. Duuren q.q Sophiastraat 90, f. 7.100. E. J. v. Starkenburg q.q.; Oranjestraat 12. f. 4.051. Lafeber; Clarasteeg 39, f. 2.550, L. v. Tongeren q.q. Resolutie over Zuid-Afrika Een groep Afrikaanse en Aziati sche landen heeft gisteren in de spe ciale politieke commissie van de Algemene Vergadering een resolutie ingediend waaronder verplichte eco nomische sancties tegen Zuid- Afrika worden geëist. De resolutie noemt de toestand in dat land ..ex plosief". Zü zal waarschijnlijk wor den aangenomen en door de Alge mene Vergadering worden bekrach tigd. Voorgesteld wordt op de voor naamste handelspartners van Zuid- Afrika een dringend beroep te doen „op te houden met de toenemende economische samenwerking" met dat land. De Deense afgevaardigde zei dat zijn land de resolutie zal steunen omdat de toestand in Zuid-Afrika volgens hem een gevaar voor de vrede vormt. Dit betekent een breuk met de Verenigde Staten en Enge land. die menen dat dit niet het ge val is. Engeland heeft zich sterk te gen sancties gekant omdat de finan ciële gevolgen voor haar economie zeer ernstig zouden zijn. Inbraken in het gehele lainl Ar De Koninklijke Landmacht heeft gisteren het Korps Mari niers ter gelegenheid van 't 300- jarig bestaan van dit Korps een lyra aangeboden. Het instrument werd in de van Ghentkazerne in Bij Ilandelshlacl Staking voorbij De staking van het technisch per soneel van het Algemeen Handels blad is geëindigd. De dagploegen zijn vanochtend aan het werk ge gaan, zodat de lezers hun krant vanmiddag weer zullen ontvangen. 1 Zoals gemeld was deze 24-uurssta- king bedoeld als „protest tegen ver slechteringen van secundaire ar beidsvoorwaarden, waarvan het ont breken van een kerstgratificatie er Het ochtendblad „Trouw", dat j normaal op de persen van het Alge- meen Handelsblad wordt gedrukt, heeft voor zijn zaterdagochtend krant elders een mogelijkheid tot drukken gevonden. Het blad kwam vandaag uit met een nummer van beperkte omvang «zestien pagina's) dat ook overigens het karakter van een nooduitgave draagt. Ook de Financiële Koerier is el- dersg edrukt. Doodstraf voor bankoverval j Een rederale jury heeft vandaag 1 Duane Pope. een vroeger bekende j rugby speler, veroordeeld tot de dood wegens een bloedige bankoverval in Big Springs. De rechter besliste dat het dood vonnis op 3 maart 1966 zal worden voltrokken. I Bij de bankoverval op 4 juni heeft Pope vier bankemployé's in de rug .en hals geschoten, terwijl zij met het Rotterdam aangeboden uoor gezicht op de grond moesten liggen. luit.-generaal Fv. d. Veen. Het Drie van hen zijn overleden. De geschenk werd aanraard door bult bedroeg ruim 5000 gulden. generaal-majoor G. Af Nass. f T* commandant van het jubilerende j schuldig uit na een beraad van 14 Korps. I uur. Zy drongen in allerlei plaatsen ln het land huizen binnen via raamp jes, waarvan zy de spanjoletsluiting openden met een ijzerdraadje, dat zij door een vooraf geboord gaatje in het kozijn staken. Van een se rie van 29 inbraken legde de offi cier er een bloemlezing van 8 ten laste, gepleegd in Apeldoorn. Win terswijk. Boskoop. Geldrop. Katwijk en Almelo. De gaatjesboorders wer den gegrepen doordat een inwoner van Winterswijk hen bezig had ge zien op het erf van zijn buurman De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. „Helaf" ook in Leiden Hoewel de Elektro-apparatenfabriek „Helaf", zoals gemeld, volgende week overgeplaatst wordt naar Emmeloord, betekent dit niet, dat aan de Leidse vestiging van „Helaf" een einde komt. De handelsonderneming blijft geves tigd in een pand aan de Haven. Politie mocht naam demonstrant doorgeven (Van Haagse correspondent) De Haagse politie is niet buiten haar boekje gegaan door de naam van een demonstrant tegen het hu welijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg door te geven aan de BVD Dit zei burgemeester Kolfsc* schoten gisteravond tijdens de voort gezette begrotingsbehandeling. Dit is de normale en verwachte taak var de politie, zoals de minis ter in eerste aanleg van het kamer debat uiteen heeft gezet, omdat het in deze gevallen van „demonstratie zonder vergunning" wel eens zou kunnen gaan om mensen met een extremistische inslag, aldus de bur gemeester. Het heeft burgemeester Kolfscho ten dan ook zeer verbaasd dat de minister v. Binnenlandse Zaken la ter ln het debat op dit oordeel is teruggekomen. De burgemeester heeft hiervan de minister in kennis gesteld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3