Geen bonificaties meer in Tour J* Engelsen hopen op zege van Schotten KRANTENBEZORGER GEVRAAGD Seeler ontkent Tulpenkwekers gaan weer spreken over teeltbelieersing Roergebied wil ook Olympische Spelen Ard Schenk snelste op 500 meter: 47.4 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 VIERDE BLAD IJan JanssenJ hetzelfde. Pellenaars: meer spanning l Anquetil: blijft 4000 hm Waarom niet de elegantste gasaansteker die er is? SILVEgMATCH FIRST CLASS Het niet ineer toekennen van bonificaties voor de winnaars van de etappe en de tweede aankomen de, het besluit om niet meer de resultaten van een ploegentijdrit in te calculeren voor het individuele algemene klassement, dat zijn de belangrijkste wijzigingen in het reglement van de Ronde van Frankrijk 1966. SINDS 1923 Het was in 1923 dat de schepper ran de Ronde van Frankrijk, Henri Desgrange, de bonificaties instelde (één minuut voor de winnaar van Je etappe en 30 seconden voor de jweede aankomende) om de weg- iprinters iets meer kansen te geven legenover de klimmers, waardoor er jen grotere rivaliteit zou ontstaan, terwijl de finale heviger zou worden Jetwist. De organisatoren menen thans dat n de moderne wielrennerij de ver- (chillen tussen de beste renner in inkele tientallen van seconden zijn pt te drukken. Het aanhouden van jonificaties zou daarom een te grote nvloed kunnen hebben op het wed- tnjdverloop, terwijl het aan de an- lere kant de bijzonder gevaarlijke (ïassasprints in de hand werkt. Beslissing De beslissing om de resultaten van Ie ploegentijdrit niet in het indivi- luele algemene klassement te ver- rerken, is gedaan om zoals bij de Italiaan Motta in 1965 gebeurde en renner niet teveel ten achter zal lorden gesteld wanneer hij in een (wakke of niet geheel complete iloeg uitkomt. Voorts heeft men in tegenstelling ot andere jaren de start van de londe van de Toekomst op 2 juli in llbi vastgesteld, waardoor de ama- eurs op dezelfde dag in Parijs arri- 'eren als hun grote broeders. Zaalhandbalprogramma Het zaalhandbalteam van SVL kan lit weekeinde in de tweede klasse B ran het District West mede aan kop tomen. De Leidenaars mogen zich lan echter niet door het wisselvallig pelende Eridos laten verrassen. De landballers van de Leidsche Zwem- lub gaan tegen het nog ongeslagen flamingo's een moeilijke wedstrijd egemoet. Een puntenverdeling zou al en verdienstelijk resultaat zijn. Het programma voor de teams van 'erenigingen uit Leiden en omgeving öet er als volgt uit: Heren: district II B: EridosSVL ion. 11.50 uur); HVPActief; Hei- as 3—Wilton F. Afdeling I:"'Flamin- (o's—LZC (zon. 10.40 uur); Gona— Vings; Quintus 2Hercules. IV C: 5VL 2Animo 3 (zon. 16.30 uur, poeldijk) Dames: II A: HMSSVLV (zat. 10.40 uur); VVSB—Flamingo's (zon. 15.10 uur). IV A: ForeholteDSO Izon. 13.00)Olympia 2Warmunda (zon. 16.00 uur). IV B: ElandiaSVL Izon. 14.50 uur, Wateringen). Heren junioren: II A: Flamingo's -SVL (zat. 19.40 uur). Dames junioren: III A: Kwiek 7VSB (zon. 13.10 uur. Wateringen). tV A: WarmundaRohda 2 (zon. 16 50 uur). Meisjes adspiranten: III B: AHC lMSV (zat. 16.15 uur). IV A: War- ïiunda 2Elandia 2 (zat. 15.05 uur). Waar niets staat vermeld worden le wedstrijden in de Houtrusthal in Den Haag gespeeld. De grote cols in de Ronde van Frankrijk liggen in deze volgorde: Aubisque tussen Bayonne en Pau, Mente en Pcxrtillon tussen Pau en Luchon, Croix de Fer, Telegraphe en Galibier tussen Bourg d'Oisans en Briancon, Sestriere tussen Briangon en Turijn, de Grote St. Bernhard en La Forclaz tussen Ivrea en Chamo- nix en de Col du Grand Bois voor de finish in St. Etienne. Open „Het blijft zo lang als het breed is", dat was het antwoord van ex- wereldkampioen en tweemaal groene trui-winnaar Jan Janssen, nadat hij had vernomen, dat in de Tour 1966 geen bonificaties meer zullen worden toegekend. „Ik kan misschien een of twee rit ten winnen en dan krijg ik twee mi nuten bonificatie, wanneer je het zo beziet zou dat nadelig voor mij zijn, maar datzelfde geldt'voor een Jacques Anquetil, die kan een rit in de bergen winnen en in een tydrit is hy onverslaanbaar. Ik moet zeggen dat er door deze maatregel nog meer leven in de Tour komt. Ik heb de etappes in de krant gelezen en ge- CEES PELLENAARS meer spanning zien dat alle bergen als de Aubisque, de Portillon, de Croix de Fer, Tele graphe en Galibier er weer in zit- Op lijf Er is geen sprake van dat deze ronde op het lyf geschreven zou zijn van een Gimondi, een Anquetil of een Poulidor, integendeel de Tour 1966 is meer open dan ooit door het wegvallen van de bonificaties. Je kan er zo weinig van zeggen. De vorm moet er zijn, er moet goed gereden steunen, er zijn zoveel factoren. Voor mij blijft het precies hetzelfde. Ik ben wel blij dat de gevaarlijke mas sasprints vervallen. Vroeger was het alles of niets ook als ik geen kans had sprintte ik, nu zal ik, goed geklasseerd, mezelf niet meer in het gewoel wagen, want de boni ficatie bestaat niet meer". Invloed Cees Pellenaars. de ploegleider van de Televizieren, dacht dat er niet zoveel invloed zou zijn. „Natuurlijk waren de klimmers vroeger in het voordeel en daarom de instelling van de bonificaties. Voor de man die op de gele trui rijdt is er niet veel verschil. Hij kreeg toch al niet veel kans een rit te winnen. In het geval van Jan Janssen, die 'dat hebben we verleden jaar wel gezien er altijd op uit is een rit te winnen, is het misschien wat nadelig. Kyk er 's, als hy drie ritten wint dan scheelt dat drie minuten en dat is er nu niet bij. Voor Jacques Anquetil maakt het natuurlijk in de tijdritten ver schil uit, want die wint hij allemaal. Dat wordt nu allemaal uitgesloten endat zal de spanning ongetwijfeld ten goede komen", aldus Pellenaars. 1000 km „Er blijft nog altijd 4000 km te rijden in deze Tour" dat zei vijfvou dig tourwinnaar Jacques Anquetil. „Voor mij is het misschien nadelig dat de bonificaties wegvallen, maar ik constateer met vreugde dat de afstanden per etappe niet zo schrik barend groot zijn. Overigens zou ik gaarne een tijdrit over 100 km ge zien hebben. Ik juich het niet toe dat de laatste individuele tijdrit zo dicht bij de finaledag ligt. Ikzelf pre fereer het minimaal zo'n vier dagen voor de 14de juli". Overigens kwam hy evenals Jan Janssen tot de con clusie dat de Ronde van Frankrijk een open ronde zou zijn die door iedereen, of de renner nu Anquetil, Poulidor, Jan Janssen of Gimondi heet, zou kunnen worden gewonnen. drit «Ir JACQUES ANQUETIL 4000 km MEER INKOMSTEN Zelfs de Engelsen traditionele voetbalvijanden van de Schotten hopen dat Schotland van Italië (7 december in Napels) wint. Een Eef Dolman in ziekenhuis -is?*): EEF DOLMAN neusdruppels De Nederlandse wielerkampioen bij de amateurs Eef Dolman is gisteren in het Diaconessen Ziekenhuis in Rotterdam opgenomen. Dolman heeft, doordat de ingang van één van zijn neusgaten te nauw is, per manent last van verkoudheid. Daar om gebruikte hij onder andere de neusdruppels, die zo'n belangrijke rol speelden in het dopingsonderzoek het wegkampioenschap van dit jaar. Om van dit euvel verlost te raken heeft hij vanmorgen een operatieve ingreep ondergaan. De operatie, ver richt door dr. Chr. C. Peters, ge schiedt mede op advies van de Vel- e sportarts dr. Rolink, medisch adviseur van Dolman. De Nederland se kampioen zal een zestal dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Advertentie Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Schotse overwinning betekent im mers, dat Schotland zich plaatst in de eindstrijd van de wereldkampioen schappen wat voor de organisatoren van de kampioenschappen tien dui zenden guldens meer kan betekenen aan inkomsten. Noord-Ierland is de vorige week uitgeschakeld. Harry Cavan, voor zitter van de Noordierse bond, schat dat dit de wereldtitelorganisatie 60.000 gulden kost. Begin januari vindt de loting plaats. De commissie mag de landen rangschikken zoals zy wil. Daarby zullen financiële overwegingen een rol spelen. Men kan bijv. verwachten dat Engeland wordt geplaatst in de groep welke haar wedstrijden in Londen speelt. Hulp Intussen helpen de Engelse clubs Schotland toch bij de voorbereiding voor de wedstrijd tegen Italië. Chelsea zal 4 december zijn Schotse linksback McCreadie niet opstellen. Leeds zou bereid zijn om rechtshalf Billy Bremmer vrij te laten om te trainen voor het Schotse elftal. Een tegenvaller voor de Schotten is, dat hun aanvoerder Jim Baxter, een van de sterren in de overwinning op Italië in Glasgow, wegens een bles sure misschien niet in Napels zal kunnen spelen. Swift-combinatie uit Zuidhollandse Wielerfederatie (Van wielerm edewerker) De Swift-Combinatie zal per 1 ja nuari 1966 geen deel meer uitmaken van de Zuidhollandse Wielerfedera tie. Het bestuur van de Leidse ren en toervereniging heeft dit besluit genomen naar aanleiding van de ge rezen moeilijkheden met de federatie tijdens de provinciale clubkampioen- schappen op de weg in Stolwijk in augustus van dit jaar. TAFELTENNIS Scylla speelt tegen Smash Hoewel er voor het Sinterklaas- weekeinde geen taf el tenniswedstrij den waren vastgesteld, worden er za terdag in de ereklasse toch drie ont moetingen gespeeld. Landskampioen Nedlloyd speelt thuis tegen Belcrum en zal in deze ontmoeting zonder twijfel tot winst komen. Belangrijk met betrekking tot de bezetting van de laatste plaats is het duel WGA De Treffers. De gastheren zijn in deze wedstrijd favoriet. Scylla gaat in Amsterdam op bezoek bij Smash. Geen makkelijke wedstrijd voor de Leidenaars, maar gezien de goede prestaties van de laatste weken mag toch wel een overwinning voor Scylla worden verwacht. UWE SEELER De Westduitse voetbal-interna tional Uwe Seeler bestreed giste ren voor een sportrechtbank in Frankfurt, hat hij beledigende op merkingen over de scheidsrechter Kurt Tschenscher zou hebben ge maakt in de vorm, zoals een Ham- burgse krant die berichtte. Seeler, die speelt voor de Hamburg- se bundesligaclub Hamburger Sport- verein zou volgens het krantebericht na een verloren wedstrijd scheids rechter Tschenscher voor de neder laag verantwoordelijk hebben gesteld en woorden als „bewust de zaak ver draaid", „tegen ons gefloten" en „zwendel" hebben gebruikt. „Mijn woorden zijn bewust fout weergegeven", zei Seeler bij zijn ver dediging. Volgens hem had hij slechts in zakelijke termen gezegd, dat Tschenscher de HSV benadeeld zou hebben, omdat deze naar zijn inzicht een volkomen correct doelpunt niet toekende en weigerde een strafschop voor zijn ploeg te geven. De zaak werd verdaagd, omdat het gerecht eerst de schrijver van het be wuste kranteartikel wilde horen. Bridgenieuws Bridgeclub De Sleutels Standen parencompetitie: Groep A: 1. Vrijenhoek—v. Helvert 1238: 2. echtpaar Tijssen 1153; 3. echtpaar De Vrind 1134; 4. mevrouw VryenhoekRompes 1105; 5. Biesot v. Weizen 1102; 6. dames Stigter— v. d. Ende 1100; 7. Janson—Rip 1097; 8. De Jong—Bloemhof 1096; 9. Kuyt Eldering 1077; 10. Tan—Philips 1039; 11. v. Ravenswaay—Engels 982; 12. RobbersLepelaar 835. Groep B: 1. dames Sier—v. Zijl 1224; 2. De Vries—Lodder 1216; 3. v. d. Steen—Kappers 1133; 4. De Vries —Biesot sr. 1104; 5. Selier—Koning 1083; 6. Klinkenberg—Smittenaar 1083; 7. dames Bernard—Bon 1064; 8. dames DerogeeWinkler Prins 1050; 9. Rodenburg—Wesseling 1034; 10. echtpaar Jansen 1030; 11. mevr. Harloff—Harloff 993; 12. Middelham Beugelsdijk 928. Groep C: 1. mevr. VroomFoppen 586; 2. Kammeraatv. Kempen 573; 3. Dek—Goedhart 533; 4. echtpaar v. Kempen 500; 5. Koningen—Verwey 493; 6. echtpaar Kroonwinden 430. De Vereniging „De Tulp" houdt Onder invloed van de opvattingen, maandagmiddag in Haarlem een le- van dr. A, J. Verhage is een groot denverpadering, waar bekend zal gedeelte van de kwekers en expor- w>rden hoe de tulpenkwekers zich j teurs van mening, dat de maatrege- de toekomst denken. Ze hebben drie len de rust op de buitenlandse markt mogelijkheden, een soort compro- j handhaven. Een stelling, die han- mis-voorstel van het bestuur, dat de den en voeten heeft, maar nooit teeltbeheersende maatregelen wil te bewijzen is, omdat er geen vrij af schaffen, maar toch wel eventuele heid tegenover gestaan heeft. Wel overschotten wil laten opkopen, zij I heeft Engeland veel misbaar ge- het tegen lage prijzen. De twee I maakt toen de minimum-export uitersten zijn, alles weg of houden j prijzen van gladiolen vervallen wer- zo lang er wat te houden is in de den verklaard, maar Engeland heeft zelf het i wat eigenaar hun ander op bloem- T.[rfvri. bollengebied en is bang voor de Ne- I derlandse. Ze telen bijvoorbeeld veel aan aerug dahlia.s daej. en hebben de van Nederlandse vele jaren verbo den op grond van hun beweringen, dat alle Nederlandse dahlia's virus- ziek zouden zijn. De toestand van de eigen planten was echter slech ter. Er zün meer voorbeelden zo. E.E.G Ze verzekeren in dige toestand, wan jaar geleden hebben, dikwijls vaders, een noodsituatie te verwer ken gekregen. Deze losten het pro bleem van de enorme overschotten op door ongeveer de helft van hun voorraad te vernietigen en elkaar aan banden te leggen door de te be telen oppervlakte voor te schrijven. Dat ;s met min of meer succes ge daan. Men heeft elkaar aardig door dje tijd heengeholpen, hoewel het gen in Europa echter blijkt, dat Grote druk In de zich wijzigende verhoudin- volgens wijlen dr. Busé er niet diep genoeg is ingezet. De econo misch zwakkeren konden nog te lang meedobberen. GEEN ROEIEN IN MEXICO? New York zou graag de organisatie van de wereldkampioenschappen roeien 1968 op zich nemen ingeval de internationale roeibond (FISA) voet bij stuk houdt en weigert het Olym pische roeien in Mexico City door te laten gaan. De internationale roei- wereld is van mening dat door de grote hoogte van Mexico er geen sprake kan zün van een eerlijke krachtmeting. James v. Lang, de voorzitter van de Newyorkse roeivereniging heeft het nationale Amerikaanse Olympische comité steun gevraagd voor zijn aan bod. De nieuwe roeibaan van New York ligt in de lagune van het eiland Hunter en werd vorig jaar in gebruik genomen bij de Amerkiaanse Olym pische kwalificatiewedstrijden. Ook de nationale roei -en kanokampioen schappen van 1965 werden daar ge houden. De baan is meer dan twee duizend meter lang en zo breed dat banen van vijftien meter zoals de FISA verlangt naast elkaar kunnen worden uitgezet. van vandaag 1 Tweede Duitse kandidaat Nauwelijks heeft de Zuidduitse stad München bekend gemaakt in aanmerking te willen komen voor de organisatie van de Olympische zo merspelen 1972 of een andere, even eens Duitse kandidaat dringt zich naar voren. Het is ditmaal niet een stad, maar een conglomeraat van ste den gelegen aan de Rijn en de Roer: het Roergebied. De kandidatuur is nog niet offi cieel, maar dat zal waarschijnlijk niet lang duren. Volgens volksver tegenwoordiger dr. Heinz Nehrling (Oberhhausen) bieden de in het Roergebied voorhanden sportaccom modaties en de bestaande verkeers- Slechte tijden in Deventer De selectiewedstrijden op de Deventer kunstijsbaan hebben slechts een onderlinge krachtme ting opgeleverd. Het zeer slechte weer met felle windvlagen, regen en sneeuwbuien, verhinderde het maken van goede tijden. De omstandigheden waren zelfs zo slecht, dat de 5000 m heren en de 1000 m dames werden uitgesteld. Al leen de 500 meter werd gereden en daarin was Ard Schenk bij de heren de snelste met 47,4 sec Piet Modder en de niet tot de kern ploeg behorende Vincent Pronk uit Hippolytushoef deelden de tweede plaats miet 48.6, Peter Nottet volgde met 48,7 en vijfde werd Rudy Lie- brechts samen met Meyer en Hilger- man in 48.8. Carry Geyssen was de snelste dame in 54.8 voor Nel J/amers (55.5) en Ger Luchies (56.5). Stien Kaiser was voor het eerst se dert haar knie-operatie weer van de partij. Haar tijd bedroeg 58.9 waar mee zy 0.2 sec. langzamer was dan Willy de Beer, thans mevrouw Vel, die na een onderbreking van 2 jaar weer eens deelnam. verbindingen een goede garantie voor een perfecte organisatie. De -Nordrhein-Westfalische land dag zal zich binnenkort met deze zaak bezig houden. Men doet in Westfalen alle moeite de schijn te vermijden, dat de kandidatuur van het Roergebied tegen die van de Beierse hoofdstad is gericht. Zoals de minister van Binnenlandse Zaken van NoordrijnWestfalen Willy Weyer verklaarde: „het is alleen van belang dat Duitsland de organisatie op zich mag nemen. Of het nu Mün chen of het Roergebied wordt is van ondergeschikt belang. BASKETBALL Bona Stars krijgt zware wedstrijd Het Leidse Bona Stars stelt dit sei zoen wel bijzonder teleur. Morgen avond gaan de Leidenaars bij het Haagse Argus op bezoek, dat op de ranglijst achter Survriki de tweede plaats inneemt. Alleen een goed her stel van Bona Stars zal de sterke man-to-man verdediging van Argus kunnen doorbreken. Naast een com petitiewedstrijd is het duel van mor gen ook een prestige kwestie, want Argus is jarenlang de sterkste ploeg in de Haagse afdeling. Opstelling: K. Pley. A. en P. de Jong, W. en H. Stol. F. van Kins, H. Kaper, C. den Hollander, Th. Bark. Het programma voor het weekeinde luidt: zaterdag: 14.00 uur Bona Stars a—Jumpers a; 15.30 uur Bona Stars 4Survriki 2; 15.30 uur Esso 1 —Bona Stars 2 (D); 19.00 uur Argus 2—Bona Stars 3; 20.00 uur Argus 1— Bona Stars 1. beschermende maatregelen niet gehandhaafd zullen kunnen worden. Zelfs niet als de E.E.G. ze wel zou willen accepteren, want het bloem bollenvak staat onder een enorme druk: die van het arbeidsloon. Men zoekt zich een uitweg door in de winter werk aan te trekken, zoals het broeien van de bloembollen of de export van andere gewassen. Iedere bloembollenexporteur mag ook bomen en bloemen exporteren. Er zijn exporteurs, die overeenkom sten sluiten op provisie-basis met hun klanten en zelfs met kwekers. Ze willen de risico's van de prys- schommelingen naar hun afnemers verschuiven. En dat lukt soms vrij aardig. In al dat geschuif passen starre maatregelen niet meer. Er zijn boe ren, die grote hoeveelheden bloem bollen willen telen. Hoeveelheden, die grote exportzaken ineens kunnen af nemen voor hun zeer grote klanten. Ook van die zijde komt een druk op de maatregelen. Als aan alle kanten gerukt en ge duwd wordt dan gaat elk stevig huis ten gronde. In de opvattingen van de bloembollenkwekers is een wijzi ging gekomen. Er was dit jaar een bescheiden overproduktie van tulpen. Ondanks die teelt beheersing. Zo langzamerhand is men van mening geworden, dat ieder maar voor zyn eigen bedryf moet gaan denken en n<et tegen overheidslichamen moet blyven leunen. Het is zelfs mogelijk, dat diezelfde overheidslichamen door een goed gerichte, maar onmerkba re voorlichting zelf die opvatting heeft laten indruppelen. In de Europese Gemeenschap zul len geen beschermende maatregelen mogelijk zijn. Het Produktschap voor Siergewassen heeft deze zomer ge vraagd of de kwekers nu eens wil len zeggen, wat zy als ideaal in die grote markt beschouwen. Veel jonge mensen blijken bereid te zün de strüd aan te vangen. Ze weten, dat het niet anders kan dus dan maar meteen alles weg en niet weer een gedoe met opkoop van overschotten. Enkelen van hen vertelden ons, dat zü voor „alles weg" waren, om dat er toch eerst een chaos moet komen voor men een zekere orde kan krijgen. De teeltmaatregelen hebben zichzelf overleefd en boven dien blijken ze in Brussel moeilijk heden te veroorzaken. De voorzitter van de vereniging „De Tulp", de heer Jac. Huibers, ver klaarde in de kringvergaderingen, dat Nederland door die maatrege len zichzelf in het defensief plaat ste. Bovendien vonden de bloembol- lenkwexers in het buitenland het prachtig, dat de Nederlanders zich zo keurig aan allerlei pryzen hielden. Zü konden dan hun eigen teelt op bouwen. Daarom moeten we maar eens beginnen met onze teeltmaat regelen af te schaffen, zodat de bui tenlanders zich niet meer zo veilig voelen, aldus de algemene voorzitter. Dertig jaar geleden ging men maatregelen invoeren om een schrikbarende overproduktie verder te voorkomen, nu begint men bang te worden voor een overproduktie in die maatregelen en meent, dat die te voorkomen is. door ze af te schaf fen. Voorzover wij hier in de Bollen streek kunnen beoordelen hebben zeer veel kwekers er vrede mee. Zij zijn gewend geraakt aan de gedachte en daardoor vermoedelijk zal het af scheid nemen weinig pijn doen. LFC tegen Telstar? Als zondag a.s. het terrein van Lugdunum zou worden afgelast, speelt LFC, dat bü de Kikkers op be zoek moet, op eigen terrein (Boshui- zerkade) een oefenwedstrijd tegen een sterke Telstar-combinatie. Aan vang 12 uur. Indien het gehele amateur-voetbal programma zou worden afgelast, gaat mits de consuls het LFC-veld niet goedkeuren de wedstrijd LFC— Telstar-combinatie toch door, maar hü begint dan om 2.30 uur. ASC speelt zondag op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen Wassenaar. Aanvang 2.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7