Luns tot V.S.: bommen op „Stop met Vietnam" Ruimtekwartet heeft vijftig procent kans op een ontmoeting Auto over de kop bij Sassenlieini Weer raketbases in noorden aangevallen iets voor haar fiets! Gezin door rat uit huis verdreven LEID8CH DAGBLAD VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 Duitse bisschoppen naar Polen? De is-katholieke bisschoppen uit Oost- en West-Duitsland zullen dc uitnodiging: van de Poolse bis schop, het duizendjarig bestaan van het rooms-katholicisme in Polen mee te vieren, aannemen, zei gisteravond een gewoonlijk betrouwbare zegs man in Rome. De Duitse bisschoppen op het (Vaticaanse concilie zijn donderdag avond bijeengekomen om een ant woord op te stellen, dat zij voor het einde van het concilie, volgende week woensdag, klaar willen hebben. Minstens 80 procent van de Duit se bisschoppen zou een waardig ant woord willen geven, dat zich zou be perken tot religieuze gevoelens zon der historische of politieke vraag stukken aan te roeren. Alle bisschoppen hebben de uitno diging gekregen, maar die aan de Duitse bisschoppen wordt de voor naamste beschouwd. Er werd het delicate onderwerp van de Oder-Neisse-grens in aange roerd en waarschijnlijk zal deze uit nodiging invloed hebben op de kans op een bezoek van de Paus aan Po len. Dit bezoek zou nadelig zijn voor de R.K. Kerk wanneer dit onder de Duitse r.-katholieken op verzet zou stuiten. De actie van de Poolse bis schoppen zou psychologisch belang rijk zijn bij het voorbereiden van een pauselijk bezoek. Op rijksweg 4 AmsterdamDen Haag is gisteravond omstreeks half elf, ter hoogte van het dorp Sassen- heimeen personenauto geslipt en over de kop geslagen. Via de vlucht strook en de berm reed de wagen het drie meter hoge talud af en bleef, doordat een van de portieren was opengesprongen, hangen boven een langs deze weg lopende sloot. De auto werd totaal vernield. Een van de twee inzittenden jongelui uit Am sterdam— werd licht gewond. Na ge neeskundige behandeling in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden kon hij huiswaarts keren. Foto LD/Holvast Miljoen vluchtelingen in Zuid-Vietnam Hoe lui wordt het hart? (Van redacteur ruimtevaart) Zaterdag hopen de Amerikanen de Gemini-VII te lanceren vanaf de basis Kaap Kennedy. Aan boord zul' len zich de ruimtevaarders Frank Borman en James Lovell bevinden. Hun opdracht is 14 dagen lang de aarde te wentelen in hun cabine waarin zij niet meer ruimte hebben dan twee man op de voorbank een betrekkelijk kleine personenauto. Dat brengt allerlei problemen Uit een raampje van een auto kun nen de inzittenden nog wel wat weg gooien als ze 14 dagen onderweg zijn zonder uit te mogen stappen. De ruimtevaarders kunnen dat niet doen. Enfin, dat zijn problemen die mettertijd waarschijnlijk vlottere op lossingen zullen krijgen dan thans het geval is, maar voorlopig zullen de astronauten deze moeilijkheden moeten nemen voor wat ze zijn. Veertien dagen lang, nauwkeuriger gezegd 329 uur en 30 minuten, zullen ze om de aarde moeten cirkelen, 206 maal op een hoogte van ongeveer 300 kilometer. In die tijd worden voornamelijk allerlei proeven ge nomen op het gebied van het men selijk uithoudingsvermogen en invloeden van de gewichtsloosheid en zwakke kosmische stralingen op het menselijk lichaam. In het bijzonder is men benieuwd naar de hartwerking van de ruim tevaarders na hun vlucht van weken. Het hart behoeft niet zo tensief te werken als op aarde bij schijnbare gewichtsloosheid en het is mogelijk dat de hartspieren en sturende zenuwstelsel zich aanpassen en lui gaan worden, waardoor moei lijkheden kunnen optreden wanneer de ruimtevaarders weer in de male aardse omstandigheden terug keren. Daarvoor zijn aanwijzingen gevonden na de langdurigste Rus sische en Amerikaanse ruimtevluch- ten. Er zijn nog veel meer interes sante problemen waarover deze lang durigste ruimtevlucht nadere gege vens zal kunnen verstrekken. Ouur-record De langste ruimtevlucht was in augustus 1963 die van de Rus Bi- kowski, die op enkele minuten na 5 etmalen rond de aarde cirkelde, In augustus 1965 maakten de Ame rikanen Cooper en Conrad in de Gemini-V een vlucht van zeven et malen, 22 uur en 55 minuten. Dit record staat nu op het punt ge broken te worden. Tot dusver hebben de Amerikanen ruim 641 man-uren ruimte-ervaring, de Russen slechts 511. De Amerika nen gaan hun ervaringsduur nu meer dan verdubbelen. Ontmoeting Overigens wordt de eentonigheid van de vlucht voor de ruimtevaar ders Borman en Lovell gebroken door een voorgenomen ontmoeting met de Gemini VI die eigenlijk al op 25 oktober jL een vlucht van twee et malen had moeten maken. Daarbij stond een ontmoeting op het pro gramma met een bemande agena- rakef Deze vlucht ging niet door, doordat de agena-raket, die ander half uur voor de Gemini-capsule werd gelanceerd, niet in een baan om de aarde kwam. Een nieuwe ra ket van dit type was niet gereed en de Amerikanen besloten toen deze ontmoeting uit te stellen tot een Ge- mini vlucht in 1966. Het gaat daar bij om het daadwerkelijk enteren van twee ruimtevoertuigen, hetgeen niet het geval is bij de komende vlucht van de Gemini's VII en VL De Gemini-VI is nu voorbestemd om op 13 december te worden ge lanceerd. Deze ruimtecabine met de i astronauten Schirra en Stafford zal de dan reeds negen dagen om de aarde cirkelende Gemini-VII opzoe ken en met deze zuster-capsule in formatie door de ruimte vliegen. Zo mogelijk moet de afstand tussen bei de cabines slechts enkele decimeters bedragen. Het zal dan het eerste ruimtekwartet zijn dat zich presen- seert in de slechts 8 jaar oude ruimtevaartgeschiedenis en de slechts viereneenhalf jaar oude geschiedenis van bemande ruimtevaart. De Gemi- ni-VI zal slechts twee etmalen in de ruimte blijven en eerder landen dan de lang tevoren gelanceerde Ge mini-VII. Krachtproef voor lanceerbasis Overigens is de lancering van het ruimtekwartet ook een krachtproef voor de waarlijk wel goed-uitgeruste lanceerbasis Kaap Kennedy. Beide ruimtevaartuigen moeten namenlijk van hetzelfde lanceerplatform wor den gestart. Het is nog nooit gepres teerd binnen een tijdsbestek van ne gen dagen twee raketten met be mande ruimtevaartuigen van het zelfde platform te lanceren. Men geeft de hele operatie van de ont moeting van de twee capsules dan ook niet meer dan 50 procent kans van slagen. Het Gemini-programma van de Amerikanen voorziet in nog een reeks lanceringen van dergelijke tweemans-capsules. In februari a s. De astronauten James Lovell jr. (links) en Frank Borman die morgenavond omstreeks half acht Nederlandse tijd gelanceerd moeten worden voor een veer tiendaagse ruimtevlucht. moet de Gemini-VII met de astro nauten Armstrong en Scott een drie daagse vlucht maken met als voor naamste opdrachten een entering van een onbemande Agena-raket en een ruimtewandeling van Scott van ongeveer anderhalf uur, d.w.z. een volledige omwenteling rond de aar de. In de daaropvolgende Gemini- IX vlucht, te maken door See en Bessette, moet deze ruimtewandeling herhaald worden en zo mogelijk uit gebreid. Het is evenwel ook mogelijk dat dan de eerste poging zal worden ondernomen om een ruimtevaarder uit zijn cabine te laten stappen zon der dat hy met een lijn aan de capsule is verbonden. Dan zal dit uitstapje van korter duur zijn. Ten noordoosten van de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi zijn gis teren twee raketbases aangevallen, aldus is gisteren in Saigon meege deeld. Bij de aanvallen van gisteren gingen twee Amerikaanse bommen werpers verloren. Zij werden neerge haald met conventioneel luchtdoel geschut. De Noordvietnamezen vuurden ook een viertal „Sam-raketten" af, maar geen van deze projectielen trof doel. Verder zijn twee „Phantoms" van het met kernmacht voortbewogen vliegdeksohip „Enterprise" verloren gegaan. Een ervan werd door de Viet- cong neergeschoten, de ander stortte bij het vliegdekschip in zee. In Saigon is bekendgemaakt, dat piloten van de Amerikaanse lucht- maent in de eerste tien maanden van dit jaar meer dan 32.000 aan vallen hebben gedaan op de Viet- cong en Noord Vietnamese troepen en installaties in Zuid-Vietnam. In no vember werden meer dan 5.000 vluchten gemaakt, aldus een Ame rikaanse woordvoerder. In totaal rijn de V.S. bij deze aanvallen 150 vliegtuigen kwijtgeraakt. De Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft voorspeld, dat het aantal vluchtelingen in Zuid-Viet- nam tegen het einde van dit jaar het cijfer van een miljoen zal be reiken. Kennedy, die onlangs een bezoek aan Vietnam bracht, zei dat er op het ogenblik 800.000 vluchte lingen in het zuiden zijn. 'n geschenk voor moeder? Oost-Duitsland heeft bekendge maakt, dat het „een solidariteits- geschenk" zal geven aan „het held haftige (Noord) Vietnamese volk" (Van onze Groningse correspondent) Het Leeuwarder gezin A. Hoekstra wil niet meer in de bovenwoning aan de Nieuwe Buren 65 wonen. Dinsdagavond heeft namelijk een rat van ongeveer 15 centimeter groot, de 21-jarige mevrouw Hoek stra—Van der Werf aangevallen* Het dier vloog tegen de verschrikte I vrouw op. Ondanks het feit dat ze de 1-jarige Hernia op de armen PaUZC had. '«rist de rat van zich af te schudden. Het toonaangevende Amerikaanse Anton Hoekstra. PTT-empIoyé, bied de „New York Times" waagt telde dta hU 's-avonds vandaag in een hoofdartikel om „een redelijk lange pauze" in de bom bardementen op Noord-Vietnam. Volgens het blad kunnen de Ameri kanen er zeker van zijn dat de oor log in Vietnam zich verder zal uit breiden. „Uitbreiding heeft niet geleid tot vrede of tot overgave van Noord- Vietnam eerder het tegendeel". De schrijver van het artikel pleit voor een pauze in de bombardemen ten, „maar dan langer dan de sym bolische vijf dagen van begin van dit jaar". Van een dergelijk besluit zou de Veiligheidsraad officieel en in het openbaar in kennis moeten worden gesteld om de ernst van het Amerikaanse verlangen naar vrede kenbaar te maken, aldus het blad. De schrijver van het artikel twijfelt er aan of Hanoi en Peking bereid zijn de strijd te staken en te onder handelen, „maar uitbreiding van de oorlog maakt Noord-Vietnam steeds meer afhankelijk van China". De benedenbuurman van Hoekstra, de heer J. Knoops, noemde de aan. wezigheid van een rat bij zijn bo venburen niets bijzonders. Een paar maanden geleden hebben ratten 80 van mijn kanaries opgevreten. Ik heb hier vier ratten gevangen, en die waren wel 5 keer zo groot als deze, aldus de heer Knoops. Intus sen tracht de heer Hoekstra bij volkshuisvesting een andere woning te krijgen. Tweede-kamercommissie Buitenlandse Zaken (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns heeft in voorzichtige bewoordingen de Ameri- i kanen aangeraden een nieuw initiatief te nemen in het Vietna- j mese conflict. „Het opschorten van de bombardementen op Noord- Vietnam en het doen van een beroep op de voorzitter van de Geneefse conferentie van 1954 zou de Amerikaanse positie onge twijfeld veel goed doenzo zei de bewindsman gisteravond in de bijeenkomst van de Tweede-Kamercommissie van Buitenlandse Zaken. of acht gestommel in de keuken hoorde. Mevrouw Hoekstra ging een kijkje nemen, maar bemerkte niets. De tweede keer zag zij echter een rat slepen met een complete banketstaaf. Lijkwit kwam de vrouw in de kamer en waarschuwde haar man. De heer Hoekstra legde vervolgens een ander stuk op het aanrecht en ging op wacht staan. De rat kwam terug. De man was echter niet snel genoeg, en de rat ontsnapte aan de driegende klap van een pook. Terwijl de man nog bezig was de schuilplaats van het dier te zoeken, hoorde hij een gil in de kamer. De rat was naar de kamer gevlucht en daar tegen de vrouw opgevlogen. Het was inmiddels half twaalf des avonds geworden. „Ik blijf hier geen moment langer", riep de vrouw. Haar driejarig doch tertje Alita slaapt namelijk op de grond voor het bergmeubel, terwijl de ouders in de bedstee slapen, 's Avonds laat besloten man en vrouw met de twee kinderen naar schoonmoeder, de 62-jarige weduwe Hoekstra te gaan. Daar logeert het gezin nu al twee nachten. De heer Hoekstra slaapt echter nog thuis, omdat er voor h?m geen plaats is. Mr. Luns meende, dat een dergelijk gebaar wél enig risico waard zou zijn. Tijdens de discussie in de kamercommissie was wel gebleken, dat het parlement de ongerustheid het Vietnamese conflict groeit. E.E.G. Indonesië Ook 5 men niet tevreden over de gang van zaken in de EJ2.G. Het so cialistische kamerlid Patyn stelde het Britse publiek door middel een open brief duidelijk te ma ken, dat Engeland zich moet aan sluiten bij de EB.G. De brief zou door of namens de Nederlandse re gering geschreven moeten worden en gepubliceerd moeiten worden in het gezaghebbende Britse dagblad de Times. Staatssecretaris De Block (Buiten landse Zaken) deelde zijn mening, dat Engeland dient toe te treden. Maar voor de brief voelde hij niets. r het om gaat, weten toch wel hoe de kaarten liggen, zo ongeveer was zijn mening. Wat Indonesië betreft, zei minister Luns, dat het Nederlandse beleid blijft gericht op geleidelijke ontplooi ing van de vriendschappelijke betrek kingen met dit land. Nederland wil bij de besprekingen over de schade vergoedingen wel rekening houden met de zwakke financiële positie van de republiek. Minister Luns wees erop, dat in Indonesië een duideiyke weerstand bestaat om te spreken over de Ne derlandse eisen. Een aanvaardbare oplossing achtte hij echter niet uit gesloten. „Aan bedragen zyn we ech ter nog lang niet toe", aldus de be windsman. Russische joden gering aan te dringen op verbetering van de positie van de Russische jo den. De aandrang was het gevolg van een resolutie van de Raad van Europa, waarin de aandacht wordt gevestigd op een aantal discrimine rende maatregelen. Zo is het joden niet mogeiyk vrijelyk over bijbels, religieuze artikelen en eigen dagbla den te beschikken. Ook is het hun onmogeiyk desgewenst naar Israël te emigreren. Mr. Luns zei dat hy al eerder zyn best had gedaan. Hy be loofde de suggestie van de heer Goedhart (P.v.d.A.) niet te vergeten om de zaak ter sprake te brengen als zyn Russische collega Gromiko vol gend voorjaar ons land bezoekt Verder gaan Minister Luns gelooft, dat de vyf een botsing met Frankrijk niet uit de weg zullen gaan en desnoods zonder Frankryk verder zullen bouwen aan de E.E.G. In dat geval kan een ver- dragswyziging niet uitbiyven, aldus de minister. Mr. Luns was niet erg duideiyk over de vraag of by dit ver dergaan van de vyf ook gedacht moet worden over uitnodigingen voor de E.V.A.-landen. Of daarvoor nu al diplomatiek vooroverleg nodig is wilde mr. Luns niet in het openbaar bespreken. Voor de V.N. De Beneluxlanden voeren onder handelingen over de vorming van een gemeenschappeiyk contingent ten dienste van de vredesmacht van de Verenigde Naties, zo deelde staatssecretaris Van der Soel (Bui tenlandse Zaken) mee. Er wordt ge streefd naar een gemeenschappeiyke oefening en opleiding van de betrok ken militairen. Hagenaar trachtte jongen op trottoir dood te rijden De Haagse politie heeft een 28- jarige tegelzetter uit Den Haag aan gehouden wegens poging tot doodslag. Na zondagavond 28 november een 16- jarige jongen te hebben gedreigd hem te zullen doodrijden, trachtte de te gelzetter zyn plan even later uit te voeren, toen de jongen op de stoep langs de huizen liep. De jongen kon in een portiek springen. De tegelzetter had zyn auto op de Ravelstednstraat geparkeerd. Daar de wagen als het ware klem stond tussen andere auto's, wat moeilyk- heden opleverde by het wegrijden, begon de tegelzetter te „bumperen" tot er voldoende ruimte was om zyn wagen op de weg te krijgen. Eén de auto's die werd geraakt, was van een vrouw, die de tegelzetter vroeg of het niet anders kon. Hy had maling aan deze opmerking waarop de 16-jarige zoon van de aar buiten ging en tussen zyn moeders wagen en die van de tegel zetter ging staan. De tegelzetter riep tegen de jongen, dat als deze er bleef staan, hy hem dood zou ryden. De Jongen koos voor zyn leven en zei zyn moeder de poli tie te zullen bellen. Hy deed dit in telefooncel. Toen hy naar huis terugliep, bleek, dat de tegelzetter uit de file was gekomen en een blokje ">m was gegaan. In de Rave- steinstraat kreeg de tegelzetter de jongen weer in de gaten. Met zyn auto vloog hy het trottoir op. Ter- uwemood kon de jongen de aan slag ontkomen, louter door het toeval !n portiek aanwezig was. V J personen zyn van deze poging tot doodslag getuige. Stiptheidsactie bij Belgische telefooncentrale (Van i Brusselse correspondent) De stiptheidsactie van het perso neel van de Belgische telefooncen trales is met nieuwe hevigheid op gelaaid. Het kan uren duren eer verbindingen tot stand komen. Dat geldt niet alleen voor intercommu nale of internationale, maar ook voor gewone stadsgesprekken. Zo is het al gebeurd dat een huis in Binche is afgebrand omdat de brandweer telefonisch niet snel ge noeg te bereiken was. Geruchten melden dat enkele malen by ver keersongelukken medische hulp eveneens te lfiat is gekomen. De reden van dit alles is de ge meenschappeiyke actie van een „kartel" dat leden van katholieke en socialistische vakbonden van het technisch personeel verenigt, zy zyn van oordeel dat de directie, in casu de minister, hun niet de erkenning geeft waarop zy recht menen te hebben. Ter verontschuldiging heeft het zogeheten gemeenschappeiyk front nog verklaard dat de vertra gingen minder het gevolg zyn van de stiptheidsactie, dan wel van de omstandigheid dat er niet genoeg technisch personeel is en dat de dienstregeling verkeerd is. Het dreigt met verscherpte actie wanneer niet voor 1 januari een bevredigende op lossing is gevonden. Geen sprake van eigen politiek van de CIA De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft na- drukkeiyk tegengesproken, dat de Centrale Inlichtingendienst (CIA) van de V.S. de regering een politieke gedragslyn voorschrijft. De dienst vervult een nuttige taak op goede wyze, aldus de minister. Rusk sprak op de slotzitting van een conferentie in he' Witte Huis over internationale samenwerking in antwoord op vragen van enkele van de 2.000 deelnemers. Een van de vra genstellers had een schrifteiyke ver klaring ingediend waarin stond dat CIA een eigen politiek schynt te ma ken die helemaal los staat van het publiek en zelfs van de regering. Rusk antwoordde: „De CIA maakt geen politiek en neemt geen initia- tiven tot acties waarvan de hoge po litieke leidslieden van de regering geen weet hebben. In de sloppen en stegen van de wereld is een hard ge vecht aan de gang. Dit is een stryd die niet geheel kan worden overgela ten aan de andere zyde".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4