r J „Rijnland" wijst kritiek van Haarlemmermeer af ©SI- GOLDEN FICTION FILTER n MUTATIES BIJ „RIJNLAND" Storm was oorzaak gevelinstorting Diep gezonken H. A. Vriend overleden Ouders van studenten gasten universiteit Vóórlichting op 11 december Mmm Rus stelt voor militair budget te besnoeien VROUWELIJKE BEAT-GR0EP NAAR LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 DECEMBER 1963 TWEEDE BLAD Tijdens begrotingsvergadering in Leiden: Hoogheemraadschap Rijnland heeft de kritiek afgewezen, die de dijkgraaf van Haarlemmermeer onlangs op Rijnland heeft uitgeoefend. Hij deed dat tijdens de begrotingsbijeenkomst, die in het ge bouw van het hoogheemraadschap in Leiden werd gehquden. De Haarlemmermeer se kritiek hield in. dat Rijnland nog steeds geen uitsluitsel zou hebben gegeven over een in januari van dit jaar ge daan verzoek tot het stichten van een gemaal aan de Ringvaart in Hillegom. seldijk tussen Waaiersluis r op, dat i de daarop gelegen weg alsmede ter vergemakkelijking van het toekom stig onderhoud daarvan. Met diver se particuliere eigenaren zijn nog on derhandelingen gaande. Eveneens besloot de Vergadering aan de gemeente Haarlem, ten be hoeve van de realisering van het uit breidingsplan „Grote Sluis" onder Spaarndam, te verkopen enig aan de westzijde van deze Rijnlandse sluis gelegen land en water, in hoofdzaak voor woningbouw bestemd. (Advertentie) ALLEEN VANAVOND van 6—9 uur. GROTE FLES ADVOCAAT 2,49 DE VRIES Supermarkt Begroting De begroting voor het dienstjaar 1966 werd vastgesteld overeenkom stig het voorstel van Dijkgraaf en hoogheemraden. De gewone dienst sluit met totalen aan ontvangsten en uitgaven van f4.488.100 tegen f3.902.500 van 1965. Ondanks de voor 1966 in vergelijking tot 1965 ongunstige factoren van het wegval len van een bijdrage uit de algeme ne reserve en van de noodzakelijk- Mr. Schokking Rijnlandse zijde, zodra men met het plan werd geconfronteerd, zeer ern stige vrees opkwam voor een niet aanvaardbaar zoutbezwaar op Rijn lands boezem ter plaatse, met name gelet op de bollencultuur in de aan grenzende bollenstreek. De nodige Rijnlandse beslissingen of al dan niet medewerking aan de stichting van een gemaal op de ge projecteerde plaats zal kunnen wor den verleend, vereisen derhalve diep gaand technisch onderzoek. Het pol derbestuur werd daarvan reeds vóór de zomer mondeling op de hoogte gebracht, terwijl in oktober een schriftelijke bevestiging volgde. De zeer grote belangen gemoeid met de zorgelijke kwaliteit van Rijnlands boezemwater nopen het hoogheem raadschap tot een zorgvuldig beleid. Er is geen sprake van, dat Rijn land, toen het eenmaal met het pol- I derproject werd geconfronteerd, niet met de nodige voortvarendheid zou hebben gehandeld. De dijkgraaf In de in Leiden gehouden begro- betreurt het dan ook ernstig dat in I tingsvergadering van het Hoogheem- de vergadering van hoofdingelanden raadschap Rijnland werd afscheid van de Haarlemmermeerpolder een genomen van de hoofdingelanden G. voorlichting was gegeven, die niet G. Loggers, burgemeester van Aals- door de feiten werd gesteund. meer en J. J. Meijer te Hoofddorp, Het neerstorten van een gedeelte idie in het komende zittingjaar geen I gebouw aan het Leidse Stationsplein Vertraging deeI meer zu',en Uitmaken van Rijn- geheel te wijten heid van hogere uitgaaf-ramingen in verband met loon- en prijsstijgin- i gen, kon bij een scherpe calculatie voor 1966 een sluitende begroting voor de gewone dienst worden be- I reikt met een omslag van f 19.60 per j hectare voor het ongebouwd eigen- I dom en van f2.80 per f 100 belast bare opbrengst voor het gebouwd eigendom. In de cijferopstelling werd reeds rekening gehouden met de voorgenomen uitvoering van de nieu we reglementaire voorschriften op het punt van de zorg voor de water kwaliteit. Aan de Zijllaan- en Meijepolder werd toelating verleend de bestaan- dc middelen van uitmaling op de boezem te vermeerderen door stich- ting van een nieuw singelgemaal aan het einde van de voormalige Meije- watering. Aan de Rijnenburgerpol- j der werd zodanige toelating verleend ten behoeve van de stichting van een nieuwe bemalingsinstallatie, uit slaande op de Oostvaart een zij- water van de Oude Rijn zulks ter I vervanging van de buiten gebruik te stellen polderwindmolen. Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 Onderzoek Stationsflat voltooid Voor filterrokers met een eigen stijl 'T50' GEREF. KERKBOUW IN M0RSKWART1ER Ook bestreed mr. Schokking de mening, dat de totstandkoming van het aardgashet vertraging ondervindt door gebrek aan tijdige medewerking van vergunning verlenende water schapsorganen. In werkelijkheid vloeien deze vertragingen voort uit de omstandigheid, dat het met de voorbereiding belaste Amerikaanse ingenieursbureau onbekend was met de bijzondere terreingesteldheid in de Hollandse poldergebieden. De NV Gasunie die de leidingen aanlegt heeft pas later Nederlandse wa terbouwkundigen ingeschakeld. Bo vendien heeft de Gasunie te weinig tijd uitgetrokken voor het noodzake lijke overleg. Overeenkomstig Amstellands ver zoek werd besloten de in 1951 tussen Amstelland en Rijnland aangegane overeenkomst inzake wederzijdse hulpverlening op het punt van wa- terinlating en waterlozing, ingaande 1 januari 1966 te beëindigen. De overeenkomst werd vrijwel uit sluitend gehanteerd om rechtstreek se wateronttrekkingen door enige Amstellandse polders en particulie ren aan Rijnlands boezem centraal te reguleren; een regulatie die, gezien het geringe rechtstreekse Am stellandse belang, van dat hoog heemraadschap in de praktijk on evenredig veel bemoeiingen bleek te vergen. De sporadische gevallen van nood, waarin wateraflating of -inla ting via de Tolhuissluizen nodig mocht blijken, zullen in de toekomst buiten overeenkomst in goede na buurschap ad hoe geregeld kunnen worden. Beëindiging van de overeen komst zal meebrengen, dat van Rijnlandswege voor de verschillende wateronttrekkingen aan de direct be langhebbenden rechtstreeks vergun ning zal worden verleend. Enige opstalcanons en huren wer den aan het huidige prijsniveau aangepast. Voorts werd besloten van de gemeente Gouda te kopen diver se percelen grond deel uitmakende van de bij Rijnland in beheer en onderhoud zijnde noordelijke IJs- lands bestuur. De raterkwalitei t' thans als volgt samengesteld. Voor Rijnland: mr. F. M. A. Schokking te Leiden, voorzitter, G. Eijken te Half. weg en mr. A. J. O. baron van Wasse. naer van Catwijck te 's-Gravenhage; voor de gemeente Leiden: mr. G. C. van der Willigen te Leiden, vice- voorzitter; voor de overige Zuidhol landse gemeenten binnen Rijnland: Th. J. Arts te Gouda; voor de ge meente Haarlem: D. A. J. Spek te Haarlem: voor de overige Noordhol-, landse gemeenten binnen Rijnland drs. R. J. de Wit te Amsterdamvoor de Kamers van Koophandel en Fa brieken binnen Rijnland: dr. J. C. Derksen te Gouda en mr. A. G. de Blécourt te Heemstede. Als haar secretaris wees de commissie aan dr. H. van der Linden, secretaris-rent meester van Rijnland. De commissie heeft op 22 oktober 1965 met haar werkzaamheden een aanvang ge maakt. Toegelaten werden de onlangs her benoemde hoofdingelanden mr. Th. C. M. A. Elsenburg te Amsterdam (gebouwd eigendom, gemeenten Am sterdam, Bloemendaal en Heem stede), N. van Reeuwijk Jzn te Ab- benes (ongebouwd eigendom, 7e dis trict) en M. Visser te Alphen aan den Rijn (ongebouwd eigendom, 10e dis trict), alsmede de onlangs herbe- moemde hoofdingelanden-plaatsver vangers B. K. Buurman te Heem stede (gebouwd eigendom, gemeenten Amsterdam, Bloemendaal en Heem stede». A. P. W. Stokman te Abbe- nes (ongebouwd eigendom 8e dis trict) en C. Kempenaar te Aarlander- veen (ongebouwd «gendom, 10e dis trict). Eveneens .werd toelating verleend aan de nieuw benoemde hoofdinge landen mr. F Th. Dijckmeester te Hoofddorp (gebouwd eigendom, ge meenten Aalsmeer en Haarlemmer- De bouwcommissie der Geref. Ker- I ken heeft opdracht ontvangen om j aan de hand van een schetsplan een definitief plan uit te werken voor de bouw van een gereformeerde kerk de gevelbekleding van het flat- Iin het Morskwartier. Gedacht worat het begin van deze week is bijna aan «n Werkzaal met plm. 400 zit- eersomstaiidigheden. Dat is gebleken uit het zo- Plaatsen, een grote en twee kleine J juist voltooide onderzoek van de dienst bouw- en woningtoezicht van de vergaderruimten, een ruime hal, een gemeente Leiden. In dergelijke grote gebouwen worden tussen de verschil- I pastorie en kosterswoning, lende gedeelten zogenaamde dilletatievoegen aangebracht, die het krimpen Zoals bekend maken de geref or en uitzetten van het materiaal moeten opvangen. Deze voegen worden op- meerden m jlezeomgeving gevuld met zacht materiaal, zoals roodkoper of plastic. De voegen in de ve*e jarer stationsflat waren nog erg stug en door de sterke wind, die in een dergelijk gebruik i hoog gebouw altijd voor beweging zorgt, drukten de beide penanten naast tha-kerk. de voeg krachtig tegen de gemetselde gevelbekleding, doordat de stugge 1 dilletatievoeg de speling niet kon opvangen. Daardoor raakte een brok metselwerk los en dit heeft de hele gevellijst meegesleurd. Bouw- en woning toezicht heeft in eerste instantie het aannemersbedrijf N.V. J. P. van Ees teren opgedragen voorzieningen te treffen, welke het verder neervallen van gevelbekleding voorkomen. Dat is onmiddellijk na het ongeval gebeurd. Nu de uitslag van het onderzoek bekend is geworden, is daar nog de eis bij gekomen dat de hele zaak opnieuw moet worden bekeken en zo nodig moet worden veranderd. Het aannemersbedrijf is hier inmiddels mee begonnen. (Het wil ons onjuist voorkomen de oorzaak van het ongeval „bijna ge heel" in de weersomstandigheden te zoeken. Men kan jaarlijks verschillende perioden verwachten met regen en- wind, zoals die onlangs optraden. Het komt niet te pas dat van nieuwe gebouwen onder dergelijke vrij normale weersomstandigheden delen van muren naar beneden komen zetten. De oorzaak moet derhalve niet uitsluitend in het weer gezocht worden, maar. onzes inziens toch ook in de toepassing van een blijkbaar onveilige con structie. Red. LD.). Twee aan het Rapenburg wonende dames hoorden gisteravond omstreeks kwart over elf klaaglijk hulpgeroep uit een drie meter diepe bouwput nabij de Sint Jeroensbrug. De dames waarschuwden onmiddelijk de politie, die op haar beurt een onderzoek instelde op de plaats van het mysterie. Het hulpgeroep bleek afkomstig te zijn van een 83-jarige Leide- naar, die te diep in het glaasje had gekeken en als gevolg daarvan letterlijk, in de put was geraakt. De oude man had in zoverre geluk, dat er in de put niet veel water stond. De dienaren van de Heilige Hermandad hebben hem met behulp van touwen en ladders uit z\)n netelige positie weten te bevrijden. WIJNEN nergens voordeliger DE VRIES Supermarkt Vriend, oud-administrateur oud-inspecteur van het onderwijs ter gemeentesecretarie van Leiden. De heer Vriend werd 21 Juni 1889 geboren te Odoorn (Dr), waar hij op 18-jarige leeftijd ter gemeentesecre tarie aldaar zijn ambtelijke loopbaan aanving. Een jaar later verwisselde (Advertentie) WIJNEN nergens voordeliger DE VRIES Supermarkt meer), P. Bos te Vijfhuizen (onge bouwd eigendom, 3e district) en B. C. Hijkoop te Zwammerdam (onge bouwd eigendom 9e district), alsmede aan de onlangs nieuw benoemde hoofdingelanden plaatsvervangers H. P. Th. Kolk te Aalsmeer (ge bouwd eigendom gemeenten Aals- Haarlemmermeeren C. J. Op zaterdag 11 december a.s. zal en honderdtal ouders van tweede- derdejaars studenten in de schei- Blom te Halfweg i ongebouwd eigen-1 kun<je en de psychologie gast zijn dom. 3e district I. van de Leidse Universiteit. Er zyn Als plaatsvervangend hoogheem- j twee redenen die geleid hebben tot raad voor het jaar 1966 werd aange-1 de organisatie van dit experiment, de hoofdingeland C. G. M. dat in enigszins andere vorm vorig Meskers te Noordwijkerhout. jaar aan de Technische Hogeschool in Eindhoven reeds heeft plaatsge had. De voorlichting van en over de Universiteit begint, als de eind- examinandi en hun ouders op de jaarlijkse voorlichtingsdag in januari was. In 1919 kreeg hij een aanstelling als hoofdcommies chef van de af deling onderwijs in de gemeente Dor drecht. Twee jaar later kwam de heer Vriend naar Leiden, thans in de rang van referendaris en eveneens als chef va de afdeling onderwijs. In 1950 volgde zijn bevordering tot gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten er zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Officiële publikaties Leiden komen. Dan kunnen zij administrateur en in 1955 werd hem zich informeren over studierichtin- OP de meest eervolle wijze wegens het gen en toekomstmogelijkheden. Wan- I bereiken van de pensioengerechtigde neer evenwel de studie pas goed be- leeftijd ontslag verleend, gint, wordt de voorlichting van de j De heer Vriend stond in ambtelijke Universiteit aan de ouders minder. en onderwijskringen bekend als een Een grote eenzijdigheid kan schuilen bekwame en integere figuur, die een in de „verhalen" waarmee studenten goede sfeer om zich wist te scheppen, hun ouders meestal verrassen. Het Hij was een humaan chef en een is echter in het belang van de stu- j ambtenaar, die altijd tot dienstbe- denten en hun ouders, dat er een toon en helpen bereid was. goede beeldvorming over studie en j De heer Vriend vervulde ook UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bfj onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: dr. T. Beugeling, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Biofysica; dr. H. A. M. Huls man. tot wetenschappelijk hoofd medewerker in tijdelijke dienst bij de Inwendige Geneeskunde II; drs. M. Kooij, tot wetenschappelijk mede werker in vaste dienst bij de Fysio logie; dr. B. Leigh, tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescher ming; mevr. dr. J. L. den Otter- Robert, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de Theo retische Organische Chemie; dr. P. Jvan der Schaar, tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de Thorax-Chirurgie; J. D. Schendstok, arts, tot wetenschappe lijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Inwendige Geneeskun de: dr. L. Schutte, tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de Organische Che mie; mevr. drs. E. M. Blok-van der Voort, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de Socio logie; drs. J. P. Warns, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Conflictpsy- studieproblemen ontstaat. scheidene functies in het Leidse j chologie. Voorts is uit onderwijsresearch ge- openbare leven. Zo bekleedde hij ge- bleken, dat onbekendheid van de I durende vele jaren het voorzitter - I ouders met de situatie, waarin hun schap van de vereniging „Grunne- j kinderen verkeren bij een academi- gerlaand". Voorts was hij een aantal j sche studie, oorzaak kan zijn van vele jaren voorzitter van het bestuur der j en velerlei moeilijkheden en studie- I Eerste Leidsche Schoolvereeniging en vertraging. Deze onbekendheid kan van de Vereniging voor Pedagogiek, voortkomen uit het feit, dat de stu- dent voor het eerst in de „familie- j traditiede Universiteit is binnen- De crematie van het stoffelijk De Sow jet-Unie heeft vandaar in getreden, of ook uit de veranderin- overschot zal a.s. dinsdagmiddag om j de VN voorgesteld om de militaire gen die zich in de jongste tijd aan de j i uur geschieden in het crematorium I begrotingen in de gehele wereld met Op maandag 6 december, dinsdag 7 december, maandag 27 december en dinsdag 28 december 1965 zal achter de normale huisvuildienst een extre- grofvuildienst worden Ingeschakeld Kerstver- van 14 m3 netjes ge- r of v 1 u Hierbij kan St. Nicolaae. pakking tot een ma: worden meegegeven, bundeld. Het vuil dient u pas aan te bieden wanneer de extra wagen zioh door een bel aankondigt. Men mag dius niets naast de emmer en van tevoren bul ten zetten. Leerlingetjes van de tweede klas van de her vormde) Marijkeschool in Noordwijk aan Zee vormden gistermiddag eén ere-haag voor de Leidse Pieterskerk. Dat viel wel te begrijpen, want het was de trouwdag van hun „juf". De onderwijzeres, mej. Liesbeth du Pon uit Leiden, trad namelijk in het huwelijk met haar stadgenoot, de heer Fred Mugge. Het huwelijk werd in de het Leidse Stadhuis voltrokken en in de Pieterskerk door ds. D. f. Vossers ingezegend Later op de middag was er een receptie in een van de zalen van de Vredeskerk. waar de schoolkinderen rijkelijk door hun ..juf" werden getrakteerd. (Foto LD/Holvast) Universiteit hebben voorgedaan. De te Velsen. vele nieuwe specialismen, die de studierichting anders maken dan vroeger en de studieduur kunnen verlengen, zijn nog te weinig aan vele ouders bekend. Omdat het een eerste experiment betreft, heeft de Vergadering van Leidse Studenten Faculteiten die deze dag heeft georganiseerd in nauw overleg met de universitaire autoriteiten, zich beperkt tot een uit nodiging aan de ouders van tweede en derdejaars studenten in de schei kunde en psychologie. Op het programma staan onder meer een ontvangst en een toespraak door de rector magnificus, prof. dr. J. Dankmeijer, een lunch op de Mensa van het Prytaneum, aange boden door het college van curato ren, bespreking van enkele facetten van de desbetreffende studie. Rond leiding door gebouwen en instituten, en kennismaking, resp. gedachten- wisseling met studentendecanen, -artsen, -pastores en -psychologen. WIJNEN nergens voordeliger DE VRIES Supermarkt 1(1 lot 15 pet. te besnoeien deel van het zo uitgespaarde geld te besteden aan economische hulp aan j ontwikkelingslanden. j De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin de Ge- neefse ontwapeningsconferentie wordt verzocht haar pogingen om te komen tot algemene en volledige ontwapening zo spoedig mogelijk voort te zetten. De resolutie die door Cyprus was Vrouwelijke beatgroepen zun nog ',"*ediend' werd met 78 '«mmen geen schering en inslag. Leiden ««nmen tegen en »i)f maakte onlangs kennis met .Sonja j o^i,eHn^gln «^^«"ke heef"het Leidse StadsgeXLÏÏ1 Ca:"d?se persbureau '»"d«« te laten horen hoe goed zij de electrische gi taren kunnen bedienen. „The Liver- birds" heten de vier Liverpoolse meis jes. die door het Kennemer Impres- sariaat in samenwerking met G. E. Klap voor enkele voorstellingen naar Nederland zijn gehaald. Aan het pro- gcdeeld. Canada zou China willen overha len deel te nemen aan (ie ontwape ningsconferentie op wereldniveau die in 1966 of 1967 gehouden zal wor den. China heeft woensdag laten we ten dat het niet aan deze ontwape ningsconferentie zal deelnemen als p-amma in de Stadsgehoorzaal wer- het niet met al „zijn legitieme rech ten votf er mee „Peter and the BUz- j ten" tot de volkerenorganisatie wordt b(5 onbekenden, toegelaten en de vertegenwoordigers het Nederlandse popart-medium van nationalistisch China niet uit d« VN worden verwijderd. The Selflück.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3