Jumping Jewels moeten andere naam kiezen PANTOFFELS ss 6,95 en Frankrijk Platen voor een nieuwe kerk het overhemd vele troeven Monster in Siberië is een verzinsel Duo DeRaaff-Sch utte bestaat 25 jaar LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. EIS IN KORT GEDING: Hol, da's een goed Idee, moet tt vaker doen: (Van onze correspondent) Het conflict tussen Herman Batelaan en de Jumping Jewels, dat sinds enkele weken de Nederlandse tienerwereld bezig houdt, is gisteren in kort geding voorgelegd aan het oordeel van de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. Stheeman. Namens de manager van de Jewels vroeg mr. J. Knoppens op straffe van een dwangsom van 500 gulden per overtreding een verbod aan de Jumping Jewels, om zonder goedkeuring van zijn cliënt onder die naam op te treden. Het recht om de naam Jumping Jewels te gebruiken berust by de heer Batelaan. Verder vroeg mr. Knoppens mr. Stheeman de Jum ping Jewels te verbieden, al dan niet onder die naam gezamelyk op te treden, hun opdrachtgever mee te delen, dat de heer Batelaan de re cette niet in ontvangst mag nemen en uitlatingen te doen die de goede naam van de heer Batelaan scha de kunnen doen. Met Rob de Nijs De Jumping Jewels hebben het voornemen te gaan optreden met Rob de Nys, die na een ruzie met de Lords zonder vaste begeleiders is komen te zitten. De Jumping Jewels hebben op 20 september 1963 een tweejarig contract met de heer Ba telaan ondertekend, waarin een op- zeggingstermün van 1 kalender maand wordt genoemd. Op 13 augus tus hebben zy hun manager laten weten de overeenkomst te willen be ëindigen. Contractueel waren zij verplicht, dit op zyn laatst op 31 juli te doen; zei mr. Knoppens. Verder betoogde hij, dat de Jum ping Jewels mede dank zij de be moeiingen van de heer Batelaan in 1963 elfduizend gulden per man en in 1964 achttienduizend gulden per man hebben verdiend. Dit jaar hebben zij onder meer dank zy hem een contract met Circus Boltini ge kregen voor 400 voorstellingen, a raison van 500 gulden per dag. De opbrengst van het optredeD van de Jumping Jewels, die de vaste bege leiders waren van Johnny Lion, werd door de Jbwels, Johnny Lion en de heer Batelaan, gelijk opgedeeld. Hier tegen zün de Jumping Jewels zich gaan verzetten, aldus mr. Knoppens. Bovendien verwyten zy de heer Batelaan, dat hy het laatste jaar byna niets voor hen heeft gedaan. Myn cliënt heeft echter een con tract voor een tournee naar Karachi en Singapore vrywel rond. Mr. Knoppens zei verder dat er geen enkel bezwaar is, dat de Jumping Je wels in de toekomst met Rob de Nys gaan op treden. Wanneer dit echter gebeurt onder de naam Jumping Je wels. zal dit moeten gebeuren met de heer Batelaan als manager. Wanprestatie Als pleiter voor de Jumping Je wels trad op mr. R. Kokosky. Hy zei in de eerste plaats de zaak te inge wikkeld te vinden, voor behandeling ir. kort geding. Hy betoogde verder dat het contract op tyd was opge zegd. Kalendermaand in het con tract wilde volgens hem niet meer zeggen dan maand. Verder zei hy. dat de Jumping Jewels in ieder ge val opheffing van het contract zou den kunnen vragen, omdat de heer Batelaan zich aan wanprestatie schuldig gemaakt zou hebben. Be halve het sluiten van het contract met Boltini heeft hy dit jaar niets gedaan, aldus de heer Kokosky. Fel keerde mr. Kokosky zich tegen een clausule in het contract, waarin vast gelegd is, dat de Jumping Jewels by opzeggen van het contract 12 maan den niet samen mogen optreden. Dit is onredeiyk zei hy. Kleurentelevisie tussen Rusland GREETJE KERSBERGEN (17) ZINGT GEESTELIJKE LIEDEREN v makkelijk snel gewassen zo toog nooit strijken V nooit kreuken 4 lang meegaan aangenaam ventilerend Een kleuren-televisieprogramma j volgens het Franse Secam-procédé is gisteren van Moskou naar Parys uit gezonden. De uitzending geschiedde via de Russische communicatiekunst- maan Molnia-1. Na een technische proef van 25 j minuten werd de eerste Russische kleurenfilm, getiteld „De geschiede nis van een misdaad" uitgezonden, 's Avonds werd de Franse film .Bloe men van Frankryk" vertoond. Volgens de Russische en Franse specialisten, die zich in het Moskouse televisiecentrum bevonden, kan hel experimentele stadium nu wellicht worden verlaten. Zy zyn van oordeel. I dat het voortaan mogelijk is te be ginnen met een programma van uit zendingen tussen de Sow jet-Unie en I Frankryk. j De Franse specialisten hebben het i procédé Secam-3 verder verfynd en j deze ontwikkeling Secam-4 genoemd. Volgens dit systeem kunnen zowel I beeld als geluid tegelykertyd via de j Molnia-1 doorgegeven worden. De uitzendingen zyn vandaag voortgezet. Kerstdienst tussen Sidney en Hilversum (Van onze Hilversumse correspondent) Protestanten in Sidney en Hilver- j sum vieren dit jaar via de radio ge- zamenlyk het kerstfeest. Terwyi op kerstavond om half elf de gerefor meerde Westerkerk in Hilversum zich vult met hervormden en gere formeerden komen immigranten van verschillende protestantse richtingen morgens van de eerste kerstdag de Presbyterian Church in Sidnéy binnen. Via twee telefoon- leidingen staan beide kerken met elkaar in verbinding. De lithurgie wordt „eerlyk" gedeeld, maar toch i zodanig dat niet teveel overgescha keld hoeft te worden. De NCRV, die de uitwisseling organiseert, hoopt dat de verbinding niet wordt verbro ken. wanneer de leidingen voor I andere doeleinden druk worden be-1 zet. In de Westerkerk houdt ds. O. Jager de predikatie en ds. W. Dyck- meester de lithurgie. Ds. Uitdam staat in Sidney op de kansel. De gezamenlyke gezangen worden be geleid door het orgel uit de Wester kerk. omdat deze beter is dan de Australische. De radioluisteraars zullen wel een resonant horen, want verschil in geluidsoverbren ging tussen Nederland en Australië ran 1/10 seconde. Overgangsbestel I morgen in werking De minister van Cultuur, recreatie •n Maatschappelyk Werk heeft be paald dat de Koninklyke besluiten, welke het overgangsbestel regelen voo# radio en televisie op 1 december 1965 in werking zullen treden. (Van onze R'damse correspondent» Greetje Kersbergen uit Nieuwerkerk a. d. IJssel, 17 jaar. heeft een bijzonder initiatief genomen. Het is begonnen toen koorleider Arie Pronk Greetje hoorde zingen. De heer Pronk was al geruime tijd op zoek naar een stem die net iets anders was dan gewoon. Toen hy het meisje uit Nieuwerkerk hoorde zingen, was hy verrukt. Hij nodigde haar uit voor een auditie. Na afloop hiervan bood het Centraal Cultureel Adviesbu- HEERLIJK WARME voor BETERE schoenen BREESTRA.AT 165—167 LEIDEN reau in Rotterdam Greetje een contract aan. Greetje. die na de ulo op het ge meentehuis in haar woonplaats is gaan werken, heeft er diep over nagedacht. „Goed." zei ze. „ik doe mee maar er is één voorwaarde aan verbonden. Geef me de winst van de eerste tienduizend platen. Wij hebben een nieuwe kerk no dig, want de oude is heel slecht en niet te herstellen". De platenmensen hebben toen diep nagedacht. Maar het enthousiasme van Greetje deed hun wat. Ze zei den Ja en Arie Pronk wilde pro- deo meewerken. Zaterdag 16 ok tober werd de opname gemaakl. De leden van het Rotterdamse koor Deo Cantemus. de organist, de bassist en de technici, allen kwa men ze onder de bekoring van Gr eetj es plan. Arie Pronk bewerkte vier geestelyke liederen voor dit doel. In Nieu werkerk zelf heeft Greetje een kleine groep enthousiasten betrok ken by de organisatie en voor de verzending van de platen, die za terdag in de handel zyn gekomen. Na afloop van een muziekavond in de oude kerk zaterdagavond erden 2.000 platen besteld. In verscheidene plaatsen in ons land zyn complete acties op touw gezet, die de verkoop van de plaat moeten stimuleren. De rooms-ka tholieke kerk in Nieuwerkerk heeft zich spontaan achter de actie geplaatst. Ook van hervorm de zyde zegde men zyn medewer king toe. Wellicht zal er over enige tyd een nieuwe gereformeerde kerk of een gerestaureerde, in Nieuwer kerk staan voornameiyk dank zy Greetjes platen. PROF. VROOM VOORZITTER VAN TROS Van -medewerkster Binnenkort is de benoeming te ver wachten van prof. dr. N. R. A. Vroom (50>. hoogleraar-directeur van de Ryksacademie voor de Beeldende Kunsten in Amsterdam, tot voorzitter van de TROS. In het bestuur van deze omroepconcessionaris, die ver moedelijk zeer spoedig zal overgaan tot het aanvragen van zendtyd op grond van het bereikte ledental van meer dan 50.000, hebben verder zit ting de heren mr. H. J. Minderop (secretaris», W. Bary (oud-directeur van de Tilburgse Schouwburg» e: Bydendyk, die voorzitter is geweest van de Nederlandse Filmkeurings- commissie. Prof. Vroom werd in 1953 benoemd tot hoogleraar-directeur by de Ryks- academie. Daarvoor was hij onder meer hoofd van de afdeling kunst van het departement van O. K. en W. Prawda contra Rood-China De Prawda heeft een scherpe aan val gepubliceerd op de „super-revo lutionairen", een aanduiding die ken- nelyk voor communistisch-China be doeld is. Het blad zegt dat zy proberen de communitische beweging van de juiste weg te brengen. Om politiek te vermyden heeft het blad een half jaar lang gezwegen, maar dit is niet omdat het niets te zeggen heeft. Prawda zegt dat het duidelyk is dat de kapitalisten proberen voordeel te trekken uit de verdeeldheid van de communisten en het verwyt dit degenen die weigeren een verenigd front met Moskou te vormen. Ga maar niet naar Siberië om naar „het geheimzinnige monster van j het Haiyr-meer" te zoeken, want dat is een verzinsel, adviseerde de i „Komsomolskaja Prawda", het dagblad voor de Sowjetrussische- Jeugd, zaterdag aan zijn lezers. Het blad publiceerde op 21 nov. 19641 een artikel van een geoloog, een zekere G. Roekosoejew, waarin het monster, dat in een meer in noordelyk Siberië in de omgeving van de uitmonding van de Lena in de Noordelyke IJszee zou leven, op duidelijke wyze werd beschre- Het monster leek volgens Roekosoe jew op een ichthyosaurus, was 10 meter lang. had een visvormig lichaam, een lange snuit en zwem- voetachtige vinnen. De Ichthyo saurus leefde ongeveer 100 miljoen jaren geleden. „Kosomolska Praw da" publiceerde ook een tekening van zo'n monster, zwemmende in het Haiyr-meer. Sindsdien hebben vele Sowjetrussiche organinsaties geprobeerd expedities naar het meer uit te rusten om nadere bijzonderheden te verzame len. Een van die expedities heeft thans gerapporteerd, dat zy had gevonden en dat het meer bovendien slechts 500 bij 600 meter groot is en vyf tot acht meter diep, dus nawelijks voldoende ruimte biedt aan dergelijke monsters. Voorts kwam de expeditie tot bevin ding, dat het bericht afkomstig was van een zekere Nikolai Glidkich. lid van een microbiologische afde ling van een gewestelijke tak van de Sowjetrussisohe Academie van Wetenschappen, die ook de teke ning had gemaakt. Later had Glid kich aan een collega geschreven, dat hy het monster had NEDERLAND 1 AVRO: 10.30 i 10.45 i 11.15 i Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak. voor de kleuters Journaal voor gehoorgestoorden Engelse les Samenvatting begrafenis koningin Elisabeth NTS-journaal - Parlementaire spiegel Have gun, will travel Amateurbokswedstrijden Interpellatie NTS-journaal Pauze Teleac, tv-cursus Sluiting. NEDERLAND 2 KRO: Nieuws in het kort. NTS Het grote avontuur, documentaire Verboden gebied, ballet Bill Dana show Onze man in Keulen NTS-journaal Bijbel voor alleman. VIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: eft gióterei Graficus Escher Met een hoofdfilm (Georges Lautner's „Misdaad door hart stocht") en wat bykomstige ver strooiing in de vorm van een flipper-aflevering, een Comedy Caper en een ontdekkingsreis door het Aziatische oerwoud, verzorgde de NTS de maandag avond via Nederland I op byna traditionele wyze. Twee pro gramma-onderdelen sprongen op dit net echter toch wel in het oog. Om met het sympathiekste te beginnen: „Openbaar Kunstbe zit" kwam opmerkelyk goed voor de dag met een gesprek, dat samensteller Jan Venema hield met de 67-Jarige „mathe matische" graficus Maurits Cor nells Escher, een kunstenaar (,Jk val tussen wetenschap en kunst in"), die in een kwartier tyd onwaarschyniyk duidelyk uiteen zette hoe hy regelmatige vlakverdeling toepast in zyn werk. Hy toonde daarby indruk wekkende voorbeelden. „Snieuige brouwsels" De VARA vergastte ons via Nederland II op drie „smeuige" eigen brouwsels. Daar was „Sur un air de Paris", smaakvol ge regisseerd door Nico Knapper. De Franse chansonnier Jean Arnulf maakte handig gebruik van zyn expressieve gezicht en liet enkele modern getinte, wel luidende liedjes horen. Décor- ontwerper Roland de Groot droeg zorg voor een sfeervolle omgeving. Als tweede bracht de VARA het kersverse programma „Het nieuwe in de literatuur" van Alfred Kossmann en Milo An- stadt op het scherm, 50 minuten lang gesprekken met uitgevers, auteurs, journalisten en dood gewone liefhebbers van boeken. Het werd een alleszins accepta bele uitzending, een soort actua liteitenrubriek over wat zo'n 15 jaar na de romantische vyf tigers op het gebied van het boek «let terlijk en figuuriyk) te koop is „Vermakelijke periode" „Een vermakelyke periode" noemde Kossmann gisteravond deze tyd, zowel in de beeldende kunst pop-art» als in de lite ratuur. Hy gaf daarop het woord aan C. Buddingh. die vakkundig uit de doeken deed wat je alle maal met een kachel kunt be ginnen. Aandacht werd vervolgens be steed aan de veranderingen, die zich in de boekhandel hebben voltrokken op het terrein van informatie en etalering. aan de „democratisering" van het lezen, aan de verjonging van het lezerspubliek en het daarmee samenhangende gewyzigde uiter- UJk van het boek (pocket en paperback» en aan de opvallen de belangstelling, die men op het ogenblik koestert voor auteurs, die zonder speciale artistieke of wetenschappeiyke bedoelingen op „on-schoolmees- terachtige" manier schryven wat zy op het hart hebben. De bioloog D. Hillenius zei iets over zyn „Oefeningen voor een derde oog"). Kossmann signaleerde dat ook een deel van de journalistiek anders is geworden, nieuwer, vrijmoediger. Hy legde er de nadruk op dat er by deze cate gorie „niet de minste sympathie voor de Duitse kant van ons volkskarakter" bestaat en er geen eenheid meer is voor titu latuur en reputatie. Opmerke lyk daarby: de langzaam terug lopende aandacht voor de grote stromingen in binnen- en bui tenlandse aangelegenheden en een aantal journalisten dat zich wydt in boekvorm aan ogen- schynlyk minder grootse ge beurtenisjes. Zo deed Paul van 't Veer een greep uit de onderwerpen in zyn boekje „De helden van onze tyd", dat de frivole kant van de politiek belicht en verklaarde televisie-criticus Nico Scheep maker in zyn „Hollands kwar tier" op zoek te zyn geweest naar de achterkant van het cliché. Hy haalde als voorbeeld aan de „veredelde rassendiscri minatie". die biykt uit Jacques Gans' interpretatie van „Het geval Einaar" in de laatste „Zo ls het DINS1 Hilversum AVRO: 18.00 NWB. Lichte urimtmuz ei Voor de kinderen Wlelek 11.32 Fluit en orgel: i Van onze Hilversumse correspondent) Het gevulde glas geheven, barstten de aanwezigen los in een ferm „Lang zullen ze leven", want zo beloofde het zilveren piano-duo André de Raaff—Jacques Schutte: ..We zullen proberen zo lang mogelyk voort te ;aan!" Vyfentwintig jaar bestond het duo gisteren en dat was voor collega's vrienden uit de muziek- en radio wereld en vele anderen aanleiding het duo in Hilversum te huldigen. De heer E. Bomli, voormalig pro gramma-directeur van de Nederland- e Radio-Unie: „Ze nemen het vak •n repertoire altyd even ernstig. Geen tyd was te veel om tot per fectie te komen". Collega-pianist muziek-regisseur Is ja Rossican prees: „Zy hadden niet alleen het vermogen muziek te maken, maar bespeelden ook de mi crofoon". Huldigingscomité-voorzit ter. Max van Praag, prees de jubi larissen: „Zy hebben het klaar ge speeld om in een tyd, waarin de muziek een geheel andere klank heeft gekregen, vyfentwintig jaar by elkaar te blijven.". Onthulde André de Raaff beschei den: „Er is niets aan. Heel hard verken, elkaar goed kunnen verdra gen en een goede baas vinden". André en Jacques spelen nu nog dré is tegenwoordig muziekregi^eur by de NRU en Jacques werkt by dezelfde baas als Internationaal Hof niet naar Afrika Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zal geen gevolg geven aan dc Zuidafrikaanse uitnodigingen en voorstellen voor bezoeken aan gebie- den in Afrika. In een openbare zit- i ting in het Vredespaleis deelde het Hof gisteren mee. dat de uitnodi gingen voor bezoeken aan Zuidwest- Afrika en aan Zuid-Afrika zyn af gewezen met acht tegen zes stem- I men. De voorstellen tot het bezoeken van Ethiopië en Liberia en een of twee andere landen ten zuiden van de Sahara wees het hof af met ne gen tegen zes stemmen. In beide ge- vallen werd het besluit niet gemo- tiveerd. Zoals gemeld had Zuid-Afrika in j maart jl. het hof voorgesteld een on derzoek ter plaatse in te stellen. Dat gebeurde by de openbare behande- 1 ling van een door Ethiopië en Libe- ria ir.gestelae klacht tegen Zuid- Afrika over het Zuidafrikaanse be- stuur in Zuidwest-Afrika. 21.45 diokoor: populaire operafragmenten. 22.25 Ik geloof, datpraatje. 22.30 I NWS. 22 40 Act. 23.00 Jaae- en dans muziek. 23.55-24 00 Nws. Internat, volksliederen, CHU Politoeren. Nws ran de CHU. 18 30 Licht insemble. 18.50 En nu mhn geval: vra- renbeantwoordlng. 19.00 Nieuws. 19.10 let. 19.35 Gli Orazi ed 1 Curtazi. ope- a (le deel). 20 45 Het ethos van de nassamedlcus. laatste van een drie- al klankbeelden over commiunilcatle. solisten muziek. 21.50 Orgelspel: klas. 2L55 Geestelijke Jlederen met w. een progr. over godsdienstige ling, thuis en op school (9). 2230 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gr.- 23.55-24.00 Nws. WOENSDAG 1 DEC EMBEK reportages. (7.30 Van de vóorpagi aansluitendevt. wegeninformatie dienst). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. en reportages. 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Londens Symfo nie-orkest: moderne muz. 935 Water standen VPRO: 9 40 Schoolradio I VARA: 10 00 Lichte gr.muz. 10.45 Voor! de kleuters. 1100 Nws. 11.02 Radlo- Volks-Untversitelt: Fllmoogst, door H.t Nws. 13.10 Act. 16.00 Nws.)17.00 Voor de zieken. 1730 Dansorkeet en solisten 10.30 Morgendienst land- en tuinbouw. 12.30 Adventssrtjonde13.00 Variant raddo- snelbuffet met act., reportages, be richten en lichte gr.muz. 13.45 Licht lnetr. kwartet. 14 00 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel (35. Herh. van donderdag 25 nov. jl.). 14.25 Klas. strijkkwartet. 15.00 Radio kamerork. en soliste: klas. en mod. muz. 15.50 Bijbelvertelillng voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd, 17.00 Meisjeskoor en instr. sextet: lichte muz. 17 20 Jazv- perspectief 17.50 Overheidsvoorlich ting: de politie nu. Hilversum III, FM NRU AVRO: 9 00 Nws. 9.02 Licht platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Betty: libct muz.progr. 11.00 Nieuws. 11.02 Act. 11.05 Licht muz.progr en praatje. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.06 Licht platenprogr. 13.00 Nws. 13Q2 Act. 13.06 Bert: licht muz progr. 14 00 Nws. 14.02 Act. 14.06 Gevar. platenpro- gramma. NRU/AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte gr.mua. 16.00 Nws. 16.02 Volks liedjes. 16 30 Rhythm and blues. 17.00 Nws. 17.02-18.00 De zingende bougie: platenprogr v. d. automobilisten. 61 Klaas Vaak. 1906 Franse les Dronkenman rijdt tegen lichtmast Negen personen, allen Rotterdam mers zyn gisternacht min of meer ernstig gewond geraakt by een ver keersongeluk op de Schiedamseweg in de Maasstad, dat werd veroor zaakt door de onder invloed van al cohol verkerende best uurdei- van de auto. waarin zy zaten. De bestuur der. een 46-jarige betonwerker bot ste met zyn auto tegen een licht mast. De man liep zelf geen let sel op. De slachtoffers, onder wie de echtgenote van de bestuurder, drie kinderen van drie, vyf en zeven jaar en een baby van elf maan den. moesten allen naar het Dyk- zigtziekenhuis worden overgebracht. De betonwerker werd in bewaring gesteld aan het burfau-Marco- niplein. Zyn rybewys werd inge nomen. De auto werd geheel ver nield. (herhaling les 8 en 9). VARA: 1935 Mickey Roonev Show, TV-fllm. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Tel uit je winst, quiz. 21.20 Caesar en Cleo: korte ko mische schets. 21.45 Programma t.g.v. de 80e verjaardag van de muzlekpae- dagoog Willem Gehrels. 22.15 Actueel Humanisme, een uttz. van het Huma nistische Verbond. NTS: 22 25-22 30» Journaal. Nederland II. NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.01 Dieren kijken. progTover het_ dlerenrljk_20.20^tIs zó bij de 22.00 Planodaio: mod. 22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5