Woningprobleem blijft voorlopig onopgelost De Vijf verdeeld over de sinaasappelkwestie Christina's als bruidsmeisjes Lichtjes branden weer Leidse binnenstad m in kwalitatief opzicht Scherpe debatten in de Westduitse bondsdag Duizend personen zijn thans doorgelicht Majoor marechaussee biedt ontslag aan Man klaagt gemeente aan 11a dood vrouw LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 Eensluidend oordeel op WD-forum avond De Tweede-Kamerleden mr. W. Aantjes (A.R.), J. Bommer i alleen heb ik weinig vertrouwen (P.v.d.A.) en M. Visser (V.V.D.) waren het gisteravond roerend a^us mr- Aantjes. Een suggestie met elkaar eens: het zal na 1970 niet meer in de eerste plaats gaan om de oplossing van een kwantitatieve woningnood, maar om die van het woningprobleem in kwalitatief opzicht. Discussie over liet huurbeleid De drie kamerleden maakten deel uit van een forum, dat op een gister avond door de VVD-afdelingen Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, War mond, Voorhout .n Voorschoten in restaurant Van der Heijden belegde bijeenkomst vragen beantwoordde op het gebied van het bouw-, het huur- en het subsidiebeleid. Het anti-revolutionaire kamerlid gaf in antwoord op een desbetref fende vraag als zijn mening te ken nen, dat minister Bogaers zijn bouw programma zal moeten afstemmen op meer gedifferentieerde woningbe hoeften, wanneer de kwalitatieve woningnood straks zal zijn opgelost. De heer Bommer merkte in dit verband op, dat na 1970 vooral het vraagstuk van de krotopruiming uitermate urgent zal zijn. Met deze krotopruiming moet volgens hem nu te nam Nasleep van de zaak-Penkowski Verscheidene verzoeken van Britse attaché's om toestemming voor rei zen buiten Moskou zijn onlangs af gewezen zo heeft een woordvoerder van de Britse ambassade in de Rus sische hoofdstad gisteren meege deeld. Het is niet bekend of deze Rus sische houding in verband staat met ..de publikatie van het dagboek dat de Russische officier Penkowski zou hebben geschreven. Penkowski werd in 1963 wegens spionage voor het Westen terecht gesteld. De Sowjet- Unie heeft tegen de publikatie van het dagboek, dat een vervalsing werd genoemd, geprotesteerd. Naar verluidt zouden Amerikaanse attacné's in Moskou soortgelijke moeilijkheden als de Britse onder vinden. Alle buitenlanders in de Russische hoofdstad moeten aan de autoritei ten vergunning vragen om meer dan veertig km van het centrum van de stad te reizen.- Belg afscheid van koningin-moeder België heeft vandaag afscheid ge nomen van Koningin Elisabeth. In het centrum van Brussel was het stil: sinds het aanbreken van de dag was alle verkeer daar verboden. De win kels waren gesloten en de vlaggen wapperden halfstok in de harde wind onder een grauwe hemel. Meer dan 3.000 militairen stonden langs de route, die de stoet volgde. Kort na tien uur droegen grena diers in ceremonieel tenue de maho niehouten kist naar de wagen. Ko ning Leopold, in zwart kostuum, en Koning Boudewijn, in het uniform van luitenant-generaal, keken toe. Terwijl hoornblazers het koninklijk saluut bliezen werd de kist op een platvorm van een meter hoog op de wagen getild. Het platvorm was be kleed met zwart laken, afgezet met zilver er met de Belgische kleuren. De wagen werd getrokken door 88 grenadiers die witte koorden in de hand hielden. De lijkstoet werd door 26 tv camera^ langs de route gevolgd. In de St.-Michiplkathedraal vond de kerkelijke uitvaart plaats: Kardinaal Suenens hield een toespraak in het Frans en het Nederlands. al worden begonnen. Ernstig zal men er in de bouwwereld rekening mee dienen te houden, dat met de stijging van de welvaart de woningbehoeften anders worden aldus de heer Bom- De woningspecialist van de VVD, de heer Visser, zei dat het er om zal gaan de juiste mensen ln de juiste woningen te plaatsen. Huurbeleid en subsidiebeleid bljjven wat dit betreft voorlopig een grote rol spelen, aldus het VVD-kamerlid. De heren Bommer en Aantjes ble ken het niet met elkaar eens te zijn, toen de kwestie van de doorstroming ter sprake kwam. Het socialistische kamerlid geloofde namelijk alleen in een doorstroming op vrijwillige basis „dat kan, als er eerst wat meer betere woningen worden gebouwd" terwijl het AR-lid van oordeel was dat een duwtje ln deze richting van overheidswege geen kwaad zou kun nen. „Er zal nog heel wat aan de doorstroming moeten worden gedaan, maar in een vrijwillige doorstroming de huren aan te passen door middel van een huuraftrek op het belasting biljet kon bij de drie forumleden geen genade vinden. De heer Visser wees op de grote administratieve romps lomp, die hiermee gemoeid zou zijn. De heer Bommer was overigens van oordeel, dat men zijn huur moet be talen naar de woonwaarde en niet zozeer naar het inkomen. Tussen de forumleden ontstond ook nog een discussie over het al dan niet komen tot een vrije (re) bouwmarkt. Bouwfonds De heer Bommer zei op een vraag wel te voelen voor de stichting van een bouwfonds. „De regering steekt wel vijftig miljoen in een Fok ker-project, omdat het hier om een nationaal belang gaat. Waarom dan niet een dergelijk bedrag gestoken in een project op het gebied van de bouwnijverheid?" Een bouwfonds zal volgens de heer Bommer ook prijs- regulerend werken. Aan het slot van deze forumavond, die werd geleid door dr. J. P. Du.v- verman, werd nog gesproken over huursanering bij bouwverenigingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Arthur Edu&rd, zn van H. Loeber en I. Sietsma: Eswin Paolo Harold. A. H. J. de VrLnd - - kaart; Jelle Dtrks, zn van D M. Thay- sen en A. W. G. Terpstra; Bastlaan, zn van C. Pries en A. P. Heljke; Suzanne, dr van H. Kroon en L. Henkes; Bri gitte Cornelia Maria, dr van C, W. Paardetoooper en P. E. J. Snelder- waard; Alexander Ferdinand Paul, zn van P. J. Verhaar en E. W. Somerwll; Jacomlna Catharine, dr van W. Ouwer- M. H. Hak- Drlessen; Hendrik Jan, Duijn e Pieter. z Weerhelm; Jacoba, dr der Melj en A. P. van Geertrulda, dr van C G. Qulst; Jacob venbode en A van J. W. KriJi. veld; Josef Maria, Boxtel en F. W. J. zn van H. Fasseur en C. van Tonge ren; Hella. dr van C. van de Graaf en J. van der Horst; Pleterdlena, dr van G. van Dltk en P. Schoonewllle; Ple- ternella, dr van C. Brandwijk en P. Onvlee; Marga Gerdlna, dr van D. Schreuder en G. H. van Essen; Jantlna D. Thwaltes der Valk; Patrick Hans, l Heuzen; Andy An- M. Hoppezak Kroesemelje: Putten; Jacobus, ten Napel; H. F. A. Bijen, 61 Jr. man; G. Meerburg, 64 Jr, vrouw; M. van Wijk. 66 Jr. vrouw; J. C. Zwam born, 18 Jr, zoon. Eensgezindheid tegenover Parijs gebroken (Van onze Brusselse correspondent) Wat niemand in Brussel had ver wacht is gisteren gebeurd: de si naasappelkwestie is bezig de vtjf te verdelen en daarmee is het front van die vfjf tegenover Frankrijk, waarvan men zo lang mogelyk de eensgezindheid naar buiten heeft willen volhouden, nu duidelijk ge broken. Eindelijk heeft de minister van Buitenlandse Zaken met name minister Spaak van België het woord „fatsoen" laten vallen met betrek king tot de houding tegenover Frankrijk. Natuurlijk heeft de Europese Commissie, bij monde van voorzitter Fallstein en bij monde van zijn ad junct dr. Mansholt, heftig gerea geerd en zij heeft haar formele ge lijk willen bewijzen. Men is nog verder gegaan: met ingang van 1 december zullen de referentieprljzen van uit derde landen ingevoerde si naasappelen inderdaad hoger wor den, omdat de Italiaanse sinaasap pelcultuur wordt beschermd. Maar de Europese Commissie heeft tevens van de ministerraad van vijf op dracht gekregen zo snel mogelijk naar een nieuwe oplossing van het vraagstuk te zoeken. Minister Spaak heeft verklaard dat hij „met tegen zin" de Belgische instemming heeft gegeven. De beslissing van de Euro pese Commissie, waarbij de invoer rechten op sinaasappelen worden verhoogd, wordt dus van kracht. Spaaks betoog kwam neer op het volgende: het is „misbruik van macht" wanneer de EEG-commissie, steunend op een besluit van het be heerscomité (dat gevormd werd door de vijf zonder Frankrijk), maar we tend dat de ministerraad (die het recht heeft deze besluiten ongedaan te maken) door Fr ankrijks afwezig heid niet volledig zal zijn, haar be slissing doordrijft. Wij moeten daar om die sinaasappelkwestie uitstellen. Spaak en Mansholt Daarbij kan worden aangetekend dat minister Spaak weet dat verho ging van de sinaasappelprijs in Bel gië van ongunstige invloed zal zijn GtstereD zijn in de Westduitse bondsdag de debatten begonnen over de drie weken geleden afgelegde regeringsver kiering. Ze kwamen op volle toeren toen bondskanselier Er- hard antwoordde op kritiek van de socialistische oppositie op zijn econo misch beleid. Fritz Erler, fractielei der van de SPD, verweet de regering de loontrekkers te benadelen en wees op de overproduktie van kolen, on doelmatig onderzoek, de precaire fi nanciële situatie, de daling van de koopkracht van de mark en sprak tenslotte over een „financiële chaos die de regering heeft geschapen". „De kiezers worden bedrogen nu Erhard de geschenken, die hij voor de verkiezingen had verdeeld, weer terug eist" Erhard, met nog hese stem ont kende, dat hij zyn belofte niet zou hebben gehouden. Al voor de ver kiezingen had zijn regering gewezen op de noodzaak van bezuinigings maatregelen. De spanning werd voelbaar toen Erler aan Erhard vroeg, tegen wel ke uitgaven hy zich in de minister raad en in de CDU had verzet. „Dat gaat u niets aan", antwoord de de Kanselier, wat tot hevig protest van de socialisten aanleiding gaf. „Ik benoef u geen rekenschap af te legger van de besprekingen in de ministerraad of in mijn partij", zei Erhard. Erhard sprak tegen, dat hy de loontrekkers vijandig gezind zou zyn. „De wet op medezeggingschap kent haars gelijke niet, zelfs niet in so cialistische landen". Wel staat hü vijandig tegenover pressiegroepen. De algemene economische toestand is niet zo slecht, „het is absoluut fout de moeilijkheden van een of ander staatbedrijf als karakteristiek te be schouwen, terwijl onze economie aan 1,2 miljoen buitenlandse arbeiders werk verschaft en nog 700.000 va kante plaatsen heeft". Op het gebied van de buitenlandse politek, mei name de West-Duitse atoomaanspraken, waren regerings- partij en oppositie het in grote iy- j op het indexcijfer van de levensbe hoeften en indirect dus een verho ging van de lonen tot gevolg zou kunnen hebben. De ministers van de EEG-raad van vyf hebben gistermiddag kun nen genieten van een debat tussen twee socialistische politici: Spaak en Mansholt. Spaak zei o.m.: „Ik be grijp niets van al die technische de tails, het is geheimtaal". Dr. Mans holt (die zoals altyd wanneer hy geen g-elyk krijgt zün kalmte ver liest en min of meer met ver krampt gelaat spreekt)„Vraag het dan aan uw ambtenaren. Er zyn er tientallen die precies weten waarom het gaat". Spaak: „Het is toch on zin dit soort regelingen op te stel len, die niemand eigenlijk helemaal begrijpt". Mansholt: „Tussen des kundigen is er bü deze kwestie nooit verschil van mening geweest. Uw land heeft trouwens alle besluiten ter zake ondertekend". De vier andere landen hebben Bel gië tegen wil en dank gesteund, om dat zij ook niet gelukkig zijn met de sinaasappelregeling, maar niet omdat zij het argument van Spaak met betrekking tot het onfatsoen tegen Frankrijk hebben willen aan vaarden. Vandaar dat thans de wat kreupele regeling uit de bus is ge komen, dat de prijsverhoging wordt aanvaard, maar tegelijkertijd de Europese Commissie opdracht krijgt met nieuwe voorstellen te komen. Daarbij is voor de zoveelste keer het onuitgesproken probleem aan de or de gekomen: zou de EEG-commissie nu niet eindelijk moeten inzien dat zij de keuze heeft tussen „en bloc" aftreden dan wel verder gaan met het zoeken van mankgaande com promissen en oplossingen? Daarover is niet verder gesproken. Er is tenslotte bij dit alles nog een soort klap op de vuurpijl: de al gemene verwachting is namelijk dat de prijzen van sinaasappelen binnen de EEG toch niet in belangrijke ma te zullen stijgen. En dat schijnt te zijn omdat de winsten, die de groot handel op uit derde landen in gevoerde vruchten maakt, zo hoog zijn dat een vermindering wel moge lijk is. Krasnapolsky perscentrum bij huwelijk van Prinses Beatrix (Van onze Haagse correspondent) Naar wij van betrouwbare zij de vernemen, zal Prinses Beatrix bij haar huwelijk op 10 maart worden begeleid door 6 bruids meisjes. Drie van haar heten Christina: Prinses Christina van Oranje, Prinses Christina van Zweden en Christina von Ams- berg, de jongste zuster van de bruidegom. Het is nog niet bekend, wie de 3 andere bruidsmeisjes zullen zyn, maar wanneer zij zouden moeten be horen tot andere koninklyke fa milies in Europa, dan zouden naar verluid Prinses Ann van Groot-Brit- tannié, Prinses Benedikte van De nemarken en Prinses Irene van Grie kenland in aanmerking komen. De bruidsmeisjes zullen gelyk gekleed gaan. Hoewel voorbereidingen voor het huwelijk nog slechts officieus kun nen worden getroffen, zolang de Eer ste Kamer zich nog niet over de goedkeuringswet heeft uitgesproken, heeft d^ Rijksvoorlichtingsdienst een groot deel van hotel Krasnapol sky op de Dam in de hoofdstad be sproken voor het onderbrengen van de honderden verslaggevers en fo tograven van buitenlandse dag- en weekbladen De wintertuin van het befaamde hotel wordt voor enkele dagen omgebouwd tot hart van het informatiecentrum. Daar komt de te lefoon- en telexapparatuur te staan, aangesloten op een mobiele centrale, die de PT.T. achter Krasnapolsky zal neerzetten. Ten behoeve van de televisie is opmerkelijke regeling getroffen. Als iegiecentrum voor de uitzending van de huwelijksplechtigheid, die naar men mag aannemen via het Eurovisie-net zal geschieden, is de Nieuwe Kerk aangewezen. De restau ratiewerkzaamheden zullen tijdelijk worden stilgelegd, om de N.T.S. in de gelegenheid te stellen een om vangrijk schakelcentrum in te rich ten. l A. L. G. Verhoeven; J. C. r en E. J. Homen: C. M. M. Lancel; F. J. De lichtjes branden weer. Ze geven sfeer aan de Leidse bin nenstad, waar het kooplustige pu bliek in deze donkere dagen voor Sints verjaardag in groten getale heentrekt. De feestverlichting dient ook als lokmiddel, want de middenstand hoopt op een even royaal Sinter klaasfeest als vorig jaar. Wat dat be treft ziet het er voor deze midden stand niet slecht uit: de koopwoede Is nameiyk al voor het ontsteken van de verlichting, misschien wel mede dank zy Vondeltngs plannen, losge barsten. Bovenstaande foto geeft een gezel lig beeld van de Haarlemmerstraat by avond. En U weet het, de winkels zyn deze week tot negen uur geopend. (Foto L.D./Holvast) T.B.C.-EXPLOSIE IN ARNHEM (Van onze Arnhemse correspondent) „Er is geen reden tot paniek". Dat heeft de wethouder van de volks gezondheid in Arnhem, de heer J. Hey, gistermiddag nog eens nadruk kelijk gezegd in de gemeenteraad over de T.B.C.-explosie in Arnhem, naar aanleiding Na anonieme brief over aanrijding (Van onze Groningnse correspondent) Een anonieme brief heeft een voortijdig einde gemaakt aan de militaire carrière van majoor W .Walraven, districtscommandant van de Koninklijke Marechaussee in Groningen. Terwijl zijn Haagse superieuren nog bezig zijn met het onderzoek naar een aanrijding waarbij hij betrokken zou zijn geweest, heeft majoor Walraven de Koningin gevraagd hem ontslag uit de militaire dienst te willen verlenen. De vraag waar alles om draait is, of de majoor inderdaad deze maand in Groningen een geparkeerde auto in het voorbij rijden heeft geraakt. De enige aanwijzing in die richting is voorlopig de anonieme brief, die de politie in Groningen heeft ont vangen. De onbekende schrijver meldt daarin, dat de beschadigingen aan het geparkeerde voertuig veroor zaakt werden door een personenauto waarvan het kenteken door de ano nieme getuige werd gerapporteerd. Het kenteken bleek dat van de auto van de majoor te zijn. Het onderzoek van de Groningse verkeerspolitie leerde dat ook de auto van de majoor beschadigingen vertoonde. Het rech terspatbord was enigszins ontzet, de voorbumper gedeukt. Ontkent Bij de reconstructie van de moge lijke gang van zaken kon niet worden vastgesteld, dat de bescha digingen aan de geparkeerde auto inderdaad door de auto van de ma joor veroorzaakt werden. Geheel uit gesloten is die mogelijkheid echter evenmin, aldus de politie. De majoor delf ontkent iets met de aanrijding De 45-jarige Eindhovense huisvrouw J. Wirken, moeder van twee kin deren van resp. zeven en drie Jaar, is het slachtoffer geworden van een onjuist afgestelde geiser. Zy over leed aan koolmonoxydevergiftiging. Dat Is het resultaat van het onder zoek. dat het gemeenteiyk gasbe drijf instelde na de plotselinge dood van de vrouw tydens de was. Het onderzoeik heeft aan 't licht ge bracht, dat de verbranding van de in Juni op aardgas omgebouwde gasgeiser onvoldoende was geweest, waardoor giftige dampen vrijkwa men. Tevens had het onderzoek uitgewezen, dat de ventilatie in de keuken onvoldoende was. Een af voerkanaal ln het keukenplafond van de (gemeente) woning was onlangs dichtgemetseld omdat, „het altijd zo tochtte". De enige buiten lucht kwam nu via een (klem mend) bovenlichtje. Mevrouw Wirken was vorige week donderdag reeds vroeg aan de was gegaan, omdat zij nog Sint-Nico- laasinkopen wilde doen. Haar 7- jarig zoontje en 3-jarig dochtertje sliepen nog, evenals haar man. Enige tijd later kwam het zoontje naar beneden en trof zijn moeder ln een grote plas water op de grond aan de geiser liep nog steeds. Het kereltje zag nog kans de kraan dicht te draaien, waarna hij zelf ook door de giftige dampen werd vergiftigd en bewusteloos raakte. Enkele uren later trof de heer Wir ken (48 jaar) vrouw en kind aan. De geneeskundige dienst wist het leven van de zoon nog te redden. Voor mevrouw Wirken kwam de hulp te laat. Wie er nu verantwoordelijk gesteld kan worden voor dit tragische on geval is de grote vraag. Na de om bouw in juni is de geiser technisch in orde bevonden. Ook rijzen er vragen rond het afsluiten van het afvoerkanaal. Wanneer dit goed zou hebben gefunctioneerd, was ook al werkte de geiser onvol doende er geen gevaar voor ver giftiging geweest. De heer Wirken overweegt een klacht in te dienen tegen de gemeente Eindhoven we gens nalatigheid. Hy steit de ge meente rechtstreeks voor de dood van zijn vrouw aansprakelijk. aanstaande te hebben. De bescha digingen aan zyn auto moeten vol gens hem veroorzaakt zijn toen hy het voertuig op 4 november op de vismarkt in Groningen geparkeerd had. By zyn terugkeer was het hem opgevallen dat de auto anders ln het parkeervak stond dan hy deze had neergezet. Hy had de auto ter repa ratie naar de Marechaussee-kazerne gebracht, waarna hy per trein naar zyn woonplaats Bergen op Zoom was gereisd om daar het weekend verlof door te brengen. Nadat zyn door de politie in beslag genomen auto weer was vrygegeven, is de Kon. Marechaussee aan een nieuw onder zoek begonnen. Burgemeester Majoor Walraven die Juist een sle pende affaire voor het Ambtenaren gerecht achter de rug heeft, heeft zich deze nieuwe verwikkelingen rond zyn persoon zó zeer aangetrokken, dat hy op aanraden van een arts ziekteverlof heeft aangevraagd. In verband daarmee is het onderzoek tydehik opgeschort. De zaak voor het Ambtenarengerecht was aanhangig gemaakt naai aanleiding van het feit dat de majoor enkele jaren ge leden gesolliciteerd had naar de post van burgemeester in Roosendaal. Volgens de aanklacht zou hy daar mee zyn persooniyk belang boven dat van de dienst hebben gesteld. De kwestie is tot in de hoogste in stantie uitgevochten. De Centrale Raad van Beroep stelde de majoor tenslotte in het ongeiyk. Merkwaar dig is dat kort daarna minister De Jong van Defensie verklaard heeft tegen dit soort sollicitaties geen en kel bezwaar te hebben. Bommenwerpers van VS in actie Bommenwerpers type B-52 van de Amerikaanse luchtmacht hebben vanochtend vroeg drie aanvallen ge daan op doelen ten noorden en zui den van de Michelin-plantage waar Zuidvietnamese regeringstroepen het afgelopen weekeinde zware ver liezen hebben geleden. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft gisteren berichten te gengesproken, dat by de stryd op de Michelin-plantage achthonderd leden van de regeringsstrijdkrachten zyn gesneuveld. De verliezen werden wel .zwaar" genoemd. tot dusver ruim 1000 personen zyn doorgelicht. By de drie bronnen die werden ontdekt en de 13 personen die hier door dusdanig waren besmet, dat zy ter verpleging moeten worden op genomen, biyken nog 50 anderen een besmetting te hebben opgelopen, zonder dat dit bij hen tot een ziekte heeft geleid. Kindje overleden De draad kreeg men ruim een maand geleden in handen (merk waardig genoeg is er toen en ook daarna van officiële zyde geen mel ding gemaakt van dit geval) toen in het St. Elisabeth's Gasthuis in Arn hem een kindje van 3 jaar overleed aan t.b.c.. De besmetting was ver oorzaakt door een bouwvakker, die is verloofd met de zuster van de moeder van de overleden kleuter. Een aantal besmettingen kwam men door dit geval op het spoor, evenals by de belde andere: één van de Drumbeats en een 52-jarige violist, hier en daar met barman betiteld. Alle contacten zyn nagegaan. Nieuw geval? Een deel van de leerlingen van het Instituut voor Kunstnyverheidson- derwys in Amsterdam, wordt mor gen door middel van een „mantoux -prik" op t.b.c. onderzocht. De aan leiding is een vermoedeiyk geval van tuberculose, dat vorige week aan het licht kwam, toen een 19-jarig meis je uit Bussum aan de grafische af deling van het instituut ziek werd gemeld. Naar het zich laat aanzien is het meisje met t.b.c.-bacillen be- Het meisje zat in een vrij kleine wlas. Behalve haar klasgenoten worden ook de leerlingen van het instituut ingespoten, waarmee zy vaak ge combineerde lessen had. In totaal betreft het onderzoek ongeveer 50 jongens Michael Stewart in Moskou Michael Stewart, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren zyn vyfdaagse bezoek aan Moskou begonnen. Hy is de eerste van En- gelands top-ministers die sinds La bour in oktober vorig jaar aan de macht kwam daar zyn entree maakt. Stewart zal er de gedachtenwisse- ling voortzetten die hy acht maanden geleden met zyn collega Gromiko in Londen begon, een gesprek dat mager en vruchteloos was. Van dat bezoek moet men dan ook niet veel verwachten. Ministers van Buitenlandse Zaken worden in Mos kou niet erg hoog aangeslagen en de tyd dat Engeland in het Oost-West conflict veel in de melk te brokkelen had schynt vooorby. Vooral ook om dat de scherpste kanten van dit con flict af zyn en Russen en Ameri kanen geen bemiddelaars meer nodig hebben. Het accent in de wereldpoli tiek ligt op China. Van de gecompli ceerde ruzie in het communistische kamp schynt er voor het Westen op het ogenblik weinig tastbaar voordeel te behalen. De Russen hebben bezwaar tegen Engelands onkritische steun aan de verenigde staten en zullen Stewart zeker scherp aan de tand voelen over diens recente verdediging van de bombardementen op Noord-Vietnam. Maar Londen is aangemoedigd door het door China onthulde feit dat Kosigin achter de schermen pogingen heeft egdaan 'n op onderhandelingen gebaseerde Vietnamregeling tot stand te brengen. Desondanks zal het nuttig zyn dat Stewart nog eens het Britse stand punt inzake alle internationale pro blemen onomwonden uiteenzet en op zyn beurt de Russische leiders, die zich in een gryze nevel hullen, naar hun meningen peilt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4