Pieter van Vollenhoven behaalt meesterstitel Rijbewijs ingetrokken voor roekeloos rijden LUNCH MET VIER OUDERS IN DEN HAAG Gastarbeiders gaan met kerstverlof Steunen aan gevel van stationsflat té taté é&c/ Sint-Nicolaas kooptal zijn Foto- en Filmgeschenken FOTO-CINE JAN WOLFSLAG N.V. Publikaties van Sportstichting NEEM DIREKT EEN AKKERTJE' Voor de Leidse kantonrechter LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 NOVEMBER 1963 Koningin en tivee Prinsessen in LeidseAcademie bij uitslag van doctoraal examen rechten Mr. Pieter van Vollenhoven straalde toen hij vanochtend de aculteitskamer in het Leidse Academiegebouw verliet: hij was ge slaagd voor het laatste deel doctoraal Nederlands recht, waarmee althans voorlopig zijn studie is afgesloten. Onder de enkelen, die van het examen op de hoogte waren en die naar de Academie ■aren gekomen om hem geluk te wensen, bevonden zich Koningin luliana, de beide ouders van de gelukkige, diens verloofde Prinses Margriet, voorts Prinses Christii htgenote. Na het examen, dat ongeveer een ir in beslag nam, en na het be- end mfcken van de gunstige uit lag. moest de jonge meester in de echten, die in zes jaar zijn studie oltooide, op de gang van het Aca- emiegebouw voor het beroemde reetkamertje de hartelijke geluk- van de belangstellenden in itvangst nemen. Koningin Juliana had het gezel- hap toen echter al verlaten om in soort hordenloop naar de bui- wachtende auto te snellen. Zij ad op dat moment kwart voor slechts een kwartier de tijd de St.-Jacobuskerk in de Perk- raat in Den Haag te bereiken. zij de mis ter nagedachtenis Koningin Elisabeth van België loest bijwonen. De aanstaande hoonvader van Pieter van Vollen- Prins Bernhard, kon niet rnwezig zijn doordat andere plich- n hem in Den Haag bezig hielden. was een bijzonder ïtmoeting van heel gelukkige l de broer van Pieter en diens dige momenten op de plaat te ver eeuwigen. Er was. zoals gezegd, geen ruchtbaarheid aan 1 geven. Pieter van Vollenhoven en de twee Prinsessen. geflankeerd door de ouders van de gelukkige meester in de rechten. (Foto L.D./Holvast) Na de felicitaties voor het zweet kamertje begaven de aanwezigen zich naar de rectorskamer van de Academie, waar de koffie genuttigd werd. Een half uurtje later vertrok ken Pieter van Vollenhoven, diens ouders en de Prinsessen weer uit de Academie. In het middaguur lunch ten mr. Van Vollenhoven en Prinses Margriet samen met de wederzijdse ouders en een klein aantal vrienden in Den Kaag. Sfcidie in normale tijd UITTOCHT BEGINT OP II DECEMBER Op 11 december begint de grote uittocht van gastarbeiders, die de kerstdagen thuis gaan doorbrengen. Enige duizenden Spanjarden gaan (voor het eerst) met extra treinen. Ook met de normale internationale reizigerstreinen zullen heel wat buitenlandse arbeiders worden vervoerd. De drie Nederlandse reisbureaus, die zich met de voorbereiding van deze treinreizen hebben belast, heb ben evenwel de indruk dat de mees- te gastarbeiders met name de eet kamertje. 'Spanjaarden gebruik zullen ma- Na instorting van gisteren Aan het gebouw van de Leidse universiteit aan het Stationsplein jn maatregelen genomen om te voorkomen, dat delenv^n de [kleding losraken en naar beneden komen zoals dit gisteren ge- eurde. Aan de voorzijde van het gebouw boven het restaurant Uberts Corner" zijn zes houten steunen aangebracht Aan de thterzijde van het gebouw, in de omgeving van het gedeelte van d luur, waar de instorting plaats had werden gisteren en vandaag «rtgelijke maatregelen genomen. De bouwpolitie kon vandaag nog :en mededelingen doen over de oorzaak van het losraken van de evelbekleding. /Zea&t/ re medewerking van het bedrijfsle ven gelooft men dat opstoppingen als vorig jaar en ook nog in de afge lopen zomer niet meer zullen voor komen. Slecht voorbereid De vorige kerstvakantie van de gastarbeiders in ons land was slecht voorbereid. De Nederlandse Spoorwe gen en de drie reisbureaus (Havas, Lissone Lindeman en Muller) hadden al het mogelijke gedaan, maar het bedrijfsleven werkte niet mee. Daar door was het mogelijk, dat grote groepen buitenlanders op perrons moesten achterblijven. Deze zomer betrof het nog 500 Spanjaarden in Roosendaal. Oorzaak: ze hadden geen plaats in de trein gereserveerd, omdat de bedrijven daarop niet had den geattendeerd. Ditmaal is de mewerking van de 350 Nederlandse ondernemingen die buitenlanders ln dienst hebben, veel beter, ofschoon men met het reser veren nog tamelijk laat is. Vanaf 11 december kunnen de gastarbeiders elke dag met normale reizigerstreinen tegen gereduceerd tarief naar hun vaderland reizen Ze genieten een korting van 50 a 60 gulden op een reissom van ongeveer f 200,-. Vliegen De Italianen, die al heel wat lan ger in ons land zijn en de techniek van het reizen hebben geleerd, gaan meestal op eigen gelegenheid. Veel Turken maken gebruik van de ge legenheid om voor f 330.- uit Dus- seldorp naar Istanboel te vliegen. Ook gaan er veel Turken met de extra treinen van de Duitse spoor wegen uit Duisburg en Keulen. Van de Grieken merkt men weinig bij de reisbureaus. De piek in het kerstvervoer van gastarbeiders valt op 17, 18 en waarschijnlijk ook 21 december. Dan reizen een paar duizend Spanjaar den met extra treinen uit Amster dam naar hun vaderland. De terug reis wordt met normale internatio nale treinen gemaakt. hoogleraren prof. mr. J. V. Rypper- da Wierdsma voor staatsrecht en prof. mr. J. M. van Bemmelen voor strafrecht, terwijl ook de decaan van de juridische faculteit, prof. mr. A. van Oven het examen bijwoonde. Er werd na afloop van het examen geen judicum bekend gemaakt. Pieter van Vollenhoven kwam in 1959 als Leids student aan. is sinds dien lid van het Leidsche Studen- ten Corps geweest en legde in maart j van dit jaar het eerste deel van zijn doctoraal examen met goed gevolg af. Zijn studie heeft daarna vanzelf sprekend vertraging ondervonden I door zijn val tijdens een skivakan tie. waarbij hij een gecompliceerde I enkelbreuk opliep en door allerlei ongewone verplichtingen, die zijn i verloving met Prinses Margriet mee- I bracht. Niettemin heeft hy zijn stu- die in de normale tijd voltooid. Men neemt aan dat Van Vollen hoven een zeer behoorlijk examen heeft afgelegd. Dit was althans de mening van zijn vrienden jhr. J. van Boetzelaer en H. Laverge die als au dit anten het examen bijwoonden. De afgelopen maanden heeft de jonge meester hard geblokt en zich terug getrokken in zijn kamer aan de Witte A. B. BREEBAART OVERLEDEN Op 76-jarige leeftijd is te zijnen huize in Oegstgeest overleden dc heer A. B. Breebaart. een bekende l figuur in christelyk-protestantse kringen. De heer Breebaart was voorts als opvolger van zijn vader! ge durende een groot aantal Jaren lid van de commissie voor de uitdeling van haring en wittebrood op 3 okto ber. Dit Jaar liet zijn gezondheids toestand hem voor het eerst sedert vele jaren niet toe aan deze uitdeling deel te nemen. Het bestuur van de 3 October-Vereeniging toonde bij die gelegenheid zijn grote erkentelijkheid voor de trouwe medewerking van de heer Breebaart door hem de bron zen erepenning der vereniging aan te bieden. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal donderdagmiddag geschieden naby het Groene Kerkje in Oegstgeest, voorafgegaan door rouwdienst in die kerk, welke halfdrie aanvangt. Advertentie Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 t.o. Stadhuis naast BATA Telefoon 21851 Telefoon 32778 Singel. Vanavond neemt Pieter van Vollenhoven afscheid van zijn stu- j dententijd met een borrel op Socië teit Minerva. Mr. Van Vollenhoven moet volgen de week in Den Haag een herkeuring ondergaan voor de vervulling van zyn militaire dienstplicht, die bij gunstige uitslag van de keuring over enkele maanden zal beginnen. In zijn antwoord aan de raad kwam wethouder Sannes, naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Van der Vliet ook nog uitvoerig te spreken over de publikaties van de Leidse Sport stichting. CONSEQUENTIES GAAN TE VER I De heer Van der Vliet, aldus de I wethouder, heeft in zyn betoog aan- I dacht geschonken aan de publiciteit, I die de voorzitter als woordvoerder I van het bestuur van de Sportstich- ting aan de onderhanden zynde plannen heeft gegeven. In zijn alge meenheid merkte de wethouder op, I dat het bestuur van de Sportstich- I ting het recht heeft in de publiciteit j te treden. Daarover verschillen de i heer Van der Vliet en ik dacht ik niet van opvatting. Dat de voorzitter van de Sportstichting niet ter ver- I antwoording zou kunnen worden I geroepen omdat hij niet in gemeen- I tedienst is. is een conclusie, die ik toch niet graag zou willen nem I daarvan gaan mij te nen genoemd, waarvan het bestaan in de Leidse sportwereld al lang en breed bekend was, zodat het met de tranen bij de hockeyers en het feest bij de tennissers wel niet zo'n vaart gelopen zal hebben. Het bezwaar van de heer Van der Vliet ligt echter in hetzelfde vlak als die, welke ik heb tegen het bekendmaken van een 10 jaren-plan, zoals de heer Versnel dat graag wil. In verband hiermede, en met het oog op de vaak weinig gelukkige vorm waarin de verstrekte gegevens uiteindelijk in de bladen verschenen daarvoor moet de heer Sannes niet bij de redacties van de bladen aankloppen, doch by de woordvoerder van de Sportstichting, Red. ligt het ln het voornemen van wethouder Sannes het vraagstuk van de publiciteit binnenkort in een gesprek met het bestuur van de >r mün rekening i sportstichting door te nemen. De consequenties Tenslotte deelde de wethouder mede, dat hU geen bezwaar heeft P 11 I tegen het opstellen van een tien- \gCCn Diaaill I jarenplan, doch wel tegen het be kend maken daarvan. Men kan een De heer Van der Vliet, aldus de plan opmaken, doch er kunnen zich heer Sannes, is met de publicatie niet gelukkig, omdat hjj daaruit heeft gelezen, dat de Sportstichting en Gemeentewerken samen op de regeerstoel van de betrokken wet- houders zUn gaan zitten. Dat is be- j slist niet het geval, al wekte het be- richt inderdaad de indruk. De ter sprake gebrachte plannen betroffen I alle projekten, waarvan het College j kennis draagt, waarmee het zUn in- I stemming heeft betuigd en voor de i uitwerking waarvan het zelfs reeds opdracht heeft gegeven. In dit op zicht treft het bestuur van de Sport stichting dus zeker geen blaam. I Het tweede bezwaar van de heer Van der Vliet geldt zyn vrees, dat by de clubs hierdoor bepaalde ver- j wachtingen worden gewekt. Daarin kan ik, aldus de wethouder, wel enigszins met de heer Van der Vliet meegaan, al werden ln deze publics - i tie dan voor het overgrote deel plan- ecl moeilijkheden voordoen, dat het onmogelijk is zich aan het vast gestelde tydschema te houden. Het zou volgens de wethouder ten opzichte van de verenigingen unfair zjjn door middel van een gepubli ceerd 10 jarenplan verwachtingen te wekken, die achteraf niet op tyd of zelfs helemaal niet kunnen worden waar gemaakt. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kand. ex. geschiede nis mej. H. G. Tuyn 'Amsterdam); kand. ex. psychologie de heer J. B. K. Lanser 'Lisse) en mej. K. L. Munk Dordrecht); de heren W. A. v. d. Kloot (Den Haag). B. van Heygen, (Den Haag); doet. ex. psychologie de heer Th. W. H. van Noort (Lel den). verloofde Prinses Margriet laten het Academiegebouw het gunstig verlopen examen (Foto LJD./Holvast) ..Verdachte heeft op 'n hoogst roekeloze wijze ingehaald en daarbij gespeeld met zijn leven en dat van zijn medeweggebruikers" aldus de Leidse officier, van Justitie, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, in zijn requisitoir tegen een 23-jarige student uit Leiden, die vervol gens de eis van f 100 boete subs 20 dagen alsmede een onvoor waardelijke intrekking van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 9 maanden tegen zich hoorde eisen. De medisch student stond terechtpliceerde: „Het zicht was volgens 't omdat hy in de avond van de 4de politierapport nog geen 100 meter en april jl. met zyn sportauto enkele de maximum snelheid ter plaatse is voor hem rydende auto's in de slechts 15 km/u, dus die overschreed Duitse machinist schuldig aan spoorwegongeluk (Van onze Arnhemse correspondent) De rechtbank in Arnhem heeft vanochtend een 43-jarige machinist by de Bundesbahn E.F.W.R. uit Hamm schuldig verklaard aan het ernstige spoorwegongeluk op 31 aug. 1964 by Westervoort, waart)y 5 rei zigers om het leven kwamen en onge veer dertig personen gewond werden. De rechtbank legde de machinist echter een aanzienlijk mildere straf op dan de officier van Justitie op 16 november had geëist. Deze requireer- de 3 maanden onvooi waardelijke ge- Iniet Hoofdstraat te Sassenheim was gaan irhalen op het moment, dat een tegenligger zeer dicht was genaderd. De auto's kwamen met elkaar in botsing. De snelheid waarmee ver dachte reed door de getuigen ge- seliat op circa 70 km/u was zo hoog, dat hy tengevolge van de bot sing uit zyn auto werd geslingerd, waarna de onbestuurde auto tegen de gevel van een woonhuis opvloog. Wonder boven wonder liep hy noch de bestuurder van de tegenligger ernstig letsel op. Verdediging niet minder dan Mede gezien de verklaringen van drie getuigen kon verdachte hier niets tegen inbrengen. De officier onthulde hierna nog, dat de student al drie veroordelingen wegens te hard r\1den achter de rug had en zich dus kenneiyk niets van ver bodsbepalingen aantrok. „Die had den betrekking op te hard ryden met een bromfiets", probeerde ver dachte deze feiten te verzachten. „Ja maar die veroordelingen bewy- zen wel, dat u niet tegen roekeloos heid opziet", merkte de kantonrech ter op. geldboete „Er hingen hier en daar mistban ken en op het moment, dat ik ging inhalen bevond die tegenligger zich i mistbank en zag ik hem dus werd een geldboete ankomen", voerde verdachte dagen Verdachte vond de eis vry hoog. „Als student heeft u voorlopig geen auto nodig" was de kantonrechter oordeel. Zyn vonnis 1 f75 subs. 15 aaxdeiyke in de ry bevoegdheid voor maanden. Duiven Een 27-jarige fabrieksarbeider uit Alblasserdam stond terecht wegens dierenverwaarlozing. Op aanklacht van een ouurvrouw had de politie een proces-verbaal tegen hem opge maakt omdat na onderzoek inder daad bleek, dat hy 11 duiven het noodzakeiyke voedsel en drinkwater had onthouden. De buurvrouw had verdachte er al eens op gewezen, dat hy in de weekeinden vaak met zyn vrouw enige dagen de stad (toen nog Leiden) uitging zonder ziin duiven eerst van voldoende voer en water te voorzien. Opmerkingen als „Waar bemoeit u zich mee", wa ren zyn enige reacties. Toen hy in Juni JL van Leiden naar Alblasser dam verhuJsde liet hy zyn duiven achter. Zonder voer en water. Na vier dagen werd dit ergeriyke feit de buurvrouw te machtig en wend de zy zich tot de Leidse politie. Deze stelde vast, dat de duiven er slecht aan toe waren, schakelde de Ryks- politie te Alblasserdam ln, die ver- dach tes wandaad prompt met een proces-verbaal honoreerde. Ter zit ting weigerde verdachte opzetteiyke nalatigheid toe te geven. Gezien het politierapport achtte de officier deze vorm van dierenmishandeling afdoende bewezen en eiste ter cor rectie f20 boete subs. 4 dagen. „Ik ben nie» slecht voor m'n beesten ge weest", hield verdachte dwars tegen de feiten vol. De kantonrechter twijfelde even min aan het bewys van het tegen deel. Hy vond een en ander derma te ergeriyk, dat hy de geëiste boete veel te mild vond en derhalve von niste met f50 sube. 10 dagen. Bocht „Ik reed inderdaad wel wat te hard maar dat komt omdat myn vrouw onwel was geworden en ik dus gauw thuis wilde zyn", aldus gaf een 33-jarige machinist uit Nieuw-Ven- nep zyn fout volmondig toe. „Ik heb alle schade dan ook voor m'n reke ning genomen", voegde hy er als een verzachtende omstandigheid nog Uit het onderzoek bleek, dat hy met zijn auto een bocht in de Julie- nalaan in Kaag met een zo hoge snelheid had genomen, dat de auto de bocht uitvloog om vervolgens via een voorgevel van een woon huis tegen een tegenligger op te ca ramboleren. De totale schade was niet gering. Daar de geldigheidsduur van zyn rybewys al enige tyd ver lopen was volgde een tweede pro cesverbaal. „Ik had de verlenging al enige maanden tevoren via een bureau, dat. zich hiermede belast aangeviaagd. maar die lui werkten zo traag, dat ik de dupe werd", weer legde verdachte zyn tweede overtre ding. De rechter ging hier niet op in. Wel op het feit, dat de machi nist al tweemaal eerder was veroor deeld wegens te hard ryden en zich dus van snelheidsbeperkingen biyk- baar weinig of niets aantrok. De officier vroeg een geldboete van 100 subs 20 dagen en een voor- waardeiyke intrekking van de rij bevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. T a.v. het verlopen rybewys eiste hy f 15 subs 3 dagen. „Ik moet al een flinke schadepost betalen", benutte verdachte zyn laatste woord en waaruit een verzoek om uiterste clementie moest worden gedistilleerd. De kantonrechter maakte er resp. f 86 en f 15 van doch vonniste bij wyze van waarschuwing inzake de voorwaardelijke ontzegging conform.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11