LEIDSCH DAGBLAD Ernstige Zuidvietnamese verliezen op plantage METAAL: 4.75 pet. „Bezinnen op de toekomst" ONBESTENDIG Britse troepen naar de Kariba-dam? CANADESE, RUSSISCHE EN AMERIKAANSE KUNSTMAAN Geen cholerageval in Tel Aviv Truman bezorgd over uitbarstingen van geweld FRANSE SATELLIET ZWIJGT Jongen getroffen door kogeltje Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 No. 31732 Directeur: E. A. E, van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10,70 per kwartaal, f3r55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Twee Zuidvietnamese bataljons, elk van ongeveer 400 man, zijn raterdag vrijwel vernietigd bij hevige gevechten om de grootste rubberplantage van het land, ongeveer 70 km ten noordwesten van Saigon. De plantage is eigendom van de firma Michelin en meet 14 bij 9 kilometer. De vijf miljoen rubberbomen boden de Vietcong- strijders ruimschoots beschutting bij hun aanval. Een derde batal jon van de Zuidvietnamese troepen leed „matige verliezen Tot de gevallenen behoren ook de commandant, een Zuidvietnamese kolonel, en een aantal Amerikaanse adviseurs De gevechten begon nen bij zonsopgang, en duurden de gehele dag. Er kwam een eind aan, toen Zuidvietnamese elitetroepen door hefschroefvliegtuigen werden aangevoerd. Het aantal Vietcongstryders be droeg ongeveer tweeduizend man. Zy vielen van drie zijden aan en verloren naar schatting driehonderd man aan doden. De terreinomstandigheden verhinderden, dat de Amerikaanse luchtmacht in voldoende mate kon ingrypen. Onder de regeringstrijd krachten vielen nogal wat slachtof fers toen drie bommen van Ameri kaanse vliegtuigen in hun gelederen terecht kwamen. Er werden vele ge vechten van man tegen man gele verd. Een guerrilla-eenheid riep de regeringssoldaten via luidsprekers op, zich over te geven. Een aantal man nen gaf hieraan gehoor. Zij werden op een ry gezet en doodgeschoten. De Amerikaanse minister van De fensie Robert S. McNamara is giste ren in Saigon aangekomen om zich van nabij op de hoogte te stellen van de situatie. De minister arriveerde kort nadat een van de bloedigste sla gen van de oorlog op 70 km ten noor den van Saigon was geleverd. Hij ver klaarde tot de pers verrast te zijn door de intensiteit en de omvang van de aanvallen der Vietcong en de Noordvietnamese troepen gedurende de laatste weken. De minister was vergezeld van ge neraal Wheeler, voorzitter van het comité van stafchefs. McNamara zei verder: „Het is vier maanden geleden sinds ik de laatste keer in Vietnam ben geweest en Aanloop tweede vorstperiode (Van onze weerkundige medewerker) De vierde stormdepressie in zes dagen nadert ons vandaag uit het zuidwesten met sneeuio en regen en in de komende nacht en mor genochtend weer windkracht ne gen tot tien, ruimend van zuid oost naar zuid-ioest en later, weer noord-ivest. Zaterdagavond werd voor de Zeeuwse kust windkracht tien ge meten toen Groningen, dat dicht bij de diepe depressiekern lag, sneeuw en mist bij vrijwel wind stil weer noteerde. Noord-Neder land heeft nu al tien sneeuioda- gen, hetgeen het record voor no vember L. Deze laatste novemberdagen blijven zeer onbestendig. Van daag eerst regen en sneeuw met in de nacht weer gevolgd door storm. In Engeland en Schotland worden sneeuwstormen gemeld met meer dan twee meter hoge sneeuwduinen. Het gaat er op lijken, dat de Engelse weerdienst gelijk krijgt. Zij voorspelde midden-november na een koudegolf eerst enkele da gen met een grote depressie-acti viteit en in de eerste helft van december (die woensdag begint een tweede vorstperiode in west- Europa. Zo bezien zouden deze stormdepressies de aanloop voor nieuwe koudegolf kunnen be tekenen. WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaarbewolkt met nu en dan regen- sneeuw- of hagelbuien Aanvankelijk tot krachtig of matig afnemende wind, in hoofd zaak uit zuidelijke richtingen, daarna draaiend naar noordwest en toene mend tot krachtig of hard en aan de kust tot storm. Temperaturen in het algemeen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 NOVEMBER Zon op: 8.24 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 13.50 uur; onder- 23.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 7 51 en 20.15 Uur, laagwater te 3.12 en 15.36 uur. (ontleend aan andere bladen) sindsdien is het aantal Amerikaanse gevechtstroepen bijna verdriedubbeld. Generaal Wheeler en ik zijn hier om de situatie te bezien en ons te be zinnen op de toekomst. De krachts inspanning van de Vietcong tijdens de Moesson van mei en juni is niet succesvol geweest en hun poging om Vietnam in tweeën te snijden is niet gelukt. Sindsdien is de Vietcong, naar ik meen, bezig geweest zich te her groeperen en reorganiseren. Ik ben verbaasd over de intensiteit en de omvang van de aanvallen van de Vietcong en de Noordvietnamese strijdkrachten van de laatste weken". Maar, aldus McNamara, ik geloof ook, dat de Vietcongstrijders verbaasd zullen z(jn over de prijs, die ze voor deze aanvallen moeten betalen. Hun dodelijke verliezen zijn dit jaar 100 procent meer dan het vorig jaar. McNamara weigerde zich uit te la ten over de maatregelen die eventueel genomen zullen worden om de toe voer van communistisch materiaal en troepen door Laos en Cambodja te stuiten. Wel zei hjj: „hun acties eisen tegenacties". Toen McNamara in juli in Vietnam was, bedroeg de Amerikaanse troe pensterkte 75.000. Dit aantal is thans meer dan 165.000 en Amerikaanse eenheden hebben gevechten op grote verd met de Vietcong en amezen. Demonstraties Naar schatting 25.000 personen hebben zaterdag in Washington gede monstreerd tegen het Amerikaanse beleid in Vietnam. Zy marcheerden rond het Witte Huis met leuzen waarin soms alleen om vrede werd gevraagd, maar waarin president Johnson soms ook scherp werd ver oordeeld. De demonstraties, die on der scherpe politiebewaking plaats vond, had over het geheel genomen een rustig verloop. Er deden zich slechts enkele schermutselingen voor en er werden enkele arrestaties ver richt. Voorts zyn in verscheidene steden demonstraties tegen de oorlog in Vietnam gehouden: honderden de monstranten hielden zaterdagavond een fakkeloptocht in Londen. In Manchester werden zeventien de monstranten gearresteerd wegens „onordelijk gedrag"; aan een protestmars, zaterdagmid dag in Stockholm, tegen het Amerikaanse beleid, namen vyfhon- auto's zaterdag bij de Amerikaanse derd personen deel; militaire basis in Captieux-le-Poreau in Milaan waren vierduizend een schriftelijk verzoek overhandigd, man op de been. Er waren demon- waarin zy opriepen tot vrede in stranten. die riepen: „Johnson, Vietnam, beul", en „Moro, dienaar van in Rome hebben in de nacht van zaterdag op zondag bijna 2.000 per sonen deelgenomen aan een „nacht wake voor Vietnam" in een bio scooptheater, een demonstratie, die was georganiseerd door linkse groe pen, die zes uur lang luisterden naar redevoeringen in vijftig Westduitse plaat sen zijn tijdens het weekeinde fak keloptochten en andere demonstra ties tegen de oorlog in Vietnam ge houden in zuidwest-F r a n k r ij k hebben demonstranten in ongeveer 900 Een groep vooraanstaande Ameri kanen heeft een verklaring uitgege ven waarin de regeringspolitiek ten aanzien van Vietnam wordt ge steund. Onder de ondertekenaars be rinden zich de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache- son en de voormalige vice-president Richard Nixon. Klaarblijkelijk in antwoord op de tegen de regeringspolitiek gerichte demonstraties zeggen de onderteke naars, dat het doel dat Amerika in Vietnam nastreeft, niet mag ver duisterd worden door het gedrag van een klein deel van de bevolking. Géén politie-actie De tweede Canadese kunstmaan. Alouette-II genaamd, is gisteravond vanaf de Amerikaanse luchtmacht basis Vandenberg gelanceerd mot behulp van een Amerikaanse raket, waarmee ook een Amerikaanse Ex plorer-satelliet werd gelanceerd De Alouette-I werd in 1962 in een baan om de aarde gebracht en zendt nog steeds gegevens over de ruimte uit De Russen hebben zaterdag blii - kens een officiële bekendmaking in de gebruikelijke vorm in de reel.s van onbemande ruimtevaartuigen ae Kosmos no. 98 gelanceerd. Volgens de bekendmaking maakt de satelliet deel uit van een reeks voor wetenschappelijk onderzoek. Naar de mening van deskundigen uit het westen is dit programma echter ook op andere dan op weten schappelijke doeleinden gericht. De gezondheidsautoriteiten in Tel Aviv hebben meegedeeld, dat het onderzoek thans heeft uitgewezen, dat het Britse jongetje Andrew Patchatt, dat donderdag j.l. op het vliegveld Lydda Airport uit een uit Teheran komende DC-8 van de KLM gehaald, geen cholera-patiënt is. Vanochtend zijn in Berlijn de zestien kantoren geopend voor het uitreiken van passen. West- (Van onze Londense correspondent) Het ziet er naar uit dat de Britse regering zal voldoen aan het drin gende verzoek van president Kaoen- da van Zambia om Britse troepen naar de Karibadam te zenden. Dit verzoek heeft gedurende de laatste dagen de vorm van een ultimatum omdat Zambia ingeval van een Britse weigering de Afrikaanse staten zal vragen dit te doen. (De Karimba-dam wordt beheerd door Rhodesië en Zambia, maar het project waarvan de gehele Zambiase elektriciteitsvoorziening afhangt, be vindt zich op Rhodesisch grondge bied. Zambia vreest nu dat Rhodesië als represaille-maatregel tot afslui ting van de elektriciteitsvoorziening zal overgaan.) De Britse regering staat onder zware druk van het Gemenebest om sterkere maatregelen tegen Rhodesië te nemen. Zij heeft van begin af aan duideiyk gemaakt dat zij niets wil weten van een politie-actie. In Lon den bestaat ook geen geestdrift voor de kwestie van de olie-sancties, die bij de V.N. in onderzoek is. Men ziet slechts de mogelykheid van een al gemeen handelsverbod met Rhodesië. Dit zou gepaard dienen te gaan met een afdoende bescherming van Zam bia. Alles draait om het rapport dat Malcolm MacDonald zoon van de vooroorlogse premier gister avond aan premier Wilson heeft overhandigd. MacDonald, een des kundige op het gebied van Afrikaan se zaken, bezit het vertrouwen van zowel opeenvolgende Britse regerin gen als de meeste Aziatische en Afrikaanse leiders. Hy heeft de afge lopen dagen uitvoerig met Zambia's president van gedachten gewisseld Niet opgewassen De voorstelling Britse troepen i zouden zijn i zaken dat Zambia nodig invasie berlijners zullen tussen 18 de- Rhodesië door Afrikaanse troepen te cember en 2 januari Oost-Ber- voorkomen, gaat veel te ver. De lijn tweemaal mogen bezoeken. Afrikaanse staten voelen daar weinig Op de foto: Oostberlijnse amb tenaren passeren Sandkrug Brug om zich naar de uitreikkantoren te begeven. Links: twee leden van de Britse MP. welke propagandataal zij ook mogen gebruiken omdat zy militair niet opgewassen zijn tegen Rhodesië, dat ingeval van een ge wapend conflict zeker zou worden gesteund door Zuid-Afrika. De Afrikaanse regeringen beschouwen Engeland als hun gangmaker, omdat dit land zich in de laatste Gemene bestvergaderingen politiek en moreel heeft verbonden een meerderheids regering tot stand te brengen. Een troepenzending naar Zambia zal by alle betrokkenen, terecht of ten onrechte, de indruk wekken dat er nu tenminste iets dramatisch ge beurt, al is het in feite wellicht niet meer dan een psychologische pleister op de wonde. De Britse troepeneen heid zou zeker niet meer zyn dan van symbolische betekenis. Wellicht zal Rhodesië Engelands demonstra tieve aanwez„,.ieid juist als een be veiliging zien tegen een Afrikaanse stormloop en een rassenoorlog, die ook de Britten willen vermyden. Mocht Wilson besluiten troepen te zenden dan is hy in elk geval zeker van de steun van de liberalen. KNIPSEL- PRIJSVRAAG j Het aantal inzendingen op §j onze knipselprijsvraag bedraagt opnieuw ruim honderd méér dan e het vorige jaar, n.l. I 1560 Er bhjkt dus wel uit zoals wij ook in de aankondiging al stelden dat dit soort puzzels nog niets van zyn aantrekkelijk- heid heeft ingeboe t. Wy zullen de juiste oplossing |j en de namen van de prijswin- naars zo spoedig mogelijk be- j| kend maken. - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii -fa Naar schatting 50.000 men sen hebben in het weekeinde een bezoek gebracht aan het strand bij IJ muiden waar het Liberiaan se vrachtschip Santa Kyriaki bij na tegen de voet van de duinen aan ligt. De Velser politie die voor de verkeersregeling nauw samenwerkte met de politiekorp sen van Haarlem. Halfweg en Amsterdam schat, dat ongeveer 10.000 auto's uit het gehele land naar IJmuiden zijn gekomen. De Vakantietoeslag 2 procent hoger Meer vakantie voor ouderen In de metaalindustrie (ongeveer een kwart miljoen werkne mers) zullen volgend jaar de lonen met 4.75 procent worden ver hoogd. Dat is het gevolg van de overeenstemming, die dit week einde is bereikt in de Vakraad voor de Metaalindustrie en in de centrale commissie voor de beambten in die industrie over het uitwerken van de afspraak, die op 24 juni is gemaakt over de loonkostenstijging van vijf procent per jaar, die van 1 januari af zal gelden in de metaalindustrie. Op 24 juni kwamen partyen in de zouden stygen, maar wel dat de af- Vakraad en in de centrale commis- gesproken styging van de loonkosten sie overeen jer 1 januari cao's af ook zou worden gebruikt voor verbe- te sluiten, die een looptijd zouden tering van andere arbeidsvoorwaar- hebben tot 1 november 1968. Er is toen o.a. een verhoging van de loon kosten van driemaal vyf procent af gesproken. Dat betekende niet, dat de lonen met driemaal vyf procent bestaat ilt 18 pagina's Oud-president Harry S. Truman heeft gisteravond uiting gegeven aan zijn verontrusting over de moeilijk heden die de Verenigde Staten on dervinden by het handhaven van de vrede op zovele plaatsen. In een rede ter gelegenheid van het jaardiner van de „Zionistische organisatie van Amerika" riep Tru- i man op tot vrede. Hy zei: „Deze uitbarstingen van geweld zijn zinloos. Er is geen geldige re den voor de botsingen en geen enkel land, geen enkele groep van landen, die ageren, herrie schoppen en de vrede verstoren kunnen daar baat twintig werkdagen, vier weken. den. Tot die andere arbeidsvoor waarden worden gerekend: uitbrei ding van de vakantie, verkorting van de werktyd en afschaffing van de gemeenteklassen. Om te voorkomen, dat de vyf procent meer loon door prysstygingen verloren gaan, is toen ook overeengekomen die, indien zy optreden, te compenseren. Een styging der kosten van levensonder houd, die boven één procent uitgaat, zal worden gecompenseerd met een loonsverhoging van ten hoogste twee procent. Per 1 januari zullen de feitelijke Ionen en salarissen in de metaal industrie worden verhoogd met 4.75 procent (inclusief de compensatie van de per 1 januari a.s. te ver wachten huurverhoging, maar ex clusief de huurbijslagen 1960, 1962 en 1964). Huurbijslagen Per 1 januari zullen de huurbysla- gen 1960, 1962 en 1964 in de lonen en salarissen van de werknemers van 23 jaar en ouder worden verwerkt. Voor de beambten worden bovendien de schalen aangepast aan het mini mum-maandinkomen op 23-jarige leeftyd. Als uitvloeisel van het ver werken van de genoemde drie huur- byslagen wordt aan de werknemers die jonger zyn dan 23 jaar in even redigheid een extra feiteiyke ver hoging toegekend. Verder is overeengekomen de extra-vakantie voor jeugdige werk nemers met twee dagen te verlengen tot twintig weken. Voor werknemers van 55 jaar ouder wordt een extra-vakantie van twee dagen ingevoerd. Een werkne mer. die 25 jaar in dienst is en 55 Jaar krygt in 1966 een vakantie van parkeerterreinen bij het strand waren al gauw vol. Er waren fi les auto's tot Haarlem-noord. Met de berging van het bijna 3000 ton metende schip is nog niet begonnen. Een beslissing hieromtrent zou in de loop van vandaag worden genomen. De eerste Franse ruimtesatelliet, die vrydag in de Sahara is gelan ceerd, zwygt. Technici zeiden, dat het „piep- piep" van de AI van tyd tot tyd zaterdag nog te horen was, maar zeer zwak. Zy voegden hieraan toe, dat ook de raciotransmissies, die een beeld moeten geven van de loop van de satelliet, op moeilykheden zyn gestuit. De oorzaak hiervan schynt gedeel telijk te liggen in beschadiging van de antennes tydens de lancering van de drietrapsraket van het type Dia mant. Uit eigen vnurbuks Een 23-jarige banketbakker op Texel is getroffen door een kogeltje uit z(jn vuurbuks. De jongeman reed met een collega op een bromfiets door „de dennen", in de richting van het strand. Plotseling, waarschtyniyk doordat de weg nogal hobbelig was, ging de trekker over van de vuur buks, die de jongeman onder zijn jas met de loop naar boven bij zich had. Een kogeltje uit het wapen drong onder de kin de schedel van de jon gen binnen, waar het ergens bleef zitten. De jongen werd overgebracht naar een ziekenhuis in Den Helder en vandaar naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Volgens inlichtingen van de politie op Texel was de jongen gisteravond buiten levensgevaar. e dagen te verlengen /'-v erkdagen ofwel vier L/J J Oyua ^JUt bij hebben". Verder verklaarde Truman, dat de Verenigde Naties nog moeten bewy- zen, dat zy agressors ervan kunnen weerhouden zich te buiten te gaan aan gevaarlyke avonturen. De rede werd voorgelezen door Trumans dochter, mevr. E. Clifton Daniël. Truman had de reis naar New York niet aangedurfd. Truman ontving de Theodor Herzl-prijs 1965. een gouden medail le. voor zyn rol by het vestigen en beveiligen van de staat Israël. Reeds in juni is overeengeko men. dat met ingang van 1 juli 1967 allen, die nu nog 45 uur per week werken een werktijdverkorting kry* gen van eeneneenkwart uur per week. Daarnaast is toen afgesproken, dat de in 1965 in twee gedeelten ver strekte byzondere uitkering van in totaal twee procent met ingang van 1 januari 1966 zal worden gebruikt om de vakantietoeslag op te trekken van vier tot zes procent, zonder dat dit van invloed is op de afgesproken loonkostenstijging, omdat die twee procent er buiten vallen. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 29 November 1865: De Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Ber- lijn heelt den heer H. Schle- t gel. hoogleeraar-titulair te leiden, tot corresponderend lid van de afd. wis- en na tuurkunde benoemd. De geldnood in Stiermar ken is ten hoogste geklom men. Uitgestrekte landgoede ren worden voor een handvol gelds verkocht Onlangs werd A een boerderij, die duizenden j 'caard teas, om vijl gulden in ij een openbare veiling ver- ij kocht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1