Wijk huldigt KRACHTIG FRONT TEGEN ZEDELIJK BEDERF ALS DROESEM VAN DE OORLOG GEEN CRISIS MEI KERSTMIS Van vier jubilarissen Herdenking van Leids verzet PLECHTIGHEID IN PIETERSKERK Verleden en toekomst beide mannen jongens meisjes Gelukkig is er nog Lekasin de snelle en zekere pijnverdrijver Vergeefs Nederlands verzet tegen subsidie Europese scheepsbouw LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 NOVEMBER 19G5 VIJFDE BLAD I rijheid waardig zijn vereist Een kwart eeuw na de befaamde rede van mr. R. P. Cleveringa vond gistermiddag de Leidse Pieterskerk een herdenking plaats lm die gedenkwaardige 26ste november 1940, jaarop de Leidse universitaire wereld op fiere ondubbelzinnige wijze protest aantekende igen het ontslag door de bezetters van de Jood hoogleraren. De herdenkingsrede werd dit maal uitgesproken door dr. J. E. baron de Vos Steenwijk, oud-president-curator en ere ctor van de Leidse Universiteit. Hij vroeg zich in zijn rede af, wat het begrip vrijheid eigenlijk inhoudt en hoe wij in de jaren na de bezetting deze vrijheid hebben beleefd en ons waardig getoond. Hij concludeerde dat het voor de na-oorlogse generaties vooral nodig is het zedelijk verderf dat als droesem van de oorlog in de maatschap pij is achtergebleven te bestrijden. Wij zijn dat verschuldigd gevallen zijn. In de Pieterskerk hadden zich voor deze herdenking zeer vele leden van universitaire gemeenschap verzameld. De plechtigheid werd ingeleid en "oten door de rector magnificus prof. dr. J. Dankmeyer, terwijl het Col- um Music um voor een muzikale omlijsting zorg droeg. De 26ste november alle naoorlogse jaren in de Pieterskerk herdacht, telkens door andere •kers. Dit jaar werd aan het 25-jarig jubileum van die gedenkwaardige tevens de onthulling van een reliëfportret van Koningin Wilhelmina i het Groot Auditorium door Koningin Juliana verbonden. Deze plechtig- waarover wij gisteren schreven, werd o.m. bijgewoond door prof. mr. Cleveringa, wiens rede het centrale thema van de herdenking was. woonde echter de plechtigheid in de Pieterskerk niet bij. Ook elders in het land werd deze dag herdacht tijdens bijeenkomsten van l-alumni. Inspirerend protest pe rector maginificus prof. Dank- •yer constateerde in zijn ope- igswoord dat wij ons in de begin- d van de bezetting de onterende menselijkheid niet konden voorstel- van de bezetters mede doordat j zelf in ons eigen volk geen discri- natie meer kenden. Heel hard rd het Nederlandse volk ontgoo- eld toen bleek dat zelfs geen kiem q menselijkheid bestond bij de drijvers van de nationaalsocialisti- le onderwereldpraktijken. In de idse Universitaire wereld had die tgoocheling niet duidelijker de igheid van het systeem kunnen to- n dan juist door het terzijde schui- n van een der grootste rechtsge- rden van ons land, de beschei- i n en om zijn gaven des geestes ii m geachte Meyers. Het waardig otest van Cleveringa contrasteer- fel met de lafhartige kleinering or de bezetters en hun handlan- rs. en dit heeft aan velen de ernst enbaard en daardoor katalytisch »erkt op het verzet van de Uni- rsiteit en in de rest van het land. e daad, die gisteren in 22 plaat- ii, waaronder drie in het buiten- id, werd herdacht, achtte spreker 't nu nog van inspirerende waarde or ons gehele volk. jBaron de Vos van Steenwijk stelde de aanvang van zijn rede, dat her- aken slechts zin heeft tegen een estelijke achtergrond en met een estelyk perspectief, aangezien zon- een blik op de toekomst herden- onvruchtbaar is, en zonder ook het verleden lichtzinnig. De her- nking van de 26e november roept ns de vraag op, hoe zij zal evolue- naar gelang er minder tijdgeno- in leven blijven: in de richting een 3 oktober viering of gesubli- erd tot een wezenlijke bezinning. 25ste herdenking van het „Leids rzet" geeft derhalve voldoende stof nadenken. Wij moeten er in de allereerste s voor waken, dat wij de vrijheid verliezen of misbruiken, ide door de rede van Cleveringa in (5 werd herkregen. Dit gevaar is t denkbeeldig in een wisselvallige roerige tijd als deze, waarin één aeratie beleeft dat vrienden vijan- i worden en vijanden vrienden, in tijd dat b.v. de affectieve waar ing van Rusland in het verleden, het heden en wellicht in een na- e toekomst aan hemelsbrede wyzi- igen onderhevig is. Wat is die kostbare vrijheid, en wat bben wy met deze vrijheid gedaan haar herwonnen te hebben? Om twee vragen concentreerde spre- nadien zijn betoog. Vrijheid kan niet met zichzelf ge linieerd worden door te constate- dat het de vrijheid 'is om te doen t je wilt, noch met het tegenover stelde door te zeggen dat vrijheid er niets verboden is, aan- aen dit laatste niet vrijheid maar gebondenheid omschrijft. Werke- ie vrijheid gaat gepaard met er- ming van gebondenheid aan een steem van voorschriften zonder geordende maatschappij it denkbaar is. Stem van het geweten O Bij het afwegen van de vryheid het individu tegenover de eisen de samenleving moet naar een denweg gezocht worden, doch ;n definitie van het begrip [ijheid distilleren bevredigt niet het gerelativeerde karakter van i resultaat. Men moet een kern- [htiger uitspraak vinden, bijvoor deze: „Vrijheid bezitten we als de stem van ons geweten kunnen Spreker achtte dit niet een ver schuiven van het probleem naar de definitie van het geweten, omdat hij uitging van de veronderstelling dat ieder de stem van het geweten kent, zelfs erkent. Is dat laat-ste niet het geval, dan is een redelijk gesprek over zaken als deze toch niet mogelijk. Dit volgen van de stem van ons ge weten was ook in wezen de aanlei ding tot ons verzet tegen de bezet tingsautoriteiten. Bij de besten van het verzet sprak deze stem het luidst. Nooit hebben professoren en studen ten van de Leidse Universiteit zich zo een gevoeld als in dit verzet op grond van de stem van het geweten. Wat hebben wij gemaakt van die zo gedefinieerde vrijheid, die ons vier en een half jaar na het Leidse verzet geschonken werd? Chaotische tijd Baron de Vos van Steenwijk herin nerde aan de eerste tijd na de bevrij ding, toen het universitaire leven weer op gang moest komen onder barre omstandigheden, toen er geen tijd was voor rustig beraad over theo retische grondslagen en de wijze, waarop tijdens de bezetting gegroeide idealen konden worden verwezenlijkt, om vervolgens op de besteding der vrijheid in het algemeen terug te komen. Verstoorde moraal Velen zjjn teleurgesteld, ontmoe digd. ja zelfs verbitterd want er wordt weer getwist, de politieke par tijen zitten elkaar in de haren en we zien veel onrecht geschieden. On der de bezetting meende men dat het mensdom gelouterd uit de zwa re beproevingen tevoorschijn zou komen om een betere maatschappij op te bouwen op de puinhopen van de oude. Het was goed dat we inder tijd zo dachten omdat we anders de bezetting niet vijf jaren hadden kun nen verdragen. Niettemin was de gedachte naïef, want de geschie denis hao ons anders kunnen leren. De oorlog kweekt helden, maar de oorlog trekt ook velen, al te ve len helaas, naar beneden, maakt de banden van de moraal op allerlei gebied losser, of dit nu huwelijksmo raal, zakcnmoraal of politieke moraal betreft. En dit kwaad eindigt niet met het strekken der wapenen. De ze boze geesten moeten opnieuw ge- temd worden en dat vergt hen, die voor onze vrijheid we zelf hebben gevormd en zullen blijven vervormen, opdat hij de be langen van zijn burgers het best mo ge dienen. Prijs voor vrijheid Tot besluit herinnerde dr. de Vos van Steenwijk aan de woorden van een Canadees veldprediker tijdens een dankdienst in Haarlem: „We want an excuse for living". Deze woorden betekenen dat zij die tot de overlevenden van de bezetting be horen en dit geldt ook voor hen die na de bevrijding geboren zyn, want hadden hun ouders de oorlog niet overleefd dan zouden zij nooit ge boren zyn allen een prijs moeten betalen voor het leven dat zy be houden mochten. Die prijs kan geen andere zijn dan dat we een krachtig front vormen tegen het zedelijk bederf dat als een droesem uit de oorlog overbleef. We hebben ieder op eigen terein te trachten iets goeds te maken van het le ven, dat ons genadiglijk gelaten werd. Wij moeten beseffen dit verschuldigd te zijn aan hen, die gevallen zijn opdat wij vrij zou den zijn. Niet alleen vrij, maar ook de vrijheid waardig. ,,Dan zullen zij die hongeren en dor sten naar gerechtigheid verza- dadigd worden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiui iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHfHniniHüiiMiHuwiM ipi mr rgr |T een betere betrekking en een Nf mj daarbij behorende goede BELONING. Komt U dan ook werken bij de LEIDSE DEKENFABRIEK VAN WIJK Wij hebben een modern bedrijf met zeer goede sociale voorzieningen en WINSTDELING Ons adres is: KANAALWEG 160 te LEIDEN. TEL. 01710—34246 (Van onze parlementaire redactie) De kachels in Huis ten Bosch hoe ven niet aan. De Koningin zal er binnenkort niet komen. De kabi netscrisis is niet doorgegaan en er hoeft dus ook niet geadviseerd te worden door het vaste rijtje wijze mannen in de Nederlandse poli tiek. De Koningin kan rustig in Paleis Soestdyk blijven. Het blyft waarschijnlijk voorlopig rustig in de Nederlandse politiek. De mannen van de rustige theorie zie deze rubriek van vorige week hebben gelijk gekregen. De sterke jongens van Cals heb ben zonder veel moeite de centen in de wacht gesleept en kunnen nu zonder zorgen verder gaan met regeren. Het is niet eens span nend geweest bij de vechtpartij om de centen. De Kamer gaf zich bij voorbaat al gewonnen. Dat was al duidelijk, toen dr. Lucas woens dagmiddag als eerste spreker on gevraagd de verzekering gaf dat het land geen behoefte heeft aan een kabinetscrisis. Door knieën Daarna loosde hij nog een heleboel boze woorden. Maar het beeld was duidelijk: luid protesterend en hard huilend ging de anti-belas- tingspecialist van de KVP door de knieën alle dreigende taal van de afgelopen week ten spijt. En zelfs de protesten, die dr. Lu cas het horen hadden weinig om het lijf. Wie goed luisterde hoorde hem by het noemen van bezwa ren niet zeggen „Wij vinden dat", maar „Velen vinden dat En dat is uiteraard een flinke ver zwakking. Uit de andere redevoeringen bleek later op de middag, dat dr. Lucas de meest loyale woordvoerder was geweest. Hy moet dat niet prettig gevonden hebben. Het is voor hem bijna iets tegennatuurlijks om een minister van Financiën niet dwars te zitten. Zelfs dr. Drees klaagt gaat weer goed in Het de Leidse deken fabriek soort heldenmoed, een ander soort opoffering. Hier geldt het dat wie zichzelf bedwingt sterker is dan hij die een stad verovert. Bron van deceptie In dit kwaad ligt de bron van on ze teleurstelling, van onze ontgooche ling, en niet in het feit dat we van mening verschillen over de wyze hoe de staat l>estuurd moet worden of over de vraag of Nederland een vrije of gebonden economie moet hebben. Dat deze verschillen be staan, of liever dat zij tot uiting komen, vormt juist het wezen van onze democratie, welke we als expo nent van onze herwonnen vryheid beschouwen. Dat de politieke partij en in ons volk gegrondvest zijn op een levensbeschouwing en niet in de eerste plaats op materiële belangen is een goede eigenschap van ons wik. Op dat gebied behoeven wy bij niemand in de leer te gaan. Onze studenten onderscheiden zich op dat gebied ook gunstig van die in vele andere landen. Maar wij kunnen thans eendrach tig samenkomen hoe onze opvattin gen ook verschillen over staatsvorm onze inrichting van 't onderwijs. Wij beseffen daarbij dat wy dit behoren te doen met eerbiediging van ieders recht om daarin met ons van mening te verschillen Wie dit recht aan een ander ontzegt sluit zichzelf buiten onze gemeenschap. Wat ons immers het meest ergerde in de Duitse me thodes was juist die volkomen min achting voor de persoon, die volko men onderworpenheid naar lichaam en geest aan wat de Führer dic teerde. Wy hebben ons land en on ze Vorstin lief, maar wij aanbidden niet de abstractie van de staat, diew in zyn gedenkschriften nog over de dwarsdrijverij van dr. Lucas. En die spreekt toch al van jaren en jaren geleden. Bijzonder ver velend moet het voor dr. Lucas zijn geweest, dat dankzij de royale steun van de KVP de anti-revolu tionairen een paar maal zonder risico oproerig konden doen. Dood in pof Overigens heeft het debat weer eens duidelijk gemaakt, dat een rooms-rode coalitie, al of niet met verdere aanhang, parlementair ge sproken de dood in de pot is. Bij een dergelijke grote coalitie stelt de oppositie gewoon niets meer voor. Af en toe zegt een opposant nog wel iets leuks, maar politiek heeft het geen gevolgen. Dat knaagt natuuriyk aan het onthou- siasme van de oppositiewoordvoer ders. De liberaal mr. Portheine miste elk enthousiasme en was in feite een willoos slachtoffer van de kamermeerderheid. Vlak na de formatie van het kabi net Cals werd de vrees uitgespro ken, dat de CHU als oppositiepar ty zich zou laten annexeren door de VVD. In werkelijkheid lykt het er precies anders om te wor den. Mr. Scholten van de CHU was in het belastingdebat de eni ge spreker, die iets aardigs had te zeggen en het ook aardig deed. Hij had een aantal grapjes meege bracht waaruit bleek, dat hy be kend is met het bestaan van „Ik, Jan Cremer" en voerde een klein litarair steekspelletje op met mi nister Vondeling. Hij noemde de miljoenennota van de minister „geen overbiddelijke bestseller". Dr. Vondeling antwoordde: „Dat kan ook niet. De nota is wel erg openhartig, maar niet erg sexy". De minister bleek zich liever te willen houden by andere literaire aanduidingen zoals „MandarUnen op zwavelzuur" van W. F. Her mans, uit te persen door de mi nister van Financiën. Waarop mr. Scholten weer kwam aandragen met een ander boek van deze schrijver „Ik heb altyd geiyk", waar van de eerste regel luidt: „Omdat het vandaag de laatste Individueel Het kwam nog eenmaal tot een aar dig debat tussen dr. Vondeling en de woordvoerder van de CHU. Dat was toen mr. Scholten gevraagd had of het waar was dat staatsse cretaris Hoefnagels zou aftreden als de schoenen en textielbelasting zou worden verworpen. Dr. Vonde ling ging er niet op in, want „In dividuele opvattingen worden niet weergegeven". De minister wydde nog wat uit: „Ilc begrijp best, dat de Kamer het wel leuk zou vinden om te horen wat minister De Jong, de oud-marine- man, in het kabinet misschien ge zegd heeft over de belasting op pleziervaartuigen. Of wat collega Hoefnagels vond van de bierac- cyns, minister Suurhoff van de omzetbelasting op auto's en minis ter Luns van de vermogensbelas ting. Ik noem maar een voor beeld". Wolkenloos Gaan Cals en zyn mannen nu een wolkenloze toekomst tegemoet? Een paar wolkjes zyn er wel: de Kamer voelt weinig voor de be lastingverlaging per spaarbrief en de parlementaire coalitie is niet erg eensgezind over de komende verandering van de dividendbelas ting. Maar dat zyn kleinigheden vergeleken by problemen als de belastingverhoging, de huurverho ging en de toestemmingswet? Misschien dreigt er in de verre toe komst nog gevaar als zou biyken, dat het kabinet-Cals ondanks alle pogingen toch niet binnen de be groting kan biyven. Maar dat la voorlopig een theoretisch gevaar. Wim Kan krygt dit Jaar ongeiyk. We kunnen de kerstboom optui gen, zonder dat er een kabinet cal Advertentie Het gaat weer goed met de Leidse dekenfabriek Van Wijk. Dat -fr bleek gistermiddag duidelijk uit de woorden van verschillende spre kers, die ter gelegenheid van de huldiging van vier trouwe roerk- nemers het woord voerden. De heer H. Matters is vijftig jaar in dienst bij de firma Van Wijk en daarvoor ontving hij uit handen van Leidens burgemeester mr. G. C. van der Willigen de zilveren medaille behorend bij de orde van Oranje Nassau. De heer J. J. Blok weverijleider werd met dezelfde onder scheiding geëerd en de heren K. Pardon en J. F. Azier (veertig jaar in het bedrijf) ontvingen de bronzen medaille in de orde van Oranje Nassau. Zoals bekend ontstonden er rond de dekenfabriek Van wyk eind 1964 wat moeilijkheden toei er verliezen werden geleden. Het bedrijf verwis selde van eigenaar en het was giste ren eigenlyk voor het eerst na de overname dat het personeel bijeen kwam. Directeur ir. J. A. Haverhals had goed nieuws: in 1965 had het be drijf 60 procent van de produktie ge haald, die in voorgaande jaren ge bruikelijk was. „De voorraden zijn vandaag kleiner dan vorig jaar op dezelfde dag, hetgeen betekent, dat voldoende afzet is", vertelde Ir.iets naders bekend Haverhals, die tot grote vreugde van het personeel bekend maakt, dat 3% van het jaarloon zal worden uitge keerd als winstdeling. Toekomst De vier Jubilarissen werden eerst door burgemeester Van der Willigen, daarna door de heren Haverhals, Gil- lebaart en Philippo hartelijk toege sproken. Ir. Haverhals maakte van de gelegenheid gebruik om burgemeester Van der Willigen te vragen of De vier jubilarissen, die gistermiddag in de fabriek van Van Wijk in Leiden werden ge huldigd. de be stemming van het terrein waarop het bedrijf gevestigd is, als over tien jaar de huurovereenkomst afloopt. Burge meester Vam der Willigen bleek be reid om in de toekomst over deze kwestie te praten. Een opmerkelyke gebeurtenis tijdens de huldiging van jubilarissen was de overhandiging van een aantal geschenken door een de felicitatiedienst. de werknemers laten zien op welke wyze propaganda voor het produkt wordt gemaakt, want in de pakketjes die de felicitatiedienst aan pas getrouwde echtpaartjes uitreikt is Van Wyk ook vertegenwoordigd. De directie wilde daarmee i De Nederlandse afgevaardig den in het Europese parlement in Straatsburg hebben zich zonder succes verzet tegen voorstellen van de EEG-commissie, die voorzien in subsidies voor de scheepsbouw. De afgevaardigden uit de andere ge- meenschapslanden stemden wel voor de plannen, vervat in een richtlyn, die de zes regeringen zal verplichten de Japanse concurrentie te bescher men met een subsidie van 10 pro cent. Het gaat hier om de subsidies op de contracprijs van zeeschepen en vlsersvaartuigen, die groter zyn die 3.000 ton. De voorstellen moeten echter nog met unanimiteit, door de EEG-ministerraad worden goedge keurd De Nederlandse liberale afgevaar digde Berkhouwer en zyn socialis tische collega Laan keerden zich ty- dens de discussies als Nederlandse woordvoerders tegen het ontwerp van de EEG-commissie. De heer Berkhouwer betoogde, dat Nederland en Luxemburg de enige EEG-landen zyn, die géén subsidies aan de scheepsbouw geven. In Italië en Frankryk beloopt die subsidie zelfs 16 procent. Hy berekende dat de verplichting die de EEG-commissie wil opleggen, de Nederlandse schat kist 60 miljoen gulden per jaar zal kosten, zonder dat het Nederlandse parlement geraadpleegd wordt. De heer Berkhouwer vroeg zich zelfs af of het Nederlandse parlement zich in dit geval wel aan een unaniem be sluit van de EEG-ministerraad ge bonden kon achten om het beno digde geld te voteren. De heer Laan waarschuwde dat men zien met deze subsidieregeling op het verkeerde pad begeeft. Men moet de kwestie van rationalisatie en specialisatie van de Europese wer ven centraal stallen. Het enige ge volg van deze subsidiepolitiek zal zyn, dat de ondernemers de tien pro cent in hun prijzen gaan mee be rekenen. Hy zou daarom de voor keur geven aan een stelsel waarby premies worden gegeven aan bedry- ven, die kunnen aantonen dat zy rationaliseren. W. van Barv directeur Schouwburg Maastricht? (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Maastricht zal op de vergadering van 6 decem ber voorzien in de opvolging van d« heer Th. Raemakers als directeur van Stadsschouwburg. Op de voor dracht voor de benoeming van een nieuwe directeur staat als nummer 1, de heer B. van Bary Deze ls en kele jaren directeur geweest van de nieuwe Stadsschouwburg var Tilburg. Naast de zakelyke directeur zal de Maastrichtse gemeenteraad ook een commerciële directeur benoemen in verband met een gezamenlyke exploitatie van de Stadsschouwburg en de concertzaal van het Staarge- bouw.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9