j „Dame" Myra Hess ging van ons heen O Mansportret van Hals bracht f 735.000 op Waarlijk 9.groof al pianiste en vrouw Indertijd gekocht voor 25 g ZONDAG LEIDSCn DAGBLAD ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 DERDE BLAD KRO-vis wedstrijd Koning Kanjer gaf prijs (flöOO) aan invalide collega's Zoals wij gisteren kort meldden is de wereldberoemde Engelse concertpianiste ..Dame'' Myra Hess donderdagavond in haar woning te Londen in de ouderdom van 75 jaar overleden. Zij was een muzikaal wonderkind. Toen zij 7 jaar was won zij al de hoogste onderscheidingen voor muziek op het Trinity College in de Engelse hoofdstad. Op 13-jarige leeftijd kreeg zij een beurs voor de Koninklijke Aca demie voor muziek en trad vier jaar later voor het eerst als soliste op onder leiding van Sir Thomas Beecham. In de loop der jaren trad zij vaak op in andere Europese lan den en in Noord-Amerika. waar zij een reputatie opbouwde als één van de grootste pianisten van haar tijd. Ook door haar char mante persoonlijkheid was zij zeer gezien. open en maakt hij de weg i „waarlijk-grootse" vrij, in rust voorgedragen door een resse". Aan deze karakteristiek van het spel van deze buitengewone vrouw, die wy ook als „mens" leerden hoog schatten behoeven wij verder niets toe te voegen. Een der waarlijk groten uit een absoluut superieure school is heen gegaan: wü herdenken haar met ere en zullen deze grote vrouw nooit ver- Zij behoorde tot de waarachtige kunstenaressen van het internatio nale podium, die de mensheid veel te zeggen had. H. (Van onze A'damse correspondent! De Koning Kanjer van de jubile rende KRO heet Wim Bouman (35) uit Weesp. Landbouw- en visserij minister Biesheuvel heeft dit tijdens een gecombineerde radio- en tv-uit- zending vanuit Bellevue bekend ge maakt. Bouman kreeg voor de meest spectaculaire vangst een bedrag van1 900 gulden van de jubilerende om roep. Zyr grootste snoek, een exem- plaat van 122 centimeter, werd ge honoreerd met 150 gulden. Toen KRO's kanjer-competitie-leider Frits van Turenhout, Wim Bouman vroeg, of hij soms haakjes voor dit geld ging kopen, deelde Bouman tot kunst. ieders verrassing mee. dat Iiy zyn prijzen beschikbaar stelt om inva liden in de gelegenheid te stellen over een e*gen viswater te beschik ken, of met hulp deel te nemen aan een of meer visdagen. Voor camera- en microfoon lichtte hy vervolgens toe, dat hij uitsluitend met "dit oog merk zo intensief aan de competitie heeft meegedaan. Bij al zijn vistoch- ten speelde hem steeds het beeld voor ogen van de blinde man uit zijn jeugdjaren, die elke woensdagmid dag in de Merwede zat te vissen, nier bij geholpen door zijn doch tertje. die dan vrij was van school Bouman deed vervolgens een be roep op de kijkers en luisteraars, hem bij deze actie te steunen. Na mens ae KRO zegde Van Turenhout onmiddellyk alle medewerking toe. Om half één maakte de omroepster de eerste resultaten bekend. Wed strijdmateriaal: 500 sigaretten: bier. etc. de 17-oktdber-club, het vis- college van artiesten dat voortkwam uit dc befaamde club van honderd, „zegde vervoer van de deelnemers en de verzorging van een feestavond NEDERLAND 1 KRO: Sensationele verhoop Het mansportret toegeschreven aan Frans Hals, dat kort geleden in ons I land aangekocht werd voor ongeveer 25 gulden, is gisteren in Londen ver kocht voor 70.000 guineas, (f 735.000). Het schilderij, dat geveild werd door Christie was oorspronkelijk door de Russische pianist Leonid Hotinow uit Muiderberg in 1963 op een veiling in Arnhem gekocht. Hotinow verkocht het aan mevr. Gisela Kemperdick, uit Kaster, bij Keulen, voor een onbekend bedrag. Deze verkocht het*gistercn bij Chris- lem nogal wat opschudding. Sommige deskundigen zeiden dat het een zelf portret van de schilder kan zijn. Dit was ook de mening van enkele Britse deskundigen in Londen. Het Indiana Museum in Indiana polis, heeft een zelfportret van Hals dat afkomstig is uit het Museum van Dresden. Een woordvoerder voor Christie zei: „Door vergelijking met gedetailleerde foto's ziet het er naar uit, dat de man die op het portret zit op het doek dat heden verkocht werd dezelfde is als die op het India napolis portret is. „Dame" Myra Hess verscheen voor het laatst in het openbaar in septem ber 1961 in de Royal Festival Hall. Daarna was zij enige maanden ern stig ziek. Tijdens de tweede wereldoorlog be gon Myra Hess een serie dagelijkse lunch-kamerconcerten in de Natio nal Gallery, waarvan de baten naar liefdadigheidsinstellingen gingen. De huidige Koningin-moeder, toen Koningin Elizabeth, bezocht deze concerten vaak en zei later dat „zij in de donkere tyden van toen tot haar gelukkigste uren behoorden". Myra Hess verkreeg haar eretitel „Da- tionale faam en speelde met de grootste orkesten ter wereld onder leiding van de grootste dirigenten. In 1964 was hij de eerste instrumen- taliste die onderscheiden werd met de „Commander of the British Em pire" orde en in 1941 werd zij onder scheiden met de titel „Dame com mander of te British Empire" Zij werd ook benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nas sau. Myra Hess. de grootste pianiste van haar tyd, die piano speelde met een wonderbaarlijke innerlijke vrijheid en treffend uitdrukkingsvermogen, voelde zich in het bijzonder aange trokken door de muziek van Bach. Scarletti en Mozart. Zeer geliefd was haar pianobewer king van Bachs koraal „Jesu, der du meine Freude", dat zij herhaaldelijk als toegift speelde. Spoedig nadat het zuiden van ons land bevrijd werd, gaf Myra Hess^ voor een enthousiast publiek een con cert in Eindhoven. Zij verklaarde toen in een korte toespraak, dat zij was gekomen om door haar muziek uitdrukking te geven aan haar me- deleven met het doorstane leed en aan haar bewondering voor de geest kracht van het Nederlandse volk ty- dens de bezetting. Zij moest vier jaar geleden helaas van verder optreden afzien vanwege een reumatische aandoening, welke haar h anden had aangetast. Indertijd schreven wij over haar laatste optreden in de Stadsgehoor zaal. tezamen met dirigent Karl Böhm en het Residentie-Orkest in 1961 o.a. het volgende: Een concer* met Myra Hess en met Karl Böhm groeit uit tot een avond van weldaad. Zo n concert maakt een mens „beter", hy heft er zich aan op! Deze uitvoering wordt tot een supe rieur gebeuren in de stroom van mu zikale evenementen. Myra Hess verkreeg haar eretiel „Da me" voor Jarenlange wonderbaarlijke prestaties. Nog steeds is zij, ondanks haar hoge leeftijd een „vorstin onder pianisten". Koninklijk zit zij aan de vleugel, beheerst en geconcentreerd, haar Beethoven het vierde piano concert „my favourite composition" zegt zij ons uitdagend in klassieke rust en torenhoog erboven staand. Het werd een meesterlijk samengaan, met de volstrekt eerbiedsvolle „dienst" aan het kunstwerk. Met de weemoed zowel als de ..DAME" MYRA HESS tezamen met prof. dr. Karl Böhm toen zij in onze stad in 1961 met het Residentie Orkest optrad, j speelse vreugde die het behoeft en een Myra Hejss, die nog niets van haar imponerende kracht heeft inge boet. Zó weergegeven breekt Beethoven in deze verwarrende eeuw de zielen Alle hoogtepunten uit het complete programma van Wim Sonneveld o.a.: Mijn vader heeft het nooit begrepen - Anne Marle - Ome Thijs - Nikkelen Nelis - Tearoom tango - Margootje - Gerrit en... Frater Venantius (nieuwe versie!). Een kostelijke langspeelplaat in album met acht foto's a-r uit de show I De conferences „Kroketten" en 6.50 Geen sprake van Noord Vietnamese vredesplannen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft verklaard, dat er van Noord- Vietnam nog geen aanwijzingen zyn ontvangen nu niet en in het ver leden niet dat dit land bereid is zonder voorwaarden vooraf te spreken over een oplossing die vrede zou brengen in Vietnam. Rusk zei gisteren op een pers conferentie dat secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties inderdaad in de herfst van vorig jaar bericht had ontvangen, dat Ha noi bereid was tot directe contacten met de Verenigde Staten en dat Thant toen Rangoon in Birma als ontmoetingsplaats had voorgesteld. Rusk zei dat de Verenigde Staten toen van vele kanten waren inge licht over de houding van Hanoi. „Het scheen echter zonder enige twijfel duidelijk, dat Hanoi niet be reid was te spreken over vrede in Zuidoost-Azië, verklaarde Rusk. De Noordvietnamezen, zo ging hij verT der, waren toen juist bezig hun in filtraties in Zuid-Vietnam te vergro ten en zonden ook geregelde troepen naar het zuiden. „Ongetwüfeld waren zy van me ning dat ze op de drempel van de overwinning stonden", aldus Rusk. „Hun hele houding was, dat ze rond keken naar een manier waarop de Verenigde Staten hun gezicht kon den redden. Wij zijn niet geïnteres seerd in, het redden van ons gezicht, maar in het behoud van Zuid-Viet- Een journalist stolde de vraag of als Noord-Vietnam vandaag de dag dergelyke pogingen zou ondernemen, de Ver. Staten bereidheid tot een gesprek zouden tonen „Wij zijn bereid tot besprekingen zonder voorwaarden vooraf", ant woordde Rusk. Hij voegde hieraan toe dat hij van mening was dat deze niet waarschijnlijk zijn, omdat Noord-Vietnam reeds lar._ het standpunt inneemt dat zyn eigen voorwaarden voor een oplossing de enige basis kunnen zyn voor een be- spreking.^ Kerkelijk Leven ringvliet H. Jongebreur te Rotterdam- dijke J. G. U. voorganger deling Rotterdam dr. J .Buitkamp. raar Hebreeuws te Groningen. Carman (Canada) voorheen te Gees. Beroepen te Middelharnis M. Baan te Zeist: te Assen K. Boersma te Onst- wedde Bedankt voor Vllssingen J. P. Dokkum-Zand- Klaaswaal. Bedankt dam-Zuidwijk G. Schlpaanboord Apeldoorn. Baptisten Gemeenten. Aangenomen naar bulten D. Boschma sen de 20.000 en 30.000 pond voor het doek betaalde. Zy was op de veiling aanwezig. Het doek werd aangekocht door de Paryse handelaar. Walter Goetz. voor een cliënt wiens naam hij weigerde bekend te maken Voordat de koop tot stand kwam. had de Amerikaanse Halsdeskundige, prof. Seymour Slive van de Harvard- Universiteit te Cambridge, verklaard, er onvoorwaardelijk van overtuigd dat het portret omstreeks 1645 door Frans Hals werd geschilderd zou zijn, van wiens werk de Amerikaan een speciale studie had gemaakt. Deskundigen in Londen zijn ook van oordeel, dat het een werk van Frans Hals betreft. Portretten van deze meester hebben de laatste jaren op veilingen prijzen variërend van 450.000 tot 1.800.000 gulden opge bracht. Zuivering op midden-Java Volgens het Indonesische r.-k. blad „Kompas" is een r.-k. jeugdlei der te Bojolali in midden-Java door communisten om het leven gebracht door kruisiging. Het blad meldt, dat het slachtoffer, Soetljono, voorzitter van de plaatselyke r.-k. jeugdorga nisatie, tot een groep jonge r.-katho- lieken behoorde, die door de com munisten gemarteld en vermoord was. Zyn lyk was. aan een kruis genageld, in een rijstveld aangetrof fen. De zuiveringsoperaties in het ge bied van Klaten op midden-Java worden nog steeds voortgezet. On langs zyn 71 opstandelingen gevan gen genomen en „vele anderen", die verzet pleegden, gedood. In een plaatsje by Semarang gaven hon derden communisten zich aan de politie over, naar zy zeiden omdat zy zich bedreigd voelden door de an tl-communisten VOOR ZATERDAG 27 NOVEMBER AVRO: 7.00 Nws, 7.10 Ochtendgy balletmuz. 9.35 Waterstan- Nws 12.00 Metropole-ork,: 12.27 Meded. t.b.v. land- en uunooi 12 30 Voor het platteland. 12.37 Llcl >er. 13.30 De ontwikkeling van V De Napelse opera, muzika lezing. 16.25 Cello en plano: klass. en mod. muz. 17.00 V. d. padvinders. 17.05 NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte gram. (Om 7.30 Nws.). 7.45 Radiokrant. 8 00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Licl te gram 9.00 Verzoekprogrv. d. cimbelrecital: ou om het Woord 10.20 Rond- etherleergang. 1 Lichte gram. 12.00 Licht 1 Voor boer en tuinder. 12.27 12.40 Variant: en lichte gram. 13.30 Gina goot zingen Mogelyk staat de beroemde Ita liaanse filmster Gina Lollobrigida nu een grote carrière als zangeres te wachten. „La Lollo" heeft ont huld dat zy gaat zingen voor een grote Amerikaanse grammofoon- platenmaatschappy. Ze wist nog niet welke genre liedjes het zou worden, maar men had haar verzekerd, dat ze met haar stem in ieder geval zeer goede resultaten zou kunnen bereiken. Koudekerkse reportagei 13.30 Musel «ngsolisten 13.55 Lichte gram. 14.05 "--'erne muz. 15.00 1. muziek. 16.00 Steravondwed- jongen door auto gedood In Koudekerk aan den Ryn is gis teravond de 17-jarige J. van de Bom, op de fiets door een achteropkomen de personenauto geschept en op het trottoir geslingerd. Met een zware schedelbasisfractuur werd de jongen naar een ziekenhuis in Leiden ge bracht, waar hij na een uur overleed. tlng: Suriname Journaal. Spr.: mr. c H. J. Roethof. Hilversum in, FM NRU/KRO9.00 Nws. 9.02 Lichte f lortages. 12.00 Nws. portagi Lichte 14 02 Act. 14.05 Licht platenprogr 15 00 Nws. 15 02 Act. 15.CS Vertel dat maar In Platen en praten op een dorpsplein. 1600 Nws. 1602 Act 1605 Lichte gram v d. tieners 17 00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18 00 Licht gevar. Lunchtijd, een Comedy Caper. 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.35 Flipper, TV-film. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Ultz. van het GPV. 20.30 De eer ste schreden ln het oerwoud, TV-fllm. 20.55 Ultz. Stichting SocuteraHet particulier Initiatief 21.00 Misdaad door hartstocht, speelfilm (Beid* ringen: m 22.30-22.35 Journaal. ln ld II: NTS: 20.00 Nw VARA20.01 Tim thriller-feuilleton (deel 1). 20.25 Sur NTS: 21.40 Improvisatie: Jazz- llllversuin I. 402 m. VARA: 16.00 Nws. 16.02 Lichte gr 16 45 Vragenvuur: vragenbeantw. van n. 17.00 Metropole-orkest 17.30 Radloweek journaal. Tijd vragt 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Lichte orkrnuz. 20.50 De liefde van vier kolonels, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Horen, zien en., zingen: lled- Je6fantasle. 23.10 Even naplaten: licht muz progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NTS-journaal Hoe was het ook w Kindercircusfestiva Finale Voor tens en twens Wil veld Het gulden schot, s NTS-journaal TV-roulette Oklahoma, musical NTS-journaal Grenzen, mensen er ('atherina Valente NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 8.00 uur 9.40 1 10.05 1 10.10 1 NCRV: Nieuws in het kort. N Rendez-vous in Parijs Politiemuseum Attentie, actualiteiten Morgen is het zondag NTS-journaal Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: De liefde NEDERLAND 1 8.30 uur Ca 11.00 uur KRO: Teleac, tv-cursus vervolg Teleaocursus Sluiting De vreemdeling, kerkelijk programn Sluiting Kerkelijk programma De Jetsons. tv-film Dienstweigeraars, documentaire NTS-journaal Sport in beeld opei NEDERLAND 2 NTS: 10.30 1 10.15 1 10.20 1 Engelse les De gelukkige vader, tekenfilm Belle et Sebastienne NTS-journaal De Zweedse goevernante, tv-film Het manuscript, tv-film Festivalrubriek Sport in beeld NTS-journaal Sluiting. I UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 2: 9.00 uur 10.50 uur en gióteren Lurelei De cabaretkroniek van Wim lbo wras van voortreffelyke kwaliteit. „Schmierende" Appie Mol stal de show met zyn: Blonde Greet en wie zyn eisen wat hoger stelde, kwam terecht by Lore Lorentz van „Das Kommödchen" (onlangs is er nog met een oogverblindend poeder door Sudeten-Duitse's een aanslag op'haar en haar man gepleegd*, die een drietal onvertaald gebleven liedjes zong op onverbeterlyke manier. En Lurelei wist zich op hetzelfde hoge niveau te handhaven met een ironisch ensembleliedje van Guus Vleugel. Daarna kwam „De oude draaidoos" van Simon van Collum, die Francis X. Bushman interviewde, 83 jaar oud, de eerste filmster die zyn naam op de titelrol vermeld kreeg. Fragmenten uit „Ben Hur" gingen vooraf aan de Babyion-episode uit het klas sieke meesterwerk „Intolerance" van Griffith. Onbegrypelyk dat ln 1916 <50 Jaar geleden) al zo grootscheeps gefilmd kon wor den! Barbara Als hoogtepunt van de avond: Barbara, de nieuwe vedette van het Franse chanson. Fred Hoytc die haar inleidde, vertelde dat de Franse radio in september een uitzending van liefst 17 uur aan haar had gewyd: interviews met haarzelf, grammofoonpla ten, andere mensen erby. een soort „Dit is uw leven" maar dan 17 uur achter elkaar. Dat is wel lang. maar zy is het waard, dat bewees ze wel ln deze uitzending waarin Huib de Vries haar geen moment ln de weg zat met zyn regie. „Openhartig, een kritische kyk op onze samenleving heeft het programma, waarna ik met verbystering heb zitten kyken. Van Randwyk zat op een zetel er was een tribune, die zich zelf steeds bleek aan te vullen met nieuwe gegadigden voor bliksemgesprekjes: een rykeluis- dochter. een jeugdig Kamerlid, een provo, een kunstschilder, zelfs een pastoor. Er werden naar schatting 50 essentiële problemen aangesne den. maar „geboterd" werden ze niet, laat staan „opgegeten". Waarom dit programma „Open hartig" heet mag de goede Joost weten, het was best een parodie op iets, maar op wèt? De rubriek „Extra" deed tenslotte de deur dicht Huistiran Op Nederland II zong Charles Trenet, ten behoeve van het Duitse publiek, een aantal van zyn schlagers, welluidend maar onbezield. „De huistiran", een klucht die Bomans in zyn puberteit schreef en die onlangs zelfs oorzaak werd van een rechtsgeding, bleek een bleke klucht, die beter in de la van Bomans' herinneringen had kunnen biyven liggen, omdat zyn reputatie er alleen maar door geschaad kon worden iiiniiiiiiiifiiiiniim 12.00 Het Geladen Schip: c ln het raakvlak van k< haal: bont r progr. 13 00 Nws. 13 07 de wereld, lezing. 13.20 progr. dat alle kanten Radio kamerork. uz. 15.35 1 progr. 16. 17.00 Muzikaal onthaal: progr. VARA: 17.30 V. Nws. en sportultsl. 18.05 Sportjourn. 18 cabaretpi Melodietje rr. 2Q.30 Vr 22.00 Lichte gram. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.50 Gram. 23.05 Vreemd... amerork. en orgeleollst: klass. tr 3.55-24.00 Nws. VOOR ZONDAG 28 NOVEMBER Hilversum I. 402 ni. VARA. 800 Nws. sportmeded toe spr IK OR 10.00 11.45 De ker) rum. 19.35 Vrij entree, AVRO: 20.00 Nws. 20 05 datjes: licht muz. progr. 2Q.30 Vraag gesprek met een ruimtevaarder, hoor spel, 21.10 Feestelijk concert: Bas met pianobegeleiding: klass. en moderne liederen 21.45 Finale van het Natio naal Concours voor fluitisten. 22.30 Nws. 2 240 Act. en uitsl, 2e klas voet bal. 23.00 Omroepork.. radiokoor en solisten klass. gewijde muz. 23.55- 24 00 Nws 9.00 De Platenbijbel: gewijde 1 12.30 Nws' en meded "12.35 Buitenl. comm. 12 45 Licht ork met zangsolisten. 13 30 V. d. Jeugd. 14 00 omroepork mod. muziek. 18.25 Boek- bespr. 18 45 Vocaal dubbelkwartet met orget begeleiding geestelijke liederen. 19.15 Schema 13. zondagavondlezing. 19 30 SaYnenzangprogr.geestelijke lie deren 20.00 Nws. 20 07 Reflex: een wekelijkse beregeling over leven en samenleven. KRO: 20.15 Wisse wassen licht progr. 20.40 Onnodig zwijgzaam, openhartig gesprek over de realiteit van het Missiefront. 21.00 Klassieke kamermuz. 21.35 De overbelichte des poot. hoorspel 22.30 Nws. 22 40 Epi loog 22.50 Lichte gram. 23.55-24 00 Nws. RADIO BLOEMENDAAL Kerstreest' uit®. v d. dienst met belang- snden. gehouden op zondag 21 no- >er 1965 3 u Klnderdlenst. 3 45 u A van Arkel te Haarlem. II). Inclusief na beschouwing uit Rome 15.00 Mara- llchte gram met sport report ages. ds. G. Tooro- tenprogr. 12.00 Nws. 12.02 Lichte muziek en zangsollate. NRU/VARA ■MÉhawiktenprogr. land 13.00 Nas. 13.07 Lichte gram. 14.00 Nws 14 02 Rome - Madrid: pla tenprogr. voor de buitenlui d.rfö: 16 30 Gebedsdienst ■VHI olgde van kerken: Geref kerkdlens* NCRV 18 00 Negro spirituals. 18.10 Vocaal en 1 boete- gram, (16.00 uitslagen). 17 00 Nws. 17 02 Ned

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5