LEIDSCH DAGBLAD HOOGUIT ZEVEN PROCENT FLIM Minister Veldkamp zal ingrijpen als het mis gaat met loonoverleg Afgelast voetbal McNamara in Londen Engels-Amerikaans bewapeningsoverleg BUIIG WEER Lancering Franse satelliet hij eerste poging schot in de roos Te lage baan DE GAULLE WERPT ZICH IN DE STRIJD RUSSISCHE KUNSTMAAN !S4 IEMCO» t BREESTRAAT 173 (Sue/ Slï Opgericht 1 maart 1880 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 No. 31731 Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no. 57055 A. H. Kloos werknemers) anders chaos De Afdeling Leiden van de KNVB (Leidse voetbalbond) heeft alle voor vandaag vastgestelde wedstrijden af gelast. De voor vandaag op het pro gramma staande wedstrijden waren reeds afgelast. Engeland en Amerika hebben gis- In verband met de slechte ge- teren overeenstemming bereikt over steldheid van de terreinen zijn ook de vorming van een permanent kern- alle door de Koninklijke Nederland- wanencomité in de NAVO. een con- sche Hockeijbond vastgestelde wed- j trolerend orgaan waarin West strijden voor dit weekeinde afgelast, j Duitsland slechts een adviserende krijgen, zo wordt Daarboven in gevarenzone an onze Haagse correspondent) Minister Veldkamp (Soe. aken) heeft het be drijfsleven te verstaan gegeven, dat hij volgend jaar zal ingrijpen als éen c.a.o. met meer dan 7 proeent aan verbete ring van lonen en ar beidsvoorwaarden de loonontwikkeling in Ne derland dreigt los te slaan. Daarmee zal de minister de plaats nnemen waarop de vakbeweging heeft geëist dat hij zou gaan staan: lie van direct politiek verantwoor- lelijke bewindsman. Het zal nu zo :aan met de C.A.O.'s, dat zij auto- natisch goedgekeurd worden door de stichting van de Arbeid (centrale (verkgevers- en werknemersorganisa- lies) en vervolgens op hun betekenis de loonontwikkeling worden be teken door Rijksbemiddelaars. Twijfelen Rijksbemiddelaars aan sn C.A.O., dan kunnen zij daar met de Stichting van de Arbeid over pra- en. Deze methode zal voor werkelijk >elangrijke knelpunten weinig prak- ;isch zijn. Voor die gevallen wordt de ninister ingeschakeld. Hij, Rijksbe- niddelaars en de Stichting zullen dan de zaak bespreken. Bemiddelend al formeel aan we die in een bedrijfstak of be- Irijf de gewraakte C.A.O. hebben ge- loten, het regeringsstandpunt en dat haarzelf laten weten. Is men lan niet bereid binnen veertien da len tot wijziging van de C.A.O. over gaan, dan grijpt de regering in en 'erklaart de C.A.O. nietig. Tot deze regeling zijn regering en Richting van de Arbeid omstreeks ïiddernacht gekomen, tien uur na- jlat vrijdagmiddag de onophoudelijk partners wisselende gespreks- irtyen van vakbeweging, werkge- en regering zich voor de zoveel- maal in de afgelopen tijd over probleem van het loonsysleem- i hadden gebogen. Voorstel De nieuwe werkwijze werd door (ninister Veldkamp voorgesteld, nadat pet bedrijfsleven hem ongezien zijn jnedewerking had moeten toezeggen. Verkgevers hadden tevoren wel hun WEERBERICHT Blijkens het weeroverzicht van tien verwacht De Bilt, dat de noord westelijke wind vanavond en van- icht tot stormachtig zal aanwakke- In de aangevoerde polaire lucht tllen regen-, hagel- en sneeuwbuien >rkomen. Tussen de buien door opklaringen te verwachten. De smperaturen schommelen vannacht lom het vriespunt. Morgen blijven zij inkele graden boven nul. 28 NOVEMBER Zon op: 08.21 uur; onder: 16.35 uur. Maan oP: 13.06 uur: onder: 21.01 u. I Hoogwater in Katwijk te 06.18 en 18.35 uur. Laagwater te 01.57 en 14.14 nur. (29 november: hoogwater te 117.00 en *9.21 uur: laagwater te 02.35 p 14.52 uur). ingelichte Britse zijde besprekingen in Londen van de Amc- I rikancn McNamara en Ball met le- den van de Britse regering. Het comité zou de kernstrategie moeten bepaler en in geval van 1 trod coördinerend op moeten treden Engeland heeft zich bereid verklaard zi'n onderzeeërs met polarisraketten /oorwaardelijk ter beschikking van de NAVO te stellen, maar is tegen eqn gemengde bemanning op deze nam waar een bombardementsoffen sief tegen de communisten wordt voorbereid. De Britten hebben op hun beurt een uiteenzetting gegeven van een aantal stappen, die zij den ken te gaan nemen om te komen tot vredesbesprekingen. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin het stopzetten wordt gevraagd van alle kernproe- i ven. De Sowjet-Unie onthield zich van stemming, de Verenigde Staten stemden voor i De resolutie doet voorts een be- j roep op de Geneefse ontwapenings conferentie met spoed aan een ak koord inzake stopzetting van alle I ^De Britse en Amerikaanse leiders j kernproeven, met mbegrip rijn voorts overeengekomen te trach- I ondergrondse, t ten van de Russen te weten te ko men wat hun prijs zal zijn voor een wereldyerdrag ter beëindiging van het verspreiden van atoomwapens. Het akkoord kwam tot stand na een dag van besprekingen tussen premier Wilson, de Amerikaanse minister van defensie McNamara en hun advi- werken. De stemverhouding was 86 landen voor. geen tegen en dertien ont houdingen, waaronder Frankrijk en de Sowjet-Unie. eis laten vanen, dat zij op eigen ge legenheid Rijksbemiddelaars te hulp moesten kunnen roepen en de vak centrales hadden een zekere rol op centraal niveau breder willen zien dan tot dusver, maar de standpunten waren niet nader tot elkaar te krij gen. Behalve de minister van Sociale Zaken waren bij het overleg aanwe zig de ministers Den Uyl (Economi sche Zaken), Smallenbroek (Binnen landse Zaken), Bogaers (Volkshuis vesting) en Biesheuvel (vice-premier en bewindsman van Landbouw). Geen cijfer Minister Veldkamp weigerde na afloop een cijfer voor loonsverhoging te noemen. Ook weigerde hij te zeg gen bij welk percentage hij zal in grijpen. Hij gaf slechts algemene lij nen aan: „De regering hecht groot belang aan de ontwikkeling van in vesteringen en prijsniveau, zoals die Het plaatje ïs mooi maar Zo zag Nederland er vanmorgen op vele plaatsen uit. Bedekt met een smetteloze sneeuwdeken. Een (al thans uiterlijk) fraai begin van een weekeinde, dat weinig goeds belooft. November lijkt te gaan eindigen, zo als hij overwegend is geweest bar en boos. Een koude zuidoosten wind voert voorlopig koude lucht aan met enige sneeuw, gevolgd door een harde tot stormachtige zuidwesten wind met regen en wat zachtere lucht. En ach- in net Centraal Economisch Plan en in het laatste S.E.R.-rapport zijn aangegeven. Zij zou het bedenkelijk vinden als die door de loonontwik keling werd aangetast, dat wil zeggen als de loonontwikkeling de ramingen zou overschrijden". Die ramingen van het Centraal Planbureau zijn: voor 1966 een loonkostenstijging van 9 a 10 procent, inclusief „overloop" van C.A.O.'s, welke niet op 1 januari emcugen, vernoging van ue aociaxe lasten, incidentele loonverbeteringen. enz. ofwel gemiddeld een „ruimte" bü contractherziening van 6 k 7 pro cent. waarbij dan de 1.25 procent huurcompensatie is inbegrepen. Bo ven dit gemiddelde uitgaan betekent volgens dr. Veldkamp een „binnen treden in de gevarenzone". Vervolg 2 De regering achter de onder handelingstafel in het loonover leg met Minister Veldkamp als de centrale figuur in het midden. Links van hem de Ministers Bogaers en Biesheuvel, rechts Den Uyl en Smallenbroek. Bij hun strategische besprekingen hebben de Britse en Amerikaanse leiders speciale aandacht besteed aan methoden om de communis- tisch-Chinese expansiedrift in Azië te beteugelen. McNamara heeft de Engelsen inzage gegeven van de Amerikaanse oorlogsplannen in Viet- Derde ru im tevaa rtmogéfldheid Frankrijk heeft gisteren zijn eerste kunstmaan met een raket van Franse makelij gelanceerd en in een baan om de aarde ge bracht. Het is maar een klein kunstmaantje, dat slechts 42 kg weegt, maar de lancering betekent toch dat Frankrijk acht jaar na de eerste Spoetnik het derde land ter wereld, na Rusland en de VS, is. dat zelfstandig aan de ruimtevaart deelneemt. Er zijn wel kunstmanen van andere nationaliteiten gelanceerd, doch steeds met behulp van Amerikaanse raketten. kende derde trap 45 seconden lang de laatste fase van de lancerings- vlucht verzorgde. In de eerste om wenteling om de aarde had de A-l een snelheid van 8110 meter per se conde. De baan, waarin de A-l terecht kwam. verschilde aanzienlijk van de beoogde, doch dit is bij zeer veel lanceringen het geval, vooral wan- neer in de kunstmanen niet een ra- minuut en 35 seconden scheidde de ket voor baancorrecties is aange- guur 'weekeinde.'""dat door vloeibare brandstof aangedre- bracht. De A-l loopt thans in De Franse kunstmaan, die de naam A-l heeft gekregen, werd om 16 47 u. Nederlandse tijd gelanceerd vanaf platform in Hammaguir in de die stormdepressie gaat morgen Algerijnse Sahara. De negentien weer koudere lucht uit het noord- I ter ,lange dnetraps Diamant-raket westen binnenstromen met enkele e_eh<^J I°!?!^_planj N.a, hagel- of sneeuwbuien. In zijn geheel genomen velen binnenshuis zal houden. Op plaatje (genomen in een bos in phen aan den Rijn» lijkt de wil erkelijkheid is Sluier van f.(eheimzinnigheul eerste trap zich af. De met baan waarvan het hoogste punt 1768 'n andere opzichten doen de vaste brandstof werkende tweede trap en het laagste 528 kilometer boven Fl*ansen nogal geheimzinnig met hun fungeerde 44 seconden waarna de het aardoppervlak ligt. Het was de ruimtevaart-project. Officieel 530 kilometer hadden Volgstations De A-l wordt in zijn vlucht waar genomen door volgstations in Frank rijk, Algerije, Opper Volta, Zuid- Afrika en Libanon. Alleen Amerika beschikt over waarnemingsstations die zodanig verspreid zijn dat een kunstmaan desgewenst voortdurend gevolgd kan worden. Frankrijk zal telkens via eigen waarnemingssta tions slechts een deel van de vlucht gedurende een omwenteling kunnen volgen. Eén omwenteling van de A-l duurt 1 uur en 48 minuten. Niet is bekend gemaakt welke hoek de baan met de evenaar maakt. bedoeling geweest, dat deze afstan- Dit nummer bestaat uit 20 pagina's L en een bijvoegsel niet aangekondigd wanneer de lan cering zou plaats vinden. Na de ge slaagde lancering duurde het twee uur alvorens het succes bekend werd gemaakt. Over toekomstplannen is bekend, dat een serie ingewik kelder D-satellieten in opbouw is, dat Frankrijk „desgewenst" bin- i vijf jaar een bemande kunst maan zou kunnen lanceren Dit alles lijkt veel op de geheimzinnigheden waarmee de Russen hun ruimte vaartprojecten omhullen. De Ameri kaanse houding is er steeds een van de grootste openhartigheid geweest, waardoor ook mislukkingen bekend werden. Ondanks de Franse sluier geheimzinnigheid is het niette- wel zeker, dat Frankrijk nog geen mislukkingen bij lanceringen heeft geboekt, en dat het eerste schot vrijwel in de roos is geweest. Op zichzelf is dat een bijzondere prestatie, waarop de Franse technici terecht trots zijn Daarbij komt dat de eerste lancering aanvankelijk voor begin volgend jaar was geprojec teerd doch uitsluitend om politieke redenen is vervroegd, namelijk tot I kort voor de Franse presidentsver kiezingen. Ook dit is een opmerkens- waardige bijzonderheid, want meer voudig uitstel van lanceringen is in de ruimtevaart een meer voorkomend verschijnsel dan vervroeging! Massamoordenaar Lorent «enakt Een van de belangrijkste medeuer- het euthanasie-programma van de nazi's. Robert Lorent, is gis teren in Münster gearresteerd. Lo rent, thans zestig jaar oud, wordt er in de eerste plaats van beschuldigd de inrichtingen, waar men zenuw zieken liquideerde, met dodelijk gas te hebben bevoorraad. Hij stond on der rechlstreeks hevel van Hitiers kanselarij-chef. Viktor Brack. Deze werd tijdens het proces in Neuren berg ter dood veroordeeld en opge- j hangen. (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle heeft zich be dacht: nadat hü eerst hooghartig had geweigerd de televisie-spreek beurten te vervullen waarop ook hü als kandidaat recht kon laten gelden, heeft hü zich door zün ministers ein delijk laten overreden. De twee tele visiespreekbeurten, welke nog op zün naam staan, zal hü, op dinsdag en vrüdag volgende week, nu ook daad werkelijk vervullen. Aangezien een zo spectaculaire om mezwaai niet in de gewoonten van de generaal is gelegen, rriag men ge rust aannemen dat hij gegronde redenen heeft. De cijfers van de Jongste opinie-peilingen en de infor maties der profeten in 't land. wij zen in de richting van een geleide lijke toeneming van stemmen voor de oppositie, terwül de papieren van de generaal eerder dalen. En omdat de president-kandidaat graag de over winning in de eerste ronde wil heb ben. heeft hij het nu verstandiger geacht zich persoonlijk in de strüd te werpen. Nog meer stakers bij „Air France'' De staking bij de Franse lucht vaartmaatschappij „Air France", waaraan wordt deelgenomen door 2500 piloten, stewardessen en ste wards. zal volgende week waarschijn lijk worden uitgebreid. Ongeveer 5000 leden van het grondpersoneel op het vliegveld Orly hebben een oproep van hun vakbonden ontvangen op 1 december te middernacht een 36- uursstaking te beginnen ter onder steuning van de eisen tot hogere lo- betere werktyden en pensioen voorzieningen. Advertentie De Sowjet-Unie heeft gisteren haar 97ste satelliet in de Kosmosreeks gelanceerd, zo meldt Tass. Het kosmos programma, dat in 1962 is aangekondigd, heeft een verdere exploratie van de ruimte ten doel. Gemeld is dat de nieuwste satelliet normaal functioneert. Wilde steekpartij in Amsterdam Twee in Amsterdam werkzame Spaanse fabrieksarbeiders, de 29-ja- rige Pedro Oliva en de 25-jarige Francisco Laborido, zijn vannacht op de O.Z.Achterburgwal bloedig toege takeld door een hen passerende man. Deze beweerde, dat Laborido, tegen hem was aangelopen. Op de bewe ring van de Spaanjaard dat dit net andersom was en een excuus van Oliva reageerde de man met het trekken van een mes. Daarmee bracht hij Oliva steken toe tussen de schouderbladen, in zün hals en ?n hand. Laborido kreeg een gro te snede over de schedel. Kort daar op werd op de O.Z.Voorburgwal een 25-jarige barkeeper aangehouden. De Spanjaarden herkenden in hem dfe dader. Hij bleek aan een züner handen te zün gewond. Het mes is de boomsteeg teruggevonden. De slachtoffers werden in het Binnen gasthuis behandeld. De barkeeper is ingesloten. VOLAUTOMATISCHE TELEVISIE 2e NET ombouw/voorzetapp./inruil vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL. 26500 "waar pit in zit" fris en kruidig Pre Shaves-After Stiaves Haarlotions-Scheercrèmes Eau* de Toilette - Talcs Prijzen v.a: f3,95 - f 29,75 Cacjeau coffrets v.a. 7,95 /zufWWtft Lid Stichting Bontwaarborg. teuwo UJt het Leidsch Dagblad van 28 November 1865: t De nieuw gebouiode Schouwburg op de Oude vest ter plaatse waar de vroegere stond, wordt Dinsdagavond geopend voor het publiek. J Hoogelof wordt toege- kend aan de ontwerper .an het plan, architect J. \V. f Schaap. 1 Heden Maandag is van een a steiger bij het gebouw voor de J J nieuwe hoogere burgerschool J J op de Pieterskerkgracht een a J werkman gevallen, die dade- a J lijk hevig gewond naar het i J ziekenhuis is vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1