Sint maakt alles H If jpi Sinterklaas-suggesties voor iedereen ipi fl 2 4 Lekker eten op het heerlijk avondje Voor hem Voor haar Voor de anderen Zaterdag 27 november 1965 Pagina 3 Weekeindbijlage L.D. Extra |i[Ë p pp Hoe staat het met uw Sinter klaaslijstje? Zijn alle daarop voorkomende namen, met de te maken of te kopen cadeautjes en surprises daarachter, door- gekrast dat betekent: klaar en afgewerkt? Of moet er de laatste week voor Sinterklaas nog van alles gekocht, gemaakt en misschien wel verzon nen worden? We helpen u met een paar verzinsels: kleinighe den die u zelf maken kunt en die geen van alle kostbaar zijn. Een heel praktisch cadeau, voor zieken, die liggend moe- ten lezen of voor fervente zon nebaders. Door deze bril met prismaglazen is lezen in alle houdingen mogelijk. 1. Een aardig kruidenrekje voor de moderne keuken. Benodigdhe den: een eenvoudige houten lepel- bak van het «oort dat geen hand vaten heeft, schuurpapier (middel- grof en fijn), verf, vernis of lak. Kies een zo groot mogelijke lepel- bak, de ouderwetse zijn doorgaans groter dan de moderne van voor het plastic tijdperk. Een tweede hands bak in goede staat kan die nen. Schuur het hout spiegelglad, eerst met het grove, dan met het fyne schuurpapier. Verf of vernis naar keuze, kies verf in een kleur of kleuren die passen in de keuken waarvoor het rekje bestemd is. Be vestig twee ophanghaakjes aan één lange kant van de bodem en klaar is Kees. Offreer leeg of vol. In de kelder, op zolder of in de tweede- handsrommelwinkel vindt u moge lijk nog overgebleven lege conser- venpotjes van klein formaat. In de por cel ein winkel en de kunstnij ver heidzaak zijn aardige aardewerken kruidenpotjes te koop. En bij de kruidenier vindit u potjes en doosjes die vol zijn. 2. Met karton en raffia. Al heel eenvoudig is het maken van het glazenhoudertje, dat in 't bijzonder bedoeld is voor hoge glazen waarin een warme drank wordt geserveerd. Maak de vorm een ring van kar ton op maat van het glas. Ge bruik betrekkelijk dun en goed buig baar karton, dat in twee of drie lagen op elkaar wordt verwerkt. Maak een ring van karton, plak de naad met dun plakband dioht. zó dat de uiteinden van de reep kar ton tegen, en niet op. elkaar vallen. Besmeer met lijm, plak een tweede reep karton over de ring en laat de naad ditmaal precies aan de andere kant van de ring vallen. Plak waar nodig nog een derde laag karton om de ring. Omwindt met raffia. Voor een set van zes: alle houdertjes van een andere kleur raffia, opdat de gasten hun glazen uit elkaar kunnen houden. Op identieke wijze kunnen ook servetringen voor familie of logé's worden vervaardigd, al dan niet met aangeknoopte franje gegarneerd (figuur 2). Maak de kartonnen rin gen vooral stevig: plak ze bij voor keur om een rond voorwerp van de Juiste omvang dicht, een leeg flesje bijvoorbeeld. Een ovale fles (die zijn er!) kan de vorm zijn voor een ovale servetring. Een stevige kar tonnen platenkoker kan dienen wanneer u hem zorgvuldig in moten van de gewenste breedte snijdt en waar nodig nog met een extra laag karton verstevigt. 3. Deksels van eigen fabrikaat. Dat sierlijke, groene capertjesflesje heeft u misschien al Jaren in huls: het is leeg. Net als de aardewerken marmeladepot die doelloos in de rommelkast staat bij de andere lege coneervenpotjes die eigenlijk te mooi zijn om weg te gooien. Geef ze een doel. maak er een cadeuautje van door ze te voorzien van een aardig houten deksel. Een deksel draaien kunt u natuurlijk niet, maar u kunt wed op eenvoudiger wijze een goed resultaat boeken en van de aardewerken Jampot een wattenpot voor de badkamer, van een mooie bowl een tabakspot of van een glazen oonservenpot een snoep vaasje maken. U maakt het deksel uit een mooi stukje dun hout of desnoods triplex otf multiplex. Zaag daaruit twee ronde schijven, de ene net zo groot als, of groter dan, de buitenste omtrek van de pot, de andere net zo groot als de binnenkant van de potopening. Werkt u met triplex of dun multi plex, of wilt u een dik deksel ma ken, zaag dan twee of meer schijven van het grootste formaat. Schuur de schijven goed glad met schuur papier. De kleinste schijf moet ge makkelijk ln de opening van de pot passen. Probeer heel voor zichtig! door de pot onderste boven om de op tafel liggende schijf te passen, en niet omgekeerd. De schijf zou anders wel eens in de pot kunnen blijven steken. Zijn bei de schijven op maat en spiegelglad, plak ze dan centraal op elkaar (met het soort lijm dat voor het plakken van formica en dergelijke wordt aanbevolen). Vernis, lak, zet het deksel in de was of laat het zoals het is. Het deksel van het linker potje in figuur 3 is voorzien van een knop: het zwarte plastic dopje van een tube of dergelijke, dat er (eerst een gaatje in boren!) met een chromium schroef (met ronde kop) aan bevestigd is. De zwarte fles van dezelfde tekening heeft een stop die uit ettelijke lagen hout bestaat, terwijl het deksel van de bowl voorzien werd van een hand vat: een kleine houten schijf die bovenop de grootste schijf werd ge plakt en al dan niet met een chro mium spiegelsohroef verder wordt iW.I Een praktisch cadeau iedere huisvrouw krijgt er toch minstens één): een mouwplankje dat niet kan kantelen of opklappen. De mouw kan in de volle lengte over het plankje worden geschoven. De bekleding bestaat uit een laag vilt op een laag aluminumfolie en daarover een ka toenen hoes. een hoek van negentig graden om en druk dit stukje verticaal tegen de zijkant van de pot; houdt het vast terwijl de eerste toeren touw om de pot en over dit verticale stukje touw worden gewonden. U heeft zo een net en houtbaar aan hechtsel. Op soortgelijke wijze wordt afgehecht: leg de laatste toe ren touw los en heel wijd om de fles. zó dat ze zo min mogelijk door de lijm besmeerd worden. Buig het einde van het touw haaks om en schuif dit einde onder de losse toe ren door tot op de reeds vastge plakte toeren. Trek nu een voor een de losse toeren strak aan. Trek het einde van het touw dat onder deze laatste toerei^ vastgezet is, voor- (W) ETEN S WAARD zich tig verticaal wanneer de laatste toer strak wordt aangetrokken en knip het overtollige uiteinde, dat tussen twee toeren naar buiten steekt af. Laat het werk goed dro gen. 5. KnopenbroderieWie van kno pen aanzetten houdt kan met kno pen van allerlei soort (en hoevele liggen er niet ongebruikt in de kno pen doos) apart een aardig broderie maken dat onder andere geschikt is voor het hier geïllustreerde werk je: een brede band die aan de muur wordt opgehangen en die aan de onderkant voorzien is van een grote ring, triangel of dubbelhouten han gertje (ontdaan van zijn haak en gevernist of gelakt). Dit geheel. Voor tienerdochters zijn kleren altijd welkome geschenken. En zeker als dat kleren van katoen zijn. U ziet onder witte crêpe en zwart fluweel ge combineerd in twee creaties van Metz en Co. en rechts onder een ensemble van Bobby Brooks. Het bestaat uit een wollen trui met hoge col. een bruin, gentleroy jasje met chelseakraag en rok van cor duroy. dat bedoeld is voor het ophangen van sjaaltjes, paraplu of dergelijke, is evenzeer geschikt voor de hall als voor de meisjeskamer. De knopen worden op een lap Jute of grof linnen van de gewenste afmeting genaaid. Zelfs koperen of anders gordijnringen die in de knopendoos hun tijd verdoen, kunnen worden verwerkt: vier of vijf van die rin gen in een cirkel gerangschikt en met een grote knoop in het cen trum (welke knoop gedeeltelijk over de ringen valt) geeft een gestyleer- de bloem. Voer de lap als het bro derie klaar is, naai een kort stokje in de bovenkant en zet twee op hanghaakjes aan. Vouw de onderst punt om en bevestig ring, driehoek of het dubbele hangertje. 6. Handzwabber of stofwant, u kunt het ding noemen zoals u wilt, maar handig is het voor de auto mobilist die er zijn beslagen voor ruit mee afveegt of voor de huis vrouw die hem gebruikt voor het afvegen van de waslijn, het afstof fen van de tuinstoelen of, binnens huis, voor het opwrijven van in de was gezet houtwerk. Brei uit wol (voor de automobilist) of breika toen (voor de huisvrouw) een rui me want zonder duim. Knip van wol of katoen (restant)es wol in alle kleuren kunnen in het eerste geval dienen) een aantal draadjes ongeveer 15 cm, vouw deze dub bel en knoop ze met maas- of haak- naald op de palm van de want. Hoe dichter ze op elkaar staan hoe be- 4. Menige lege glazen 1 pot van het soort dat geen schroef draad heeft, kan geheel of gedeel telijk met touw worden omwonden en als bloemenvaas of voet voor een schemerlamp fungeren. Voor het eerste doel ztfn vooral de slanke, rechte, hoge potten geschikt, voor het tweede doel is vrijwel elke gro te fles geschikt. Bestrijk de fles rondom met lijm, beginnend aan de top telkens een klein stukje, dat eerst met touw omwonden wordt voordat de rest van de pot met lijm bestreken wordt. Overigens, indien het touw goed strak wordt aangetrokken, kan het ook zonder lijm worden gedaan, doch in een pot die veel wordt gehanteerd zou het touw op den duur los kunnen raken. Buig twee drie centimeter van het uiteinde van het touw in De charme van veel feesten ligt voor groot deel in de culinaire spanningen die er tij- ésÉ^. lokt het Honolulu-recept u waarschijnlijk wel dens de voorbereidingen heersen naast de op- ver alle pakjes. Als u van zoet houdt, winding i aan. Het is bedoeld voor ongeveer vijftien ge bakjes. Honolulu's Voor het deeg: 75 gr. (ruim kopje) zelfrij zend bakmeel. 75 gr. (ruim kopje) bloem. 125 gr. pakje) vrij harde boter of margarine, 80 gr. (bijna kopje) witte bastaardsuiker, zout. Voor de vulling: 1 ei, 40 gr (4 eetlepels) suiker, 100 gr. amandelen, 3 schijven ananas, 4 bolletjes gember. De amandelen met zoveel water aan de kook brengen dat ze juist onder staan. Ze afgieten, afspoelen met koud water en pellen. De amandelen ln kleine stukjes hak ken, op een bakblik leggen en in een lauwe oven lichtbruin rooste- Het deeg Het zelfrijzend bakmeel, de bloem, de basterdsuiker en het zout in een kom zeven. De boter of margarine toevoegen en met 2 messen in kleine stukjes snijden. De bestand delen vlug tot een gelijkmatige soepele deegbal kneden. Het deeg zonodig op een koude plaats even laten opstijven. Het deeg op een met bloem bestoven tafel met een bebloemde deegrol uitrollen tot een lap van 1/3 cm dikte. Met behulp van een rond uitsteekvormpje of een glas van 8 cm middellijn 15 rondjes deeg uitsteken. De deeglapjes in goed ingevette en met bloem bestoven vormpjes (met een middellijn van 7 cm) uitdruk ken. De vulling De ananas en de gember klein snijden. Het ei met de suiker tot een dikke, schuimige massa klop pen, die als een lint langzaam van de garde vloeit. De amandeltjes, ananas en gember door de massa mengen. De met deeg gevoerde vormpjes met dit mengsel tot iets onder de rand vullen. De vormpjes ln een matig warme oven 160' C) plaatsen en het gebak in uur gaar en lichtbruin laten wor den. De gebakjes in de vormpjes laten afkoelen; ze daarna eruit ne- Confetti-salade 150 gr. (1 kopje) droogkokende rijst. 3 dl (2 kopjes) water, zout; 2 eieren, pieper. 2 eetle pels bouillon of water, 1 eet lepel boter of margrine, stukje ui of 1 sjalotje, 50 gr. salami of cervelaatworst, Mi teentje knoflook), 2 eetlepels zoet zure paprika, peterselie, IV* eetlepel mayonaise, 1H eetle pel azijn, 1 eetlepel olie, pieper en zout. Het water met een weinig zout aan de kook brengen en de gewas sen rijst erin strooien. Het water weer aan de kook brengen, de rijst even van de panbodem losroeren en in 20 minuten zachtjes gaar en droogkoken. De rijst laten uitdam pen en koud laten worden. De kor rels met een vork losroeren. De eieren met een weinig zout en pieper en de bouillon of het water losroeren. Niet langer kloppen dan voor het vermengen van dooier en wit nodig is. Van dit mengsel in de boter of margarine in de koekepen dunne omeletjes bakken. Hiervoor de boter of margarine heet, maar niet bruin laten worden en het eiermengsel in de pan gieten. Met een pannekoe km es telkens de gaar geworden eiermassa van de pan- bodem losmaken. De omelet, als de bovenkant droog en de onder kant lichtbruin is, uit de pian ne men en koud laten worden. De omeletten oprollen en smalle reep jes ervan snijden. De ui of het sjalotje schoonma ken en fijnsnipperen. De salami at cervelaatworst en de paprika in stukjes snijden. (De knoflook zeer fijn snipperen of persen). De ge wassen pieterselie fljnhakken. Van de mayonaise met de olie en azijn, piepier en zout een sausje maken en dit met de rijst en de fijngesneden ingrediënten vermen gen. C hocolad et aart Neem 4 lange vingers en leg deee op een plankje naast elkaar. Roer 100 gr. boter romig en zeef hier 2 lepels poedersuiker en 1 lepel cacao bij. Besprenkel de lange vingers met wat limonadesiroop (verdund met wat water). Bestrijk ze ver volgens met een laagje chocolade crème. Leg op dit laagje 3 langs vingers. Daarna weer besprenke- len en bestrijken met de crème. Bouw zo een torentje en eindig met één lange vinger. Het hele taartje bestrijken met de rest van de cho coladecrème, bestrooien met choco ladevlokken en in de koelkast la ten opistiJven. Er zullen weer heel veel mensen horloges krijgen van Sinterklaas, maar weinige zul len zo kostbaar zijn als deze. Boven: een geelgouden arm band met vernuftige sluiting voor heren. Onder: drie modellen voor dames, die laten zien dat ook horloges aan mode onderhevig zijn. Iets dat hij graag zou willen hebben maar zelf nooit zou (dur ven) kopieneen James Bond bad jas. Iets dat hy kan gebruiken, maar dat u graag zou willen hebben: een luxe-scheerspiegel op pioot, kaarten voor het toneelstuk dat u beslist niet wilt missen. Iets dat hij niet bepaald nodig heeft maar dat altijd wel te pas komt: timmergereedschap dat of een suggestie is voor toekomstige vrijetijdsbesteding of een uitnodi ging om nu eindelijk eens de kar weitjes op te knappen die al zo lang ongedaan zijn gebleven. Of een mooie zwarte leren koffer (u ziet uzelf er al mee Iets waaraan hij zelf niet zou denken: een losse bontvoering voor zijn regenjas, of zo'n welriekend Engels stuk douchezeep met een dik katoenen koord eraan. Iets dat hij allerminst verwacht: een entreebiljet voor een belang rijke sporwedstryd (en dat waar uzelf zo het land heeft aan zijn spxirtieve uithuizigheid)grammo foonplaten of de allergrootste as bak, die in heel het land te vin den was (al blijft u dan ook van mening dat de kleine asbakje waarmee u uw huis meubileert, veel netter en smaakvoller zijn). Iets dat u leuk lijkt en toch typisch voor hem is: een barbecue voor toekomstige, en misschien il lusoire eetpartijen in de tuin, een Russische bontmuts waarmee hij, na verwerken van de eerste beden kingen, deze winter heerlijk warm zal zijn en zich een veel vlottere Don Juan zal voelen dan met zijn beste hoed. Iets dat vla de bekende weg naar zijn hart gaat: een halve Goudse kaar of een hele Edammer. Of een malse ham-op-het-been. Iets waarmee hij zich wel verzoenen zal: een mooie kristal len karaf hij zal waarschijnlijk liever zelf de dranken voor zijn wijnkelder of huiskamerbar uitzoe kon, maar als u ze in de sierkan overgiet, moet hij die wel gebrui ken. Van de hele familie: een dozijn parapluus, zodat ze er elke maand een kan verliezen en zich er een jaar lang niet over op hoeft te winden, of handschoenen. Er zijn tenslotte alle soorten verliezerige moeders. Van vader: een prachtige, dure leren Jas een lange, die alles doet voor het moreel en het sil houet. Moeder zal waarschijnlijk zeggen: „als we zoveel geld kun nen spenderen, kunnen we het beter aan een koelkast besteden". Want zo zijn moeders Het logische gevolg is vaak, dat ze noch jas, noch koelkast krijgt. Van echtgenoot of verloofde: een Indische mynahvogel om mee te praten als ze alleen is. Van de grote dochter: een paar niet te opizichtige fantasie-tights, ook al heeft moeder die in haar leven nog niet gedragen en zou ze er niet over pieinzen ze ook te ko- pien. En verder rustig afwachten als ze ze eenmaal in het geheim hoeft aangepiast zal ze niets ldea- lers weten voor op de fiets of voor de koude keuken met zijn stenen vloer. Van vriendin, zus of bruids meisje: een „op-art" tafellaken dat niet ln de handel is: het wordt gemaakt van een goed was bare hy permoderne gordijnimprimé (met streep, geometische dessin of ge styleera bloempatroon), dat ln de stofferingswinkel werd opigediept. Voeg er vier of zes servetjes bij ven effen katoen in een tint die bi) de imprlmé past. Van zoonlief: toiletwater van een bekend merk in luxe flacor. dit „toont" meer, is veel bruik baarder en kost minder dan ec: klein flesje parfum met dezelfde reuk. Van wie dan ook: een doos o. mapje nieuwjaarskaarten (onbe schreven!) Voor de handige buurman: eei. koevoet of breekijzer, zodat hfj uw beltcis en schroevendraaiers niet langer vooa dat doel hoeft te lenen. Voor de buurvrouw die altijd mooi, boter of suiker bij u komt lenenten keukenboodschappen- blocnote, compleet met pxitlood en lus om op te hangen; het zal wel niet holpien, maar u kunt het ten minste proberen. Voor wie op dieet is of het te zijn: een klein koekepen- netje dat niet aan kan branden en waarin eieren en vlees zonder enig vet gebakken kunnen worden, (ook dat zal wel niet helpen.) Voor de kinderen: een abonne ment op een kindertijdschrift Het is het enige dat niet binnen twea dagen kapot is. En het maakt geen lawaai. Potloden waar hun naam voluit op is gedrukt, of ge gomde etiketjes, eveneens met ge drukte naam, die ze op al hun be zittingen kunnen plakken. Voor komt menige ruzie en onzegbaar lawaai. Voor de teenagers: een abonne ment op een tienertijdschrift Net zo opwindend als een plaat, maar duurzamer, meer gevarieerd en niet hoorbaar. Voor de kleuters: raadpleeg de speelgoedwinkel (en vergeet niet de min of meer gemarkeerde Interce des van het kind). Hoezeer ze ech ter ook van hameren en timmeren houden, geef ze niet dat meeat dwaze en frustrerende speelgoed van deze zo welvoorziene tyd: plas tic timmergereedschap. Het is waar deloos. In deze snel filter van door-f !zichtige kunststof kan met één keer opschenken, f zes kopjes koffie zetten. Opt de filter is een schaalverde-t ling aangebracht waarop ut èkunt lezen hoeveel u nodig f hebt voor 5. 4 of 3 kopjes, t De bijpassende kan Is J a vuurvast en kan dus op een! ttheelichtje staan. Fijn voor f f televisiekijkers. t

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13