Ko van Berkel (17) gaat Johnny Lion begeleiden Was U gisteren óók ineen MIDZA-zaak! Willem Duys t.v.- persoonlijkheid Nieuwe uitgaven LAND. VOLK EN CULTUUR RUDICARELL VERHUIST NAAR DUITSLAND LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Beschei dein Roelofarendsveense jongeman maakte platendebtitit De prille carrière van Ko van Berkel een 17- jarige jongeman uit Roelofarendsveen, een dorp in de buurt van Leiden in de wereld van de lichte muziek staat op het punt een belangrijke w ijziging te ondergaan. Al wekenlang repeteert blonde Ko met Johnny Lion, die na de bekende kibbelarijen De Nijs, The Lords, Heeren, Batelaan zonder bege leiders kwam te zitten, doordat zijn Jumping Jewels naar Rob de Nijs „jumpten". Na wat flirten met Rotterdamse beat-groepen schijnt de gewelde naar/circusartiest van de Nederlandse tienermuziek, Johny Lion, zijn keus te hebben laten vallen op een groepje jonge musici, dcit de laatste tijd optreedt onder de naam "The Young Ones". En bij dat groepje voornamelijk uit Den Haag afkomstige musici repeteert op het ogenblik de zeventienjarige Roelofarendsveense Ko. Volgens Johnny Lion met succes. Van zijn kant doet Ko voor zover zijn schuchterheid hem dat toelaat ook behoorlijk enthousiast over Johnny. .Echt gewoon, weet je. helemaal Even trots en waarschijnlijk nog geen poes-pas, zoals hij met ons op trekt", is zijn oordeel. Aanstaande zaterdag treedt Ko van Berkel in Velp voor het eerst in het openbaar op met Johnny Lion, zij het nog in de hoedanigheid van „gast-organist", zoals het voor de buitenwereld heet. Als het doorgaat „het is nagenoeg zeker", weet vader Van Berkel breekt er voor Ko een nieuw leven 8an: dat van beroepsmusicus. Dan moet hij zijn baan in de sportarti- kelenfabriek „tennisbatjes maken en zo" verruilen voor het jachtige leven in het kielzog van een gevierd tienerster. Voor een jongen van zijn leeftijd een grote stap, maar in zijn ouders vindt Ko een grote steun. De heer Van Berkel: rostvast overtuigd van het talent van zijn zoon, me vrouw Van Berkel moeder van zes kinderen er is veel geld te verdienen voor jongens die wat kun- Uitkienen ,,'t Is even uitkienen". Zo typeert Ko van Berkel zijn activiteiten op de beide klavieren van het elektro nisch orgel. Dat uitkienen heeft Ko Berkel dan wel zo precies ge daan, dat hij een paar weken gele den met Veronica's Cees van Zijt- veld naar de Decca-grammofoonpla- tenstudio's in Brussel toerde om daar zijn „uitkienerij" vast te leggen in de fijne groefjes van een 45-toeren- plaatje. Vorige week verscheen dat de Nederlandse platenwinkels en het ziet er naar uit dat hoogblonde Ko heel binnenkort zijn tweede plaat gaat maken. Berkel, hammondorgel met ritmische begeleiding" staat er op het fleurige hoesje dat Ko hoe bescheiden hy ook is met duide lijke trots in zijn handen neemt, cr Ko's vader, beroepsmusicus, die zijn sporen op dat gebied al verdiend heeft getuige een plakboek met tientallen radio uitzendingen en een wijd verbreide laam in de hele provincie Zuid-Hol land als het duo De Bruin en Van Berkel. Vijftien jaar: talentenjacht in de Kleine Burcht in Leiden, tweede prys; zestien jaar: Elmior talenten jacht in Leiden, eerste prijs; Bra semconcours 1964: geen prijs,, maar wel een platencontract. Dat zijn de hoogtepunten uit de organistenloop baan van Ko van Berkel. die op ze venjarige leeftijd klassiek pianoles kreeg van Jan van der Meer uit Leiderdorp. Tot zijn veertiende jaar heeft Ko dat met enthousiasme vol gehouden, maar er komt een tijd dat jongelui in die leeftijdsgroep worden gegrepen door hun „eigen" muziek. Zo ook Ko. Hij begon eerst op de piano, later op het elektronisch or gel. dat vader Van Berkel in die tijd kocht populaire wijsjes na te spelen. Het al eerder genoemde uit kienen kwam er in ruime mate aan te pas, wijze instructies van vader en een ruime ervaring als organist in een Roelofarendsveense beatgroep The Flying Birds legden de basis voor Ko van Berkels bekwaam heden op de beide klavieren. Grote naam Bekwaamheden, die Ko van Berkel in Roelofarendsveen, Leiden en om geving een grote naam hebben be zorgd. Tijdens de vele tienerfesty- nen en talentenjachten blijkt steeds veer dat de rustige, vaak wat be deesde Ko een grote schare suppor ters heeft, die hem al bejubelt voor uit de transistors van zyn orgel heeft geklonken. Ko voelt zich plezierig bij die morele steun, dat wel, maar af en toe wekt hy toch ook wel de indruk, dat het hem alle maal een beetje overvalt. „Ja, ik wil beroepsmusicus worden", is zijn vast omlijnde toekomstbeeld. Cor Steyn is zijn grote voorbeeld. De dood van deze bekende hammondorganist be tekende dan ook voor Ko een flinke klap. Platen van Cor Steyn in het dressoir en een portret-in-kleuren boven het orgel in de knusse huis kamer van de zogenaamde „Zweed se woning" in Roelofarendsveen ge tuigen van de bewondering voor Cor Steyn. KO VAN BERKEL (Foto Leldsch Dagblad) Ko's ideaal beroepsmusicus is door de contacten met Johnny Lion en diens manager bijna ge realiseerd. Vader Van Berkel is voorzichtig". Ik kan duidelijk mer ken dat ze hem graag willen heb ben, maar ik zal dat contract goed in de gaten houden. Ik geloof dat ze hem voor een jaar of vier vijf willen binden en dat is heel lan voor zo'n jongen. We zullen het nog wel eens goed bekijken", is het nuchtere oordeel van de heer Van Berkel. Eén frank boete voor gewraakte foto's Brigitte Bardot in gelijk gesteld Een rechtbank in Parijs heeft gis teren Brigitte Bardot in het gelijk gesteld bU een door haar aangespan nen civiele procedure tegen vier kranten en tijdschriften, die foto's van haar hebben gepubliceerd terwijl zij met vakantie aan de Rivièra was. De bladen kregen een symbolische geldboete van één frank. De recht bank bevestigde het bezwaar van mejuffrouw Bardot tegen het publi ceren van foto's van haar die zijn genomen in haar privé-omgeving of in het openbaar, terwijl zij niet actief is als actrice. De rechtbank besliste, dat iedereen zekere rechten heeft op zyn fotogra- j fische „image", maar dat de kranten toch geen speciale machtiging nodig 1 hebben voor het publiceren van een foto van een acteur of een actrice die voor zyn of haar beroep actief is. Willy Schobben musicus van het jaar j (Van onze R.T.V.-medewerkster) I By de jaarlijkse populairiteitsver- kiezingen van het tijdschrift Mu- ziekparade is ditmaal Willy Schob ben, solo-trompettist van het A.V.R O.-orkest De Zaaiers en leider van een eigen orkest, met niet min- oer dan 57 procent van de uitge- bracrite stemmen gekozen tot mu sicus van het jaar. Ook in de ru briek tv-persoonlijkheid van het jaar. bezet een A.V.R.O.-medewer- ker. Willem Duys, met 43 procent de eerste plaats. Het door de A.V.R.O. uitgezonden Amerikaanse televi sieprogramma Shindig, een non-stop televisieprogramma voor tieners, is bij de hier boven genoemde verkie zingen. als het meest gewaardeerde buitenlands? televisieprogramma uit de bus gekomen. Schande verboden in Amerika De calypso Schande en schan daal in de familie", een inter nationale hit van de Amerikaanse zanger Shaivn Elliott, zal volgens het weekblad Variety door radio en televisie geboycot worden. De grammofoonplaat van dit nummer, die in Europa en Zuid- Amerika bijzonder populair is ge worden, heeft geleid tot Elliots op treden in Frankrijk, België, Ne derland en Scandinavië. De grammofoonplaat is in de Verenigde Staten echter verbo den. omdat men de tekst daar te gortig vindt. In de bekende serie „Land. volk, cultuur" (uitg. Het Wereldvenster in Baarn» zijn drie nieuwe delen verschenen: Polen door Milo An- stadt, Denemarken, door H. D Baars en A m eri ka door dr. J. W. Schulte Nordholt. Wat het laatste onderwerp betreft: reeds eerder was in deze serie een boek over de Ver. Staten verschenen, van de hand van de Duitse journalist Herbert von Borch. die vooral de sociologische kant benaderde. Maar Amerika is een werelddeel op zichzelf en ver scheidene artikelen, die de historicus en dichter, leraar en Leidse lector Schulte Nordholt in week- en I dagbladen had gepubliceerd vorm- |den een welkome aanvulling op het boek van Von Borch. Dit werk be vat echter meer dan een bloemlezing de scii* ijver zorgde ook, zoals hy het uitdrukt, voor een „omheining". Om die reden zyn de verzamelde opstel len op andere wyze gedrukt dan de aanvullende hoofdstukken. Dr. Schulte Nordholt schenkt ruime aandacht aan Amerika's natuur en oorspronkelijke bevolking <de Cherokees», aan het rassenvraag stuk en aan het programma van wij len president Kennedy, en tenslotte land en volk» vooral ook zyn Veel minder evenwichtig samenstelling is het boek van t.v.- regisseur Milo Anstadt over Polen. Anstadt heeft tot zijn tiende jaar in Polen gewoond en emigreerde toen met zijn ouders naar Ne derland. Na de oorlog is hij enkele malen in zijn geboorteland geweest en de neerslag daarvan vindt men in de laatste hoofdstukken, waarin enige aandacht owrdt geschonken aan economie en cultuur. Voor het overige bevat het boek een uitvoe rige beschrijving van de Poolse ge schiedenis in de loop der eeuwen. Het is een boeiend verhaal, dat een uitstekende achtergrond vormt voor tal van moderne problemen, zoals het vraagstuk van kerk en staat Maar graag had de lezer wat meer gehoord over de culturele geschiede nis. ofschoon menige goto aan dit tekort tegemoet komt. Apartheid, een wijze voorzorg, door dr. F. C. Dominicus. uitg. „De Banier". Utrecht De titel laat geen twijfel over het standpunt van de schrijver, die acht jaar in Zuid- Afrika gewoond en gewerkt heeft en behalve zijn proefschrift ook een an der boek aan de geschiedenis van dit land heeft gewijd. In deze goed geillustreerde uitgave poogt dr. Domincus een beter inzicht te ge ven in de toestanden in Zuid-Afrika - .jen hij doet dit op zeer gedocumen- de cultuur: bouwkunst, schilderkunst |teerd£ wijze ten profljt€ Van hen. die menen een oordeel over de wijs Met ogen. die al tè veel leed I Amerikaanse mariniers, die het hebben gezien, kijkt een Vietna-1 dorpje waar hij woont, op Viet mees jongetje, met zijn schreiend j congstrijders onderzoeken, broertje op de arm. naar de letterkunde. De genoeg zijn beperkingen en ging zich daarom niet te buiten aan beunhazerij over muziek. Zo werd dit „Amerika" een werk met een zeer persoonlijk stempel, waar in het gemis aan volledigheid ruim schoots werd opgevangen door fasci nerende eigen inzichten. Bij de directeur van het Neder landNoord Europa Instituut H. D. Baars, tevens dichter en econoom, was „Denemarken" vanzelfsprekend in goede handen. De auteur geeft een rijk gevarieerde kyk op dit land, zoals blijkt uit de hoofdstukken „Schetsen uit de geschiedenis", „Schone kunsten". „Wetenschappe lijk onderzoek". „Sociale demogra fie", „Rechtsstaat, landspolitiek en economische politiek". Voor en na zijn er waardevolle wenken voor toe risten, die een bezoek willen bren gen aan „dit vredelievende land met zijn hulpvaardige, gemoedelijke be volking". Typerend voor dit knappe boek, dat in ruim 200 bladzijden vrijwel alle facetten van het Deense leven op evenwichtige wijze belicht, is het persoonsnamenregister. dat niet minder dan vijf pagina's omvat en het naslaan bijzonder vergemak kelijkt. Ook dit deel is, evenals ..apartheid" te kunnen hebben. Dr. Dominicus neemt daarbij geen blad voor de mond en zet uitvoerig uiteen wat de Republiek voor de niet-blan- ken doet en wat de Russische en Chinese propaganda ervan maakt om dit te kleineren. Onderwijs, ge zondheidszorg. de proefneming in Transkei en tal van andere facetten worden met kennis van zaken be te horen. De lange nacht, door Ma- thieu Smedts en C. Troost, uitg. De Arbeiderspers, Amsterdam In een kleine 300 bladzijden hebben die schrijvers een Indruk pogen te geven van de bezettingstijd, die donkere periode uit onze jongste geschiede nis. waarvoor nog altijd grote be langstelling blijkt te bestaan, juist omdat er zoveel „ongrijpbareèè facet ten zijn. Beide auteurs zijn tegen hun taak opgewassen en voor de Jeugd, die de feiten niet uit eigen er varing kent maar toch graag wil weten wat er zich op allerlei terrei nen heeft afgespeeld, is dit welkome lectuur, hoe gruwelijk die vaak ook mag zijn. Na twee inleidende hoofd stukken (Dictators en democraten. De gave gulden) ontrolt zich het schouwspel van de meidagen, de „lij- densgang van Mussert", de weg voering van de Joden, de geruchten over een invasie, de geheimzinnige boodschappen van de BBC en nog zoveel meer. Men zou dit vlot ge schreven boek, dat royaal geillu- streerd is. graag in vele jongen han den willen zien. Nog een uitgaven van de Arbei derspers Het A u s c h w i t z-proce6, door H. Jacobs en B. Stoop, die, in een pocket van bijna 250 bladzij den het langdurigste en grootste rechtsgeding uit de Duitse geschie denis de revue laten passeren. Dit boek geeft een gedetailleerd verslag, waaruit de gruwelijke misdaden van de massamoordenaars nog eens zon neklaar blijken. Er zyn passages, die het moeilijk maken verder te lezen, maar deze „documentaire" had zeker niet ongeschreven mogen blijven. De vrees, dat „Auschwitz in een niet al te verre toekomst een legende geworden zou zijn" zoals aankla ger Henry Ormond in zijn requisi toir zei, is door dit proces uit de wereld geholpen. Dit boek legt een stuk onvoorstelbare schuld nog eens duidelijk vast. Advertentie Natuurlijk bent U goed geslaagd en ont ving l DUBBELE MIDZA-regels. Uw spaarkaart is wéér voller geworden NEDERLAND 1 9.50 I 10.20 1 10.45 i 10.50 1 NEDERLAND 2 NCRV: Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak. voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal nieuws De Lucy show NTS-journaal De baas zoekt een vrouw, blijspel Literair kykschrift Attentie, actualiteiten NTS-journaal Sluiting. VARA: 8.00 uur Nieuws in het kort. NTS 8.01 uur Zekere Brent. tv-feuillelon 8.30 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.55 uur Burke's Law. tv-film 9.45 uur Achter sikkel en hamer 10.15 uur NTS-journaal 10.20 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 7.30 uur Country and westernmusic 8.05 uur I Virtuosi di Roma HILVERSUM 2: 8.35 uur Samen uit, samen thuis 10.00 uur Romantische Russische pianomuziek. en cjióteren ..Jeanne van Lotharingen"' Toen ..Jeanne van Lotha ringen" in 1948 in New York n première ging, speelde In- ?rid Bergman de hoofdrol. Zij kan het nooit beter gedaan hebben dan Els van Roode ninu al een van onze beste actrices, zij is 24 jaar. geboren in Heem stede, en deed in 1963 eind examen op de Toneelacademie te Maastricht» het gisteravond ieed in jubileum voorstelling van de KRÖ. Zy overtuigde niet alleen in haar vastberaden heid als ..Jeanne d'Arc", maar x>k als het boerenmeisje en eveneens als de actrice die over hoop ligt met haar regisseur. De schrijver Maxwell Ander- >on (die er rond voor is uitge komen dat hij geïnspireerd is geweest door „Sint Joan of Are" van Shaw» doorbrak de illusie van het toneel door net als Pi randello dat al voor hem in .Zes personages op zoek naar ?en schrijver" had gedaan, de toneelspelers beurtelings een rol en zichzelf te laten spelen. Lo van Hensbergen vervulde daar bij de belangrijkste „tegenstem" van Jeanne door behalve de re gisseur ook de rol van een af wezige rechter te spelen, wat hij met grote bekwaamheid deed. Als derde mag Ton Len- sink worden genoemd, die de rol van de Dauphin vervulde. Len- sink mag dan niet die jeugd van de Dauphin bezeten heb ben, hy gaf wel diens kinder lijke karakter aardig weer. en bovendien: zo jong was de Dau- ohin nu ook weer niet, hij was 26 jaar toen hij in 1429 als Ka- rel VII werd gezalfd, terwijl Jeanne vermoedelijk 19 jaar was toen zij twee jaar later ver brand werd. Het is een dankbaar speel stuk, dat kennelijk met veel animo gespeeld werd door ieder een, terwijl het regisseur Luc van Gent de mogelijkheid bood weer eens anders dan anders te „Liever Turks „Liever Turks dan Paaps" leek een wat huiselijke variatie te zijn op „Plus of min" van de NCRV. Er ontrolde zich iets van een ryk rooms leven op het scherm. We kregen volgens deze KRO-enquéte te horen hoe an deren in de loop der eeuwen over de katholieken ge dacht hebben en tenslotte enkele cyfers te zien die via een opi nie-onderzoek verkregen waren over de wyze waarop tegen woordig nog door niet-katholie- ken over hun katholieke land genoten wordt gedacht. Het bleek dat 15 van de niet-ka- tholieken ongunstig en 51 Vo gunstig over de katholieken denkt. Niet-kerkelijken denken minder gunstig over katholie ken dan protestants-christely- ken. De mannen denken gun stiger over de katholieken dan de vrouwen, by een hoger op leidingsniveau wordt ook gunsti ger over de katholieken geoor deeld en de mensen onder de >0 jaar denken aanzienlijk gunstiger over de katholieke landgenoten dan de ouderen. Televisie blijkt de voornaamste inspiratiebron te zijn voor ver groting van de kennis over het katholicisme. Tenslotte bleek dat 62 fó van de ondervraagden niet-katholieken het belangrijk vond dat over de verhouding tussen wel- en niet-katholieken wordt gepraat. In de rubriek van de sport redacteur liet Jan Cottaar ons een fragment zien van de voet balwedstrijd Nederland—België in 1924. Wielrennen en tennis van 40 jaar geleden kwamen ook nog aan de beurt. Op Ne derland II kregen we een se lectie uit de actualiteiten programma's van de Franse te levisie, o.a. een terugblik op het proces van Neurenberg. PSP. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Sportparade. 19.30 Country and Western Music. 20.00 Nws. 20.05 Instr. ensemble: oude en klas. muz. (In de pauze: Land der Muzen: kunst kroniek). 21.25 De Klok. hoorsp. 22.30 Nws. 22,40 Act. 23.05 Nieuwe gr.platen 23.55-24.00 Nieuws. Ililvi 298 ni. gr muz. 18.40 Ha! tigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 Toespraak. 19.50 Lichte grmuz. 20.10 Boeren en burgers in Buiten veen. hoorspel (deel 3o). 20.35 Samen uit - samen thuis, steravondprogram ma. 22.00 Pianorecitaleemi-klas. muz. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgel concert: klas en mod. muz. 23.15 Toonkamer - Een zlektljdschrlft in klank. 23.55-24.00 Nieuws. VRIJDAG 27 NOVEMBER Hilversum 1, 40 ni. VARA: 7.00 Nws., ochtendgvmn. en strijdlied 7.23 Lichte grmuz, 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 9.00 Te land en te water. Informatief progr. voor weg- en waterweggeb rul kers. 9.35 Wa terstanden. VPRO: 9 40 Morgenwijding. strijkorkest. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting: ----- 13.10 Journaal en beursberichten. 13.30 Trompet en kerkorgel: mod. en klas. muz. 14.00 Het Nijmeegs Stu dentenkoor: mod. en oude liederen. 14.15 Bij de tijd en bij de thee: gevar progT. 15.35 Ltohte orkmuz. Vpro; 10 00 Nws. AansML: Sint mag veel. maar niet alles, praatje. 10.15 Hobo kwintet: klas. muz. 16.45 Nieuws- (Om 7.30 Nws.) .9.35 Beril]lis Fil- s.' mx) strumentaal IHHJ groeplrltuals. lil.15 In* 't ZflfS voor ou grmuz. - tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 reportages en lichte muziek. 1330 Kooraang: volksliederen. 13.50 ua ult Pol-tug^ 14 05 4.25 Licht orkest en so- i dialoog. 15.05 Muslclana herinneringen. 15.30 Voor de 16.00 Zang liedjes. 16.30 Duizendschoon, praatje - planten. 16.45 Vooaal ensemble. Lichte gr.muz, 17.30 Orgelspel! populaire muziek. Hilversum 3. FM NRU/AVRO9.00 Nws. 9 02 Vrolijk platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Selectie van bekende en minder bekende ope rette-melodieën .11.00 Nws. 11.02 Ge varieerd muziekprogr. 12.00 Nws. 12.02 Lichte orkeetmuz. en zangsollste. 12.30 Licht muziekprogr. NRU/KRO: 13.00 Nws. 13.02-16.00 Instuif: gevar. muz - progr. (Om 14.00 en 15.00 Nws NRU AVRO: 16.00 Nws. 16 02 Eurolight 1965: Opnamen ul1i Zwitserland en Joegoslavië. 17.00 Nws. 17.02-18.00 De iele: gevar platenprUgr. llisten. zingende TELEVISIEPROGRAMMA'S (•(Ierland I. NOT/NTS: 1045-12.0 19 05 Concert voor Jonge mensen. SOC: 19.55 Socutera: Film en Jeugd. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Ca- banrttononiek 20.55 De oude Draal- doos. 21.25 Zangsoliste met ln6tr. be geleiding. 21.55 Openhartig een kri tische kyk op onze samenleving. 22.35- Nederland II. NTS: 20 00 Nws. In het kort. KRO: 20.01 Franse chansons. 20.35 De hulstiran, klucht. 21.40 Wat pe eigenlijk?, documentair pro- NTS: 22.15-22.20 Journaal. gramma. fluit: volks- (Van onze r.t.v.-medewerkster) Rudi Carrell en de zijnen gaan vol gende week verhuizen: wegens het drukke werk in West-Duitsland gaat Carrell voor acht of negen maanden een bungalow bewonen in de buiten wijken van Bremen. Zijn huis in Loosdrecht geeft hij overigens niet op. hij wil het risico niet nemen, dat hij over een jaar naar ons land terug keert en hier dan zonder huis zit. Het werk in Duitsland bevalt hem tot nu toe uitstekend. Zijn eerste televisie-show is goed ontvangen en de tweede die aanstaande maandag uitgezonden gaat worden, zal een nog beter onthaal krijgen, meent Carrell De cabaretier heeft voorlopig nog volop werk in Duitsland. Er zijn mo gelijkheden te over en Carrell zal in ieder geval dit seizoen in Duitsland blijven werken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5