Sinterklaasmarkt in het Waaggebouw Uniek en 1 Zö,imkramen i intiem... Leidenaar in de cel Diploma- zwemmen Prof. mr. J. F. Glastra van Loon benoemd tot rector van Haags Institute for Social Studies Indringende film over indianenleven 1 Zoon redt moeder Bijdrage provincie in vaarwegen en bruggen Thanksgivingday in Leidse Pieterskerk Ongedachte zwenking van Franse president HORLOGES Zuiderparkschool heeft nieuw hoofd tEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD Experiment van kooplieden lil het oude Waaggebouw wordt de volgende week een Sint Nicolaas- markt gehouden. Deze inarkt duurt van maandagmiddag 29 november tot en met zaterdagmiddag 4 december en betekent voor Leiden een experi ment. Het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Markt-, Straat- en Rivierhandel, dat deze Sinterklaasmarkt bij wijze van proef organiseert, twijfelt niet aan het wel slagen er van. Er worden namelijk aan deze bij zondere markt enkele attracties verbonden en er worden bovendien „den derende" prijzen beschikbaar gesteld. De marktkooplieden hebben bij de uitwerking van hun plannen de volledige medewerking gekregen van wethouder ir. J. J. G. van Hoek en van de directeur van de Markt en Havendienst, de heer M. Wei- ma. Dit tweetal-blijken een open oog te hebben gehad voor de grote moeilijkheden, waarvoor de koop lieden zich tijdens voorgaande Sin terklaasmarkt en geplaatst zagen. (Mede als gevolg van 't zeer slech te weer werden deze markten keer op keer een financieel fiasco; red.) De kooplieden hopen met deze markt „binnenshuis", weer of geen een groot en geinteresseerd publiek te trekken. Teneinde deze „experi mentele" markt extra attractief te maken, zullen de handelaren tien duizend folders, voorzien van I nummer, huis-aan-huis laten be zorgen. Deze nummers worden Ia ter getrokken, zodat het publiek kans maakt op „denderende" prij zen. Bovendien krijgt elke markt bezoek (ster) bij de ingang van het Waaggebouw een bon, die hem (haar) het recht geeft om een greep in een van de drie grabbel tonnen te doen. Wegens flessentrekkerij Een 31-jarige Leidenaar, die zich schuldig beeft gemaakt aan flessen trekkerij, sinds gisteren in een cel in het politiebureau. De man zou in tal van café's voor vele honderden guldens aan drank hebben gebruikt zondv te betalen. Voorts moet hij bij een Leidse juwe lier een rekening hebben staan van ongeveer driehonderd gulden, de waarde van twee gouden ringen en een paarlen collier. De Leidenaar, die zich zelf musicus noemt schijnt zijn praktijken ook in andere gemeenten te hebben uitgeoefend. In totaal zullen er in deze historische omgeving zestien kramen met al lerhande Sinterklaas-artikelen, van banket en suikergoed tot bonnete- rie en byouterie, worden opgesteld. Ook zal er een aparte showkamer worden Ingericht met een volledig assortiment marktartikelen. Als „achtergrondmuziek" zullen Sin terklaasliedjes ten gehore worden gebracht, zodat de markt ook in dit opzicht sfeervol belooft te wor- Openingstijden De markt wordt maandagmiddag om half vier officieel geopend. De ope ningstijden zijn maandag van des middags van half vier tot 's avonds negen uur, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 's och tends tien uur tot 's avonds negen uur en zaterdag van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur. De volgende leden van de zwem vereniging „De Zyl" hebben gister avond het diploma-A behaald: Arie de Heide, Marjan Kuizen, K006 Zwaan, Marco Lepelaar, Gerrit van Rijn, René Hansen, Rens Henzen. Rob Barendse, Lyda Leupen. Erik Onderwater, Wim de Goey, Marjo lein de Graaff, Ineke Landwaard, René Smittenaar, Alex Kamphuis, Jan Koreman, Bob Goulooze, My- randa Molenkamp. Het diploma-B werd behaald door: Diny v. d. Tuin, Anjo Weima, Els Lardee, Peter Krossenburg, Elly v. d. Vegte, Wilco Pasman, Anneke de Goey, Marianne v. Polanen, Sanny Flippo, Erick Zwart, Marcel Neute boom. Famileberichten (ontleend aan andere bladen) Geboren: De Kuyper-Bakker, zn, Schiedam; Van Oosterzee-Dudok de Wit, zn, Amsterdam. Overleden: H. M. van der Burg- Van Verne, 62 jr., Amsterdam; E. T. Jager, man, 81 jr, Groningen; J. H. Joosse-Paehlig, vr., 69 Jr, Amster dam; M. J. E. van Troostenburg de Bruyn-Sluiter, vr. 91 jr, Den Haag; H. G. N. Hoefsloot, man, 70 Jr, Pfjn- acker; T. B. Intveld. man, 35 jr, Utrecht; C. A. T. Willink, man, 74 jr, Zeist; J. van Gelder, vr, Haarlem; A. M. Ruskamp-Van Dam, vr, 78 jr, Bussum: N. Vellenga-Verpoorte, vr, 82 jr, Rotterdam. Leids hoogleraar sinds 1958 Het curatorium van het Institute for Social Studies te Den Haag heeft tot rector van het instituut benoemd prof. mr. F. Glastra van Loon, hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap aan de Leidse Universiteit. Het besluit moet nog aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen worden voorgelegd ter goedkeuring en worden bekrachtigd door de Koningin. Prof. Glastra van Loon zou prof. dr. E. de Vries opvolgen, die op 15 april volgend jaar na een tienjarig ambtsperiode zijn functie neerlegt. Prof. Glastra van Loon is sedert 1958 hoogleraar te Leiden. Hij hoopt als buitenge woon hoogleraar, in het bijzonder voor de rechtsfilosofie, in Leiden werkzaam te kunnen blijven, doch hierover is nog geen beslissing genomen. Het zou betekenen dat toch een nieuwe gewone hoog leraar in de inleiding tot de rechtswetenschap zou moeten worden benoemd, hetgeen dus een uitbreiding van de senaat zou betekenen. studie aan de Leidse Universiteit. Als extraneus slaagde hy in 1946 in Amsterdam voor zijn kandidaats examen en in 1949 slaagde hij voor Omzwaai na de bevrijding Prof. Glastra van Loon is 45 jaar. Hij is geboren in het toenmalige Batavia. Na zijn gymnasiumopleiding studeerde hij eerst in Londen (1938). Van 1939 tot 1943 studeerde hij medicijnen aan de Rijksuniver siteit in Groningen. In 1942 slaag de hy voor zijn kandidaatsexamen. Dadelijk na de oorlog zwaaide hij om en begon hy aan de rechten- Cineast van „Luipaard op schoot" spreekt voor K O Niels Friso Halbertsma: een naam die eerder associaties oproept aan grauwe wolkenluchten en groene weilanden, dan aan de trillen de, vochtige hitte van de oerwouden in het Amazonegebied. Toch is dat gedurende lange tijd het werkterrein geweest van de man, die deze naam op het ogenblik 36 jaar lang draagt en die gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal voor leden van K. en O. een indringend relaas van zijn ervaringen in het Amazonegebied gaf. Niels Halbertsma is een Neder landse cineast, die vooral grote be kendheid kreeg door zyn samenwer king met het Engelse echtpaar Ar- mand en Michaela Denis, voor wie hij vele afleveringen van de bekende tv-serie „Luipaard op schoot" filmde. Niels Halbertsma woonde meer dan tien jaar in de hoofdstad van Colum bia Bogota van waaruit hy Vele korte documentaires maakte. Co lumbia is namely k een ideaal land voor een cineast. De lezing en de films van gisteravond hadden een expeditie tot onderwerp, die Niels Halbertsma (sedert 1961 op zyn rel- ZOEKT l EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook In briljant. ALTIJD VOORDELIG. A.s. maandag 29 nov. geopend. zen vergezeld door zyn vrouw Han- na) met een groep Engelsen maakte naar het grensgebied van Columbia en Brazilië. Daar leeft nagenoeg volkomen onberoerd door de blanke beschaving de Makoena-stam. Moei l ijkh eden Voor Niels Halbertsma aan de eigen lijke reportage over deze Indianen begon, vertelde hy iets over de on voorstelbare moeiiykheden, die moe ten worden overwonnen bij de voor bereiding van een tocht door een ge bied, waar het enige mogelyke ver voermiddel de kano is. Per vliegtuig werd de expeditie naar een kruising van twee rivieren in het Amazone gebied gebracht, waar inlandse gid sen klaar stonden om de expeditie te begeleiden. Kort na het begin van de tocht sloegen de belde kano's om met als resultaat: verlies van medi- cynen, schoeisel en het defect raken van filmcamera's. Met de ene over gebleven camera maakte Niels Hal bertsma zyn kleurenfilm, die een helder beeld gaf van het dageiyks leven van de Makoena's. „Een sterk volk", noemde hy hen. Dat is een gevolg van de zeer grote kinder sterfte, die sterk selecteert De Ma koena's leven naar de film te oor delen gelukkig. De mensen zyn niet vaak ziek, ze werken veel, de vrouwen spelen geen ondergeschikte rol en van schuwheid of argwaan was niets te merken. Niels Halbertsma bewees in vrijwel elk onderdeel van de film, dat hy ;-cineast is en de byna 200 F. Glastra van Loon Verder heeft hy in Göttingen filo sofie en rechtsfilosofie en na een assistentschap by prof. mr. G. E. Langemeyer van 1950 tot 1953 aan de Harvard University filosofie en sociologie gestudeerd. f868,- voor Astmafonds De straatcollecte, die zaterdag jJ. ten bate van het Astmafonds werd gehouden, heeft f 868,58 opgebracht. De gladheid heeft de collectanten parten gespeeld, vandaar de betrek- keiyke geringe opbrengst. Hy promoveerde in 1956 cum laude op de dissertatie „Norm en hande ling". Prof. Glastra van Loon is voorzit ter geweest van de Stichting Pro Civitate. Geld uit tas Een inwoonster van Lelden ver loor gisteravond haar tas, toen zy van haar woning in de richting van de binnenstad fietste. De tas werd later op de avond op de Hooglandse kerkgracht teruggevonden, maar een portemonnee met f275,- bleek er uit te zyn verdwenen. De geplunderde tas lag op een handkar. Diefstal van hout By de Leidse politie werd aangifte gedaan van diefstel van enkele hon derden kubieke meter bekistingshout. Het hout lag opgeslagen op een bouwwerk aan de Kuypers Rietberg straat. De waarde van het gestolen hout wordt op f 1200,- geschat. IN BOXTEL (Van Bossche correspondent Een moeder van acht kinderen in Boxtel beleefde gisteren de schrik van haar leven, toen zich een enor me aardgasontploffing in haar douchecel voordeed, nadat zy een brander onder haar wasketel had aangestoken, zy had een uur te voren het gas al aangedaan, maar nog door onopgehelderde oorzaak was de vlam uitgegaan, waardoor de hele doucheruimte vol met gas stroomde. Dit had uiteraard een ont ploffing tot gevolg. Een 12-jarige zoon, die op de knal naar boven rende, had de tegenwoordigheid van geest om een deken over zyn moeder te gooien en daarmee de vlammen in haar kleren te doven. Niettemin moest het slachtoffer toch nog met vry ernstige brandwonden aan hoofd en handen naar het Box- telse ziekenhuis worden overgebrach. In de provinciale begroting voor 1966 is een bedrag van f200.000 uitgetrok ken voor grondaankopen t.b.v. het maken van een nieuwe scheepvaartroute om Leiden. Voorts is in het provinciaal bouwprogramma een bedrag van In het programma is verder opge nomen voor restant-kosten werken ter verbetering van die Ryn onder Hazerswoude f75.000; restant-kosten, verbetering gedeelte beschoeiing langs Oudhoornseweg ondier Alphen aan den Ryn f 110.000; bouw nieuwe brug by Zwammerdam f 800.000, en f 120.000 voor de verbetering van de varweg te Bodegraven. Pro memorie zijn in de begrotingen de volgende posten opgenomen: oeververbetering gedeelte Rijn- Hond „gearresteerd" De Leidse politie heeft gisteravond een hond „gearresteerd". Het dier was een kippenhok aan het Lammenschansplein binnenge drongen, waar het een ware slacht- party aanrichtte. Niet minder dan vyf kippen werden doodgebeten. De eigenaar van de hond is tot nog toe onbekend gebleven. Het bljtzuchtige dier is voorlopig „opgehokt" in het dierenasiel. RESTAURATIE VAN TYMPAAN De N.V. Vroom en Dreesmann heeft by de provincie een subsidie gevraagd in de kosten van herstel van de door de beeldhouwer P. R. Xavery vervaardigde tympaan, zich bevindende in de uit de tweede helft van de 17e eeuw daterende gevel van het haar toebehorende pand ,Jn den Vergulden Turk" aan Breestraat. In de op f12.500 geraamde kosten van restauratie is een rykssubsidie van 40 verleend. G.S. stellen de statenleden voor. in deze kosten een subsidie van 10 ,tot een maximum van f 1.250, te verlenen. Honderden Amerikanen bijeen 1 nieuwe Hooghkamerbrug (Haag- Schiekanaal f500.000; verbetering oevervoorziening langs de Zyl by de nieuwe zyibrug f 100.000 en res tant-kosten verbetering Wilhelmina- brug te Leiden f 120.000. EXPOSITIE HENK OVERDUIN In het Jeugd-ontmoetingscentrum „Rehoboth" wordt zaterdagmiddag een expositie van bybelse tekeningen, o.a. van Psalm 42, van Henk Over- duin geopend. Een vocaal kwartet zal Psalm 42 deze middag ten gehore brengen. De expositie is dit jaar alle zaterdagen van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur geopend. Toenadering van Londen tot de Euromarkt Advertentie JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEF. 20778 E. Sleeboom geïnstalleerd Meer dan 250 in Nederland wonende Amerikanen woonden vanochtend in de Leidse Pieterskerk een kerkdienst by, die werd gegeven ter gelegenheid van Amerika's belangrykste feestdag: Thanksgivingday. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, William R. Tyler, las een boodschap voor van president Lyndon B. Johnson, waarin deze onder meer opwekte tot dank baarheid voor de rykdom en voorspoed, die Amerika op het ogenblik kent. Dat Is ook het voornaamste facet van Thanksgivingday, een bezinning in een tfjd van overvloed, gebasseerd op de dankbaarheid die de pelgrlmvaders byna 350 jaar geleden uitten toen de eerste oogst overvloedig bleek te zijn. Deze uit Nederland afkomstige pelgrlmvaders worden vandaag in heel Ame rika In herinnering gebracht. Pas sedert 1941 is Thanksgivingday vastge steld op de laatste donderdag in november, maar in die betrekkeiyk korte tyd is de dag uitgegroeid tot de voornaamste Amerikaanse feestdag, waarop ledereen vrij Is. In de Pieterskerk voor de Amerikanen Is Leiden van belang, omdat vanuit Leiden de eerste pelgrimvaders naar Amerika vertrok ken werden vanochtend enkele hymnen gezongen. Na het voorlezen van die zijn lezing volgden toonden Psalm 100 uit "Alnsworth Psalter (1612)" sprak mr. Tyler, waarna de byeen- zlch duidelyk enthousiast. komst werd besloten met het zingen van "America, the Beautiful!" De heer E. Sleeboom jr. is gister avond geïnstalleerd als hoofd van de Zuiderparkschool. Hy zal zUn nieuwe functie op 1 december aanvaarden. De heer S. J. Anes. voorzitter van 't gereformeerde schoolbestuur, ver richtte de installatie. Met de woor den: „wy durven verder te gaan dan veel autoriteiten en gaan een stukje Leiderdorp by Leiden voegen" zin speelde hij er op dat de heer Slee boom eerder hoofd is geweest van de hervormde school aan de Kastanje laan in Leiderdorp. De voorzitter was er van overtuigd, dat de heer Slee boom met al zijn ervaring de goede naam van de school hoog zou hou den. Na de installatie was hy de eerste die het nieuwe hoofd zijn gelukwen sen aanbood. De heer J. J. van Riessen, gemeen- telyk inspecteur van het Lager on- derwys, toonde zich verheugd over de vervulling van de vacature aan de Zuiderparkschool. Uit ervaring wist hy hoe moeilijk het is een geschikt schoolhoofd te vinden. Hy achtte het een gelukkige omstandigheid, dat on danks het „junior" achter de naam van de heer Sleeboom er een hoofd gevonden was. dat weet wat deze functie Inhoudt. Tenslotte spraken ook de heer Ha zenberg namens de oudercommissie en de heer J. van den Brink namens de collega-schoolhoofden hun ver trouwen uit ln de heer Sleeboom. Het nieuwe schoolhoofd op zyn beurt zei, dat hy biy is weer terug te zyn by het Lager onderwys, na een jaar le raar Frans op een huishoudschool te zijn geweest. Tijdens dat leraarschap had hy Ingezien dat de voordelen van een hoofdschap toch ruimschoots (Van onze Parijse correspondent Aan de vooravond van de pre sidentsverkiezingen in Frankrijk heeft generaal De Gaulle een onverwachte zet gedaan op het Europese schaakbord. Er zijn tekenen, aldus merkte hij giste ren in de ministerraad op, die wijzen op een verzwakking van de beletselen voor een toenade ring tussen Engeland en het Eu- ropa-van-de-Zes. Frankrijk be groet deze ontwikkeling met welwillende aandacht. Volgens de Franse minister van Voor lichting is een topconferentie van de zes Euromarktlanden niet uitgesloten. Maar daarvoor moet men wachten tot na de Franse verkiezingen op 5 december. In Parijs wordt druk gegist naar de motieven van De Gaulle voor zyn onverwachte verklaring. Hy is het geweest, die in de gedenkwaardige dagen van januari 1963 de deur van de Euromarkt voor de neus van de Engelsen dichtgooide. Wat beoogt nu de 75-jarige president? Men gelooft niet, dat alleen het bezoek van de Britse oppositieleider Edward Heath, de voormalige Brit se onderhandelaar by de Euromarkt, De Gaulle tot zyn uitlatingen heeft gebracht. Voorlopig houdt men het er op dat de Franse president olie op het vuur van de verkiezingen heeft willen gieten. De Gaulle zou zyn tegenkandidaten by de verkie zingen de wind uit de zeilen willen (Foto L.D./Holvast) Vooral Mitterrand schynt Indruk op het publiek te maken en zyn wensen voor een nauwere europese politieke samenwerking doen het goed. De Gaulle heeft zich met zyn jongste uitlatingen dus aangesloten by de wensen van zyn tegenkan didaat. Wellicht ook probeert de ge neraal de vyf andere landen van de Euromarkt tevreden te stellen door hun de toelating van Engeland voor te houden, in ruil voor een verdere inkrimping van de macht van de prof. Hallstein. Luns in Parijs Vandaag is minister Luns door zyn Franse collega Couve de Mur- ville in Parys ontvangen en Parys weet dat de Nederlandse bewinds man nog steeds de voornaamste te genstander is van een ontmoeting tussen de zes onder de huidige poli tieke omstandigheden. Omstandighe den waarvan hy vreest, dat ze ge neraal De GauDe een nieuwe diplo matieke overwinning ten koste van de supranationale opzet van het Verdrag van Rome zouden kunnen bezorgen. In Parys heeft men Den Haag ln dit verband altyd een innerlyke te genspraak in de schoenen pogen te schuiven door minister Luns te ver- wyten. dat zyn aanhankelykheid ten opzichte van Londen in tegenspraak is met zyn trouw aan de suprana tionale beginselen. De verklaringen van De Gaulle zyn dan ook waar- schyniyk vooral bedoeld om die te genstelling, die meer ogenschyniyk dan daadwerkelyk is, nogmaals te onderstrepen. Verwacht mag worden dat Couve zich tegenover zyn Nederlandse ambtgenoot zal beroepen op de woorden van de generaal om hem te bewegen zyn verzet tegen een nieu we samenkomst der Zes op te geven, nu immers zelfs Londen en Parys het samen eens beginnen te worden. Zonder op het gesprek Couve-Luns vooruit te willen lopen, kan worden opgemerkt dat de Engelse regering de ontvangst van de Britse op- opwegen tegen de nadelen. De heer positieleider Heath op het Ely^a Sleeboom beloofde zün uiterste best nog maar met weinig positieve te- h" 'n hfm gestel- kenen op het Franse ghmlach-oden. sief heeft gereageerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3