[LEURENPRACHT IN ÜJNSBURGS FLORA Twee schepen op strand V. en D. en Fleurop tonen nieuwste mode DE RUSTIGE MAN MET DE VOETBAL Bijzonder fraaie arrangementen J LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 irecteur-generaal van de Landbouw, ir.J. W. Wellen \ende dertiende bloemenvaktentoomtelling (Van één onzer redacteuren) Jlijf bijzondere aandacht schenken aan de kwaliteit van de door kweken bloemen. Dat is in deze tijd een eerste vereiste. Het tnland zit ook niet stil. Wanneer u echter een kwaliteitsprodukt leveren dan zult u er niet alleen in slagen uw positie in het tnland te handhaven, maar ook te versterken. Dat zei de direc- van de Landbouw, ir. J. W. Wellen, gistermiddag tijdens de ling van de dertiende bloemenvaktentoonstelling. die tot en met rdag wordt gehouden in de nieuwe hal van de veiling ..Flora'' ijnsburg. Bloemen geven meer cachet (Van een bijzondere medewerker) I Een bijzondere attractie voor j de bezoekers ran de Rijnsburgse I bloemenvaktentoonstelling natuurlijk in het bijzonder voor de dames is de modeshow, die dagelijks tweemaal wordt ge geven door V. en D. uit Leiden in samenwerking met Fleurop- Inter flora. Een aantrekkelijke show. die ongeveer een uur duurt en tijdens welke men niet alleen fraaie toiletten kan be wonderen. maar ook bijpassende bloemversieringen in de vorm van corsages, op tassen en aan paraplu's en in het haar. Dit alles speelt zich af op een kunstig met bloemen en planten ver sierd podium met marmeren pilaren, een arreslede. een antieke tafel, waarop een kristallen karaf met glazen staat, en beelden. Zachte or gelmuziek begeleidde de mannequins op de gang van de kleedkamer, via een bruggetje naar het podium. Al lo modellen werden eerst zonder en daarna met de door de bloemsier- kur. sten aars gemaakte bloemver- siering wat een vakwerk!- ge showd. De show werd geopend met tonen van zes avondjaponnen van goud-brokaat in zachte pastel kleu ren. Ze hadden een bijzondere snit. Niet iedereen zal de „bloemenhoed- jes" kunnen waarderen, maar we vonden ze toch wel grappig. Voor degenen onder de dames, die van plan zfjn van een wintersport vakantie te genieten waren er ski pakjes. bestaande uit 'n jack met ca puchon. afgezet met bont. en een skipantalon Erg grappig en zeer doelmatig. Ook de bontcapes met capuchon waren zeer doelmatig om in de bergen te dragen. Courrèges was natuurlijk ook met zijn creaties vertegenwoordigd. Zwart-wit of wit met een andere kleur, zeer constraterend in de „op- artstijl", is voor dit seizoen de over heersende mode. We zagen pakjes, linnen jurkjes en regenkleding, waarbij laarsjes of slobkousen werden gedragen en bijpassende hoedjes. Er zullen jongeren zijn, die „dol" zijn op deze nieuwe vorm in de mode. maar we kunnen ons levendig voor stellen. dat er ook talrijken zijn, die er voor bedanken zo gekleed te gaan. Zo ooit. dan geldt voor de Courrè- ges-stijl in het bijzonder: smaken verschillen Erg charmant vonden we de zand kleurige mantelcostuums, die afgezet waren met vos op de mouwen of als open- en hooggesloten kraag. Dat zwart het „doet" en altijd fijn staat kon worden geconstateerd bij het showen van de toiletjes van flu weel en kant. waarbij lange hand schoenen en pumps in dezelfde kleur werden gedragen. Dat de mode kort is bleek ook hier. Bewondering oogstten de drie per- zianer bontmateis in de kleuren grijs, zwart en bruin, waarvan er een met splitten aan de zijkanten. Nadat drie eenvoudige cocktail japonnetjes in rose, beige en blauw waren getoond kregen we drie zwar te wollen georgette japonnen te zien. waarvan die met lage hals het meest bekoorde Drie bruidjes gekleed in toiletten van wit satijn een er van had een kanten mantel met capuchon over de japon aan besloten de show. Opmerkelijk was dat de "sleep" tot het verleden schijnt te behoren. Het bruidstoiletje met de mantel kon ons het minst bekoren. Misschien znn we wat ouderwets! lafdeling Rijnsburg van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plant- e en het Comité Bloemvakten- jtelling Rijnsburg hebben ook nu voor een expositie gezorgd, die tder aantrekkelijk is. Niet al- |roor vakgenoten, maar ook voor nsument. Cock Veldhuis, de in- ttionaal bekende Hillegomsear- jur, heeft er werkelijk een Ikje van gemaakt, dat uitmunt kleur en geur. fekers uit alle bloemencentra J>ns land hebben door hun ge- "kte produkten ingezonden, jn keurig gearrangeerd door ierkunstenaars; in vazen, in /ol opgemaakte toeven en op andere manieren, is een genoegen om rond te langs de, vaak uit kunstig jde tuintjes, stands. Allerlei bloemen zijn er te bewonde- hrysanten en anjers in vele variëteiten, anthuriums, [s, kostbare orch deeën, poinset- lijzonder vroege in de kas ge in hyacinten, tulpen en rozen. zijn er ook planten, heesters lai gevormde dennebomen. Veel te zien is ondoenlijk om alle stands te !jj ken. Wel zeer de moeite waard ;i.n wü de keurig aangelegde tuin ortus Botanicus uit Leiden met een vijver groene planten en ^nten, van de Aalsmeerse kwe- 1. C. van Staveren, die groot fresia's toont, de door ar- nr Kriest gemaakte stand van chideeënkweker Jac. van Zuy- it Rijnsburg en de inzending Je Rijkstuinbouwvoorlichtings- uit Lisse. Niet overgeslagen worden de bloemenarrange- i in de pergola en bijzonder is ijskegel met wilde bloemen als roet van de Australische kwe- rmen moet al die kleuren- zelf gezien hebben om er een van te krijgen. Vast. staat, bezoekers onder indruk zullen van dit sprookje, r de kwekers en handelaren er nog een afdel ng mecham- waar zij de nieuwste snufjes op ibied van de verwarm ings- en chniek. de ziektebestrijding en eedschappen kunnen aanschou- Velerlei soorten bloemen zijn er te bewonderen. Ook fraaie orchideeën. (Foto L.D./Holvast) Opening Als voorzitter van het organiseren de comité kon de heer J. Schild een groot aantal genodigden begroeten. In de eerste plaats natuurlijk ir. J. I W. Wellen en verder Rijnsburgs eer- I ste burger, de heer B. H. Koomans, burgemeesters van de omliggende ge- I meenten mr. R. M. Gallas, burge meester van Leiderdorp was wegens ziekte verhinderd dr. J. Verhage. voorzitter van het produktschap voor siergewassen, de oud-voorzitter, de heer Teun Kralt, de rijkstuinbouw- consulent, ir. Van Veen, de Leidse Horulanus, de heer B. F. Bruinsma, het bestuur van Flora" en de ar rangeur Cock Veldhuis. Het verheugde hem, dat deze ex positie. dank zij de samenwerking van velen, weer tct stand is gekomen en wees erop, dat bloemen meer le vensvreugde geven. Burgemeester B. H. Koomans noemde het boeiend om burgemees ter te mogen zijn van een vooraan staand bloemencentrum als Rjjns- burg en bracht een eresaluut aan kwekers en handelaren uit zijn ge meente, die hun produkten net al leen in eigen land, maar ook in het I buitenland aan de man brengen. Naar de maan De heer Koomans had ergens ge lezen, dat de Rijnsburgse kooplieden zó fanatiek zijn. dat ze in staat zijn als eerste bloemen op» de maan te brengen. Niet dat dit zal gebeuren bjj het eerste maanschot. maar dan toch zeker wel bjj het tweede of derde schot, 't Zal wel een grappig gezicht zjjn, zo zei hij, een Rijns burgse koopman met stofjas en al aan in de ruimtecab'ne te zien stap pen! Rijnsburgs eerste burger besloot zjjn toespraak met een regel uit een vers van een Franse dichter: „O God, heb dank dat Gij de bloemen hebt geschapen". Ir. J. W. Wellen wees er in zyn toespraak op. dat Rijnsburg na de twee veilingen in Aalsmeer en die van Honselaarsdiik wat omzet be treft op de vierde plaats komt. Als bolbloemenveiling staat Rijnsburg aan de top. Het verheugde ir. Wellen, dat de lagere tuinbouwschool goed wordt be zocht, maar hij adviseerde de jonge ren toch ook de nvddelbare school op dit gebied te bezoeken, hetgeen tot nu toe niet het geval is. De hande laren, die de bloemen in het buiten land moeten verkopen, gaf hij de raad zich vooral toe te leggen op de talenstudie. Door het wegtrekken van een oran jekleurig gordijn in het hart van een levensgrote onechte bloem, waarach ter zich zes manneqquins bevonden, die als levende bloemen daaruit naar voren traden, opende ir. Wellen deze expositie. tr. j. W Wellen, directeur- generaal van de Landbouw fl.). opende gistermiddag de bloe menvaktentoonstelling in Rijns- burg. Hij deed dat door het weg trekken van een oranjekleurig gordijn, dat het hart van een grote namaakbloem bedekte. Toen het gordijn weggetrok ken was traden er zes charmante mannequins uit tevoorschijn. (Foto L.D /Holvast) Prijzen De jury. die geen gemakkelijke taak I had. kende de volgende prijzen <me- da les» toe: fa C. Alkemade. Noord- wijk. klein goud; Hortus Botanicus. Leden, goud; Hilverda NV.. Aals meer, klein goud; M. Keyzer, Ter Aar. verguld zilver; fa. Keessen-Ha- meland. Aalsmeer, klein goud voor snijbloemen en verguld zilver voor potpl fa. M. Lek en Zn., Nieuw - veen. kle'ng oud; fa. M. Maarse en Zn., Aalsmeer, verguld zilver; fa. N. J. van Os, Roelof arendsveen, klein goud; fa J. v. Rootselaar, Rijnsburg, zilver; Riviera Plantcomp., De Lier, zilver; H. Straathof, Roelofarendsv., goud; M. C van Staveren, Aalsmeer, goud met lof van de jury; J. Schild, Rijnsburg. klein eoud; A. A. Volle- bregt, Riiswiik Z -Hkien goud; N.V, Wülfinghoff, Rijswijk Z.-H., ver guld zilver; Jac. van Zuylen, Rijns burg, goud: fa. P. v. d. Bosch en Zn., Rijnsburg. verguld zilver; fa. Borg man. Aalsmeer, klein goud: Studie club-Nederland. goud: Binderei- schule, Bad-Godesberg. goud: D Wessel ir.. Rijn-burg. brons; R T.V.D. j L'sse. Goud. Wisselbeker beste vaas chrysanten ..Orange Wonder". P. J. v Rijn, Warmond. Wisselbeker beste vaas anjers „Farah Dibah", Gebr. v Egmond Dzn, Rijnsburg. Advertentie ergunning voor ioelhuis konil directeur-generaal van de ld bouw, ir. J. W. Wellen, im gistermiddag niet met handen naar Rijnsburg. HU een verrassing voor het be- hr van de veilingvereniging Dra" en daardoor ook voor de ikers en handelaren. Ir. Wei kon namelijk de verheugende dedeling doen, dat de bouw- pinning voor het grote koel- I is voor de veiling een dezer li ten tegemoet gezien kan wor- l Een dankbaar applaus on- streepte de blüdschap van de nsburgen Op 22 november 1963 bevond zich in Dallas een rustige man uit Washington, Ira D. Gearheart ge naamd. Zijn taak ivas van het hoogste gewicht en geheim. Uit officiële stukken blijkt nog altijd niet dat hij er was, maar terwijl president Kennedy stierf in het Parkland ziekenhuis, zat Gearheart in de vestibule, onop vallend wakend over een bruin leren aktentas, die iemand de bij naam ..de voetbal" had gegeven. In die tas bevonden zich bood schappen in code, waarmee de president last kon geven, kern raketten en bommen af te sturen op welke vijand ook. Gearhearts enige taak was die dag: te zorgen dat die tas binnen het bereik van het staatshoofd bleef. Hij ivas met Kennedy naar Dal las gevlogen en meegereden in de stoet auto's waarvan de rit een wedren met de dood naar het zie kenhuis was geworden. Enkele ogenblikken nadat hem was gemeld, dat Kennedy dood was, nam Gearheart zijn tas op en liep ermee naar een suite, waar vice-president Johnson zich be vond. Deze stappen betekenden de eerste, hoeivel niet officiële over gang van de residentiële macht. Gearheart volgde nu een nieuwe leider. „Ik kan u niet beschrijven, hoe de vice-president keek, toen ik binnenkwam" vertelde Gear heart „en ik ben nooit in staat geweest, vast te stellen wat mijn gevoelens op dat ogenblik waren". Gearheart was een van die stille, gezichtloze figuren, die zijn aangewezen om „de voetbal", of i .de boodschap" of „de zwarte I doos", zoals de codes zijn ge- j noemd, achter de president aan te dragen, als hij het Witte Huis ver- laat. Allen zijn officieren, die ver trouwd bevonden zijn voor hoogst geheime veiligheidsopdrachten. Deze koeriers wisselen elkaar voor het dragen van de tas af, of schoon voor hun geheime op dracht geen regels zijn vastge steld. Wat zij meedragen is een portefeuille cryptografische or ders in het belang van de natio nale veiligheid, die de president aan zijn militaire bevelhebbers zou sturen om toestemming te ge ven tot terugslaan met kernwa pens. De orders kunnen worden doorgegeven per telefoon, telex of kortegolf zender. Alle drie deze middelen worden ter beschikking van de president gesteld, waar heen hij ook gaat. De koeriers zijn zo opgeleid, dat zij weten wat de boodschappen bevatten en hoe ze moeten icor- den gebruikt, maar zij kunnen ze zelf niet gebruiken. Het zou on mogelijk zijn. dat iemand anders dan de president order geeft de bom te gebruiken"zo iverd door een deskundige gezegd. „Het Pen tagon zou een boodschap van wie anders ook eenvoudig naast zich neerleggen". „Men moet de zaak zien als een in tweeën gescheurd dollarbiljet, waarvan de president de ene helft heeft en het Pentagon de andere. Alleen als de president zijn helft opstuurt kan men de stukken tot een geheel aan elkaar voegen." Van het Liberiaanse schip Santa Kyriaki. dat gisteren op het strand Ls gelopen ten zuiden van IJmuiden. zUn 's middags tien bemanningsleden met een wentelwiek van het vliegveld Valkenburg van boord gehaald. Zeven mannen hebben de nacht op het schip doorgebracht. Minister Jager tegen vooringenomenheid O De nieuwe Westduitse minister van Justitie, dr. Jager, heeft het door 1 Portugal in zijn Afrikaanse gebieden gevoerde beleid als het modernste overzeese beleid van dit ogenblik be titeld. In een interview met de Diario de Noticias, de grootste Portugese krant, verklaarde Jager zich in 1963, tijdens zijn reis door Angola en Mo zambique, te hebben kunnen over tuigen van het vreedzaam samen- gaaij van de rassen. De by zfjn ambtsaanvaarding als „Portugal- gezind" gekritiseerde minister zei, dat wat hy daar gezien heeft niet over eenstemt met de, vooral in West- duitse linkse kringen heersende voor ingenomen meningen. Minister Jager kondigde aan dat hy een -bezoek aan Portugal zal brengen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 23