LEIDSCH üi DAGBLAD 110 NSU VONDELING WEIGERT ELKE VERANDERING Staatsgreep in Kongo KOFFIE &THEE ZWIJGZAAM OVER LONEN Predikant verdwenen rOT^ff-rriKASAVOEBOE AFGEZET DOOR LT-GENERAAL MOBOETOE Zonder gevechten PANNEN- NIEUWS! vartola Bodegraver ontsnapt en weer gegrepen KLAVERBLAD A SAMEN een wonder van techniek natuurlijk een auto van (Sue/ Qlte teuwo Vanmorgen in de Tweede Kamer 5 Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 No. 31729 Pirecteur: E. A. E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Vondeling (Financiën) accepteert geen veranderin gen in het financieringsplan voor de begroting 1966. Uitstel van de beslissing over de omzetbelasting op textiel en schoenen vindt hij om budgettaire redenen onaanvaardbaar. Ook aan de verho ging van de vennootschapsbelasting met twee punten blijft hij vasthouden. de Tweede Km in zijn antwoord vandaag orgen: Het is een misve lasting op sóhoenen In de miljoenènjiota dr. Vondeling van stand te denken, dat men over de omzetbe- i textiel ook volgend jaar nog wel kan beslissen, heel duidelijk gevraagd om een dekking op jaar- ten dekking voor het jaar 1966. Als de Kamer nu dat onaanvaardbaar zijn uit een oogpunt van dek- basisy niet alleen niet zou beslissen, angsbeleid" Aan het slot van zijn rede ^deelde de minister mee, dat hij ook het weede punt van de verhoging vennootschapsbelasting niet kan missen. van. dat er tegenstellingen zyn ge weest, trouwens persoonlijke opvat tingen zijn niet aan de orde", zo zei hij. „Wij, de staatssecretaris en ik, verdedigen hier kabinetsberaad. Wij zyn niet bereid om individuele op vattingen weer te geven". Over het loonbeleid was de minis ter bijzonder zwijgzaam. „De gevol gen van het loonbeleid weet ik niet", zo zei hij. „Ik kan alleen maar ho pen, dat de resultaten niet inflatoir zullen zijn, want daar zal niemand mee gebaat zyn". Minister Vondeling was zyn ant woord aan de Kamer begonnen met irop te wijzen, dat het kabinet by Ie nog komende behandeling van lelastingverlagende maatregelen (de paarbrief-verlaging en de dividend- lelasting) geen wezenlijke verande- ingen zal accepteren. Als de Kamer iet een en ander wil veranderen in leze verlagingen, dan zullen de bud- [ettaire effecten gelijk moeten blijven venals de verhouding tussen direc- e- en indirecte belastingen en de rerhouding tussen de belastingen, die rooral op de bedrijven drukken en de ilastingen, die vooral op de parti- ilieren drukken. Dr. Vondeling wilde de nieuwsgie- ige Kamer helemaal niets vertellen ver eventuele onenigheid in het ka- inet by de opstelling van de be- astingplannen. „Er is geen sprake Rijksuit «raven Hy wees de Kamer er nog eens op, dat het geld nodig is voor de bouw van meer goedkope huizen, voor de huisvesting van het wetenschappelijk onderwijs en voor het inhalen van de achterstand op het gebied van de we genbouw voor betere recreatiemoge lijkheden en voor het lenigen van de nood in de ontwikkelingslanden. „Het beleid is niet groots", aldus de mi nister. „Men kan hoogstens zeggen j dat het tempo wat is verhoogd, dat I de koers wat is veranderd. We leggen heus niet de fundamenten van een andere maatschappij. Die legt men niet in anderhalf jaar". De minister zei dat de Kamer nu voor de uitdaging staat om het pro gramma van het Kabinet te finan- Sinds zondag spoorloos (Van onze Apeldoornse correspondent) In Apeldoorn wordt druk gespro- j ;n over de verwyning van de 55- irige ziekenhuispredikant ds. W. Th. j an der Wind. Sinds zondagmorgen hy spoorloos. Hij verliet 's och- j ends om half tien zyn huis om hij zei een afspraak te i aan maken in de stad om daar middags met zyn kinderen te gaan sten. Toen zyn kinderen 's middags rachttcn in het restaurant, arriveer- j lc hun vader niet. Vermoedelijk zijn de huishoudelij- e zorgen hem teveel geworden en .loot hij te verdwijnen. Hij pak- zyn fiets en reed weg in de rich- Ing centrum. Daar is hij maandag- norgen nog door een vrouw gezien, 'oor het laatst. De politie staat voor en raadsel. Toen de predikant zijn verliet had hij naar later bleek eel geld bij zich gestoken. „Wij ge- iven niet in een ongeluk", zegt ïen bij de politie. „Voor zover -*wij eten was hy beslist niet overspan- n had hij evenmin zelfmoord- lannen We weten echt niet, wat e ervan moeten denken". Ook in zijn vorige standplaats, loenderlo, is men naarstig aan het leuren geslagen. Ook daar echter ot op heden zonder resultaat. De van dominee Van der Wind ordt reeds enige tijd in een zieken- luis verpleegd. "waar pit in zit" fris en kruidig Pre Shaves-After Shaves Haarlotions- Schee rcrèmes Eaux de Toilettes-Talcs Prijzen v.a. f3,95 - f 29,75 Cadeau coffrets v.a. 7,95 Mllano Italy De minister ging nogal uitvoerig in over de hoogte van de rijksuit gaven. Een onderwerp, dat ook gis teren door de Kamer uitvoerig was besproken. De bewindsman wees er op, dat de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij de betrokken mi nisters ligt en dat men niet de mi nister van Financiën daar steeds mee kan belasten. Dr. Vondeling meende voorts, dat het spectaculaire niet in de hoogte van de begroting-1966 zit, maar in de ongekend hoge over schrijding van de begroting van 1965. De bewindsman beloofde de Kamer, dat eventuele onverwachte uitgaven zoveel mogelijk gedaan zullen worden I binnen het kader van de nu vastge- i stelde begroting. Els er tegenvallers zouden zijn, dan zullen daar eerst de gaatjes van de meevallers mee wor- I mogelyke uitgaven ten behoeve van I het Limburgse mijngebied. Verder be loofde de minister, dat hy nauwkeu rig zal laten nagaan of alle uitgaven, die dit jaar omhoog gaan, ook het volgend jaar weer omhoog zullen moeten. Hij vroeg echter als tegen prestatie aan de Kamer, nu ook be scheiden te zijn met het doen van uitgavenverhogende voorstellen. De minister reageerde nogal scherp op het verwijt, dat hy niet genoeg ge snoeid had in de begroting-1966. „Het is te gek", zo zei hij, dat de Kamer steeds wèl kan zeggen, waar de uit gaven omhoog moeten, maar niet in staat is om te zeggen waar de uitga ven omlaag moeten. Al werd er nu maar eens een kleine aanwijzing ge geven van waar we moeten zoeken voor uitgavenverlaging Een sneeuwbuitje bij ons be tekent gewoonlijk een dik pak in midden- en oostelijk Europa. Op de Kurfürstendamm lag de sneeuw dertig centimeter hoog. zodat speciale ploegen aan het werk moesten worden gezet om de automobilisten gelegenheid te geven weg te rijden. Alternatief Op de vraag, wat de regering doet voor het geval de Kamer de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting door middel van belastingspaarbrie- ven niet zou accepteren, zei minister Vondeling niet direct over een alter natief te beschikken. „We zullen kij ken wat ons dan te doen staat", zo zei hij. Hoewel geen ondeelbaar geheel, is er toch een nauw verband met het dekkingsplan, waarschuwde de be windsman echter. Hij vroeg de Ka mer haar oordeel over de belasting- spaarbrieven nog eens zorgvuldig te overwegen. Aan het eind van zyn rede deed minister Vondeling een klemmend beroep op de Kamer om de belasting plannen te accepteren. Minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels (l.) genieten van een accijnsvrij drankje achter de regeringstafel. De Kongolese regering in Leopoldstad is vannacht door een militaire staatsgreep afgezet. Volgens een bericht van radio-Leo- poldstad is president Kasavoeboe afgezet door de opperbevelheb ber van het leger, luitenant-generaal Moboetoe, die de bevoegd heden van staatshoofd voor vijf jaar heeft overgenomen. artola de nieuwe aluminium WEERBERICHT Vieuwe depressie Het KNMI verwacht van heden- ot morgenavondaanvankelijk zwaar mikt met regen. Morgen overdag i het westen uit enkele opklarin- l, maar ook enkele regen-, hagel- sneeuw'ouien. Krachtige aan de ust harde tot stormachtige zuid- restelfjke wind, later ruimend naar ichtingen tussen west en noord. Vannacht hogere temperaturen, norgen overdag ongeveer dezelfde emperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2b NOVEMBER Jon op: 8.18 uur; onder: 16.36 uur. Uaan op: 1149 uur; onder: 18.52uur. Hoogwater te Katwijk te 5.02 en 17.17 uur, laagwater te 0.47 en 13.02 uur. De door Kasavoeboe benoemde ka binetsformateur Kimba is eveneens van zijn taak ontheven. Moboetoe heeft kolonel Moelamba opdracht ge- gever. een regering te vormen waarin alle partijen zyn vertegenwoordigd. In Leopoldstad is de toestand rus tig. Het was een onbloedige staats greep. De algemene mening is, dat de staatsgreep het eerste teken is dat de door Kasavoeboe afgezette pre mier Tsjombe weer aan de macht zal komen. Al weken lang gingen in Leopoldstad geruchten over een mogelijke staatsgreep van Moboetoe. Deze had zich ontevreden getoond over het feit dat Tsjonbe en Kasa voeboe het niet eens konden wor den over een procedure by de vol gend jaar te houden presidentsver kiezingen. Moboetoe was er voorts op tegen dat Kimba trachtte een ver zoening tot stand te brengen met de rebellenleiders en ook probeerde de betrekkingen te verbeteren met Afrikaanse landen, die de op stand hadden gesteund. De definitieve breuk tussen Kasa voeboe en Moboetoe is vermoedelijk ontstaan toen de president in Accra verklaarde, dat de vrijwilligers zou den worden afgedankt. Het is de tweede staatsgreep ge pleegd door de 37-jarige generaal, sinds de onafhankelijkheid in 1960. Toen het land nog slechts tien we ken onafhankelijk was, neutraliseer de Moboetoe de regering van wijlen premier Loemoemba met instemming van Kasavoeboe. Hij leidde in die periode negen maanden lang een college van commissarissen, alvorens de macht aan het parlement terug te geven. Vergadering Radio-Leopoldstad maakte bekend dat gisteren tijdens een vergadering van hoge officieren werd besloten de regering van Kasavoeboe af te zet ten wegens mislukkingen op politiek gebied. De staatsgreep verliep in alle rust j en stilte. Het leger liet zelfs geen I extra militaire patrouilles aanruk ken. De 53-jarige Kasavoeboe heeft 1 de nacht normaal in zijn presiden- I t.ële paleis doorgebracht en zou van- 1 ochtend vertrekken. I In een proclamatie garandeert Mo- bcetoe alle grondwettelijke rechten van Huis van Afgevaardigden en Se naat, Het leger zal zich buiten de politiek houden. Alle politieke gevan genen, behalve degenen die de re bellen daadwerkelijk hebben ge steund, zullen worden vrijgelaten. Al le maatregelen tegen buitenlanders, met inbegrip van uit wijzigingen en de schorsing van dagbladen zullen worden opgeheven. Generaal Bobozo, die commandant is geweest van de militaire sector van Katanga, wordt opperbevelheb ber van het leger. De nieuwe kabinetsformateur kolo nel Moelamba, is commandant ge weest van noordoostelijk Kongo. Hij geniet groot ontzag zowel in eigen land als in het buitenland. Premier Tsjombe heeft aan verslaggevers ge zegd „zeer gelukkig" te zyn met de KASAVOEBOE gang van zaken. De afgezette poli tici zijn, voor zover bekend, niet gearresteerd. Vervolg op pag. 2 1 extra versterkte bovenrand, die prachtig glanst 2 verder mat gesatineerd 3 moderne stevige knoppen en grepen 4 rood geëloxeerde deksels 5 4 mm dikke bodem voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) f t GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen DERDE ONTVLUCHTINGSPOGING (Van onze Groningse correspondent) Twee gevangenen, een 39-jarige inwoner van Bodegraven en iemand van wie nadere gegevens ontbreken, hebben gister avond tegen zes uur getracht uit de gevangenis van Leeuwarden te ontsnappen. Het is de Bodegraver gelukt de vrijheid te berei ken, maar de andere niet. Nog op het dak van de gevangenis is hij aangehouden, omdat het touw brak waarlangs hij wilde vluchten. Op het moment van de touwbreuk was de Bodegraver al bulten de ge vangenismuren. Hij maakte een val van zes meter op de Keizersgracht in Leeuwarden en vluchtte daarna in een gereedstaande Volkswagen, die bestuurd werd door de jeugdige echtgenote van de andere gevangene. Veertig minuten later eindigde ech ter de vryheid van de Bodegraver, die wegens moord op een politie agent is veroordeeld tot levenslang. Om toen over half zeven hielden leden van de groep der Rijkspolitie in Kornwerderzand de auto aan. De arrestatie van de ontvluchte man, die nog de gevangeniskleren droeg, leverde geen moeilijkheden op. alarm geslagen, maar voordat de be wakers de Bodegraver kongen grij pen, wist deze zich via een lijn van aan elkaar geknoopte koorden en touwen, vermoedelyk van hangmat ten die niet meer worden gebruikt, buiten de muur te werken. Na de val door de kabelbreuk bleef de Bode graver even stil op het trottoir lig gen. Een voorbijganger die hem wilde grijpen was echter te Iaat. Met het gevaar voor eigen leven rende de ontvluchte man de drukke straat Val op trottoir l Tegen zes uur zagen voorbijgangers op de Keizersgracht twee mannen op I het dak van de gevangenis. Er is verdween in de Donk... Kruisstraat, waar de Volkswagen klaar stond. De gevangenisbewaarders hebben geen gebruik gemaakt van hun pistolen. De auto verdween in de richting van de Harlingerstraatweg en koerste met grote snelheid op Harlingen aan. Onmiddellijk heeft de gemeentepolitie Leeuwarden de wachtpost Afsluitdijk gewaarschuwd j en het signalement van de wagen j doorgegeven. Op afsluitdijk I Op de Afsluitdijk hielden wacht meesters de auto aan. Het tweetal is onmiddeiyk overgebracht naar Leeuwarden. Om zes uur is in de gevangenis I een appèl van gevangenen gehou- I den. Wellicht, maar zekerheid j daarover ontbreekt, hebben de twee mannen van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om naar de zolder te vluchten om vandaar op het dak te komen. Van de Bodegraver is bekend, dat dit zijn derde ontvluchtingspoging is vanuit de Leeuwarder gevangenis. NATUURLIJK - GEZELLIG Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers. in ons gezellig restaurant op de lste etage. Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 J Uit het Leidsch Dagblad van J 25 Nov. 1865; De begrafenis van Tom f Sayers, den beruchten bokser, i heeft in Engeland aanleiding gegeven tot eene volksbeive- ging. Men schat het aantal van hen, die de begrafenis volgden, op 30.000. Vóór de uitvoering van het doodvonnis van kapitein Wirz in Amerika trachtte zijne i echtgenoote door eene af scheidskus hem een sterk vergiftigde pil in den mond te werken om hem van het schavote redden. Het plan werd echter door een officier verijdeld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1