Bergman in Redgrave's star" voorstelling van op het land" Ingrid „All „Maand Stichting huisvesting kunstenaars opgericht TONEEL IN LONDEN (II) Acteerprestatie overbrugt elf jaar DAM PO SENSATIONELE VOOR HAMBI RGS MUSEUM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 ZESDE BLAD het overhemd met de vele troeven V makkelijk 4 «nel gewassen zo droog 4 nooit strijken V nooit kreuken 4 lang meegaan aangenaam ventilerend 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar (Advertentie) Speciale berichtgeving „AH Star Presentation" is de omschrijving, welke in London Theatre Guide geeft van de voorstelling van Toergénjews „Een maand op het land" in het Cambridge Theatre. Een alleszins te rechtvaardigen omschrijving, want in deze door Michael Redgrave geregisseerde voorstelling spelen, behalve hij zelf als Rakitin. vriend van de op het Russische platteland door verveling over heerste Natalia Petrowna. de beroemde Zweedse actrice Ingrid Bergman als deze vrouw van een wat plompe, rijke grootgrond bezitter en Emlyn Williams, de populaire acteur-schrijver in de rol van de dokter. Vier jaar heeft het Londense publiek Williams niet meer ge zien, want nadat hij in 1961 voor het laatst was opgetreden in „Three", een uit eenakters van Pinter. Simpson en Mortimer sa mengestelde voorstelling in The Criterion, is hij gaan schrijven. Hij werkte o.m. aan zijn autobio grafie „George" en maakte twee to neelbewerkingen: een van „The Master Builder", waarin in het Na tional Theatre eerst Michael Red grave en daarna Laurence Olivier speelde en een van een stuk van de Franse toneelschrijver Jean Anouilh, dat volgend jaar op de planken zal worden gebracht. En waar hij tus sendoor dan nog tijd had om toneel te spelen, was het resultaat daarvan niet in Londen maar in New York te zien: op Broadway speelde hij o m. in Morris Wests „Daughter of Silence", als Sir Thomas More in Bolts „A Mau For All Seasons" en als Paus Pius XII in Rolf H-och- hutli's omstreden stuk „De plaatsbe klederHet publiek laat hem echter duidelijk blijken, dat zijn terugkeer op het West-End-toneel op prijs wordt gesteld: iedere voorstelling krijgt hij een open doekje als hij uitkomt. Verwend publiek Daar is dat verwende Londense theaterpubliek by deze voorstellingen trouwens toch zeer gul mee. En voor al Ingrid Bergman heeft in de eer ste dagen van deze voorstellingen reeks daar iedere keer weer met een lichte ontroering naar geluisterd. Niet omdat de beroemde Zweedse al zo ver van de top in haar carrière is afgeraakt, dat zü daaraan nog slecnts met melancholie kan terugdenken. Maar wel, omdat zy artistiek best weer eens een opkik- kertje gebruiken kon en zy vooral op het Londense toneel niet zo zeker kon zijn van succes als zy dat b.v. voor een filmcamera had kunnen zyn. :mmers, het theater bood alle kansen, de regisseur had een grote naam, de cast was van hoog gehalte en het stuk droeg alle mogeiykhe- den in zich voor een prachtige ver tolking. Maar de Natalia-rol had ook gevaarlyke kanten. Een niet meer zo heel ionge actrice zou. in haar po ging het gevoelige, door verveling aangetaste, door een even plotselin ge als uitzichtloze liefde uit haar leventje van alledag gesleurde to neelkarakter van deze vrouw, alles te geven wat in haar was gemakke- lyk kunnen afglyden in de richting van een teveel. En dat teveel zou haar dan even meedogenloos vellen als het binnen het kader van de handeling Natalia Petrowna doet, de vergeefs naar de liefde-van-nu hun kerende vrouw, die door de hoofdrol speelster in Toerbenjews stuk zo'n intens maar tegelykertyd toch ook op artistiek-intelligente wijze vanaf een zekere afstand moet worden bena derd. theaters nen als een bewys, dat iedere musical voor oi geschikt is. zeker niet als er een zekere kennis van Dickens aan te pas komt, al in zyn zesde jaar draait en al ruim 2250 voorstellin gen heeft gehaald. Finalisten Nationaal fluitistenconcours Het Nationale tisten georganiseerd in het kader van de toekenning van de E.M.S- cultuurpryzen. heeft twee finalisten opgeleverd: de 19-jarige Abby de Quant en de 33-jarige Peter van Munter. Met zaaloptreden met het Kunstmaarudorkest zal de jury oorde len wie de eerste prijs (f 7500) en wie de tweede <t 2500) heeft ver diend. Mej. De Quant werd in Den Haag geboren. Haar onderwys in het fluit spel kreeg zy van Jan Prins en Koos Verheul. Zij is leerlinge van het Brabants Conservatorium in Tilburg. Peter van Munter komt uit Zwol le. Hy studeerde aan het Amster damse conservatorium bij Frans Ves- ter. Hy was fluitist by het Bra bants Orkest en by het Residentie- Orkest en is thans eerste fluitist by het Omroep-orkest van de Ned. Ra dio-Unie. Geen records O De internationale zeilfederatie Lon- heeft de Baai van La Baule uitgeko- als plaats waar volgend Barts 'erdwe- lang niet Wat de opvoering als geheel be- zich, hoe chauvi nistisch dat ook moge klinken, kunnen afvragen of de voorstel lingen van Toergenjews stuk, in ons land enkele jaren geleden door ..Ensemble" verzorgd, niet tenmin ste zoveel of zelfs meer Russische sfeer ademden. Maar dat blyft dan toch een vraag, die in de schaduw I Het zijn overigens blijft van de indruk; welke deze dense begrippen wel te verstaan - Londense voorstelling op het stuk nog geen absolute records. Maar dat wereldkampioenschappen zeilen van acteerprestaties maakt. Zelden kan ook niet in een stad met een I de Füinjollen zal plaatsvinden. La M V, .eeV° Bevoel'ge I theater, waarvan de reclame aan de j Bauje ligt ten westen va- St. Na- Natalia Petrowna als die van In- geïei onthult, dat hier nu voor het j zaire aan de zuidkust van Bretagne grid Bergman, een zo subtiele, ge- dertiende achtereenvolgende jaar De kampioenschappen duren van 23 nuanceerd Uit prachtig overgebrach- hetzelfde stuk loopt. Het Ambas- 29 augustus. sadors Theatre aan Shaftesbu- ry Avenue om precies te zyn, waar Agatha Christie's triller „The Mou setrap" buna aan de 5400e voor stelling toe is. Maar dat is dan ook wel een record in de historie van het Engelse theaterleven van: „The Longest Running Play of any kind in the history of The British Thea tre". Bergman, ondanks haar grote repu- i u tatie, met zoveel spanning naar die eerste voorstellingen van „Een maand op het land" toeleefde, dat zij zo ontroerd was toen het publiek haar creatie van de imponerende eerste scènes af als een inderdaad waarlijk grootse acteer-prestatie bleek te herkennen en dat zij verheugd te gemoedsstemmingen opgetrokken Rakitin als die van Michal Redgra ve en een zo trefzeker neer gezette dokter als die van Em lyn Williams in een voorstelling tegenkomen. Een inderdaad ..all star"-bezetting. die o.m. nog wordt aangevuld door jeugdige me despelenden van formaat als Joan na Dunham in de rol van Natalia's pupil Vera, het opgroeiende meisje dat op het stuk van de liefde een rivale voor haar pleegmoeder blykt deze veelbelovende actrice speelt in George Stevens' bybelfilm ..The Greatest Story Ever Told" de rol van Maria Magdalena en Jeremy- Brett als Beliaev. de jonge intel lectueel, die by de beide vrouwen ge voelens van liefde wakker roept. Brett is. behalve een snel naar vo ren komend acteur, die zowel in het klassieke als in het moderne toneel repertoire belangrijke rollen heeft gepeeld, als filmacteur o.m. be kend geworden door zyn rol van Freddie Eynsford-Hill in „My Fair Lady". Dertien jaar... Hoewel de belangstelling aan de theaterkassa en bij de Londen- ticketagencies duidelijk heeft dat deze „Maand op het land" het heel lang in het Cam bridge Theatre zou kunnen uithou- Spit,Spierpijn I en reumatische pijnen Middeleeuws handschrift zoek De 80-jarige Utrechtse antiquair F. W. G. Theonville heeft bij de recherche in Utrecht aangifte gedaan van vermissing van een middeleeuws handschrift, waarvan hy de waarde van f. 15.000 tot f. 20.000 schat. Het handschrift „Livre d'heurs" komt vermoedelijk uit Bretagne in Frankrijk. Het is tussen 1480 en 1500 den. kan de reeks voorstellingen geschreven en bestaat uit 107 blad- toch maar een beperkt aantal ken duren. Verbintenissen elders van de beroemde acteurs en actrices maakten, dat dit van het begin af aan vast stond. Geen kans dus, LCIUICH CII U«t «IJ fiU met de goede kritieken dat d,t JuwecI van toneelspeel de Londense pers, dat zij opge- togen naar haar dochter Pia in Ro- me telegrafeerde „I made it!" Zy was er inderdaad in geslaagd op het Londense toneel elf jaar te overbrug gen. Want die tijd lag er tussen haar eerste (en tot dusver enige) optreden op het toneel van de Brit se hoofdstad als de maagd van Or leans in Honeggers „Joan at the Sta ke" en deze Natalia Petrowna. zyden perkament. Op iedere pagina 23 regels in rood, zwart en blauw. Het in groen leer op hout gebonden handschrift is 19,5 by 13,4 centimeter groot. Hoewel de recherche de mogelyk- jaar of langer op het I heid van diefstal niet uitsluit wordt -End-repertoire blijft. Al is dat. ook uitvoerig gezocht tussen de 20.000 hoe groot het aantal theaters en de boeken, die de heer Theonville in zijn daarin gespeelde voorstellingen van zaak aan de Trans heeft. De politie ereldformaat in Londen ook moge heeft een beschrijving van het ver miste handschrift gestuurd naar alle zyn, bepaald geen uitzondering. Het luchtige Boeing-Boeing" b.v., dat enkele jaren geleden ook in ons land te zien is geweest, en nu ook by „Litteris Sacrum" gaat al voor het vierde achtereenvolgen de jaar in het Duchess Theatre en heeft in die tyd al meer dan 1500 voorstellingen beleefd. Hetgeen op revue- en show-gebied nog over troffen wordt door ..Beyond The Fringe" en ..The Black and White Minstrel Show", die beide een to taal aantal voorstellingen hebben, dat in de buurt van de 2000 ligt. Dat geldt ook voor de musical „The Sound of Music", die in ons land een regelrechte flop werd, maar in Londen al voor het vyfde ICrfT* AUTOMATIC TOASTER f 59.7S (Van onze kunstredactie) Voor talloze categorieën betekent een behoorlijke huisvesting een nijpend probleem. Zo ook voor de kunstenaars, temeer omdat velen van hen ook nog de beschikking moeten hebben over een geschikte atelierruimte, willen zij hun werken naar behoren kunnen scheppen. Nu is opgericht de „Stichting Kunstenaarshuisvesting", waar van de bestuursleden zijn de heren Wim Gerritsma (kunstschilder) voorzitter. Bert Oosterman, antiquair-restaurateur plv. voorzitter en penningmeester en N. J. de Groot, psycholoog, secretaris. Hoe is deze stichting ontstaan? der kleine, sfeervolle oude huisjes, Haar bakermat ligt in de by uit- waarin sinds jaren en jaren bejaar- stek pittoreske Elisabeths (gasthuis) den woonden, hebben wy by petro- i de Oude Vest. Daar. in Ingrid Bergman als Natalia i geregisseerd door Michael Red- Petrowna in Toergenjews „Een grave, maand op het land", in Londen Een nieuwe aanwinst, die be paald sensationeel en uniek voor de laatste tientallen jaren ge noemd mag worden, verrijkt sinds kort de afdeling sculpturen van het „Museum für Kunst und Ge- werbe" in Hamburg. Het gaat om een meesterwerk uit de Italiaanse renaissance, het marmeren tondo van een Madon na met kind, dat vermoedelijk in Florence rond het jaar 1480 werd vervaardigd. De meester is onbe kend. Toch verraadt het werk in vloeden van Agostino di Duccio en Andrea del Verrocchio. Bijzonder opmerkelijk is het feit, dat de kleurige beschildering zich nog in een zeer goede staat bevindt, hetgeen bij renaissance- sculpturen een zeer grote zeld zaamheid is. Bij kunsthistorici was dit zeer goede beeldhouwwerk tot nu toe geheel onbekend. Dat komt waarschijnlijk omdat ook de oorsprong van het werk voor een groot deel in het duister is ge huld. Het werd waarschijnlijk aan het eind van de vorige eeuw, naar Amerika verkocht, waar het voor de Eerste Wereldoorlog op een veiling opdook. Toen verdween het opnieuw en werd nu uit Ame rikaans particulier bezit aange kocht. De tondo- de kostbaarste aan winst van het Hamburgse mu seum in deze eeuw zal als mid delpunt van een omvangrijke ver zameling van renaissance-sculp- turen worden geëxposeerd. leumlamp en -kachel een gesprek met deze heren gevoerd, waarby zy er ons van wisten te overtuigen, dat vele kunstenaars in onze stad en omgeving dringend woon- en/of werkruimte behoeven. De Elisabethshof wordt binnen kort aan de Stichting Invalidencen- J trum (Van Dongen-stichting) over- I gedragen, waardoor de daar nu nog wonende bejaarden en een klein groepje kunstenaars, genoodzaakt zullen zyn een ander onderkomen te zoeken. Die overdracht hangt hun als een zwaard van Damocles boven het hoofd! Mede onder de druk van de komende noodzakelijke ontruiming is nu het inzicht geboren, dat een orgaan in het leven moest worden geroepen, dat vóór alles de huis- vestings- en daarmee verbonden problemen kan behartigen. Men denke vergelijkenderwijs aan hetgeen bijv. door de Stichting Stu dentenhuisvesting in dit opzicht wordt verricht. De zo Juist opgerichte Stichting ..Kunstenaarshuisvesting" bestaat uit bovengenoemd bestuur, maar zy kent geen leden, hoogstens sympathisan- I ten. Zulks, omdat de Stichting tot iedere prys vermyden wil een be roepsvereniging van kunstenaars te worden, zy onthoudt zich by voor baat van elk oordeel betreffende 1 enige kunstrichting, zomede enige geloofsovertuiging, zy wil haar dien sten aanbieden zowel aan beeldende kunstenaars als aan musici en am- bachtskunstenaars. schryvers. aan I beroepsbeoefenaars zowel als aan vergevorderde amateurs. Die dien- I sten zyn tweeledig, n.l. stimulerend en intermediërend. j Het intermediërende karakter be paald zich in hoofdzaak tot het contact tussen de kunstenaars en de overheid. Dit contact kan slechts zuiver persooniyk zyn in een sfeer van vanzelfsprekendheid en vriend- schappeiykheid, waarby de kunste naar zelf geheel onverplicht t.a.v. de Stichting biyft. Stimulerend hoopt de Stichting voor namely k te werken met be trekking tot de economische voor- De Sint Elisabethshof uitzichten van de kunstenaars. Daar- toe zal o.a. behoren het in het leven roepen van mogeiykheden tot ar tistieke manifestaties met een dui- deiyk economisch rendement, als mede van een sociëteit voor kunste- Bij het totstandkomen van de Stichting waren in de St. Elisabeths hof, welke binnenkort geheel ge restaureerd maar dan voor in validen zal worden, nog acht atelierrulmtes voor beeldende kun stenaars beschikbaar. Vijftien be roepsbeoefenaars en vier gevorderde amateurs verrichten er nog hun werkzaamheden. Maar de vraag overtreft het aanbod inzake werk ruimten ver. Waar zullen zy nu heen moeten? Reeds heeft de Stichting enige panden in onze stad op het oog. doch daarvoor is veel geld nodig, ook voor eventueel aan te kopen panden in de omgeving. Een uitvoerig onderhoud heeft al plaats gehad met de wethouder van Onderwys. de heer Sannes, gevolgd door een bespreking met de chef van de afdeling Onderwys. dr. Roosen- schoon. Ook met verschillende an dere ambtenaren is overleg gepleegd. Uit al deze contacten is gebleken, dat de stedeiyke overheid een Stich ting als deze. zo zy goed functioneert en „uit de burgery" voortkomt, zeer gewenst acht. Wanneer de Stichting op gang komt zo Is ten stadhuize verklaard zal de gemeente een belangrijke bUdrage in de vorm van een lening of subsidie in ernstige overweging nemen. Van gemeentewege wordt erop aangedrongen, dat de Stichting liefst oude. te restaureren panden in haar bezit krijgt. Ook U kunt. als goede burger, wie wellicht de belan gen van de kunstenaar, in casu spe ciaal in het bezit van een goede atelierruimte, waarin hy zich in iUn kunst kan uitleven, ter harte gaat, hiertoe een steentje bydragen. Het gironummer van de Stichting Is 304160. t.n. van de penningmeester Stichting „Kunstenaarshuisvesting".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19