Wijziging Leidse grenzen grote teleurstelling BURGEMEESTER TIJDENS BEGROTINCSDEBAT: Leiden heeft geen behoefte aan sterke randgemeenten VERDERE GEBIEDSUITBREIDING OF INTERGEMEENTELJK GESPREK Oud-historisch stadje bewaren Laatste begroting NIET OVER ROZEN Binnenkort aanbesteding van E dempingLangegracht TEGENSLAG Jonge cineast schept eigen filmklimaat LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD „Het besluit van de Tweede Kamer, dat zich uitstrekt over de toekom stige grenzen van Leiden, betekent voor onze stad een grote teleurstel ling. Wij kunnen bet alleen maar be treuren, dat Leiden er zo is afge komen", aldus sprak burgemeester Van der Willigen gistermiddag in zijn eerste begrotingsspeech in de Leidse raad. De burgemeester, die verder ook inhaakte op de suggestie van het raadslid Woudstra: om tot samenspreken met de nabuurge meenten te komen, zeide, dat het College op de vraag: in de toekomst pleiten voor een verdere gebiedsuit breiding of samenspreken in inter- gemeentelijk verband, nog geen ant woord kon geven. „Laten wij deze zaak eerst eens rustig laten bezin ken", zo was zijn commentaar. met elkaar een: lijk zullen wjj i ten zijn om v mogelijk veel. t moet zijn. Gezamen- r echter op uit moe dor Leiden iets. zo bereiken. Hoogachtend Volgens mr. Van der Willigen was het uit planologisch opzicht logischer geweest indien Noord-Hofland (Voorschoten) bij Lei den was gevoegd. De burgemeester verschilde met de heer Woud stra van mening, dat in het voorstel van de regering Nooi*d-Hof- land zwak was geargumenteerd. Integendeel, het was een zwak punt van de Tweede Kamer om aan het amendement, dat deze toevoeging tegenhield, haar goedkeuring te hechten. Van het de begin af. aldus de burgemeester, is het duidelijk geweest, dat de ambtelijk moet zijn. doch modern, provincie aan ons plan heeft ..geknabbeld". Toen het. na wijzi gingen, door de minister was ingediend, kwam de politiek om de oek kijken, met als uiteindelijk resultaat de beslissing van de 'weede Kamer. Van de aanhef in een brief van „zeer geachte heer" en met de on dertekening „hoogachtend" verwacht spreker weinig. De inhoud kan dan nog onhebbelijk zijn. Toegegeven, dat uitgaande brief hypotheekregeling zo spoedig mogelijk Mevr. v. d. BlomVjjlbrief brak een lans voor de bouw van meer aangepaste woningen voor bejaarde mensen, die zo lang mogelijk zelf standig willen blijven wonen. In een adviescommissie voor de Alg. Bij standswet zullen personen zitting moeten nemen, die op de bres staan voor een moderne maatschappelijke ontwikkeling. De heer Van Aken (P. v. d. A.) pleitte voor een standaardisatie in het materieel van de Reinigings dienst en vroeg een streng toezicht bij stadsverontreiniging. Spr. betreurde het. dat alle goede bedoelingen ten spijt de ge meente er niet in geslaagd is de bur gers voor de reinheid van hun eigen trottoir (o.a. bij sneeuwval cn glad heid) te laten zorgen. Auto-kerkhof De heer Lijten betreurde het. dat de speelplaats van de woonwagen- kampschool meer weg heeft van een autokerkhof. De heer Kuijt <P. v. d. A.) tenslotte drong er bij de behandeling van dit hoofdstuk op aan om de oorzaken van de waterverontreiniging op te sporen. Een nader contact met het Hoogheemraadschap van Rijnland kwam hem gewenst voor. Op vooral oude bedrijven moet een strenge controle (bepaling) op de water lozing worden toegepast. DE GASAANSTEKER met wereldservice e volledige garantie In vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50 16.50 Naar aanleiding van een ver slag over haar lezing in het Leidsch Dagblad van gisteren deelde mevr. O. F. G. P. Prins-Clarion ons mee. dat Russische vrouwen het zware werk niet moeten verrichten, maar dat ze als gevolg van een traditie ook heden ten dage niet opzien tegen zwaar werk. 99 99 Aangezien wethouder Harmsen gistermiddag nog niet klaar was met ztfn repliek op de door raadsleden gestelde vragen, stelde de voorzitter om half vier in eerste instantie de behandeling van groep III (Volkshuisvesting en Openbare Werken aan de orde. De heer Ten Broek (K.V.P.i, die j dit jaar voor het laatst by een be groting het woord voerde in 1966 stelt hij zich niet meer voor een kandidatuur beschikbaar (red.) merkte o.m. op. dat de bouw van woningen voor beter gesitueerden ruimte schept voor het zgn. op- j schuif systeem. Woningen met een lagere huur komen door deze bouw J vrij. Aan de hand van vele citaten toonde spreker aan. dat de vraag i naar woningwetwoningen kunstmatig wordt opgevoerd. Voorts, dat. in te genstelling met de wensen van de bevolking, te kleine woningen worden gebouwd. Zijn fractiegenoot, de heer Lijten, maakte zich zorgen over het lang uitblijven van de vervulling van be langrijke vacatures bij Openbare Werken. Juiste planning De heer Zitman (V.VD.) drong aan de hand van enkele voorbeelden (o.a. de puinhoop achter het Leven daal en de vertraagde doorbraak van de St.-Jorissteeg) aan op een juiste planning op het gebied van openbare werken. Ook met de voor genomen demping van de Lange- gracht is het een lijdensgeschiede nis. Voorts kan aan de bouw van eèn Mytylschool nog niet worden begon- I nen. Waarom geen noodparkeerter- rein op het Schuttersveld aangelegd? Bijzondere zorgen baart spreker het personeelstekort bij Openbare Wer ken. vooral met het oog op de ko mende grenswijziging. Hoe denkt het College over de aanstelling niet van i een bouwkundig, doch van een econo- I misch planoloog? Niet een enkel geveltje Mej. Van Nienes (P.v.d.A.) nam deze middag de monumentenzorg onder de loep. De gemeente moet er opuit zyn om niet hier en daar een gevel te bewaren, doch een oud- historisch stadje. Van deze gedachte dienen B. en W. ook vervuld te zijn bii het opzetten van saneringsplan- De heer Frans (P.S.P trok de be wering van de heer Ten Broek „dat aannemers aan de bouw van woning wetwoningen niets verdienen" in twijfel. Hij zag het anders: de aan nemers krijgen voor deze bouw naar hun mening geen behoorlijke prijs. Spreker gaf het college in overwe ging om bij het Station en Churchill- laan een voetgangerstunnel aan te leggen. De heer De Kier (Prot. Chr kwam het vreemd voor, dat bij de huidige scholenbouw niet een plaats is ingeruimd voor de r.-k. school aan de Haarlemmerstraat, die een door braak in de Noord-Zuid-verbinding in de weg staat. Juichkreet De burgemeester wenste zich te sluiten by de vriendelijke woorden, welke over de voorlichtingsdienst zijn gesproken. Ook het College zou deze dienst niet meer willen missen. „Al zijn wij er met de voorlichting dan ook nog niet Met belang stelling wacht spreker het optred; van de commissie voor de voorlid" ting af. Het ligt in zyn om deze commissie nog dit jaar bijeen te roepen. Over de knipsel- dienst zal het College zijn aandacht niet over nog eens laten gaan De voorbereiding en totstandkoming van de begroting 1966 is en gegaan. In het begin hadden wij een sluitende be groting. waaraan een einde kwam door de circulaire van de minis- I* ter. Zij is nu niet sluitend meerB. en W: blijven het echter Burgerzin ajs hun taak zjen om de raad zo mogelijk weer in een nabije Onnodig te zeggen, dat ook het i toekomst - een sluitende begroting aan te bieden. Dit heeft In tegenstelling met Amsterdam, gelooft spreker niet, dat Leiden be hoefte heeft aan sterke randgemeen ten. Hoewel de burgemeester er een voorstander van is om in goede na buurschap met de randgemeenten te leven, zette hij nog een vraagteken achter de vraag van een Leidse Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. A.s. maandag 29 nov. geopend. Burgemeester Van der Willige\ grote teleurstelling agglomeratie. Een dergelijke gedach te (agglomeratie) heeft weinig om het lijf indien de financiële onder grond ontbreekt. Leiden kan dan wel allerlei voor zieningen treffen doch het is zeer de vraag of de nabuurgemeenten daar in weinig of niets bijdragen. Wij zullen, aldus spreker, dit eerst een3 gaan moeten inventariseren, voor aleer wij op de vraag grensultbrei- ding of samenspreking in interge meentelijk verband antwoord te geven. Met de raad toonde zich ook het College verontrust over het uitblij ven van de Rijksgoedkeuring voor de uitbreiding van het Gemeente Archief. Alles is er reeds aangedaan om deze goedkeuring te verkrijgen. Ondanks deze tegenslag, zal het Col lege op de ingeslagen weg voortgaan. Zodra de toeloop dit noodzakelijk maakt zullen drie loketten voor de uitgifte van paspoorten worden opengesteld. Het College zal nog eens nagaan of in de richting van een documentatiecentrum voor raads leden iets kan worden gedaan. T.a.v. de verhouding College van B. en W. gemeenteraad, stelde de burgemeester zich op het standpunt, dat beide partyen een goede team geest moeten nastreven. Het zal daarbij niet moeten gaan om „elkaar College sterk geporteerd bevordering van een goede burgerzin. Persoonlijk is spreker de gedachte toegedaan, dat deze burgerzin het best gediend wordt indien College en raad samenwerken om allerlei din gen goed tot stand te brengen. De gedachte aan een crematorium laat ook spreker niet los. Tenslotte gaf spreker de heer Fakkel de verzekering, dat er by de I politie spoedig een dienstcommissie in het leven wordt geroepen. Bouw veemarkthal Wethouder Van Hrck, die deze middag de visie van het College gaf op het door de heer Roorda ingedien de voorstel inzake de bouw van een veemarkthal (een beraad op de financiële consequenties), wees er op. dat de raad in 1961 reeds een besluit nam, waarin werd gezegd, dat deze bouw financieel verantwoord werd geacht. Ook de heer Roorda ging toen met dit besluit akkoord. In een later stadium werd besloten om opdrachten voor deze bouw te verlenen. De heer Roorda is ook dit bekend. Volgens de wethouder is de heer Roorda dan ook te laat met het indienen van zijn voorstel. Integen- stelling met de heer Roorda, was dc wethouder van mening, dat de exploitatie van een veemarkt wel een tekort mag opleveren. Ook in andere gemeenten werkt men by een der gelijke exploitatie met tekorten. Op grond van deze overwegingen moet het College het aannemen van het voorstel van de heer Roorda de raad ontraden. Wethouder Menken zette bij de behandeling van deze paragraaf nog eens het subsidiebeleid van B. en W. uiteen. Intern wordt nog druk aan het bijvijlen en verfijnen van dit beleid gewerkt. Wethouder Piena, die de heer Lyten een antwoord schuldig was over de gang van zaken bij het In dustrieschap „De Grote Polder", zeide dat met de uitgifte van terrei nen in de loop van 1966 zal worden begonnen. Tot op heden hebben zich in totaal 67 gegadigden gemeld. verhoging slechts drukt op en kleine categorie ingezetenen. Er zijn voor deze belasting 7285 aanslagen verzon den op een totaal van ruim 27.000 woningen. Onder hen, die een derge lijke aanslag ontvingen, behoren ook directeuren van beleggingsmaat schappijen en besturen van woning bouwverenigingen. die ruim 10.000 woningen in exploitatie hebben. Na mens het College deed spreker op de raad een beroep beide voorstellen te aanvaarden. merkelijke voordelen. Indien op een niet sluitende begroting geen vlotte goedkeuring van G.S. afkomt, komen o.a. de gesubsidieerde oUSgCStie instellingen in moeilijkheden", aldus de wethouder van Financiën. de heer Harmsen, gisteravond paragraaf. I voorstellen staan op het in eerste In- stantie ingenomen standpunt. De Kekening wordt l heer Den Dubelden (PvdA) deed de I suggestie om de reinigingsrechten te gepresenteerd ™rh">e«> met 25% ien niet 5or«> en Cl 'de straat- en rioolbelasting te ver- Over het door het College inge- hogen met 10% (niet 20%), plus het diende voorstel inzake de verhoging I invoeren van een brand-assurantie- van de reinigingsrechten met 50% belasting en het heffen van meer- merkte spreker op. dat de ophaal- 1 dere opcenten op de personele belas- dienst van grof vuil. waartoe de raad ting. De opbrengst wijkt dan niet veel sterk op heeft aangedrongen, thans af van het door B .en W. in hun Mevr. GeelkerkenBrusse zorgde in deze middag van kritiek, voor een juichkreet: het regelmatig „sprin gen" van de fontein op de Vismarkt. Aan deze „kreet" verbond zij echter onmiddellijk het verzoek om meer dere spuitende fonteinen. De stad moet, aldus spreekster, niet alleen leefbaar maar ook wandelbaar zijn. Daarom drong zij aan om het Ra penburg meer geschikt te maken voor voetgangers. Om halfzes werd de behandeling van deze paragraaf afgebroken. Don derdag gaat de raad verder. Advertentie Wethouder Harmsen: College voorstander sluitende begroting De heer Harmsen, die uitvoerig in ging op de financiële aspecten van de begroting, merkte o.m. op, dat het College zich op het standpunt stelt, dat. zodra een rijksgoedkeuring af jaar draait. Volgen komt, de zaak ook financieel rond is het dan ook nu verantwoord moet zijn. dat de tarieven voor het ophalen van In het voorjaar van 1966. 10 deelde j huisvuil worden verhoogd. De reke de wethouder mee, zal de demping de Langegracht worden aanbe wordt steed, waarop de aanbesteding demping van de Korte Mare spoedig zal volgen. aldus de wethouder, thans gepresenteerd. Met dit voorstel zyn B. en W. van de gedachte om de opcenten op de personele belasting te verhogen. Even als een brand-assurantiebelasting, waarvoor een voorstel tot verhoging van de straat- en rioolbelasting in de plaats is gekomen, een onsympathie ke maatregel. Spreker moest de op vatting van enkele raadsleden be strijden, dat deze laatste belasting- I voorstellen geraamde bedrag. Na deze replieken schorste de voor zitter de zitting tot donderdagmid dag 2 uur. Wethouder Harmsen zal dan eerst in tweede instantie ant woorden. waarna de raad verder gaat met de behandeling van het hoofd stuk Openbare Werken. Is de discus sie over dit hoofdstuk afgesloten, dan zal wethouder Menken de raad van antwoord dienen over de gemaakte opmerkingen bij de behandeling van II i maatschappelijke zorg volksgezondheid Jan Blokker roor K O Voorlichting De heer Zunderman (P. v. d. A.), die gistermiddag om twee uur de 's avonds afgebroken behandeling van het hoofdstuk maatschappelijke zorg, volksgezondheid en personeels zaken voortzette, maakte allereerst enkele opmerkingen over de nieuwe Alg. Bijstandswet. Voorlichting over deze wet achtte spreker van groot belang. Waarom is er nog geen com missie van advies? Wanneer, zo wenste spreker verder te weten, zal het Maatschappelijk Contactorgaan zyn werkzaamheden aanvangen? De voorbereiding duurt nu al maanden en wij horen er niets By de actie voor het rein houden van de stad zag spreker gaarne ook de Jeugdcentra ingeschakeld. Zowel de heer Ham <KVP) als de heer Woudstra (Prot. Chr.) drongen «r op aan om de schorsing van de Wethouder Harmse De heer Harmsen, die het vee marktplan van de financiële kant be naderde, zeide, dat B. en W. op alle fronten hun invloed aanwenden om de centrumpositie van Leiden aan te tonen. Volgens de wethouder heeft de heer De Bruyn de lenersvergoeding te simpel benaderd. Leiden ligt nog enkele procenten beneden het toege stane maximum. Leiden, zo stelde de wethouder ver der, kan geen enkele aanspraak ma ken op een extra uitkering voor voor zieningen in de verkeerstechnische sector. Aan de prijs, welke de Gascon ont vangt voor een aansluiting, is sterk „gepingeld". Het vraagstuk van een eventuele vergoeding by de indus triële ombouw zullen B. en W. nog eens bekijken. Het is zeer moeilijk zo niet on mogelijk om een goedkeuring te verkrijgen voor woningwetbouw, met aanwending van aardgasverwarming, omdat stoken met olie goedkoper is. Wellicht het grootste probleem waarmee de jonge cineast te kampen heeft, is de financiering van zijn werk. Hij kan niet, zoals een schrijver of schilder, aan 'n produkt beginnen en kijken wat het eventueel zal ople veren. Zelfs met het maken van een korte film is een dusdanig bedrag ge moeid dat het niet uit eigen zak te bekostigen valt. Dat zei gisteravond in „Den Burcht" de filmcriticus Jan Blokker tijdens een door K O. georgani seerde lezing voor leden van de „Filmclub 16". Iedere filmer, en dan vooral iedere jonge filmer, aldus de heer Blokker, is dan ook afhankelijk van iemand die geld in zyn werk wil steken. In vele gevallen ontstaat er dan een binding tussen financier en filmer en de laatste zal vaak niet 100% vrjj zijn in zijn filmisch doen en laten. Nu Is dit probleem niet specifiek iets van Nederlandse cineasten. Men treft het overal ter wereld aan. Maar de moge lijkheden voor jonge cineasten in byv. Frankrijk, Italië en de V.S. zyn veel groter, omdat die landen een filmtraditie van jaren hebben. Nederland heeft die nimmer beze ten. „Aan speelfilms hebben wij niet veel meer dan schrale, armelijke werkstukken afgeleverd. En onze do cumentalisten, zoals Haanstra, v. d. Horst en Hugenoot v. d. Linden, heb ben wel voortreffelijke korte films gemaakt, maar de waarde van hun werk was aan het eind van de jaren vijftig achterhaald door buitenlandse cineasten, met wie zij weinig contact konden hebben", aldus de heer Blok ker. „Bovendien waren het altijd maar weer dezelfde twee of drie fi guren. die documentaires maakten. Er kwam op den duur wat al te veel vis en al te veel dijken en zee in voor". Voor de jonge cineast was in feite geen leefklimaat. Aan het eind van de jaren vyftig kwam daarin verandering. Allereerst kwam een samengaan tot stand van overheid en Bioscoopbond in een fonds voor het financieren van Ne derlandse speelfilms. Zeer belangrijk was voorts de oprichting van de Ne derlandse filmacademie in Amster dam, in navolging van gelijke scholen in Parijs en Rome. De jonge cineas ten, die zich hier concentreerden op de vele facetten van de filmkunst, ontwierpen voor zichzelf als het ware „een eigen filmklimaatje". Het was tevens de tijd van „revoluties" in filmland en de Nederlandse cineasten poogden een eigen weg te zoeken. Zy namen daarbij niets over van wat landgenoten vroeger hadden gecre ëerd, maar werden duidelijk geïnspi reerd door het werk van jonge Franse filmers. In hun werk begon nen zy meer ..relaties met mensen" te vlechten, iets wat tot op dat mo- mens schromelijk verwaarloosd was. Verkeer Haarlemmerstraat Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw veelgelezen blad opgenomen. Het betreft het verkeer in de Haar lemmerstraat op zaterdag. In verschillende steden o.a. Zwolle is het verkeer in de drukste winkel straat met name de Diezerstraat, eerst op zaterdag van 2 tot 6 uur voor alle verkeer afgesloten geweest; daarna werd het de hele zaterdag. Nu is deze straat altyd afgesloten voor alle verkeer. Er staan borden dat alleen voor afgifte van goederen aan de winkels de bestelwagens toe gang hebben. Het moet toch mogelijk zijn dat hier de drukste winkelstraat, met name de Haarlemmerstraat, althans op zaterdag voor alle verkeer wordt afgesloten. Hopende dat de betreffende auto riteiten hiervan goede nota willen met dank voor de plaatsing. De heer Blokker merkte tenslotte nog op, dat een Nederlandse speel film niet boven de twee ton mag kosten, wil hij een behoorlijk com mercieel succes kunnen zijn. Iedere cineast zal daarmee rekening moe ten houden. Een van de opkomende cineasten, die betrekkelijk goedkoop weet te werken, is Nikolai v. d. Heyde, van wie de film „De Boogschutter" een soort „vingeroefening" is. zo zei dhr. Blokker Een ander is Erik Terpstra. Van hem zagen de leden van „Film club 16" (een vereniging van 16 mm. filmers, die gedeeltelijk het werk voortzet van de nieV meer bestaande „Studiofilmkring") „Versier de leegte".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3