LEIDSCH DAGBLAD SCHEPEN IN NOOD Noordvietnamezen in Laos gevangen genomen AUTORIJDEN HUIZENHOGE GOLVEN DOOR INDKRACHT 10 STAKING BIJ AIR FRANCE Nationalisering van industrieën in Indonesië Elisabeth van België (89^ overleden Rel in raad van Milaan Geschil in Londen inzake Rhodesië Veldkamp wil geen knopen doorhakken Loongrens omhoog naar f 11.500 GUARDIA CIVIL IN ONS LAND? Landbouwer schoot zichzelf dood NU VERFTU GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! een wonder van techniek natuurlijk sen auto van!!.. )pger!cht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 No. 31728 irecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 ypvarenden van gestrand Liberiaans schip gered Op de Noordzee bevinden :h als gevolg van de storm, |e de golven huizenhoog op- eept, verscheidene schepen moeilijkheden. Ter hoogte n Ter Heijde liep de Liberi- inse vrachtvaarder Ping An het strand. De 50 opvaren- tn zijn in de loop van vandaag in boord gehaald. Bij Zandvoort is een ander iberiaans schip dat gevaarlijk cht langs de kust voer, even ►or één uur vanmiddag ge rand. Het Russische schip ara werd eveneens door de lie wind dicht langs de kust dreven. Het anker is uitge- orpen. De Nederlandse kustvaarder erta uit Groningen is voor de cstkust van Engeland aan de ond gelopen. Het Poolse vissersvaartuig luszec is vanochtend op de oordzee gezonken. De 28 be- anningsleden zouden zijn ge el. Op minder dan honderd meter »rbij de laagwaterlijn ligt sinds nochtend half zes het Chinees beriaans vrachtschip Ping An uurvast in de branding voor het estlandse kustplaatsje Ter Heijde. et bijna tienduizend bon metende hip was vannacht bij het verlaten n de Nieuwe Waterweg in moeilijk den geraakt, toen de hoofdmachine tviel en de ankerketting niet be- and bleek tegen het geweld van de or de zuidwesterstorm met wind- (Van onze weerkundige medewerker) Wie vanmorgen in de dooi van tot 6 graden aanleiding vond n te zingen „Dit is het einde" as toch neg iets te voorbarig. Achter de stormdepressie met ngs onze westkust ook vanmor- rn nog windkracht 7 tot 8, roomt uit het noordwesten weer at koudere lucht binnen met '.rspreide hagel- en sneeuwbui- Door de versterkte aanvoer van )ordzeelucht is het vandaag )erdag vooral in de kustprovin- es tot sterke dooi gekomen, aar in de komende nacht zijn er idens opklaringen weer tempe- turen om o/ onder het vries- int te verwachten. Ook kan het ian opvriezen doordat er nog rst in de grond zit. Met als ge- )lg: plaatselijk weer gladheid i wegen, die vandaag nat zijn worden. De wegeninformatie- enst waarschuwt trouwens ook lor rukwinden. Vooral daar aar de begroeiing is onderbro- tn, moet men erg attent zijn. Een definitief einde van de ludegolf is er nog niet, maar tl mag er gesproken worden van n begin van het einde. Van de 'eaan nadert nog een depressie Britse eilanden met regen en chte lucht, zodat wij na morgen ter een dooi-aanval verwach te, waarbij de koude lucht gelei- ilijk verder naar het oosten zal orden teruggedreven. WEERBERICHT MINDER WIND Het KNMI verwacht van heden- morgenavond: aanvankelijk en- ile regen-, sneeuw- of hagelbuien, gewisseld door opklaringen. Mor- noverdag van het westen uit toe- mende bewolking, later gevolgd br enige neerslag. Tot matig of afnemende noordwestelijke morgen draaiend naar zuid of idwest. Vannacht in het binnen- i temperaturen om het vriespunt, •genoverdag ongeveer dezelfde Lperaturen als vandaag. (Opge- ikt om 11.15 uur). 25 NOVEMBER Zon op: 8.16 uur; onder: 16.37 uur tan op. 10.52 uur; onder: 18.00 uur Hoogwater te Katwijk te 4.24 en 38 uur, laagwater te 0.12 en 12.28 Dit nummer bestaat tlt 18 pagina's Vannacht is een staking van het vliegend personeel van Air France begonnen. Deze staking van 1.345 vliegers, navigators, radiotelegrafis ten en boordwerktuigkundigen, als mede van 1.134 stewards en stewar dessen dient ter ondersteuning van salariseisen. Vluchten die reeds aan de gang zijn zullen normaal worden uitgevoerd, maar er zullen geen nieuwe vluchten worden onder- noemen. President S-oekarno heeft gisteren twee decreten uitgevaardigd waarbij in de eerste plaats alle particuliere industrieën genationaliseerd worden ti de tweede plaats de buitenland se handel onder staatscontrole wordt gesteld. Deze maatregelen zijn genomen, aldus Radio-Djakarta, met het oog op de huidige economische situatie in Indonesië. kracht tien, huizenhoog opgezweepte De gestrande Ping An voor de kust van Ter Heijde. Op de Afgeplukt voorgrond leden van de redding maatschappij die een lijn naar het schip hebben overgebracht. Het is echter niet gelukt de tweede groep opvarenden via die lijn te redden: er moest een boot aan te pas komen. Zodra het schip aan de grond zat heeft de reddingboot Koningin Ju liana 27 Chinese opvarenden on der wie twee vrouwen van de Ping An overgenomen. „We hebben ze één voor één van de touwladder afge plukt", vertelde schipper Willem van Seters (58), die zijn reddingboot tus sen de golfbrekers door in de smalle strook water aan de landzijde van het gestrande vrachtschip had ge manoeuvreerd. Schipper Van Seters is tegen het middaguur opnieuw uitgevaren omdat waagstuk te herhalen: de kapitein van de Ping An had opnieuw a: tentie gevraagd voor het ontschepen van de 23 mensen die nog aan boord waren. Ook de Scheveningse red dingboot en een zeesleper waren van middag in de buurt om zo nodig hulp te verlenen. Tegen half een is de kleinere red dingsboot Prinses Margriet van Ter Heijde erin geslaagd om alle opvaren den van de Ping An af te halen. De Prinses Margriet kan door zijn kleine omvang en zijn geringere diepgang makkelijker vanaf het strand reddin gen verrichten. De schipbreukelingen werden in Ter Heijde aan land gezet om in een café voorlopig op verhaal te komen. Geen natte voeten De opvarenden aan boord van het met Chinezen uit Hongkong beman de en in Liberia geregistreerde schip zijn vrijwel niet in ernstig gevaar ge weest. „Zelfs tijdens het overstappen op de reddingsboot heeft niemand natte voeten gekregen", vertelde de geredde tweede machinist A. G. Shum. De Nederlandse kustvaarder Herta uit Groningen (295 brt) is by zware zee voor de westkust van Enge land aan de grond gelopen. „W|j zit ten aan de grond het water slaat over het dek", seinde de Herta. De kapitein heeft om reddingboothulp gevraagd. Op de kustvaarder bevin den zich vijf mensen. Voor onze kust bevonden zich van ochtend nog twee schepen in moei lijkheden. Het Liberiaanse schip Santa Kijriaki werd gevaarlijk dicht bij de kust van Egmond aan Zee ge signaleerd. Omstreeks elf uur had de Liberiaan ongeveer een kilometer uit de kust bij Zandvoort het anker uit geworpen. Later liep het schip op een zandbank. Ook het Russische schip Kara was door de sterke wind zeer dicht langs de kust komen te varen. De Rus had op' anderhalve kilometer van het strand het anker uitstaan, maar Vier bodes werden gisteren ge wond tijdens een rel in de Milaan- se gemeenteraad, toen linkse raads leden protesteerden tegen de ope ning van een toeristische tentoon stelling voor Spanje in een gemeen tegebouw. Er werd met asbakken, stoelen en vuisten geslagen. De avond tevoren hadden reeds jeug dige voor-en tegenstanders van Franco gedemonstreerd. De tentoonstelling, die wordt ge houden om het toerisme naar Span je te bevorderen, werd officieel ge opend door de Spaanse minister van Vooilienting en Toerisme in het voormalige koninklijke paleis te Mi laan De herrie in de gemeenteraad ont stond, toen een links raadslid de regering-Franco beschuldigde van fascisme waarop een rechts lid van de raad terugschreeuwde: „Houdt je gemak, jullie herrieschoppers. Denk liever aai: Hongarije in 1956". Dit was het sein tot de strijd, waar bij de bodes, die probeerden de vechtenden te scheiden, werden ge wond. Tenslotte namen alle raadsleden, behalve die van de fascistische „Ita liaanse Sociale Beweging", een tegen het regime-Franco gerichte motie aan. weigerde sleepboothulp. Later voer het schip weer verder om negen mijl uit de kust het anker uit te gooien. Naar Russische gewoonte gaf de kapitein geen antwoord op vragen. Hij gaf slechts te kennen dat hy niemand nodig had. Met de eensgezindheid die de Britse socialisten en conservatieven tot dusver in de crisis om Rhodesië aan de dag legden, schijnt het ge daan te zijn. De kwestie van het al of niet staken van de olieleveranties aan Rhodesië is daarvan de oorzaak. Het Conservatieve schaduwkabinet deelde gisteravond na een bijeen komst van anderhalf uur mee, dat Loonpolitiek voor volgend jaar Het beraad in de Stichting van de Arbeid over de volgend jaar te voeren loonpolitiek, dat vrijdag a.s. wordt voortgezet, zal zich ook uitstrekken tot het vraagstuk van de werktijds verkorting. „Ik wil mijn kruit liever droog houden", zei minister Veld kamp gisteren in de tweede kamer commissie voor Sociale Zaken, toen hem werd gevraagd hoe hij dacht over een werkweek van 4214 uur. Dat het in de komende vijf jaar tot een dergelijke kortere werkweek zal moeten komen, werd betoogd door de socialist Baart. Deze vond een da gelijkse werktijd van negen uur te lang. De KVP-er Zwanikken vond verkorting van de werktijd geen zaak meer van arbeiders alleen, maar van de hele maatschappij. „Men doet vaak alsof het een doodzonde is wannneer men er over spreekt", zei hij als reactie op de waarschuwing van de liberaal Kor ver dat met der gelijke verlangens alleen maar de economische spanningen worden ver groot. Loonbeleid Minister Veldkamp deelde mee, dat in de afgelopen drie jaar de reële loonstijging 18 procent heeft bedragen. De knoop, waarin het over leg over het nieuwe loonbeleid is ge raakt, zei hij niet te kunnen door hakken, zolang de Stichting van de Arbeid niet om een dergelijke minis teriële beslissing heeft gevraagd. De bewindsman bleek niet van plan het nieuwe loonsysteem, in welke vorm dat ook precies uit de bus zal komen, in een apart wetsontwerp onder te brengen. Het thans geldende Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen biedt, hoe graag hij dat ook zou opruimen, voldoende waarborgen voor de overheid om in te grijpen als het verkeerd mocht gaan. Georganiseerden De vraag of ook de categorale or ganisaties moeten profiteren van de fondsen voor georganiseerden, 1 iet minister Veldkamp onbeantwoord. Hij vond, dat in de eerste plaats een zaak van het bedrijfsleven zelf, waar j zÜn tevredenheid uit over de in New hij liever buiten wilde blijven'. Wel York aangenomen compromis-reso- tekende hij aan, dat cao-bepalingen, het gekant was tegen de door de Veiligheidsraad bepleitte en door de regering-Wilson gesteunde volledige handelsboycot. Het voorstel om alle handelsbe trekkingen met Rhodesië te verbre ken „gaat ver uit boven de maatre gelen die de premier het parlement als noodzakelijk heeft aanbevolen", aldus de conservatieven. De oppositieleiders, met Heath aan het hoofd, voegden daaraan toe dat de voorgestelde sancties tot ge volg zouden hebben dat degenen in Rhodesië die Engeland trouw waren gebleven zouden worden afgestoten, waardoor Engeland zijn doel zeker niet zou bereiken. Men neemt aan dat een van de re denen voor het besluit is de conser vatieve fractieleden te kalmeren die zich ongerust maakten over de open lijke steun van de Tory-leiders voor Wilsons Rhodesische politiek. In het vanavond te houden debat zou het nu weieens tot een uitbarsting kun nen komen. Enkele uren tevoren had premier Wilson in het Lagerhuis verklaard, dat hij pas tot olie-sancties zal be sluiten als er absoluut geen twijfel aan bestaat dat deze op afdoende wijze worden toegepast. Dit betekent dus dat Wilson nog een flinke slag om de arm houdt. De Britse premier sprak overigens die alleen voor georganiseerden gel den, niet algemeen verbindend kun nen worden verklaard. De bewinds man voelde zich niet gerechtigd een uitspraak te doen over de vraag, op geworpen door de anti-revolutionair Roolvink, of ook voor het overheids personeel dergelijke fondsen zouden moeten worden gecreëerd. De gelijke beloning voor mannen en vrouwen, die nog altijd niet vol ledig is gerealiseerd, bleek dr. Veld kamp te willen voltooien zodra zich daartoe in 1966 de mogelijkheden voordoen. Ook deze kwestie komt overigens vrijdag aan de orde in het overleg met werkgevers en werkne mers in de Stichting van de Arbeid. De suggestie uit de commissie om contracten, die in dit opzicht in ge breke blijven, verbindend te verkla ren, ging de bewindsman duidelijk te ver. „Dat zou geen enkele minister van Sociale Zaken doen", was zijn reactie. lutie. Want die resolutie heeft voor Engeland twee gevaarlijke klippen omzeild, namely k de by na overwel digende aandrang tot collectief mi litair optreden en het gevaar voor een uiteenvallen van het Britse Ge menebest. Wilson onderstreepte nogmaals de aard van de tegen Rhodesië gerichte maatregelen die alleen bedoeld zyn als middelen om Rhodesië te doen terugkeren tot de constitutionele re geringsmethoden en niet als vergel ding. Incident By incidenten in de Afrikaanse wyk van de Rhodesische industrie stad Boelawayo zyn gisteren zeker 50 Afrikanen aangehouden, zo is van betrouwbare zyde vernomen. Het stakingsparool van de nationalis tische leiders wordt gedeeltelik op gevolgd. Gisteren werd geen post be zorgd en in de Europese wyk werden de busdiensten niet onderhouden. ELISABETH VAN BELGIË f Koningin-moeder Elisabeth van België, de grootmoeder van Koning Boudewün, is gisteravond op 89-jarige leeftijd in Brussel overleden. De be jaarde vorstin werd voor de tweede keer in nog geen drie weken getrof fen door een zware hartaanval, die ondanks haar hoge leeftijd nog on verwacht een einde maakte aan haar leven. Nop gisterochtend was officieus medegedeeld, dat zij zich verder her stelde van de harterrsis van 4 novem ber en sinds de vorige week was door het hof geen gezondheidsbulletin meer verstrekt. Voor een biografie zie elders in dit blad. (Van onze parlementaire redactie) De loongrens in de ziektewet en de ziekenfondswet, die thans op f 10.000,- is gesteld, wordt per 1 ja nuari a.s. opgetrokken tot f 11.500,-. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft tot deze verhoging besloten op advies van de meerderheid van de ziekenfondsraad en op unaniem advies van de SER, zo deelde hy gis teren mee in de tweede-kamercom missie voor Sociale Zaken en Volks gezondheid. A.O.W. De sociale verzekeringsuitkerin gen (zoals AOW en AWW) worden binnenkort ook verhoogd. Dit volgens minister Veldkamp een di rect gevolg van de uitkering-ineens, waartoe eerder dit jaar werd beslo ten. De wettelijke voorstellen zouden vandaag de Tweede Kamer bereiken. (Van onze Parlementaire redactie) De Dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappeiyk bureau van de Party van de Arbeid, is tot de con clusie gekomen dat de Spaanse ge heime staatspolitie, de Guardia Civil, haar werkzaamheden tot in ons land heeft uitgestrekt. Dat blykt althans uit de woorden van het socialistische tweede kamerlid Wieldraayer, tevens lid is van de commissie van de W B.S., die het probleem van de buitenlandse arbeiders gisteren in de Tweede Kamer ter sprake heeft ge bracht. Volgens de commissie van de W3.S, komen deze Spaanse agenten ver momd als handarbeider in ons land. Vooral in de grote steden zouden zy werkzaar zyn. Het ministerie van Sociale Zaken weigerde van ochtend commentaar te leveren, „wy laten deze conclusie geheel voor de verantwoordeiykheid van de heer Wieldraayer", zei men. Grot werd uitgerookt Het leger van Laos heeft zes tien Noordvietnamese soldaten gevangen genomen bij gevechten in het gebied van Thakhek in centraal Laos. De mannen had den zich verscholen in 'n grot op 10 km ten oosten van Thakhek bij het dorp Ban Than. Zij zaten daar sedert 14 november. Sinds dien hadden de Laotiaanse lucht macht en artillerie raketten en granaten op de grot afgevuurd. Toen de regeringstroepen bo vendien rookbommen in een an dere ingang van de grot wierpen kwamen de zestien naar buiten strompelen. Zes van hen werden gewond, naar een hospitaal in Vientiane gebracht. De anderen zijn eveneens naar de hoofdstad vervoerd om te worden verhoord door de Internationale Controle commissie van de Ver. Naties (ICC). Ongeveer zestig Vietna- mezen zijn bij de gevechten ge dood. Laos heeft om Amerikaanse wa pens gevraagd ter bestrijding van de Noordvietnamezen bij Thakhek aan de rivier de Mekong. De Laotiaanse militaire attaché In Bangkok, luite nant-kolonel Singharaj, heeft mede gedeeld, dat twee Noordvietnamese bataljons by de aanval betrokken waren en nu In de Phahom-vallei z^n ingesloten. Een derde Noordvlet- namees bataljon ia, volgens Sing haraj, onderweg om de ingesloten troepen te ontzetten. In Zuid-Vietnam hebben de rege ringstroepen in de Mekong-delta twee voorposten heroverd, die door de Vietcong ondier de voet waren gelopen. Beide voorposten, die door een strydmacht ter sterkte van een peloton werden verdedigd, werden maandagavond aangevallen. Daarby leden de verdedigers zware verlie zen. De ene voorpost was gelegen by de stad Vinh Long in de provin cie van dezelfde naam: de andere ligt by Can Tho in de provincie Dinh. Van officieuze zyde in Saigon is vernomen dat in de afgelopen week in Vietnam meer dan 600 Amerika nen zyn gesneuveld, gewond of ver mist by de gevechten by Plei Me. Dit is het hoogste cyfer voor een week dat tot dusver is genoemd. Van Ame rikaanse zyde is gezegd, dat 1.209 man van de Vietcong en Noordviet namese eenheden zyn gesneuveld en 19 man gevangengemaakt. By Plei Me, waar de zuiveringsac ties worden voortgezet, hebben Ame rikaanse en Zuidvietnamese troepen geen contact meer met de rebellen. (Van onze Venlose correspondent) In het noord-Limburgse plaatsje Lon.m is de 69-jarige landbouwer A. Verhaegh gisteren achter zdjn wo ning geiroffen door een lading hagel uit zijn eigen jachtgeweer dat on verwacht afging. Het slachtoffer hield zelf het geweer vast en over leed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Advertentie (Advertentie) zult sneller en goedkoper Uw ry- bewys halen in een volautomatische DAF. De vooruitstrevende rijscholen hebben DAF leswagens ter beschik king van as. automobolisten. RIJDT MODERN - RIJDT DAF. teuwö Uit het Leidsch Dagblad van 24 November 1865 Het heeft H.M. de Konin gin van Zweden en Noorwe gen behaagd, eene gouden medaille te doen toekomen aan den heer J. M. van Kem pen, eigenaai der Kon. Ned. fabr. v gouden en zilveren voorwerpen te Voorschoten. Heden werd alhier berigt ontvangen van het droevig overlijden van den hoogge leerden heer H J. Halberts- ma, hoogleeraar ir de ont leedkunde aan de Leidsche Hoogeschool, in den ouder dom van 45 jaren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1