dagboek van Penkowski Omstreden de spion voor Floralia-pr i j zen de mooiste tuintjes ananen DE SINT K V 7- .4. Smif treer kampioen van de „Tuinstadwijk wajang- Concilievader beschuldigd „Propaganda van geheime dienst van KS." FOTO GESCHENKEN BEL ST. NICOLAAS Stadhuis zegeviert ILFARE-WERK ODE KRUIS DE MARKT VIJFTIG JAAR MAN EN VROUW OPENBARE LES VAN DR. HUIZING ALS GEWOON LEIDS LECTOR Betekenis en functies van neus Westduitse raket voor ruimteonderzoek echte zijn till voordelig Partijleider Heatli had een belangrijk gesprek in Parijs Senaat accepteert wijziging kieswet LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 Tq;;pPM - Vfc., 'V' \y -*■, Advertentie onderlinge tuin- en kweek- [rijden, die het actieve be- van de tuintjesvereniging alia" (Tuinstadwijk) in de >pen zomermaanden voor deze vereniging aangeslo- ïin-bezitters organiseerde, een spannend en succesvol ip gehad. het inrichten en onderhou- an de voor- of achtertuinen n de ruim 60 deelnemers- hun uiterste best gedaan kaar de loef af te steken, uiteindelijke resultaten, die indidaten voor het kam- schap 1965 konden berei- iepen daarom weinig uit- tns de jaarlijkse Floralia-fa- estavond. die gisteren in ge- ..SLa&lwyk" werd gehouden, de voorzitter, de heer J. H. de wedstry duitslagen bekend kt en met een toepasselijk de prijzen aan de gelukkige ars (winnaressen) uitgereikt, ns hiertoe over te gaan richtte Smit een dankwoord tot de van de jury t.w. de heren G. e, A. Wetselaar en J. Vel- waardering had hy voor de L Smit (achtertuin Koningin- 63), die met 86 punten als oen uit de tuinwedstrijd te htjn kwam. Hiermede legde de mit voor de vierde maal beslag fraaie reeds acht jaar fel den Floraliawisselbeker, ereprijs hij in 1966 dus defini- zijn bezit kan krygen. Uitslagen uitslagen luiden als volgt: ertuinen: 1ste prijzen: A. Smit. van Houten, D. van el, beiden 80: H. Pouw, 79; B, eygaarden, 78; J. Bulthuis, 74; ze|n: L. Zirkzee, 73pnt.; H. ang, A. Linschoten, H. Schou der 72; P Philippo, H. Pet, H. ns, mevr. J. de Bruin, G. Har- ieder 71; P. van Strater, 70%; una, 70; mevr. H. Duyzend- !and, J. Hes, H. Verhoeven, W. net, ieder 69; 3de prijzen: J. an, W. Wesselink. beiden 67%; H. Hederik, 67: R. Regeer, J. Ikker, beiden 64; 4de prijs: J. loed, 615de prijzenG. Voortuinen: 1ste prijzen niet toe gekend wegens niet behalen van het min. aantal punten (75)2de prijzen: P. Philippo, 71 pnt.; 3de prijzen: D. van Bommel, 67%G. Boom, A. Smit, beiden 65; 4rde prijzen: mevr. J. Oudsihoom, 63%; J. den Hoed 60; 5die prijzen: mevr. J. de Jong-de Ruyter, 57%; J. Veerman, 56; mevr. J. Smit-Zaalberg, 55 punten. Plantienkweekwedstrijd (voor da mes): 1ste prijzen: mevr. H. van Bommel, 27 pnt.; mevr. J. van Mey- gaarden, 25%; mevr. J. S. Regeer, 24; 2de prijzen: mevr. H. den Hoed, 22%; mevr. J. Smit-Zaalberg, mevr. H. Smit-Bootsgezel, mevr. H. Wes selink, ieder 22%; mevr. G. Meijer - Keyzer, 21 pnt.; 3de prijzen: mevr. P. Philippo, mevr. H. Verhoeven-de Tombe, beiden 19%; mevr. J. de Jong-de Ruijter, 18 punten. Kweekwedstrijd voor kinderen: 1ste prijs niet toegekend; 2de prijzen: Jan Maarten de Jong, Lucas Zirkzee, beiden 21; 3de prijzen: Conny van Stater, Jeroen Wesselink, Huib Ver hoeven en Ria Verhoeven, allen 19% punten. De prijzen bestonden uit diverse huishoudelijke- en gebruiksvoorwer pen. De jeugdige prijswinnaars (es sen) ontvingen speelgoederen. Ik neem Wajang omdat het 'tgrootste merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. Advertentie Als een opzienbarende verrassing is dinsdag een ernstige beschuldiging geuit aan het adres van een der be langrijkste concilievaders, mgr. Achille Gioipux, hulpbisschop van LUle. 1 Een aantal concilievaders (onge veer 450) heeft zijn handtekening geplaatst onder een document, dat namens de uiterst strijdbare Itali aanse bisschop van Segni, mgr. Car- li en pater Lefevbri, de Franse ge neraal van de Orde van de Heilige Geest, eist dat het concilie de ban vloek zal uitspreken over het com munisme. Dat document is te laat in handen gekomen van de redactie commissie voor de herziene tekst van Schema Dertien, om er rekening mee te kunnen houden. Nu meldt het officiële blad van de paters Verbiten (de paters van het Heilig Woord), dat geredi geerd wordt door pater Wilt gen, dat het document opzettelijk werd ach tergehouden door de secretaris der gemengde commissie belast met de redactie en dat is mgr. Gioipux. Pater Wiltgen schrijft: „Het feit dat één enkele man erin geslaagd is een zo belangrijk document ach ter te houden en te onttrekken aan de conciliecommissie aan welke het officieel is geadresseerd, is een van de grootste tragedies van het twee de Vatikaans concilie en zal de geschiedenis ingaan als het grootste schandaal, dat de ernstige besprekin gen van deze heilige vergade ring heeft bezoedeld". LEIDEN 20308 bezorgt het U. Speciale ST.-NICOL A AS VERPAKKING. Cadeau-folder ligt voor U klaar. Apothekersdijk 27 Leiden (Van onze czorrespondent in Washington) Bij de Newyorkse uitgeverij Doubeday zijn de zogenaamde ..Penkowskipapers" verschenen, waarvan reeds in een aantal dagbladen uittreksels zijn gepu bliceerd die tot hevige controver sen aanleiding hebben gegeven. Oleg Penkowski was een hoge figuur van de Russische spiona gedienst, die de Britse geheime dienst voorzag van onschatbare inlichtingen, waardoor het Wes ten niet alleen een ruim inzicht had in premier Chroesjtsjows Tafeltennistoernooi voor Leidse bedrijven Ruim een uur later gestart dan het programma aangaf, daar de deelne mers woonachtig buiten Leiden zeer vertraagd binnenkwamen, werd het jaarlijkse tafeltennistoernooi voor be drijven en instellingen uit Leiden e.o. voor de C.C.V.-organisatoren (v. d. Linden, Vijlbrief ea.) toch een wel dadig succes. Het was spijtig, dat de 58%nievr. J. Smit-Zaalberg, wedstrijden (mede door de verlate ivr. J. de Jong, 55 punten. per jaar komt het Welfare- an de afdeling Leiden van het ode Kruis de aandacht van de ntr vragen. Dat is op de zater- weekmarkt voor het St.-Nico- st. Daarom zal a.s. zaterdag in nt op de Nieuwe Rijn de aan- van de bezoekers worden ge- voor het veelomvattende werk, 1 Rode Kruis in deze zin ver- Welfare-werk van het Rode werd destijds opgericht als een vele taken, die het Rode zich ten doel stelt: te helpen ziekenhuizen, een praatje te met de patiënten, een bood- voor hen te doen, een brief te en, kortom te helpen met alles »r de verpleegsters geen tyd L laak is tegenwoordig veel uit- de psychologische gesteld- an de genezing van de patien- beïnvloeden. En dat betreft ten in de meest uitgebreide zin ords, want er zijn tegenwoordig nog dan vroeger veel thuis- ten, voornamelijk chronisch ge spten, die door de toewijding Welfare-helpsters worden be- nuden met huisvlijt, tekenen, Qur en handwerken, arbeid voor het Welfare-werk eral op of dichtbij het terrein vrouwelijke handwerken, m zal het in een burgerzieken- bij vrouwelijke patiënten thuis moeilijk zijn om deze aan het te krijgen. Van nature zijn zij eer tot handwerken geneigd, een man moet iets in zichzelf innen éér hy daartoe komt. zijn er ook door de mannen resultaten geboekt en voor ve- het een grote voldoening iets ervaardigd te hebben, terwijl hen een vreugde ls met dit uk anderen een pleizier te zijn die werkstukken, resulta- kwyis van heel veel tijd en ar- Üe nu aan de man of vrouw i worden gebracht. Loop daar- Rode Kruis-tent der Welfare- érs niet zonder meer voorbij, toop iets, juist in deze tijd voor •Nicolaasfeest. U kunt er an- een plezier mee doen, maar bo- U helpt de chronisch inva de zieken hun taak in de toe met nog meer opgewektheid te ten, waardoor ze het lijden met vertrouwen kunnen dragen start) tot na half 11 's avonds uitlie pen, waardoor de geplande feestavond moest worden afgelast, aan sfeer heeft het de gehele dag niet ontbro ken. In de le klasse, waar een sterk team van I.B.B. 1 het drietal van MEBO verving, rukte Stadhuis 1. dat een keus maakte uit de spelers A. Slot, G. v. Veen, J. Vreeburg en C. v. Zijp al snel op naar de kop. Alleen tegen de winnaar van vorig jaar ABN 1, waarin v. d. Krogt de (te) hoog ge stelde verwachtingen niet kon ver wezenlijken. moesten de ambtenaren met een remise genoegen nemen (9—9). In de laatste ronde kon ook GGV, dat theoretisch nog een kans maakte, het niet bijbenen (612). T. de Roo was bij de organiserende ver eniging overigens goed op dreef. Eindstand: Stadhuis 1 7 punten C4626)ABN 1 5 punten (44—28); GCV 1 4 punten (39—33) IBB 1 4 punten (36—36); F 188 1 0 punten (15—57). In de 2e klasse was het Leiderdorp- se Durisol 1 (met o.m. Eikerbout) eigenlijk wel een klasse apart, getui ge de 7 matchpunten en een gemid delde van 42—28. Stadhuis 2 kan eveneens terugzien op een sterk ge speeld toernooi. Het drietal van aan voerder v. Stigt werd ruimschoots 2e vóór ABN 2, MEBO 1 en F 188 2, De 3e en 4« klasse worden beheerst door GGV 3 en GGV 4. In de 3e klas se werd het eerstgenoemde team le met 8 matchpunten, een partijgemid- delde van 5121 en o.m. een overwin ning van 18—0! F 188 3 werd keurig 2e. Ook de zege van GGV 4 in de 4e klasse was onomstreden. F 188 4 en ABN 4, die de tweede plaats deelden hadden 3 matchpunten minder ver zameld. Echtpaar Uiterdijk Het echtpaar Uiterdijk—Harland houdt niet van drukte. Daarom zijn man en vrouw er vandaag met de kinderen een dagje op uit getrok ken. Het is namelijk precies een halve eeuw geleden, dat de toen 20-jarige heer J. J. G. Uiterdijk voor de amb tenaar van de burgerlijke stand het ja-woord gaf aan zijn bruid, de 19- jarige mej. W. S. Harland. Sinds dien heeft het gouden bruidspaar lief en leed met elkaar gedeeld. De bruidsdagen zijn niet helemaal on opgemerkt gebleven, want de woning in de Coornhertstraat (no. 40) staat vol bloemen. De zes kinderen (drie zoons en drie Gistermiddag heeft dr. E. H. Huizing met een openbare les in het Groot Auditorium over de „Betekenis en functies van de neus" officieel het ambt van Leids lector in de keel-, neus- en oorheelkunde aanvaard. De oudste functie van de neus is de reuk, aldus dr. Huizing. Terwijl de reuk by dieren één van de be langrijkste zintuigen is, speelt hij bjj de mens een ondergeschikte rol. Toch is de betekenis ervan op som mige gebieden nog zeer groot, zoals hij met voorbeelden wordt illu streerde. Onze kennis van geuren en van het mechanisme van het ruiken is nog steeds zeer gering. Wel weet men. dat de reuk een chemisch zin tuig is en dat geur een aan het mo lecuul gebonden eigenschap is. Er zyn vele factoren die een rol spe len by het ruiken, zoals de bouw van de neus en de ademdiepte. Hiermee moet rekening worden gehouden wanneer men de reuk exact wil on derzoeken. De tweede functie van de neus is die van ademhalingsorgaan. De neus verwarmt en bevochtigt de adem- lucht en vangt verontreinigingen deels op. De wijze waarop hy deze taken vervult werd besproken in het bijzonder in verband met klimatolo gische omstandigheden, het mecha nisme van kou vatten en de nadelen van mondademhaling. Tenslotte werd besproken, dat de neus ook expressieve functies bezit. Zo vervult de neus een functie by de vorming van spraaklessen en is hy een belangrijk onderdeel van de gelaatsuitdrukking. De uitwendige neus heeft een diepgaande betekenis in ons leven. De mens is gevoelig met betrekking tot zyn neus. De neus dient vaak als mikpunt van spot en agressie, zyn vorm wordt dik- wyis in verband gebracht met een bepaald "karakter. De grote beteke nis van de neus komt ook tot uiting in de taal en de beeldende kunsten. By operaties aan de uitwendige neus moet men zich rekenschap geven van deze grote invloed, die de neusvorm op de menseiyke psyche heeft. Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelyke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Hui zing in de ontvangstzaal van de Aca demie. dochters) en twaalf kleinkinderen hebben zich trouwens evenmin on betuigd gelaten. De heer Uiterdyk, die aanvankelyk als typograaf aan de kost kwam, trad in 1925 als met selaar in gemeentedienst. Hy is nu al weer vyf jaar gepensioneerd. De bruidegom verveelt zich geen moment. Hy fietst graag en is vrij wel elke zondag op het voetbalveld te vinden, zyn favoriete club Is UVS „Ik hoop dat ze nog eens kampioen van Nederland worden in de ama teurafdeling". Ook voor de wieler sport heeft hy nog een grote be langstelling. Evenals de bruid geniet de bruidegom een goede gezondheid, zodat er alle reden is om het feest in intieme kring, buitenshuis, te vieren. bedoelingen tijdens de crisis rond Berlijn en het conflict om Cuba. maar waardoor het aan Westelijke geheime diensten ook lukte drie hoogst belangrijke Russische agenten te ontmaske ren. namelijk de Brit William Vassall. de Zweed Stig Wen- nerström en de Fransman Geor ges Paques. De Penkowski-papers worden ge presenteerd als een verzameling dag boekaantekeningen en documenten, die uit het appartement van de Russische spion naar het Westen ge smokkeld zou zjjn. Het geheel is van een inleiding; en verklaring voorzien door Frank Gibney, die zegt dat de authenticiteit van deze boven alle tw-yfel verheven is. Dat geldt wel voor enkele verhalen, maar als ge heel zyn de Penkowski-papers aan vechtbaar. Afgezien van de onwaar schijnlijkheid, dat een geroutineerde Russische agent, die voor het Wes ten werkt, zyn levensgevaarlijke werkzaamheden minutieus zou hebben beschreven, komen er in de tekst zinswendingen en beweringen voor, die volgens kenners van deze materie onmogelyk uit de pen van een prominente figuur uit de Russi sche geheime dienst kunnen zyn gevloeid. Men zou hier, althans volgens de critici, te maken hebben met een stunt van de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, een propagandatruc in de koude oorlog. Vandaar ook dat de documenten volstaan met nega tieve beschryvingen van het leven in de Sowjet-Unie, dat beweerd wordt, dat hoge Russische militai ren een immoreel leven leiden, dat Chroesjtsjow bezig was een kernoor log voor te bereiden en dat Penkow ski zyn verraad alleen maar pleegde omdat het Westen beter voorbereid zou zyn op een agressieve Russische politiek. De Britse Rusland-expert Crankshaw heeft ook laten weten de Penkowski-papers met terughou dendheid te bezien. In een inlei ding tot de publikatie van gedeelten uit de Penkowski-papers in het voor aanstaande Amerikaanse dagblad Washington Post zet Crankshaw uit een dat, ook indien het boek auten- tiek was, de lezers moeten beseffen dat de anticommunist Penkowski zonder twyfel emotioneel weinig sta biel was en dat hy zeker neiging vertoonde motieven van zyn rege- geheel volgens het patroon trouwens van Westelyke landverraders uit overtuiging, die hun gegevens aan Russen meestal ook gaven, omdat zy overtuigd waren van de agressieve bedoelingen van hun eigen Westerse regeringen. Hoe dan ook. de Sowjet- Unie is woedend over de publikatie en de Washington Post heeft, zowel in Moskou als in Washington, reeds felle protesten van de Russen in ontvangst moeten nemen. De pers afdeling van de Sowjetrussische am bassade in de Amerikaanse hoofd stad schreef in een ingezonden brief aan de krant, dat de documenten „smerige vervalsingen" waren, dat de daarin beschreven ideeën over een preventieve kernoorlog denkbeelden waren die niet in Rusland, maar in sommige Westerse kringen gekoes terd werden en dat de hele publika tie kenneiyk maar één doel had: vergiftiging van de internationale atmosfeer en belemmering van een verdere Oost-West-ontspanning. Aantekening van de Redactie: Ook als men kritisch staat tegen over de Penkowski-papers, zoals die thans zyn gepubliceerd, kunnen twee punten niet uit het oog verloren worden 1. Penkowski is een uiterst be- langryke spion voor het Westen ge weest en zyn werk heeft buitenge woon gunstige resultaten opgeleverd. Opmerkelyk was, dat direct na zyn arrestatie een groot aantal diploma ten militaire attachés naar Moskou werd geroepen voor zeer urgent over leg en dat later de hoogste chefs van Penkowski, onder wie maarschalk Warenzow en generaal Serow, de chef van de militaire geheime dienst, werden ontslagen. 2. Het is waarschyniyk, dat belang- ryke passages in de Penkowski-pa pers gebaseerd zyn op of gelyk- luidend zyn aan de inlichtingen, die Penkowski aan de Amerikanen en Engelsen heeft verstrekt. Een ..stunt" van de Amerikaanse geheime dienst, die nergens op gebaseerd is, is hoogst onwaarscnynlyk. Advertentie (Van onze Paryse correspondent) De president der Franse republiek, generaal De Gaulle, heeft maandag, op zijn 75-ste verjaardag ruim een uur uitgetrokken om met de leider der Engelse conservatieven, Edward Heath, van gedachten te kunnen wis selen. Daar de Britse partyleider ring volstrek negatief te beoordelen, eveneens uitvoerig door de Franse Advertentie Het Westduitse genootschap voor ruimte-onderzoek heeft bekendge maakt, dat met succes een proef is genomen met een raket, die van een hoogte van 80 km in giyvlucht naar de aarde kan terugkeren. De proef, die na een voorbereiding van twee en een half jaar op het Middelland- sezeeèiland Sardinië werd genomen, hield in dat de raket, zonder de aandryfmotor, met een hefschroef- vliegtuig tot op 3000 meter hoogte werd gebracht en vandaar in gly- vlacht naar beneden kwam. Zonder motor en meetinstrumenten woog het apparaat 75 kg. De motor die op vaste brandstof loopt zal om kosten te besparen in het buitenland ge kocht worden. De raket is gecon strueerd door de Westduitse fa briek Domier. De Europese organisatie voor ruimteonderzoek Esro heeft belang stelling voor de raket getoond. Het Westduitse ministerie voor we ten- schappeiyk onderzoek zal de verdere ontwikkeling van de raket financie ren. Een Westduitse fabriek van elektrische instrumenten heeft intus sen een nieuw telemetrie-stelsel ont wikkeld voor het overbrengen van gegevens uit de ruimte naar de aar- gewaardeerd schrijfgeschenk Teneinde wensen en klachten van huurders in behandeling te ne men, zal de heer R. Zonneveld (Van Leeuwenhoekweg 23, Benthuizen, tel. 3616) voor de bouwvereniging „Algemeen Belang'' in zyn huis zit ting houden. De heer Zonneveld is bereid om met ingang van 27 novem ber om de veertien dagen een der- geiyke by eenkomst te beleggen. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gisteren ak koord gegaan met de verlaging van de kiesgerechtigde leeftyd van 23 tot 21 Jaar. De verandering van de kies wet, waarin deze verleging is vast gelegd. werd zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. De wetswy- ziglng maakt ook de invoering van stemmachines mogeiyk. Minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken deelde in antwoord op vragen uit de Kamer mee, dat gemeenten die de stemmachines willen invoeren daar voor geen financiële steun ven het gemeentefonds zullen krygen. De bewindsman bevestigde zyn eerder gedane toezegging een commissie in te stellen in verband met de op komstplicht voor de verkiezingen. De commissie zal vooral moeten nagaan of de wyze waarop de wettehjke sancties worden nagekomen de af schaffing van de opkomstplicht niet onvermydelyk maakt. By de laatste verkiezingen is 14 procent van de kiezers niet opgekomen Slechts een heel klein deel van hen is vervolgd wegens het niet nakomen van de opkomstplicht. Voorts deelde de mi nister mee. dat er een wetswijziging is te verwachten, waardoor het mo gelijk zal worden dat stemmen by volmacht werden uitgebracht ln de gemeente van de gemachtigden. De Eerste Kamer heeft gisteren ook een verhoging van de onkostenver goedingen der eerste- en tweede-ka merleden aanvaard. De jaariykse reiskostenvergoedingen zullen nu van 2400 op 3000 gulden worden ge bracht. De vergoedingen voor ande re onkosten gaan met 25 pro cent omhoog De PSP-fractie stemde tegen net wetsvoorstel tot verhoging van de onkostenvergoedingen van de Eerste-Kamerleden. Tegen die van de Tweede-Kamerleden hadden ook zy geen bezwaar. premier Pompidou en de minister van Buitenlandse Zaken Couve d# Murville werd ontvangen, mag aan zyn bezoek aan Parijs dus enig gewicht worden gehecht. Niettemin werd in Londen van regeringswege meegedeeld dat aan de reis van Heath naar de Franse hoofdstad geen enkel officieel karakter mocht worden toegekend. In Parys is men overigens nog niet vergeten, dat het indertyd Heath is geweest, die als lid van de regering - Macmillan de moeilyke onderhande lingen iii Brussel voerde, die tot doel hadden Engeland tot de Euromarkt toe te laten. Intussen heeft generaal De Gaulle een vette streep door de supra-na- tionale clausules en ambities van het Verdrag van Rome gehaald, waardoor het dossier inzake Engelands kandidatuur in een heel ander licht ls gekomen. En die her ziening van de oorspronkelijke op zet van de E.E.G., die De Gaulle hoopt te kunnen door dry ven, ligt zeker in de iyn van de heer Heath, die indertyd al hardop dacht over een correctie van het Verdrag van Rome. Het is trouwens niet uitgesloten, de gast en gastheer op Elysée ook nog wel andere punten van overeen stemming hebben ontdekt. De West duitsers cue steeds luider roepen om medezeggenschap in de nucleai re v erar twoordeiy khedenvinden in Parys én in Londen een onwelge vallig oor. Die conservatieve wrevel over de aanspraken van de Westduit sers, die zich op geen enkele Juri dische, maar wel op enige politeke gronden kunnen beroepen, wordt zo is na de ontmoeting tussen Schro der en minister Stewart van vorige week in Londen wel gebleken door Labour gedeeld. De Europese staatkunde van ge neraal De Gaulle heeft zich afwis selend altyd op de steun van Bonn of Londen gericht. In de dagen van de Innige vriendschap tussen generaal De Gaulle en kanselier Adenauwer kon Parijs zich veroorloven de Eu ropese deur voor de neus der En gelsen dicht te gooien. Nu de afstand ussen Bonn en Parys weer groter dan ooit tevoren is geworden, is president Dc Gaulle biykbaar van zins die Europese deur voor de En gelsen weer te openen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11