LEIDSCH DAGBLAD MIDDENSTAND MOET BORDEN GESANEERD Veel slachtoffers bij gevechten in Vietnam HiniragraKi artola Conclusie van commissie-Goldschmidt APPELTJE Zachte maanlanding door V.S. uitgesteld Auto tegen trein 3 doden3 gewonden een wonder van techniek natuurlijk alles (§«d 9Z, VAN MISS ^Jpgericht 1 maart 1880 DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 No. 31727 jirecteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie. 25041, Redactie. 21507 [OOfdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Het midden- en kleinbedrijf zal moeten worden psaneerd. Een door de staatssecretaris van Eco- lomische Zaken geïnstalleerde commissie onder eiding van prof. dr. H. O. Goldschmidt is tot de ■onclusie gekomen, dat de toestand onhoudbaar is. Een belangrijk, deel van het midden- en kleinbedrijf in 1962 on weer éénderde heeft een inkomen, dat lager ligt dan het voor en zelfstandige als aanvaardbaar te achten minimum. Dit inkomen iad de commissie voor 1962 gesteld op 6000 gulden. De commissie xeent, dat er maatregelen moeten worden genomen. voorwaarden te stellen, zoals een mi nimum periode gedurende welke men zelfstandig ondernemer Is geweest. Indien aan deze voorwaarden wordt voldaan en de opheffing van het be drijf de structuur van het midden- en kleinbedrijf kan verbeteren advi seert de commissie waar nodig een liquida tie vergoeding te verlenen om de ondernemer in staat te stellen aan zijn verplichtingen, die uit de be drijfsbeëindiging voortvloeien, te kunnen voldoen. In aansluiting daar op stelt zij voor de ondernemers bo ven een nader te bepalen leeftijds grens een maandelijkse uitkering te verlenen en de ondernemers, die be neden de bedoelde leeftijdsgrens blij ven, behulpzaam zijn ook in finan cieel opzicht bij het zoeken naar een loondienstbetrekking en bij het volgen van een omscholingscursus. Geen rem In verband met deze voorgestelde saneringsmaatregelen heeft de com missie zich afgevraagd of de uitvoe ring daarvan het nodig zou maken het z.g. behoefte-element bij vestiging van nieuwe bedrijven te hanteren. Zij Volgend jaar reeds begin De commissie suggereert een aantal iaatregelen. Meer voorlichting over bedrijfs- verbetering. Faciliteiten bij uitbreiding of plaatsing of bij omschakeling een meer perspectief biedende branche. Ondersteuning van initiatieven. Instellen van een rest-kredietrege- ling voor gevallen, waarbij de be staande kredietregelingen niet Gewenst De commissie merkt op, dat deze uiering gewenst moet worden ge acht in het belang zowel van de be- okken ondernemers als van de over fly vende bedrijven en van de consu aent. De commissie adviseert voor de sa kringsmaatregelen enige objectieve Ruim f 171.500 voor melaatsenkolonie Lezerskring Leidsch Dagblad bracht f 7000 op Het bedrag, dat uit vrijwillige bijdragen bijeen is gebracht na de publikatie van Anthony van Kampen over zijn bezoek aan de leprozerie van de Paters van de H. Geest in het Amazone gebied, is thans gestegen tot ruim f. 171.500. Zoals wij eerder meldden is deze actie spontaan ontstaan in alle steden van ons land, waar een dagblad dit artikel publi ceerde. De bijdrage van de lezerskring van het Leidsch Dagblad bedroeg in dit totaal ruim f. 7000. Deze verrassende en verblij dende reactie van het kranten lezend publiek heeft bij Anthony van Kampen het denkbeeld doen rijzen zelf naar Brazilië te gaan om het geld aan pater Jan de Vries te overhandigen. Het ligt voorts in zijn bedoeling om ter plaatse besprekingen te voeren, welke erop gericht zijn met dit geld zowel een onmid dellijk als een blijvend effect te bereiken. Van Kampen zegde ons toe zijn bevindingen in Zuid-Ame- rika in een artikel weer te geven zodat wij omstreeks het einde van de volgende maand onze lezers hierover nader hopen te kunnen informeren. Mocht U zich alsnog gedron gen gevoelen: giro 532911 ten name van Missieprocuur Paters Heilige Geest, Halfweg met ver melding „Voor pater Jan de Vries". WEERBERICHT TIJDELIJK DOOI De Bilt verwacht van heden- tot torgenavond Krachtige, tijdelijk stormachtige ttidwestelijke wind, later draaiend laar noordwest. Aanvankelijk zwaar «wolkt met tijdelijk sneeuw of re ien, later enkele opklaringen, maar enkele buien. Vannacht tempe- aturen om het vriespunt tot lichte 'orst. Morgen overdag op de meeste )laatsen lichte dooi. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 NOVEMBER Jon op: 8.15 uur; onder: 16.38 uur. Haan op: 9.45 uur; onder: 17.19 uur. toogwater in Katwyk te 3.46 uur en iur; laagwater te 11.53 uur. meent, dat dit niet nodig is, vooral omdat voor de vestiging van een be drijf in de huidige omstandigheden belangrijke investeringen nodig zijn, waardoor het niet in de verwachting ligt, dat op belangrijke schaal toetre ding van nret-levensvatbare bedrijven zal plaatshebben. De financiering van de voorgestelde maatregelen zou naar het inzien van de commissie dienen te geschieden uit de algemene (rijks) middelen. Ontwikkelings- en saneringsmaat regelen, waarover inmiddels met het georganiseerde bedrijfsleven overleg wordt gepleegd zullen naar verwacht mag worden, in de loop van 1966 tot uitvoering komen. Dit als gevolg van het regeringsinitiatief, waarmee in middels op de conclusies van de com missie Goldschmidt is vooruitgelopen. BELANGRIJKE CONFERENTIE OVER JEMEN Jemenitische republikeinen en ro yalisten zijn vandaag in de plaats Harad, bij de grens met Saoedi-Ara- bië, een vredesconferentie begonnen, welke over het politieke lot van het land zal beslissen. Het doel van de conferentie is de keus van een voor lopige regering, bestaande zowel uit republikeinen als uit royalisten (aan hangers van de imam). Deze rege ring moet toezien op de terugtrek king van alle nog in Jemen aanwe zige Egyptische troepen, die aan de zyde der republikeinen gevochten hebben. De regering moet ook precies na een jaar algemene verkiezingen uitschrijven, de eerste In de geschie denis van Jemen. Door gladheid verongelukt O Door de gladheid is vanochtend op de weg van Breda naar Zundert een trekker met oplegger verongelukt waardoor de bestuurder, de 21-jarige G. H. van Geutselaar uit Woerden om het leven is gekomen. De bij hem in de cabine zittende eigenaar van de combinatie, de 27-jarige H. van Holland uit Maarssen, is zwaar gewond. De weg was enige tijd ver sperd. De trekker met oplegger raakte aan het schuiven en botste links van de weg tegen een boom. Door de schok ging de lading bomen aan het schuiven en drukte de bestuur derscabine in. Knipperlichten besneeuwd Een botsing tussen een trein en een bestelauto van de P.T.T. heeft vanmorgen in Oudenbosch aan drie personen het leven ge kost. Drie gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgeno- Het ongeluk gebeurde vanochtend omstreeks half negen op een met au tomatische knipperlichten beveiligde overweg aan de Industrieweg in Ou denbosch. Het beveiligingssysteem functioneerde normaal, maar waar schijnlijk waren de besneeuwde knip perlichten slecht zichtbaar. Het be- stelwagentje van de PTT werd op de overweg gegrepen door een uit Vlis- singen komende trein. De 41-jarige bestuurder M. Mol uit Oudenbosch werd op slag gedood evenals de 20- jarige L. van Broekhoven uit Bergen op Zoom. De heer Geel uit Bergen op Zoom overleed in het ziekenhuis. Zwaar gewond werden de 18-jarige P. Bernerts en de heer Elands uit Bergen op Zoom. Beiden zijn, evenals de heer Mies uit Roosendaal, die lichte verwondingen opliep, opgeno men in het ziekenhuis in Oudenbosch De trein kon na een half uur zijn reis vervolgen. De verkiezingscampagne in Frankrijk komt steeds meer op gang, al blijven de kansen van president De Gaulle verreweg het grootst. Maar ,,in de achter hoede" wordt om de tweede plaats gestreden. Enthousiaste aanhangsters van kandidaat Le- canuet dragen hoofddoeken met de mededeling, dat zij voor Le- zullen stemmen. Tot mei a.s. De plannen om een Ameri kaanse Surveyor ruimtevoertuig met een televisiecamera aan boord een zachte landing op de maan te laten maken, zijn tot mei volgend jaar uitgesteld, zo meldt het laboratorium voor straalaan drijving in Pasadena. Aanvan kelijk zou de eerste Surveyor komende maand worden gelan ceerd. ~>e laatste drie Russische pogingen om instrumenten zachtjes op de maan neer te laten zijn alle mislukt. De lancering van de Gemini-VII met de ruimtevaarders Frank Bor- man en James Lovell aan boord is nog steeds vastgesteld op 4 december zo heeft een Amerikaanse ruimte- vaartfunctionaris meegedeeld. De monteurs in Kaap Kennedy van de vliegtuigfabriek McDonnell, die een belangrijk aandeel heeft in het pro ject, hebben erin toegestemd hun staking te beëindigen om de vlucht niet in gevaar te brengen. Amerikaan grootste verlieslijst Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren zijn grootste verlieslijst tot dusver tij dens de oorlog in Vietnam gepu bliceerd. Daarop komen de na men voor van vijfentachtig bij recente gevechten gesneuvelde Amerikaanse militairen. Bij deze opgave zijn de verliezen inbegre pen, die werden geleden bij de slag van verleden week in de Ia Drang-vallei bij de Cambod jaanse grens. In Zuid-Vietnam heeft een batal jon Zuidvietnamese keurtroepen zware verliezen geleden bij het af slaan van een Vietcong-aanval op hun basiskamp aan de kust, aldus deelde een Amerikaanse militaire woordvoerder vandaag in Saigon mee. De Vietcong, ter sterkte van naar schatting tweeduizend man, viel in golven aan. De Zuidvietnamezen wis ten hen met steun van vliegtuigen bestaat uit 22 pagina's Antisemitisme bezorgt joodse balletregisseur zenuwinzinking De echtgenote van de Joodse bal letregisseur Heinz Rosen heeft giste- de hulp ingeroepen van de politie in Müchen om te helpen een antise mitisch incident bij de Beierse Staatsopera te onderzoeken. Volgens mevr. Rosen had haar an enkele dagen geleden op zijn bureau een handdoek met haken krui- gevonden. Daarna had hij een aantal telefoontjes ontvangen waarin oor „Judenschwein" werd uitge maakt. Het incident heeft Rosen een winstorting bezorgd Hij is zo in ^ar dat hij al een paar dagen niet heeft gegeten en ook niet kan praten. Prof. Göta Freiherr von Pölnitz heeft gisteren telegrafisch ontslag ge vraagd als rector van de nieuwe uni versiteit van Regensburg, waarvoor zaterdag de eerste steen is gelegd. Bij de plechtigheid van zaterdag werd Pölnitz volkomen genegeerd door de premier van Beieren, Poppel, die en kele dagen eerder pas was ingelicht de nazi-antecedenten van Pöl nitz. Op huizen in het Westberlynse dis trict Charlottenburg zijn gisteren vier hakenkruisen en de woorden „Jude" en „Judenschwein" ontdekt en van de kanonnen van voor de kust liggende oorlogsschepen te ver drijven. De verdedigers van het ruim 500 km ten noordwesten van Saigon ge legen kamp telden 140 dode Viet- cong-stryders, maar de commandant van het Amerikaanse bataljon schat te, dat er 400 gesneuveld zijn. Bij een andere grote aanval waren 1.000 Vietcong-strijders betrekken, die een commandopost van de Vietna- mezen aanvielen, 64 km ten noord westen van Saigon. Zij werden terug geslagen en lieten honderd doden achter. In de Mekong-delta zijn helikop ters van het Amerikaanse leger, die vrachtauto's en gebouwen van brand stof voorzagen, beschadigd tijdens een vijandelijke mortieraanval van een kwartier op het vliegveld Soc Toeang. Straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht hebben gisteren twee raketinstallaties in Noord-Vietnam bestookt en één daarvan vernietigd, aldus deelde een Amerikaanse mili taire woordvoerder vandaag mede. Andere toestellen vielen een in aan bouw zijnd vliegveld aan. Zij vernie tigden of beschadigden 45 gebouwen. De bases voor luchtdoelraketten waren resp. de zestiende en de ze ventiende, welke sinds juli van dit jaar door Amerikaanse gevechtstoe stellen zyn aangevallen. De piloten meldden zwaar afweervuur maar alle jagers zijn veilig op hun bases teruggekeerd. Bij een van de installaties, op 55 kilometer ten noordwesten van Ha noi, ontstond een enorme vuurzee en een raket werd getroffen toen die in zijn lanceerbuis stond. By de andere basis werd de radarappara- tuur vernietigd. Geen bemiddeling O Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten tegengesproken, waarin was gemeld, dat Roemenië had aangeboden om in de kwestie-Vietnam te bemiddelen. De Verenigde Staten hebben geen verzoek om bemiddeling tot Roemenië gericht en tot dusver heeft Roemenië niet naar een bemiddelende rol ge streefd. Er zijn wel geregeld diplo matieke contacten met Roemenië. De Verenigde Staten zouden echter aan wijzingen van Roemeense zyde, welke tot een regeling van de kwestie-Viet nam kunnen leiden, op prys stellen, aldus de verklaring. Soekarno poogt economie te redden De Indonesische regering zal elke particuliere of buitenlandse onder neming die nalaat de geleide econo mie in het land concreet te steunen overnemen. Dit heeft de derde vice- premier, dr. Saleh gisteren na een kabinetsvergadering gezegd. In een presidentieel besluit zullen binnenkort de verplichtingen voor particuliere en buitenlandse onder nemingen worden omschreven. Waarnemers zien in deze beslissing ?n nieuwe drastische stap om de economische toestand het hoofd te bieden. Voorts zyn alle burger-functiona rissen verwyderd uit het hoogste Indonesische uitvoerende orgaan het opperste commando. Dit lichaam, waarvan president Soekarno de lei ding heeft, bestaat thans uitsluitend uit officieren by de gewapende macht. Volgens waarnemers is door deze maatregel de macht van de strydkrachten in Indonesië thans sterk toegenomen. Het leger heeft bekendgemaakt dat de communistische party PKI op de Molukken is ontbonden. Vorige week werd de PKI op west-Java ontbon den. China heeft met kracht by Indo nesië geprotesteerd tegen de vervol ging op grote schaal van Chinese staatsburgers door Indonesische rechtse krachten, zo meldt het pers bureau Nieuw-China. Advertentie GEEN TRALIES maar vr>) zicht, tochtvrij en geen gemors. Dat zyn de voordelen van VOGEL-VITRINES Wy bieden U een unieke collectie in ontelbare maten en pryzen. Al vanaf 19,75 kunt U eigenaar zyn van een mooie glasvitrine, met uitschuifbare zand- lade en uiteembaar glas. Praktisch. Vogelvitrines tot een lengte van 1.20 meter met de mogelykheid de vlucht in 2 afdelingen te scheiden. Een prachtige salon-vitrine op 4 afschroefbare poten. Iets aparts voor weet heeft 99,75 Nieuwe Rijn 50 Tfn 208 24 (01710) 's Maandags gesloten. 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, w verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgasl) GRATIS Kleurfolder biji Postbus 28 - Hoogeveen Eisenhower naar Washington O De voormalige Amerikaanse presi dent Dwight D. Eisenhower heeft gis teren na een verblyf van veertien dagen het ziekenhuis in Fort Gordon verlaten. Hy ging met een speciale trein naar Washington, waar hy verder hoopt te herstellen van een hartaanval. De 75- jarige generaal werd voorzichtig uit zyn bed in het legerziekenhuis in Fort Gordon gehaald en op een am bulance gelegd. teutvö i Uit het Leidsch Dagblad van i 23 November 1865: De volksoverlevering zegt, dat eenige zeer oude olijfbo- men, die nog heden ten dage op een Olijfberg nabij Jeru- zalem gevonden ivorden, de- zelfde zouden zijn die er ten tijde van Jezus stonden. Het Bestuur der Leydsche Schouwburg-Maatschappij deelt mede. dat de opening der Schouwburg, alhoewel nog niet geheel afgewerkt, J Dingsdag 28 November a.s. zal plaats hebben. A- Miss Canada, de 20-jarige Diane Landry, die niet alleen gekozen is om haar aantrekke lijk uiterlijk, maai veeleer om haar uitstekende representatieve kwaliteiten, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Emma- ziekenhuis. De schoonheids koningin had voor de patiënten Canadese appels meegenomen. Advertentie NIEUW! artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1