LEIDSCH DAGBLAD VERGEEFS GESPREK Ramp Hoogovens: vijftig gewonden 1111 artola Veldkamp zegt „ja" tegen beide partijen in het loongeschil Zware aanvallen op cavalerie in vallei Oppositie-partij in Rliodesië wil niet met Smith praten Pannen vo! nieuws! A.E.G. VOLAUTOMATISCHE WASSALON alles ra Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 No. 31724 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Noordvietnamese j Noordvietnamese mortieren troepen in Laos in grot opgesloten (Van onze Haagse correspondent) De gisteren gehouden bespreking tussen de Stichting van de Arbeid (centrale werknemers- en werkgeversorganisaties) en minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft niet tot het resultaat geleid, waarop het bedrijfs leven met ongeduld wacht een nieuw loonheleid volgens welk c.a.o.'s voor 1966 kunnen worden afgesloten. De bespreking wordt volgende week vrijdag voortgezet. Dan wordt er ook gepraat over de economische „ruimte", duurte-bijsturing arbeidstijd, Minister wil wel iÜ op lonen letten Minister Veldkamp heeft de te genover elkaar staande partijen laten weten, dat de regering hun leider standpunten aanvaardbaar vindt. Dat wil zeggen, dat van de vakcentrales (volgend jaar slechts controle achteraf op de loonont wikkeling en eventueel ingrijpen door de minister) en dat van de werkgevers (met „ingebouwde ze kerheid" van controle op uit- tchieters door Stichting van de Arbeid en Rijksbemiddelaars) De minister heeft aangeboden de knoop door te hakken, maar daar willen de vakcentrales ge- VRIJHEID VAN GODSDIENST Het Vaticaans concilie heeft andaag de eindstemming ge houden over de verklaring van de R.-K. Kerk dat alle mensen vrijheid van godsdienst moeten genieten. De verklaring zou met een overweldigende meerderheid zijn goedgekeurd. dachtig aan het voor hen ongun stige S.E.R.-advies aan dr. Veld kamp niet van weten. Nieuws De heer Kloos zei na afloop als woordvoerder van de vakbonden „Dat de minister ons verdergaande standpunt aanvaardbaar vindt en het op zich wil nemen in te grijpen bij een schadelijke loonontwikkeling, was voor ons nieuws. Op basis daarvan hadden wij opnieuw met de werkge vers willen praten, maar dat weiger den zy". De heer Bosma namens de werk gevers: „Wij houden ons aan onze keuze voor een voorzichtiger over gangssysteem naar een vrijere loon vorming. Wij vinden dat nodig, want wij staan bij de huidige arbeidsmarkt niet zo sterk, dat wij onze wil kunnen doorvoeren bij c.a.o.-onderhandelin- Sterke positie De werkgevers staan bij het over leg in een sterke p-ositie. Mocht het overleg mislukken en de minister heeft gezegd, dat hij geen oplossing zal forceren dan blyft alles bij het oude. Met dien verstande, dat de vak centrales niet aan de c.a.o.-toetsing zullen meewerken en dat Rijksbemid delaars, naar de wens van de werk gevers, de toetsing zullen overnemen. Daar staat tegenover, dat een ver toornde vakbeweging de rem op de swarte lonen kan losmaken en dan loopt de loonvorming gegarandeerd uit het spoor. Bij het gesprek van gisteren was ook minister Den Uyl van Economi sche Zaken aanwezig. Hij heeft ver klaard dat, als het loonbeleid vast staat, er nog over het prijsbeleid valt te praten, maar dat men loon- en prijsbeleid niet zo strikt gekoppeld moet zien „als sommigen gewend zijn te doen". Ongeveer 300 soldaten naar verluidt Noordvietnamezen zitten opgesloten in een kalksteengroeve ten oosten van Thakhek in Laos, zo is van Laotiaanse regeringszijde meegedeeld. Zjj liggen onder vuur van Laotiaanse regeringstroepen. Ze zouden geen munitie, voedsel en water meer hebben. De regering hoopt dan ook, dat zij zichzullen overgeven. Geregelde troepen van het Noord vietnamese leger zouden deelgeno men hebben aan het offensief, dat een week geleden bij Thakhek, dat aan de Mekong ligt, werd begonnen door troepen van de pro-communis tische Pathet Lao. Sinds 1962, toen in Genêve een overeenkomst werd gesloten om Laos onafhankelijk en neutraal te houden, is er sporadisch gevochten tussen eenheden van de regering, gevormd door neutralisten en rechtsen, en troepen van de Pathet Lao. De regeringstroepen hebben gisteren getracht op te ruk ken om het verloren gebied ten oosten van Thakhek terug te winnen. Ze vorderden maar langzaam daar de troepen van de Pathet Lao krachtige tegenstand boden. De Rhodesische Verenigde Volks partij, een Afrikaanse oppositiepartij, heeft premier Smith gewaarschuwd dat zij geen enkel aandeel wenst te hebben in het bevorderen van de op onwettige wijze uitgeroepen onaf hankelijkheid. Schaduw over feestdag Nederlands- Duitse K.v.K, artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst 2 verder mat gesatineerd 3 4 mm dikke bodem, voor het heetste vuur, de heetste vlam (ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen WEERBERICHT Regen of sneeuw Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavondzwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of sneeuw en aanvankelijk in het zuiden van het land hier en daar nog mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. In het noorden van het land lichte, hier en daar matige vorst, in het zuiden langzame verdere daling van tempe ratuur tot even beneden het vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 NOVEMBER Zon op: 8.08 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 4.30 uur; onder: 15.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.51 en 13.16 uur, laagwater te 9.02 en 21.19 uur. Dit nummer bestaat uit 28 pagina's (Van een onzer verslagevers) De regen van witgloeiende I ijzerdeeltjes die gistermiddag tot I ontzetting van het Hoogoven- personeel uit een convertor op een groep van tachtig bezoekers neerdaalde, heeft, zoals wij gis teren reeds in een groot deel van onze oplage meldden, tal van slachtoffers gemaakt: 33 personen moesten zich onder medische behandeling stellen en niet minder dan 17 liepen zoda nige verwondingen op dat zij in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De meeste bezoe kers leden van de Neder lands— Duitse Kamer van Koophandel kregen brand- vlekken op de kleding. Op blote voeten Tijdens de buitengewone algeme ne vergadering van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel die enkele uren na het gebeuren in het congrescentrum van de RAI in Am sterdam werd gehouden, werd de i feestvreugde gedrukt door het on geval. Tientallen heren zaten met brandgaten in de pantalons, met verschroeide haarlokken, met kapotte sokken of zomaar met de blote voe ten in de schoenen, te luisteren naar de rede van minister Den Uyl en de andere sprekers op deze jubileum bijeenkomst. Enkele tientallen plaat sen waren leeg gebleven Drie gewonden hebben ernstige tot zeer ernstige verwondingen opgelo pen: De ballpointfabrikant M. K. Jonkers uit Mierlo, de heer R. Ma- hieu uit Den Haag, werkzaam bij de Nederlands-Belgische Kamer van Koophandel en de heer C. W. Zim merman van het Duitse consulaat in Atnsterdam. Zij zijn buiten levens gevaar. Onder de overige gewonden die in het ziekenhuis moesten blijven, ztfn de heer R. Langeman uit Tel Aviv, de Duitse vice-consul in Amsterdam, dr. J. Südhoff en het echtpaar G. H. Uylenburg uit Haarlem. Drie gewon den zijn in de loop van de avond naar ziekenhuizen in Den Haag ver voerd, één naar een ziekenhuis in Dlisseldorf, één naar een Amers- foorts ziekenhuis, twee naar het Haarlemse diaconessenzlekenhuis en één naar het Marinehospitaal in Overveen. Sneeuw en ijzel? Zyn alle veiligheidsmaatregelen in acht genomen? Ja, verzekerde de Hoogovens de bezoekers stonden op 20 meter afstand van de conver tor. De oorzaak? Vermoedelijk be vond zich tussen de in de convertor gestorte schroot een hoeveelheid sneeuw en Ijzel, die te snel verdamp te toen het vloeibare üzer werd toe gevoegd. „Er komen bij ons duizenden be zoekers per jaar en zolang de oxy- staal-fabriek draait en dat is sinds 1958 is er nog nooit één ongeval gebeurd", zei men bij de Hoogovens. De convertor bij Hoogovens, waaruit gistermiddag tijdens een excursie, een grote hoeveel heid vloeibaar ijzer tempera tuur 1300 graden spoot. Tijdens de vergadering in het Amsterdamse congrescentrum heeft de heer P. R. Bentz van den Berg van de raad van bestuur van de Hoogovens, de aanwezigen van het ongeluk op de hoogte gesteld. „Het geschiedde buiten onze schuld. Het spreekt echter vanzelf dat wij alle schade zullen vergoeden en het leed dat is ontstaan, zoveel mogelijk zul len trachten te verzachten". Vervolg op pagina 2 Het standpunt van de partij is ge geven in een verklaring van een der partijleiders Gondo. De verklaring zegt dat de partij de eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring reeds als onwettig heeft bestempeld. Er kan derhalve geen sprake van zyn dat de partij met Smith en zyn collega's om de tafel gaat zitten om te spre ken over wegen om deze onwettige daad te bevorderen. CLIFFORD DU PONT De partij van Gondo heeft tien zetels in het parlement dat op 25 november bijeen zal komen voor zijn eerste vergadering na de onafhanke lijkheidsverklaring. Het parlement telt 65 zetels, waarvan vijftig leden van de partij der blanken, het Rho desische front van Smith. Er zijn vijf onafhankelijke leden, van wie drie Afrikanen, een Aziaat en een blanke. Het Buckingham Palace heeft gis teren meegedeeld, dat Koningin Elizabeth sir Humphrey Gibbs, die gouverneur van Rhodesië, benoemd heeft tot ridder in de Orde van Victoria. Dit is een onderscheiding die persoonlijk door de vorstin wordt toegekend in tegenstelling tot andere onderscheidingen die op advies van ministers worden verleend. Sir Humphrey heeft in zyn huis in Salisbury de mogelijkheid ge schapen een handtekening van trouw te zetten. De door premier Smith benoemde gouverneur Clifford Dupont legde daartegenover ook een boek neer in de gang van zfjn huis. Voorlopig resultaat: drieduizend handtekeningen by sir Humphrey in een week tijd, zeventienhonderd voor Dupont in een dag. De financiële en handelsbetrek kingen tussen Zuid-Afrika en Rhode sië zijn gisteren hervat, nadat ze per 11 november waren geschorst met het oog op de eenzijdige onaf- hankelij kheidsver klaring De Amerikaanse hoofdstellingen in de slag om de Ia Drang vallei, 10 km ten westen van de Cambodjaanse grens, lagen gisteravond onder zwaar mortiervuur van de Noordvietnamese troepen. De gehele nacht was de val lei helder verlicht door fakkels. Doodvermoeide Amerikaanse infan teristen, gedoken in hun mangaten sloegen vier aanvallen af. De Noord vietnamese aanvalle nwerden onder nomen door eenheden waarvan de sterkte varieerde tussen een peloton en een compagnie. De Amerikaanse verliezen zouden, in tegenstelling tot de afgelopen vijf dagen, by deze ac tie zeer lie hi geweest zijn. De Ame rikanen hebben zeer veel steun on dervonden van hun vliegtuigen, die met bommen, raketten en napalm, de Noordvietnamese aanvallen en hun stellingen bestookten. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat in de week die maandag jl. is geëin digd, 108 Amerikaanse militairen in Vietnam zijn gesneuveld, meer dan in enig ander voorafgaand tijdvak van zeven dagen. Het totale aantal Amerikaanse gesneuvelden sinds 1 januari 1961 bedraagt nu 1095. Het aantal Amerikaanse gewonden be droeg vorige week 358 en is thans in totaal gestegen tot 5661. Zaterdagvoetbal en korfbal afgelast De KNVB heeft alle voor zaterdag vastgestelde wedstrijden in de zater dag amateurcompetitie afgelast. De afdelingen van de KNVB hebben eveneens alle voor zaterdag op het programma staande wedstrijden wegens de slechte toestand van de terreinen afgelast. Ook alle voor zaterdag en zondag vastgestelde wedstrijden voor de competitie van de Koninklijke Neder landse Korfbal Bond zijn afgelast. De wedstrijden van de regionale bon den gaan eveneens niet door. Alleen de wedstrijden die in Am sterdam zyn vastgesteld, worden ge handhaafd. Deze berichten bereikten ons bij het ter perse gaan van deze editie. J. A. KEUNE. LAGE RIJNDIJK 76 - LEIDEN - TELEFOON 20396 Zie elders in het nummer een belangrijke advertentie. Een soldaat van de genees kundige troepen springt een ge wonde collega bij tijdens de har de strijd in de Ia Drang vallei in Zuid-Vietnam. Hoge Franse autoriteiten zijn het eens met het standpunt van de Ver enigde Staten dat het Noordvietna mese aanbod tot besprekingen in mei niet beschouwd kan worden als een aanbod tot onderhandeling, zo meldt de New York Times. Voigens deze Franse autoriteiten, die niet met name genoemd worden, bevatte her Noordvietnamese aanbod zulke onaanvaardbare voorwaarden als terugtrekking van de Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam. De Franse regering gaf de-re voorstellen door aan de Verenigde Staten. Ze kreeg ze van een Noordvietnamese economiscne missie, die in mei Pa- rys bezocht, toen de bombardemen ten van Noord-Vietnam juist stop gezet waren. Advertentie BLOEMBAKKEN BLOEMPOTTEN BLOEMSPUITEN werkelijk natuurlijke mestsoorten, oor Uw klimplanten, ïn plastic bloembakken, tjes en onderzetjes. Als reclame: flessenspuit voor planten Onmisbaar voor gezonde kamer cultuur 1,95 Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) 's Maandags gesloten. (duet Qhe, leuwo (Jit het Leidsch Dagblad van 20 November 1865: Aangezien de heerschende veeziekte zich thans ook in Leiden en omstreken heeft geovenbaard, hebben B. en W. besloten de wekelijksche beestenmarkt tijdelijk op te heffen. In de straten van Londen zijn tusschen 2 April en 4 November j.l. 108 personen overreden en gedood.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1