Mevr. van Weiy hartelijk gehuldigd Laiidsteinerplaq nette en penningen OPHEFFINGSUITVERKOOP r ONDERSCHEIDING VAN PAUS NED. ROODE KRUIS ZIE GINDS KOMT Sint - op weg HET RIJTUIG naar Holland Revue biedt Prins excuses aan RHODESIË BENOEMT ZELF" GOUVERNEUR Gala-concert 'Sempre Crescendo' GEEN „VEILINGKOOPJES" of EXPOSITIEFANTASIEËN MAAR: CORRECT MET 20—50% AFGEPRIJSDE PERZISCHE TAPIJTEN „RIOOLBELASTING ONBILLIJK" woensdag in Leiden JAN PIERROT LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD 1%/r XITT 1 ruim veertig jaar Friezen in Leiden zien goed stuk De vereniging van Friezen in Lei den en omgeving „Selskip Fryslan" hield gisteravond de tweede bijeen komst van het winterseizoen 1965/'66 in het St.-Antonius Clubhuis in Lei- Het toneelgezelschap van de zus- J tervereniging uit Den Haag „Rjucht j en Sljucht" voerde de thriller „Route I Kopenhagen" op, een toneelstuk in drie bedrijven van Koos Boswino, dat i in het Fries werd vertaald door A. i SideriusBoonstra. Door het slechte weer was de opkomst voor deze to- neelavond niet al te groot. Degenen, I die de tocht door het barre weer heb- ben ondernomen, hebben genoten van een goed gebracht stuk met een ver- rassende ontknoping. De Friese ver eniging houdt op 10 december de vol gende avond. De vergadering van gis teravond stond onder leiding van D. J. de Jong. De Centrale Medische Bloedtransfusie-commissie van het Ned. Roode Kruis heeft aan een aantal donors van de afdeling Leiden en omstreken wederom een Landsteiner-j/.quette dan wel -penning toegekend. Mevrouw G. A. M. van Wely Van Deene. de ..spil" van de Ned. Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending in Leiden is gistermiddag tijdens een fees telijke bijeenkomst in restaurant Van der Heijden verrast met een pauselijke onderscheiding. Zij kreeg het gouden kruis Pro Ec clesia et Pontifice als beloning oor al haar werken in dienst an het kind. De onderscheiding werd uit gereikt door deken W. P. M. Haring, die het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Ka tholieke Vereniging voor Kleu teruitzending niet alleen felici teerde met het gouden jubileum, maar ook met de werkzaamheid /an mevrouw Van Wely. De waardering voor het feit. dat nevrouw Van Wely zich ruim veer tig jaar verdienstelijk heeft willen ma de kinderuitzending kwam op deze herdenkingssamenkomst ook op andere wijze tot uitdrukking. Be halve de deken van Leiden boden burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen en wethouder S. Menken, bei- nens het gemeentebestuur, r Van Wely hun gelukwensen Zij richtten zich trouwens ook tot de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer R. A. G. van der Neut. Wethouder Menken sprak bo vendien een feestrede uit. Namens de Stichting ..Mensen in Nood" in Den Bosch, een voortzetting van het Huisvestingscomité, waaruit destijds de kinderuitzending is gelicht, gaf de heer J. A. Fransen van zijn belang stelling blijk. Dr. Emile Verviers, die een halve eeuw geleden met de zorg voor vluch telingenkinderen de kinderuitzen ding is hieruit voortgekomen be gon, stuurde de jubilerende vereni ging voor deze gelegenheid een sym pathieke brief. De bejaarde dr. Ver- De plaquette '20 x bloed gevent werd toegekend aan: Aarlanderveen: Ph. de Gelder: Al phen aan den Rijn: J. Verhorst; Benthuizen: J. Blijleven; Katwijk: IJ. van Duijn; Langeraar: J. A. L. van Linden: Leiden: A. Bender. H. Wethouder S. Menken felici- j. Th. ten Berge. B. J. Heuvelman. teert mevrouw Van Wely met A. Montanje, Th. G. van Steyn, de pauselijke onderscheiding. (Foto L.D./Holvast) vier», die in Oisterwyk woont, was na melijk verhinderd om zijn gelukwen sen persoonlijk aan te bieden. Be halve deze brief bereikten het be stuur van de afdeling Leiden van de Ned. Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending tal van felicitatie telegrammen. de Vos-Ruygrok. E. de Vos. Leiderdorp: B. Borreman; Lei- tnuiiden: W. Los; Lisse: R. de Leeuw, P. Zwetsloot; Noordwijk: M. de Heus, J. E. de Ridder; Noordwykerhout: C. P. v. d. Berg, J. E. Broug. P. M. M. Nieuwint; Oudewetering: H. Jan sen; RoelofarendsveenJ. C. Hogen- boom: Rynsaterwoude: J. de Graaf; Rynsburg: N. Driebergen; Sassen- heim: mej. M. A. J. Eldering, C. J. Lunenburg. R. Pit; Voorhout: W. N. Bax. Joh. van Dam. L. van Dam, N. C. van Dam, A. C. Pennings, F. v. d. Ploeg. Th. N. van Schie. H. A. Zon neveld; Voorschoten. J. van Beve len sr.. H. ten Hoeve. mevr. M. Zoe temelk-Reding; Warmond: J. P. M. v. d. Hulst, P. M. Kaak; Wassenaar: mej. A. Bloemendal. J. E. Hartmann, M. C. v. d. Male; Woubrugge: mevr. H. E. Soesman-Van Oort; Zoeter- woude: P. van Bemmelen. Th. van Spijker. De Landsteiner-penning (5 x bloed gegeven» kwam in het bezit van: Ter Aar: S. A. W. v. d. Jagt; Al phen aan den Rijn; G. P. Marsé mej. P. Mooy, H. H. v. d. Zee: Bent huizen: C. Bergman; Hazerswoude: C. A. M. de Groot, R. M. Pannebak ker. mevr. C. S. Ravensberg- Van Klaveren; Hoogmade: mej. E. M. W. Lieverse: Katwijk: H. van Duyven- voorde; Katwjjk: A. Haasnoot: P. v. Hartingsveld. J. Hottenga. B. J Kraaijenoord, F. H. Noordhuis. R. van Rijn. J. Spierenburg: Koude kerk: mej. M. v. d. Marei: Langer aar: M. Q. van Tol: Leiden: mej. C. J. Albers. S. A. Bakker, mevr. J. G. W. van Bergen-Van Nuland. M. A. C. Boelee. A. Bon. R. Bosscher jr., W. Carree. mevr. L. Dorst, F. M. M van Dijck, B. Ferman, N. Halve maan. L. Klaassen. K. Kole. mej. J. v. d. Laken, A. Linschooten. L. Mie- remet, E. v. d. Pompe, mej. E. M. du Pon. M. J. Schutte. J. Sommeling, A. Tegelaar. mej. M. M. F. van IJl den, R. J. J. van Ulden. W. H. C. van Ulden. J. W. de Vries, W. J. de Vries. J. H. C. v. d. Wyck. P. Zand bergen, F. v. d. Zeeuw; Leiderdorp: mej. G. V. Hoogervorst, A. A. Ro denburg jr.. mevr. J. Smit-te Braak, mej. A. Versnel: Lisse: L. W. Hoo gervorst. W. J. M. Onderwater. H. M. M. Paardekooper. W. E. Steen beek. H. J. P. v. d. Zon: Noordwijk: W. J. F. Breukers, H. A. E. Gorter, A. G. J. v. d. Hulst. J. Link. N. Th van Schie. M. P. A. Turk; Noord- wükerhout: E. Broekhof. N. L. Th Duindam, mevr. Q. M. Hogervorst- Rotteveel. C. Th. M. v. d. Lans: Oegstgeest: mej. E. W. Achtereekte, mej. R. A. W. den Hartog. mej. M. Jansze, dr. G. Lewin; Oud Ade: mej. W. J. Pennings: Roelofarendsveen: mevr. A. Th. v. d. Meer-v. d. Kamp. H. J. Straathof, mevr. M. M. Ves- seur-Bakker; Rijnsburg: M. H. van Delft. P. Glasbergen. C. Hogewoning. P. Rietveld; Sassenheim: G. K. Beu ling, G. C. Ciggaar. H. Duym. A. A. Hogewoning, L. Th. v. Leeuwen. P. J. Waasdorp. A. van Zonneveld: Voorhout: J. A. van Dam. mevr. P. J. v. d. Holst-v. d. Lans. C. J. Noor- óermeer: Voorschoten: mej. J. v. d. Kleut. G. P. A. Niermans. War mond: H. J. M. Uylings: Wassenaar: C. W. van Egmond. F. H. M. de Hoog. mevr. C. M. Wagenaar-Kraan: Zoetermeer: L. Oudshoorn. J. Schooljan; Zoeterwoude: J. A. W. Berg. J. A. M. Turk, W. P. Th. de Vetter. De hoofdredacteur van het geïllus treerde weekblad Revue, de heer A. J. A. M. Weehuizen, heeft Prins Bernhard zijn excuses aangeboden voor de plaatsing van het interview met de Prins in het Britse dagblad Da 1 yExpress. Het betreft hier een artikel, dat Revue enkele maanden geleden plaatste met de verplichting dat het niet aan andere bladen mocht worden doorverkocht. Een Londens persagentschap heeft de kopij echter wederrechtelijk aan de Daily Express afgestaan. Revue zal het geld. dat door deze verkoop aan auteursrechten wordt ontvangen, storten op de rekening van het „Prins Bemhardfonds". (Advertentie) Het Studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" geeft zijn tra ditioneel gala-concert in de Stads gehoorzaal op 8 december. Onder lei ding van André Presser worden uit gevoerd werken van Gluck, Tsjaikow- sky. Bach en Grieg. De uitvoering de burgerij vindt plaats op 29 november. (Advertentie) «vergunning K. v. K 291065—28266» N V. J. GANS - NOORDEINDE 138A DEN HAAG. Naast Reisbureau „Maduro" en Frans Nationaal Tremier Smith van Rhodesië heeft gisteren alle privileges ontnomen aan gouverneur Gibbs als vertegen- j woordiger van Koningin Elizabeth in Rhodesië. Het kabinet van SmHh heeft direct daarop de benoeming bekend gemaakt van Clifford Du- pont tot waarnemend ambtenaar ter uitvoering van de bestuursmacht. De Rhodesische regering erkent Glbb» dus niet langer. De 60-jarige Gibbs is een vroegere Londense advocaat die zich in 1948 in Rhodesië vestigde. Hij was in Smiths kabinet vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken. De officiële gouverneurswoning wordt nog aityd bezet door Gibbs. maar j Dupont rijdt al in diens Rolls Rovce mat kroontje rond. President Kaoenda van Zambia heeft gisteren om Britse troepen verzocht ter bewaking van de water krachtcentrale aan de grens tussen Zambia en Rhodesië. De centrale is eigenoom van Rhodesië en Zambia, maar staat op de Rhodesische oever van het stuwmeer en onder bewa king van blanke Rhodesische solda ten. Zambia vreest dat Rhodesië wel eens zou kunnen overgaan tot het afsluiten van de centrale, waarvan bijna geheel Zambia afhankelijk is. I Premier Wilson van Engeland ver meed een antwoord op de vraag of hij aan de wens van Zambia tege moet zal komen. ZOEKT L EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: d.v. C. D. Vermc der Meijden. Elsje. d.v. A. n E. van Klaveren. Loesje. J. Iedema en T. M. M. Meijer. Rijn en K. C. van A. J.. z.v. A. van Kampen. Petrus mper en E. W. M. Poodt. Johannes H.. z.v. H. van Rhee en T. C. RemmelZwaal. Cornells, z.v. P. Rovers en A. Guijt. Marjolein Y.. G. van der Voort en A. Varkevls- Bastiaan, z.v. J. A. Braakman en -C. de Wekker. Robert G., z.v. P. Bakker en A. G. Ciggaar OVERLEDEN: -oer, 66 Jr., w.v. H. Botermans. J. Luiten. 77 jr.. w.v. F. Meijer. R. T. op j spaans. Stlkkelorum. Kampen. J. H. C. Schutte. 73 jr., i Met een stoomboot is Sint Nicolaas. vergezeld van een groot aantal zwarte pieten, op weg naar ons land. Zaterdag zal de boot. met de grote kindervriend aan boord, verschijnen voor de Neder landse kust, waarna al spoedig de debarkatie in de Vlissingse haven plaatsvindt. Eén uur aankomst Station Maandag brengt de Sint een bezoek aan Amsterdam, om reeds woensdag naar Leiden te komen. Met zes zwarte pieten in zijn gezelschap wordt hij woens dagmiddag om één uur aan de achterkant van het Station ver wacht. De muziekkapel van de Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg zal hier ter feeste lijke begroting aanwezig zijn. Na een ontvangst door de St.-Ni- colaas Intochtcommissie vertrekt de stoet vijf rijtuigen staan de Sint en zijn gezelschap ten dienste naar het Stadhuis om daar op het bordes kennis te maken met de Leid- se schooljeugd, circa 1100 kinderen van de eerste klasse van alle open bare en hervormde scholen. In tegenstelling met voorgaande bezoeken verlaat Sint Nicolaas dit jaar aan de voorkant van het Stad huis zijn rytuig om dan te voet naar het Stadhuisplein te gaan. Dit op verzoek van de Sint. die tijdens zyn bezoek zoveel mogelijk kinderen in de gelegenheid wil stellen hem te be groeten. De route voor de tocht door de Sleutelstad is als volgt Stationsweg. Steenstraat, Prinsessekade, Kort Ra penburg, Breestraat. Circa e n half uur voor de aan komst van Sint Nicolaas, die ook door het College van B. en W. wordt ontvangen, zal de St. Franciscusband op het Stadhuisplein een show ver zorgen. Nadat de kindervriend de jeugd heeft toegesproken vertrekt hij naar de Stadsgehoorzaal, via de Aalmarkt en de Vrouwensteeg. Omstreeks twee uur wordt hij aan de Stadsgehoorzaal verwacht. In drie zalen volgt dan een feest, waarvoor de medewerking is verkregen van een kindercabaret, een marionettentheater en een pop penkast. Aan dit feest is ook een kleuren- wedstrijd verbonden. Op school ont vangen de kinderen reeds een teke ning om te kleuren. Vijftien mooie prijzen, door de Sint persoonlijk uit te reiken, zijn voor deze wedstrijd beschikbaar gesteld. Dat deze ontvangst dit jaar meer spectaculair is dan in voorgaande jaren, is te danken aan de grote me dewerking, welke de Intochtcommis- sie ontvangen heeft van de Leidse industrie en middenstand. Vol ver wachting klopt ons hart Op weg naar ons land en naar Leiden Aan boord van de ..Alicante'' speuren Sint Nico laas en Zwarte Piet door hun verrekijker de horizon af. Nog even en de Nederlandse kust is in zicht. „Tuinbouw" ziet Spanje en Portugal In het kader van het winterpro- g anima 1965—'66 heeft de afdeling Leiden van de «Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde gisteravond in de grote zaal van het Gereformeerd Jeugdhuis haar maandelijkse ledenbijeenkomst gehouden. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer H. Sanderman, zich ditmaal in het bijzonder tot de heer J. Vermande, chef van de ge meentelijke Plantsoenendienst, die een lezing hield over het onderwerp „Een reis door Spanje en Portugal". De heer Vermande vertelde over de reis, die hij in de afgelopen zomer door Spanje en Portugal maakte en Illustreerde zijn toelichtingen over de diverse landschappen en de daar in voorkomende flora met een uit gebreide reeks van zelfvervaardigde kleurendia's. In het volkrijke dee' van Dordogne waar opvallend mooie orchideeën groeien werd onder meer een be zoek gebracht aan de preahistorische grotten van Rouffignac waar de De Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft zich met een adres tot de raad gericht, waarin de Bondstelling neemt tegen het voor stel van B en W om de riool- en straatbelasting nogmaals met 20% te verhogen. „Wij hebben er. aldus het adres, oog voor, dat een begrotingstekort op de een of andere manier moet wor den gedekt en dat bij de stijgende uitgaven door het College van B en W naar wegen wordt gezocht om de inkomsten te verhogen. Dat B en W aan de Raad voor stellen de riool- en straatbelasting wederom ten laste van de eigenaren te verhogen, menen wij als een grote onbillijkheid te moeten afwijzen en hiertegen ernstig te moeten protes teren. Deze verhoging gaat nl een groot deel van de bevolking voorbij, komt in zijn geheel op een klein deel van de bevolking te drukken en wordt dus niet gelijkelijk verdeeld over alle in gezetenen. hetgeen zeer onrechtvaar dig is. ging aankondigt in de vaste overtui ging, dat deze noodzakelijk is om het 'verbroken» evenwicht bij de exploi tatie van woningen dichter te bena deren. Hiernaast wordt tot op heden by elke huurverhoging een compensatie aan de huurders toegestaan. Wy mogen als bekend veronder stellen. dat vanaf 1945 tot op heden de huur van vóóroorlogse woningen van de factor 100 tot 265 is geste gen .terwyl de onderhoudskosten van 100 naar ruim 500 zyn gestegen, d.i. tweemaal zoveel. Hieruit blykt, dat verdere verho ging van de riool- en straatbelasting, waartegenover geen enkel verhaal mogeiyk is, het verbroken evenwicht verder vergroot en verwaarlozing van het nog gave en voor vele jaren on misbare woningbezit tot gevolg heeft". De Bond dringt er met klem op aan. dat de raad zyn steun aan dit voorstel niet geeft. wanden versierd zyn met tekeningen van mammoeten, die een aardige kyk geven op de kunst van de preahistorische mens. Langs de Golf van Biscaye een prachtig nog weinig bekend toeris tisch gebied toerende kwam men uiteindelyk in het hooggebergte van de Pyraneeën met zyn uitzonderiyk mooie flora en aan de zuidzyde de Spaanse hoogvlakten, waarop de arme bevolking in uiterst primitieve dorpen wonen. Met tal van fraaie kleurendia's liet de heer Vermande ook zien welke indrukken de reis door Portugal over de verschillende landstreken, de prachtige flora (aan de kust en rivierdalen) en de folklore opleverde. Indrukken, die een bezoek aan dit land alleszins waard zyn. In kamp I fin bedel tot briljant en daartussen nog tientallen geschenken van goud. zilver, goud-plaqué. Daarmee treden wy dit jaar weer de Sint tegemoet die vast bijzonder enthousiast zal zijn over onze wondermooie collectie ..HARTEWENS- GESCHENKEN JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Premier Smith heeft gisteren be kendgemaakt dat nationalistische lei ders zoal» Joshuankomo en Sithole in een kamp blyven totdat zij willen samenwerken. Wel gaf hy te kennen een bijeen komst te willen beleggen met stam hoofden en vertegenwoordigers van de officiële oppositie „om te pogen een dialoog met hen tot stand te brengen". Smith zei dat de toestand normaal is en dat er weinig moei lijkheden zyn geweest. De centrale bank van Rhodesië zal de gehele goudproduktie van het land opkopen «vorig jaar 70 miljoen» om het Rhodesische pond te dekken. Dinsdagavond werden 23C neger leerlingen van een school by Gwelo, die waren gearresteerd tijdens een begroting, tot zweepslagen veroor- j deeld. De oudsten krijgen zes, de I jongsten vier zweepslagen. De blanke hoofdredacteur van de „Rhodtsië Herald", Malcolm Smith, schryver van verscheidene gecensu reerde hoofdartiekelen, werd gisteren door de politie verhoord. Hij werd echter niet vastgehouden. De Britse minister van Buiten landse Zaken. Stewart. heeft gisteren in de Veiligheidsraad ge zegd dat Engeland bereid is de mo gelijkheid van verdere economische maatregelen tegen Rhodesië. waar ender een uitvoerverbod op olie. te overwegen Hy stelde de raad voor een kleine werkgroep in te stellen die dergehjke maatregelen moet be studeren. De raad moet kiezen tussen een betrekkelyk mild Brits voorstel en een scherp voorstel van Afrikaanse zyde. Geen van beide voorstellen kan I de \ereiste zeven stemmen halen en m°n tracht een compromis te vin den

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3