LEIDSCH DAGBLAD REGERING MOET NOG MEER BEZUINIGEN Amerikanen uit vallei bij Cambodja's grens FLIM BON Teleurstelling in Tweede Kamer Protestantse leiders in West-Duitslancl met de dood bedreigd Gladde wegen Voor het eerst een rechtstreekse veldslag Studenten bespuwden Robert Kennedy Cor Steyn overleden m MORGEN NAAR ÏSSS UB GARANT-MES Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1965 No. 31722 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer zal volgende week woensdag en donderdag de veel omstreden verhogingen van de omzetbelastingen behandelen. Het oorspronkelijke plan om dinsdag reeds over deze belastingen te spreken heeft men laten vallen, omdat de Kamer veel tijd nodig heeft gehad 0111 de nog onvermin derde kritiek in het voorlopig verslag te formu leren. SOEPELER HOUDING GEVRAAGD In dat voorlopig verslag worden wie harde woorden gezegd aan het adres van de regering. De KV? bijvoorbeeld is diep teleur gesteld, dat minister Vondeling niet meer dan zeventig miljoen gulden denkt te kunnen bezuini gen op zijn plannen. De katholie ke kamerleden willen een wat mpeler houding van de bewinds man, die volgens hen veel te star vasthoudt aan zijn uitgavensche- Ook het sterke verzet tegen de Terhogingen van de omzetbelastin- fen (vooral op textiel, schoeisel en komfietsen) houdt aan. Vele leden nggereren te overwegen een groter n de benodigde middelen voor de sterk gestegen uitgaven op de ka pitaalmarkt op te nemen. Maar vele andere leden maken daar weer be tegen. Meer lenen zou volgens hen onder de huidige omstandighe den stellig geen bijdrage tot een zo gezond mogelijke financiering zijn. Z)j hebben geen bezwaar tegen het voorgestelde dekkingsplan, maar ook qj hebben bezwaar tegen de belas tingverhogingen. Zij voelen meer voor een verhoging van de vermo gens- en/of vennootschapsbelasting met een punt meer. Compromis Er bestaat dus ook bij de rege ringspartijen nog verschil van in zicht over de vraag hoe de middelen moeten worden gevonden om de am bitieuze plannen van de regering te kunnen verwezelijken. Achter de schermen van politiek Den Haag wordt nog hard gewerkt aan een compromis. Gistermiddag heeft er weer overleg plaats gehad tussen de regering en enige vertegenwoordigers uit de Tweede Kamer. Trouwens, blijkens het -oorlopig verslag is ook het voorstel tot ver hoging van de vennootschapsbelas ting door de vaste commissie voor financiën uit de' Tweede Kamer niet met onverdeelde instemming ont vangen. En de verhoging van de ac cijnzen op alcohol, bier, minerale oliën, sigaretten en kerftabak al evenmin. Nederland wordt wat ge distilleerd betreft 't duurste van de EEG rekenen vele leden voor. Zou men in plaats van jenever gaan an dere sterke dranken kunnen nemen? Kneusjes Verscheidene leden van de vaste commissie zien een groot gevaar in het door de stijging van de omzet belasting duurder worden van auto's. De import van kneusjes uit Duits land wordt daardoor nog gestimu leerd. Vele leden zijn bang voor de exportpositie van de Nederlandse jachtbouwers. Men kan wel zeggen, dat slechts het voorstel van minister Vondeling Rel over Oder-Neissegre11s Op een uitzonderlijk vroege da tum worden vandaag op twee plaatsen in Friesland korte baan- ijwedstrijden gehouden. Ook de lange baanstrijd morgen in Scheemda (Gr.) heeft nog een goede kans van slagen, want het iooifront nadert slechts lang zaam via Frankrijk en België, en zal pas vanavond zuid-Nederland hereiken. Daarbij is vandaag ook morgen hier en daar in ons land sneeuw of ijzel en waar het front verder doordringt ook tnige regen te verwachten. Vanmorgen werd in Twente nog 'es graden vorst gemeten. De krachtige zuidoosten wind maakt het vandaag bij lichte vorst on aangenaam koud. Hoewel de grens tussen vorst en zacht lucht- morgen boven ons land is te ver vachten, is het toch mogelijk dat de koude lucht zich in het noorden nog zal handhaven. In het overgangsgebied moet op gladde wegen worden gerekend als gevolg an sneeuw en ijzel. Om acht uur vanmorgen werd Zeeland sneeuw, en in West- Brabant ijzel gemeld. WEERBERICHT Temperatuur stijgt Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, Plaatselijk voorafgegaan door ijzel Tot vrij krachtig of matig afnemende *ind tussen oost en zuid. Stijging van temperatuur met vannacht in het noorden van het land nog tem peraturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 NOVEMBER onder: 16.45 u. r; onder: 15.18 uur Zon op: 8.05 Waan op: 1.4? i Hoogwater te Katwijk te 11.19 uur en 23.54 uur; laagwater te 6.46 en Hit nummer bestaat alt 28 pagina's Protestantse kerkelijke leiders ont vangen per post dreigementen, dat zij vermoord zullen worden omdat zij voorstander zijn van het erken nen van de Oder-Neisse grens, aldus is door kerkelijke autoriteiten mee gedeeld. Bisschop Kurt Scharf, hoofd van de Evangelische kerk in Duitsland, bisschop Hanns Lilje, de voormalige president van de Wereldraad van Kerken en de Evangelische bisschop Ernst Wilm van Westfalen, bevin den zich onder hen die bedreigd worden. Allen hebben gestemd ten gunste van een recent kerkelijk memoran dum, dat in feite pleit voor erken ning van de Duits-Poolse grens en afstand doet van voormalig Duits grondgebied ten oosten van deze li nie, uit hoofde van de nazi-misda den uit de tweede wereldoorlog. Kerkelijke autoriteiten citeerden een brief aan bisschop Wilm, waarin o.a. gezegd wordt: „Je was vermoe delijk weer dronken toen je dit com mentaar gaf. Je hoort aan de galg in plaats van op de kansel". Een an dere brief: „Je bent een schelm. Je zal doorzeefd worden met kogels. De revolver is al gespannen". Bisschop Wilm deelde zijn colle ga's mee „diep geschokt te zijn door zulk bloeddorstig fanatisme". Bis- Zon-verkenner Van het Amerikaanse eiland Wal lops zal morgen een „zonverkenner"- satelliet in de ruimte worden ge bracht voor het verzamelen van ge gevens over het verschijnsel van de zonnevlammen, die een felle straling afgeven welke dodelijk zou kunnen zijn voor toekomstige ruimtevaarders. len. Geen enkele bisschop heeft klach ten bij de politie ingediend. De ker kelijke leiders hebben evenmin om bescherming door de politie verzocht. Autoriteiten van het bureau van de openbare aanklager in Düsseldorf, die door de pers van de dreigemen ten op de hoogte gesteld werden, zei den, dat zjj een onderzoek in de zaak voorbereiden. OFARIMS WORDEN NEDERLANDERS (Van correspondent) Esther en Abraham Ofarim, de twee Israëliërs, die een bekend zang duo vormen, hebben een aanvraag voor het Nederlanderschap ingediend. Ze hebben hier veel vrienden gekre gen en zouden Nederland graag als „thuisbasis" nemen voor hun wereld- toeraees Esther en Abraham, die al zeer veel in Nederland kwamen en dan mees tal in hotels logeerden, zouden ook graag hier een huis hebben. Ze heb ben met dit doel al in het Gooi rondgekeken. De Ofarims traden al vele malen als duo voor de, Nederlandse televisie op. Esther werd bovendien zeer be kend als „zeemeermin" in Rudi Car- rells eilandshow. tot afschaffing van het kwitantie- zegel in de vaste commissie voor fi nanciën algemene instemming heeft gevonden. Over de overige plan nen van de bewindsman zal nog wel veel moeten worden gepraat alvorens men het geheel eens is. Twee Amerikaanse bataljons van de luchtcavaleriedevisie zijn vanochtend uit de Ia Drangval- lei teruggetrokken na in drie da gen van bloedige strijd bij de grens met Cambodja 869 Noord Vietnamese manschappen te heb ben gedood. De strijd speelde zich af in het centrale hoogland, 300 km ten noorden van de hoofdstad Saigon. De helft van de Amerikaanse militairen is met helikopters vertrokken, de rest heeft de vallei te voet verlaten. De verliezen aan de zijde der Amerikanen, die tactisch in het nadeel waren, omdat de tegen standers posities in de omringen de heuvels hadden ingenomen, van waaruit zij eventueel mor tiervuur konden afgeven, wer den matig" genoemd. Tot het tijdstip van de beëindiging van de stryd waren de Amerikanen meester vat de toestand, maar met het oog op eventuele mortieraanval len gaven zü er de voorkeur aar. hun posities op te geven. De Amerikaan se commandant achtte zijn opdracht uitgevoerd en besloot zün troepen liet te laten stormlopen tegen een versterkte verdedigingslinie aan de rand van het oerwoud, een positie, door haar natuurlijke aard on neembaar werd geacht. Wel hebben Amerikaanse vliegtuigen deze stellin- zwaar gebombardeerd. Overigens het de eerste maal, dat de ge bruikelijke tactiek van de Vietcong •nverwacht aanvallen en snel terugtrekken vervangen was door rechtstreekse veldslag, waarbij de Noordvietnamezen een belangrij ke rol speelden. Er zijn grote hoe veelheden wapens door de Amerika nen buitgemaakt, met de daarbij be horende ammunitie Een gevangengenomen Noordviet- namese soldaat heeft gisteren in Saigon onthuld, dat zijn regiment via Cambodja in Zuid-Vietnam was ge ïnfiltreerd, nadat het in Cambodja door regionale strijdkrachten was bevoorraad De sergeant vertelde ver der, dat zijn eenheid er drie maan den over had gedaan om via Laos en Camoodia in Zuid-Vietnam te ko men. Twee Noordvietnamese solda ten legden gelijkluidende verklarin gen at Aan elk Noordvietnamees re giment is één Chinese adviseur ver bonden. Volgens een Amerikaanse journa list heeft Noord-Vietnam het afge lopen voorjaar de Verenigde Staten via Frankrijk benaderd over vredes- bespieKingen, maar ook toen ging de Amerikaanse regering er niet op in. Deze vredespoging werd gedaan tij dens de vijfdaagse pauze in de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam en was de derde van Noord- Vietnam sinds verleden jaar novem ber. zo verklaarde David Schonbrun, politiek commentator van een New- yorks radiostation en voormalig Europees correspondent van CBS, gisteravond op een bijeenkomst van Amerikaanse bankiers. Het eerste Noordvietnamese voorstel tot vre desonderhandelingen was volgens hem gedaan drie weken voor de Amerikaanse presidentsverkiezin- ;n en het tweede twee weken daar- Het Witte Huis heeft gisteren be kendgemaakt, dat er geen wijziging gekomen in de bereidheid van de Verenigde Staten om zonder enige St. Nicolaas-knipselprij s vraag In ons nummer van morgen, 18 november, wordt een Sint- Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ontleend is aan alle zakenadvertenties in ons nummer van vandaag 17 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen deelne men is het dus noodzakelijk, dat U de courant van vandaa< in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van i totaal f. 600,— beschikbaar, dat zal worden uitgereikt i de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend bestee kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraa> betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nader bijzonderheden over deze prijsvraag in ons nummer var morgen. Als U de oplossing per post aan ons toezendt, zorg e* dan voor dat ze voldoende is gefrankeerd; onvoldoende- gefrankeerde inzendingen worden niet aangenomen. Ge lieve op de enveloppe te vermelden ..Knipselprijsvraag". voorwaarde deel te nemen aan be- cprekingen ter beëindiging van de oorlog in Vietnam. „Hoe langer het Vietnamese con flict duurt, hoe moeilijker het zal zijn er een oplossing voor te vinden. Alleen de bijeenroeping van de Ge- neefse conferentie, zelfs onder de huidige omstandigheden, zou de vre de en stabiliteit in het betrokken ge bied kunnen herstellen", aldus zei secretaris-generaal Oe Thant van de VN gisteren in een toespraak. Hjj is van oordeel, dat er nog tijd is om een vreedzame oplossing te vinden en dat het nog mogelijk is de over eenkomsten van Genève van 1954 in hun geheel toe te passen. Maar van beide kanten zouden grote concessies gedaan moeten worden om een ge schikt psychologisch klimaat voor onderhandelingen te scheppen. Koningin Juliana onderhoudt zich met enige kinderennadat zij gisteren het Joods Kinderte huis aan de Minervalaan in Am sterdam officieel heeft geopend Koudegolf over geheel Europa Voor een groot deel van Europa zün waarschuwingen voor storm ge geven waardoor de ellende van sneeuw, natte sneeuw, mist en vorst nog toeneemt. Het weerbureau van het Britse mi nisterie voor Luchtvaart zei, dat de I stormen in Europa afkomstig zün alt I Siberië, waar de temperatuur 49 graden onder nul is. In Zweden sneeuwt het al sinds vrijdag, in het zuidoosten van dit land ligt al een halve meter. Dit is sinds 44 jaar niet meer in november voorgekomen. Het vriest er 16 graden. Sinds het weekeinde ligt het noord westen van Joego-Slavië onder een sneeuwlaag. De sneeuw ligt in midden-Zwit serland 55 centimeter dik. Finse kust begint de 2 reeds te bevriezen. Wegens mist konden gisteren in Berlijn geen vliegtuigen landen. Duitsland beleeft de koudste no vember sinds tientallen jaren. In de Italiaanse Dolomieten heeft het al zestien graden gevroren en in Moskou 25. Uit Warschau worden reeds 400 gevallen van gebroken armen en be nen gemeld van personen die door de gladheid zün gevallen. Alleen in Griekenland, zuid- Spa n j e en Portugal is het nog zacht weer. Woedende Chileense studenten hebben de Amerikaanse senator Robert Kennedy gisteren in Con- cepcion bespuwd en met eieren bekogeld. Het gebeurde tijdens een bezoek van Kennedy aan de Chileense universiteit. De studen tenleiders hadden hem gewaar schuwd weg te blijven. Hoewel de broer van wijlen Kennedy blijkbaar niet door de eieren werd getroffenviel speek sel op zijn hoofd en kleding. De demonstrerende studenten zon gen de volksliederen van Cuba en Chili en schreeuwden „moor denaar" en "Yankee go home" te gen Kennedy, die een Latijns- amerikaanse rondreis mgakt. Kennedy bleef kalm en wachtte twintig minuten totdat de stu denten bedaard waren. Toen hij begon te spreken, laaide het tu mult opnieuw op. Hij vroeg ver volgens of er soms studenten waren die naar voren wilden ko men voor een debat, maar de studenten riepen dat Kennedy maar naar hen moest komen. Toen de senator dat wilde doen, probeerde men hem te schoppen en te bespuwen. Weer anderen verbrandden een Amerikaanse vlag in een hoek van de aula, waar de bijeenkomst werd gehou den. Kennedy slaagde er tenslot te in enkele minuten aan het woord te komen. Eenzelfde ervaring had de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, in de Uruguyaanse hoofdstad Montevi deo. Een 25-jarige student spuw de de minister in het gezicht toen hij een plechtigheid bijwoonde bij het monument van de nationale held José Artigas. De student werd onmiddellijk gearresteerd. Een dag tevoren had Rusk een bezoek gebracht aan Buenos Ai res ArgentiniëDaar hielden communistische jongeren even eens een anti-Amerikaanse de monstratie. Voorts werden vele Amerikaanse bedrijven met Mo- lotow-cocktails bekogeld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIUIIIIIIIIFm dik. BU 49 i inhammen (Advertentie) Garant-troef voor deze week..! Bij inlevering van deze bon geven wy by aankoop van een elektrisch scheerapparaat (elk merk) 5 tot 15 gulden voor uw oude scheerapparaat! Deze aanbieding is tot en met 5 december a.s. geldig! Doezastraat 5 Leiden Cor Steyn is vannacht op 58-jarige leeftüd in zün huis in Hilversum overleden. Hü was reeds enige tüd ziek. Cor Steyn werd in 1906 in Leiden geboren. Hy ontving aan het Koninklük Conservatorium in Den Haag zyn opleiding tot pianist. Hü was lange tyd in dienst bü de VARA en kreeg o.m. grote bekend heid als „meneer Cor Steyn" in de t.v.-shows samen met Tom Manders als Dorus De heer Steyn was werk zaam als organist, arrangeur en en sembleleider van het Ritmisch Strükorkest en van het kwartet Cor Steyn. Cor Steyn heeft ook filmmu ziek gecomponeerd, o.a. voor de film ,3oefje". Enige tijd geleden verzorgde hü de eerste uitzending met het nieuwe grootomroeporgel (Men zie ook elders) Voor goed auto-onderhoud TELEVISIE 2E NET ombouw/voorzetapp./inruil vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL 26500 (9uc/ Qlie, teumo CJit het Leidsch Dagblad van i 17 November 1865: Naar men verneemt is de zer dagen door een brieven besteller bij het ligten van een bus te 's Hage een horlo- i gie gevonden. Vermoedelijk is het ontvreemd en heeft men er geen beteren weg mede ge vonden Te New York is een onge huwd rijk fabrikant over leden, die zijn geheele ver- f mogen van 5 millioen dollars a aan njn 400 werklieden heeft j vermaakt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1