Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter IRogr ram xaDYi Jonge Afrikaanse kerken in actie Concours Harmonie- en Fanfarekorpsen (deel I) Kerstgroeten voor militairen overzee Oratie prof. Frankena Ditmaal een milder oordeel van jury Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. IHiifiW LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD SPRAK ZATERDAG IN OEGSTGEEST kolendamp Een 80-jarige Leidenaar én zijn 75- jarige vrouw zijn zondagochtend in hun woning aan de Morslaan onwel geworden door kolendamp. Het echt paar werd door de E.H.D. ter plaatse behandeld. Een verstopt rookkanaal was de oorzaak van deze kolendamp vergiftiging. Autodief gepakt I Van de Langebrug werd zaterdag- middag omstreeks drie uur een per- sonenauto ontvreemd, maar dank zij de oplettendheid van de bemanning van 'n politie-survellancewagen kon de gestolen auto nog dezelfde middag aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven. De politie-agenten za gen de vermiste wagen op de Hoge Rijndijk ryden, waarop zij de chauf feur tot stoppen dwongen. De man achter het stuur bleek een 19-jarige straatmaker uit Leiden te zijn. Hij werd meegenomen naar het politie bureau. Gevaarlijk spel Doordat een 5-jarige kleuter met lucifers speelde, is zaterdagmiddag De jonge Afrikaanse kerken zijn van de grootheid van hun taak Tijdens de persconferentie in omstreeks half één begin van brand P~* -- - - ontstaan in een woning aan het Le- 5! het verbreiden van het evangelie doordrongen. Dat uit zich in j J toenemende mate in het missionaire werk naar buiten en een van de jongste resultaten daarvan een gezamenlijke actie, die door negen w jonge Afrikaanse kerken is begonnen. Over deze actie en de positie 1 van de jonge Afrikaanse kerken in het algemeen gaf ds. Jean Kotto, algemeen secretaris van de Evangelische Kerk in Kameroen, zater dag een uiteenzetting. 1 F bestuurscomité van de Wereldraad 1 van Kerken. Hij is enkele dagen in Nederland op uitnodiging van Hervormde Raad voor de Zen- 'ding. In het gebouw van de Zen dingshogeschool in Oegstgeest gaf ds. Kotto een overzicht van de stand van zaken in het werk van de jon- x ge Afrikaanse kerken, waarbij hij werd ingeleid door de Afrika-secre- taris van de Raad voor de Zending, 'de Oestgeester dominee J. M. Hoek stra. In de „Action Apostolique Com mune" werken samen de evangelische kerk van Polynesië, de evangeli sche kerken van Nieuw-Caledonië, Madagascar en Lesotho (Basoeto- ra land», Zambia, Gabon, Kameroen en de Unie van baptisten kerken in Kameroen. Tijdens een bijeenkomst in Parijs (Société des Missions Evan- •éliqueop 24 oktober j.l. werden de grondslagen voor een gezamelijke apostolische actie van deze negen jonge kerken gelegd. Noodzaak Wy zijn overtuigd van de dringen de noodzaak van een gemeenschap pelijk apostolische actie", vertelde ds. Jean Kotto. „Wij geloven dat het moment gekomen is voor de jonge kerken om zich te gaan bezighouden met deze actie, die boven alle gren- Ds. Kotto is lid van het centrale zen, continenten en rassen staat. Wij geloven ook dat het moment is gekomen voor de Société des Missions Evangéliques in Parijs het over koepelend orgaan, dat verant woordelijk is voor de zending in genoemde landen zich moet gaan bezinnen op een wijziging in haar structuur om zich aan te passen aan de nieuwe actie". Ds. Kotto zag nog een grote taak voor de evangelisa tie: „Daar waar in Afrika de kerk niet is, is het volk verlaten van het christendom en maakt het Islami tische geloof grote vooruitgang". Ds. Kotto besprak verder het gebrek aan kader in de jonge kerken en de con currentiestrijd met de oosterse gods diensten. Eén van zijn uitspraken was „Pas in de evangelisatie wordt de kerk echt kerk". Hij roerde ook ver schillende problemen in het werk aan, zoals personeelstekorten. fi nanciële moeilijkheden en spannin gen in de zendingsploegen. die een zeer gemêleerde samenstelling heb ben. „De jongen kerken van Afrika willen de barrière van rassen en grenzen doorbreken", zei de heer Kotto, die de nadruk legde op sa menwerking met kerken buiten Afri ka. Ds. Kotto heeft gisterochtend ge preekt in de hervormde kerk van Alphen aan den Rijn. iReunisten van ?i Bona vent urn 1 huldigen twee leraren Talrijke oud-leerlingen van het Bonaventura Lyceum waren gisteren weer eens naar de Mariënpoelstraat gekomen om de jaarlijkse reünie mee te maken. Maar dit jaar was het niet alleen om de oude en ver trouwde sfeer nog eens te proeven. Of om vele dierbare herinneringen 'op te halen met ouder en dikker geworden schoolmakkers. Ditmaal [ging het ook om het huldigen van twee zilveren jubilarissen: de rector pater dr. P. A. M. Geurts o.f.m. en geschiedenisleraar. de heer M. P. F. Meijer. Beiden zyn in maart al uitvoerig in de bloemetjes gezet resp. voor hun kwart eeuw priester schap en evenlang leraarschap. De reünisten voegden daar gisteren hun gelukwensen aan toe. Officieus vóór, tijdens en na het ontbijt, dat volg de op een gezongen mis in de kapel tan het lyceum en officieel aan het begin van de huishoudelijke verga dering bij monde van reünisten- voorzitter W I)oeven. Voor de rector „Wij danken u, dat wij ook nu nog trots kunnen zijn op on2e school" had hij een enveloppe met jnhoud. Voor de heer Meijer en zijn [echtgenote (in ziekenhuis) had hij geschenken. De jubilarissen dankten met enkele woorden, waarbij twee de hoop werd uitgesproken, dat de reünie nog in lengte van jaren zal kunnen worden herhaald. Gezien de gezelligheid van de dag, die werd besloten met een soirée- dansant, zullen vele reünisten zich bij hun wens aansluiten. ST.-NICOLAASMARKT IN WAAGGEBOUW In tegenstelling met voorgaande jaren wordt ditmaal als experiment de St.-Nicolaasmarkt niet op het marktterrein gehouden, doch in het Waaggebouw. De markt opent maan dag 29 november en duurt tot 4 de cember. Zendingshogeschool Oegstgeest (van links naar rechts): ds. Mackaay, ds. Kotto en ds. Hoekstra. (Foto LD. Holvast) vendaal. Het behang in de woonka mer had al vlam gevat, toen de j brandweer arriveerde. De brandweer mannen hebben uitbreiding van het vuur echter weten te voorkomen. Prof. dr. R. Frankena. die onlangs is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der letteren aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, heeft vanmiddag zijn inaugurele rede gehouden, getiteld: „Kanttekeningen van een assyrioloog bij Ezechiel". Als Utrechts hoogleraar Prof. Frankena. die na een studie in Groningen en Leiden wetenschap pelijk medewerker van de Leidse Universiteit en wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Assvrio- logisch Instituut te Leiden is geweest, heeft in Turkije deelgenomen aan opgravingen en is thans een publi- katie van alle bereikbare oud-baby- Ionische brieven aan het voorberei den. Hij is lid van het Vooraziatisch -Egyptisch genootschap Ex Oriente Lux. van het Oosters Genootschap en van de Leidse Hervormde Jeugd raad. De oratie was een illustratie van de wijze waarop de studiegebieden van het Hebreeuws, de Hebreeuwse oudheidkunde en het Babylonische- Assyrisch in elkaar grijpen en poogt aan te tonen, aan de hand van en kele kernwoorden in Ezechiël. dat de auteur van dit Bijbelboek kennis moet hebben gehad van het toenter tijd zeer geliefde en bekende Baby- lonisch-Assyrische epos van de pest- god Irra. dat de vernietigende ac ties van deze god ten aanzien van de mensheid beschrijft. Reeds lang had men opgemerkt dat Ezechiël veel woorden, meestal via het Aramees, aan het Babylonische-Assyrisch had ontleend, maar ik meen te kunnen vaststellen dat deze ontlening meer dan alleen losse woorden omvat, want naast de betreffende kernwoor den is de auteur van Ezechiël ook bij keuze van enkele motieven, b.v. de zeven mannen en het teken in Ez. 9, door het Irra-epos beinvloed. De oorzaak hiervan moet wel zijn ge weest dat de auteur van het boek Ezechiël zich in eenzelfde positie bevond als de auteur van het Irra- epos. terwijl hy zowel naar plaats als tijd dit epos kon kennen. Zoals het Irra-epos een poging doet te verklaren hoe de god Marduk kon toelaten dat Irra zijn boze plannen volvoerde, zo moest de auteur van het boek Ezechiël voor zijn ge loofsgenoten begrijpelijk maken hoe Jahweh het zo ver kon laten komen, dat de Babyloniërs Jeruzalem ver woestten en de Judaeërs in balling schap wegvoerden. Deze contac ten betreffen echter alleen de uiter lijke vormgeving van het boek Eze chiël. Innerlijk blijken de werelden van het boek Ezechiël en het Irra- epos zeer ver uiteen te liggen. De Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen heeft zaterdag en zondag wederom onze Stadsgehoorzaal uitgekozen voor haar Na jaarsmuziekfeest 1965. Het vervolg van deze Vierdaagse kan men a.s. zaterdag en zondag meemaken. In de avonduren zal men dan uitsluitend korpsen in de twee hoogste afdelingen (E en F) be luisteren. •S^vvAig Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30,— en f40,—. Of het allerbeste van f 200.— en f 400 Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het Eterna - Certina Prisma - Jungbans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. Dit weekeinde zag 14 korpsen ver schijnen, die te zamen 11 tot 12 uur in beslag namen. Er hadden er 3 meer moeten zijn, maar door (soms droeveomstandigheden hebben Spaarndam, Huizen en Zaandam moeten afzeggen. Zoals het gebruik wil begint elk muziekgezelschap door gaans met een inleidende mars, te volgen door een verplicht en door een vrij werk. Ten einde de jury voor het opstellen van haar rapporten nog wat meer armslag in tijd te gunnen, komt dan minstens nog eens één marsje uit - de schalbekers. Als men dit toetje eens verving door iets gezelligs of lieflijks van ander karakter, van wei nig geluidskracht en van korte duur? Het inspeelstuk mag ook een koraal zyn en dat gebeurde dan ook twee maal, waarvoor we dankbaar waren om de verbreking van de uniformi teit. Dit was telkens Bach: de melodie „Herliebster Jesu, was hast du ver- brochen" (of O grosze Lieb" als tekst in het eerste koraal der Johannes Passion) en het vermaarde gefigu reerde koraal uit Kantaten 147. Voor de hoofdwerken gold nimmer „klein goed" Integendeel: vaak examen- kluiven! Promotie naar een hogere afdeling kwam in zes gevallen voor. Dc jury bestond uit de heren Joh. F. Pala (Rotterdam) J. P. Laro (Rot terdam) en Henk van Lijnschoten (Ridderkerk), bekende namen uit de militaire korpsen. Wanneer we de puntenwaardering in de promotiege- vallen vergelijken met de eigen kant tekeningen, concluderen we tot een veel milder oordelende jury dan toen de Vlaming Moerenhout daarin zit ting had. Persoonlijk zagen we in vijf der gevallen niet zoveel reden tot de promotie. In het zesde geval kwam de betreffende fanfare vlot en met veel begrip door Grétry's „Zémire et Azor". Hier werd het bezwaar, dat zo'n competitie op uitsluitend koper al te veel z'n symfonisch karakter verliest en eerder aangewezen lijkt voor de harmonie. Overgangen en aansluitingen ver stroeven. Krachten in het orkest zijn ongelijk geroutineerd, de .steunpun ten" moeten het dan doen. Is de me lodie niet meer gebiedend, dan treedt gemakkelijk een ongelijk lopende ge richtheid met onzuiverheid op in een groep, met name in de sopraanliggin gen. waardoor stemmen uitspringen en de bedoelde kleurverrijking door toonminging niet tot stand komty De klankkracht ligt in één klankgemid delde. Men mist de rustig uitgespro ken zinnen. De meetrappelende voe ten zijn symptomatisch voor „moei lijk vinden". Solotrekken lyden aan onzekerheid. Tussen de beide hoofd werken komt onvoldoende de karak terverscheidenheid naar voren. In ar tistieke zin kan een B of C korps soms meer voldoen dan een van de D groep, omdat de hogeren eerder „te" hoog grijpen. Tot slot onze bewondering voor de fantastische organisatie, inbegrepen de orderegelingen der plaatselijke voorbereiding, ter hand genomen door de besturen van K. en G., De Burcht, Nieuw Leven en de NZH-Harmonie. V. Dit betrof dus een niet gelukkig in zicht bij een dirigent. Er komt wel j meer op de schuldrekening van een dirigent te staan, die nog lang niet altijd op de hoogte blijkt van wat in j het conservatorium-onderwijs op het stuk van directie-lessen gaande is. We missen nogal eens structureel en ana- lytisch inzicht, waaruit een gebrek aan vormbesef te verklaren valt. ge brek aan boetseringskunst, gebrek aan doorzichtigheid, aan licht donker, aan voor- en achterplan, hoofd- en nevenstem. Dat wordt volgend weekeind beslist beter. We hopen dan een paar élite korpsen in beschouwing te nemen en enkele bijzondere composities. Geen F korps is nu reeds in het krijt ge treden en in de klasse E nog maar drie. De zonden van de lagere korp sen zijn wel in het algemeen in het volgende te vinden. Vanochtend opnamen in Leiden Elly Rieteco is een heel klein Leids meisje, dat nog maar nau welijks kan praten. Vanochtend in het Jeugdhuis aan de Bree- straat praatte zij aanvankelijk honderduitmaar toen ze een mi crofoon voor haar neusje kreeg, bracht ze geen ivoord meer uit. Dat was jammer, want nu heeft vader J. J. Rieteco, die met de Uitslagen der behaalde punten: Zaterdag 13 november: groep B: fanf. Excelsior, Hagestein 296.5: B: „Volharding Gorinchem 283; groep C: harm. Haagse Tram Harmonie 281; groep D: fanf. TAVENU, Op perdoes 273: D: Mpz. ver. Geldermal- sen, 313; D: Concordia, Bergschen- hoek, 272: groep E: fanf. Amicitia, Landsmeer 313,5. Zondag 14 november: groep B: harm TAVENU. Amsterdam 289; groep C: fanf. Door Wilskracht Saamgebracht, Venhuizen 298,5; groep L>: harm. Beverwijk Harmo nie Kapel 275,5; D: fanf. Excelsior, Oostzaan 316; D: fanf. Harmonie As sendelft 307; groep E: fanf. Beem- ster's Fanfare 292,5; E: harm. Haags Harmonie Orkest 300.5. N.B. Van groep B na ir C promo veerden Hagestein en Amsterdam, van C naar D Geldermalsen en Ven huizen. van D naar E Oostzaan en Assendelft. Kinderpostzegelactie Het comité voor kinderpostzegel actie kwam vrijdag byeen ter be spreking van de komende werk zaamheden. De voorzitter mr. J. Zwanenburg kon twee brieven uit reiken aan de secretaris van de Ver. „Het Groene Kruis" Leiden en van „De Leidse Buitenschool". Het Nederlands Comité voor Kinder postzegels maakt in deze brieven bekend, dat genoemde verenigin gen een belangrijk bedrag zullen ontvangen resp. voor de inrichting van een consultatiebureau en voor de aankoop van 80 nieuwe kinder bedjes. De heer Zeilstra en drs. "Morsink spraken een dankwoord. De komende actie zal dinsdag 16 novem ber beginnen; in de hal van het postkantoor zullen ook de eerste-dag- enveloppen verkrijgbaar zyn. In de hal zal worden verkocht van 16 t.m. 19 november en van 30 november t.m. 31 december dagelijks van 10 tot 4 uur, behalve zaterdags. Koninklijke Marine in Curaqao zit, geen kerstgroet van zijn jong- ste dochter. Wel van zijn vrouw - mevrouw M. Rieteco Freeke, zijn schoonmoeder mevrouw H. M. FreekeVan Oosten en zijn schoonzusje Marrie Freeke, die met 19 andere families uit Leiden en omgeving vanochtend in Lei den kerstgroeten overbrachten aan hun familieleden in de West. Niet rechtstreeks: de groeten worden op de band opgenomen en BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Barbara Cornelia Alalda, dr. van P D. Luijckx en A. J. M. G. Overdevest- Charlotte Francisca Maria. dr. van N*. Nagtegaal en M. C. Piek: Hélène. dr van W. F. Crama en J. Nieuwenburg; Pieter Frederik. zn. van J. G F. Hase- kamp en P. van Driel; Jacoba. dr. van A.Noort en A. de Vries; Johannes Israël ,zn. van J. I. Kromhout en M. J. Mensert: Ilona, dr. van C. de Koning en W. F. S. Nachtegeller; Johannes Joseph, zn. vanC. H. Kroft en VV. A. M. Hartveld. OVERLEDEN. W. Koning. 85 J„ vrouw; M. van Campen, 88 J.. wed. van J. Stlkkelo- rum: C. van Lammeren. 65 j.. man; B Hanekamp. 47 J.. echtgenote van W. Tennekes: D. van den Berg. 79 1.. man; N. Ververs. 75 J.. echtgenote B. Chaudron; J. van Oossanen. 68 1.. echtgenote van J. van Gent; C. Melet. 70 J echtgenote van P. Taffyn- P N Breeleveld. 71 J.. man; J. W. van'ülden. 69 j., man. later overgebracht naar Surina me en de Nederlandse Antillen. Dit is een jaarlijks terugkerend initiatief van de welzijnszorg van het Nederlandse leger en de Ne derlandse marine voor familie leden van militairen overzee. (Foto L.D./Holvast) VANAF HEDEN KUNT U OOK PLAATSBESPREKEN VOOR 2 uur en 8 uur DS. JEAN KOTTO UIT KAMEROEN Onwel door

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3