r BMW Voord wijk gaat eeuwfeest volgend jaar badplaats vieren Historische optocht di sportevenementen Renniesl v.v.v. Meer V.S.- troepen naar Zuid - Vietnam Opnieuw vliegramp met Boeing-727 Cornells Verolme ereburger LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 an badkoetsjes tot bikini's Volgend jaar is het een eeuw leden, dat logementhouder fillem Hendrik van Konijnen- irg de paarden spande voor ikoetsjes en deze van heven ingen naar Noordwijk trekken om de enkele hier rtoevende vreemdelingen in de mermaanden gelegenheid te ven een bad in zee te nemen. Pieter Bedijn trad als bad- echt in zijn dienst. )eze daad van een vooruitstreven- Noordwijkse hotelier is er een historische betekenis geworden, dat moment werd namelijk de m gelegd van de badplaats Noord- k, welke onder leiding van de C. L. W. Pické, die in datzelfde tot burgemeester werd benoemd, der is gegroeid en tot ontwikke- gebracht. )e stek sloeg aan. Noordwijks ge- iedschrijver Kloos meldt, dat se- idanten en grotere leerlingen van instituut Schreuders met baden onnen en dat ook de leraren van seminarium „Hageveld" te Voor van het nieuwe badbedrijf ge lik maakten. Het geval badkoet- moest dan ook al spoedig wor- uitgebreid en voor de bezoekers de stad werden zelfs badstoelen igeschaft, londer bezwaar kan gezegd wor- dat in 1866 de badplaats werd ticht, die zich in de loop van eeuw zou ontwikkelen tot een irnaam recreatiecentrum van in- nationale allure. maanden reeds een historische re vue opgevoerd kunnen worden. Tot besluit van deze herdenkings dag denkt men aan het afsteken van een groot vuurwerk. Ook de Noord wykse gasten zullen van het eeuwfeest van de badplaats kunnen meegenieten. Het ligt name lijk in de bedoeling een groot deel van het jaar een feestelijke sfeer in het dorp te scheppen door het aan brengen van een smaakvolle versie ring en feestverlichting. Daar met de opluistering van slechts enkele belangrijke routes en markante pun ten in de beide Noordwijken aan zienlijke bedragen zullen zijn ge moeid. is het beslist noodzakelijk, dat bedrijven en particulieren op dit initiatief inhaken. Evenementen Om de herdenkingsdag heen en ook verder verspreid over het seizoen zulien nog diverse belangrijke eve nementen plaatsvinden. Voor een deel vallen deze samen met de ge bruikelijke zomerfestiviteiten, zij het dat deze in het jubileumjaar wat meer uitgebreid zullen worden ge presenteerd. Omtrent deze evenementen kan evenwel niet veel worden gezegd, omdat alles nog ligt in een stadium van voorbereiding. Gedacht wordt o.m. aan belangrijke manifestaties op sportgebied, eventueel een één malige herhaling van de Northgo- wandeltocht en een avondvierdaagse. Zeker niet in de laatste plaats zal men er naar streven waar mogelijk de jeugd in te schakelen. Een zeer belangrijke, enkele dagen in beslag nemend evenement in de sportsector, te houden in de eerste helft van juni, is in een ver gevorderd stadium van voorberei ding. Brandend maagzuur Goed feest Werf li groep ïr is inmiddels een werkgroep ge md, bestaande uit de heren B. D. mtshorst, E. J. Boeters, J. Buyze, A. Dekker, J. van den Haak Pzn. B. Haman, J. M. C. de Mooy 7. Tappenbeck. Zij hebben tij- een bespreking in het „Hof van land" een en ander omtrent de [plannen medegedeeld, de eerste plaats wordt het een st voor de Noordwijkse burgerij Daar het niet mogelijk is een of zelfs een seizoen lang te fees- denkt men aan een grootse her- ikingsdag, zo mogelijk in de ind mei, waaraan jong en oud deelnemen. Als het een feest wordt, moet het een goed feest worden, zei de werk groep bij monde van de heer Arents- horst. De gemeente Noordwijk voteer de onlangs reeds f 50.000 onder con ditie, dat uit de burgerij een gelijk bedrag komt. Van verschillende zij den werd al medewerking toegezegd. „Noordwijk Actief" gaf een prachtig stimulerend voorbeeld door flO.OOO beschikbaar te stellen en men mag verwachten, dat ook anderen de werkgroep bij de viering van het eeuwfeest niet in de kou zal laten staan. Van even groot belang is de daadwerkelijke steun. Verenigingen, instellingen, scholen en particulie ren moeten meedoen, want anders heeft de feestviering geen schijn van kans, zelfs met de allerbeste finan ciële hulp niet. Een en andermaal werd dit tijdens de bespreking met nadruk gesteld. De viering van het eeuwfeest van de badplaats heeft ook grote propa gandistische waarde. Al is zy slechts als partner bij de werkgroep betrok ken, niettemin start de VVV met een speldjesactie en stimuleert zy de verkoop van sluitzegels en auto stickers. Gelijktijdig verschijnt de nieuwe kleurenaffiche van de VVV Noordwijk, ontworpen door de re- ciamekunstenaar Eppo Doeve. De in bikini gehulde badnimf blijkt een uitnemende blikvanger te zijn en de belangstelling voor de affiche is overstelpend. NCVB-Leiden-Zuidwest: Ik wou dal het altijd zondag was" Het begrip zondag en de zondagvie ring vormden gisteravond voor de af deling Leiden-Zuldwest van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond aanleiding tot uitvoerige discussies. Ds. H. Bouter uit Leiden hield on der het motto „Ik wou dat het altijd zondag was" een inleiding, waarin hij de verschillende houdingen belichtte, die Nederlanders ten opzichte van de zondag innemen, van heel „streng tot een wat lossere vorm van zon dagsviering. Hij herinnerde daarbij aan de Israëlische sabbat, maar be streed de mening, dat de zondag 'n soort verschoven sabbat zou zijn. Sport, spel, vermaak: het kan alle maal best op zondag vond ds Bouter, maar wel moet het samenzijn met God centraal staan op deze diag. Advocate gaf haar cliënt vuurwapens (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw heeft de Dortmundse re cherche het voorarrest verlengd van mevrouw M. Kreuzer uit Essen, die bekendheid kreeg door de juwelen- diefstal bij de Amsterdamse juwe lier Schipper. Zij was de advocate van bendelei der Dominas, die ook beschuldigd wordt van een «roof imoord bij Dort mund. waarbij twee slachtoffers vie len. De politie is er achtergekomen dat de voormalige advocate op de hoogte is geweest van de plannen van haar cliënt, toen zij hem vuur wapens verschafte na hem uit de ge vangenis te hebben geholpen. Zij had bij haar bezoeken aan Dominas een zaag weten te geven, waarmee hij de tralies van zijn venster kon verbreken. Vanochtend werd verklaard dat het verlengde voorarrest niet is voortgevloeid uit het ontdekken van nieuwe feiten. „Het betreft hier een normale handeling in het belang van het onderzoek", zo zei men. Wel blykt het dagboek van Dominas. dat hij in geheimschrift had geschreven, nu door een politiebeambte te zijn ontcijferd. Het boek bevat de voor bereidingen en de verslagen van de verschillende „zaken" waarmee Do minas zich bezig hield. Men ver wachtte vanochtend dat het proces tegen hem en zijn bendeleden vol gend jaar april zal beginnen. McNamara onthult: Na afloop van het overleg tussen president Johnson en zijn ministers in Johnson City in Texas gevoerd, heeft minister van Defensie, Mfc Namara, bekendgemaakt dat er nog meer Amerikaanse troepen naar Vietnam zullen worden gezonden. President Johnson had hem bevo len de verzoeken van de Amerikaan se bevelhebbers te velde in te wil ligen. McNamara onthulde niet hoeveel man er nu naar Vietnam zullen gaan ter versterking van de 160.000 Amerikaanse militairen al daar. De V.S., zei hy, willen de com munisten niet van tevoren laten weten hoe sterk hun tegenstander zal worden. Vermoedelijk 4 doden Naar in welingelichte kringen in Saigon verluidt, is een week geleden generaal-majoor Doeong van Doec aangehouden, omdat hij zou werken aan een nieuwe poging om de regering omver te werpen. De gene raal werd een jaar geleden als be velhebber van het vierde Zuidviet- namese legerkorps ontslagen, nadat hij een mislukte poging tot een staatsgreep had geleid. Een commissie uit het Amerikaan se congres heeft opdracht gegeven een studie te maken van de Ameri kaanse voorlichtingspolitiek teneinde te verzekeren dat de AmOikanen volledig op de hoogte worden gesteld van de gebeurtenissen ten aanzien van de kwestie-Vietnam. David King, een lid van de Huiscommissie die zich met de handelingen van de regering bezighoudt, zei in een ver klaring dat de Amerikanen „zich zeer onbehaaglijk voelen over de voorlichting die zij over Vietnam krijgen". parfum perfekt afgesloten parfum nevelfijn verstoven Vj De Step verstuiver beschermt en behoudt de kracht en de geur van uw parfum (zelfs in het vliegtuig). Voor die ragfij ne, uiterst zuinige ver stuiving: alleen Step. Grote kollek- tie elegante modellen. Nu zelfs een after-shave verstuiver voor heren. Alleen een verstuiver van Step biedt haast onbeperkte garantie en wereld beroemde service. Let dus op! Een echte Step-verstuiver herkent u aan de blauwt verpakking. Let op het Voor Nederland: Fresiaplein 3 - Wassenaar - Tel. 01751-4247. (Arlv. Vrije da"; ogtepunt van de feestdag gaan de lachten in de werkgroep uit naar grote, historische optocht, waar- een aantal markante gebeurte- en, persoonlijkheden en zaken de afgelopen honderd jaar Noord- worden uitgebeeld. Een derge- stoet zou starten in N oord wijk- inen en te Noordwijk aan Zee idigen met een eerbetoon bü het nament van burgemeester Pické, grondlegger van de badplaats. linnen het raam van deze orga- satie zou voor alle belangstellende ordwijkse verenigingen, scholen, drijven, de mogelijkheid geopend nnen worden al dan niet gekostu- ieerd mee te lopen of mee te doen. i gasten krijgen daarvoor gele- Enige honderden militairen van het Engelse Rijnleger heb ben deze week geassisteerd bij de druivenoogst in Bernkastel aan de Moezel. De wijnboeren zijn best tevreden over deze vrij willige hulp. Advertentie BMW-dealer v eiden en omslre BMW 700 LS LUXE de ruime kleine klassewagen voor f 5.575,— BMW 1600-1800-1800 Tl opeenvolgend in „macht" en prijs, vanaf f 10.375,— Hoogste inruilwaarde voor alle auto's Steeds zeer goede occasions aan wezig Vraag proefrit bij: Werknemersbonden ontevreden over tegemoetkoming De katholieke bond van werkne mers in industriële bedrijven Sint Willibrordus en de „Christelijke be drijfsgroepencentrale" zijn van oor deel dat de wijze waarop de werk gevers blijkens persberichten de op lossing van het vraagstuk georgani- seerden ongeoorganiseerden wil len verordenen, nog ver verwijderd is van het door de fabrieksarbei dersbonden aanvankelijk gekozen uitgangspunt. Een uitkering voor elk lidmaatschapsjaar bij het verla ten van de actieve dienst vinden beide bonden niet het middel om waardering duidelijk te maken voor zijn besef van sociale verantwoor delijkheid, erkenning uit te drukken voor het aangesloten zijn by een bonafide vakorganisatie en tegen prestatie te leveren van de kant van de onderneming voor het grote nut van de CAO voor de arbeidsvred? in het bedrijf. In een brief aan de besturen van de afdelingen, actiegroepen en leden van de bondsraad/verenigingsraad van beide bonden, worden ook be denkingen geuit ten aanzien van het voorstel, om ten behoeve van het vormingswerk van de vakbonden tien gulden per vakbondslid te beta len. De bedenkingen betreffen met name de vrijheid en onafhankelijk heid van de vakbeweging tegenover de werkgevers. Het gaat om een rechtstreekse periodieke uitkering aan elk vakbondslid met behoud van een onafhankelijke vakbeweging, schrijven de hoofdbesturen van de confessionele bonden in hun brief. Ds. G. Markhoff treedt in dienst van Raad voor de Zending In de leiding van het christelijk literatuurcentrum voor Frans-spre kend Afrika in Yaoundé (Kemeroen) waar de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk nauw bij be trokken is, zullen binnenkort enige nieuwe personen zitting nemen. De Raad voor de Zending stelt voor dit literatuurcentrum, dat in 1961 werd opgericht, naast een zeer grote jaar lijkse subsidie, twee personen ter beschikking n.l. de Frans-sprekende Zwitser ds. P. D. Fueter als directeur en de Nederlander S. van der Werf als directeur voor de verspreiding der uitgaven. Voor de bouw van het lite ratuurcentrum stelde „Brood voor het hart" f 550.000,— beschikbaar. In verband met de opvoeding van zijn kinderen besloot ds. P. D. Fueter terug te keren naar Europa. In zijn plaats zullen nu twee directeuren Een Boeing-727 van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij "United Ailrlines" met 90 man aan boord is gisteren bij de lan ding in Salt Lake City in brand gevlogen. De autoriteiten heb ben nog geen absolute zekerheid over het juist,e aantal doden. Men neemt aan dat 42 perso nen om het leven gekomen zijn. De Boeing-727 zou bij het binnen komen een zeer scherpe daling heb ben gemaakt. Het neuswiel van het vliegtuig zou het daarbij hebben be geven. Zonder dat zich een ontplof fing voordeed was het voorste deel van het toestel in een oogwenk één vlammenzee. Voordat het vuur in het passagiersgedeelte was doorgedron gen, kon een aantal passagiers het vliegtuig verlaten. In het uitge brande wrak heeft men zeer vele to taal verbrande lichamen aangetrof fen. Zij zijn zo zeer verkoold dat een preciese telling niet mogelijk was. Het is de derde Boeing-727 die in drie maanden tijd is verongelukt. Maandag jl. vloog een toestel van dit type van de „American Airlines' inzittenden het leven verloren. Op 16 augustus ontplofte een Boeing-727 van de „United Airlines" boven het Meer van Michigan, waardoor alle dertig inzittenden werden gedood. Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor de burgerlucht vaart verklaarde desgevraagd, dat er voorshands geen plan bestaat een startverbod voor de Boeing-727 af te kondigen. Lijnvliegtuigen hebben het wrak waargenomen van een Columbiaanse DC-3, die sinds maandag met 251 passagiers en een bemanning van Telefoon 017192515 vijf leden werd vermist. Aangenomen Fraai geiegen. Ruim parkeerter wordt dat alle inzittenden om het rein. Midget-Golf. leven zijn gekomen. Beide ^et gehele jaar geopend. NOORDWIJK AAN 7FE Hotel Restaurant NOORDZEE Telefoon 01719—3141 Gemoderniseerd hotel en uitste kend geoutilleerde lokaliteiten voor bijeenkomsten van allerlei Café-Restaurant SEINPOST Kernwapengebruik van Westduitsers De Sowjet-Unie heeft de V.S. er gisteren opnieuw van beschuldigd dat zij „de Westduitse Bundeswehr op leiden voor kernwapengebruik". Het Russische regeringsblad Izwestja noemde de Amerikaanse verklaring dat de Westduitse strijd krachten werden opgeleid voor me thodes voor luchtafweer „een onhan dig smoesje". De Izwestja schreef dat het oplei dingsprogramma in Fort Bliss, Texas een rakettenschool omvat waar Westduitse militairen „zullen worden opgeleid voor het omgaan met ra ketten die atoomkoppen kunnen ver voeren". 'orden benoemd n.l. C. Molla en ds. bi.i een landing bij Cincinnatti tegen G. Markhoff. van wie ds. Molla de een heuvel, waardoor 58 van de 62 algemeen-directeur zal ^ijn en ds. Markhoff de directeur voor de theo- ligische uitgaven. Beiden zijn tot nu j toe in dienst van de Parijse zending. Ds. Molla. geboren in Libanon, werd lipf /ww) christen tijdens zijn studie in Zwit- UI IlCl '"Uw seriand. Na zijn bekering besloot hij j theologie te gaan studeren. Na enige jaren predikant in Zwitserland te zijn geweest werd hy benoemd tot i adviseur van het Islam-in-Afrika-1 project voor Kameroen. He Haagse politierechter consta- Ds. G. Markhoff. afkomstig uit st&teerde, dat een 20-jarige bakken j Oost-Duitsland, werkte reeds ver- het oog van de naald kroop, toen j scheidene jaren in Kameroen, eerst lüj werd vrijgesproken, als jeugdpredikant in Douala, later I E«n kennis van de verdachte had als docent aan de theologische ingebroken by van de naald" familielid school in Ndoungué. voor welke school de Raad voor de Zending de docenten dr. G H. M. Posthumus Meyjes en dr. J. H. Stelma beschik baar stelt. Ds. Markhoff keerde enige weken geleden na de moord op zijn vrouw in Bangangté, terug naar Europa. Hy besloot echter opnieuw naar Kame roen te gaan. De Raad voor de Zen ding zal hem daartoe gaarne in zijn dienst nemen. Ds. Markhoff. die Nederlands spreekt hij studeerde o.a. enige tijd op de academie de Horst van Kerk en Wereld te Driebergen zal dan over enige tijd aan de Generale Synode worden voorgedragen ter beroeping tot zendingspredikant der Hervormde Kerk. Hij zal dan als ieder zendings predikant aan een classis worden ver bonden. waar hij te zijner tijd ook als zendingspredikant zal worden beves tigd en uitgezonden. hij f 600,- had gestolen. Daartoe I had hjj een ladder bij de buren ge leend onder mededeling, dat zijn fa milie niet thuis was en hij in huis moest zijn. Het was toen niet erg moeilijk om J de dief op te sporen. Deze wilde graag een bromfiets hebben en riep j daartoe de bemiddeling in van de i bakkersknecht aan wie hij een deel van het geld heeft gegeven. Nu was de vraag, of die daarmee aan heling had schuldig ge maakt. De verdachte zette uiteen, dat hij pas later hoorde dat het geld van diefstal afkomstig was; eerst had hij daaraan niet gedacht. „Het was an ders gestolen als ik weet niet wat", constateerde de rechter. De officier van Justitie stelde vast, dat het be- wys te leveren dat verdachte van de diefstal af wist, moeilyk was. Daar om eiste h\| vrijspraak. De rechter was het daarmee eens en sprak verdachte vrij. jr Burgemeester A. van Delft van het Brabantse stadje Heus- den (rechts op de foto) heeft jjisteren uitvoering gegeven aan een van 30 augustus daterend raadsbesluit en scheepsbouwer Cornelis Verolme benoemd tot ereburger van de stad. Boven dien kreeg de heer Verolme de gouden erepenning met het op schrift: V erdienstelijkheid wordt niet vergeten Er werd gisteren ook de basis gelegd voor een oude wens van mevrouw Verolme: een hertenkamp thuis. Burgemeester van Delft bood het echtpaar Verolme namelijk een kleine hinde en een jong hertebokje aan uit Heusdens hertenkamp. De heer Verolme kreeg deze onderscheiding eerder was zelfs al een straat naar hem g noemd in Heusden omdat hij een zeer belangrijke industriële impuls aan de stad heeft gege ven. Na de plechtige raadszitting ging het echtpaar Verolme in het hertekamp naar de nieuwe aanwinsten kijken. De dieren kwamen snel op het voedsel van de verzorgster af. •el. 40697-40698

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7