Een kerkvader is heengegaan A.R. wil graag weer een lijst Automatisering ve rkeer slichten bij de De Gijselaarsbank Bij komende raadsverkiezing Brief naar de C.H.U. LEIDSE RAAD VRAAGT, COLLEGE ANTWOORDT In Noordeinde komt een stopverbod LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1? NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD In rniemoriami prof. dir. H. Kraemer Advertentie In het dorpje Süderwick. juist over de grens bij Dinxperlo. is Hendrik Kraemer op 17 mei 1888 geboren. Later verhuisde het ge zin naar Amsterdam. Zijn vader stierf toen'Kraemer nog slechts zes jaar oud was. Zes jaar later stierf ook zijn moeder. Onkerkelijk is zijn jeugd geweest, anarchistisch-socialistisch de kring waarin hij als jongen is opgegroeid. Nog geen dertien jaar oud kwam hij in het grote Amsterdamse Diaconie-weeshuis terecht, een eenzame jongen temidden van ze venhonderd weeskinderen". C. Ster- de verhouding tussen het Evangelie en de niet-christeiyke godsdiensten, welke studie aan de conferentie-deel nemers als voorbereidend materiaal zou worden toegezonden. Het was een bijna onmogelijke opdracht om in een jaar tyd naast 50 spreekbeurten in Amerika dit boek voor te bereiden en te schrijven. Eigenlijk is het een Wonder dat het Kraemer gelukt is in een strenge afzondering in zeven we ken „The Christian message in a non-christian world" te schrijven. Het ging Kraemer niet om het chris tendom zoals de aanvankelijke op dracht luidde, maar om de Bood schap, om het Evangelie, in een niet- christelijke wereld. Daarbij dacht hij niet slechts aan de religies van het Oosten, maar ook aan het ontkersten de Westen, waar allerlei moderne vormen van heidendom zichtbaar werden. Het was vanwege dit laatste, dat verschillende afgevaardigden uit Amerika hem in Tambaram vroegen: ..Bent U de schrijver van dat vrese lijke boek?" Het is thans na bijna dertig jaar nog steeds het handboek voor ieder, die zendingswetenschap studeert! Wat hij in dit boek gezegd heeft, heeft in de zending en de oecumene in de gehele wereld een be slissende invloed gehad. Kerk wees Kerk MAN MET EEN PROFETISCHE BLIK Op zijn zeventigste verjaardag zei hij in een grote kring van vrienden in het Zendingshuis te Oegstgeest: „in dat iveeshuis hen ik de bijbel gaan lezen, vooral het. boek „de Handelingen der Apos telen" fascineerde me. Tientallen malen heb ik in die jaren dat boekje van Lucas van a tot z ge lezen". Bij diezelfde gelegenheid zei hij ook: „ik kan nog de brug aanwijzen in Amsterdam waar he'. me opeens duidelijk iverd: ik word gouden verlovingsringen Constant, Love. Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN G P. Gordijn. Marijtje. d.v. T. - Duljn. Itske S„ C. Schoema- WUfJc ker. Petronella J. M.. d.v. P. M. E. S. Terhal. Lou wrens. A. G. J. Huijbens en H. E. Bergman. G. M. Bavelaar en J. E. M. Koster. W. A. Pardon en R. H. Marck. A. Jansen en A. van der Keur. W. Treur en M. C. Verheul B. Hillebrand en W. F. Leupe. J. A. Offerman en A. Robbers. H. j. van Emmerik en H. M. G. Levelt. H. J Kerkvliet en S. E Podszun. J. A. de Haas en M. C. G. Lagerberg. Niesthoven eri J. W. M. de Bruin. A. J. m. van Roessel en H. Stuart. W. M. Luijt en J. M. W. V. Verhelj. R. W. Veldhuizen en I. G. Lijbers. O. J. Roseleur en C. O. van WinkelJ. A. A. i Biezen en L. Altenhoff. J. C. Nij- A. W. Koudijs en E. Massaar. J. Koet i E A. Immink. G. J. Boeff en E. Y. van Kempen. J. Suurland en A. M. Graaf. OVERLEDEN: Koning. 85 Jr., J. Sttkkelorum. Prof. dr. H. KRAEMER ój een christen óf 'n socialist: La ter heb ik begrepen dat je heel goed beide tegelijk kunt zijn". Op 17-jarige leeftijd mocht hij naar de zendingsschool, toentertijd nog in Botterdam. Daar ontdekte men reeds spoedig zijn taalkundige begaafdheid, die hem na een universitaire studie uitermate geschikt zou maken voor het werk der bijbelvertaling in In donesië. Het is het Nederlands Bij belgenootschap geweest, dat deze stu die heeft mogelijk gemaakt. Bijna tien jaar lang heeft hij aan de Leid- se Universiteit gestudeerd. Niet slechts oriëntalistiek onder de leiding van Prof. Snouck Hurgronje, bij wie hij cum laude promoveerde, ook in wijsbegeerte, theologie en Europese cultuur heeft hij zich in die jaren grondig verdiept. Na vervolgens nog vier maanden in Cairo aan de Azkar, de oudste Moslimse universiteit, te hebben vertoefd, was hij gereed voor zijn arbeid in Indonesië. Radicaal Als student heeft Kraemer een groot deel van zijn tijd gegeven aan het werk der Nederlandse Christen Studenten Vereniging. Daarin is hij gevormd, in deze kring ook heeft hij op vele confraters een voor hun hele leven beslissende invloed uitgeoefend. Voor alles volstrekt en loyaal aan Christus gebonden was hy aan de an dere kant een radicale en dikwijls rebelse Amsterdammer gebleven, niet bereid zich aan allerlei geijkte chris telijkheid te conformeren, maar altijd bereid nieuwe wegen te gaan. Ondc zijn leiding werd de piëtistische kring der NCSV een stoottroep van jonge christenen in de studentenwereld Te ken", die zich aan Christus gebonden wisten, maar die midden in de mo derne wereld wilden staan met eer biedige aandacht voor ieders eerlijke overtuiging. Zo was Kraemer later in Indo nesië werkzaam. Het opkomend nationalisme, door de regering met argwaan bekeken en terugge drongen, had zijn volle aandacht Met de nieuwe Indonesische men sen wilde hij in contact komen Hij begreep dat het er om ging di* nieuive Indonesië, waaraan de toekomst zou zijn, met het Evan gelie te confronteren. Maar dan moesten er in Indonesië ock zelfstandige kerken zijn, die zelf verantwoordelijk zouden zijn, voor de voortgang van het Evangelie in het eigen volk. Daarom moest er ook een Hogere Theologische School worden gesticht, opdat die zelfstandige ker ken over goed-gevormde theologen zouden kunnen beschikken. Met pro fetische blik heeft Kraemer dit .alles reeds in de twintiger jaren gezien en met een radicale vasthoudendheid heeft hij de ogen van de zendingslei ding in Nederland en van de zen dingsarbeiders ln Indonesië hiervoor geopend. In 1935 verliet Kraemer Indonesië. Hij was er gegroeid tot een van de grote leiders der internationale zen dingsbeweging. Daarom werd hem ge vraagd ter voorbereiding van de we- reldzendingsconferentie, die eind 1938 in Tambaram gehouden zou worden, een studie te schrijven over Collecte-opbrengst De huis-aan-huis-collecte, die vo rige week in Leiden ten bate van het gehandicapte kind werd gehouden heeft f 3570,21 opgebracht. De straat collecte voor hetzelfde doel bracht f 1345,97 op, zodat in het totaal f 4916,19 bijeen werd gebracht. Wij stellen er prijs op om ook bij de volgend jaar te houden gemeen teraadsverkiezingen met een gecom bineerde, prot.-christelijke lijst uit Ic komen. Tot verrassing van velen heeft Kraemer kort voor de oorlog aan de Leidse Universiteit een profes- j soraat in de godsdienst phaeno- melogie aanvaard. Het heeft ge maaktdat hij in de bezettingstijd in Nederland was waar.hij reeds in de zomer van 1940 een der meest gezaghebbende leiders werd in het verzet der Kerk, tegen de boze machtendie met het Duitse nationaal socialisme over ons volk gekomen waren. Wat hij zei icas eigenlijk eenvoudig: Kerk wees Kerk. „De tijd die wij thans beleven, is een tijd van oordelen en geruchten, van lijden en loutering, van terugge dreven worden tot de elementaire dingen des levens. Het is inderdaal ook een tijd van schuilkelders, stof felijke en geestelijke. Zo rechtmatig het echter is om in tijden van gevaar de stoffelijke schuilkelders op te zoe ken. zo onrechtmatig is het in vele gevallen om tot geestelijke schuilkel ders onze toevlicht te nemen. De eni ge geestelijke schuilkelder, die een christen past, is eigenlijk het ver nachten in de schuilplaats des Aller - hoogsten. Verder heeft God ons mid den in de storm geplaats en vraagt Hij van ons. dat wij niet zullen vluch ten, noch voor de werkelijkheid noen voor onszelf, maar dat wij ons in dn storm door Hem zullen laten gezeg gen en tot de orde roepen". Allerwege heeft Kraemer in die jaren kerkera den, gemeenteleden en predikanten in Gods naam tot de orde geroepen. Hij was het ook in die dagen een ongehoord feit die de aartsbisschoo bezocht en hem er toe bracht de Rooms Katholieke Kerk met de re formatorische kerken samen te doen gaan in een gemeenschappelijk ver zet. Bezielend leider In 1948 heeft Kraemer Nederland opnieuw verlaten. Hij werd de eerste directeur van Chateau de Bossey, het oecumenische centrum van de We reldraad van Kerken aan het meer van Genève, waar voortdurende pre dikanten, zendingsmensen en vooral leken uit de gehele wereld elkander in conferenties zouden ontmoetten om zich samen te bezinnen op de taak van de Kerk van Christus in de wereld. Voor allen die er kwamen werd hij een bezielend leider, voor ve len ook een echte pastor. Als hij in 1955 deze taak neerlegt ls het nog niet om te gaan rusten. Twee jaar zal hij nog gast-docent zijn aan Amerikaanse universiteiten. Als hu zich daarna in Driebergen vestigt, waar hij rust hoopt te vinden, om nog een aantal boeken te kunnen schrijven, wordt hij naar Japan en naar het Nabije Oosten geroepen om de kerken daar te raden in de moei lijke vragen waarvoor zij staan. Rusteloos is hij bezig gebleven. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat een man, die zijn leven lang door slape loosheid werd gekweld, in zijn leven zo ontzettend veel heeft kunnen doen Een kerkvader is van ons heen gegaan. In alle werelddelen zul len mensen ontroerd zijn wanneer zij horen van zijn sterven, maar ook in de komende generaties zul len velen dankbaar zijn wanneer ze ontdekken op wélke wijze dr Hendrik Kraemer de Bijbelse Boodschap aan de Wereldkerk heeft mogen lateji zien en heeft doorgegeven. Ds. P J. MACKAAY. De teraardebestelling van het stof feiyk overschot vindt maandagmid dag om 3 uur op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Driebergen plaats Vooraf wordt om half twee in de Her vormde Kerk 'n rouwdienst gehouden Dit zei de voorzitter van de Cen trale A.R. Kiesvereniging, in Leiden, mr. dr. N. G. Geelkerken, gisteravond op een vergadering, die de kiesver eniging in restaurant Van der Heij den hield. De voorzitter deelde mee. dat er een brief is uitgegaan naar het plaatselijke C.H.U.-bestuur, waarin deze wens tot uitdrukking is ge Wanneer de C.H.U. van dezelfde gedachte uitgaat is de Centrale A.R. Kiesvereniging gaarne bereid om over een voortzetting van de samen werking in de Leidse gemeenteraad met het C.H.U.-bestuur te praten. Nadat op deze bijeenkomst enkele huishoudelijke zaken waren afgehan deld dr. Geelkerken werd als voor - zitter herkozen sprak mr. W. Aan- I tjes, lid van de Tweede Kamer, over de praktijk van de christelijke pol' - tiek. Mr. Aantjes ging er vanuit, dat de roeping van de (christen) politicus tweeërlei inhoudt: het stellen van een beginsel en het toepassen van een beginsel. Het getuigenis afleggen in j de christelijke politiek moet niet al j leen in het woord, maar ook in de be- slissing, die genomen wordt tot uit I drukking komen. I We moeten echter openstaan voor de beweeglijkheid van de situatie, al dus mr. Aantjes. Als de omstandig- I heden veranderen zullen ook de be- j slissingen veranderen. Mr. Aantjes was van oordeel, dat dit laatste niets te maken heeft met beginsel ver za- I king. Hij ging tot slot in op de vraag in hoeverre het compromis in de chris- I telijke politiek aanvaardbaar is. „Het I aanvaarden van een compromis bete kent zeker niet, dat wij het met het beginsel op een akkoordje gooien", al- I dus het Tweede Kamerlid. „Wezenlijk behoort tot de christelijke politiek, dat men zich in een bepaalde situatie afvraagt welke mogelijkheden no*r ezig zijn". S. MENKEN 20 JAAR WETHOUDER In de kring van het College van B. en W. is vandaag korte aandacht besteed aan het feit, dat de heer S. Menken twintig jaar geleden voor de KVP zitting nam in de Leidse raad en in diezelfde zitting tot wethoudpr werd gekozen. Al deze jaren heeft de heer Menken de portefeuille van Soc. Zaken beheerd. Vele malen trad hij ook op als loco-burgemeestc-. Voor al deze werkzaamheden werd hij onlangs Koninklijk onderschei- ,.Gud is anders" In de zondagmorgenbijeenkomst van het Bijzonder Kerkewerk in de Stadsgehoorzaal antwoordt dr. J. J. Buskes via een bandopname, die dr. P. L. Schoonheim tijdens een bezoek aan ds. Buskes, n.a.v. vragen van bezoekers van deze bijeenkomsten over het boek „God is anders" heeft gemaakt. Deze beantwoording zal worden af gewisseld met vertoning van kleuren dia's over Amsterdam. AU Al). EXAMENS Aan de Leidse,Universiteit is ge slaagd voor het kerkelijk examen de heer J. A. B. Jongeneel (Kockengem. WAT HEEFT Zie adv 4e pagina 2e blad. Ds. H. Post doet 19 december intrede Ds. H. Post. geref. predikant ln De schrik van zijn leven kreeg vanmorgen de heer N. Cornet. broodbezorger bij de „Rijnland" afdeling bakkerij, toen hij op de Stille Rijn een klant had te- Rijnsburg, zal zondag 19 december diend en naar zijn motorcarriër in Leiden zijn intrede doen. waar hij wilde gaan om zijn weg voort te ',als predikant J zetten. Maar zijn vervoermiddel voor de „Jeugdhaven stond niet op de gebruikelijke plaats. In plaats daarvan ontdek te de heer Cornet zijn motorcar riër in de Stille Rijn. De bakkers wagen. die slechts gering be schadigd werd. kon door een hijskraan op het droge worden gezet. (Foto L.D. Holvast) III Nu een onlangs gehouden proef heeft uitgewezen, dat een vlot- j tere doorstroming van het verkeer bij de De Gijselaarsbank kan 1 worden verkregen door automatisering van de verkeerslichten, kan de raad binnenkort een voorstel venvachten, dat hierin voorziet. Dit I heeft echter tot consequentie, dat er op het Noordeinde tussen Rapenburg en Weddesteeg een algeheel stopverbod moet worden ingevoerd. WACHTVERBOD APOTHEKERSDIJK Verkeerslichten zullen thans ook aangebracht worden op de kruising Haarlemmerweg, Maresingel, War- monderbrug en Trekvaartbrug. Over wogen wordt verder om ook op het kruispunt Zoeterwoudsesingel—Lam- menschansweg verkeerslichten aan te brengen. Ten aanzien van de Apothekersdijk zijn plannen ter verbetering van de verkeerssituatie in studie. Waar schijnlijk zal in eerste instantie worden overgegaan tot het instellen van een volledig wachtverbod aan de bebouwde kant. Openbaar vervoer bevorderen Gezien de problemen, welke de stormachtige ontwikkeling van het autobezit met zich brengt, zijn B. en W. van oordeel, dat het in de toe komst van het grootste belang zal zijn om het gebruik van de openbare vervoermiddelen zoveel mogelijk te bevorderen. Hiervoor is een noodzakelijke ver eiste, dat dit vervoer zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt wordt. In dit opzicht heeft ook de ge meente een belangrijke taak te ver vullen, vooral omdat het goed func tioneren van het busvervoer ten nauwste samenhangt met de ver keersomstandigheden. B. en W. zul len dan ook zeer diligent blijven ten opzichte van de maatregelen, welke van gemeentewege getroffen kunnen worden in het belang van het open bare personenvervoer. Zo dit nood zakelijk mocht, blijken, zal in overleg met de N.Z.H.V.M. een onderzoek worden ingesteld. Gelet op de moeilijke verkeersom standigheden in de gemeente, zijn B. en W. van oordeel, dat het open baar vervoer behoorlijk functioneert en dat ook de freuentie van de bui- tenwijklijnen redelijk genoemd kan worden. Tussen de N.Z.H.V.M. en het Col lege van B. en W. vindt momenteel overleg plaats over verdere uitbrei ding van het aantal wachthuisjes. Binnenkort zal er één worden ge plaatst bij de halte Zijlsingel-Ooster kerkstraat. Onverantwoord Hoewel het inderdaad voorkomt. dat op de Breestraat op een onver- I antwoorde wijze wordt ingehaald, voelen B. en W. op dit moment nog niet voor een inhaalverbod. Het grote nadeel van 'n dergelijk verbod is. dat I de afwikkeling van het verkeer er in ernstige mate door wordt vertraagd. Verbreding Morssingel De verkeersregeling bij de Ples- manrotonde acht het College, het wordt volmondig in de M. van A. toegegeven, gebrekkig. In deze situa tie kan slechts een afdoende verbe tering worden gebracht door de wijzi ging van de aansluiting van de we gen Morssingel-Stationsplein. Deze I wijziging zal worden uigevoerd bij de j recontructie van het Stationsplein. Een voorlopige verbetering kan worden verkregen bij de verbreding van de Morssingel, waarmede binnen enkele maanden een aanvang zal worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling om dan de bocht van de Morssingel naar het Stationsplein af te ronden en ter plaatse op de rijbaan van de Mors singel een verkeersgeleider aan te brengen, teneinde het- verkeer op de Morssingel, komende uit de richting Stationsweg, langs de rotonde te ge leiden. Controle op bromfietsers De controle op bromfietsen vindt thans met voldoende succes plaats met niet als zodanig te herkennen politie-auto's: Gedurende de periode van 1 ja nuari tot 1 oktober werd in 1303 ge vallen proces-verbaal opgemaakt te gen bestuurders van bromfietsen (waarvan 294 maal wegens overtre ding van de maximum snelheid). Pas wanneer de situatie daartoe aanleiding zou geven, zal het aan schaffen van snelbrommers ten be hoeve van de politie worden over wogen. Meer fonteinen Leiden krijgt meer fonteinen, zo hebben B. en W. laten weten. In be ginsel wordt gedacht aan een fon tein op het Stationsplein, naast de te bouwen schouwburg en op het Vijf- Mei of Bevrijdingsplein. Bij de volière in het Plansoen en bij de ingang van het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel komt ver moedelijk een drinkwaterfonteintje. Wat. de verdere stadsverfraaiing betreft: waarschijnlijk wordt nog dit jaar aan de oostzijde van het Wag- nerplein een sculptuur ..Droombeeld" van mevrouw Ellen Beerthuis-Roos geplaatst. B. en W. staan sympathiek tegen over een eventueel uit de burgerij voortkomende actie om aan of naby de Churchilllaan een monument te stichten ter nagedachtenis aan de overleden staatsman AVinston Chur chill. Spreektijdbeperking Doen wy tenslot te hier en daar nog een greep uit de M. van A. dan biykt, dat B. en W. nog een bespreking zul len hebben met het seniorenconvent over de duur der begrotingsdebatten. Ofschoon B. en W. van oordeel zijn, dat de raadsleden een ruime ge legenheid moet worden geboden ty- dens de openbare begrotingsbehan deling van hun beleidsinzichten te doen blijken, verhelen zy niet, dat ook hun gedachten, op grond van de opgedane ervaringen, wel eens zijn gegaan in de richting van rantsoe nering van de spreektyd. Zoals be kend. is in een aantal grote gemeen ten tot invoering van een dergeiyke maatregel reeds overgegaan. Somber gestemd Hoewel diverse pogingen zyn on dernomen tot het spoedig verkrijgen van een rijksgoedkeuring voor de uit breiding van het gemeente-archief, blijven B. en W. ..zeer somber" ge stemd over het afkomen van deze goedkeuring. AARDGAS VOOR GROOTVERBRUIKERS Overeenkomstig het S.R.OG.-ad- vies wordt voor de ombouw van gro tere gasinstallaties, in het algemeen installaties voor commerciële en in dustriële doeleinden, geen vergoeding geven. Het College van B. enW. acht dit Juist. De overgang op aardgas brengt voor deze verbruikers aan zienlijke financiële voordelen: zo daalt het bedrog, verschuldigd voor het gasverbruik voor een verbruiker van 5000 m3 per jaar van f 663 voor stadsgas tot f333 voor het gebruik van aardgas. Voor een verbruiker van 17.700 m3 per jaar daalt het ver schuldigde bedrag van f2.092 voor stadsgas tot f905 bij verbruik van aardgas. De prysverlagingen bedra gen dus meer dan de helft van het oorspronkelijk voor het stadsgas ver schuldigde bedrag. Buitenlandse arbeider s Blijkens een recente peiling werken in Leiden bij diverse industrieën 57 Turken, 30 Marokkanen, 8 Spanjaar- 18 Italianen en 40 werknemers van andere vreemde nationaliteit. Er is volgens B. en W„ geen aanleiding te veronderstellen dat voor dit betrek kelijk geringe aantal buitenlands* werknemers in Leiden geen leefbaar klimaat zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3