LEIDSCH DAGBLAD Tal van Engelse sancties tegen regering van Smith WEER RUSSISCH SCHOT OP VENUS BON AUTOPARADE Maar conservatieven aarzelen bij verbod van tabaksinvoer 5 MORGEN NAAR TTËSKE M mm-wm Gewapende overval op postkantoortje Weinig gegevens over poging tot inhaling achterstand op V.S. EREJOEKEL NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Goud9 marihuana en hasjiesj gevonden alles Vlieland HALVE TOA OCCASIONS Auto Bierman (9uc/ teuwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 No. 31718 directeur: E. A. E. van Dishoeck goofdredacteuxj. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro na 57055 Engeland heeft niet lang gewacht met het afkondigen van tegen ijnaatregelen na de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring vai de Rhodesische premier Ian Smith, gisteren. Behalve een actie var de regering in Londen in het kader van de Verenigde Naties gaat liet om het volgende: premier Smith en alle ministers zijn, in op dracht van Koningin Elizabeth, van hun functies ontheven: de IRhodesische hoge commissaris in Engeland moet het Britse grond- igebied verlaten: omgekeerd zal de Britse hoge commissaris in Salis bury naar Engeland worden teruggeroepen; een oproep aan alle Rhodesiërs trouw te blijven aan de Kroon, met andere woorden om te breken met de regering-Smifh; de Britse hulp aan Rhodesië is stopgezet; uitzetting van Rhodesië uit het sterlingblok en schorsing van de voorkeursbehandeling voor goederen uit Gemenebestlanden; een volledig wapenembargo; verbod van aankoop van Rhodesische tabak en suiker en eveneens verbod van financiële transacties. De 'uitvoer van olie naar Rhodesië is echter ongemoeid gelaten omdat dit de industrie van het land volkomen zou ontwrichten. Smith: Afrikanen worden zwaarst getroffen i de i»che sancties tegen Rhodesië. Zo zal Mppositieleider Heath zich waar schijnlijk verzetten tegen sancties op (Rhodesische tabak. In een tv-inter- rifw verklaarde hjj, dat de regering B»1 moeten aantonen, dat tabaks- »nctie9 wenselijk zijn. Deze kwestie dreigt een eerste breuk te veroorza ken in het eenheidsfront tegen Smith. Aangezien tabak Rhodesië' belangrijkste produkt is, dat itste deel naar Engeland gaat, iden zonder een Brits invoe bod de sancties op losse schroeven komen te staan en zou de stelling, dat er van economische sancties nig terecht komt, worden bewaarheid. Zonder effectieve sancties zo- paradoxale toestand verscherpt den, namelijk dat Engeland verant woordelijkheid draagt zonder macht om deze te verwezenlijken. Een situa tie, die parallel loopt met die van eer kleine tweehonderd jaar geleden toen het Boston-incident leidde tot Ame rikaanse onafhankelijkheid. De leden van de Rhodesische regering zouden, indien zij Engeland willen betreden, als hoogverraders moeten worden ge I arresteerd. Maar In Salisbury zijn z< j voorlopig veilig. Terwijl Engeland verantwoordelijk is voor de handha ving van orde en recht in Rhodesië blijft het administratieve apparaat, dat daarvoor zou moeten zorgen, in Bij inlevering van deze bon geven wi) bij aankoop van een elektrisch scheerapparaat (elk merk) 5 tot 15 gulden voor uw oude scheerapparaat Doezaslraal 5 - Leiden WEERBERICHT Licht vriezend Het KNMI verwacht van heden- j tot morgenavond: wisselende be wol - i king met ln de kustprovincies en kele regen- of sneeuwbuitjes. Matige tón de kust af en toe krachtige noord-oostelijke wind. Vannacht licht vriezend. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als (Opgemaakt om 11.15 uur). 13 NOVEMBER Zon op: 7.56 uur; onder: 16.52 uur Maan op: 20.14 uur; onder: 12.58 uur Hoogwater te Katwijk te 5.39 en 1758 uur; laagwater te 1.26 en 13.43 Dit nummer bestaat uit 28 pagina's handen van de door de Britse Kroon ontslagen rebellen. Tot zover onze Londense corres pondent. Met de onafhankelijkheidsverkla ring is Rhodesië het 38-ste onafhan kelijke land in Afrika geworden. Hiervan zijn er 36 verenigd in de or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid, alle met negerregeringen. Rhodesië en Zuid-Afrika zijn de twee onafhan kelijke landen met blanke heersers. „Er kan geen vreugde in het land zijn", aldus verklaarde Smith giste ren, „zolang de dwaze toestand be staat waarin mensen zoals wij, die zichzelf meer dan 40 Jaar op vlekke loze wijze bestuurd hebben, ontzegd wordt wat vrijelijk aan andere landen toegekend werd die zichzelf bestuurd hebben, in sommige gevallen, voor niet langer dan een jaar". Smith wees er verder op, dat degenen die het zwaarst door de economische sancties getroffen zullen worden, de Afrikanen zyn. Concessies Van betrouwbare zijde wordt nog uit Salisbury vernomen dat de rege ring Smith van plan is enkele conces sies te gaan toepassen, die Smith bij zijn mislukte onafhankelijkheidsbe sprekingen begin oktober in Londen heeft aangeboden. Een van deze voorgestelde conces sies was de instelling van een senaat, bestaande uit twaalf Afrikaanse stamhoofden. Engeland weigert deze stamhoofden te erkennen als een echte vertegenwoordiging van het Afrikaanse volksdeel en beschouwt hen als weinig meer dan werktuigen van dé regering. Smith verklaarde in een boodschap na de proclamatie van de onafhanke lijkheid dat zijn regering van plan deze stamhoofden in de regering te voegen „als de erkende leiders het Afrikaanse volk". Hij zei dat er geen oplossing de rassenproblemen van 't land gelijk is als Afrikaanse nationalisten menen dat zij de Britse regering door chantage een wonder zullen kunnen laten doen door zoveel mogelijk n lijkheden te veroorzaken. In een zelfbewuste verklaring dat Rhodesië in staat zal zijn de druk op zijn onafhankelijkheid te overleven. Smith: „Er bestaat geen twijfel dat dit gepraat over dreigemen- en sancties niet meer inhoudt dan het tevredenstellen van de Ver enigde Naties, het Afro-Aziatisch blok en zekere leden van het Geme nebest. Er zullen ongetwijfeld maatre gelen worden genomen. Veroordeling door de Assemblee Met 107 tegen twee stemmen Zuid-Afrika en Portugal en één onthouding «Frankrijk) heeft de Al gemene Vergadering der V.N. gister avond een Afrikaans-Aziatische reso lutie goedgekeurd, waarin er bij En geland op wordt aangedrongen alle middelen, geweld inbegrepen, te ge bruiken om een einde te maken aan de „rebellie" in Rhodesië en om een spoedbijeenkomst an de Veiligheids raad over de toestand in dit land wordt gevraagd. De desbetreffende resolutie was twee uur eerder aan vaard door de beheerschapscommis- sie. Engeland nam niet aan de stem ming deel. De Franse afgevaardigde Roger Seydoux ging niet in op het dringende beroep van diverse afge vaardigden, voornamelijk van Afri kaanse landen, om voor de resolutie te stemmen. Hij liet echter wel weten dat Rhodesië Frankryks onthouding niet moet beschouwen als een blijk van neutraliteit. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Stewart, is vanochtend in New York aangekomen, waar hij vanmiddag de Veiligheidsraad zou in lichten over de maatregelen van zijn regering ten aanzien van Rhodesië Hij zou trachten steun te krijgen voor economische sancties. Het wordt evenwel zeker geacht, dat de Sowjet- Unie en een aantal Afrikaanse en Aziatische landen zullen aandringen op krachtiger maatregelen, met Inbe grip van geweld en een embargo op de gehele bevoorrading van Rhodesië. Engeland heeft bijv. de olie-uitvoer naar de opstandige kolonie niet stop gezet teneinde de industrie daar niet volkomen stil te leggen. Vervolg op pagina 2 Consumenten Contact Orgaan Geen aanleiding tot verhoging PTT-tarieven van Verkeer en Waterstaat zijn standpunt kenbaar gemaakt ten aanzien van de P.T.T.-begroting voor 19GG en daarin ais zijn mening uit gesproken dat er in de naaste toe komst geen enkele aanle'ding kan bestaai. tot verdere verhoging van de tarieven van dit staatsbedrijf. Het CC.G. wyst er in zijn brief op dat een herziene raming van het bedrijfsresultaat van de P TT. over 1S65 een positief saldo van 97.7 mil joen gulden oplevert, hetgeen niet in overeenstemming is met de in april door de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat uitgesproken verwaï hting, dat in 1965 zonder ta rief svei hogingen een negatief be drijfsresultaat zou zijn ontstaan als gevolg van verdere styging van de personeelslasten in dit jaar. Het C.C.O. meent dat. ook al wordt rekening gehouden met aan zienlijke verdere kostenstijgingen, voor 1966 gerekend mag worden op een eindresultaat, dat ministens dat van 1965 evenaart. BUIT SLECHTS f 850,- (Van onze redacteur ruimtevaart) Rusland heeft vandaag een 963 kg wegend onbemand ruimte vaartuig naar de buurplaneet Venus gelanceerd. Vanochtend om tien uur Nederlandse tijd bevond het ruimtevaartuig zich op 56.000 kilometer van de aarde, aldus de eerste berichten van Tass die niet melding maakten van het tijdstip van de lancering zelf. De Russen deelden officieel mede, dat de reis naar Venus drie en een halve maand zal duren. Dit zou een kortere vluchtduur zijn dan die van de Amerikaanse Mariner die in 1962 ruim vier maanden nodig had om Venus te bereiken. De Russische lanceringen naar Venus zijn tot dusver op een fiasco uitgelopen. De Russen hebben niet bekend gemaakt of het gaat om een vlucht langs Venus tijdens welke me tingen worden verricht en eventueel foto s worden gemaakt of om een landing op Venus. omgeving van Venus door te dringen was tot dusverre die van de Mariner, die op 14 december 1962 metingen in Een wintertje (Van c weerkundige medewerker) De week begon zondag met een warmtegolfivaarbij in het zuiden 19 graden iverd gemeten. Het ein de vgn deze week brengt ons in een vroege november-koude goll'. ben sterk liogedrukgebied boven Scandinavië blaast met een krachtige noord-oostenwind kou de lucht via de Oostzee, Denemar ken en Duitsland naar onze om geving. In de komende nachten vriest het hierin twee tot vier gra den en overdag komt het kwik weer drie tot vijl draden boven nul. De lucht is droog, zodat er maar weinig bewolking in voor komt Tot in het Elbe-gebied val len wat lichte sneeuwbuitjes r deze zullen ons land wel licht niet bereiken. Dit belangrijk koudere weertype zal zeker tot na zondag aanhouden. Groot gewicht Uit de Russische mededelingen bleek, dat het ruimtevaartuig eerst in baan om de aarde is gebracht en daarna in een baan naar Venus is ge lanceerd. Een dergelijke lancering vanuit een parkeerbaan om de aarde is gebruikelijk voor schoten naar de planeten Venus en Mars, zoals de Amerikanen en Russen die in de af gelopen jaren herhaaldelijk hebben ondernomen. Tijdens de vlucht van het ruimte vaartuig naar Venus zullen, aldus Tass, vele metingen in de interplane taire ruimte worden verricht. Het ge wicht van het ruimtevaartuig doet veronderstellen, dat een uitgebreid instrumentarium aan boord is. De enige geslaagde poging om tot de Jongen klimt in schoorsteen ziekenhuis Een 17-jarige jongeman, die al; patiënt in het r.-k. ziekenhuis ir Enschede wordt verpleegd, is woens dagavond met groot gevaar voor zün leven op het dak van het ziekenhuis geklommen en vandaar via de klim- ijzers in de schoorsteen van de centrale verwarming. Men riep al spoedig de hulp van de brandweer in, die met een ladderwagen kwam, maar niet by de vluchteling kon komen. Tenslotte hebben brand weerlieden binnendoor dezelfde weg gevolgd als de jongen, om deze van het dak af kalmerend toe te spre- en hem te bewegen naar bene den te komen. Na enige tijd is dat inderdaad gelukt. Ofschoon de brandweer alle voorzorgsmaatrege len had genomen voor een veilige redding men was uitgerust met gordels met redlynen kwam de jongen, die slechts gekleed was in pyama en een kamerjas, uit zichzelf naar beneden. Intussen had de 17-jarige wel een uur in de herfstkou doorgebracht. De groep personeelsleden van het ziekenhuis, die op het binnenplein de goede uitslag van examens vierde met draaiorgelmuziek, heeft niets van het voorval gemerkt. AMERIKANEN CONTRA VIETCONG Sinds vanochtend vroeg zijn Amerikaanse infanteristen ter sterkte van een bataljon met pant serversterking op 65 km ten noord westen van Saigon in een hevige strijd gewikkeld met een bataljon van de Vietcong. Het gevecht speelt zich af op en nabij een strategisch belangrijke verkeersweg in de pro vincie Bing Doeong, waar de laatste maanden herhaaldelijk op grote schaal is gevochten. Door toedoen van massale luchtaanvallen op de Vietcong, die zich in rubberplan tages aan weerskanten van de weg schuilhoudt, zouden honderd op standelingen zijn gedood. De Ame rikaanse verliezen werden licht ge noemd. (Men zie ook elders in Advertentie ZANGERS BIJ DE VLEET in onze moderne, grote vogelafde ling. Kanaries (óók kleurkanaries), Mozambique-sijsjes en vele anderen, onder volle garantie op de zang. U weet wat U koopt Uit 150 modellen kiest U beslist een kooi, passend bij de vogels en Uw huiskamer. Onze vakbekwame ver kopers helpen U graag bij het bepa len van Uw eigen keuze. Vogelbadjes, parkietenspeelgoed, ge neesmiddelen; alles voor vogels. RECLAME: plastic voer- en/of wa terautomaat voor 2,75. Per 2 stuks Rusland heeft in het verleden en kele pogingen gedaan om een ruimte vaartuig naar de omgeving van Ve nus en naar de omgeving van Mars te zenden. Deze pogingen faalden, voornamelijk doordat de verbindin gen uitvielen. Amerika boekte bijzon der grote successen met de schoten naar Venus op 27 augustus 1962, aan komst bij Venus 14 december van dat jaar) en naar Mars op 28 november 1964 (aankomst 14 juli 1965). De metingen van de Venus-Mari- ner toonden aan, dat op Venus zeer hoge oppervlaktetemperaturen heer- mannen drongen tegen die het twijfelachtig maken of ™ee L m vyf uur de op de hoek van de Tor- vaste bodem sprake kan r£ellis(raat de Pahrenheitsingel zw on die het voorkomen van zelfs de meest primitieve levensvormen 6, siearen. hoogst onwaarschijnlijk maken. winkeiier Oerrit Kehto, het Sfjari- ge meisje Bea Nust en een klant aanwezig. Zij kregen van de met f A J^Tj^T TTT ir* pistolen dreigende overvallers het be- \^/±1\£jLj jUf Cvel met hun gezicht naar de muur te gaan staan. Toen zy hieraan ge- (Van onze Amsterdamse correspondent) Twee onbekend gebleven jon ge mannen hebben gistermiddag een gewapende overval gepleegd op een sigarenwinkel annex postkantoor in Amsterdam-oost. Zij zagen kans met twee geld zakken te verdwijnen. Hun buit is echter gering. In de geldzak ken zat niet meer dan f 850. (Van onze Bredase correspondent) De echtgenoot van Prinses Irene, Prins Carel Hugo van Bourbon Par ma, heeft de benoeming aanvaard tot erejoekel van de Bredase carnavals club „De Joekels" (de straathonden). Het bestuur van de club had een op 27 oktober gedateerde brief uit Ma drid ontvangen, waarin de aanvaar ding werd bevestigd. Prins Carel heeft toegezegd nog plaats en tijd te noemen voor het in ontvangst nemen van de onderscheiding. Gisteravond hebben „De Joekels" de acteur Guus Oster eenzelfde onderscheiding uitge reikt na afloop van de Rotterdamse première van „Het ei". Oud-minister- president Marijnen, Bert Haanstra en ir. Heerema van de REM zijn al lan ger erejoekel. volg gaven, bleef één nen by de deur staan, terwyl de tweede achter de toonbank de twee geldzakken weggreep, die daar voor verzending gereed stonden. ir De postagentschaphouder toont de deuk in de kassa, ver oorzaakt door een schot van een overvaller. Naast hem zijn vader, die ondanks de dreiging van de overvallers, zijn zoon waar schuwde. Schot Kelder sr. schreeuwde ondertussen een waarschuwing naar zyn 31-jari- ge zoon, die het postkantoor be heert f.n die in de huiskamer ach ter de winkel verbleef. Toen Kelder jr. te voorschijn kwam, loste de man die de postzakken gegrepen had een schot. Deze ketste op de kassa en raakte vervolgens de postkan toorhouder. De kogel had echter zo veel vaart verloren, dat de man niet werd verwond. De overvallers verdwenen in de richting ven de Weesperzijde. Daar vandaan hebben zy hun vlucht- voortgezet met een auto. Van de overvallers is alleen bekend dat zy jong waren en dat de één blond en de andere donder haar had. Bij de trekking van de Nationale NajaaraloterIJ 1965 zijn de Drie hoofdprijzen van f 100.000,- 75 594064 206525 ummer 165837een prijs van f25.000.- op nummer 39965. i bellen met NajaaraloterIJ Rotterdam, tel. 010-250.000. de trekklngalljsten welke vanaf 16 nov. a.a. op de verkoopadressen Hoofdprijswinnaars kunm I. 29/7 LO. 660/031/052. POLITIE SLOEG GEWELDIGE SLAG 4,75 weet heeft Nieuw© Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) 's Maandags gesloten. (Van onze Amsterdamse correspondent De afdeling verdovende mid delen van de Amsterdamse re cherche heeft gisteren een ge weldige slag geslagen. Onder een plank op de vliering van een woning in de Haarlemmerhout tuinen vond zij 900 gram mari huana, 1600 gram hasjiesj en goud ter waarde van 2500 gul den. In verband met deze vondst werd een 33-jarige in Suriname geboren goudsmid gearresteerd, die enkele uren tevoren, na het uitzitten van een gevangenisstraf wegens het in bezit hebben van marihuana, was vrygelaten. Volgens een voorzichtige schatting van de politie vertegen woordigen de gevonden verdovende middelen een waarde van ruim een halve ton. De goudsmid, die Inmiddels heeft bekend het goud van zyn werkge ver te hebben gestolen, begaf zich na zyn vrylating niet naar zyn woning maar naar het huis in de Haarlemmerhouttuinen. Het bleelc dat hy, zonder dat de politie ervan op de hoogte was, voor zyn gevan genneming al bezig was het op te knappen om dit te verruilen voor zijn vroegere behuizing. De gevange nisstraf die hy gisteren uitgezeten had (9 weken, waarvan 7 voorwaar- delyk) werd hem vorige week door de Amsterdamse rechtbank opge legd. Op de zitting verklaarde hy toen, dat de by hem gevonden marihuana alleen voor eigen gebruik was. Van de 900 gram marihuana, die de politie nu heeft gevonden, zou den 4.500 sigaretten gedraaid kun- worden. Liefhebbers betalen hier op de zwarte markt grif een ryksdaalder voor. (Advertentie) VANAVOND VRIJ. MORGEN, zaterdag vrije dag. KOM EVEN LANGS BIJ DE van STATIONSWEG 11—17 - LEIDEN Vrijdag tot 22 uur. Zaterdag 10 tot 20 uur. Zondag 12 tot 17 uur. Eventueel gratis winter- berging. Eerstdaags wordt te Parijs een vleeschhai geopend, waar niets dan paardenvleesch ver kocht zal worden. De voorzitter der comm voor de veeziekten heeft aan geraden, de stallen van het vee ruim met chloorkalk te bestrooijen, zadat er altijd chloorgas in de lucht is.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1