Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter kunst kalei öoscqqp tic Lutz-Jan Teulings „Een vreemd paar" MESSIAENS MAAKTE ,L' ASCENSION' DIEPE INDRUK Prins Bernliard ondertekent verdrag Improvisatiekunst van Albert de Klerk léérlijk bij elke [brood maaltijd RFECT BLIJSPEL NIVEAU Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerustalle filtersigaretten,ook komt GEEN GEFORCEERD MODERNISME ,,Een vreemd paar'' met Luc Lutz in het-centrum. (Foto L.D./Holvast) vertolker die de hachelijke kanten aan deze rol vastzitten door tal loze vondsten volkomen glad streek. Hij hield zich, en dat was zijn grote verdienste, verre van de karikatuur en bleef dus binnen de perken van het blijspel. Zijn absolute tegenstelling, de slordige bohémien Oscar mag dan minder gecompliceerd zijn, werd door Jan Teulings op hetzelfde hoge blyspelniveau weergegeven. Vele lachsalvo's De ..Orgelkring Bollenstreek" legde nogmaals beslag op Albert de Klerk, die zich het waagstuk tot taak stelde een avond alleen met improvisaties vol te maken. Praktisch verlopen improvisatie concerten voor een schare kenners, die zich er op'spitsen te volgen wat 'n organist al dan niet met een thema weet te doen. In Lisse (St.-Agatha- kerk) zal de gast-organist te midden van de aanwezigen maar een plukje kenners onder zijn gehoor hebben ge had. De eisen stijgen dan nog. afge ronde presentaties worden noodzaak. Daaraan heeft De Klerk wèl en niet voldaan. Ook de machtige De Klerk, die zelf zijn thema's koos, ongetwijfeld vooraf doordacht, voer wel eens in de mist en verloor daar dan de tastbare hel derheid van de contouren. Zo werd gelukkig niet de hoofd-impressie. De improvisator liet menigmaal op ver rukkelijke wyze vertellende contra punten meestromen. De uitgangs melodieën ontvingen daarbij echter vaak een persoonlijk passende snit Een statige letterlijke weergave, zwaar ingelijst in een alles overbluf fende finale, is niet het procédé van De Klerk. Deze improvisator stelt zich niet buiten de tijd van heden, maar stelt zich wel te weer tegen de geforceerd heid van gewild moderne klanken. De Klerk behoudt een ongebonden har monische bewegingsvrijheid. Zyn kracht schuilt in de kleine vormen en meer in het beeldend sug gereren dan in het abstract scheppen. In de grote worp verslapt de geleide lijke opbouw en de vormkracht (Pre ludium, Toccata, Ciacona, Grands Jeux). Doch vakmanschap, concentratie en een kennelijk ver reikende innerlijke zekerheid behoeden voor het ledig vullende (al wordt er tot in de hoog ste „voetjes" opgeklommen), hoewel dit met een daling van de architec tonische spankracht moet samen gaan. Nimmer verzandde de organist in dorheid en academisme. Integen deel. hier was een zeer vlugge, met fantasie beladen geest werkzaam, maar niet opzienbarend. De improvi sator staat merkbaar achter by de componist en de vertolker. Beschrijvende indrukken van niet minder dan zeven improvisaties zou den elk bestek te buiten gaan. Zij be troffen vernuftig uitgezochte melo dieën uit 15de, 16de en vroeg 17de eeuw. Met name uitgewerkt in 3 ko raalvoorspelen. een Preludium ct Fuga, een Recercare, een Toccata en een Ciacona. Alles bekroond door een eigen Franse Suite op de melodie Psalm 99 van Bourgeois, waarin ar tistieke kleinoden voorkomen: „Tier ce en taille", „Flütes" en vooral „Bas- se de Cromorne!" V. Hoog gegrepen Benzi's keuze van het openings- werk met de vier symfonische medi taties, L'Ascension" van Olivier Mes- PRESTATIE VAN ROBERTO BENZI (Van onze kunstredactie) Het eerste gastdirigeren van de jonge. 28-jarige Franse dirigent Roberto Benzi met het Concertgebouworkest verdiende gisteravond bijzondere aandacht. Hij had allerminst een spectaculair program ma voor deze gelegenheid samengesteld, behoudens dan de na de pauze door hem levendig geïnterpreteerde ..Tableaux d'une expo sition" van Moussorkgsky. met de grandioze orkestratie van Ravel. siaen viel niet te miskennen. Messi- aen mag zyn compositie voor orgel in 1932 met een extatische religieuze overgave hebben geschreven, hij heeft er toch vooral twee jaar later toen hij deze compositie voor orkest in strumenteerde al zijn ambachte lijke kennis bij moeten halen. Het aanzien van de muzikale geloofs- verrukking en de materialisering daarvan in een klank-produktie heeft door zyn manier van componeren vele facetten gekregen. Met een simpele opsomming noemen we zijn visie op de ritmiek, die hij baseert op de rit men van de Hindoes, Grieken, Roe- meniërs en Hongaren en daarbij de middeleeuwse Franse isorltmiek. Voe gen we hieraan toe zijn zeer doorge voerde chromatiek en dit alles ir tempi, die naar speciale voorkeur zeer langzaam zijn, dan is hiermede nog niet alles over zijn muziek ge zegd. Deze absolute muziek, naar woorden uit het Johannes-Evangelie en geconcentreerd op de Hemelvaarts- glorie met een Alleluia dat zich in vrije meiismen excisteert, is zeer hoog gegrepen. Prins Bernhard heeft gistermiddag in het Paleis Soestdijk in zijn kwaliteit van voorzitter van de Fondation Europeënne de la culture een overeenkomst tussen deze stichting en de Raad van Europa ondertekend. Secretaris-generaal Peter Smithers tekende namens de raad. De overeenkomst houdt een nauwere samenwerking in tussen de twee organen. Sinds 1960 ontplooien Fondation en Raad van Europa al gezamenlijk enige activiteiten. In een toespraak, welke Prins Bernhard hield ter gelegenheid van de totstandkoming van de nieuwe 'ereenkomst merkte hij op dat de betrekkingen tussen ontwikkelde en ontwikkelingslanden speciaal onze belangstelling vragen Hij ziet in het bijzonder op dit terrein een taak voor Europa, een taak die niet op zijn koloniaal verleden is gebaseerd, maar op zijn beschaving. Europa kent immers iedereen het recht toe in vrijheid te leven en zonder honger. Naar de overtuiging van de Prins heeft Europa er alle belang bij te trachten deze problemen tot een op lossing te brengen. ..Het gaat hier én om economische èn om geestelij ke belangen", aldus Prins Bernhard. I culturele en opvoedkundige activiiei- de Europese culturele samenwerking op zich zal nemen. Vertegenwoordi gers van de Fondation zullen teza men met representanten van de Raad voor de culturele samenwer king in elk aangesloten land pogen nationale comité's in het leven te roepen voor het inzamelen van de fondsen en voor het bevorderen van hetgeen de beide organisaties op cul tureel gebied nastreven. De Fondation Europeënne de la culture is een particuliere instelling, waarin 18 landen zijn vertegenwoor digd. Zy wil in de Europese landen melen van particuliere gelden voor bevorderen. It In het Paleis Soestdijk vond gistermiddag de ondertekening plaats van een overeenkomst tussen de in Straatsburg zetelen de Raad van Europa en Fonda tion Europeënne de la Culture. Prins Bernhard ondertekende als voorzitter van de Fondation. Zittend v.l.n.r mr. Peter Smithers. secr. Raad van Europa Prins Bernhard. G. Sluizer. secretaris-generaal van de Fon dation. Staande v.l.n.r. Anth. Haigh. mr. Y. Scholten en prof. dr. H. Brugmans. Dit jaar grote toeloop leerling kraamverzorgsters „Het aantal leerlingkraamverzorg sters is thans aanzienlek groter dan in de voorgaande jaren". Dit zei de voorzitster van de Ne derlandse bond van kraamverzorg sters, mejuffrouw C. L. van der Steen, gisteren in Utrecht bij de ope ning van de jaarlijkse ledenverga dering van de bond. Nader vernamen wij van de zijde van Het Groene Kruis, dat de zes opleidingsinternaten voor kraamver zorgsters die deze organisatie heeft, parallelcurussen moeten geven in tijdelijke onderkomens, omdat er in de internaten zelf geen ruimte ge noeg is om de grote invloed van as pirant-kraamverzorgsters op te van gen. Naar schatting leidt alleen Het Groene Kruis dit jaar al zo'n 800 kraamverzorgsters op (de opleiding bestaat uit een internaatsperiode van drie maanden en een jaar prak tijk), ongeveer 250 meer dan in an dere jaren. By het Wit-Gele (7 in ternaten) en het Oranje-Groene Kruis «één opleiding) doet zich het zelfde verschijnsel voor. Er zijn meisjes, die moeten worden afgewe zen wegens gebrek aan plaatsings mogelijkheid. Als oorzaken van deze opvallende ontwikkling noemde men ons onder meer de grotere belang stelling voor de verzorgende beroe pen en het feit, dat de na-oorlogse geboortegolf op het ogenblik „in de markt is". Extatisch Zowel de compositie van Messiaen als de interpretatie van de dirigent Roberto Benzi heeft op ons diepe in druk gemaakt, al was het alleen om de prestatie van dirigent en orkest. Het ensemble heeft een zeer mooie toon ontwikkeld niet het minst de blazersgroep. Zy riepen in het eerste deel de sonoriteit van het orgel op. Ook later in het extatische Alleluia bereikte Benzi groote climaxen, maar ten laatste in het overigens fjjnge- stemde afsluitend deel, gaat dezelfde vrome extase wel eens opmerkelijk naar het spectaculaire toe. Men zou zich deze compositie korter van duur hebben gewenst, juist daar waar de sensualiteit het serene verdrong. Dit pleidooi voor Messiaen deed Roberto Benzi veel bijval oogsten. Ontroerende Bartók Na deze Messiaen-boodschap volg de Bela Bartoks Derde Piano-concert, het laatste werk dat hij voor zijn levenseinde in 1945 concipieerde, juist nog voldoende aantekeningen achter latend voor de laatste 17 maten, die zijn vriend Tibor Serly verder heeft kunnen uitwerken. Dit piano-concert met Monique Haas aan de vleugel heeft bij menig een wederom tot in de diepste ge voelens ontroerd bij de eenvoud van het Andante Religioso, waarbij in zonderheid de wisselend door strij kers en piano voorgedragen koraal melodie een sterke werking heeft. Het was ook buitengewoon van spel door de Franse pianiste geïnterpre teerd met een wonderlijk werkende objectieve aanslag. Pers-verse etsen op de Haagse kunstmarkt Op de zevende kunstmarkt in het gebouw van de Haagse Kunstkring, die daar van 18 t/m 30 november wordt gehouden zullen Hans Peters en Frits van der Walle het ets-druk ken demonstreren. Hun etsen kunnen op bestelling van de marktbezoekers worden gedrukt. Nieuw Is voorts dat ter gelegenheid van de kunstmarkt die door minister mr. J. M. A. H. Luns wordt geopend, een kalender wordt gedrukt in een oplage van 200 stuks op de degelpers van M. de Vringer. De kalender bevat 12 afbeel dingen van grafisch werk van Her man Berserik. Pauline Braat, Belleke Dolhain. Bessie van Duyn, Ad van Dyk, Tom Hoogendoorn, William Kuik, Gerard Lutz, Gerrit van Och- ten. Willem Schrofer, Arle Vermeer en Cees Vlag. Op de kunstmarkt zullen ettelijke honderden gesigneerde werken wor den aangeboden van ongeveer 40 leden van de Haagse Kunstkring. Tot de aangeboden waren behoren schilde rijen, gouaches, tekeningen, etsen litho's, plastieken, aardewerk, moza ïeken, sieraden, handbedrukte stof fen, textielartikelen en naaldwerken, maar ook romans en kinderboeken' De architect ir. J. Piets ontwierp de inrichting van de markt. In Lisse's St.-Agathakerk OTdijk het onderspit gedolven. dst«, Oscar is door zijn vrouw ed maar heeft zich al spoe- ó&ai zij z'n bohémien-achtige zijn opnieuw verworven id In zijn ruime flat, waar de deur voor zijn vrienden openstaat, aangepast. De ogenschijnlijk meer se- rordt enige tyd later door row buiten de deur gezet. In ttlng met Oscar kan hy d'ui niet vinden, hy neemt m niet zo licht, ir icet zyn lot begaan, nodigt uit zyn ruime woning met te delen, welk aanbod hij eert. De verregaande slordig- ran Oscar is Felix een doorn oog, en diens overdreven net- >n pietluttige stiptheid ver- hfet eens zo onbekommerde van Oscar. Waarmee maar wil zijn dat zowel het huwe- ils de vriendschap, zonder ïjds aanpassingsvermogen ge- zijn in het slop te lopen. Dat vrienden de kans krijgen er lit te geraken danken zy aan idingrijkheid van de schrijver. Hecht doortimmerd Nieuw Rotterdams Toneel gaf vond voor K. en O. van dit en wel doortimmerde blijspel de bekwame regie van Pim s een in alle opzichten voor de opvoering. met overdreven netheid gela- eredderende, kokkerellende en in zichzelf opgaande figuur ilix vond in Luc Lutz de ideale Dief van Gova voor rechtbank fil-jarige werkloze vrachtrijder Hen Bunton, die gisteren voor rechtbank in Londen terecht (omdat hij ervan wordt beschui ten portret van Goya uit het pal Museum te hebben gesto pt verklaard dat hij het waar- P stuk had weggenomen om pt te vestigen op zijn streven pijstelling van kijkgelden voor pioneerden. pil de tv-toestellen zodanig jfarichten, dat zij slechts com ic uitzendingen en niet die van p kunnen ontvangen. Zijn toe- P op die manier gewijzigd. Hij Ui een keer in de gevangenis P omdat hij weigerde kijkgeld (kien. „Als de staat anderhalf u gulden voor een schilderij be- Ran hij best de gepensioneer- pjstellen van kijkgeld", aldus De rechtbank zal later uit- H doen. Advertentie ct.per pak feil Simon, de Amerikaanse schrijver diie het vorige sei- jjjn succesvol entrée maakte met het blijspel ,,Op blote voeten park" heeft er geen gras over laten groeien. Behandelde hij de stormen dit het prille huwelijk bedreigen, in zijn tweede el „Een vreemd paar" liggen de zaken anders. hoorn), Vinnie (Peter Lutz) en Roy (Wim Hoddes) was de opval lend sterke inzet te danken, die reeds in de eerste minuten lach salvo's aan de zaal ontlokten. Petra Verbeek en Carola Gijsbers van Wy'k als Gwendolyn en Cecily Pigeon droegen er toe bij om deze voorstelling vlekkeloos te doen ver lopen. Jan Teulings verzorgde de vlotte vertaling. De samenstelling van het fraaie décor en interieur berust bij Johan Grefor en Cor Hezemans. Aan het slot stormachtige by val van het opgetogen publiek en bloe men voor de dames. Vanavond tweede opvoering. B. H. Gevaarlijk tuig Aantal ontstekers teruggevonden Van de 78 tijdens een storm on langs cp Vlieland zoekgeraakte niet ontplofte ontstekers van aldaar ge bruikte napalmbommen, zijn er gis teren door de Luchtmacht zeventig gevonden, en wel in de nabijheid van de oorspronkelijke bewaarplaats. Zij lagen onder water en waren niet zichtbaar. Nadat een ervan droog kwam te liggen en daardoor werd ontdekt, kwam men op het spoor van de andere. By onderzoek bleek, dat deze exmeplaren him gevaarlij ke karakter hadden verloren. Het gevaar, dat door de aanwezig heid van deze ontstekingen op de zeebodem voor de visserij bestond, kan thans als aanzienlijk vermin derd worden beschouwd, hoewel de nog niet gevonden acht exemplaren altijd nog reden geven tot oplettend heid. De visserij instanties zyn van deze ontwikkeling op de hoogte ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9