Leiderdorp een snel groeiende gemeente Voor bouw van elf scholen is urgentieverklaring aangevraagd BOUW NOG NIET ZEKER AAN BURGERIJ K. VAN K. OP WERKBEZOEK Dr. Van der Leeden Nunggubuju- concert Kolossaal tank- transport bij LAF SUCCESVOLLE AQUARIUM-QUIZ Bejaarden hebben gezellige avond Concert „De stem des volks" en Leids Jeugdkamerorkest Toneelcursus 4 LEIDSE RAAD VRAAGT. COLLEGE ANTWOORDT LIITNODICINC LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD Uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat het College van B. en IW. zich tot de onderwijsinspecties heeft gewend met het verzoek I om de bouw van elf scholen op de urgentielijst voor 1966 te plaat- Zou dit verzoek inderdaad in gewilligd worden, dan betekent J dit nog niet, dat met deze bouw al spoedig wordt begonnen. Uit het gisteren door ons gepubli- 3« ceerde investeringsschema blijkt immers, dat een aantal scholen, waarvoor thans een urgentiever klaring is aangevraagd, vermoe delijk eerst in 1968 (of later) zal worden gebouwd. Voor onderstaande scholen is deze urgentieverklaring aangevraagd: een rij hervormde u.l.o.-school met 8 lokalen in Leiden-zuidwest; een tweede open bare g.l.o.-school met 8 lokalen in het Morskwartier; een neutrale school voor g.l.o. met 8 lokalen ten behoeve van de Rudolf Steinerschool een neutrale school voor g.lx>. met 8 lokalen ten behoeve van de Eerste Leidse Schoolvereniging; een r.-k. t.gJ.o.-school met 8 a 10 lokalen ter vervanging scholencomplex Haarlem merstraat 240/Pelikaanstraat 20; een openbare l.o.m.-school; een r.k. kleu terschool Boshuizerlaan; een open bare kleuterschool in Leiden-zuid west; een r.k. kleuterschool in Lei den-zuidwest; een hervormde kleu terschool Suma trastraat en een geref. kleuterschool Surinamestraat, ter vervanging van het schoolgebouw lerensingel 28. V.H.M.O. geen vrije zaterdag Het ziet er niet naar uit, dat de leerlingen van V.H.M.O.-schoIen ipoedig een vrije zaterdag krijgen. De vrfje zaterdag blijkt n.L bij het V.H.M.O. geen ingang te vinden. Al gemeen wordt geoordeeld, dat het voor het verkrügen v&n goede studie resultaten ongewenst is de lesstof, die het programma aangeeft en die de leerlingen thans in een tijdvak van res dagen dienen te verwerken, in een tijdvak van vijf dagen aan te bieden, aldus B en W. in hun antwoord. gelijkheid stadsdeel ontvangen i i vooralsnog geen mo- in het zuidwestelijke gelegenheid tot het openbaar V.HM.O. te scheppen. Het aantal leerlingen van de openbare V.H.M.O.-scholen is te klein om stichting van een vierde ge meentelijke V-HM.O.-school in over weging te kunnen nemen. De erva ring met de dependance van het 10 Rembrandt lyceum aan de Rijnsbur- gersingel heeft geleerd, dat aan de vorming van dependances grote be - waren zijn verbonden. Wel over- wegen B. en W. de mogelijkheid om te komen tot de stichting van een nieuw gebouw voor het Rembrandt lyceum. op een terrein meer in de nabijheid van het zuidwestelijke stadsdeel. Boerhaavezalen Het is de bedoeling, dat de Boer haavezalen in het kader van het to tale restauratieplan van het St.- Caeciliagasthuis na restauratie de bestemming van tentoonstellings ruimte blijven behouden. Het plan sal in fase worden uitgevoerd. Voor de eerste en tweede fase (restauratie van de pandjes aan de Lange Vrou- wenkerkkoorsteeg tot 4 atelierwonin gen en restauratie van het voorma lige Stadsmagazijn tot repetitielokaal en entree naar de Boerhaavezalen) is thans een plan ingediend. Jan Pierrot JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN TELEF. 20778 Burchtcomplex Aangezien er nog geen definitieve bestemming is gevonden voor het Burchtcomplex <v.m. Herenlogement ca.) is voor de restauratie van de ge bouwen nog geen plan in voorberei ding. De restauratie van de arena van Den Burcht is thans zover ge vorderd, dat wordt verwacht, dat deze werkzaamheden voor het einde van 1966 geheel zullen zijn voltooid. Nog geen sporthal in Z.W. Met de voorgenomen bouw van een sporthal in Z.W. ziet het er nog somber uit. Bjj benadering kunnen B. en W. niet voorspellen, de rijksgoedkeuring voor deze bouw zal worden afgegeven. Uitzicht is er evenwel gekomen op de verwezenlijking van het plan tot- het bouwen van een kleine sporthal in de omgeving Pieterskerkgracht. De minister van Onderwijs en Weten schappen heeft n.L in principe goed gevonden, dat de voor twee nijver heidsscholen voor meisjes bestemde urgentieverklaringen voor een gym nastieklokaal door de gemeente zo danig worden aangewend, dat de twee gymnastieklokalen samen de hier bedoelde sporthal vormen. Aan de verdere uitwerking van dit plan is thans begonnen. Met de eerste fase van de bouw van een veemarkt-sporthal, het heiwerk, zal binnenkort worden begonnen. De aanleg van het schoolsportveld in de noordoostelijke hoek van de BrahmslaanA polio laan is vertraagd in verband met de investeringsbeper king. Met de aanleg van het veld zal echter nog in 1965 worden begonnen. Welkom bij het begrotingsdebat Het Leidse gemeentebestuur heeft de bevolking via een fol der met de titel ..De eindjes aan elkaar knopen een be knopt overzicht gegeven van de gemeentebegroting 1966 en de inwoners uitgenodigd de debat ten hierover, in de week van 22 tot en met 29 november bij te wonen. Leiden kan in dat jaar f 62.5 miljoen uitgeven of f 625 per inwoner. Turk exposeert De jeugdige schilder Turk, die in onze stad reeds eerder exposeerde, stelt zijn schilderijen ten toon in de Boerhaavezaal en wel van 13—22 november. De opening vindt plaats op vrijdagavond om acht uur. De heer Ed. Meester jr. wordt per 1 december 1965 directeur van de Leidse VW en niet per 1 januari, zo als het Leidsch Dagblad gisteren in de editie meldde. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, die, als hoogst gewenste aanvulling van haar werkvergaderingen, van tijd tot tijd aan gemeenten in het district der Kamer een werkbezoek brengt, had daarvoor gisteren Leiderdorp uitgekozen. Voordien waren Alphen aan den Rijn, Katwijk, Sassenheim en Voorschoten reeds aan de beurt geweest. Evenals in deze gemeenten konden de leden der Kamer zich gisteren in Leiderdorp op de hoogte stellen van het woon- en leefklimaat in deze gemeente. Verhelderend werkte daarbij vooral de uitvoerige voorlichting, welke burgemeester, mr. R. M. Gallas aan de hand van kaar ten gaf over tal van uitbrei dingsplannen, gedeeltelijk reeds gerealiseerd, en aspecten van het Leiderdorpse leven. „Met z'n allen", zo maakte mr. Gallas de Kamerleden duidelijk, „willen wij er hier in Leiderdorp iets goeds van maken. Momenteel telt mijn gemeente circa 9500 ingezetenen, maar in de loop der jaren hopen wfj dit te viervoudigen. Van 2200 woningen hoopt Leiderdorp te groeien naar plm. 9.000 huizen". Enthousiast sprak de burgemeester vooral over het te creëren winkelcentrum „Winkelhof" en het in zijn gemeen te nog aan te leggen recreatiegebied van ongeveer 50 ha („een klein Amsterdams Bosplan"). In zijn uit eenzetting van de Leiderdorpse pla nologie in hechte samenwerking met het E.T.I. wees burgemeester Gallas er o.m. op, dat Leiderdorp in de toekomst aan vele woonforensen huisvesting zal bieden (2/3 van de totale bevolking). Hoewel ook Lei derdorp afhankelijk is van vele van hogerhand te treffen maatregelen, stelt men zich bij de woningbouw op het standpunt, dat de bouw van woningwetwoningen, woningen in de premiebouw en vrije sector gelijk op moet gaan. Na deze ontvangst begaf het ge zelschap zich naar de Ver. Touw- fabrieken, waar de gasten werden ontvangen en rondgeleid door de heer H. B. Haanappel. Terug in de raadzaal, waar zich thans ook vertegenwoordigers van diverse bedrijven bevonden, sprak de burgemeester er zijn vreugde overuit. dat het grondgebied van Leiderdorp buiten de grenswijziging is gebleven. Onze gemeente, aldus spreker, be hoort tot één van de snelst groeien de gemeente in de Leidse agglome ratie. Het gemeentebestuur is vast van plan deze snelle ontwikkeling goed in het oog te houden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, ir. J. J. G. van Hoek, dankte het college voor de ontvangst en het werkbezoek aan de Touw- fabrieken. Het contact met Leider dorp is goed en wil de K. v. K. bloeien dan moet ook het onderlinge contact en de samenwerking tussen de gemeenten goed zijn. Spreker ver wachtte, dat er in de naaste toe komst wel geen grenswijzigingen meer zullen plaatsvinden. Aan dit werkbezoek ging in het gebouw der Kamer een korte verga dering vooraf. In zijn inleidend woord wees de voorzitter, ir. Van Hoek erop, dat in de basisfactoren van onze economie: het economisch evenwicht en de volledige werkgele genheid, verschuivingen en span ningen optreden. De president van de Nederlandse Bank heeft dezer dagen, aldus spre ker, in Eindhoven de voortschrijden de inflatie en haar consequenties als fel gehekeld. Voorts heeft de ingediende Staatsbegroting zoda nige beroering en weerstand gewekt dat zij unicum in onze parlemen taire geschiedenis op de essentiële punten van toename van uitgaven en voorgestelde dekking door belas ting, door de regering in revisie is genomen. De loon- en prijsontwikkeling blijft nog steeds een heet hangijzer. Heet genoeg ook voor hen, die daar voor al dan niet de verantwoorde lijkheid moeten of willen dragen. Het behoeft dan ook nauwelijks verwondering te wekken, dat ons land in het samenspel van de Euro pese landen laag genoteerd komt te staan als een infectiehaard voor in flatie. Voor de ondernemer wordt de ruimte om eigen bedrijfsbeleid te be palen met deze onzekere zoal niet ongunstige factoren steeds moei lijker. Het klimaat voor investering en expansie voor het bedrijfsleven, nodig om de algemene welvaart te dragen is onzeker geworden. Het goed geprezen „gedurfde" onderne- mersbeleid kan naar de ervaring leert, snel omslaan in het afkeurend oordeel van te snelle groei en onvol doende consolidatie. Meer dan tot nu toe zal de ge dachte aan zelfbeveiliging door het bewandelen van een middenkoers tussen deze uitersten de aandacht van de ondernemers moeten hebben. Wil het bedrijfsleven ook als voor naamste bron van inkomsten haar optimale bijdrage aan de gemeen schap kunnen leveren dan is daar voor een zo stabiel mogelijk finan cieel en economisch beleid onont beerlijk, aldus ir. Van Hoek. Als opvolger van jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck werd deze middag de heer A. H. C. van Wersch, voor zitter van de Industriële Club in Alphen aan den Rijn, tot lid van de K. van K. geïnstalleerd. In de Commissie Bedrijfsruimte werd de heer A. H. C. van Wersch en in de Commissie Bouwmate- rialenvoorziening de heer W. S. v. d Meent benoemd. Aangezien de begroting voor het jaar 1966 (f. 449.000) «luit met een Vrienden van Rijk smuseum voor Volkenkunde bijeen Girinjbulatvulagana. Dit is een zinnetje uit de Nunggubuju-taal. „Overal staan ze op de grond", betekent het en het is afkomstig uit een lied over kraanvogels. In de aula van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden klonken gisteravond dit lied en vele anderen voor leden van de Vereniging Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Onder de titel „Een Nungubuju-concert" gaf dr. A. C. van der Leeden daar een beeld van de grote rol, die de muziek speelt in het leven van de Nunggubuju, een stam in zuidoost Arnhemland Australië). Dr. Van der Leeden onderzocht in 1964 de betekenis van de muziek in het leven van Nunggubuju dank zij een subsidie van de Stichting Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek en van zijn resultaten stelde hij gisteravond de museum vrienden (en vele belang stellenden) op de hoogte. „De Nung- gubuju-muziek is niet saai of een tonig zoals U misschien zult op merken maar U bent niet in staat om de muziek goed te beluisteren", was één van dr. Van der Leedens uitspraken. Tegen het eind van de avond wer den zijn woorden bewaarheid, want hoe meer het publiek met de eigen aardige muziek kennis maakte, des te meer waardering kon daarvoor worden opgebracht. Het is eenvoudig een kwestie Grote rol Muziek speelt in het leven van de Australische stammen een zeer grote rol, vertelde dr. Van der Leeden, die uitvoerig inging op de verschillende nadelig saldo van f. 150.000, zal het ministerie van Economische Zaken toestemming worden ge vraagd om opcenten te heffen op de posten Eerste Inschrijvingen en Jaarlijkse Bijdragen 1966. Deze opcenten geven een meerdere opbrengst van f. 150.600, waardoor het nadelig saldo wordt omgezet in een batig saldo van f. 600. Burgemeester Gallas geeft college V.l.n.r. de heren G. den Heeten. C. F. Meerpoel en ir. J. J. G. van Hoek. resp, ondervoorzitters en voorzitter van de K. van K. (Foto LD./Holvast) soorten liederen, die de Nunggubuju kennen. De muziek moet steeds wor den gezien in het licht van het tote- misme van deze stam en daaruit is het verklaarbaar hoe ingrijpend deze muziekvormen hun leven beheersen. „Muziek is voor de Nunggubuju een geliefde methode om zich te uiten over alle mogelijke dingen die in hun leven een rol spelen", zei dr. Van der Leeden die zijn betoog met bandop namen en dia's illustreerde. Om het verwijt over de eentonig heid dat deze muziekvorm door gaans wordt gemaakt te bestrijden liet dr. Van der Leeden zelfs een op name van Wim Kan horen, waarin deze het steeds terugkeren van een bepaalde passage in een Westerse muziekstuk een beetje belachelijk maakte. Het Ls dus maar relatief wat betreft die eentonigheid. Op veelvuldig verzoek heeft het bestuur van de vereniging „De Leid se Aquariumvrienden" gisteren in de recreatiezaal van de HCW en NEM een aquarium-quizavond georgani seerd. Voor dit evenement waarvan de LAV in 196( de Nederlandse primeur had en dat sindsdien in vele aqua- riumhoudersverenigingen navolging kreeg bestond veel belangstelling. Nadat de voorzitter, de heer M. van Eijk deze bijzondere avond had ge opend. gaf de quiz-master, de heer J. B. la Rivière, een korte uiteen zetting van de „spelregels". Er volg de hierna een spannende strjjd tus sen vier koppels, elk van acht deel nemers. die hun uiterste best deden om als kampioenskoppel in aanmer king te komen. Opmerkelijk was, dat de reeksen van niet altijd gemakke lijke vragen, die de quizmaster op de deelnemers afvuurde vrijwel steeds dikwijls op geestige wijze binnen de vastgestelde tijd (10 seconden» goed werden beant woord. De jury. gevormd door de heren Zuyderduin, Stouten en Neu- teboom de voorzitter fungeerde ais tijdwaarnemer en „telmachine" had dan ook geen al te zware taak. Dat de spanning groot en de onderlinge „krachtsverhouding" ge ring was. bleek wel uit de uiteinde lijke uitslag, die er als volgt uit zag: tafel 1, 162 punten, tafel 2 150 punten, tafel 3. 151 punten en tafel 4 (de „kampioenstafel") 164 pun ten. Het kampioenskoppel werd ge vormd door de heren De Goeij, San ders, Gielen, Kreffer, Simons. Huis- kens, Ravensbergen en Bonnet. Leidse ABVB bijeen in De Burcht De Leidse afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden heeft gisteren in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van ..De Burcht" haar jaarlijkse ontspanningsavond gehouden. Het ont- spanningsprograrama werd verzorgd door Sempre Avanti's Jong en Jolig. In zijn welkomstwoord sprak de afdelingsvoorzitter, de heer H. de Graaf, zijn voldoening uit over de grote belangstelling voor deze avond. Hij richtte zich vervolgens in het bijzonder tot de afgevaardigden van de afdeling Alphen aan de Rijn en de Kath. Bond van Ouden van Da gen, met welke laatste organisatie in afdelingsverband een nuttige samen werking plaats vindt. Met verwijzing naar het feit, dat de Alg. Bond van Bejaarden niet was opgericht om al leen maar feest- en ontspannings bijeenkomsten te organiseren gaf de heer De Graaf een korte opsomming van de activiteiten, die de bond in de loop van zijn bestaan ontplooide inzake de sociale belangen van de leden en waaraan ook de thans ruim 17 jaar bestaande Leidse afdeling een zeer werkzaam aandeel had. In het kader van de toekomstige bejaardenzorg in Leiden, deelde de heer De Graaf onder meer mee. dat het bestuur thans pogingen aan wendt om binnenkort te komen tot een onderafdeling „Dienstverlening", die zich tot doel zal stellen zowel alleenstaande als thuis ziekliggende bejaarden de nodige extra hulp en steun te verlenen. Hierna hebben de Leidse afdelingsbejaarden zich uit stekend geamuseerd met het optre den van Jong en Jolig, dat met me dewerking van de zangsolisten Lydia Spaans, Nel de Vries, Tiny Arnoldus, Gerard Koolhaas en Wim Brugman onder leiding van dirigent Koo6 Kukler een muzikale cocktail- on der meer uit de jubileumshow „With a song in my heart" ten gehore bracht. Wim van Ark fungeerde weer uitstekend als de man voor de ver bindende tekst. Een roestvrije tank (afmetin gen 4]/2 m. diameter en 12 meter lang) werd gistermiddag van de Leidse Os- en Paardenlaan per vrachtwagen naar de Zijl ver voerd. waar een schip voor ver der vervoer naar Pei nis zou zor gen. De tank is bestemd voor de Petro-Chemische-Industrie in Pernis en is vervaardigd door de Leidse Apparaten Fabriek N.V. De tank. die een inhoud heeft van 200 m3. is de eerste van een serie van vier. waarvoor de L.A.F. een order heeft gekregen. Men is enkele uren bezig ge weest om het gevaarte op de vrachtwagen te plaatsen Donderdag 18 november a.s. des avonds om 8 uur, zal in de Stadsge hoorzaal een bijzonder concert plaatsvinden. De „Stem des' Volks* afd. Leiden en het Jeugdkameror- kest Leiden, de ensembles die onder leiding staan van Henk Briër, zullen dan optreden in een gezamenlijk pro gramma met werken van Handel, Beethoven. Mozart en Vivaldi. Koor en orkest geven gezamenlijk een uitvoering van een kantate van Beethoven en van het Gloria van Vi valdi. Aan de uitvoering van het Gloria werken als solisten mee: Elly Hillinga-Pasman (sopraan). Vera Verzijden (sopraan) en Mari anne Dieleman (alt). Het Jeugd kamerorkest zal een uit voering geven van een Concerto Grosso van Handel en van een Sym- ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN (Foto LD./Hol va et) phonie van Mozart Onder auspiciën van de Ned. Ama teur Toneel Unie en het Werkver band Katholiek Amateurtoneel zal de komende weken een cursus decor en belichting worden gehouden. Deze cursus omvat vier dinsdag avonden: De cursus wordt gegeven onder leiding van de heer Cees Dre- sens te Utrecht, technisch adviseur van het Natu-hoofdbestuur. De bij eenkomsten hebben plaats in Zomer-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3