LEIDSCH DAGBLAD Toestemmingswet: 132 voor - 9 tegen "RHODESIE IS NU ONAFHANKELIJK" KOFFIE &THEE AUTOPARADE GEEN NIEUWS Ook in Soestdijk SNELLE ZEGE VAN 0KKER EISENHOWER HAD NIEUWE HARTAANVAL (77 jaar) overleden Bierman N.V. NIEUW IN DE VERF weekend-systeem voor zessen klaar! KLAVERBLAD Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 No. 31717 acteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Thans rust! AT a een zitting, welke de gehele II middag en een groot deel van de avond in beslag nam, heeft (Tweede Kamer met 132 stemmen en 9 stemmen tegen haar goed- ing gehecht aan het wetsont- irerp tot toestemming van het huwe- van HK.H. Prinses Beatrix met 9 heer Claus von Amsberg. Er zal iel niemand zijn geweest, die ook één ogenblik heeft gedacht, dat l Kamer een tegenovergestelde uit- zou doen, doch de stemver - ouding 132-9 is toch wel verheu- «nd duidelijk. De verschillende publiciteitsmedia, ers, radio en televisie, hebben in i afgelopen weken en maanden, maf het moment, dat de beruchte 5» in de tuin van „Drakesteyn" in e krant verscheen, zo uitvoerige mdacht geschonken aan alles wat iét deze kwestie samenhing, dat het i lezer-kijker wel eens ging duize- hfj door de vele bomen het os niet meer dreigde te kunnen len. Bijna iedereeen, di e de behoefte «roeide om in het openbaar zijn lening over het a.s. huwelijk ken- l&r te maken, kreeg daartoe op de en of andere manier de gelegenheid hun professionele ijver om het [«derlandse volk ook niet het ge- ingste te onthouden van hetgeen idh ln deze sector van ons volks- even afspeelde, stelden de drie ge- oemde media hun indringende tech- ésche apparatuur volledig ter be- Èikking. Juist omdat hier de verhoudingen uk moeilijk te onderkennen waren, Btstond daardoor in veler gedach- 1 ngang een vertekend beeld van de I wkelijkheid: men kon zich er geen wrstelling meer van maken hoe in jrrkeiykheid de verhoudingen lagen Deze vaagheid en onzekerheid wer- ln nog vergroot door de uitlatingen m sommige leiders van de zgn nü-huwelijks-handtekening en-actie, ft hetzij uit een irreëel optimisme, ttetzy gestuwd door een geraffineerd wroel voor propaganda, luidkeels de Inrwachting uitspraken dat hun ac tie tussen de vijfhonderdduizend en Inree miljoen namen op de lijsten zou krengen. In werkelijkheid waren het en luttele 65.000 r ingevolge van dit alles heerste er in brede kringen van ons volk allerminst onzekerheid, maar wel (euwsgierigheid naar de uiteinde- grondwettelijk vereiste uit braak van ons parlement. De cijfers 132-9 laten aan duidelijkheid niets sen over, al zal men er goed un doen zich terdege voor ogen te •lellen, dat het hier niet ging om keuze tussen monarchie en re publiek, zoals sommigen schijnen te telken. 1 de beslissing is gevallen, wil len wij de hoop uitspreken, dat ook een einde zal komen aan het veelal overdreven geschrijf rond om de personen van Prinses Beatrix de heer Von Amsberg. Laat Prin- «es Beatrix de bewegingsvrijheid, welke haar ook tydens haar studie i Leiden is ten deel gevallen en die il zo hogelijk heeft gewaardeerd. Geef de heer Von Amsberg de ge legenheid zich in alle rust voor te bereiden op zijn toekomstige taak Bied hem de mogelijkheid zich on tstoord te bewegen temidden van, Hjn toekomstige landgenoten, zich te oriënteren in alle facetten van de Nederlandse samenleving en stel hem Woende in de gelegenheid velen te ltren kennen teneinde naar een "lor grondregels van Rotary Inter national velen te kunnen dienen WEERBERICHT Oostelijke wind Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk in het tuiden van het land nog enige re ien. Matige tot vrij krachtige ooste- Hike wind. Dezelfde temperaturen nto vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 NOVEMBER Zon op: 7.54 uur; onder: 16.54 uur. Haan op: 19.08 uur; onder: 11.56 u. Hoogwater te Katwijk te 4.45 en [Wil uur, laagwater te 0.46 en 13.01 Weinig verrassing in uitvoerig debat Communisten verlaten zaal voor stemming Provo wordt uit het kamergebouw gezet (Van onze parlementaire redactie) Prinses Beatrix mag trouwen met Claus von Amsberg. De Tweede Kamer nam gisteravond met 132 tegen 9 stemmen het wetsontwerp aan, waarin de toestemming voor dit huwelijk wordt gegeven. Tegen stemden de pacifisten Lankhorst, Burggraaf, Slotemaker en Bruggeman alsmede de so cialisten Goedhart, Peschar, Franssen, Voogd en Leibbrand. De communisten namen niet aan de stemming deel. Zij bleven ook achter de groene gordijnen bij de stemming over het wetsontwerp tot naturalisatie van Claus von Amsberg. Het wetje werd aangenomen met 135 tegen 6 stem men (PSP en de heren Goedhart en Leibbrand). De stemming over beide wetsontwerpen kwam aan het slot van een vrij uitvoerig debat, waarin evenwel weinig nieuwe argumenten, pro of contra, naar voren werden gebracht. Dat de P.S.P. zou tegen stemmen, ivas bekend en ook op verzet van een aantal socialisten ivas gerekend. Dat de communisten zich aan de stemming onttrok ken was evenmin een grote verrassing gezien hun bezwaren tegen de haast, die met het wetsontwerp is gemaakt. Het enige incident betrof een actie van een Amsterdamse provo, die hal verwege het debat uit protest een brandmelder in het kamergebouw in werking stelde. Veel resultaat had zyn actie niet. De tijdig gewaarschuwde brandweer bleef weg. De provo werd later het kamergebouw uitgezet. Mentaliteit De bezwaren van de socialist Goed hart en de pacifist Lankhorst tegen het oorlogsverleden van de heer Von Amsberg, ook al kan men hem dat moeilijk verwijten, werden door mi nister-president Cals in zijn ant woord aan de Kamer verworpen. Het gaat niet om de vraag of hem ver wijten zijn te maken over zijn hou ding in de oorlog, aldus de premier. Het gaat er om of hy aanvaard baar is voor de taak, die hem wacht. Mr. Cals zei, dat de verloof de van Prinses Beatrix heeft getoond een geestesgesteldheid te bezitten, die past in het democratische bestel van ons land. In de naoorlogse Jaren heeft hij het nationaal-socialisme duide lijk afgewezen en dat met zijn op treden bewezen. Anders dan de heer Goedhart, die het huwelijk een bron van twee dracht noemde, meende de premier, dat er geen reden van landsbelang tegen de echtverbintenis zijn aan te voeren. Mr. Cals toonde volledig be grip voor de gevoelens, die door de verloving zijn losgeslagen, maar vond, dat een weigering bij grote delen de bevolking op weerstand zou zijn gestuit en tot een koningskwes tie optima forma zou hebben geleid. Daarover dacht de heer Goedhart anders. Staande voor de keus van een conflict met de publieke opinie of met het Hof heeft het kabinet gekozen voor het eerste, zei hij. Met haren erbij Anders dan de P.S.P. verklaarde de heer Goedhart zich helemaal niet de republiek. Die wordt er door de pacifisten met de haren bij ge sleept, vond hij. Wel krijgt het stre ven naar de republiek door dit hu welijk meer kansen. Afstand van de troon door Prinses Beatrix zou vol gens de heer Goedhart allerminst rampzalige gevolgen hebben: „In Prinses Margriet hebben wij een uitstekend alternatief". Zijn bezwaar tegen het huwelijk omschreef hij al dus: „Ik heb er geen behoefte aan het fiere Je maintiendrai te ver vangen door: ,,Es war ein Ungluck- licher Periode" (uitdrukking, waar mee Von Amsberg het nazi tijdperk (Van onze Hilversumse correspondent) De debatten in de Tweede Kamer drongen gistermiddag ook door tot in het paleis Soestdijk. De Koningin, de Prins. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg volgden in de bibliotheek de t.v.-uitzen- ding van 's middags en 's avonds. Naar verluidt heeft Claus von Amsberg van grote rust blijkgegeven tijdens deze t.v.-uitzsnding, die met span ning door de koninklijke fami lie werd beleefd. karakteriseerde in het befaamde t.v.- in terview.) De minister-president meende, dat het resultaat van de handtekenin genactie (66.000) bewyst, dat de overgrote meerderheid van ons volk de goedkeuring van het huwelijk wenst. Dat angst voor de geheime politie of voor verlies van A.O.W. het resultaat van de actie zou hebben beinvloed, vond mr. Cals een in sinuerend verhaal, dat een misken ning is van de realiteit. Hij noemde de kritiek op Prinses Beatrix „mis plaatst" en wees er op, dat de Prin ses zich met grote plichtsbetrachting op haar taak voorbereidt en zich daarbij vele opofferingen getroost. „Het is van het allergrootste belang", zo waarschuwde de premier voorts, „dat de constitutionele verhoudingen goed in het oog worden gehouden". Vervolg op pag. 2 PREMIER SMITH IN RADIOREDE: iv Ma afloop van het debat feli citeert drs. Neder horst (links) w-w r» ~a tj T/" Smallenbroek rechtsM;:stz rroi. dr. I I. Kraemer heer Roolvink kijken er met ken nelijk genoegen naar. (Advertentie) bestaat alt 24 pagina's Britten ontslaan alle ministers Premier Ian Smith van Rho- desië heeft vanmiddag in een radiotoespraak eenzijdig de on afhankelijkheid van zijn land af gekondigd. Onmiddellijk daarna deelde de Rhodesische gouver neur. Sir Humphrey Gibbs, mee. dat Smith en al zijn ministers op instructie van Koningin Eliza beth zijn ontheven van hun func ties. Engeland beschouwt de af kondiging van Smith als een on wettige daad van opstand tegen de Kroon. Vanmiddag om kwart voor drie zou premier Wilson een verklaring in het Lagerhuis afleggen, waarin hij zal mede delen wat zijn regering zal doen om de ..opstand" de kop in te drukken. Het gebruik van mili tair geweld is uitgesloten, maar er staat een hele reeks politieke, financiële en economische sanc ties te wachten met het doel de regering van Smith te isoleren. Vanochtend vroeg hadden Smith en Wilson nog een telefoongesprek over de vertrouwelyke brief, die de Britse premier gisteren aan zijn Rhodesische ambtgenoot heeft gezon den. De inhoud van die brief is ove rigens nog niet bekend. Wel is het opgevallen, dat de Rhodesische op perrechter Sir Hugh Beadle, die in Londen besprekingen met Wilson heeft gevoerd, gisteravond per vlieg tuig naar Salisbury terugkeerde. Koningin Elisabeth II heeft gister avond nog een beroep op de rege- ring-Smith gedaan zich te onthouden van onwettige maatregelen en de toe gezegde loyaliteit aan haar te tonen door „zich op een grondwettelijk^ manier te blyven gedrageri". Smith heeft zijn besluit genomen ondanks een stap van Japan, dat een belangrijke rol in de Rhodesische 11/2 ton voor leprozerie Het ook in ons Blad gepubli- ceerde artikel van Anthony van Kampen over een melaatsenko- I lonie in het Amazonegebied (6 november jl.) heeft bij de le- j zerskringen van alle bladen, die i dit artikel opnamen, spontane reacties gewekt. Woensdagmiddag omstreeks 12 J uur was totaal reeds bijna f 150.000 bijeengebracht. De Missieprocuur van de Pa ters van de Heilige Geest in Halfweg, giro 53.29.11 ziet nog gaarne bijdragen tegemoet. S v i vermelden ,Voor leprozerie pa- 1 ter Jan de Vries". Tom Okker behoorde gisteren tot de zeven spelers bij de kampioen schappen van Nieuw Zuid Wales, die hun partij voor de eerste ronde vlug genoeg konden voltooien om voor het losbarsten van een regenbui weer binnen te zyn. De Nederlandse kam pioen zegevierde met 60, 62, 60 over de Australiër Peter Richardson. Niet minder dan 58 vastgestelde par tijen werden niet beëindigd, of in het geheel niet gespeeld. speelt. Dit land heeft in tussen besloten mee te doen aan de economische sancties tegen Rhodesië. Japan neemt per jaar een kwart van de Rhodesische tabaksoogst en een achtste deel van de suikerexport af. alsmede veel ijzererts en ruw ijzer. In zijn radiorede tot het volk zei Smith vanmiddag, dat de Rhodesiërs hun trouw aan de Kroon en aan an deren in het Verenigd Koninkrijk en elders gedurende twee wereldoorlogen hebben getoond en dat zy bereid zijn hun bloed te vergieten en offers te brengen voor datgene, waarin zij ge loven. choccluderhcm/c Oud-president Dwight D. Eisenhower heeft gisteravond opnieuw een hartaanval gehad, die van langere duur was dan de eerste, maandag kort na midder nacht. De generaal is opnieuw in een zuurstoftent geplaatst. In Washington verklaarde een hartspecialist, dat Eisenhowers nieuwe inzinking volledig herstel niet buitensluit, maar het wel waarschijnlijk maakt, dat Eisen hower tenminste zes weken in het ziekenhuis zal moeten blijven inplaats van de twee. waarover aanvankelijk gesproken was Er waren gisteren nog plannen be kendgemaakt voor Eiserhowers ver trek uit het ziekenhuis Fort Gordon. Hy zou morgen naar het Walter Reed legerziekenhuis in Washington gaan voor verder herstel. Deze plan nen z^n thans van de baan. Oud-minister mej. dr. Klompé betrokken bij auto-ongeluk Het Tweede-Kamerlid, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van Maatschappelijk Werk is gister - i avond in Den Haag met haar auto in botsing gekomen met een vracht wagen met aanhanger. De moeder van mejuffrouw Klompé werd uit de wagen geslingerd en ernstig gewond. Mejuffrouw Klompé zelf, die de auto bestuurde, liep minder ernstige ver wondingen op. Beiden werden over gebracht naar het r.-k. ziekenhuis Joannes de Deo aan het Westeinde in Den Haag. Mej. Klompé kon na te zijn verbonden naar huis terug keren. Haar moeder, de 81-ja- ge mevrouw U. J. M. Klompé-Ver- dang uit Wassenaar moest worden opgenomen. Het ongeval gebeurde kort na elf uur in de Gentsestraat hoek Stevin- straat. Fen vrachtauto met aanhan ger verleende geen voorrang aan de agen van mejuffrouw Klompé. Op 77-jarige leeftijd is vanmorgen in Driebergen overleden prof. dr. H. Kraemer. die over de gehele wereld bekend was als taal geleerde, zendingsman en theoloog. TAALGELEERDE, ZENDINGSMAN EN THEOLOOG Prof. Kraemer kreeg een zendings opleiding bij het „Nederlandse Zen dingsgenootschap" in Rotterdam Aan de Leidse Universiteit studeerde hij Indische letteren. Daar promo veerde hy onder prof. Snouck Hur- gronje. Als taalgeleerde werd hy door het „Nederlands Bijbelgenootschap uitgezonden naar Java, waar hy ver scheidene Jaren werkte als bybelver taler en als adviseur van zendings arbeiders. In 1937 werd dr. Kraemer hoog leraar in de godgeleerdheid aan de Leidse Universiteit. Gedurende de oorlogsjaren maakte hy deel uit van het driemanschap Kraemer-Banning en Gravemeyer, dat bekendheid heeft gekregen door zyn werk voor de ge meenteopbouw. Dit werk heeft veel bijgedragen tot vernieuwing van de Ned. Herv. Kerk na de oorlog. In 1948 werd prof. Kraemer be noemd tot directeur van het Oecu menisch Instituut in Bossey by Ge nève, waar hy grote invloed heeft ge had op gemeenteleden en theologen uit de gehele wereld. In 1957 keerde hy naar Nederland terug en vestigde zich in Driebergen Advi GROTE OCCASIONS SHOW bij AUTO Prof. dr. H. KRAEMER Gedurende de laatste jaren van zyn leven heeft prof. Kraemer nog tal van voordrachten gehouden en ge schriften gepubliceerd. Advertentie (§ud Qtü teuwö De dikste man van Frank rijk, en wel van Europa, de heer Elb. Levy, is 11. Vrijdag te Parijs overleden. Hij was 51 jaren oud en hij woog nog 240 Ned. ponden, hoewel hij door ziekte zeer vermagerd toas. Sedert jaren werd hij in geen omnibus meer toegela ten. i4an de Tweede Kamer der 1 Staten Generaal is door ver schillende zeepzieders een a adres aangeboden ter af- a schaffing van den accijns op de zeep.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1