Pi A „Sabotage niet oorzaak elektrici teitsstor ing" WASCANA Bedrijf stafeltennis met nieuwe telling haa nü _j=l O boeken in huis Corrigeerde Katwijkse vlieger zijn meerdere ten onrechte? Hoe is dat mogelijk? Overwegwacliter laat bomen open Zaterdag is het klaproosdag LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 NOVEMBER 1M5 Hoofd energievoorziening in Y.S. Leidse competitie op volle toeren Sabotage ls niet de oorzaak geweest van de storing in de elektriciteitsvoorziening, waar van vrijwel het gehele noord oosten van de V.S. en delen van Canada dinsdagavond te lijden hebben gehad. Dit 1s in Washington meegedeeld door de voorzitter van de federale commissie voor de energievoorzie ning, die het door president John son gelaste onderzoek naar de oor zaak %an de storing leidt. In het noordelijke deel van de staat New York heeft zich gister avond in negen gemeenten opnieuw een storing in de elktriciteitsvoorzie- ning voorgedaan. Het euvel was na een uur verholpen. Volgens de maat schappij had de storing, waarvan overigens de oorzaak nog niet be kend was, niets te maken met het uitvallen van de stroom op dinsdag avond. Een commentator voor radio Ha vanna heeft het idee geopperd dat de elektriciteitsstoring wel eens een militaire proef geweest kan zijn. Een woordvoerder van het minis terie van Defensie heeft gezegd, dat het Ingewikkelde communicatie net tassen de Amerikaanse bases en het opperbevel tjjdens de storing op geen enkel punt was verbroken. Ook de telexverbinding tussen presi dent Johnson en het Kremlin fun geerde normaal. (Indien deze ver- binding uitvalt is er nog alttfd een radioverbinding met Tanger. I Hachelijk Het uitvallen van de stroom had tal van hachelijke en merkwaardi ge situaties tot gevolg. In een zie kenhuis in Manhattan verrichtte een chirurg een hersenoperatie toen de stroom uitviel. Ook van de nood- stroom kon geen gebruik worden ge maakt. De operatie werd voltooid met behulp van een generator van de politie In de beroemde Carnegie Hall voltooide de pianist Wladimlr Horwitz een recital met behulp van een zaklantaarn. Enige honderden belangstellenden bleven tot het ein de toe. Horwitz was juist begonnen met een polonaise van Chopin toen de lichten uitgingen. Voordat de sup poost met de zaklantaarn kwam op dagen speelde Horovitz in het donker rustig verder zonder één toon te missen. Li ons land In ons land is dö kans op een stroomstoring als die in Noord Amerika vrijwel nihil. Van een ka belbreuk behoeven de electriciteits- verbruikers zelfs riets te merken, aangezien de autcmatische „bewa king" van onze z*er sterk vertakte koppel netten zodanig is uitgevoerd dat de stroomleve'antie desnoods via een omweg binnen enkele seconden kan worden herseld. Advertentie w BLAUWE ZONE IN ROTTERDAM De parkeerregelen, waarover de gemeenteraad van Rotterdam bijna een jaar geleden besliste, treden 1 december in werking. Dit betekent, dat in een gedeelte van de binnenstad een zgn. blau we zone zal komen de strepen kan men al op straat zien waar dt parkeerschijven gebruikt moeten worden. Dat betekent ook dat er 250 parkeermeters zullen worden ge plaatst en dat er een groot parkeer terrein zal worden ingericht waar voor één gulden de personenauto of voor drie gulden de autobus een hele dag mag blijven staan. Deze regeling gelden alleen op werkdagen tussen negen uur 's mor gens en vijf uur 's middags. Voor het parkeerterrein aan de Van Ol- denbarneveldtstraat het grootste parkeerterrein in Nederland waar betaling verplicht is (530 auto's) echter aJ van acht uur 's morgens. De zone, waarin met schijven an derhalf uur kan worden geparkeerd, omvat 130 plaatsen. In het gebied is bovendien een zeer grote parkeer plaats waar gratis kan worden ge parkeerd. De regeling is feitelijk een proef waarop te zijner tijd correcties zul len worden aangebracht. De grote groepen verbruikers zoals de bewoners en de bedrijven in de randstad Holland zijn niet afhankelijk van één grote centrale, maar van een aantal kleinere leve ranciers die storingen in de produk- tie met elkaar kunnen opvangen. De elf grote centrales (of groepen cen trales) in ons land werken samen in de SEP, de Samenwerkende Elektrici - teits rroduktiebedrijven, een lichaam dat als „verkeersagent" optreedt in De zuster van oud-premier Nehroe van India, is gisteravond voor een bezoek van vier dagen in ons land aangekomen. Zij komt hier als vertegenwoordig- VERLIEZEN IN ZUID-VIETNAM Het Amerikaanse militaire appa raat m Vietnam heeft verleden week zwaardere verliezen dan ooit gele den 85 man sneuvelden en 478 werden gewond. Deze cijfers rijn gis teren door het departement van De fensie bekendgemaakt. Sinds 1 januari 1961 zijn 987 Amerikaanse militairen in Vietnam gesneuveld en 5.303 gewond. Het aantal vermisten nam verle den week met 5 toe tot een nieuw totaal van 96. Onder de Zuidvietnamese rege ringstroepen vielen 144 doden en 288 gewonden. De Vietcong-verlie- zen verminderden van 1.264 gesneu velden twee weken geleden tot 536 afgelopen week. Gevangengenomen werden 197 guerrillastrijders. Zuidvietnamese troepen hebben gisteren op 65 km ten zuidwesten van Saigon in zes geheime bergplaat sen grote hoeveelheden wapens en munitie voor de guerrillastrijders van de Vietcong gevonden. In de buurt van deze bergplaatsen trof men ook nog een complete granaat- fabriek aan. Heeft tweede vlieger A. van der Veen uit Katwijk aan den Rijn terecht of ten onrechte en kele malen tijdens vluchten ge probeerd zijn meerdere te corri geren? Dit is de vraag waarop de Centrale Raad van Beroep in de komende weken een ant woord moet geven. De meerdere in kwestie, luitenant ter zee eerste klasse Van Meerwijk vindt dat de tweede vlieger in de periode van 17 augustus tot oktober 1964 minstens driemaal heeft inge grepen tijdens situaties waarin dit volmaakt overbodig was. De luitenant-leider van een squa dron helikopters van het vllegdek- schip „Karei Doorman" maakte in die periode 19 vluchten met de ser geant-majoor Van der Veen. De luitenant fungeerde als eerste vlie ger. Hij trad op als beoordelaar van de sergeant-majoor. Omdat de lui tenant er van overtuigd was, dat de tweede vlieger teveel had ingegre pen, terwijl zijn commandant de helikopter bestuurde, had hij dit tot uiting gebracht in de beoordeling. De tweede vlieger meent op zijn beurt dat hem daarmee geen recht is gedaan. Voor de Centrale Raad van Beroep verklaarde zijn gemacn- tigde. mr. L. van Heijningen uit Den Haag, dat de luitenant slechts over 200 vlieguren ervaring beschikte, terwtjl de tweede vlieger ongeveer 600 uren in helikopters had gevlogen. De tweede vlieger heeft tot taak de eerste piloot bij te staan. Hij fun- het gecompliceerde proces van ge ven en nemen over het landelijke koppelnet Een zeer grote storing, waarbij een groot aantal ongunstige factoren in één richting werkt, zal slechts voor de verbruikers in afge legen plaatsen van langdurige aard kunnen zijn. Voor de grote „klan tencentra" is een storing van en kele minuten al onwaarschijnlijk, om van uren maar niet te spreken. ster van premier Sjastri en zal o.m. een onderhoud hebben met minister Luns. De politieke situa tie in India zal zeker ter sprake komen. Op Schiphol werd mevr. Kubitschek naar Miami vertrokken Oud- president Juscelino Kubit schek van Brazilië, die vijf weken geleden door zijn terugkeer uit vrij willige ballingschap grote beroering in zijn land ontketende, is gister ochtend vroeg onverwacht uit Rio de Janeiro vertrokken met een lijn- toestel, dat via de Noordbraziliaan- se stad Belem en Caracas naar Mia mi in Florida (V.S.) vloog. Kubit schek is sinds zijn terugkeer aan uitputtende verhoren onderwor pen door een militaire commissie van onderzoek, die nagaat wat er waar is van de beschuldigingen als zou zich onder Kubitscheks bewind commu nistische infiltratie in de regerings instellingen hebben voorgedaan. De oud-president stond de laatste dagen onder medische behandeling. Waarnemers zijn van oordeel, dat Kubitschek uit Rio de Janeiro is vertrokken met toestemming van de revolutionaire regering als onderdeel van maatregelen om de politieke spanning te verminderen, die, ten dele, door de terugkeer van Kubit schek was toegenomen. De Brazili aanse regering kende zichzelf twee weken geleden uitgebreide bevoegd heden toe. geert als het tweede paar ogen, geeft wenken en moet ingrijpen als er sprake is van een noodsituatie. Deze nu had zich naar het oordeel van de advocaat stellig voorgedaan. Door het optreden van zijn cliënt was voorkomen dat mensenlevens of materieel verloren waren gegaan. Mr. Van Heijningen legde er de na druk op dat de tweede vlieger gedu rende zijn hele loopbaan bij de marine goede beoordelingen heeft gehad. Namens de commandant van de zeemacht trad de heer L. Kayen uit Den Helder op. Hij ls de mening toegedaan dat de tweede vlieger zich heeft schuldig gemaakt aan insubor- dlnair gedrag. „Hjj heeft de instruc ties duidelijk overschreden", aldus de heer Kayen. De raad doet over drie weken uit spraak. LSB-kampioenschap De loting voor de derde ronde van de persoonlijke Leidse schaakkam pioenschappen, die morgen in Lei derdorp wordt gehouden, heeft het volgende resultaat opgeleverd: A. A. Schuering R. D. Westra; C. C. Berg C. H. van den Bosch; A. Smit J.J. Piket; H. Verberg A. M. J. van den Berg; mr. ir. J. Westra P. J. Piket; Th. P. van den Berg A, J. van Velzen; A. Bonefaas ir. F. Schneider; W. de Haas L. F. Frankrijk wil erkenning van China in VN Frankrijk heeft gisteren in de Al gemene Vergadering aangedrongen op erkenning van China als lid van de volkerenorganisatie. Volgens de verklaring van het hoofd van de Franse afvaardiging, Seydoux, brengt China's afwezigheid schade toe aan de organisatie en haar le den. Volgens het Franse standpunt moet over China's toelating worden beslist bij eenvoudige meerderheid in de Algemene Vergadering. Ebt is in tegenstelling tot de opvatting van sommige landen, waaronder En geland, dat erkenning van Peking slechts kan geschieden op grond van een tweederde meerderheid in de 117 leden tellende vergadering. Srimati Nehroe verwelkomd door de Indiase ambassadeur in ons land (links op de foto). Het Nederlandse Oorlogsgra ven Comité heeft dit Jaar wederom een groot aantal nabestaanden van de in de tweede wereldoorlog gesneu velde geallieerde militairen voor grafbezoek naar ons land laten ko- Dit was mogelijk dank zij de Klaproos-collecten. Sinds 1945 heeft het Nederlandse volk ieder jaar de collectebussen op Klaproosdag met gulle hand gevuld. Bovendien zijn er tot nog toe ieder jaar Nederlandse bereid ge weest om met de Klaproos collectebus op pad te gaan. Het publiek tastte voor dit goede doel al vele malen diep in de beurs, Vlaams-Waalse schermutselingen in BRUSSEL (Van onze Brusselse correspondent) Brussel heeft gisteren in het be gin van de avond weer eens een klei- herdacht, naar de hoofdstad geko men om te betogen tegen de over heveling van de Voerstreek van de Waalse provincie Luik naar de Vlaamse provincie Limburg. Daar toe werd verleden jaar bU het vast stellen van de taalgrens besloten. Na een mars van het Noordstati on naar een zaal in de binnenstad zou daar een protestvergadering plaatsvinden. Vlaamse tegenbetogers beletten echter de stoet over de gro te boulevards te trekken. De rijks wacht ls nogal hardhandig opgetre den om toch een doortocht te ba nen. Er werd aan beide zijden door de betogers met rotte eieren en dito fruit geworpen. Enige etalageruiten werden aan scherven gegooid en een aantal personen liepen verwondin gen op. Daar de betoging net op het spitsuur plaatsvond, is het ver keer in de binnenstad langer dan een uur gestremd geweest en ont aardde het tenslotte ln een enorme chaos, die werd begeleid door 'n hels lawaai van claxons. Meyer; C. J. Verbiest P. Lodder; F. Teleng A. Geyer; K. W. van der Willik A. J. W. KohlbeckW. M. Rosdorff G. W. de Jeu; R. A. O. de Graaff D. Meyboom; P. de Jong L Barendse; F. Schmidt 8. A. van Gem eren; W. Donker A. Mun- ninghoff; J. van Harten D. J. de Laaf; L. Karssen drs. H. B. Ger ritsen; R. Duyn H. Kooy. De uit gestelde partij uit de tweede ronde tussen R. D. Westra en A. Bonefaaa is door Westra gewonnen. De Alphe- naar W. Donker gaf zijn slecht staande hangpartij tegen C. C. Berg zonder verder verweer op. Auto in brand op het Stadhuisplein Een brandmelding op het Leidse Stadhuisplein was voor de Leidse brandweer aanleiding om gistermid dag omstreeks half vijf met twee wagens uit te rukken. Een personen auto was (door een overlopende vlot- terkamer) in brand gevlogen, maar de bestuurder (een wegen wachter slaagde er in met een deken de vlammen onder de motor kap te doven voor de brandweer was gearriveerd. De wagen liep enige schade op. LEIDATO-FOTO'S BEKROOND Onder leiding van de heer J. Wolfslag heeft een Jury gisteren de Inzendingen van de Leidato-foto- wedstrijd beoordeeld. Er werden niet veel fotos' en dia's ingestuurd en ook de kwaliteit liet te wensen over. Mevrouw Mooren, Vijf Meiplein 52, Leiden won de eerste prijs (f. 100) met twee zwart-witfoto's. De heer W. F. H. Assink, Nieuw Voordorp straat 28, Voorschoten won de twee de prijs (f. 50) met een foto van de Leidato-optocht en de heer R. Bee- renfenger, Beatrixstraat 4. Leiden, zag zijn Inzending bekroond met de derde prijs (f. 25). De drie prijswin naars ontvingen een medaille. THEOL. KANDIDAAT A. J. G. DRONKERT De classis Leiden der Geref. Ker ken in Nederland heeft aan onze stadgenoot, kandidaat A. J. G. Dron- kert, preek consent verleend. Kand. Dronkert kan echter ln verband met stage en studie vooralsnog geen be roep ln overweging nemen. Hij is echter wel bereid om de kerken zon dags in de prediking te dienen. Gouden doctoraat Mej. dr. L. S. W. van Straaten te 's-Gravenhage herdenkt vandaag het feit, dat zij vijftig jaar geleden aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor. Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het prop.ex. godgeleerd heid mej. M. A. Verbist (Den Haag). omdat het de offers van de bevrij ding niet is vergeten. Het Nederlandse Oorlogsgraven Comité heeft al twintig jaar nabe staanden van militairen, die ln ons land een oorlogsgraf vonden, op zijn kosten naar ons land laten overko men. De opbrengst van de Klaproos collecte maakt het mogelijk om door te gaan met dit werk, dat nog steeds niet is voltooid. Dit jaar wordt de Klaproos- straat) collecte gehouden op 13 november. Het comité ver trouwt er op, dat het publiek ook nu gul zal zijn. Collectanten kunnen zich opgeven bij mevrouw M. van Eek-Van Oordt, Zoeterwoudsesingel 25. De collectebussen moeten worden gehaald aan het bureau van huis houdelijke voorlichting, Levendaal 1, zaterdag van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. Indien collectanten zich tijdig opgeven bestaat er een mogelijkheid om de bussen thuis te laten bezor gen. Een bijzonderheid is nog, dat de Britse Oud-Strijdersorganisatie, bewogen door het werk van het Ne derlands Oorlogsgraven comité, ook dit jaar enkele Klaproos-collectan ten voor een vijfdaagse reis naar Engeland zal uitnodigen. Vorig jaar behoorde o.a. een Leidse jongen tot de gelukkigen, die een trip naar Londen mochten maken! Eén dode en een gewonde Een fout van een overwegwachter heeft vanmorgen vroeg aan één per soon het leven gekost, terwijl een De Leidse tafel tennis-bedrijf scom- petltie is ln volle gang. Begin oktober ztjn 32 teams naar sterkte in vier klaseen Ingedeeld aan deze com petitie begonnen. De puntenwaar dering wijkt af van de gebruikelijke: het aantal gewonnen partijen telt bij een overwinning of een gelijkspel en niet het aantal matchpunten. Naast een klassement voor de vier klassen wordt de algehele stand per deelnemend bedrijf bijgehouden, die degene met het hoogste gemiddelde bovenaan brengt. Aan het eind van het seizoen wordt aan die winnaar de wisseltrofee uitgereikt. Momenteel is „Stadhuis" de hou der. Na de eerste wedstrijden blijkt, dat in de eerste klasse de krachts verhoudingen nog moeilijk zijn te pellen. Stadhuis won weliswaar van concurrenten als F. 188 en G.G.V., maar aangezien de overwinningen belde malen in cijfers slechts 64 waren, gaat G.G.V. aan de leiding, omdat het trio (B. en F. de Roo en aanvoerder C. Vijlbrief) een 91 zege behaalde op ABN 1. Het feit, dat J. Vreeburg niet steeds bij Stadhuis zal meespelen doet vermoeden, dat GGV en F. 188 een belangrijke rol zullen gaan spelen, met teams als R.T.C. en ander ernstig werd gewond. Zij za ten in een auto, die op een beveilig de overweg in Leidschendam werd aangereden door een trein, die van Den Haag Hollandse Spoor op weg vu naar Rotterdam Hofplein. De overwegwachter had de bomen weer opengedraaid, nadat een trein in de andere richting was gepasseerd. Het A.B.N. als gevaarlijke belagers. In de tweede klasse voert Durisol met 24 punten (3 wedstrijden) het peloton aan met drie punten voorsprong op de G.G.V.-reeerves. Opvallend is de klassering van F. 188 3 als derde vóór het tweede team. RTC 2 (met Cor Prins) startte zeer overtuigend in de derde klasse, Durisol 2, G.G.V. 4 en Mebo 2 volgen op straatlengten. In de vierde klasse tenslotte met negen teams de grootste afde ling beheerst F. 188 5 de strijd F. 188 4. Mebo 3 en G.G.V. 5 hebben al aanzienlijke achterstand. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is de heer H. E. Derksen, geboren te Ren- kum en thans wonende te Leiden, ge promoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld „Axon menbrane voltage fluctuati ons". Promotoren waren prof. dr. J. W. Duyff en prof. dr. H. B. C. Casimlr. De promotie geschiedde cumlaude. ongeval gebeurde om kwart over ze ven. Een uur lang zijn beide spo ren versperd geweest. Op de foto de staalmasea, die er overbleef van het volkswagenbusje. De 37-Jarige Rotterdammer G. Hui zen was op dag dood. Zijn plaats genoot J. van Halem werd gewond. „mars op Brussel" meegemaakt. Een paar duizend Walen waren aan de vooravond van de 11de novem ber, die in België algemeen wordt Advertentie Het antwoord... melange-dekblad. Dit nieuwe dekblad - een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt volledig machinale vervaardiging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. Senoritas 10 ct-Clgarillos 6'A ct-Botknak 16 et met melange dekblad extra licht, extra geurig WAS 11K.A J

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15