m ii elgie in ongekende vorm Schaken flinke stimulans geven SPANJE IN EINDTOERNOOI van vandaag 1 3 VOLLEYBALCOMPETITIE I Zesde overwinning van Kangeroes (d) Sporttoto Eusebio redt Benfica van nederlaag (2-2) ONDERHANDELINGEN ZIJN GAANDE Peter Post en Rik van Loov weer samen in één ploeg? JUDOWEDSTRIJD Mr. F. Goudsmit (nieuwe voorzitter KNSB) wil: R. Sierdsma verraste niet I/Espoir B (1.23) LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 ZESDE BLAD Rode Duivels winnen in Tel Aviv met 5-0 - hattrick van Van Himst Het Belgisch voetbalelftal is momenteel in ongekende vorm. De Rode Duivels klopten twee weken geleden Bulgarije met niet min der dan 5-0 en woensdag, in de laatste wedstrijd van hun groep jn het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap, zagen 55.000 Israëli opnieuw elf voortreffelijk spelende roodhemden. In Tel Aviv moest ook Israël de Belgen vijf treffers toestaan, terwijl de Belgische verdediging, gehandicapt door het ontbreken van de gebles- jeerde Verbiest, geen enkele maal ge passeerd werd. Wanneer Bulgarije er op 21 november, in hetzelfde stadion en tegen dezelfde tegenstander, in slaagt eveneens te winnen zal een be slissingswedstrijd tussen België en Bulgarije noodzakelijk worden. Deze jal waarschijnlijk in december in Wenen worden gespeeld. Magnifiek opnieuw een magnifieke wedstrijd. De virtuoze Van Himst scoorde zelfs driemaal (24ste, 33ste en 69ste min A maar was daarnaast vrijwel elke keer de speler die de gevaarlijke aanvallen inleidde. De jonge rechtsbuiten Thio (31) en de weer zeer behendige links buiten Puis (48) completeerden de score. Naast het enorme talent van Van Himst etaleerde ook debutant Robert Weyn (Beerschot) in het Ra- mat-Gan-Stadion zijn gaven. Weyn verving in de achterste vier Verbiest op knappe wijze. Johnny Thio was door zijn snelheid en doortastendheid eveneens een voortdurend gevaar voor de Israëli die in Brussel slechts met 10 verloren, maar voor eigen publiek tegen de superieure elf van Constant Vandestock en Tuur Ceu - leers kansloos waren. De stand in groep 1 luidt: België 4 3 0 1 6 11— 3 Bulgarije 3 2 0 1 4 Israël 3 0 0 3 0 0—10 Spanje Spanje heeft zich woensdagavond in Parijs geplaatst voor het eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap voetbal, door de beslissingswedstrijd tegen de Ierse Vrijstaat met 10 te winnen. Het winnende doelpunt werd acht minuten voor het einde gescoord door Ufarte. De beslissingswedstrijd in groep ne gen, waar Syrië zich had terugge trokken en dus alleen Spanje en de Ierse Vrijstaat overbleven, was nood zakelijk geworden door de Ierse over winning in Dublin (10) en de Spaanse zege in Sevilla (41). Het doelgemiddelde geeft in dit toernooi, zoals bekend, niet de doorslag bij ge lijk eindigen. De Spanjaarden hebben in Parijs, waar niet minder dan 50.000 toe schouwers op de tribunes zaten, steeds het initiatief gehad. Steunend cp een stug dekkende defensie bouw den zij vele aanvallen op, maar ver der dan een groot aantal kwamen zij, tot 10 minuten niet. Toen was het rechtsbuiten Ufarte die het kostbare doelpunt scoorde. Met Spanje zijn er nu 11 van de 16 landen voor het eindtoer- nooi bekend: Frankrijk, Portugal, Hongarije, Rusland. Spanje. Enge land, Uruguay, Chili, Argentinië, Mexico en titelverdediger Brazilië. 'r.' '-M Tu het gymnasium hebben de da- Kangeroes gisteravond de fesde zege in successie geboekt. De jiigenstandster was 't Leidse Nieuw- Erunhilde, dat zonder punten onder- ,n de ranglijst toeft. Argos, dap- zeker niet zonder capacitei- l, kon het tegen het sterke reser- van Boemerang uit Am- trdam niet redden. [Kangeroes begon tegen Nieuw- inhilde zwak. Met de basis- op- iplling Ans Vrieslink, Suus Ver hoek. Kitty Kosto, Franny van der Horst, Ilonka Kruts en Adri van der Plas Smit ging de eerste set naar Nieuw- Brunhilde dat speelde voor wat het waard was. De /an dit setverlies lag voor belangrijk deel aan het :hte, bijna nonchalante serveren de gehele Kangeroes- ploeg. In de tweede set pakte Kitty Kosto op dit spelonderdeel even goed uit en .dat resulteerde via 1-1 in een voor Nieuw- Brunhilde reeds onoverbrug bare achterstand: 10-1. Het werd tenslotte 15-2. Nog groggy van de ze service-dreun verloor Nieuw- Brunhilde ook vlot de derde set, 4-15. In de vierde set werd het ver weer bttcr, maar Kangeroes was ge- waarschuwt en liet zich niet meer bedreigen, zij het dat Suus Verhoekx 7-7 7-9 I t.o. konden doordrukken; 15-9 i 3-1. Argos Argos-Boemerang 2 was qu wed strijd en kijkspel wel beter. De pu pillen van Henk Kleingeld troffen een sterk spelende Amsterdamse for matie, die voorAl aanvallend vlot uit de bus kwam. De grote gangmakers waren bij Argos, Joke Kleingeld die op smash excelleerde en Tineke van W der Have. In elke set hebben on ze stadgenoten winstkansen gehad, in elke set toonden de gasten zich op de kritieke momenten tref zekerder aan het net en solider in de opbouw van de aanval. Nog steeds is het duidelijk manco bij Argos de set-up, waardoor aanval- sters van formaat als Tineke van der Have, Joke Kleingeld en in wat mindere mate Alice Rijsbergen en de gezusters Selier, van wie gisteravond overigen?' alleen Joke binnen de lij nen kwam, in te moeilijke po sitie worden gebracht. In de tweede set haulde Argos een achterstand van 6-13 op tot 11-13 om met 11-15 de vlag te moeten strijken en in de derde set liep de score gelijkop via 8-3. 9-10, 12-13, tot Boemerang weer toesloeg 15-12 en 3-0. Aan de sporttoto no 12 werd door 797.262 personen deelgenomen, die voor een bruto inleg van 1.109.492,40 gulden zorgden. Voor prijzen kwam beschikbaar f. 366.132. De eerste prijs van f. 201.372,GO wordt door negen feilloze invullers gedeeld. Zij ontvangen bruto 22.374 gulden. Voor de tweede prijs van f. 109.839,60 kwamen 324 goede meldingen binnen. Per goed inge vulde kolom wordt f. 336.uitbe taald. Voor de derde prijs van f. 54.919,80 meldden zich 369 totoïs- ten, die per goed ingevulde kolom f 148,50 krijgen. De drie-in-een toto van het af gelopen weekeinde telde 187.531 deelnemers, die inlegden voor een bedrag van f. 191.154—, Beschikbaar aan prijzen was f. 63.081 (voor de eerste, tweede en derde prijs elk f. 21.027,—). Er waren drie meldingen met de winnende thuisclubs correct (voor elk bruto f. 7009,één totoïst had alle uit-overwinningen goed inge vuld (prijs f. 21.027,en drie deel nemers hadden de gelijke spelen goed voorzien (elk f. 7009,—). Strijd om Europese bekers Benfica, tweevoudig Europees bekerwinnaar, heeft zich dank zij een overigens zwaarbevochten ge lijkspel bij Levski (Sofia) in een goede uitgangspositie genesteld om de kwartfinales van het toer nooi om de Europa Cup I te be reiken. De Portugese ploeg hield Levski op 22. Benfica's pasgetrouwde ster, Euse bio, redde zijn ploeg tot tweemaal toe. Hij scoorde in de 23ste en 62ste minuut de gelijkmakers, nadat de felle Bulgaren, fysiek wat sterker, Rusland, dit seizoen voor 1 het eerst vertegenwoordigd in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars 1 door Dynamo Kiev, dat in- I middels de kwart-finale 1 heeft bereikt zal het vol 1 gend seizoen ook inschrijven voor het toernooi om de 1 Europese beker voor lands- I kampioenen. Dit heeft de 1 Russische voetbalbond giste- ren in Moskou meegedeeld. ~llllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllilllllillllllll(^ maar minder beweeglijk, een v sprong hadden genomen. Ook de eerste wedstrijd tussen het Hongaarse Ferencvaros en het Griek se Panthinaikos, die gisteren in Boe dapest werd gespeeld, is in een gelijk spel (00) geëindigd. Bekerwinnaars In de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft het Hon gaarse Honved de kwartfinale bereikt. Weliswaar verloren de Hongaren in Boedapest met 12 van Dukla Praag» maar de eerste wedstrijd was in een 32 zege voor Honved geëindigd. Volgens het nieuwe reglement van dit toernooi bij gelijke doelcijfers beslist het aantal gemaakte doelpun ten in de uitwedstrijd ging de „winst" nu naar Honved. Het Duitse Borussua Dortmund is nog niet zover. De Duitsers wonnen de eerste wedstrijd van CSGA Sofia met 30. De tweede ontmoeting wordt 8 december in Sofia gespeeld. Voor de Europabeker voor Jaar beurssteden heeft Hannover '96 met 50 gewonnen van het Portugese FC Porto. Rijdt Peter Post volgend seizoen in de wegploeg van Rik van Looy? En zal hij in het seizoen daarna met de meervou dige wereldkampioen weer een ..koningskoppel" op de win- terbanen vormen? ,.Ik weet het nog niet", zei Post ons, ..er zijn in elk geval onderhandelingen gaande. Het is zeker niet onmogelijk". Tijdens de Zesdaagse van Brussel, die gisteren is begonnen, zullen waarschijnlijk belangrijke be slissingen vallen. De onderhandelingen, die de manager van Post. de Belg Fons Versnick, heeft gevoerd met de nieuwe Belgische ploeg Romeo-Smith hebben (nog) niet tot een bevredigend resul taat geleid. „Maar", zei Post, „de deur is nog niet dicht. In Brussel volgen nog gesprekken daarover". Speculaties in de Belgische sportpers hebben geleid tot een gerucht dat tenslotte toch waar heid bleek te bevatten: Post onderhandelt inderdaad ook met Solo, het merk waarvoor Van Looy uitkomt. De Amstel- vener vertelde: „Van Looy en ik zijn altijd vrienden geweest, echte vrienden. Dat heeft toch altijd op de achtergrond gestaan bij de ruzie, die we hebben ge had. De scherpe kantjes van dat meningsverschil zijn er nu af. We zijn geen vijanden meer. Waarom zouden we niet weer vrienden worden?'" Toenadering De ruzie tussen de eerzuch tige Van Looy en de al even eerzuchtige Post ontstond en kele jaren geleden, toen Post nog in de ploeg van Van Looy reed. In de laatste meters van Parijs—Roubaix trok Post de sprint aan voor Van Looy, maar de „Keizer van Herenthals faalde. Niet door de schuld van Post. maar Van Looy wilde toch de in het vooruitzicht gestelde beloning voor het aantrekken van de sprint niet betalen. Daarmee begon een lange pe riode van vijandschap en wederzijdse beschuldigingen, die culmineerde in een rel na de wereldkampioenschappen in Sallanches. Post had, behalve de steun aan Jan Janssen, in die titelstrijd maar één doei: Van Looy mag geen wereld kampioenschap winnen. Voor zitter Standaert van de Belgi sche wielerbond, persoonlijk vriend van Van Looy. greep in: Post mocht niet meer in België starten. Maar andere machten waren sterker dan Standaert en het startverbod werd opge heven. Slijtage slag Er gebeurde meer. Van Loov kon de slijtageslag tegen de jaren (hij is even oud als Post) PETER POST onderhandelingen niet helemaal meer ontkomen en vertoonde teruggang in vorm. Bovendien "Overleed zijn „beschermer" Staftdaert en daardoor degradeerd» Van Looy in België snel tot een „gewone" renner-met-capaclteiten, die veel minder hoog van de toren is gaan blazen. En dat verklaart mede do „toenadering" tussen hem en Post. Het was ook de basis voor de nu gevoerde onderhandelin gen. In Brussel, waar Post met Simpson rijdt, zullen waar schijnlijk beslissingen vallen. Of anders in de week daarna, als de Amstelvener de Zesdaag se van Gent betwist aan de zyde van Patrick Sercu, die daarom dringend heeft ge vraagd. Advertentie In het clubgebouw van de Boel aan de Bernardkade werden judowedstrij den gehouden tussen de jeugd van het Leidse Volkshuis en de judoclub „Eendracht". De leiding beruste bi] mejuffrouw F. Kruyer uit Voorburg. De wedstrijden werden afgewisseld door een demonstratie van het Naga No Kata, uitgevoerd door mej. Kruy er en één van haar leerlingen. De uiteindelijke uitslag werd een overtuigende overwinning van de „Eendracht" Jeugd, n.l. 34—14. Metde nieuwe formatie van de Hag se ijshockey club HYS Hokij 'Al het nog niet vlotten. Ook itde tweede thuiswedstrijd van hi seizoen werd woensdag een nederlaag geleden. Dc gas ten uit Grenoble zegevierden in de Houtrusthallen met 2-5 (0-1, 1-2, 1-2). Op de foto: een aan val van Grenoble op het Haagse doel. ,Als voornaamste voorzitterstaak zie ik het streven om met een team van bestuursleden het schaken in Nederland een flinke stimulans te geven. Naast het doorbreken van een zeker stagnatie in het leden tal, dat momenteel 15.000 bU ver enigingen aangesloten schakers be draagt, is het ook de bedoeling de animo voor het ongeorganiseerde thuissohaken te vergroten. Door de vooraanstaande plaats die Neder land internationaal gezien inneemt, op het gebied van de organisatie van belangrijke toernooien, zo mo gelijk uit te breiden, wil de KNSB het schaken nog meer in de be langstelling plaatsen. Op langere termijn, wanneer de werktijden korter zullen worden, zie ik de behoefte aan actieve re creatie steeds groter worden. Dit in tegenstelling tot het passieve te levisiekijken of het massaal bezoe ken van sportwedstrijden. Er zul len In de toekomst meer mogelijk heden moeten komen voor de vrijetijdsbesteding waarbij de KNSB wil proberen het schaakspel tot ge meengeld te maken in Nederland", zegt met jeugdig enthousiasme mr. F. Goudsmit (33) te Hengelo. Buitenstaander De vorige maand met algemene stemmen gekozen nieuwe voorzit ter van de landelijke schaakbond was tot voor kort een volkomen buitenstaander in de schaakwereld. „Uiteraard was ik zeer verbaasd toen de heer A. E. J. Modderman voorzitter van de Haagse Schaak bond, mij kwam polsen of ik de in februari overleden KNSB-voorzit ter ir. H. J. van Steenis wilde op volgen. Ik was nataelijk geen Ud van een schaakclub, en het was twaalf jaar geleden dat ik als voor zitter van de Leidse Studenten- schaakvereniging Morphy verant woordelijk was voor het organise ren van het eerste open interna tionale snelschaak toernooi in tijd zal vergen, om mij in te leven in de schaakgemeenschap, be schouw ik het voorzittersschap als een bijzonder aantrekkelijke func tie. Mijn achterstand als buiten staander wil ik zo vlug mogelijk in lopen, waarbij ik bet als voordeel zie dat ik fris tegenover de mate rie sta, en niet tot enige groep be hoor. Ik ben me ervan bewust dat er een aantal problemen in de 'as na een zorgvuldige voorbe reiding zal het bestuur na een re organisatie deze problemen kun nen oplossen. Zo zal de overbelas ting van administratief werk van de acht bestuursleden bekeken moeten worden, waarbij de wen selijkheid van het instellen van een bondsbureau een i zal spelen. De taakverdeling tus sen het dagelijkse- en het bonds- bestuur en de bestuursleden van de dertien onderbonden zal zo scherp mogelijk afgebakend moe ten worden. Ook de invloed van de topspelers op het bestuursbeleid is een van de te behandelen pro blemen." Koersen Duindigt (Van onze medewerker). Roel Sierdsma, die al meerdere jaren in Frankrijk zijn entraine- ment heeft, was gisteren niet voor niets naar ons land gekomen. In de internationale draverij toefde hij met de Franse import L'Espoi? P aanvankelijk in de achterhoede Gaandeweg verbeterde hij echter zijn positie en toen in het laatste rechte eind X Pluto en Zilvervos, die kort voor de streep werd uit geschakeld, fel om de leiding vochten, sprak Roel de zuinig ge spaarde reserves van zijn paard aan en zegevierde op zekere wijze verrassend (w f42.40) in 1.23.- km tijd. Achter X Pluto, werd de 73-jarige pikeur Joop v. d. Berg die met Anastasia Hanover zijn afscheidskoers reed, derde. In de openingsdraverij liepen Dou ble's Zoon en Danella H ver van het veld weg. Dat bleek niet voldoende want eigenaar Glimmerveen over meesterde met Cash Six kort voor de streep Double's Zoon en won in 1.30.4. Cotland verwees Danelle H naar de derde plaats. Nottelman toonde in de tweede koers met Cilly Harvester weer eens zijn capaciteiten en klopte kort voor de streep met een vloeiende sprint Doortje Dartel. Carma werd derde. Slag ter bleef met Brero Harvester in de Tweelingprijs met miniem ver schil de baas over Benno Six en Jan van Dooyeweerd had weinig moeite om in de Rampprijs de favoriet Diogen naar een vlotte 1.25.8 zege te sturen vóór Aalscholver S en Buffalo Bill. De slotdraverij was voor Matthijs Lange met Crony v. d. Lente. Hoewel sterk bedreigd door Arion Athel bleef hij toch meester van het terrein en liet een goede 1.24.7 km tijd noteren. Zaita Hanover werd derde. In het Korthals van Schooten Me moriaal liep Eddy van Dijk met Fair Quota vrij ver weg en dit bleek juist voldoende om de felle slotaanval van mej. Dekkers met Magmaspic te pa- Bier won met Mangano verrassend de Fokkerijprijs zij het na een hevig gevecht met Cin Cin, die zich met een halslengte verschil gewonnen moest geven. De laatste ren was voor Cheroke» (Rowan). Zijn stalgenoot Mowgli (v. Dijk) werd op de streep voor de twee - de plaats geklopt door Remus II (Borland). Uitslagen Kleine BeerpriJs: 1. Cash Six (J. J. jlimmerveen1.30 Soon; 3. Cotland. Tot 1,80. 1,30, gek. 5,10, Boogscliutterprijs: 1. Cilly Harvester K (A. R. Nottelman) (1.26.2); 2. Door tje Dartel; 3. Carma. Tot. w.: 4.80, pl. 1.50 1.50. 1,70, gek. 6. cov. 3,30, trio 95,80. Tweelingprijs: 1. Brero Harvester (H. Slagter) (1.27.9); 2. Benno Six; 3. Du- Z. Tot w.: 3.40. pl. 1,50, 2. 1.60. Buffalo Bill. Tot. 2,30. 5. gek. 5,70, cov. 6.50, trio 238.90. Schorploenprijs: 1. L'Espolr B (R. Sierdsma) 1.23.-); 3. X Pluto; 3. Anas tasia Hanover. Tot. w.: 42,40, pl. 7, 3,40, 2, gek. 28.50, cov. 27,20. SlultlngsprljsCrony v. d. Lente (M. 1,40. 2.20, gek. 8,10, cov. 3,60. Fokkerijprijs. Ie afdeling: 1. M gano (G. Bier); 2. Cin Cin; 3. N Tot. w 8.70. pl. 2,80. 2,80. 2,10, masplc: 3. Escuri&l. Tot. 1,70. 2.50, 1.80. gek. 14.10. cov. 6.70. Fokkerijprijs, 2e afdeling: 1. Chero kee (P. Rowan); 2. Remus II; 3. Mow gli. Tot. w.: 2,90 (stal), pl. 2,70. 1.60, 1,50. gek. 24,80. oov. 4.80, trio 463,60, Totallsator omzet f 100-144.50. De vijfde party van de twee kamp TalSpassky waarvan de winnaar mag uitkomen tegen schaakwereldkampioen Petrosjan. Is woensdag in Tiflis na 41 zetten af gebroken. De stand in dit door Russen betwiste duel is dus nog steeds 2—2.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11